Boekjes over veldnamen van Schouwen-Duiveland Plattelandsvrouwen Noordwelle bezoeken Norbetinessenklooster Stad en Lande luistert naar lezing over dr. P. J. Meertens Provinciale VW-directeur pleit voor samenwerking AVO-DOET A OPEN BRIEF AAN: Besturen van de afdeling Zeeland van RECRON, HEROCAF en HORECA NEDERLAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 29 april 1986 Nr. 23922 5 NOORDWELLE - De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Noordwelle e.o., maakte onlangs haar jaarlijkse reisje. Met in totaal 54 dames werd een bezoek gebracht aan het Norbetinessenklooster Sint-Catherinadal in Oosterhout. Dit klooster wordt bewoond door ruim 50 zusters Norbertines- sen en is gevestigd rond een uit de Middeleeuwen stammend kasteeltje ,,De Blauwe Camer". Vervolg van pagina 1. ,,Een optimale samenwerking tussen bedrijfsleven en VVV is noodzaak om een zo groot mogelijk rendement uit de plannen te halen." Aldus Bonten bal. Goede taakafbakening ,,De toerist kan alleen een optimaal beeld krijgen van de mogelijkheden, die een bepaalde provincie hem of haar te bieden heeft, wanneer er ook sprake is van een optimale samen werking tussen de lokale, de regiona le en de provinciale VVV. Alleen op die manier wordt de gast zo goed be diend dat hij er graag terugkomt." Daarmee wil Bontenbal pleiten voor een goede taakafbakening inzake de promotie tussen de verschillende lo kale en regionale VVV's. „Promotie is geen taak voor een plaatselijke VVV, maar ten minste voor een bundeling van VVV's in re gionaal verband. Een lokale VVV kan beter dan wie ook de promotie behartigen van de eigen stad of ge meente, weliswaar met een optimale subsidie van de desbetreffende ge meente en het bedrijfsleven. Zij heeft tot taak om de plaatselijke toe ristische mogelijkheden uit te bou wen en zo optimaal mogelijk te be nutten. In elk groter verband kan uitsluitend een bundeling van de krachten leiden tot een optimaal ge bruik van de mogelijkheden." In dat verband noemde Bontenbal het zekere gegeven dat Zeeland meer te bieden heeft dan alleen maar de zo geroemde watersportmogelijkheden. Ook op vele andere terreinen, zoals folkloristisch, historisch, dialectisch, culinair, bouwkundig en monumen taal gebied heeft de Deltaprovincie, in alle tijden van het jaar, erg veel te bieden: „We zijn wat dat betreft beslist niet volledig afhankelijk van de zomermaanden, zoals vaak wordt gedacht." „We zullen alert moeten zijn op de ontwikkelingen in de toekomst. Al leen dan zullen we kunnen zorgen dat we op een goed niveau komen dan wel blijven, en die verder uitbou wen", zo betoogde de provinciale VW-directeur. Ten aanzien van de hierboven ge schetste ontwikkeling maakte Bon tenbal melding van een open brief, die gisteren (maandag) is verstuurd aan de besturen van de afdeling Zee land van RECRON, HORECAF en HORECA Nederland. Met betrek king tot de inhoud van deze brief stel de hij dat dat een zaak betreft, die op korte termijn de aandacht zal moeten krijgen van alle betrokkenen. Voor de volledige inhoud van deze open brief verwijzen we u naar elders op deze pagina. Elk-weer-voorziening Een goede voorziening, die vaak een elk-weer-voorziening wordt ge noemd, noemde Bontenbal met name voor Zierikzee zeer belangrijk. Hij noemde Zierikzee zijns inziens een stad met grote mogelijkheden op toe ristisch gebied. De totstandkoming van een goede voorziening die de toe rist bij slecht weer ook voldoende vertier kan bieden is daarbij echter als zeer belangrijk: „Het is 's zomers immers niet al leen maar