streeknieuws 'n Dorp bewaart geheimen Poolse Nachtegalen maakten indruk met concert Bruinisse Groots opgezette Renessedag: eten, spelen, muziek en lol Concert van TVC 15 Reünie scouting- Zierikzee Debuut voor Alteklein nieuwe stijl Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 24 april 1986 Nr. 23919 7 In een drie-kwart volle Hervormde kerk van Bruinisse verzorgden de Poolse Nachtegalen één van de drie Nederland se concerten. Redelijk groot publiek genoot niet volle teugen: BRUINISSE - Glaszuiver, onberispelijk, flexibel, dy namisch, gloedvol, subliem. Het was burgemeester T. C. Hekman van Bruinisse die deze woorden sprak namens alle toehoorders van het concert dat de Poolse Nachtega len van Poznan woensdagavond verzorgden in de Her vormde kerk van Bruinisse. Een betere typering is niet denkbaar. In de kerk een vierhonderd man tellend publiek, dat adem-inhoudend genoot van een kwalitatief hoog staande muziekavond. Een volle kerk zou onder meer voor de Stichting Festiviteiten Bruinisse leuk zijn ge weest: dan had er niet zoveel geld bij gehoeven... Kennelijk is de tijd dat dergelijke evenementen massaal be zocht worden een vergangen tijd. Toch toonde de voorzitter A. J. Bal zich niet ontevreden over de op komst. Bijzondere eer De avond werd geopend en besloten door de burgemeester, met toespra ken in Nederlands en Duits. Hekman sprak van een bijzondere eer dit koor als één van de drie gemeenten in Ne derland te mogen begroeten (de ande re plaatsen zijn Coevorden en Volen- dam. Red.). Hij wist van mensen buiten de regio, dat sommigen van ver kwamen om voor de derde keer de Nachtegalen te beluisteren. Van wege de concentratie van de koorle den verzocht Hekman niet te applau- diseyen, maar dat is in de Bruse kerk een traditie geworden. Het zal de trouwe bezoekers van deze kerk vreemd in de oren hebben geklonken dat het concert uitgere kend begon met Missa Festiva, (een feestelijke mis), en dat in de Her vormde kerk De mis nam het he le deel voor de pauze in beslag en be staat uit zes delen, begeleid door Elzbieta Karolak op orgel. Missa Festiva kreeg een indrukwekkende uitvoering, vanaf het Kyrie tot en met het Agnus Dei. De Nachtegalen dwongen bewonde ring af, vooral was het verbazingwek kend dat uit de kleine kereltjes een zo hoog en zo zuiver geluid kwam met een dergelijk groot volume. Dat volu me kwam vooral bij Sanctus aan de orde. Het Benedictus was daarente gen rustig, bijna fragiel. Zo is muziek MUZIEK met hoofdletters: crescendo waar crescendo is gecomponeerd en décrescendo waar décrescendo staat. Terecht kreeg het koor een knallend applaus na afsluiting van het eerste deel. Geniaal Na de pauze weer een deel lithurgi- sche koorzang, nu zonder begeleiding a capella. Toch zal bij velen de ge dachten zijn ontsproten: jammer dat het Pools zo'n moeilijke taal is en je niet verstaat waarover ze zingen. Juist toen die gedachte opborrelde bewees het koor z'n grote klasse met de uitvoering van Chopin's Preludi um. Chopin heeft zoals kenners we ten, geen koorwerk geschreven, maar het Preludium werd bewerkt voor het Poolse koor, dat zonder woorden een nooit gehoorde en weergaloze vertol king gaf dat Chopin als muziek in de oren moet hebben geklonken. In één woord: geniaal! Te snel kwam het concert tot een slot onder de bezielen de leiding van professor Stefan Stuli- grosz, die de kerkgangers bedankte voor hun aanwezigheid, ontvangst en hulp aan het Poolse volk in moeilijke tijden bewezen. ,,We zijn dat niet ver geten", aldus de dirigent. Uit handen van Bram Bal kreeg hij het gemeente wapen van Bruinisse in glas-in-lood als