Westkapelle verliest hart bij aanleg nieuwe zeedijk 'n Dorp bewaart geheimen Studie, woongeriefonderzoeken en advisering bij bouwplannen 'Met melk en suiker, majesteit' Winsemius: Nog te vroeg om meer te zeggen over risico's kerncentrale ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 29 april 1986 Nr. 23922 7 VAC kan terugzien op veel activiteiten ZIERIKZEE - De Vrouwen Advies Commissie voor de Woningbouw op Schouwen-Duiveland houdt zich naast advisering bij woningbouwplannen ook intensief bezig met woongeriefonderzoeken, evenals met studie en het bezoeken van voorlichtingsbijeenkomsten om op de hoogte te blijven van de nieuwste ontwikkelingen in de woningbouw. Dat blijkt uit het jaarverslag over 1985 van de VAC Schouwen-Duiveland. Het verrichten van woongeriefon derzoeken wordt in dit verslag een intensieve en tijdrovende, maar zeer nuttige bezigheid genoemd. Uit de gegevens van een dergelijk onder zoek, kan volgens de VAC, worden Stel je voor dat ik bij de Koningin mocht komen. Nee, niet om een of an der kabinet in weet ik wat voor va riant in elkaar te spijkeren, maar ge woon, even op visite. Hoe zou dat eigenlijk gaan? Komt er dan een def tige lakei naar je toe die vraagt of mijnheer nog koffie belieftof schenkt de Koningin zelf in? Zal ik een kopje koffie voor u in schenken, meneer Marzas?' Graag Majesteit, met een wolkje melk en twee schepjes suiker'. De koffie lijkt me een bezoeking. Je zult zien dat je juist dan koffie op je schotelje morst en dat je juist dan kruimels in je baard hebt. Maar stel dat het ko ninklijke kopje koffie op een krui meltje na toch lukt, dan zou ik de vraag durven stellen die mij op het hart ligt. Namenlijk of de Koningin er niet van baalt om maar iedere keer weer opnieuw het Wilhelmus te moeten aanhoren. Natuurlijk stel ik mijji vraag op hoffelijke wijze: 'Majesteit, mag ik u een persoonlij ke vraag stellen. Wat zijn u w gevoe lens wanneer u iedere keer weer het Wilhelmus hoort spelen'? Wat zou haar antwoord zijn? Ik denk dat haar oprechte antwoord is dat het haar nog nooit verveeld heeft en dat heeft te maken met de kwali teit van ons volkslied. Nu morgen om een uur of tien het Wilhelmus op het Havenplein zal worden aangehe ven en omstreeks dezelfde tijd in duizend andere plaatsen lijkt het me zinvol om vandaag eens dieper op ons bijzondere volkslied in te gaan. Want ik denk dat we best een beet je trots mogen zijn op ons volkslied. Het is het oudste volkslied ter we reld. Nog steeds is het bewijs niet ge leverd wie de tekst geschreven heeft, hoewel Marnix van Sint Alegonde waarschijnlijk de beste papieren heeft. Hoe kwam de dichter op het idee om dit gedicht te schrijven? In de klas heb ik deze week een oneer biedige vergelijking getrokken tus sen het Wilhelmus en 'Melk, de witte motor'. Toen enige tijd geleden de verkoop van melk daalde bedacht men een grootscheepse reklamecam- pagne om de populariteit van de melk weer te doen stijgen. De miljoe nen verslindende campagne op radio en televisie had het motto 'Melk, de witte motor' en sindsdien wordt er weer volop melk gedronken. Het Wilhelmus is gedicht in een tijd dat de populariteit van Willem van Oranje een dieptepunt bereikt had. Het was zo in de tijd van de mislukte inval van Oranje in Bra bant. In Straatsburg wordt zijn leger ontbonden. Alles was voor niets ge weest. In die rampzalige winter van 1568 is het Wilhelmus gedicht als een antwoord van de Prins op alle felle aanvallen die hij toen te verwerken kreeg. Op vele losse blaadjes is het lied daarna door het land verspreid. Mensen lazen het lied, zongen