JU Christelijke partijen Bruinisse voelen zich buiten spel gezet bij coalitievorming gemeenteraad l Drie nieuwe gezichten in raad Middenschouwen Arbeidsbureau Sfeervolle viering Bruse Koninginnedag gesloten op 5 mei ff. F. M. Vonk: „De kiezers hebben duidelijk laten weten wat ze willen'''' Fraai oranjefeest Burgh-Haamstede ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Hart en Renden wethouders ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 1 mei 198(i Nr. 23923 3 BRUINISSE - De eerste vergissing: mijne heren in- plaats van mevrouw, mijne heren; de eerste (drie) schor singen van de vergadering, de eerste (e)moties wegens het buiten-spel voelen van de twee christelijke partijen; een toch nog vlot afgewerkte marathon-stemming van 80 minuten; de 27 rondjes Bru van de bode; een nieuwe loco- burgemeester; de eerste struik bloemen voor de raads vrouwe; een overvolle publieke tribune, dit alles bete kende een écht avondje Bru dinsdagavond bij de eerste vergadering van de raad in nieuwe samenstelling. Advertentie Op maandag 5 mei zijn alle arbeidsbureaus en Centra voor Vakopleiding de hele dag gesloten. In een aantal gevallen is ook het uitzendbureau Start op die dag gesloten. U kunt dan altijd terecht bij het hoofdkantoor van Start in Gouda, tel. 01820-12852. De Arbeidsbureaus BRUINISSE - ,,De zwemvereniging Aqua Sprint kwam, zag en overwon". Woorden van wedstrijdleider Henk van den Ouden in het Dorpshuis na het overhandi gen van de prijzen van de sportwedstrijden tijdens Ko ninginnedag. Een diktevreden wedstrijdleider die na mens z'n vele medewerkers, deelnemers en toeschouwers terug kon zien op een wel zeer geslaagd sportprogramma waarvan nieuwkomer Aqua-Sprint winnaar werd en de wisselbeker in ontvangst kon nemen. „Een prachtig ver jaarscadeau voor onze vereniging die op 1 mei vijf jaar bestaat waar we hartstikke bij mee zijn" zei een enthou siaste voorzitster Yvonne den Herder. J. Huizer (CDA): Vier keer werd de gelofte afgelegd en zeven keer de eed, waarmee de nieuwe raad door de burgemeester werd geïnstalleerd. Raadsvoorzitter T. C. Hekman vertelde de nieuwe le den van de raad, maar ook de 'ouden' nog eens, dat het raadlidmaatschap beslist geen gezellige vrijetijds beste ding is, maar veel tijd en inspanning vergt om bij te blijven. Een speciaal welkomstwoord kregen de drie nieu welingen en nog specialer Marian Maaskant CAB). Met het oog op de verkiezing voor de (25) gemeentelijke vertegenwoordigingen drong Hek man er op aan om niet het politiek denken voorop te zetten, maar des kundigheid te laten prevaleren. Later bleek, dat de burgemeester dit niet had hoeven te zeggen, omdat de ver kiezing redelijk goed was voorgebak ken en daardoor ook redelijk vlot verliep. De raadsvoorzitter herhaalde bij deze gelegenheid ook nog eens zijn eerder uitgesproken woorden: ,,Een raadslid moet het eerste jaar luiste ren, het tweede jaar fluisteren en het derde jaar pas spreken. De kracht van een raadslid zit 'm niet in een veelheid van woorden, maar in een korte, bondige benadering van ge meentelijke zaken", aldus Hekman. Buiten spel Het was SGP-fractievoorzitter L. J. van de Bosch die op deze welgemeen de woorden m$t. een verklaring kwam, voordat de wethoudersverkie zing plaats vond. Van de Bosch: „Van zelfsprekend kan bij deze verkiezing een ieder stemmen wie hij wil. Er zijn op dit punt geen veranderingen meer te verwachten, omdat de afspra ken reeds vast staan en het alom be kend is hoe deze zal uitvallen. Wat ons echter heeft verbaasd is de ma nier waarop de collegevorming tot stand is gekomen. Noch van de zijde van het Algemeen Belang, noch van de zijde van Lijst van de Velde wer den wij als raadsminderheid in