strandweer. Een dergelij ke voorziening hoeft echter beslist niet te bestaan uit een subtropisch zwemparadijs. In dat verband zijn wel andere mogelijkheden te beden ken. De zaken dienen echter wel structureel te worden aangepakt door de provinciale en lokale overhe den. Om als bestuurder iets officieel te openen is natuurlijk wel leuk, maar het is nog veel leuker om bij de viering van het tienjarig bestaan van een dergelijke voorziening aanwezig te kunnen zijn. Ik pleit in dit ver band voor een goede ontwikkeling van Schouwen-Duiveland in regio naal verband, waarbij we met z'n al len om de tafel moeten gaan zitten om de problemen te bespreken. Dit in het belang van het behoud van werkgelegenheid en de uitbreiding daarvan." In dit verband noemde Bontenbal het ook een taak van de gemeenten om de bestaande vizieuze cirkel te doorbreken in de algemeen in Zee land geldende gedachtengang dat toe risme persé seizoen-gebonden is. „We moeten die cirkel nu eindelijk maar eens doorbreken en niet bij de pak ken gaan neerzitten, maar naar alter natieven gaan zoeken om de toerist in Zeeland, al is het eerst maar gedeelte lijk, meer te bieden dan we nu kun nen. Dat is overigens zeer zeker ook een taak voor de gemeenten en het be drijfsleven „Als het toerisme voor Zeeland werkelijk zo belangrijk is, dan moe ten we ook gezamenlijk zorgen voor het benodigde geld om die be drijfstak goed te kunnen uitbouwen en verstevigen. We moeten met el kaar wakker blijven en niet insla pen. Uiteindelijk koopt niemand er iets voor om elkaar te blijven kiete len om blij te kunnen zijn dat het zo goed gaat. Dat is geen oplossing", zo klonk zijn betoog, onder toevoeging van de mededeling dat zijn lijspreuk luidt: „Kan niet, kan niet: als je wer kelijk echt iets wilt, is er altijd een oplossing te vinden." Geen concurrentievervalsing Met betrekking tot de aanleg van elk-weer-voorzieningen blijkt vol gens Bontenbal, in het land vaak dat de overheden in het algemeen best wel geld over hebben voor de aanleg van voorzieningen, maar dat men het vaak laat zitten als het er op aankomt om daarvoor promotie naar buiten toe te maken. „Ik ben echter over tuigd van het feit dat in een echt goed overleg tussen de verschillende disci pline's best tot een goede structurele oplossing gekomen kan worden." Volgens Bontenbal moet er echter voor één ding worden gewaakt en dat is concurrentievervalsing: „Ik ben er zeer zeker geen voorstander van dat door de overheden te grote financiële offers worden gebracht om een elk- weer-voorziening te creëren en ren dabel te houden. Dat werkt in de praktijk alleen maar concurrentie vervalsend en is dus geen reëele zaak". Hij noemde in dat verband een vergelijking tussen de toe gangsprijzen van het golfslagbad in Vlissingen 4,50 - red.) en van het subtropisch zwemparadijs De Room pot in Kamperland 14,50 - red.). Het eerstgenoemde draait met forse gemeentesubsidie terwijl het laatst genoemde een echte zakelijke onder neming is. „Het particulier initiatief is daarvoor een te belangrijke en te noodzakelijk factor", aldus de direc teur van de provinciale VVV. De spreker karakteriseerde Meer- tens door te citeren uit diens brief aan de historicus Arthur Lehning. Lehning is een anarchistisch- syndicalistisch denker, net als Meer- tens geboren in 1899. De bewuste brief werd geschreven ter gelegen heid van Lehnings 75ste verjaardag: „Dat is nou juist het verschil tussen ons, dat jij nooit een toeschouwer bent geweest maar je altijd hebt gege ven aan de zaak die je voorstond. Dat is wel wat ik