'Mjelbeschöuwd' Koninginnedag Brouwershaven kreeg een historisch accent Slabbekoorn pleit voor regels 3 Wonderlyck Ruiten ingegooid Hogezoom Renesse gordijnstoffen? 52 ploegstoffen natuurlijk! Demonstratie vliegtuigen Brouwershaven Grote serie inbraken Seharendijke opgelost Kop-staart botsing met weinig schade ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 2 mei 1986 Nr. 23924 De Nederlandse arts en schrijver Jacob Vosmaer wist het al aan het be gin van de achttiende eeuw en om schreef het alsvolgt: ,,Een eenzijdig leven is maar half: eerst in het sa menleven komt ieders leven tot zijn volle ontplooiing En de Nederlayidse dichter en to neelschrijver Joost van den Vondel maakte twee eeuwen daarvoor al melding van de gevolgen van het uit blijven van een goed samenleven met zijn uitspraak: "Wat van verre komt gevlogen, wort hier wonder lyck onthaelt". Terugkijkend op een serie leden vergaderingen van de plaatselijke VVV's op Schouwen-Duiveland moet je, de op- en aanmerkingen nog eens op een rijtje zettend, concluderen dat de uitsprakeyi van beide heren nu nog steeds van toepassing zijn maar dan wel op het gebeuren rond de regi onale Verenigingen Voor Vreemde lingenverkeer. Samenleven, vertaald in samenwerking, is in heel veel gevallen nog heel ver te zoeken, terwijl de uiteenlopende werkwijzen van de onderscheidene verenigingen op z'n zachtst gezegd wonderlyck aandoen. Zo wordt er al jaren op lokaal en zelfs op regionaal niveau gepraat (en niets meer) over de noodzaak om te zorgen dat Schouwen-Duiveland straks (en dat straks komt steeds dichterbij) gereed staat om op veel gebieden optimaal te kunnen profi teren van het wonder der twintigste eeuw', van 's werelds grootste water bouwkundige werk: de stormvloed kering in de Oosterscheldemond. Wanneer er iemand is die alles, wat tot nu toe op het regionale vlak be reikt is, eens op een rijtje wil zetten heeft daarvoor niet zo erg veel pa pier nodig. Het is dan ook heel plezierig om te ervaren dat, althars op beperkte schaal, gewerkt wordt aan een vorm van samenwerking. De VVV's van Burgh-Haamstede, Renesse en Scha- rendijke hebben zich dit voorjaar voor het eerst gezamenlijk gepresen teerd op een aantal beurzen in binnen- en buitenland met de bedoe ling om de beursbezoeker in de toe komst naar ons eiland te halen en hem een prettig verblijf te bezorgen. Laten we hopen dat dit eerste gecom bineerde optreden de basis mag vor men voor een eilandelijk optreden, al was het eerst maar eens ten aan zien van de promotie van één van on ze belangrijke bronnen van inkom sten: de recreatie. Want aan de manier van promoten mankeert nogal het een en ander. Neem alleen maar de onlangs gehou den Hiswa. als voorbeeld. Dat was een ideale gelegenheid om eendrach tig Sch,~"wen-Duiveland in haar ge héél als recreatiegebied bij uitstek naar buiten te dragen: Zeeland was immers gastprovincie. Helaas Zolang er nog gemeenten, bedrij ven en VVV's zijn, die denken dat ze aan promotie doen als ze op eigen houtje aanrommelen en er vanaf zijn door een bosje folders in een, liefst onbemande, stand, dan kunnen we het met ons allen wel vergeten. Dan komt er van de rest helemaal niets terecht. Dan wordt het op Schouwen- Duiveland een janboel, als er straks inderdaad jaarlijks een miljoen be zoekers naar het futuristisch gebeu ren op Neeltje Jans komen en dan voornamelijk in de periode van mei tot september. Want de spreiding van een dergelijk gigantisch aantal be zoekers over het gehele jaar vereist een geheel andere aanpak dan nu is tentoon gespreid. Het ideale beeld van één VVV voor Schouwen-Duiveland zal wel nooit werkelijkheid worden. Wie alle ge houden ledenvergaderingen bijge woond heeft, kan niet aan de indruk ontkomen dat men het liefst voor ei gen parochie preekt en dat