de besprekingen betrokken. Fatsoens halve had aan dit overleg wel een uurtje mogen worden besteed. Daar mee krijgt de wens van de voorzitter om de komende vier jaar tot een bete re verstandhouding te komen al een slechte start door deze opstelling". Ondanks deze kritiek en miskenning van zijn partij kondigde Van de Bosch aan namens zijn fractie een zo goed mogelijke samenwerking te zul len bevorderen en met Gods hulp door een objectieve benadering het goede te zoeken voor de Bruse bur gers en hun welzijn. Namens zijn fractie sprak CDA-er J. Huizer woorden van gelijke strek king. Het CDA staat een afspiege lingscollege voor, niet alleen naar de geest van Thorbecke maar meer in de geest van Bruinisse, zoals dat vier jaar geleden ook geschiedde op voor stel van het CDA. Het CDA betreurt dan ook, volgens Huizer, dat de christelijke partijen buiten schot werden gelaten bij de collegevor ming, maar zal desondanks zich posi tief maar kritisch opstellen. A. J. Bal (Lijst Van de Velde) haak te hierop in door te stellen dat de SGP met drie zetels zelf ook weieens een hand had mogen uitsteken in de coalitiebesprekingen, maar dat niet deed. Bal: „Vier jaar geleden stelde de SGP geen samenwerking met onze partij op prijs, dus ook nu niet". Van de Bosch: „Wat bedoel je met samen werking?" Bal: „Een coalitievor ming natuurlijk! Toen geen samen werking. nu geen coalitie". AB- woordvoerder W. F. M. Vonk mengde zich namens zijn partij eveneens in de discussie: „Ik kan me wel voor stellen dat u zo reageert. Maar ik dacht dat er de afgelopen periode iets gegroeid is tussen onze partijen dat nu niet bepaald als dikke vriend schap kan worden beschreven. Wij zijn volkomen aan elkaar tegen gesteld. Zelfs in de crisissituatie kre gen wij geen steun van uw partij, ook niet toen bleek dat onze oplos sing de enige juiste bleek. G kijkt daar nu vreemd tegenaan. Dat is uw goed recht. Maar de kiezers hebben M. C. Maas kant-O kkerse (Algemeen Belang). duidelijk laten weten wat en wie ze willen", aldus Vonk. Van de Bosch antwoordde hierop dat de kiezers er niets mee te maken hebben en bleef hameren op het feit dat een gesprek toch wel het minste was wat gevraagd kon worden. Vonk: „Er is veel gepasseerd waarin wij lijnrecht tegenover elkaar stonden. Zouden we nu plotseling moeten doen alsof er te praten valt over een colle gevorming? Laat uw steun in de toe komst dan maar eens blijken!" Raadsvoorzitter Hekman vond het toen wel genoeg en maakte aan deze eerste woordenwisseling een einde. De wethoudersverkiezing verliep inderdaad zoals al sinds de verkiezin gen voorspelbaar was: C. J. van Liere (AB) en M. J. van de Velde (gelijkna mige lijst) werden de wethouders. Opmerkelijk was daarbij dat M. Meeuwsen (CDA) drie stemmen kreeg en G. E. Houtekamer vier stemmen kreeg. Een blanco stem werd uitge bracht. Van Liere kreeg na ampel in tern beraad het loco-burgemeesters schap voorgeschoteld. Meeuwsen, die hiermee wethouder af was, kreeg het gemeentewapen in glas-in-lood overhandigd voor zijn Renden werd voorgedragen door een nieuwkomer, zijn partijgenoot G. A. M. Cobussen en Hart door zijn po litieke collega J. M. Van Langeraad. Beiden kregen vier van de zeven stemmen en in beide gevallen gingen de overige drie naar CDA-raadslid P. W. Berrevoets-Ringelberg. Behalve Cobussen nog twee nieuwe gezichten in de Middenschouwse raad: J. L. F. Bolleman (SGP) en C. W. Boot (CDA). Burgemeester W. den Boer had er vertrouwen in, dat een even goed sa menspel van en tussen college en raadsleden zou ontstaan, als dat in de vorige zittingsperiode het geval was, ij. De nieuwe PvdA-politicus in Mid- denschouwen is G. A. M. Cobussen. bewezen diensten als stoffelijk blijk van