streeknieuws Geslaagde muziekavond in Hervormde kerk Renesse CNV-er T. van Dienst gehuldigd Bijdrage Duiveland voor actie computer-tomograaf Onder enkele voorwaarden Carnaval der dieren ft 4 maandag 5 mei de vierde bevrij dingsloop op het programma staan. Deze trimloop over 2,5-5-7,5 en 10 ki lometer wordt georganiseerd in sa menwerking met Atletiekvereniging Delta Sport uit Zierikzee. De kleine trimloop begint om 19.00 uur; de gro te om 19.30 uur (bij de Platteweg te Scharendijke). Een deel van de op brengst komt ten goede aan Zeeland helpt Nepal. KERKWERVE Bevestigd Ds. E. P. Mulder wordt zondag 4 mei in de Nederlands Hervormde kerk te Kerkwerve bevestigd als pre dikant van de Hervormde Gemeenten Eikerzee en Kerkwerve. De plechtig heid, die om 10.00 uur begint, wordt geleid door ds. D. Brandhorst, waar na om 14.30 uur de eerste dienst wordt gehouden met de kersverse voorganger. SIRJANSLAND Collecte Hartstichting De collecte ten bate van de Neder landse Hartstichting heeft 343,— opgebracht. Gevers en collectanten worden hartelijk bedankt. MIDDELBURG D'66 De Zeeuwse afdeling van D'66 pleit al geruime tijd voor het inventarise- ien van tal van meningen, alvorens een partij haar verkiezingsprogram ma samengestelt. Deze keer steekt de statenfractie de hand in eigen boezem en wil voordat zij haar programma voor 1987-1991 samenstelt de andere politieke partijen om visies vragen. ,,Of uw reactie inpasbaar zal zijn we ten we niet, maar zeker is dat we uw ideeën zullen toetsen aan ons lande lijk beleidsprogramma en onze eigen D'66-opvattingen", schrijft de partij in haar open brief. DUIVELAND - De gemeenteraad van Duiveland heeft unaniem besloten een bijdrage van 1,per inwoner be schikbaar te stellen voor de actie ten behoeve van een computer-tomograaf in Zeeland. Aan die gemeentelijke bijdrage worden echter wel enkele voorwaar den verbonden. Aangetekend werd, dat de bijdrage eenmalig wordt ver strekt ter verkrijging van een alge mene voorziening in het belang van de volksgezondheid. Verder werd als voorwaarde ge steld, dat de mobiele computer- tomograaf inzetbaar zal moeten zijn bij het Zweedse Rode Kruiszieken- huis. De exploitatielasten mogen, zo stelt de raad Duiveland, niet ten laste van de gemeenten komen. De bijdrage van Duiveland zal opeis baar worden op het moment dat een mobiele computer-tomograaf aan de provincie Zeeland beschikbaar wordt gesteld. VVD-woordvoerder W. P. Stouten zei deze voorwaarden volledig te kun nen onderstrepen. Het kwam hem toch wat vreemd over, dat je in Zee land blijkbaar eerst zelf over de brug moet komen. Hij kreeg daarin bijval van me vrouw A. C. Hogendoorn-Herfkens (PvdA), die ten aanzien van het mini sterie van wvc eveneens een kritisch geluid liet horen. Alternatief Ook raadsvoorzitter burgemeester J. van Bommel was van mening, dat volksgezondheid in eerste instantie een zaak van het rijk is. Het alterna tief zou in dit geval, volgens hem, echter zijn, dat Zeeland de computer- tomograaf niet krijgt. In antwoord op een desbetreffende vraag van de heer K. Hendrikse (SGP) zei de voorzitter te verwachten dat de voorziening onder beheer van de Stichting Kankerpreventie Zee land zal komen. ZIERIKZEE - De afdeling Zierikzee van de Hout en Bouwbond CNV heeft T. van Dienst uit Zierikzee gehuldigd met zijn veertigjarig lidmaatschap. Landelijk secretaris R. Scheper spelde Van Dienst de gebruikelijke gouden speld met lauwertak op en de daarbij behorende oorko.nde. Scheper sprak de jubilaris kort toe, waarbij hij onder meer het 30-jarig petiningmeesterschap van Van Dienst