aandenken aan het Bruse optre den en verblijf (twee dagen), terwijl de organiste bloemen kréég evenals koster Knop en organist C. P. van Eek die voor de begeleiding van de sa menzang zorgde. Zaterdag 10 mei RENESSE - De Hervormde Gemeente van Renesse houdt zaterdag 10 mei in samenwerking met de plaatse lijke sportvereniging en muziekvereniging Luctor et Emergo de eerste Renessedag. Tussen 09.00 uur en 20.30 uur staat de bezoekers van het evenement heel wat te wachten, zoals een braderie/rommelmarkt. De Renesse dag vloeit voort uit de traditionele rommelmarkt van de Hervormde Gemeente. Toen ook de andere voornoemde organisaties voor een dergelijk evenement begonnen te voelen, werd besloten de handen inéén te slaan. ZIERIKZEE - Scouting Zierikzee houdt zaterdag 26 april een open dag. In de Beuze kan tussen 11.00 uur en 15.00 uur kennis worden gemaakt met scouting activiteiten. Aanlei ding voor deze open dag is het feit, dat scouting Zierikzee dit jaar zijn 75 jarig jubileum viert. Scouting is een jeugdorganisatie, waar het ontdekken van het avontuur en de natuur een belangrijke rol in spelen. Aan dienstvaardigheid, ex pressie, sport en spel wordt binnen scouting veel aandacht besteed. We kelijks komen in meer dan 120 lan den 24 miljoen meisjes en jongens tussen de vijf en eenentwintig jaar bijeen om het scoutingspel te spelen. Bij de Mr. Bakkergroep wordt het scoutingspel gespeeld bij de volgende speltakken: welpen (jongens 7 tot 10 jaar), kabouters (meisjes 7 tot 10 jaar), verkenners (jongens 11 tot 14 jaar), en rowans (jongens van 15 tot 17 jaar). Als er voldoende belangstelling is zal de speltak padvindster (meisjes 11 tot 14 jaar) er weer bijkomen. Ook voor ouderen is er plaats bij scouting maar dan als leiding om de kinderen te begeleiden bij het spelen van het scoutingspel. Verdere activiteiten in verband met het 75-jarig bestaan zijn een jubi leumkamp in Brouwershaven van 17 tot 19 mei. Op zaterdag 31 mei vindt de officiële viering plaats van het 75- jarig bestaan. Op die dag is er bij het clubhuis de Lelie een reünie van oud leden en leidinggevenden en zal er een tentoonstelling zijn van oud pad vindersmateriaal. Oud-leden en lei ding kunnen zich voor deze reünie melden op 26 april in de Beuze of bij A. Berrevoets, Pieterseliestraat 3, 4301 BL Zierikzee. OUWERKERK - Het ensemble Al teklein gaat in de nieuwe samenstel ling zaterdagavond 26 april in Ouwerkerk zijn debuut beleven. Tus sen 19.30 uur en 20.00 uur zorgt Alte klein voor een muzikaal voorpro gramma voorafgaand aan de toneel opvoering van de Toneelgroep Ouwerkerk. Als de weersomstandigheden het toelaten speelt en zingt Alteklein buiten op de stoep voor het Ouwer- kerkse dorpshuis; bij slecht weer wordt het optreden verplaatst naar de hal van het dorpshuis. Het ensemble Alteklein verwierf ruim anderhalf jaar geleden in de ou de samenstelling van ongeveer vijf tien muzikanten reeds veel bekend heid met vrolijke straatoptredens, terrasconcerten en strandoptochten. Na verloop van enige tijd viel de groep echter uiteen, hetgeen sommi- gen bijzonder speet. Muziekfanaat Harry van der Wekkeri uit Zierikzee deed derhalve een poging Alteklein nieuw leven in te blazen, zij het in een kleinere samenstelling van zeven mu zikanten. Zaterdagavond in Ouwer kerk zal dit Alteklein nieuwe stijl voor de eerste maal een publieksop- treden verzorgen. NOORDWELLE - De Elakkeese formatie TVC 15 (vernoemd naar een num mer van David Bowie) geeft vrijdag 25 april, morgen dus, een optreden in het dorpshuis in Noordwelle. De organisatie is in handen van de plaatselijke jeugdsoos De Welle. De