waardering, gekoppeld aan vele goede woorden van dank van de raadsvoorzitter. Die dank was we derkerig zei Meeuwsen: „Ik deed niet meer dan m'n plicht, niet meer en niet minder". Tbcn begon de met vrees tegemoet geziene marathon-stemming voor de diverse commissies en instellingen, waarbij al spoedig bleek dat de nieu we raad snode plannen heeft waar het efficiëntie betreft: op een enkele onvolkomenheid na zag men kans om in 80 minuten 59 namen op stembrief- 1 gfc ,f® Jj A. IJzelenberg (SGP). jes in te vullen, althans kruisjes ach ter de desbetreffende - voorgepro grammeerde - namen. De nieuwe raad had goed het huiswerk gedaan. Nog efficiënter zou het zijn als ge woon de lijst met namen aan de orde zou kunnen worden gesteld en met één hamerklap bezegeld. Maar dat kan niet in het democratisch systeem. Derhalve liep de bode 27 rondjes Bru om de briefjes op te halen bij wijze van trimloop. Bloemen Een aardigheidje kwam van de Beursmannen, die zo blij waren met hun nieuwe onderkomen 'op hét mooiste plekje van West-Europa' (hun nieuwe Beusje) dat zij diep in hun gezamenlijke knip tastten om de raad via een struik bloemen van hun dank te doen blijken. Hoewel de bloe men op1 de perstafel stonden dacht Hekman namens allen te spreken om de hortensia aan Marian Maaskant te geven bij wijze van welkom en ver huisden de bloemen naar de raadsta fel. Na al het stemgeweld ging de nieu we raad zonder stemming of discus sie akkoord met het (eventueel) be toen er „in goed overleg' tot zaken was gekomen". Inspraak De burgemeester herinnerde aan de binnenkort in te stellen commissie al gemeen bestuurlijke zaken, waarbij spreekrecht zal worden toegepast. Ook de instelling daarvan zag hij met vertrouwen tegemoet, hoewel hem een waarschuwing van het hart moest. Hij wees er met klem op, dat besluiten slechts genomen kunnen worden door de bevoegde organen: het college en de raad. „Er zijn situa ties, waarbij inspraak en medezeg genschap tenderen naar meebeslis sen", merkte hij op, en dat is dus een Voor het CDA is C. W. Boot de fractie komen versterken in Middenschou- wen. schikbaar stellen van een onbekend krediet voor het bekostigen van rechtshulp inzake van een kort ge ding. Dit geding werd aangespannen omdat D. van Tuijl beslag had laten leggen op een stuk grond, dat de ge meente onlangs verkocht aan BTL, zodat de gemeente deze grond niet kan leveren maar volgens contract wel moet. Het kort geding diende maandag terwijl de uitspraak op 13 mei volgt. Of er voor de gemeente kosten aan verbonden zijn hangt me de af van de uitspraak. Ja-knikkers De hernieuwd als zodanig optre dende fi-actievoorzitter van het AB, W. Vonk, stelde bij de rondvraag dat zijn fractie op de hun eigen-wijze (twee woorden...) het college zal be naderen en kritisch beoordelen. „We zullen beslist geen ja-knikkers zijn". Wat de samenwerking en het buiten spel zetten van de twee christelijke fracties betreft, daarvan moest Vonk nog kwijt, dat alleen al uit de verkie zingen van commissieleden bleek, dat dit geenszins het geval is. Wel hoopte hij op een eerlijker en betere manier van overleg onderling en kon digde aan altijd bereid te zijn tot dis cussie. „Laten we geen valse start ma ken en personen en zaken goed van elkaar weten te scheiden". Deze opmerking schoot Meeuwsen danig in het verkeerde keelgat, want zijn zienswijze was: tegenover eer lijk staat on-eerlijk en daarvan wenste hij niet beticht te worden als oud-wethouder. Vonk haastte zich hem te verzekeren dat hij zijn opmer king in het algemeen had bedoeld en zeker niet op Meeuwsen van toepas sing was. Vonk roerde verder nog het tere punt De Pul aan, waarvan hij zei te hopen dat de soos nu eens een échte