streeknieuws berichten uit het verleden Rode Kruis afdeling Brouw in september 25 jaar Bodemverontreiniging terrein Hoge Molenstraat valt bijzonder mee Wethouder A. L. Bakker Koninklijk onderscheiden SAMAN BV 1 Schouwen-Duiveland in Oude Ansichten mwrnm 4 ZIERIKZEE - Op het terrein aan de Hoge Molenstraat te Zierikzee waar vroeger een garage- en tectyleerbedrijf was gevestigd hoeft naar het oordeel van gedeputeerde staten geen verder onderzoek naar bodemverontreiniging plaats te vinden. Bij het z.g. nader onderzoek zijn geen verhoogde concentra ties van de zware metalen cadmium, koper, lood en zink aangetroffen/De ge vonden waarden lagen aanzienlijk lager dan de bij het oriënterend onderzoek naar voren gekomen waarden. Waarom dit het geval is, is moeilijk te achterhalen. Volgens het onder zoeksbureau is de verontreiniging door de boorwerkzaamheden of door uitspoeling verdwenen, maar gs be twijfelen of de verklaring in deze richting moet worden gevonden. Bij het oriënterend onderzoek is een gro ver filter gebruikt dan bij het nader onderzoek. Het is dus mogelijk dat bij het eerste onderzoek fijne klei- deeltjes in het geanalyseerde water monster zijn terechtgekomen. En om dat klei van nature zware metalen bevat kan het zijn dat deze zijn opge lost en gemeten. Het grondwater is wellicht nooit verontreinigd geweest, aldus gs. Vervolg van pag. 1 eens hard kan zijn had de heer Schiet - tekatte onlangs kunnen ervaren, vol gens de spreker, nu deze zijn zetel in de nieuwe raadssamenstelling heeft verloren. Ook Van Klinken vestigde in zijn toespraak tot de vertrekkende raads leden, de aandacht op de goede sfeer en omgang met elkaar. Namens de blijvende raadsleden, de burgemees ter, secretaris en de notulist bood hij de vijf genoemde afzwaaienden een geschenkenbon aan. Persoonlijk Persoonlijke dankwoorden binnen de fracties volgden hierop. Zo sprak W. P. Stouten (WD) zijn waardering uit voor het werk van zijn fractiege noot Kuin, met wie hij altijd goed had kunnen samenwerken, ook al za ten ze samen weieens niet op dezelfde lijn. Stouten onderstreepte zijn woor den met het aanbieden van £en fles geestrijk vocht. De heer C. J. Hillebrand (PvdA) ging uitvoerig in op zijn persoonlijke ervaringen met zijn vertrekkende twee fractiegenoten Bakker en Hogendoorn-Herfkens. Uit zijn war me bewoordingen werd heel duide lijk, dat hij waardering had voor hun grote inzet en dat hij hun vertrek als een groot gemis zal ervaren. Aan het slot van zijn toespraak bood Hille brand hen namens de PvdA-fractie bloemen aan. Hoofdzakelijk op grond van ge zondheidsproblemen moest mevrouw Hogendoorn vaststellen, dat er voor haar wellicht geen weg terug zal zijn naar de raadstafel. Ze prees zichzelf gelukkig gedurende acht jaar deel te hebben mogen uitmaken van de de bakermat van de democratie: de ge meenteraad. Met zeer veel klem bena drukte ze bij deze gelegenheid weer eens de bevoegdheid en verantwoor delijkheden van de raadsleden en wees op het feit, dat 'de raad toch de baas is'. Ten aanzien van emancipatie merkte ze op, dat dit geen stokpaard je van haar is, maar een overtuiging. Ze stelde vast, dat het langzaam ook in deze regio begint door te dringen, dat emancipatie echt heel hard nodig Na dankwoorden tot haar collega- raadsleden besloot ze haar toespraak met een citaat van het