Nieuw praathuis in Bru Poolse Nachtegalen verrast over warme ontvangst in Bruinisse Moderne kunst in Bruse tuin... Bru heeft aantrekkelijk Koninginnedag-programma ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Woningbouw Sirjansland van start ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 25 april 198# Nr. 23920 Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719, 01110-4669. 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 40.00; per jaar f 152,50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 52 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6.40. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% BTW. BRUINISSE - De Stichting Festiviteiten Bruinisse is er weer in geslaagd een aantrekkelijk programma samen te stellen voor de viering van Koninginnedag op woens dag 30 april. In samenwerking met de scholen, de Sport- adviescommissie, de padvinderij en de muziekvereni ging Nu met Hope en Oefening én Uitspanning is een programma samengesteld waarbij voldoende ruimte is gelaten voor de traditionele programmapunten maar ook weer een groot gedeelte van de dag wordt besteed aan een grote sportmanifestatie zoals delaatste jaren ge bruikelijk is. De dag begint om acht uur met klokgelui. Om negen uur zal een ko perensemble vanaf het gemeentehuis koraalmuziek ten gehore brengen. Om half tien zal ten overstaan van burgemeester en wethouders achter eenvolgens door de schoolkinderen ballonnen worden opgelaten, de vlag worden gehesen door de Padvinderij onder het zingen van het Wilhelmus en wordt Oranje Boven gebracht door de kinderen en de muziek. Aan de ballonnen oplaten is weer een wed strijd verbonden welke ballon het verst komt. De Rabobank stélde de ballonnen beschikbaar en de prijzen worden beschikbaar gesteld door M. Heach en J. Braber. Om kwart voor tien vindt een muzikale rondgang door het dorp plaats. Om half elf wordt het Sprookjescircus" ge bracht door het duo Rijn en Trijn voor de peuters en de groepen één, twee en drie van de basisscholen. Ver der een kinderbraderie door de groe pen vier, vijf en zes en een speurtocht voor de groepen zeven en acht. In het midagprogramma komt de sport weer ruimschoots aan z'n trek- ken.^Deelnemende ploegen zijn: Brq- se .Bo'Ts, De Bru-Tèn, Volley Kwiek, Grjjra Kwiek, Aqua Sprint, Netover- 'tiièt, DTS en de ijsvereniging Nooit- gedacht. Om kwart over een begint alles met een zwem-roeirace in het 2wembad Aquarium. Om twee uur de start van een marathon met hinder nissen en opdrachten vapaf het zwembad naar het Dorpshuis. Rond om het Dorpshuis vinden dan alle wedstrijden plaats. Om half drie een hindérnisbaan met o.a. ringsteken, het spel Een speld in een hooiberg en gécostumeerd zaklopen. Vanaf vier uur langlaufwedstrijden, een snel heidswedstrijd en als hoogtepunt het touwtrekken. Vanaf zeven uur wordt in het Dorpshuis de Denkronde ingezet waarbij op de sportlui vragen wor den afgevuurd over Bruinisse en de sport. Om acht uur vindt de uitrei king van de prijzen plaats, de be kendmaking van de sportman-, vrouw- of ploeg van het jaar 1985 en de uitreiking van de penning van ver dienste. Vanaf half negen als afsluiting van de feestelijke dag een gezellig oranje- bal met medewerking van de band ,,The Rainbows", een band die ook met succes optrad tijdens de Visserij- dagen. Tot slot roept de stichting op tot het uitsteken van de nationale driekleur tijdens deze dag. SIRJANSLAND - In opdracht van woningbouwvereniging Beter Wonen Wordt vandaag, vrijdag 25 april, be gonnen met de bouw van twee be- jaardengeschikte woningen en een rolstoelwoning aan de Grevelin- genstraat in Sirjansland. Het ont werp van de woningen is van archi tectenbureau Leo de Jonge uit Rottterdam. De woningen worden gebouwd door Bouwbedrijf Boogert uit Oos- terland. De aanvang van de bouw is vertraagd doordat op een laat tijdstip het ontwerp van de rolstoelwoning nog is gewijzigd om beter aan te slui ten bij de behoeften van de toekom stige bewoners. Bovendien is er al enige maanden een tekort aan produktiecapaciteit bij leveraciers van betonplaten en bij heibedrijven. Sirjansland krijgt met deze wo ningbouw weer een impuls die de leefbaarhied in deze kleine kern kan versterken, aldus Beter Wonen. BRUINISSE - Een schitterend uitzicht tijdens de dagelijkse besprekingen over de wereldproblemen en de dagelijkse dingen des levens. Dat hebben