het meest in je bewon der en benijd." Mcertcns zegt te genieten van Leh nings intellect, kennis, scherpzinnig heid en karaktervastheid, maar dat zijn nu juist ook eigenschappen die hijzelf in ruime mate bezat al hield hij zich dan bij voorkeur op de ach tergrond. Hij kwam uit een echte Middel burgse familie Daar werd hij ook ge boren en gedoopt, ging er naar school en behaalde er zijn gymnasiumdiplo ma. Van jongs af aan is hij een lezer en lezen is voor hem een levensbe- Dit kasteeltje, dat stamt uit om streeks 1400, werd aandachtig beke ken. De Blauwe Camer, eens een adel lijk huis van vooraanstaande bewoners, werd in het midden van de 17e eeuw het middelpunt van de kloostergemeenschap der zusters Norbertinessen in Nederland. Zij vonden er een toevluchtsoord toen ze in die moeilijke tijd van de zgn. Ne derlandse Beroerten uit Breda kwa men. Voor hen werd in 1647 begonnen met het oprichten van kloosterge bouw rondom het slot. De orde dei- zuster Norbertinessen in Nederland heeft nu inmiddels zo'n zeven eeuwen achter zich en leidt nog steeds een bloeiend bestaan. Werk van de zusters Nadat het gezelschap in de gezelli ge koffiekamer was ontvangen werd enige informatie gegeven over het ve le werk dat de zusters verrichten. Dit hoefte geworden. „Wie lezen kan voelt zich nooit eenzaam en ik heb me in dit opzicht levenslang bevoorrecht gevoeld boven velen", was een uit spraak van hem. Voor de universitaire studie van de kinderen verhuisde het gezin naar Utrecht. Zoon Piet studeerde er Ne derlandse letteren van 1919 tot 1924 en behaalde het doctoraal examen cum laude. Daarnaast boeide hem de theologie en de sociale geschiedenis. Dialectologisch onderzoek Na enkele jaren wordt hij secretaris van de Dialektencommissie van de Nederlandse Academie van Weten- chappen en daaraan werden de Volkskunde-commissie en in 1948 een Naamkunde-commissie toegevoegd. Van de Gentse professor Blanquaert leert hij de methode voor het dialec- tologische onderzoek. Daarbij reisde men veel van dorp tot dorp om uit de mond van de bewoners het dialect tot in de kleinste nuances op te tekenen omvat o.a. het in oude glorie herstel len van antiquarische boeken op het kunstatelier van het klooster. Verder wordt veel lederwerk met de hand vervaardigd. Tijdens de rondleiding die hierna volgde kreeg het gezel schap veel informatie, waardoor men een goede indruk verkeeg van het le ven van deze zusters door de eeuwen heen. Omdat ze altijd gekleed gaan in het wit, met een zwarte sluier, wor den ze wel De zusters in het wit ge noemd. Uit het feit dat nog de laatste jaren voldoende jongere mensen toe traden tot de ordee blijkt dat men nog steeds een vitale gemeenschap is, waarin jongere en oudere zusters samen elke dag opnieuw in zeer ei gentijdse vormen hun diakonale taak realiseren. Men probeert een huis van Licht te zijn, een huis van gastvrijheid en een huis van cultuur. scholen van Schouwen-Duiveland ge houden. Dé betekenis van streekkun- de in het onderwijs werd daar duide lijk, uiteen gezet. Stad en Lande schonk aan alle scholen de jubileum- kaart die verstrekt werd bij het 10e jaarboek. Koerswijziging Bij het agendapunt jaarverslag in formeerde de heer F. Beekman naar de koerswijziging in het bestuur om niet tot de Zeeuwse Milieufederatie toe te treden. Hij vroeg dit gezien de goede relatie die er altijd bestond met de voorganger van die vereni ging, het Zeeuws coördinatie-orgaan. De voorzitter wees op de kosten van het lidmaatschap en op de noodzaak zich eerst met de eigen zaken bezig te houden, maar