laatste couplet van het gedicht: ,,Land waar vrouwen willen wonen....". Vertrekkend CDA-fractielid Schiet- tekatte dankte de burgemeester voor de prettige wijze, waarop hij de ge meenteraadsvergaderingen leidt. Verder feliciteerde hij wethouder Bakker met de toegekende onder scheidingen en verwoordde zijn be wondering voor mevrouw Hoogen- doorn voor haar sociale bewogenheid en kennis van met name onderwijsza ken. Fractievoorzitter Dankwoorden sprak Schiettekatte tot zijn vertrekkend fractievoorzitter J. van der Maas met wie hij een sa menwerkingsverband heeft gehad sinds 1956. Hij meende dan ook te kunnen constateren, dat Van dei- Maas zijn werk altijd met heel veel liefde had verricht en dat het een moeilijke keus moet zijn geweest er nu, wegens gezondheidsredenen, mee te stoppen. Dankwoorden sprak Schiettekatte tot slot tot de overige raadsleden, die hij als raad meegaf het toffe stel mensen op het secretarie in ere te houden. De heer Kuin noemde het vertrek van vijf trouwe leden een aderlating voor de Duivelandse raad, die opge vangen zal moeten worden. Hij meende ook, dat het enige inspan ning zal vergen het oude, harmonieu ze spel in dezelfde toon terug te krij gen. Nadat de voorzitter de raadsbijeen- komst reeds had afgehamerd, maak te gemeentesecretaris J. van der Maas van de gelegenheid gebruik namens het personeel op het gemeentehuis een afscheidswoord te spreken tot wethouder Bakker. Uit de toegeken de onderscheidingen bleek volgens de gemeentesecretaris duidelijk het algemeen respect voor de vertrekken de wethouder. Voor het ambtenaren korps betekent diens vertrek volgens Van der Maas dat 'de periode Bakker' dient te worden afgesloten. Een wethouderskamer was aan Bakker, volgens Van der Maas eigen lijk niet besteed geweest, omdat hij het liefste aan het bureau van een ambtenaar neerstreek. De gemeente secretaris omschreef de scheidende wethouder als een besluitvaardig be stuurder, soms wat impulsief, maar in geen geval rancuneus. Van der Maas onderstreepte zijn woorden met het aanbieden van een fraaie aquarel van het Tbrenplein te Oosterland, compleet met het woonhuis van. de wethouder. Na het officiële gedeelte kregen de talrijke aanwezigen onder het genot van een drankje en een hapje de gele genheid het echtpaar Bakker te feli citeren en afscheid te nemen van de overige vier vertrekkende raadsle den. fc Uifg. nv. J. Ocóiuiao, Ztaltxec èroct uit RENESSE. 86/15: Centraal op deze ansichtkaart uit het jaar 1907 staat het bekende hotel-café-restaurant ,,Het Wapen van Zeelandop de hoek van de Korte Reke en de Hogezoom. De gasten, die in het café vertoefden arriveer den in vroeger jaren meestal met door paarden getrokken voertuigen. Rechts voor het café zien we een drie tal palen staan, dat onderling verbonden was met een ijzeren stang. Daar werden de paarden aan vastgezet. In het kleine, leuke huisje links gelegen van het etablissement heeft vroeger onder anderen ,,Daafje" nog gewoond, waarna het werd gesloopt. In het toen ter plaatse nieuw gebouwde huis heeft het echtpaar Jan Beije-Janna Braai van ,,Bona-Fide" gewoond en nog wat later rustend bakker J. M. Bienefelt. Nu woont ter plekke Hans de hamer. In het links daarvan gelegen huis woonde vroeger jaren Lee Dorreman en dat was de schoonvader van slager C. M. (Kees) Evertse, die gehuwd was met