het lied, gaven het aan elkaar door. Het Wilhelmus was een heel ander wapen in de politieke strijd van die dagen, een soort reklamelied voor de Prins. Daarna kreeg het lied welhaast een symbolische betekenis. Toen het Turfschip van Breda de stad was bin nengekomen wapperde van de toren de driekleur en speelden trompetters het lied van de overwinning, het Wil helmus. Het werd het lied van de Geuzen, het was geliefd in het leger en op de vloot in roemrijker dagen in de 17e eeuw. Maar een officieel volkslied werd het niet. Ons eerste volkslied werd 'Wien Neerlands bloed door d'adren vloeit'. Het Wilhelmus kwam in de 19e eeuw niet overeen met de 'moder ne' inzichten. Pas in onze eeuw wordt het Wilhelmus ons officiële volks lied. Dat hebben we te danken aan de grootmoeder van onze Koningin, Ko ningin Wilhe'.mina. Zij hield van dit lied evenals haar kleindochter die bij haar troonsbestijging citeerde 'Mijn schild ende betrouwen zijt Gij o God en Heer'. Het Wilhelmus is een bijzonder volkslied. Wat een verschil met de andere volksliederen waarin het wemelt van de dappere helden en telgen met krijgshaftige taal, holle pathetiek met veel bloed, kanonnen en ander wapengekletter. Dit alles met een marsachtige melodie die in het niet verzinkt bij de melodie van het Wilhelmus. Maar als de Koningin zou vragen: 'Ts het Wilhelmus tegen woordig nog bekend?', dan moest ik eerlijk zeggen dat het Wilhelmus als tekst bij de jeugd nog nauwelijks be kend is. Ik zou haarde resultaten la ten zien van een onderzoek onder middelbare scholieren dat ik vorige week gehouden heb. In de onbekende 'musicolumn' zal ik er meer over ver tellen. Het Wilhelmus is een onbe kende bekende geworden. Het zijn zaken om over door te praten. Dus: 'Nog een kopje koffie, meneer Mar zas?'. 'Graag Majesteit'. MARZAS geconcludeerd of de betrokken bewo ners tevreden zijn over hun woning en woonomgeving. Op verzoek van woningbouwver eniging Beter Wonen werd door de VAC een woongeriefsonderzoek ge daan in Scharendijke, Kerkwerve, Bruinisse en Nieuwerkerk. Op ver zoek van de Christelijke Woning bouwvereniging te Bruinisse ver richtte de VAC een woongeriefonder- zoek betreffende vijf zorgwoningen en drie bejaardenwoningen. De VAC ontving bij het verrichten van deze onderzoeken de gewenste medewerking van de betrokken be woners. De uitslagen van de onder zoeken werden verwerkt in een rap port ten behoeve van de woning bouwverenigingen. 'Van Streekplan tot Woning' was het onderwerp van de voorjaarsver gadering van het Provinciaal bestuur van de VAC's in Zeeland, georgani seerd door de VAC-Borsele. Aan de or de kwam onder meer: het provinciaal beleid inzake de woningbouw, struc tuur en streekplan en bestemmings plan, het subsidiebeleid van gemeen ten en gemeentelijke besluitvorming met betrekking tot het soort te bou wen woningen en verder werd de re latie VAC-woningbouwvereniging be sproken. Door het Landelijk Contact van de VAC's werd in het najaar een studie dag georganiseerd, bestemd voor de voorzitters van de plaatselijke VAC's. Daar werd aandacht besteed aan de Wet op de Stads- en Dorpsvernieu wing; de Nota 'Woonconsument en Volkshuisvesting'; de consequenties van de decentralisatie en een film over bewonersinspraak. Verder worden regelmatig vergade ringen bijgewoond van de Raad van Bestuur van het Provinciaal Bestuur van de VAC's Zeeland. Deze bijeen komsten bieden ook de mogelijkheid tot het uitwisselen van informatie en ervaringen door de VAC's onderling. De VAC Schouwen-Duiveland wijst in het jaarverslag 1985 ten slotte nog op de goede contacten met woning bouwvereniging Beter Wonen, met de Christelijke Woningbouwvereniging te Bruinisse en met de betrokken ar chitecten.. Woensdag 30 april Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 14.30 uur VARA's filmclub. Met Langs het Wildpad. 