TIDORP Levensfilosofie van Tidorp Stichter Bruno Mertens na tien jaar Tidorp: „We kunnen hier alles genezen, er hoeft hier niemand ziek te zijn..." ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 29 april 1986 Nr. 23922 9 De grondslag van de levensfilosofie van Tidorp is een boeddhistische, weergegeven in: De vier edele waarheden en: Het achtvoudig pad. De waarheden zijn: de waarheid omtrent het bestaan van het lijden, om trent de oorzaak van het lijden, omtrent de opheffing van het lijden en die van de weg tot opheffing van het lijden. Die laatste waarheid wordt aangeduid met: Het achtvoudig pad, dat bestaat uit: het juiste inzicht, een juiste geesteshouding, de juiste manier van spreken en schrijven, de juiste manier van handelen, de juiste levenswandel, de juiste in spanning, de juiste concentratie en de juiste meditatie. Het boed dhisme is een a-religieuze leidraad van Tidorp. Tidorp wordt dagelijks bestuurd door Bruno Mertens en naaste me dewerkers. Hijzelf begeleidt het hele jaar door de meditatie en verzorgt cursussen (o.m. in De Kosmos te Amsterdam). Een verblijf in Tidorp is pas zinvol bij een langere periode. Ken nismaken kan: voor minstens één week. De kosten voor overnachting en maaltijden zijn van 15 tot 25 gulden per dag, al naar gelang de finan ciële draagkracht. BURGH-HAAMSTEDE - Binnenkort, in juni om precies te zijn, wordt er in Burgh-Haamstede een opmerkelijk jubileum gevierd: het tienjarige van Tidorp. Tidorp is een internationale boeddhistische leef- en werkgemeenschap aan de Hogezoom, onder leiding van de oprichter Bruno Mertens. Naar aanleiding van het zilveren jubileum bracht de Nieuwsbode een bezoek aan Tidorp en sprak met Bruno Mertens, die op z'n zachts gezegd enkele opmerkelijke uitspraken deed. Om maar meteen met de deur in huis te vallen: „Kanker is een simpele ziekte die erg makkelijk te genezen is". En: „Tachtig procent van de mensen in ziekenhuizen liggen daar omdat ze ziek willen zijn". Een volgende: „Niemand hoeft (hier) ziek te zijn" en tot slot: „Oorlog is niet nodig". Bruno Mertens stichtte tien jaar geleden zijn Tidorp. Hij is de 72 jaar niet aan te zien, studeerde in Zwitserland, woonde en werkte in Zwitserland, Frankrijk en Scandinavië, was (is) architect, kunstschilder en beeldhouwer en hield met dit alles plotseling op. Aanleiding was de oorlog in Vietnam zo vertelt hij. „Tben begon ik te denken: wat beweegt een mens er toe om duizenden kilometers verderop te gaan vechten Op dat moment was ik leuk aan het schilderen en vond dat dat eigenlijk niet meer kon. Ik ben er resoluut mee gestopt en vond dat ik iets anders, iets zinnigers moest gaan doen. Van het boeddhisme heb ik de weg naar de vrede geleerd, een weg via meditatie. Vrede begint namelijk met innerlijke vrede. Ik ben er van overtuigd dat er een nieuwe mensenwereld moet komen, waarin we op een andere manier met alkaar moeten omgaan. Oorlog is de voornaamste oorzaak waardoor het in de wereld gaat zoals het gaat. Oorlog wordt ook in jezelf gevoerd, vandaar dat het nodig is om jezelf via meditatie te leren kennen en vrede te vinden". Bruno legt uit dat dit niet zomaar een stap is van het ene moment op het andere; daar gaat een leerproces aan vooraf. In Tidorp wordt de gelegenheid geboden om te leren. Ongeveer twintig jaar geleden kocht Mertens (geboren en getogen in Bilthoven) het anderhalve ha grote terrein aan de Hogezoom. Tben hij besloot zijn