M. Dorreman. Men kent de situatie van destijds nu niet meer terug want nu treffen we hier de moderne slagerij van M. de Hamer Zoon aan. (Korte Reke 3). In het dan volgende pand was de bakkerszaak van J. M. Bienefelt, later van Roel Bienefelt en weer wat later van M. L. Bronswijk. Een aantal jaren geleden werd dit pand praktisch helemaal gesloopt en hier treft men nu de moderne bakkerij van Wim N. Janse (Korte Reke 4). We gaan nog even terug naar café ,,Het Wapen van Zeeland". Begin 1900 deed de rechterkamer van het café nog dienst als gemeentekamer en dat was dus de kamer, die aan de Hogezoom gelegen was. Aan die zelfde kant was een zogenaamd plakkebord bevestigd, waarin gemeentelijke publikaties werden opgeprikt. In die tijd was Machiel Cornelis Kappers (1880-1915) hier kastelein en behalve kastelein oefende Kappers ook het beroep van timmerman uit. De ..tummermanswienkel" lag achter het café en de timmerman-herbergier was gehuwd met Centina Lena Beije (1881-1948). Op 15 mei 1935 kwam ,,Het Wapen van Zeeland" in andere han den en nieuwe eigenaar werd J. L. Prummel (1905-1974), die gehuwd was met Tannetje Kappers. Prummel was tevens installateur van elektrische installaties en handelde verder in elektrische- en radio-artikelen. Rond 1963 nam L. J. W. Holtslag het café van J. L. Prummel over en nadat Jan Gloude hier tijdelijk nog even de scepter had gezwaaid werd in 1967 Wim Vlaander, gehuwd met Nel Kappers, eigenaar van ,,Het Wapen van ZeelandEen eeuwen oud dorpscafé, met een goede naam in een vertrouwde omgeving. Het is één van de tachtig foto's uit het boekje: „Renesse in oude ansichten", deel I, dat op 1 mei 1986 gaat verschijnèn. Correspondentie over deze rubriek: Cor Pols, Postbus 30, 4300 AA Zierikzee. Tel. (01110) 2754. ZIERIKZEE Excursie bedrijfsvoorlichting Het bestuur van de Vereniging voor Bed rij fsvoorlichting Schouwen-Dui veland heeft een excursie georgani seerd voor de leden: een tweedaagse reis naar de provincie Groningen. Het gaat gebeuren op dinsdag 10 en woensdag 11 juni. De excursie staat in het teken van de akkerbouw in de veenkoloniën, er zal onder meer een bezoek gebracht worden aan de aard appelzetmeelindustrie. De voormali ge akkerbouw-voorlichter op Schou wen-Duiveland H. Eerkens, heeft er voor gezorgd dat onderdak werd ge vonden in gastgezinnen. Contactbijeenkomst UW De UW, afdeling Zierikzee, orga niseert op dinsdag 29 april een contact-bij eenkomst in het UVV- gebouw. De bijeenkomst begint om 09.30 uur. BURGH-HAAMSTEDE Concerten In de Nederlands Hervormde kerk staan voor de zomermaanden weer verschillende concerten op het pro gramma. Vrijdag 6 juni treedt een kerkkoor uit Ridderkerk op met 50 leden en vrijdag 13 juni is het de beurt aan het kinderkoor van Jennefer van der hoek met 70 leden. Beide concerten beginnen om 20.00 uur. Om dezelfde tijd, maar dan zater dag 28 juni geven 120 leden van de Christelijke Oratorium Vereniging acte de présence. Het Interkerkelijk kerkkoor Haamstede staat voor vrij dag 4 juli op de agenda en krijgt me dewerking van muziekvereniging de Witte van Haemstede, soliste Renata Heemskerk, kinderkoor de Duinzan gertjes en pianist en organist C. Groenleer. Deze laatste muzikale ac tiviteit begint om 19.30 uur. HAAMSTEDE Inbraak in zomerhuis Uit de zomerwoning van C. A. van der A. uit Haamstede