jeugd-soos mag worden waarin geen plaats is voor ouderen. Overigens toonde hij respect voor Hekman's be slissing De Pul te sluiten gezien de moeilijkheden. Hekman benadrukte dat Vonks wens zeker in vervulling zal gaan en dat het streven erop ge richt is van De Pul (weer) een jeugd soos te maken. „Het is geen kroeg, al willen sommigen daar niet aan. Maar wel de overgrote meerderheid van de jeugd en ouders". Ook J. Huizer (CDA), die 's burgemeesters opmer king van luisteren en fluisteren naast zich neerlegde, wilde de CDA-mening ten aanzien van De Pul kwijt: „Wij hebben bewondering voor die groep ouders die er hun schouders onder "hebben gezet óm ér wëer een gezónde jeugdsoos van te maken ten ko.ste van veel moeite en tijd. Wij betreuren het dat slechts een viertal raddraaiers kans ziet dat werk teniet te doen en de jeugdsoos te terroriseren. We ho pen tot slot dat alles weer in goede banen zal worden geleid". Met deze woorden kwam er een einde aan deze enerverende eerste raadsvergadering nieuwe stijl. verkeerde opvatting. Hij gaf de raadsleden echter wel de raad mee om inspraak zorgvuldig in hun over wegingen te betrekken. Voorstellen waarmee de nieuwe raad op korte termijn te maken krijgt, zijn de uitbreiding van het ge meentehuis te Scharendijke, de defi nitieve huisvesting van de basisscho len, de herziening van diverse ge meenschappelijke regelingen en bijstelling van de recreatienota. spe ciaal met betrekking tot het speer punt Brouwersdam. Een mooi slotwoord had burge meester Den Boer gevonden, de spreuk in het oude gemeentehuis te Kerkwerve: „Wat in zichzelf verdeeld is zal niet bestaan." Hij sprak de hoop uit dat dit nimmer op de raad van Middenschouwen van toepassing 4zal zijn, maar dat deze een eenheid in verscheidenheid zal vormen, die in goede verstandhouding de belangen van Middenschouwen naar eer en ge weten zal dienen. J. L. F. Bolleman gaat de Midden schouwse SGP versterken. In aansluiting op de felicitaties van de voorzitter van de Stichting Festi viteiten Bruinisse, A. J. Bal, aan het Koningshuis gericht, deed burge meester T. C. Hekman dat namens het gemeentebestuur: „Vandaag vindt een verdeeld volk zich weer eens om dat ene rustpunt, waarin ge lukkig de overgrote meerderheid van ons volk zich kan vinden, namelijk het Huis van Oranje. Door de eeuwen heen het symbool van onze vrijheid en eenheid". Bij het gemeentehuis blies een koperensemble, werd onder het Wilhelmus de nationale driekleur gehesen door de de scoutinggroep en was het een bijzonder kleurrijk schouwspel toen de schooljeugd de honderden oranje ballonnen oplie ten, bijna loodrecht omhoog wegens gebrek aan wind. Rondgang De - muzikale rondgang met de korpsen Nu met Hope en Oefening en Uitspanning verhoogde de feest vreugde in Bruinisse. In het dorps huis was er vervolgens een optreden van het duo Rijn en Trijn. Een gezelli ge kinderbraderie waar de spullel- tjes gretig aftrek vonden was op het plein voor het gemeentehuis (al gek scherend het Waterlooplein genoemd) De opbrengst, inclusief de oliebollen verkoop, van f 1909,- was bestemd voor het schooltje Bruinisse in Zuid- Afrika. Voor de oudere jeugd was er een speurtocht dwars door Bruinisse georganiseerd. De door de sportadviescommissie georganiseerde sportmiddag werd weer een ouderwetse sporthappe- ning met grote inzet van de acht deel nemende clus, en veel toeschouwers: mede gelokt door het fraaie lente weer. Het begon in het zwembad 't Aquarium met een spectaculaire zwem-roeirace in estafettevorm die, hoe kan het anders, door Aqua- Sprint werd gewonnen. Het tweede spel was een marathon met hinder nissen vanaf het Centrumplein van Aquadelta naar het Dorpshuis. In de BURGH-HAAMSTEDE - Toen de voorzitter van de Oranjevereniging Voor Vorstenhuis en Vaderland 's avonds in de grote tent op de Beatrix- weide de heer H. J. Schras een alge meen dankwoord sprak en de prijzen van de diverse wedstrijden uitreikte, kon hij terugblikken op een fraai, zonovergoten oranjefeest. De be langstelling was zeer groot en dat had mede als oorzaak een goed in el kaar zittend programma met als hoofdmoot een Zeskamp waaraan zes ploegen deelnamen. De brandweer uit Haamstede had voor een enorm schuimbad gezorgd waarin elke deelnemer terecht kwam. Winnaar werd deCJV, 2. DFS, 3. Big S, 4. Wung Chun (uit Zierikzee) 5. Witte van Haemstede en 6. de CPJ. Rond de middag werd op de Slotlaan de jaarlijkse ringrijderij gehouden. Winnaar werd John Hart met Esther Lagendijk als 2e. Nummer 3 werd Frank ^dam, 4. Wilma van Damme en 5. Cisca v. Herpen. Een duizental ballonen werd door de schoolkinde ren opgelaten dat naar het noordoos ten dreef. En de bejaarden genoten van een tochtje door de versierde dor pen, hun aangeboden door diverse autobezitters. Verder trok een de monstratie met radiografisch bestuurde autootjes door jongelui uit Zierikzee veel belangstelling. Een barbecue, een politiehondende monstratie door de vereniging De Transparente uit Renesse en een op treden van de Volksdansgroep Neha- lennia trok een groot aantal kijkers. Een Oranjebal in de grote tent besloot dit buitengewoon geslaagd feest. marathon moest een traject worden afgelegd met een rolemmer wat Henk van den Ouden de opmerking ontlokte: „Burgemeester, het ge bruik van de rolemmer gaat snel vooruit". Kwiek-Volleybal won dit onderdeel. Het derde spel, vermoeiend voor de deelnemers maar lachen voor de toe schouwers, was een hindernisbaan met ringsteken vanuit een kruiwagen en met als slot een klap op de Kop van Jut. Winnaar werd Netovertnet. In het spel De Speld in de hooiberg moesten de clubs diverse sport- kledingstukken en attributen opzoe ken vanuit een aangelegde hooiberg midden in de Molenstraat. Maar dat kan in Bruinisse, één per keer jaar. Winnaar werd Kwiek Gymnastiek. Het zaklopen had een extra handi cap omdat twee zakken aan elkaar genaaid waren en teamwork beslist noodzakelijk was. Winaar werd Aqua Sprint. Aansporing-en Op een onnavolgbare wijze, met kwinkslagen en aansporingen voor deelnemers en publiek, fungeerde Aart de Zeeuw als ladyspeaker. Een leuke wedstrijd, zeker om te zien, was het langlaufen met hinder nis. Vier man tegelijk op de lange lat ten en dat leidde nogal eens tot com municatieproblemen. Maar de ijs- vereniging Nooitgedacht bleef er ijs koud onder en won overtuigend. Het spel met de viermans bob-fiefs werd gewonnen door Bruse Boys, tactisch en snel gespeeld zoals ze dat gewend zijn. De laatste ronde, de denkronde in het Dorpshuis, werd ge wonnen door de Bru-Tèn. Om beurten stelden burgemeester Hekman en Henk van den Ouden vragen over Bruinisse en de sport. De totaaluit slag werd: 1. Aqua-Sprint; 2. Nooitge dacht; 3. Kwiek Gym; 4. DTS; 5. Bru se Boys; 6.; Netovertnet; 7. Kwiek Volley; en 8. De Bru-Tèn. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11. Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging {na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 40,00; per jaar f 15250; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 52 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6,40. Kontrakftarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% BTW SCHARENDIJKE - VVD-er L. C. Hart blijft evenals de vorige zittingsperiode wethouder in Middenschouwen. Tot tweede wethouder werd W. C. Renden (PvdA) geko zen door de die avond nieuw beëdigde raad. i y. k] jt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3