memoreerde. Van Dienst's echtgenote werd verrast met een plant. Tij dens de bijeenkomst in het Nederlands Hervormd Verenigingsgebouw werd ook het huishoudelijk, gedeelte afge werkt, waarbij ook een bestuursverkiezing op het programma stond. De heren De Ruiter en Jonker nemen nu zitting in het afdelingsbestuur en Nieuwkoop en Van Diëtist werden herkozen. Scheper legde de aanwezigen ook nog een lan delijke discussie voor over zaken als economie en de daaraan verbonden werkloosheid en de sociale zekerheid. Links op de foto staat Scheper, die Van Dienst de spel opprikt. Mevrouw Van Dienst kijkt lachend toe. BURGH-HAAMSTEDE Disc-jockey Marco Soeters is de disc-jockey- kampioen geworden van de wedstrijd in jeugdsoos Big S te Burgh- Haamstede. Met zijn 53 punten won hij in eigen huis, waardoor de wissel beker in Big S blijft. Theo de Koning (de Pul, Bruinisse) behaalde met 50 punten de tweede plaats. Een gedeel de derde plaats kwam voor rekening van Leon Kostense (de Pul) en Peter Boogerd (Big S). De vierde en vijfde plaats kwam in handen van deelne mers van jeugdsoos Trace (Scharen dijke) en de lijst werd afgesloten met platendraaiers van Brogum (Zierik zee). SCHARENDIJKE Inbraken Achthoek Nog twee nagekomen meldingen van inbraken in de zomerwoningen aan de Achthoek, gepleegd tussen 17 en 28 april: P. N. uit Sprangkapelle deed aangifte dat er in zijn zomerwo ning een grote puinhoop was ge maakt na een inbraak. Ook J. M. uit Zwijndrecht maakte melding van een inbraak. Voor zover kon worden na gegaan wordt er niets vermist. Bevrijdingsloop De werkgroep Evementen Scharendijke-Ellemeet heeft voor ZIERIKZEE Spuiter actief Weer is in Zierikzee een verf- spuiter actief geweest in het weekein de. P. R. aan de Nieuwe Haven meld de de (rode) verfspuiterij op een muur van zijn woning en de garage. De da der is niet bekend. Honds-brutaal Een honds-brutale oplichting werd maandag gemeld. Twee bewoners van het Galgenlaantje hadden een zonne bank besteld bij het Rotterdamse be drijf Sun-Service, samen met een waarde van 11.000,Maandag wer den de banken afgeleverd door F. P. uit Rotterdam, die voordat hij de banken in de woning bracht, bij één van de bewoners op de koffie werd ge nood. Een kwartier later waren de beide banken verdwenen en werd P. te verstaan gegeven zich snel uit de voeten te maken. Een politiewoord voerder vertelde aanvullend, dat dit zeker niet de eerste keer is dat mid denstanders op een dergelijke manier benadeeld worden: de goederen ver dwenen spoorloos en van betaling is evenmin sprake. Geslaagd Aan de Rijksuniversiteit te Leiden is F. van der Doe uit Zierikzee cum laude geslaagd voor het doctoraal examen Geschiedenis. Aanrijding brommer-fiets Op het fietspad langs de provincia le weg Serooskerke-Zierikzee haakte bromfietsbestuurster K. van S. uit Serooskerke bij het inhalen van een groep wielrijders, achter het stuur van P. F. uit Scharendijke, waardoor een valpartij ontstond. Van de brom mer werd onder meer de voor-vork vernield terwijl de fiets lichte schade opliep. IKV-bijeenkomst Belangstellenden uit Schou- wen-Duiveland voor de IKV-forum- discussie-bijeenkomst, op 16 mei in de Prins van Oranje te Goes, vertrek ken om 19.00 uur gezamenlijk van het parkeerterrein ZWN te Zierikzee. De bijeenkomst wordt georganiseerd door de IKV-kernen van Goes en Schouwen-Duiveland. BURGHSLUIS Reddingboot in touw De bemanning van de Koningin Beatrix werd zondagavond opgepiept na een telefoontje naar de alarmcen trale van de havenmeester van Bres- kens om uit te varen naar een zoek ge raakte speedboot, de