verdween in de nacht van dinsdag op woensdag een tv-toestel. Toegang tot de woning (aan de Kraayesteinweg) werd ver- schaft door de achterdeur open te bre ken. BRUINISSE Opbrengst collecte De collecte voor de Nederlandse Hartstichting heeft 3.017,25 opge bracht. Voor dit mooie resultaat wor den gevers en collectanten heel harte lijk dank gezegd. OUDE TONGE PvdA-karavaan De PvdA verkiezingskaravaan komt naar Oude Tonge, zoals we reeds meldden in onze Extra-Editie van woensdag 23 april. De in deze aankondiging genoemde datum, don derdag 1 mei, is niet juist: die is ver anderd in dinsdag 6 mei. Plaats en tijden blijven hetzelfde. Wellicht voor de Schouwse belangstellenden van belang om te weten. MIDDELBURG Verhuizing Maandag 28 april betrekt de Direc tie van de Volkshuisvesting Zeeland het gerenoveerde en vernieuwde pand De Sprenck aan de Seissingel 4 te Middelburg. Het algemeen tele foonnummer wordt gewijzigd in 01180-87000. Het postadres blijft on gewijzigd en dus Postbus 19, 4330 AA Middelburg. ZIERIKZEE - Scouting Zierikzee houdt zaterdag 26' april een open dag. In de Beuze kan tussen 11.00 uur en 15.00 uur kennis worden gemaakt met scouting activiteiten. uit de krant van 50 jaar geleden KERKWERVE - Daar er in onze ge meente een zwemverbod is, waar, naar het schijnt, ook de hand aan wordt gehouden, circuleert er thans een adres aan den Raad, met verzoek om de haven van Flaauwers en omge ving aan te wijzen als plaats waar ge zwommen mag worden. In het ver zoek wordt er op gewezen, dat er hier nog nimmer zedekwetsende dingen hebben plaatsgevonden en het dus ongemotiveerd is om de meest gezon de van alle sporten in deze gemeente te verbieden. OUWERKERK - Tijdens het kort doch hevig onweder dat zich Maan dagmiddag boven deze gemeente ont lastte is de bliksem ingeslagen in de woning van J. O. te Viane. De schoor steen werd geheel vernield. Op het oogenblik dat de bliksem insloeg wa ren de bewoners gelukkig toevallig afwezig. Eigenaardig was het dat de inhoud van een boekenkastje geheel verkoolde, terwijl het kastje zelf ge heel ongeschonden bleef. NOORDWELLE - Naar wij verne men zal ook dit jaar begin Juli de ou den van dagen een autorit aangebo den worden. De plannen zijn hiervoor reeds ver uitgewerkt. Om de kosten te-dekken, circuleert nu een inteeken- lijst in de gemeente, die naar wij ho pen een mooi eindbedrag zal aanwij zen. DREISCHOR - De Bio-onderne- ming Luxemburg brengt Maandag in het hotel Aarnoudse de kostelijke film ,,De Kribbebijter", met Cor Ruijs als de eeuwige brompot, een Nederlandsche film, die zich meten kan met de internationale productie. Allen die geloof hebben in de toe komst eener eigen Nederlandsche filmindustrie moeten ,,De Kribbebij ter" gaan zien om zich van hun pessi misme te laten genezen. NOORDWELLE - In de loopende week zal ook in onze gemeente een collecte langs de huizen worden ge houden, ten bate van het Neder- landsch Bijbelgenootschap. Het gaat hier om een mooi algemeen, Christe lijk en Protestantsch doel: de ver spreiding van den Bijbel in Neder land en Indië. - hpjpk De prijswinnaars van de puzzel van vrijdag 18 april zijn: De eerste prijs: K. Mandemaker I. M. v. d. Bijlstraat 18 Zonnemaire De tweede prijs: M. Pipping Slabberswerf 26 Zierikzee De oplossing van de puzzel van vrijdag 18 april luidt: Pimpelmees en