14.45 uur Super-oma, Engelse kinder serie. Afl.: Super-oma en de Dubbel ganger. 15.10 uur La chartreuse de Parma, se rie naar het werk van Stendhal. Afl. 6: Het ontgaat Gina niet dat Fabrizio niet van haar maar van Clelia houdt. Ondertussen wordt de Prins van Par ma vermoord en breekt er revolutie uit in de stad. 16.00 uur Mr. Belvédère, comedyserie. Afl.: De flipperkast. 16.24 uur De Laatste Ijstijd, poëti sche Finse documentaire. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur Smurfen, tekenfilm. 18.00 uur Clipparade. 18.25 uur Engels in het basisonder wijs. Les 7. 18.55 uur De Fabeltjeskrant. 19.00 uur Snorkels, tekenfilmserie. 19.23 uur Je ziet maar, jongerenpro gramma. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Zendtijd Politieke Partij en: RPF. 20.38 uur Gast aan tafel - Bolivia, uit zending van de NOVIB. 20.43 uur Sonja op woensdag, discus sieprogramma gepresenteerd door Sonja Barend. 21.55 uur Achter het nieuws, actuali teiten. 22.20 uur De Speurder, Duitse poli tieserie. Afl. Voor eigen rekening. Nick en Mathes zijn kleine diefjes, die bij een kraak enkele pakjes cocaï ne vinden. Ze denken een buiten kansje te hebben en proberen het spul te verkopen. 23.15 uur Journaal 23.20 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 09.45 uur Koninginnedag 1986. Re portage van het bezoek dat H.K.H. Koningin Beatrix en Z.H.H. Prins Claus dit jaar brengen aan het Noord- Brabantse Deurne en het Zuid- Limburgse Meijel. Verslaggevers: Joop Daalmeijer en Cees van Dronge- len. 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur Plafond over de vloer, serie van Wim T. Schippers. Afl.: Gevaren driehoek. 15.51 uur Achterwerk in de kast, kin derprogramma. 16.06 uur Niet thuis (2), gesprekken met kinderen die niet thuis wonen. 16.23 uur Ik heb een geheim, kinder film. 16.46 uur Laurel Hardy, een film van de dikke en de dunne uit 1931. Afl.: Come clean. 17.08 uur De grote dikke beer vertelt, tekenfilm. Vandaag: Een brief voor tijger. 17.24 uur Kikker en pad, verhaaltje geschreven en getekend door Arnold Lobel. Afl.: Zwemmen. 17.45 uur Samenvatting Koninginne dag 1986. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Van gewest tot gewest, re gionaal magazine. 20.00 uur Nederland C, cultureel ma gazine. 21.20 uur Concert in Paleis Noordein de, op initiatief van H.M. de Koning in en Z.K.H. Prins Claus t.g.v. Ko ninginnedag. Opname van 22 april j.l. in het Paleis Noordeinde te 's- Gravenhage. Het Nederïands Kamer koor o.l.v. Hans van den Hombergh m.m.v. Leo van Doeselaar, orgel, pia no en harmonium; Hans van den Hombergh en Wyneke Jordans, pia no; Margareth Urquhart, violine en Catherine Patriasz, alt. Thema: Koor muziek uit Europa. Tweede thema: De vraag naar vrede. 22.20 uur Zendtijd Politieke Partij en: P.S.P 22.35 uur Journaal. 22.50 uur Studio Sport 23.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 17.55 uur Journaal. 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. 18.05 uur Plons, kinderprogramma, (herh.). 18.10 uur Zeppelin, informatief kin dermagazine. Presentatie: Felix. 18.35 uur Xenon, jeugdserie in 10 af leveringen. Afl. 9. Met Johan van As- sche, Eugeen Bervoets, Mirei Bonte e.a. (herh). (Ondertiteld via tele tekst.) 