zegde desgevraagd toe dit nog eens in het bestuur te bezien. Dr. A. de Vin wees in dit verband op het ontwerp streekplan dat bijna alleen aandacht heeft voor toeristen en recreatieve ontwikkelingen. De Natuur- en Vogelwacht viel dit aan op zijn jaarvergadering en hij be pleitte gezamenlijk initiatieven te ondernemen tegen dit ontwerp. De voorzitter kreeg voor dit voorstel het akkoord van de vergadering. Ook de heer F. Jansen vond het niet en in die tijd kende men geen band opnamen. In de dertiger jaren heeft Meertens met Blanquaert op deze wijze de Dia lectatlas van de Zeeuwse eilanden bewerkt. Daarnaast werkte hij aan een Volkskunde-atlas en verdiepte hij zich in volksgeloof en volksaard. Al is hij Amsterdams burger ge worden, zijn Zeeuwse afkomst zou hij nooit vergeten. Zijn dissertatie is een daad van piëteit aan Zeeland en han delt over het letterkundige leven in Zeeland in de 16e en eerste helft van de 17e eeuw. Het is nog steeds een bron voor verder onderzoek. Na de oorlogsjaren waarin speciaal het Bureau voor Volkskunde onder nationaal-socialistische druk was ko men te staan en waarin van Meertens veel tact en terughoudendheid werd geëist, breken in 1945 gelukkige ja ren aan. Contacten en vriendschap pen, onder andere met Henriette Ro land Holst, komen tot stand. Honderden artikelen schreef hij in "De Vlam", waarin hij zich uitsprak voor het socialisme. Hij zag het in sa menhang met het christendom, en in latere jaren zal het geloof de allesbe heersende factor in zijn leven wor den. Meertens heeft zich ook diepgaand beziggehouden met de naamkunde, en de controlestroken van dc volks telling van 1947 waren hiervoor een belangrijke aanwinst. Naast familie Na een welverzorgde lunch werd de middagdienst in de kerk bijgewoond, waarna een dia-presentatie volgde met beelden van het privé- woongedeelte, het kunstatelier en an dere terreinen die niet in de rondlei ding waren opgenomen, zoals bijv. de tuin en de boerderij. Onder indruk De aanwezigen waren onder de in druk van het vele werk dat door deze kloosterlingen wordt verricht en uit de vele vragen die tijdens de koffie- en theepauze werden gesteld bleek duidelijk hoe iedereen geboeid was door de wijze van bestaan van de zusters Norbertinessen. Bij het af scheid dankte de presidente me vrouw N. de Hamer-de Jager met hartelijke woorden, welke ze verge zeld liet gaan door een zeer gewaarde Zeeuwse tractatie. De geslaagde dag werd afgesloten met een welverzorgd koud buffet in restaurant de Schelp- hoek te Serooskerke, dat werd voor afgegaan door een borreluurtje. UTRECHT - De stichting natuur en milieu heeft in verband met het onge luk in de Sovjetrussische kerncentra le in Tsjernobyl dinsdag de Tweede Kamer gevraagd om uitstel van het voor 6 mei vastgestelde debat over de vestigingsplaatsen van nieuwe kern centrales in Nederland. AMSTERDAM - De postbank is ge start met een eigen vermogen van 1,6 miljard, zo blijkt uit de maan dag gepubliceerde openingsbalans. Het balanstotaal is 48 miljard. Het eigen vermogen van de rijkspostspaarbank, met de postgiro de voorloper van de postbank, be droeg per 31 december 1985 3,9 mil jard. SCHIPHOL - Een met een pistool gewapende man heeft maandagmid dag op Schiphol een geldauto die zich op het platform bevond, overvallen. Nadat de man de chauffeur van de auto gedwongen had naar het open bare deel van Schiphol-centrum te rijden, stapte een tweede overvaller in de auto, die even later met een nog onbekende hoeveelheid geld de auto weer verliet. toetreden tot de Zeeuwse Milieufede