ieder zelf zijn kruidenierswinkel wil runnen. De bereidheid om tot elkaar te ko men wordt in de meeste gevallen wel geëtaleerd maar resulteert in de praktijk in een noodstop bij de kassa om aan het eind van de dag aan de hand van de kassustrook te bepalen wat ieder voor zich heeft verdiend. Het VVV-lid, dat op een vergadering de moed heeft om een pleidooi te houden voor meer samenwerking in regionaal verband, wordt als een on gewenste klant de grond ingeboord: de deur blijft gesloten en het 'groot winkelbedrijf' blijft een utopie Een veel gehoord argument is: ,,maar de leden willen dat niet!" Ik vraag me nu in alle gemoedsrust af hoe men aan die wetenschap is geko men want op geen enkele vergade ring was sprake van een gezond medeleven vanuit de ledenkring. De belangstelling, die leeft voor het werk en de problemen binnen de ver eniging, interesseert kennelijk maar heel weinig VVV-leden. Laat staan dat men nadenkt over zaken in regio naal verband. Zoals bij elke vereni ging is het steeds hetzelfde kleine groepje mensen dat het werk moet doen en de hete kolen uit het vuur moet halen. En als je je dan niet daadwerkelijk gesteund weet door een heel groot deel van je achterban, dan kun je weinig beginnen. Integendeel, je krijgt in de meeste gevallen alleen maar kritiek te ver stouwen, die bovendien heel vaak nog onterecht is. In de discussies komen steeds maar weer de aloude en uitgekauw de argumenten naar voren, waarmee al vele jaren de verdediging gevoerd wordt. Er is helaas geen enkele wil tot het creëren van een opening in die verdediging te bespeuren. Want dat is nodig: alleen dan is het mogelijk om niet vanuit verschillende kam pen maar als echte geallieerden de strijd aan te binden en te zorgen dat recreatie en toerisme in die banen ge leid kunnen worden, die vereist zijn voor een goede basis voor een voor jaren verantwoord beleid ten aan zien van deze toch niet onbeduidende bedrijfstak op alle delen van Onthulling herdenkingsmonument BROUWERSHAVEN - Koninginnedag dat in Brou wershaven werd gevierd als het eerste evenement in het kader van het 700-jarig bestaan van de smalstad is suc cesvol verlopen. Een zonnige Markt, versierd met bijna 5000 vlaggetjes en de hele schooljeugd en vele burgers gestoken in historisch kostuum, vormden het decor van de evenementen die allen een historisch tintje hadden. De hoogtepunten die ook bij de volgende feestelijkheden zullen doorwerken werden gevormd door de onthulling van het herdenkingsmonument op de Markt en de ver kiezing van Louis Obbink en Wil Obbink-Bulsink tot Frans van Borsele en Jacoba van Beieren. Door burge meester C. Slabbekoorn benoemd tot Heer van het Slin- gerbos en Vrouwe van Brouwershaven en beschermster van het Vorenomme zullen zij ook de feestelijkheden die in de komende maanden plaatsvinden met hun aanwe zigheid opluisteren. De dag begon in Brouwershaven met een rondgang door het dorp van alle basisschoolkinderen in histori sche kleding met medewerking van de drumband Apollo en de majoret tes. Daarna stond het door Frans Jon ker ontworpen herdenkingsmonu ment op de Markt, waarin de kernen van de gemeente worden gesymboli seerd, centraal. ,,Dit monument geeft aan dat we verlangen dat alle kernen het feest meebeleven", aldus burge meester C. Slabbekoorn die in zijn toespraak zijn erkentelijkheid uit sprak voor alle mensen die hun beste krachten gaven (en geven) aan de voorbereidingen van het eeuwfeest. Daaronder behoort ook de schilder van de wapenschilden op het herden kingsmonument J. M. Franke senior die de eer te beurt viel om het monu ment samen met zijn kleinzoon te onthullen. Slabbekoorn roemde ook het werk van de bejaarde en minder- valide mevrouw J. van Beek die maanden werkte aan de 4090 vlagget jes die Markt en Haven opfleurden. ,,Ik