Belgische YF-268. De havenmeester was gebeld van uit een boerderijtje op Walcheren's duinen door een der bemanningsle den. De Beatrix zocht in de mist en vond bij de palenrij Oosterhoofd bij Vrouwenpolder de defecte boot en na enige speurwerk twee bemanningsle den op het strand. Deze werden aan boord genomen, de boot vlot getrok ken en naar de Sophiahaven gebracht waar de twee personen met een taxi verder werden vervoerd naar Vlissin- gen. De andere man, die had gebeld en maar één telefoonnummer uit zijn hoofd wist (dat van de Breskense ha venmeester) was reeds op eigen .kracht' naar huis vertrokken. De fa milie De Paepe uit Lokeren, de eige naars, waren 's ochtends uit Breskens vertrokken en hadden in Colijnsplaat een pintje gepakt om dan via de Roompotsluis naar Breskens terug te varen, doch de mist werd spelbreker. calles heaven en zorgde daarmee voor een indrukwekkend slot door zin gend vanuit de kerk het koor in te lo pen. Mar v.d. Veer en Lex Zeedijk (respectievelijk op piano en orgel) zorgden met een geslaagd Muzikaal Intèrmezzo, bestaande uit Ameri kaanse volksliedjes, voor een passen de overgang naar de afsluiting van het gevarieerde programma. Dit In termezzo viel bij het publiek uitste kend in de smaak. Zo zelfs dat men spontaan het bekende Glory Halle- lua, uit The battle Hymne of the re public begon mee te zingen. Het koor sloot daarna de uitvoe ring af met een aantal bekende Ne derlandse liedjes zoals Des winters als het regent en Holland ze zeggen. Verder een door Janny Lemsom sa mengestelde en door Mar van der Veer van piano-arrengement voorzie ne potpourri van Hollandse liedjes over water met als titel Holland Wa terland. De verwerkte liedjes werden tevens uitgebeeld. De uitstekend geslaagde avond kreeg een verras send slot met samenzang van de va derlandse liederen ,,In naam van Oranje en O schitterende kleun van Nederlandse vlag die gelijkertijd door elkaar heen gezongen werden. Het publiek toonde zijn waarde ring voor het goed geslaagde pro gramma met een enthousiast ap plaus. De heer H. v. 't Veer sprak, namens de kerkeraad zijn waarde ring uit en dankte voor de mooie avond. Solisten, instrumentalisten en de dirigente ontvingen een boeket uit handen van de voorzitster mevrouw Janny Moerland, die tevens alle me dewerkers van harte bedankte. Henry Blackmon in actie. Vervolgens vertelde zij een en an der over deze zanger en verklaarde dat het koor het een eer vond met de ze zanger te mogen optreden. Ook vertelde de voorzitster een en ander over het koor. dat in 1964 heropge richt .werd. Het koor telt momenteel 41 leden en is aangesloten bij de Christelijke Zangersbond, die dit jaar haar 100-jarig bestaan viert. Verder gaf ze een overzicht van de activiteiten die bij het koor op de agenda staan en merkte op, dat het donateursaantal wat is terug gelo pen. Tbt slot vestigde de voorzitster de aandacht op de verloting in de pauze en de schaalcollecte aan de uit gang. Janny Lemsom leidt de samenzang met het koor op de achtergrond. Geheel gevulde kerk met veel sfeer menzang en solozang was ook voor de pauze het programma zeer afwisse lend. In The Old Hundredth Psalm Tune, die op orgel werd begeleid door Lex Zeedijk, verleende Jaap Moer land medewerking op cornet en zong Henry Blackmon solo. Psalm 122 en Blijf mij nabij werd gezongen met samenzang en in King all glorious, dat op de piano werd be geleid door Lenie Kroon, zong Ineke Wandel een solo. Henry Blackmon was als solist te beluisteren in The holy city en Still wie die Nacht, en wist met zijn fraaie, goed geschoolde stem heel de