ratie erg jammer: „Onze vereniging wil onder andere behoud van de lan delijke schoonheid en ook studie van de geschiedenis". Deze is zijns inziens op die schoonheid en het hele milieu gebaseerd. De rekening en verantwoording 1985 werd goedgekeurd nadat de voorzitter het verslag van de kascom- missie had voorgelezen en nadat vra gen waren beantwoord over de ver antwoording van de excursie-gelden en het Kraamerfonds. Als nieuw lid van de kascommissie werd de heer J. de Wilde benoemd. De heer Van der Voo was aftredénd en wegens ziekte vervangen door zijn voorvanger in de commissie, de heer A. Leijdekkers. Zonder opmerkingen werd de be groting voor 1987 goedgekeurd en werden onder verwijzing naar de sta tutaire bepalingen de aftredende be stuursleden mevrouw Eggink-du Burck, Van Sloten en Zondag herbe noemd. De rondvraag leverde slechts een aanbeveling voor de excursie op. Tn de pauze konden de leden uit de nog aanwezige voorraad oude Mede delingenbladen hun ontbrekende nummers aanvullen. Daarna sprak de heer M. P. de Bruin over „Mijn vriend Picter Jaco bus Meertens", een persoonlijke te rugblik op het leven van de persbon van de in Middelburg geboren dr. P. J. Meertens, neerlandicus en direc teur van het Instituut voor dialecto logie, volkskunde en naamkunde van de Kon. Ned. akadeinie van we tenschappen. De voorzitter besloot onder dank zegging aan de spreker de avond in de geheel gevulde foyer van restaurant Mondragon met de mededeling dat voor de excursie naar Mechelen op 10 mei zich niet minder dan 110 perso nen aangemeld hebben. namen werden ook geografische en veldnamen bestudeerd. Velen zijn er door aangezet genealogie te gaan be drijven. Schouwen-Duiveland Natuurlijk deed Meertens bij zijn dialectologische waarnemingen ook Schouwen-Duiveland aan. In Zierik zee maakte P. D. de Vos Meertens en Blanquaert wegwijs in het plaatselij ke dialect, in Brouwershaven was dit het schoolhoofd P. de Potter en in Re- nesse J. Hoogenbpom. J. Vijverberg en zijn vrouw deden dat in Ooster- land. Gebleken is dat ook toen al in Dreischor twijfel bestond over de be tekenis van die plaatsnaam. Meertens bewonderde P. D. de Vos en noemde "Dc Vroedschap van Zie rikzee" de kroon op diens werk. In 1966 hield Meertens voor Stad en Lan de een lezing over het culturele en so ciale leven in Zierikzee in het midden van de vorige eeuw. In 1979 verscheen: Meertens over de Zeeuwen, dertig studies over letter kunde, dialectologie, godsdienstig le ven, etc. Er zijn overigens ontelbare artikelen, die van zijn hand zijn, ver schenen. In 1975 werd hij door een hersen bloeding getroffen. Hij herstelde ge deeltelijk, maar overleed na een aan tal moeilijke jaren in oktober 1985. Met hem ging een groot Zeeuw heen, ongelofelijk belezen, met een enor me kennis op uiteenlopende terrei nen van onze cultuur. Een beschei den. een diepgelovig en naar zijn eigen zeggen een gelukkig mens. Na afloop van de lezing werden nog enige vragen gesteld, die door De Bruin met grote kennis van zaken werden beantwoord. Geachte Besturen, Momentéel is de Provinciale VVV Zeeland druk doende de eer ste hand te leggen aan een geïnte greerd Marketing- en Promotie plan 1987. Dat dit plan tot stand zal komen in nauw overleg met het toeristisch en recreatief be drijfsleven in Zeeland is duide lijk. In dit nieuwe Promotie- en Marketingplan zullen naast de „water'-elementen ook de ver koopargumenten voor het ande re Zeeland" aan de orde dienen te komen. Het afstemmen van de doelgroepen op de markt(en) is een noodzakelijk uitgangspunt. Dat