wil hiermee aan iedereen laten zien dat mindervaliden zich ook be trokken voelen bij het gebeuren in hun woonplaats", verklaarde de ac tieve dame wiens kamer naar haar zeggen af en toe op een fabriek leek. De aubade van de schoolkinderen werd dapper begeleid door 11 zeer jeugdige muzikanten onder leiding van P. H. J. Everwijn, die vertelde dat sommige van hen nog maar enke le weken een instrument bespelen. Een poppenkastvoorstelling met Jan Klaassen en Katrijn en oude spelle tjes als steltlopen, hoepelen en blik- gooien voor en door al die kinderen in historische kleding bracht de sfeer van vroegere tijden weer tot leven. Enkele tientallen gasten van de Hen ri Dunant die op Koninginnedag aan legde bij de Brouwse Loswal woon den 's middags de zeskamp bij waarbij eveneens het historische as pect naar voren werd gehaald in on derdelen als taartbouwen, oud Hol landse spelen, aardappels dragen en zeker in het rode draadspel waarin sponzen werden geworpen naar een 'slachtoffer' in de schandpaal. Aan boord van de Henri Dunant kregen de gasten een optreden voor geschoteld van het kerkkoor uit Drei- schor c*~ de muziekvereniging Con Amore onder leiding van J. Knuist terwijl ook de heer en mevrouw Slab bekoorn de gasten bezochten en de lampionoptocht 's avonds langs het schip voerde. De zeskamp die op des kundige wijze werd geleid door Hans Kik en de scheidsrechters Kees Slab bekoor en Roel Stutvoet resulteerde in een nek-aan-nek race tussen de ten nisvereniging en de brandweer waar van de laatste voor de derde maal de overwinning in de wacht sleepte met 35 punten. De tennisvereniging werd een goede tweede met slechts één punt minder, terwijl de ASV jeugd 25, de ASV I 23, Van Beveren 20 en de Veteranen 18 punten in de wacht sleepten. Antieke auto's Aan het eind van de middag reden bijna 30 voertuigen van de HVVP (Historische Voertuigen Voorne Put ten) het Vorenomme op en gaf de brassband Apollo onder leiding van J. Knuist en P. H. J. Everwijn een da verend concert zodat de talrijke be zoekers zich met drie evementen tege lijk konden vermaken. De feestelijkheden gingen de hele dag door want 's avonds wat en er in het Tonnenmagazijn nieuwe hoogte punten met het bekendmaken van de Brouwse Jacoba van Beieren en Frank van Borsele en een optreden van de volksdansgroep Nehalennia. De historische figuren werden ge presenteerd door Hans Kik via een spelletje Wie van de drie waarbij ook het publiek werd getoetst op zijn historische kennis (of gokvermogen). Mevrouw M. van den Hoek en Sidney Smeets wonnen hierbij een taart, ter wijl het enige echte echtpaar Frans van Borsele en Jacoba van Beieren Louis en Wil Obbink bleken te zijn. De dansgroep Nehalennia onder lei ding van Corrie Slabbekoorn wist met zijn prachtige kleding en enkele schitterend uitgevoerde vroeg- en laat middeleeuwse dansen een zeer toepasselijke sfeer te brengen in het Tbnnenmagazijn van 700-jarig Brou wershaven. Het volgende evenement in het kader van het eeuwfeest is de opvoering van het historische to neelstuk Johan Cato Kamarliag een schijngestalte door de toneelgroep van De Roode Lelie op 22 mei en 23 mei. OOSTBURG - Prins Claus brengt op 3 juni een werkbezoek aan de pro vincie Zeeland. Tijdens dit bezoek zal in het bijzonder aandacht worden be steed aan de waterhuishouding en de zeewering op het eiland Walcheren. Louis en Wil Obbink werden getransformeerd tot Frans van Borsele en Jaco ba van Beieren. RENESSE - Van vijf woningen aan de Hogezoom te Renesse werdén in de nacht van 29 op 30 april evenzovele ruiten ingekegeld door tot nog toe on bekenden. De bestratingswerkzaam heden die juist werden afgerond zorg den er voor dat er her en der nog restanten klinkers lagen die nog moesten worden verwijderd. Het wa ren deze klinkers die door de ruiten gingen. Aangifte deden: N. B., J. K., L. L., D. F. en J. K.