kerk te vullen. Hoogtepunten waren voor de pauze het Meester, de stormwind giert ra zend van Chr. Palmer en het door het koor en Henry Blackmon gezamen lijk gezongen Nearer my God to Thee. In het koor van de kerk werd een pau ze gehouden met een verloting. Daar na werd het pauze, vervolgd met een wat luchtiger repertoire. Henry Blackmon op piano begeleid door Mar van der Veer, zong een drietal ne grospirituals. Hij opende met My Lord what a mornin', waarin hij werd begeleid door het koor. Hij besloot zijn optre den a capella met de traditional City RENESSE - In een geheel gevulde kerk gaf het Her vormd Kerkkoor Renesse zaterdagavond onder leiding van Janny Lemsom-Daane een geslaagde uitvoering. Het kerkkoor had voor deze avond een afwisselend program ma samengesteld waaraan naast het kerkkoor werd mee gewerkt door organist Lex Zeedijk, Mar van der Veer en Leni Kroon op piano, Jaap Moerland op cornet en de be kende concert- en oratoriumzanger Henry Blackmon. Na opening van het programma met het Bondslied van mr. H. Graaf-van Hogendorp, werd een welkomstwoord gesproken door de voorzitster van het koor, Janny Moerland-Visser. Zij verwelkomde in het bijzonder bur gemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer en haar echt genoot, de beide wethouders en hun echtgenotes, de le den van de kerkeraad, de afgevaardigden van andere koren en de solist van deze avond, de negerzanger Henry Blackmon. Dirigente Janny Lemsom, legde vervolgens uit dat het programma voor de pauze was opgebouwd uit geestelijk repertoire. Doordat de koorzang werd afgewisseld met sa- Honderd jaar geleden schreef de Franse componist Camille Saint- Saëns het „Carnaval der Dieren". Om deze reden is het dit jaar een uitste kende gelegenheid om dit „werk met een muzikale knipoog" uit te voeren Het was vrijdag in de Concertzaal toch wel een uniek gebeuren. Voor het eerst waren docenten van de Zeeuwse Muziekschool betrokken in een gezamenlijk muzikaal project, een gebeuren dat in de komende tijd nog op andere plaatsen herhaald zal worden. Verrassend veel concertbe zoekers kwamen op dit evenement af waaronder veel kinderen, zodat de Concertzaal nagenoeg vol was toen het concert geopend werd door het Strijkersensemble van de Zeeuwse Muziekschool. Wanneer we bedenken dat dit een ensemble is waarvan de leden (leerlingen van de Muziek school) nog in opleiding zijn is een compliment voor het niveau van dit ensemble zeer op zijn plaats. Onder de inspirerende leiding van Rinus Hillebrand voerden de jeugdige mu sici twee niet een voudige werken uit, een Divertimento in F van Mozart en de Simple Symphony die toch niet zo een voudig is als de titel wel doet ver moeden. Naarmate het Divertimento van Mozart vorderde kwamen de le den van het ensemble er steeds beter in. Vooral het tweede deel met de prachtige dissonerende akkoorden en het vrolijke derde deel werd met mu zikaliteit ten gehore gebracht. De Simple Symphony van Britten was met name voor de jeugdige con certbezoekers bijna een openbare les in de mogelijkheden van het vi oolspel. Het tokkelen met de vingers (pizzicatospel) komt in dit werk nog al eens vpor in het bijzonder in het tweede deel dat uitsluitend pizzica tospel bevatte. Dit in tegenstelling tot het grootse legatospel in het derde deel (Sentimenta? Saraband) waarin ook het spelen met demper (con sor dino) voorkwam. Het ensemble bleek de technieken uitstekend onder de knie te hebben en het applaus na af loop van het optreden (dankzij de aanwezige kinderen kreeg men zelf na elk deel een applaus) was meer dan verdiend. Na de