leven radicaal om te gooien keek hij uit naar een geschikte locatie om zijn doel te bereiken. Aanvankelijk was hij in onderhandeling over een stuk grond in het buitenland, maar koos toch voor Nederland omdat hij vindt dat Nederland een 'vredesland' is of zou moeten zijn. „Niet voor niets is het vredespaleis hier gebouwd en niet voor niets is hier het internationale hof van justitie gevestigd. Nederland zou een voorbeeld moeten zijn voor de vrede, zou de totale ontwapening moeten hebben", is zijn mening. Bruno is dus duidelijk een absolute pacifist, die zijn mensen leert dat er geen vijanden zijn om tegen te vechten. „Ik zeg: je moet geen dienstweigeraar zijn. Je moet zeggen: ik wil in dienst treden bij elke vijand die u (het leger) me noemt. Misschien kan ik die dan tot vriend maken..." Tien jaar geleden begon Bruno. Met één jongen en een kaal, onbewoond stuk boomgaard en vol ideëen. Het aantal 'volgelingen' om ze zo maar even voor het gemak te noemen, is nu tien vaste bewoners van Tidorp, aangevuld in de diverse seizoenen met tijdelijke gasten die een onderdak vinden in één van de caravans op het terrein. Volgens Mertens overwegend intelligente mensen, jongeren zowel als ouderen, die zichzelf komen zoeken. Daar zitten ook zieken tussen, die volgens Bruno gegarandeerd genezen. Zelf zegt hij: „We kunnen hier alles genezen, er hoef hier niemand ziek te zijn". Genezingzoekers moeten zich evenwel onderwerpen aan de regels van Tidorp, te beginnen met elke dag om 05.00 uur opstaan. Vervolgens wordt er een uur getrimd én anderhalf uur gemediteerd. Daarna is het gezamenlijk ontbijten, gevolgd door een dagelijkse werkbespreking. Daarna gaat iedereen aan het werk tot half drie een pauze voor de maaltijd en werken tot 19.00 uur 's avonds. Allemaal op het eigen, beschermd terrein. Daarna is iedereen vrij om te doen wat hij of zij wil, hetgeen er in de meeste gevallen op neer komt dat men vroeg naar bed gaat met het oog op de andere dag als het weer om 05.00 uur opstaan geblazen is. Verder moeten ook de gasten (leren) eten wat de pot schaft, mag er niet gerookt worden of alcohol gebruikt en zijn drugs helemaal uit den boze. Het (elke dag. zomer en winter) zee- zwemmen is ook een vast onderdeel, waar iedereen aan mee doet. Verder kent Tidorp geen ge- of verboden alleen laat Bruno vloeken beslist niet toe. „Als ik het één keer hoor 2eg ik dat de betreffende persoon het nog één keer mag doen maar dat hij of zij bij de derde keer van Tidorp verwijderd wordt". Wat dat zee-zwemmen betreft: dat houdt men in Tidorp ook in de winter vol, hoewel de laatste strenge winter daar een uitzondering op maakte. Bruno: „In zee worden de wonderlijkste genezingen tot stand gebracht. Zo heb ik met eigen ogen in Scheveningen een jongen met polio zien genezen. Acht jaar oud was hij. Per busje werd hij naar het strand gebracht. Hij moest zichzelf uit de rolstoel werken en kroop op ellebogen en knieën naar het water. Elke dag deed hij dit, een hele winter lang. Na die winter zag ik hem weer, het was een atleet geworden die over het strand rende..." Bruno leidt zijn bewoners en gasten op tot wereldburgers, die zich overal thuis kunnen voelen. Die in volkomen harmonie met iedereen kunnen leven, of dat nu de Russen zijn of de Chinezen, dat maakt niet uit. Daartoe is de meditatie het belangrijkste middel legt hij uit: meditatie is een training van de geest. „Het is eigenlijk net als