Zeeland een bij uitstek toe ristische en recreatieve provincie is, behoeven wij elkaar niet meer te vertellen. Bijna 1 miljard gul den gaat er per jaar om en vele duizenden vinden direkt of indi- rekt werk in het toerisme en de recreatie in Zeeland. Tegen die achtergrond is het be houden van het marktaandeel en het waar mogelijk uitbreiden er van van groot belang. Kwaliteit en prijsstelling spelen daarbij een grote rol. Vanwege het feit, dat al weer vlak na het toeristisch sei zoen van dit jaar de prijzen 1987 bekend dienen te zijn en in het toeristisch seizoen en door Uw or ganisaties begrijpelijkerwijs niet of nauwelijks wordt vergaderd, pleit de Provinciale VVV ervoor, in de komende maanden zowel bij de kwaliteit als bij de prijsstel ling eens nader stil te staan. Om dat een aantal tendensen waar neembaar is, dat enerzijds de trek naar het buitenland in zijn alge meenheid zal toenemen en ander zijds voorspelbaar is, dat het bui tenland ook voor Nederlanders wellicht goedkoper wordt, is met name een discussie hieromtrent zeer zinvol. Vanuit welke filosofie deze ge dachten? 1. Om politieke redenen voert Amerika momenteel aan anti- Europa politiek op toeristisch gebied. Dit heeft al geleid tot de beslissing van het Neder lands Bureau voor Toerisme de promotie in Amerika naar ons land op te schorten. Door deze Amerikaanse politiek zullen er dit jaar ook vele honderd duizenden Amerikanen min der een bezoek brengen aan Zuid-Europese landen. Dit is een enorme klap voor het toe ristisch bedrijfsleven in die landen. Voorspelbaar is, dat „inkopers", ook van neder- landse touroperators die bin nenkort op pad gaan, voor 1987 zeer scherpe prijzen kunnen bedingen, waardoor het bui tenlandse produkt aanzienlij ker goedkoper kan worden. 2. Door de sterk teruglopende olieprijzen zullen ook voor 1987 de vliegtuigtarieven da len, waardoor het genoemde eerste punt versterkt zal wor den. 3. Door de langzaam beter wor dende economie in ons land zal in zijn algemeenheid al een grotere trek naar het buiten land waarneembaar zijn. 4'. Nagenoeg alle Nederlandse provincies voeren een steeds sterker wervend beleid, waar door de binnenlandse concur rentie toeneemt. 5. Ook in de ons omringende lan den wordt steeds meer, net als in ons land, een beleid gevoerd de vakantie zoveel mogelijk in eigen land door te brengen. Een provincie als Zeeland, die zo mede afhankelijk is van bij voorbeeld Duitsers, zal zich steeds meer moeten inspannen de Duitsers voor zich te win nen, zeker in relatie tot de te verwachten lagere prijzen in Zuid-Europese landen. Het is niet in het minst de be doeling, door het bovenstaande een panieksituatie te creëren, ver re van dat. Wèl is de bedoeling om Uw organisaties samen met de Provinciale VVV Zeeland reeds nu oog te laten hebben voor ont wikkelingen, die er nu eenmaal zij. Als Zeeland al een voorsprong heeft, dan moet deze worden be houden. Gezamenlijk een antwoord vin den op deze problemen lijkt ons meer dan ooit tevoren van uiter mate groot belang. Het bundelen van krachten, het weloverwogen afstemmen van prijs en kwaliteit op elkaar is voor de nabije toe komst van essentieel belang om Zeeland haar grote toeristisch- recreatieve belang te laten hou den en waar mogelijk uit te brei den. Over 1 miljard omzet moeten wij ons inderdaad druk maken! Gelukkig ook veel positieve ontwikkelingen! Verdere uitbouw van het toe ristisch produkt Zeeland ligt ge lukkig in het verschiet. Ontwik kelingen rond de Zeeuwse speerpunten zijn sterk kwali teitsverbeterende