pauze was het elftal leerling violisten vervangen door een twaalf tal musici, voor het merendeel docen ten van de Zeeuwse Muziekschool. Het Carnaval stpnd onder leiding van Freddy Arteel, terwijl Arie Damman voor de gesproken teksten zorgde. Het werk bestaat uit een dertiental muzikale schilderijtjes van dieren waarin soms de beweging van het dier centraal staat (het hippen van de kangeroe, het lopen van de schild pad), soms het geluid dat het dier maakt (het brullen van de leeuw, kraaien van de haan, balken van een ezel) en soms meer het karakter van het dier waarbij Saint-Saëns zo nu en dan toespelingen naar de mens maakt. Voor elk dier las Arie Dam man humoristische toelichtingen in dichtvorm met diverse woordspelin gen in de trant van ,,de haan is er als de kippen bij". Het probleem met de toelichtingen is dat men enerzijds een publiek heeft dat het werk al sinds jaren kent en men anderzijds veel kinderen aantreft die het werk niet kennen. Met name voor de laat ste groep was de toelichting oms te spitsgrondig en zou er wellicht meer overgekomen zijn met een eenvoudi ger toelichting. Wanneer je een derge lijk werk nu eens door een kleine groep hoort uitvoeren valt je weer eens op wat een meester in instru mentatie Saint-Saëns eigenlijk is ge weest. Met zo weinig middelen zoveel resultaat bereiken is een gave die voor weinigen is weggelegd. Schitte rend van klank zijn bijvoorbeeld de delen aquarium" (waarin je de leuchtbelletjes bijna „ziet", volière en fossiles met als belangrijk instru ment de xylofoon). Andere fragmen ten waarbij een instrument een solo- rol speelt zijn o.a. de olifant (contrabas), de zwaan (cello) en de koekoek die diep verscholen in het bos zijn bekende zang aanheft, ver tolkt door klarinettist Anne Marie Jansen, diep verscholen in de coulis sen. Het „leeuwendeel werd mis schien wel verzorgd door de twee pia nistes Ellengard Jensen en Rosemarie Mastero met o.a. de jachti ge muilezels die d.m.v. vliegensvlug passagespel uitgebeeld werden. Het ging in perfekte gelijkheid. In het laatste deel, de finale, kwamen een aantal dieren nog eenmaal aan bod. Het vrolijke slotdeel lokte een en thousiast applaus uit maar het lukte het publiek niet om het laatste deel nog eens te laten herhalen bij wijze van toegift. Dit concert dat ontstond uit een sa menwerking tussen Ars Musica en de Zeeuwse Muziekschool, mag zeer ze ker het predikaat „geslaagd" krijgen zeker wanneer men bedenkt dat na de pauze een geheel nieüw ensemble voor de eerste maal met de „Carna val" naar buiten trad. Hoewel het sa menspel een enkele mal nog niet he lemaal vlekkeloos verliep mag men toch met vertrouwen uitzien naar de komende uitvoeringen van het Car naval des Animaux. Wellicht is dit ex periment de aanzet voor nieuwe vor men van samenwerking in de toekomst. M. v. d. V. HENGELO - Het CDA wil de ko mende vier jaar geen nieuwe ingre pen in het stelsel van sociale zeker heid, waarvan een ingrijpende wijziging momenteel door de Tweede Kamer wordt behandeld. CDA- lijstt rekker Lubbers en CDA- voorzitter Bukman zeiden dat maan dagavond in Hengelo, waar het CDA een officieel begin maakte met de verkiezingscampagne. AMSTERDAM - Enkele honderden mensen, onder wie burgemeester Van Thijn en enkele wethouders en raadsleden van Amsterdam, hebben zaterdagmiddag in de Nieuwe Kerk in de hoofdstad de manifestatie „Am sterdam tegen racisme" bijgewoond. Aanleiding tot de manifestatie was de verkiezing van een lid van de Cen trumpartij in de Amsterdamse ge meenteraad. t 4.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 4