19.00 uur Uitzending door derden: Programma van de Katholieke Om roep. 19.40 uur Mededelingen en programma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Namen noemen, spelpro- gramma. Presentatie: Kurt van Eeg- hem. 20.55 uur Kijk uit! Verkeerstips. Van daag: De 'dode' hoek als oorzaak van ongelukken. 21.00 uur Onze merkwaardige we reld, documentaire serie. Afl. Le- venstroom. 21.25 uur Bill Cosby Show, Ameri kaanse comedy-serie. Met: Bill Cosby, Phylicia Ayers-Aleen, Lisa Bonet e.a. Afl.: De fruitpers. 21.50 uur Het gerucht, kunstmagazi ne van Anie Declerck. 22.40 uur Journaal en aansl. Coda: Ik niet, van Leonard Nolens. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters (Sons and daughters), Australische tv-serie. 19.25 uur Uit je doppen, informatieve serie. Vandaag: Van timmerman tot typiste 19.42 uur Mededelingen en pro gramma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Videomatch, videospelletje met Marleen Gordts. 20.15 uur Voetbal: finale UEFA- beker. Donderdag 1 mei Nederland I 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur Vrouw zijn, praatprogram ma. Afl. Aan het woord. 16.10 uur Daktari, serie. Afl.: Claren ce's dubbelganger. Eric Lansing heeft in de gevangenis gezeten. Hij duikt weer op in de buurt van het reservaat en heeft maar één doel en dat is het leven van Daktari zuur maken. 17.00 uur D'r kan nog meer bij, kin derprogramma. 17.30 uur Journaal 17.46 uur Tijdsein-Buitenland, actua liteitenprogramma. 18.55 uur De Fabeltjeskrant. 19.00 uur Familie Robinson, teken filmserie. Afl.: Een straffe straf. 19.25 uur Philip Bailey in Ronduit, muziekspecial The wonders of His Love, rond de ex-Earth, Wind and Fire-zanger Philip Bailey. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Zendtijd Politieke Partij en: S.P. 20.38 uur Holland ze zeggen...Wad denzee, impressie van dit unieke na tuurgebied vanaf een varend schip. 22.05 uur Maar dan...?Een confronta tie met overmorgen. 22.10 uur Het raadsel van de slaap. Engelse documentaire over slapeloos heid en narcolepsie. 22.40 uur Tijdsein, actualiteiten. 23.10 uur Mag ik eens met je praten? Feike ter Velde in gesprek met psy chiater dr. A. Bakker. 23.50 uur Journaal 23.55 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 9.00 uur De Middeleeuwen. Afl. 4 10.30 uur Alfabetisering. Afl. 4. 11.30 uur Hier en nu voor de scholen. Afl. 13. 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.20 uur Paspoort voor Turken 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Journaal 19.12 uur Bij Koos, actueel en gevari- aard programma gepresenteerd door Koos Postema, Marjolijn Uitzinger en Maurice de Hond. Om 20.00 uiur het Hollands kwartiertje. 20.22 uur De mannetjesmaker, Ne derlandse speelfilm uit 1983 van Hans Hylkema. Deze film is geba seerd op het leven van Ben Korsten, de befaamde politieke adviseur uit fr de jaren zestig, die beging jaren ze ventig op een vrij mysterieuze ma nier stierf. 22.07 uur Achter het nieuws, actuali teitenprogramma. 22.20 uur Zendtijd politieke partijen: S.A.P. 22.35 uur Journaal. 22.50 uur Den Haag vandaag, parle mentaire rubriek. 23.05 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 15.30 uur Woestijn van de angst, En gelse speelfilm uit 1958 van J. Lee Thompsom. Met: John Mills, Antho ny Quayle e.a. 1942, tijdens de oorlog op het Noord-Afrikaanse front pro beert kapitein Anson met zijn zieken wagen veilig Alexandrië te bereiken. Maar er blijkt een spion in het gezel schap te zijn. 17.30 uur De weg van het bloed. 17.45 uur Korte film over bloedtrans fusie. 17.55 uur Journaal 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. 18.05 uur Plons, kinderprogramma, (herh.). 