de bezoekers van het nieuwe beusje boven op de dijk in Bru-oost. Op verzoek van die trouwe bezoekers is dat grote beusje geplaatst. Het oude was door de vele aanwezige trouwe bezoekers duidelijk uit z'n jasje gegroeid. De gemeenteraad heeft het verzoek gehonoreerd en een crediet beschikbaar gesteld. Een firma uit NunSpeet heeft uit segmenten van enkele abri's het nieuwe praat huis gefabriceerd. Medewerkers van de gemeente hebben betegeld en de banken herplaatst. Voor de warme zomerse dagen is er ook een bank buiten geplaatst. Het beusje is rondom geheel van glas zodat een prachtig uitzicht is gecreëerd over de Krammer en de nieuwe sluizen. Vooral na de afsluiting als de scheepvaart naar de achterliggende Delta weer door het Zijpe vaart, kan er volop genoten worden van de levendigheid op het ivater, wat een extra dimensie geeft aan een verblijf ter plaatse. Dit vooral, omdat de meeste bezoekers zelf gevaren hebben of een band met het water hebben. De kosten waren f 6.923,- maar op het oude beusje stond nog statiegeld. BRUINISSE - Het kers-verse echtpaar A W. VcrJcamma«-C. C van der Hare. dat vorige week in het huwe lijk trad. moet bij het betreden van de echtelijke woning wel even treemd hebben opgekeken. De tuin in de Hoogaarsstraat nummer 10 werd herschapen in een oerwoud van aluminium vloerplaten, althans het af val daarvan Verkamman is werknemer bij machinefabriek Padmos f n hdiidt zich onder meer bezig met hei leggen van vloerplaten. Collega's droegen het afval van zijn werkzaamheden bij wijze van uitheemse versie ring naar de woning, om op deze manier extra cachet aan het feest tc geven. Overigens hebben de platen wel wat weg van moderne kunst... Wie de rommel opgeruimd heeft is niet bekend. Vriendschap en verbroedering BRUINISSE - Bru, het vissersdorpje aan de boorden van de Schelde, is twee dagen in de ban geweest van het Poolse koor De Nachtegalen van Poznan. Heel veel mensen waren er bij betrokken, iedereen sprak er over. Positief. „We zijn zeer aangenaam ver rast over de warme ontvangst, de liefde en vriendschap waarop we zijn onthaald. Dit heeft ons bijzonder goed gedaan", zei professor Stefan Stuligrosz, dirigent van het we reldberoemde koor, als om te illustreren dat die positieve opvatting van twee kanten werd ervaren. En er heerste vriendschap en verbroedering, van jong tot oud werd dat ervaren. Zij als ambassadeurs van hun land en de Bruënaars als gastheren en -dames die op alle mogelijke manieren het hun gasten naar de zin probeerden te maken. Zingen tn Bruinisse is leuk, maar de Poolse jeugd vermaakte zich ook opper best in zwembad 't Aquarium. Verbroedering en vriendschap kreeg gestalte in de Bruse basisschool, waar de Poolse jeugd een kijkje nam. Bruinisse heeft op een onge kunstelde maar grootse wijze voor het koor zorg gedragen. Dankzij dit rustpunt en die goede verzorging zijn de batterijen bij de kinderen weer op geladen", aldus J. P. van Avermaet, algemeen directeur van de Stichting Azymuth uit België, die als doelstel ling heeft de verbetering van de inter nationale betrekkingen. De heer Avermaet heeft de algemene leiding van deze Westeuropese toernee dat nog tot half mei duurt en het koor nog naar België, Frankrijk en West- Duitsland voert. Hartverwarmend ,,Die fijne en hartverwarmende omgang met de leden van het koor hebben ook een psychologische ach tergrond die niet onderschat moet worden. Toen we in Bruinisse kwa men hadden we acht zieken, bij het vertrek nog maar twee. Ook de idealen en doelstellingen van onze stichting zijn hier volledig verwezenlijkt. De jongeren en de mannen zijn hier niet gekomen en ontvangen als arme Polen maar als ambassadeurs van hun land. Van gan ser harte is alles gegeven, geregeld en besproken zonder dat iemands eer of trots is aangeraakt. Mochten de lan den van de wereld kunnen samenwer ken zoals op Bruinisse is gebeurd, dan zouden er geen problemen op de wereld zijn. De muziek was ook hier de bindende factor. Meestal zonder dat men elkaar verstond, was er toch een harmonie. De geest van Pinkste ren werd hier opnieuw gerealiseerd. We ervaarden het als een menslie vendheid op oecumenische leest ge schoeid". In het bloed Zingen zit de koorleden en de diri gent in het bloed. Ze genieten echt als ze zingen. Dat was niet alleen tijdens het prachtige concert woensdagavond in de kerk te horen, maar ook tijdens