- v. d. S. Advertentie BROUWERSHAVEN - Na vele we ken uitstel vanwege de ongunstige weersomstandigheden zal de de monstratie met ultra lichte vlieg tuigjes (ULV's) dit weekend bij Brou wershaven plaatsvinden. Vier a vijf leden van de vliegclub uit het Bra bantse Budel komen met hun toestel naar Brouwershaven om vanaf het vliegveldje aan de Zuidernieuwland- weg deze nieuwe vorm van recreatie te demonstreren. Volgens organisator Jan Gast uit Brouwershaven kan alleen een onver wachte snelle weersverandering het evenement nu nog tegen houden, maar gezien de weersverwachtingen is dat onwaarschijnlijk. De ULV's zullen zaterdag vanaf ongeveer 11.00 uur tot zonsondergang eri zondag vanaf ongeveer 10.00 uur tot 's mid dags over het Schouwse land scheren. Naar verwachting zal er ook door de rijksluchtvaartdienst en leder van het provinciaal bestuur belangstel ling worden getoond voor de de monstratie. Over twee a drie weken wordt in Brouwershaven een oprich tingsvergadering gehouden voor een ULV-club op Schouwen-Duiveland. Schouwen-Duiveland. En daarbij dienen dan alle geledingen betrok ken te worden die nu op lokaal ni veau daarbij betrokken dienente zijn. Het gaat niet aan om bij elk sig naal steeds maar weer de bajonetten te wetten. Beter is het de zwaarden om te smeden tot ploegen en de regio nale akker zodanig te bewerken dat zaden kunnen ontkiemen en er ge zorgd kan worden vooreen grote ver scheidenheid aan planten en bloe men. Ik denk dat Schouwen-Duive land en zijn bewoners daarmee een grote dienst zal worden bewezen. Laten we maar eens gaan zorgen dat we met z'n allen van het zonlicht kunnen genieten in plaats van el kaar bet licht in de ogen te mis gunnen. Marien Kaat Vervolg van pagina 1. Ook de PvdA-wethouder J. Groen kreeg de gelegenheid het publiek toe te spreken, na een optreden van het ensemble Alteklein. Hij sprong actu eel in op de kerncentrale-ramp in de Sowjet-Unie en greep die aan om zijn aversie tegen de plannen tot de reali satie van een tweede centrale in Bors- sele te verkondigen. ,,Het enige 'posi tieve' hieraan is, dat het verzet tegen de kerncentrale in Borssele grotere vormen aan gaat nemen". Fel Hij ageerde tegen partijgenoten, die zich door hun functie niet verzet ten tegen kernenergie. ,,A1 ben je voorzitter van de PZEM en kun je in die hoedanigheid geen kernenergie verwerpen, dan stap je op", luidde zijn stelling en die werd met applaus ontvangen. Hij doelde hiermee op PvdA-gedeputeerde W Don, die als PZEM-voorzitter weinig protesten heeft laten horen. Maar ook de nieuwe socialistische burgemeester van Vlissingen en oud Kamerlid J. van der Doef (PvdA) heeft bij zijn installatie in maart van dit jaar de komst van een tweede kerncentrale in Borssele niet langer afgewezen. Van der Doef was aanwe zig tijdens de viering in Zierikzee, maar liet zich niet verleiden tot een reactie op Groen's uitspraak en werd daarom ook niet gevraagd. Samen met PvdA-wethouder in Brouwershaven, S. Loschacoff-de Kanter discussieerde hij over de lan delijke werkloosheid. Van der Doef zei geen volledige oplossing van het werkloosheidsprobleem te zien met de invoering van de arbeidstijdver korting (atv). ,,We moeten naar een werklozenbeleid, waarbij we de uit zichtloze positieve van vele honderd duizenden werklozen trachten op te heffen, zonder te denken hen allen een betaalde baan te kunnen geven", aldus de Vlissingse burgemeester. Hij noemde de mogelijkheden van het basisinkomen, waarmee (voorna melijk) jongeren aan de slag kunnen en werk kunnen aanpakken, dat nu eigenlijk niet meer gedaan wordt. In dit verband noemde hij als voorbeeld de fietsenstallingen, die steeds min der voorkomen, terwijl de fietsen diefstal schrikbarend blijft