18.10 uur De smurfen, tekenfilm. Afl.: De wilgekat-elfen, 18.35 uur Rondomons. Waar komt de zon op? Joegoslavische film over twee kinderen die op een avond alleen thuis zijn en volwassene spelen. 19.05 uur Kwizien, tips voor koken en lekker eten. Vandaag: Bereidingen met bier. Presentatie: Etienne Coc- quyt. 19.25 uur Uitzending door derden: Programma van de Stichting Syndi cale Omroepvereniging. 19.40 uur-;Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Kunstzaken. 20.20 uur Vadertje Anseele, to neelstuk door Theater Taptoe. 21.20 uur Panorama. 22.10 uur Dallas, Amerikaanse serie. Met Barbara Del Geddes, Linda Gray, Larry Hagman e.a. 23.00 uur Journaal. Aansl Coda: Ma zurka Choro uit 'Braziliaanse Volks suite', Vill-Lobos uitgevoerd door Wim Brioen, gitaar. BRT 2 19.00 uur Zoiien en dochters, Austra lische serie. r 19.25 uur O^Jiin, Japanse serie. 19.38 uur Juke Box 19.42 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal 20.10 uur Videomatch, videospelletje met Marleen Gordts. 20.20 uur Koning Jan, drama van Shakespeare. Met steun van de Fran se koning Philip eist de jonge Arthur de Engelse troon op. Op aandringen van zijn moeder wijst Koning Jan die eis af, waardoor Engeland en Frank rijk elkaar de oorlog verklaren. Dertig dijkhuisjes moeten het veld ruimen WESTKAPELLE - Het eeuwenoude dorp Westkapelle op Walcheren, dat vanaf 1223 leunend tegen de dijk be schutting zoekt tegen de zee, verliest zijn hart. De bewo ners van de dijkhuisjes, allemaal ouderen en Westkappe- laars in hart en nieren, moeten het veld ruimen voor de nieuwe zeedijk, die Westkapelle tegen superstormen zal beschermen. Gedeputeerde J. de Voogd geeft vrijdag het startsein voor de werkzaamheden. Er heerst veel onbe grip bij de bewoners van de 30 dijkhuisjes. Velen van hen hebben als dijkwerker vaak de strijd moeten aanbinden tegen de zee, als deze weer een stukje dijk had weggesla gen. De dijk van Westkapelle verloor de ongelijke strijd met de Engelse bommen in 1944, toen heel Walcheren on der water kwam te staan. Maar in 1953 bleef de Westka- pelse zeedijk overeind, als een rots in de branding. Waar om dan nu toch een supersterke vijf meter hogere dijk aanleggen? Volgens een woordvoerder van het Waterschap Walcheren, die de uit voerder van het werk is is dit een ge volg van de Deltawet, die na 1953 door het parlement is aangenomen. De dijk moet de superstorm kunnen weerstaan die gemiddeld een keer in de vierduizend jaar voorkomt. De ramp van 1953 werd overigens veroor zaakt door een storm die gemiddeld een keer in de 300 jaar voorkomt. Daarom zal Westkapelle er toch aan moeten geloven. Schadeloos gesteld De 30 dijkhuisjes die altijd het hart hebben gevormd van Westkapelle, ze staan samen met boerenschuren en andere bouwseltjes op zo'n 20 hectare grond, moeten worden afgebroken. De meeste bewoners zijn akkoord ge gaan met de schadevergoeding die het Waterschap Walcheren ze heeft aangeboden. Enkele anderen, zoals de 82-jarige Janus Huibrechts en zijn vrouw Adriana, vertikken het om weg te gaan. Ze vinden dat ze te wei nig geld krijgen voor hun zuinig bij een gespaarde bedoeninkje. sterk wordt aangevreten. Men hoopt die ongunstige ontwikkeling door het afzuigen van dit bankje te verhel pen. Het paradepaardje van Westka pelle, de provinciale weg Westkapel- le-Domburg, komt net als nu weer bo ven over de dijk te lopen, zodat toe risten en Westkappelaars toch kun nen blijven zien, hoe Westkapelle verbonden is en blijft met de zee.' Het gemeentebestuur van Westka pelle heeft plannen om een nieuw dorpsgezicht ,te creëren, dat mooier en rianter wordt dan