aspekten, die een grote rol spelen. Bundeling van dagattrakties is een goede zaak, die verdere uitbouw ver dient. Hetzelfde kan gezegd wor den van de kwalitatieve verbete ring van de toeristische informa tie, waarvan duidelijk promotio nele effecten uitgaat. Wat dit punt betreft, dient de Prov. VVV Zee land snel het voortouw te nemen. Ideeën daaromtrent worden mo menteel uitgewerkt. Nogmaals en tenslotte, geen pa niek. We hebben nu eenmaal één van de mooiste produkten. maar we moeten wèl alert zijn op al die invloeden die van buiten komen en moeilijk beïnvloedbaar zijn en pleiten voor het zo optimaal mo gelijk gebruiken van die elemen ten, die wèl beïnvloedbaar zijn, zoals kwaliteit, prijsstelling, ver betering van dc dienstverlening en hoogwaardiger toeristische in formatie. „Regeren is vooruitzien"; laten U en wij dit gezamenlijk en wel overwogen doen. Zeeland is dat waard! Inmiddels tekenen wij, met hoogachting, PROVINCIALE VVV ZEELAND A. C. Bontenbal, algemeen direkteur Stad en Lande neemt voor-financiering op zich ZIERIKZEE - Als eerste van een serie van vier zal deze herfst een boekje verschijnen over de oude veldnamen van Dreischor en de Gouwepolders. Veldnamen waren vroeger de aanduidingen van percelen grond, met hun door de natuur gevormde grenzen. Oorspronkelijk waren dat meest watergangen. In de volgende jaren zullen boekjes uitkomen over Westerschouwen, Duiveland en Zierikzee met Middenschouwen en Brouwershaven. De volgorde hangt af van de voortgang van het onderzoek door de betreffende commissie. Stad en Lande zal de voor-financiering van de boekjes op zich nemen. Hier voor kreeg voorzitter J. D. de Kam vrijdagavond de toestemming van de ledenvergadering. Het eerste boekje zal in een beperkte oplage worden gedrukt. De boekjes zullen ook kaarten be vatten waarop de diverse percelen met hun naam zijn ingetekend en ook de boerderijen, molens, wegen, kerkepaden, vliedbergen, histori sche gebouwen, watergangen, uitwa teringssluizen e.d„ alle met de na men voor zover te achterhalen. Ook zullen beschrijvingen en naamsver klaringen worden vermeld. De na men herinneren niet alleen aan de geografische gesteldheid en de lig ging, maar ook vaak aan het ge bruik. Met de herverkaveling zijn de historische grenzen van de percelen veelal verdwenen en daarmee vaak ook de namen. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter het door mevrouw Sas- kia Eggink ontworpen vignet van de vereniging en verder de zgn. Bovo- middag van het eilandelijke basis- en voortgezet onderwijs, over streek- kunde. Deze werd onlangs voor onge veer 120 leerkrachten van vrijwel alle ZIERIKZEE - De leden van Stad en Lande Schouwen-Duiveland, die vrij dagavond de ledenvergadering bijwoonden, konden na de pauze luisteren naar een lezing van de heer M. P. de Bruin, die jarenlang verbonden is geweest aan de Provinciale Zeeuwse Bibliotheek en aan het Zeeuws Documentatie Centrum. Zijn lezing betrof een persoonlijke terugblik op het leven van zijn vriend dr. P. J. Meertens, neerlandicus en directeur van het Instituut voor Di alectologie, Volkskunde en Naamkunde van de Koninklijke Nederlandse Academie van Wetenschappen, het nu naar hem genoemde P. J. Mccrtens- instituut. Advertentie PbaASoÜd""A MEER KANSEN VOOR GEHANDICAPTEN Een handicap betekent: extra afgekeurd. Daarom vragen wij méér kansen op sociaal contact, werk. studie, vorming, wonen, vervoer, recreatie, enz Tel. 033-63 5214. wat écht nodig is avo Antwoordnr.201, 3800 VB Amersfoort t\

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 5