toene- Genegeerd Volgens hem moet er alles aan ge daan worden te voorkomen, dat deze groep genegeerd wordt of beschouwd als paria's. „Dat is maatschappelijk en sociaal onrechtvaardig". Hierbij denkt Van der Doef bijvoorbeeld aan het stimuleren van de opleidingen voor alle leeftijdscategorieën. „Men sen moeten niet te snel denken, dat ze niet verder kunnen leren". Om die uitzichtloze werkloosheid aan te pakken denkt Van der Doef niet meteen aan het verhogen van de uitkeringen, maar het scheppen van mogelijkheden voor gemeenten om werkloosheidsprojecten te starten. Loschacoff reageerde hier meteen op met het Schouwen-Duivelandse gege ven, dat daarvoor niet veel animo be staat en de concurrentievervalsing. De burgemeester erkende dat laat ste gevaar, maar zei dat het een kwes tie van belangenafweging is, waarbij het belang van de werklozen voor hem het zwaarst weegt. Op de aan merking, dat bedrijven toch veelal de hoogst geschoolden in dienst neemt reageerde Van der Doef met „als Vlissingen weer beter bij kas zit, nemen we (uiteraard) twee auto- matiseurs, maar ook vijf mensen voor de plantsoenendienst". Maar de PvdA houdt zich niet al leen bezig met de opvang van werklo zen en legt zich niet neer bij dit gege ven. Volgens de gastspreker blijft de PvdA zich inzetten voor het creëeren van werk met het herverdelen hier van. Hij noemde niet alleen de veel besproken atv, maar ook de moge lijkheid om mensen eens in de vijf jaar een half jaar betaald vrij te ge ven voor bijscholing. Twee vliegen in een klap: het personeel blijft bij en de atv krijgt vorm. Tijdens de drukbezochte avond wa ren ook Amnesty International, de Wereldwinkel en het IKV vertegen woordigd. De aanwezigen werden voorts opgeroepen aanstaande zon dag, 4 mei, deel te nemen aan een pro testdemonstratie in Borssele tegen de mogelijke komst van een tweede cen trale. SCHARENDIJKE - Koninginne dag is voor twee zeer jeugdigen uit Seharendijke niet die feestdag ge worden die ze waarschijnlijk dach ten. De Rijkspolitie groep Schou wen-Duiveland zette de twee in verzekerde bewaring op verdenking van een groot aantal (22) inbraken en vernielingen, gepleegd in voorname lijk zomerwoningen onder andere in de Achthoek en Het Baken. Het duo heeft inmiddels bekend. Met de in hechtenis neming komt een einde aan een inbraakgolf, die ontrustgevoelens onder de bewoners teweeg bracht. De daders bekenden 22 inbraken. De totale schade die zij toebrachten wordt geschat op onge veer 90.000 gulden. Behalve de voor werpen uit de woningen die ze mee namen werd er veel schade toege bracht aan de interieurs, waarvan ve len veranderden in een totale puin hoop. KERKWERVE - Op de provinciale- weg Zierikzee-Haamstede ter hoogte van de afslag Bootsweg nabij Kerk- werve werden vier auto's beschadigd bij een kop-staart botsing. Bij ge noemde afslag reed A. van L. uit Den Bosch dc Bootsweg in volgens getui ge zonder richting aan te geven. Hier door moest S. v. d. K. uit Oostkapellc remmen, waardoor R. W. uit Bingen en L. V. uit Kortgene met z'n vieren tegen elkaar botsten met overigens geringe materiële schade tot gevolg. Belangstellend luisteren de aanwezigen naar de declamatie van Jo van Kooten tijdens de 1 mei-viering in de Graan- beurs. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: BV. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewckken 11, Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee. telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719. 01110-4669. 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 40,00; per jaar f 152,50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W, Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 52 cent per mm, ..succesjes" (t/m 4 regefs) f 6,40. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3