andere gelegenheden tijdens het ver blijf in Bruinisse. Tijdens de rond vaart op de Stad Zierikzee van Den Breejen bij Neeltje Jans zongen ze spontaan aan boord. Toen professor Stuligrosz boven aan de trap stond van de duinover gang bij de rotonde van Haamstede, barstte hij uit in een lofzang aan de natuur, daarbij menig strandbezoe- ker verbazend. En 's avonds in het Pannekoekhuisje De Cleene Mossel zongen ze spontaan voor Coba en Adriaan Dorst die na de heerlijke pannekoeken het koor en de begelei ders-trakteerden op een ijsje. Als dank voor de gastvrijheid stond de professor er op dat ook voor de gastgezinnen zou worden gezon gen en opnieuw stonden de muren van het pannekoekhuisje bol van de prachtige zang van De Nachtegalen. Onder alle omstandigheden kunnen ze zingen. Niet als een verplichting maar omdat ze met hart en ziel aan het zingen verknocht zijn. Programma Donderdag, de enige rustdag voor het koor deze week, was door een groepje mensen een leuk programma in elkaar gestoken. Tqt dat groepje behoorden Lenie Jumelet, de heer en mevrouw Hekman, Marian Maas kant, Ineke Jumelet en Kees van Lie- re. In het zwembad verleende Jan Douwes bijstand en op Neeltje Jans was de verzorging in de betrouwbare handen van Coby Plug. 's Morgens werd eerst een bezoek gebracht aan de beide basisscholen De Meerpaal en Op Dreef. Vervolgens samen met de twee oudste groepen van De Meerpaal naar het zwembad 't Aquarium waar naar hartelust werd geploeterd. Daarna eten bij de gastgezinnen om 's middags met de bus koers te zetten naar de Oosterscheldewerken op Neeltje Jans. Omdat de meesten toch wel wat Duits konden spreken en verstaan werd daar de Duitse voor lichtingsfilm gedraaid. Na de rondvaart met de Stad Zie rikzee werd een kort bezoek aan het strand van Haamstede gebracht waar de dirigent tot z'n aubade kwam. Via de mooie plekjes van Schouwen- Duiveland, het centrum van Zierik zee, het Krekengebied van Ouwer- kerk en de buitendijk terug naar Bru om te smullen van de pannekoeken bij Dorst. Daar werd ook de verjaar dag gevierd van een twaalfjarige jon gen, want ook dat gaat gewoon door tijdens zo'n toernee. Een ijstaart met twaalf kaarsen en een versierde stoel zorgden er voor dat z'n verjaardag toch tot een feestje werd verheven. Na het eten bedankte burgemeester Hekman de gastgezinnen voor hun spontane bereidwilligheid de leden van het koor te herbergen, waarna de dirigent het koor direct bereid vond te zingen voor hun tijdelijke „ou ders". Muziekkamer Professor Stefan Stuligrosz is al 47 jaar dirigent van het koor De Nachte galen van Poznan. Ais 8-jarige knaap kwam hij bij het koor zingen. Stuli grosz is in Polen en wijde omtrek een begrip, een instituut. Hij is een sym bool als muziekkenner en wordt door de Poolse bevolking op handen gedra gen. Alle uitvoeringen en concerten van het koor zijn tot de laatste plaats bezet. De 66-jarige professor was rector aan de Hoge Muziekschool van Poz nan en is sinds vier jaar gepensio neerd. Maar aan het koor heeft hij z'n hart verpand en dat kon hij niet los laten. Iedere zondag zingen ze in de Dominicanerkerk van Poznan, als ze niet op toernee zijn tenminste. Het koor oefent drie keer in de week twee uren en bestaat uit 60 jongeren en 30 mannen. „De leden stralen enthousiasme en grote liefde voor het zingen uit," al dus de professor. „Als onze impressa- rio het kan betalen gaat het hele koor op reis maar op de langere toernees gaan .we meestal met de helft". Textiel Oorspronkelijk leek het leven van de jonge Stefan een heel andere wen ding te zullen nemen. Z'n vader zag hem liever als koopman in textiel wat hij daarom ook een tijdje is geweest. Maar het bloed kruipt waar het niet gaan kan en de muziek heeft het ge wonnen. Tijdens de Tweede Wereld oorlog, op 19-jarige leeftijd, verza melde hij een groepje patriotten om zich heen om te zingen. In stallen en andere neutrale gebouwen, uit angst voor de Gestapo, werd gerepeteerd. Na de oorlog heeft hij het koor geheel opnieuw georganiseerd tot de sterkte zoals het nu is. In het van oorsprong katholieke koor was Stuligrosz de eerste niet-geestelijke dirigent. Een zeer beminnelijk en geliefd man, die Stefan Stuligrosz, die al ontelbaar veel mensen van enkele uren gewel dig mooie zangkunst heeft laten ge niéten, en er nog steeds zelf van ge niet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3