het armzalige dorpskerntje dat tot nu het hart van het dorp vormde. Maar Westkapelle zelf weet wel beter, het raakt zijn eeuwenoude hart kwijt, en dat valt nooit meer te herstellen. AMSTERDAM - Het aantal vergif tigingsongevallen met medicijnen en huishoudmiddelen is vorig jaar met een kwart gedaald tot 2700. Dit blijkt uit gegevens van het privé ongevalen registratie systeem van de stichting consument en veiligheid. DEN HAAG - Om meer te kunnen zeggen over de risico's van een nieu we kerncentrale voor de volksge zondheid dan al bekend is, moeten eerst leverancier, type en ontwerp van de installatie bekend zijn. Dat schrijven de ministers Winsemius (milieubeheer) en Van Aardenne (eco nomische zaken) aan de Tweede Ka mer. De PvdA heeft eerder deze week een vergadering over de mogelijke vestigingsplaatsen voor een nieuwe kerncentrale weten uit te stellen om dat zij eerst meer wil weten over de risico's. CDA en WD waren daar zeer verbolgen over. De drie grote pai-tijen hebben inmiddels afgesproken dat het onderwerp voor 13 mei weer aan de orde komt. De PvdA hoopte op uit stel tot na de verkiezingen, omdat zij tegen de bouw van een nieuwe kern centrale is. Winsemius en Van Aardenne zeggen nu dat zij de vraag van de PvdA nog niet kunnen beantwoorden. ,,De in stallatie waarvoor eventueel een ver gunning wordt aangevraagd, is zon der twijfelverschillend van de hypothetische installatie waarmee de gezondheidsraad heeft gerekend en waarvan de resultaten bekend zijn", staat er in de brief. AMSTERDAM - De algemen bond van onderwijzend personeel (ABOP) houdt op woensdag 14 mei een lande lijke actiedag tegen de maatregelen van staatssecretaris Van Leijenhorst (onderwijs) om een overschrijding van de personeelskosten in het basis onderwijs ongedaan te maken. DEN HAAG - De Nederlandse Melkhandelaren Organisatie (NMO) maakt zich ernstig zorgen over het dreigende conflict rondom de CAO- besprekingen over de nieuwe zuivel- cao. De organisatie doet op beide par tijen een beroep het niet op een sta king te laten aankomen. De NMO heeft dit maandagavond in een ver klaring meegedeeld. De rechter zal er aan te pas moeten komen. Maar het is nu al duidelijk dat ze het gaan verliezen. Er ligt na melijk al een Koninklijk besluit dat stelt, dat de zaak moet worden ontei gend en dat het werk aan de dijk door moet gaan. Met schadeloos stellen van de be woners en landeigenaren in het oude hart van Westkapelle is een bedrag van rond de vier miljoen gulden ge moeid. Dat is maar een klein deel van de eigenlijke kosten die het aanleg gen van de dijk over vier kilometer gaat vergen, namelijk 35 miljoen gul den. Westkapelle krijgt door de nieu we zeewering een heel ander aanzien. De kruin van de dijken komt vijftig meter meer landinwaarts te liggen dan de huidige en de hoogte wordt opgetrokken van 7,5 en 10 meter plus NAP tot 12 meter plus NAP. Parel in de kroon Financieel en technisch was het niet haalbaar om de teen van de dijk aan de zeekant te verlengen. Dat ge beurt nu aan de landzijde en daar moet het hart van Westkapelle dus voor wijken. Voor het Waterschap Walcheren betekent dit werk zoals daar wordt opgemerkt, de parel in de kroon van de dijkverzwaringswerk zaamheden op Walcheren. De ander half miljoen kubieke meter zand die nodig is om het hart van Westkapelle te dichten, wordt weggezogen uit een zandbank voor de kust. Dat bankje kruipt onder invloed van de sterke stroom steeds dichter naar het land. waardoor de kust bij Westkapelle 24 Toen de winkeldeur weer openging kwam Brink, de politie binnen. ,,Ha, Brink," zei ze. ,,Kom je