gipsmasker. De oplossing van de nieuwe puzzel kan worden gestuurd naar Redac tie Zierikzeesche Nieuwsb» ^e, Post bus 1, 4300 AA Zierikzee. De envelop pe kan natuurlijk ook in de brieven bus van het kantoor aan het Janne- wekken worden gedeponeerd. Een vriendelijk verzoek is om op de enveloppe duidelijk het woord weekpuzzel te vermelden. De inzen dingen voor de nieuwe puzzel moeten uiterlijk volgende week woensdag in ons bezit zijn. DE NIEUWE PUZZEL Jaarvergadering in Brouwershaven BROUWERSHAVEN - Er was slechts een eenvoudig rekensommetje voor nodig om tijdens de jaarvergade ring van de Rode Kruis afdeling Brouwershaven, die woensdagavond in Brouwershaven werd gehouden, vast te stellen dat de afdeling dit jaar 25 jaar bestaat. „De oprichting op 15 september 1961 had destijds recht streeks te maken met de gemeentelijke herindeling van Schouwen-Duiveland omdat het vanuit de kring Zeeland wenselijk werd geacht dat het werkterrein van een Rode Kruis afdeling werd beperkt tot het grondgebied van één gemeente", aldus voorzitter K. Mandemaker. De jaarver gadering woensdag werd bezocht door een tiental leden. ris L'. van de Vreugde bleek dat het hospitaalschip Henri Dunant op 30 april aanstaande, Koninginnedag, Brouwershaven weer zal bezoeken. Het schip wordt om ongeveer 14.00 uur bij de Loswal verwacht waarna met de passagiers een wandeling door feestvierend, 700 jarig Brou wershaven zal worden gemaakt. De gasten worden verder vermaakt door ccn optreden aan boord van het Hervormd Kerkkoor uit Dreischor en de muziekvereniging Con Amore uit Dreischor. terwijl ook burge meester Slabbekoorn de passagiers Het bestuur liet weten zich te bera den over de wijze waarop het jubi leum zal worden gevierd. Suggesties van leden hierover zijn welkom, Man demaker bedankte iedereen die in 1985 zijn beste krachten bijdroeg aan het Rode Kruis werk en noemde daarbij in het bijzonder de welfare vrijwilligsters, de leiding van de jeugd EHBO-cursussen op basisscho len, de collectanten en de vrijwilli gers die zich inzetten bij bezoeken van de Henri Dunant. Koninginnedag Uit de activiteitenlijst van secreta- komt begroeten. Op .9 juli komt de jongerenboot van het Rode Kruis voor een bezoek naar Brouwersha- De resultatenrekening over 1985 die door penningmeester J. van Schelven vanaf het begin van de afdeling, dus dit jaar voor de 25e keer werd ver zorgd, liet een batig saldo van 2.900,- zien. De afdeling beschikt over een goede financiële reserve. Van Schelven die dit jaar 65 jaar wordt, blijft nog ir. functie tot het jubileum in september. Hij wordt opgevolg door mevrouw M. R. de Pagter-ten Kate uit Brouwershaven die woens dagavond met algemene stemmen werd gekozen. Evenals de heer A. P. Verjaal uit Dreischor die een vacatu re in het bestuur gaat vervullen die al enige tijd openstond door het vertrek van mevrouw Van de Westering. Welfare De Welfare-afdeling die, zoals Man demaker het uitdrukte: ,,Het visite kaartje is van de afdeling Brouwers haven", telt momenteel 35 deelneemsters en 9 leidsters. De afde ling draait zo goed dat zij de laatste jaren zelf supporting is. Coördinatri ce mevrouw D. de Wit-Voerman gaf een overzicht van de activiteiten in 1985. Het totale aantal leden van de Rode Kruis afdeling Brouwershaven bedraagt momenteel 684. UTRECHT - De Industriebond FNV is niet