paard-rijden: op een wild paard kun je niet rijden. Dat dier moet eerst getraind worden en zo is het met meditatie ook. Je moet leren om op een bepaald moment niets te kunnen denken. Daaraan gekoppeld is het leren om één ding tegelijk te doen. Voorbeeld: een huisvrouw die de radio aan heeft en tegelijk aan de afwas is en ook nog een gesprek voert, die moét neurotisch worden. Dat kan niet. Je moet een evenwicht vinden in denken en handelen. Daarom is ons onderwijs ook totaal verkeerd. Naar mijn mening zou minstens de helft van de schooltijd uit praktische lessen moeten bestaan, uit handwerk". Het handwerk dat op Tidorp verricht wordt is: het bewerken van de tuin, de boomgaard, een huis bouwen, het verbouwen van kruiden het maken van cider, het kweken van kiemen, om een paar voorbeelden te noemen. Met dit alles is Tidorp er nu al tien jaar in geslaagd om in het eigen levensonderhoud te voorzien. „We zijn tegen elke vorm van subsidie", zo wijst Bruno steun van de gemeenschap van de hand. De Tidorp-produkten worden verkocht aan bijvoorbeeld reform-winkels, en Mertens zegt dat zijn produkten bijzonder hoog staan aangeschreven. Zo hield men zich maandag bezig met het plukken van brandnetels. Vijftien kilo werd op het eigen terrein verzameld die tegen twaalf gulden per kilo grif van de hand gaan. Het onbespoten fruit wordt verkocht, van het minder fruit wordt sap gemaakt of tot gedroogde appeltjes geformeerd. De cider wordt verkocht en de kiemen. Bruno geeft lezingen in den lande en is voorts de hele dag druk bezig in Tidorp. De naam Tidorp is afgeleid van een oertaal waarin TI staat voor de allerhoogste scheppingskracht. De T voor het bijna onbereikbare, de I voor scheppingskracht kiemkracht. Tijd voor schilderen heeft Bruno niet (meer). Zou hij het nog willen, dat zou hij zijn dorp moeten verlaten en hij vindt het veel belangrijker om in Burgh- Haamstede te zijn. De gemeente Westerschouwen keek aanvankelijk vreemd tegen Tidorp aan, zo zegt hij aanvullend, maar hij heeft het idee dat men nu welwillender is. In dat kader past ook de gepaste jubileum-viering. Op zaterdag 21 juni wordt er ter gelegenheid hiervan een open huis gehouden, waar iedere belangstellende van harte welkom is vanaf tien uur 's ochtends. Bruno Mertens is van plan om zijn gasten-voor-één-dag rond te leiden en te vertellen over hetgeen hem bezig houdt. De dag wordt om 20.00 uur besloten met dans op het strand bij het Watergat, onder begeleiding van de Jazzfanfare Sint Juttemis. Voor het jubileum feest zijn alle vrienden en vriendinnen van Tidorp uitgenodigd, mensen die ooit in de leefgemeenschap verbleven. Omdat de stichting niet commercieel is en zeker niet zwemt in het geld, wordt van de gasten (ook de open-dag bezoekers) een vrijwillige bijdragen gevraagd. Bruno: „Stel dat er veel mensen komen. Je wilt ze dan toch ook iets te eten bieden. Welnu: als men een bijdrage geeft of het eigen eten meebrengt kan het feest zonder al te veel kosten verlopen. En trouwens: Tidorp heeft best een extgra steuntje verdiend!" Bij de foto's Bovenaan deze pagina is een deel van de Tidorp-groep bezig met het sorteren en verpakken van de eigen produkten. Midden: de voltallige groep tus sen de caravans, met in het mid den de 72-jarige Bruno Mertens. Links: een van de bewoners bij een bak vol kiemen. TEKST: HARRY DE WAARD FOTO'S: JOHAN D. C. BERREVOETS

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 9