me soms vertellen, dat je een spoor hebt gevonden van dat valse briefje van honderd? Nee? Wat kijk je ernstig Brink", en toen met stemverheffing, ,,is er iets?" Als Katrien aan iets ernstigs dacht in verband met de politie dan dacht ze nooit aan ongelukken, altijd aan iets anders, iets waarvan ze dacht dat het leven dat nog voor haar in petto had. „Katrien. je moet de groeten heb ben van Evert," begon Brink. „Hij maakt het goed, maar hij heeft een ongeluk met de auto gehad." Evert? Een ongeluk?" Ze keek even wezenloos voor zich. „Een onge luk," herhaalde ze. „Dood?" vroeg ze toen. „Of gaat hij dood?" „Nee. Katrien, ik zei immer al. hij laat je de groeten doen. Hij is naar het ziekenhuis gebracht. Tilly is al naar hem toe." Evert, dacht ze, mijn jongen. En ze komen niet eens het eerst bij mij. Na tuurlijk niet. Ze had zo'n naar voor gevoel gehad, vanmorgen. Ze had ge dacht, dat dat door het nieuwe pand van Feenstra veroorzaakt was, maar dat kon natuurlijk niet. Dat was al zo lang in aanbouw. Ze had moeten we ten. dat er vandaag iets gebeuren zou. dat veel erger was. Jantien was erbij gekomen en zei: „We gaan direct naar hem toe, moe der. Maakt u zich maar vast klaar. Ik help mevrouw Saanen nog even weg. Ik vraag iemand uit de werkplaats om op de winkel te letten. Ze redden zich hier wel." Ze liet zich door Jantien betuttelen omdat ze zich versuft voelde om zelf handelend op te treden. Tben ze in de auto zaten, zei Jan tien: „Kom, moeder. Brink zei toch, dat het meeviel. Een gebroken been en een paar gekneusde ribben. Het had toch veel erger kunnen zijn." „Je hebt natuurlijk gelijk," gaf ze toe. „Ik ben wat zenuwachtig. Het zal wel beteren, als ik hem maar eerst ge zien heb." Om haar wat af te leiden, bleef Jan tien met haar praten. „Het is vader en u eigenlijk altijd voor de wind gegaan, hè moeder? Ik herinner me tenminste niet. dat jullie ooit ergens problemen mee hadden. We waren nooit ziek en de zaak liep altijd op rolletjes." „Ja," beaamde Katrien vlug, „dat is waar. er was nooit een enkel pro bleem." Wat Jantien zei leidde haar even af van wat er gebeurd was. Zo zag Jan tien dus het leven van haar ouders, van het gezin, van haar moeder: pro bleemloos. „Jammer, dat je altijd zo gespan nen bent. moeder. Dat zei vader ook wel eens. Dat heeft ze van de oorlog overgehouden, zei hij. Hij zei. dat je door NEL VAN DER ZEE vroeger zo'n vrolijke Frans was. Heeft de oorlog je nou zo veel gedaan, moeder?" „Mij gedaan? Hoe bedoel je dat? Natuurlijk, Jantien, een oorlog is geen grapje. Ze hebben je grootvader vermoord kun je wel zeggen en je oom is in veertig gesneuveld." „Dat is natuurlijk ook geen klei nigheid," gaf Jantien toe, hoewel ze in haar hart vond, dat het allemaal toch al heel lang geleden gebeurd was. Ze zag dat haar moeder als een slak in haar huis was gekropen. Ze praatte nooit over de oorlog. Mensen, die veel meegemaakt hebben, doen dat niet, werd er wel eens gezegd. Maar groot moeder was heel anders geweest. Ze had haar man en haar zoon in de oor log verloren, maar als ze op dreef was, waren de scheldpartijen op de vijand niet van de lucht geweest. Tbt vlak voor ze zo erg ziek werd om niet meer beter te worden, had ze altijd haar hart gelucht. „We zijn er," zei Jantien. „Wilt u vast uitstappen, moeder, of wacht u tot ik een plaatsje voor de auto heb gevonden?' „We gaan samen," zei Katrien en probeerde de golven van angst, die over haar kwamen tegen te houden. Ze zeiden altijd maar wat met zo'n ongeluk. Je zag dan later pas wat er van waar was. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 7