van plan de stakingsac ties af te blazen. Dat zei bestuurder J. Schermer van de bond donderdag middag nadat FME-voorzitter Tbr Hart na de schorsing van het overleg met de andere bonden in Zoetermeer nog eens had herhaald dat hij best met de Industriebond FNV wil pra ten mits de acties worden afgeblazen. AMSTELVEEN - De ziekenfonds raad heeft donderdag met veel tegen zin besloten in te gaan op het verzoek van staatssecretaris Van der Reijden alsnog 15 miljoen gulden beschik baar te stellen uit het fonds van de Algemene Wet Bijzondere Ziekte kosten (AWBZ) om tekorten bij de be schermde woonvormen weg te wer ken.' STRAATSBURG - De 21 lidstaten van de Raad van Europa zijn in Straatsburg overeengekomen de strijd tegen het terrorisme te verster ken. Zij gaan daarbij uit van de prac- tische en juridische afspraken die daarover donderdag in Den Haag zijn gemaakt door de twaalf landen van de Europese Gemeenschap. Dit heeft Peter Barry, in de hoedanigheid van voorzitter van het ministerscomtó van de Raad van Europa meegedeeld. Advertentie HORIZONTAAL: 1. titel; 6. begin; 12. zonder geluid; 14. insekt; 15. maangestalte (afk.); 17. oosterlengte (afk.); 18. gegraven diepte; 20. voor zetsel; 21. Japans bordspel; 22. motor voertuig; 24. grondvlak van een mand; 26. graanpakhuis; 28. ijzerhou dende grond; 29. daaraanvolgend (afk.); 30. deel van een boom; 32. knaagdier; 33. bijbeideel (afk.); 34. tijding; 35. het doel treffend; 37. titel (afk.); 38. mohammedaanse boetende bedelmonnik; 39. bloem; 41. vogel; 42. overzetvaartuig; 43. titel van de vroegere keizer van Rusland; 47. fraai dier; 50. stoomschip (afk.); 52. motorvoertuig; 53. bloedvat; 54. per soonlijk voornaamwoord; 55. bijbelse naam; 57. oorlogsprojectiel; 58. zoog dier; 59. haarkrul; 60. levenslucht; 62. adreskaartje aan koffers; 64. onvrien delijk; 65. circa (afk.); 66. vogelpro- dukt; 68. kloosterlinge; 69. persoon lijk voornaamwoord; 70. sint (afk.); 71. zacht; 73. roeispaan; 75. toewijzing op een veiling; 76. geldhandelaar. VERTICAAL: 1. luxueus plezier vaartuig; 2. loofboom; 3. dichting van een breiwerk; 4. duivenhok; 5. oude lengtemaat; 7. ofschoon; 8. voordeel; 9. onsmakelijk; 10. verbrandingsrest; 11. blufster; 13. bejaard; 16. loods bij bouwwerken; 18. armzalig; 19. oplos middel voor vetten; 21. zonder onef fenheden; 23. bijwoord; 24. stad in Italië; 25. opening in een visnet; 27. titel (afk.); 29. huisbedekking; 31. huisdier; 34. groot aantal; 36. insekt; 38. in goede lichamelijke conditie; 40. opstootje; 44. alstublieft (afk.); 45. ringvormig koraaleiland; 46. ver dicht verhaal; 47. gesponnen draad; 48. de stand der edelen; 49. water vlakte; 51. reinigingsmiddel; 54. vo gel; 56. dieregeluid; 59. muzieknoot; 61. vogel; 63. gymnastiektoestel; 64. smal stromend water; 67. mager; 69. lust, animo; 71. persoonlijk voor naamwoord; 72. walkant; 73. dwars hout aan een mast; 74. mdzieknoot. Welke 2 sleutelwoorden vormen de letters uit de vakjes: 76, 13, 75, 23, 46, 24. 62, 28, 2, 61 en 1. 48, 11, 41, 51. 43, 73. 6. 39. 19? VERWARMINGSSERVICE Telefoon 01110-2647-3909 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ,6 17 18 79 20 21 22 23 29 24 25 26 27 28 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 - 63 64 65 66 67 68 69 71 72 73 75 76 10

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 4