zaal gaat al om 20.00 uur open. maar het concert laat dan nog een uurtje op zich wachten. TVC 15 speelt covers van onder andere The Cure. The Cult. U2. Simple Minds en Talking Heads. De band bestaat uit Leon Blokland (gitaar). Jan van der Vlugt (gitaar en backing-vocals), Ab van Lenten (bas), Anton Blokland (drums) en Rob Hooyschuur. die de zang voor zijn rekening neemt. Achterliggende gedachte van de Re nessedag is het spekken van de eigen kas, zodat het batig saldo na afloop ook onder de drie organisaties ver deeld wordt. Overigens geven ook en kele andere verenigingen acte de pré- sence op de Renessedag; voor eigen rekening en ten eigen bate. Dit zijn de Rode Kruis afdeling, de Wereldwin kel Schouwen-Duiveland, Amnesty International, CJV De Schakel en de Hervormde vrouwenvereniging Mar tha. Blikvanger van de Renessedag wordt hoogstwaarschijnlijk het po dium op het grasveld bij de kerk, waar 's morgens en 's middags een modeshow wordt gehouden. Voorts worden daar de zogenaamde uurwin naars bekend gemaakt van de ver schillende spelen, zoals darts gooien, sjoelen en schieten. Ook draaien er tal van bingo-rondes, waarvoor de or ganisatie naar originele prijzen zoekt, waarbij het gewicht van de winnaars van invloed is op de om vang van de prijs! Drive-in disco theek ATG verzorgt het muzikale ge beuren op het podium. Om 20.00 uur wordt de trekking ge houden van de loterij, waarvan de verkoop al enige tijd geleden begon nen is. De hoofdprijs is een weekje 'bugalowen' ergens in Nederland. Tbr afsluiting van de Renessedag geeft Luctor et Emergo een concert vanaf 20.30 uur op het podium. Maar dat ge beurt pas ter afsluiting, want de be zoekers staat eerder op de dag een grote rommelmarkt te wachten met een aparte afdeling voor tweede hands kleding en schoeisel. Ook zijn er stands met antiek en curiosa, boe ken, platen en speelgoed. Aan de in wendige mens wordt gedacht met ijs, vis, wafels, broodjes en warme worst. Voorts zijn er demonstraties met het verwerken van glas en tin, spin nen. wolverwerking en stoelenmat- tcn. Om ook de sportiviteit van de belangstellenden te meten zijn er tal van spelen, zoals het gooien van een bal op omklappende houten koppen, ringwerpen, darts, de spijkerbalk, de thermische lans en de spiraal 'uit de Sterrenshow". Tijdens dc Renessedag is de Lange Reke voor het verkeer afgesloten, zo dat het (hopelijk) talrijke publiek zich ongestoord kan vermaken. ZIERIKZEE Bazar De zendingscommissie van de Christelijke Gereformeerde Kerk te Zierikzee organiseert op zaterdag 24 mei een bazar/rommelmarkt in de Driehoek aan het Kerkplein. De op brengst is bestemd voor zending op Celebes en Zuid-Afrika. OOSTERLAND Opbrengst collecte De opbrengst van de gehouden col- Vrijdag 25 april Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 14.30 uur Chips die je niet kunt eten, serie over computers. 14.45 uur Die Schwarzwald-kliniek, Duitse serie. Afl. 5: De stervensbege leiding. Dr. Marker, niet bepaald Dr. Brinkman's beste studievriend, moet hulp bieden aan een doodzieke man. 15.30 uur AVRO's Service, amuse ment en informatie. 16.35 uur AVRO's Tele-Keuken, met Henk Molenberg. 16.45 uur Ik zag twee beren, kleuter programma. 17.00 uur De Bennie Bang Show, ge varieerd kinderprogramma. 17.15 uur Ontdek je plekje, serie filmpjes over de schoonheid van stad en land. Afl.: Alkmaar. 17.30 uur Journaal 17.46 uur Ruud en Leonie, praatpro gramma met Ruud ter Weyden en Leonie Sazias. 18.15 uur AVRO cursus bridge. Les 11b. 18.25 uur De moestuin. Les 2. 18.55 uur De Fabeltjeskrant. 19.00 uur Wordt vervolgd, tekenfilm magazine. 19.25 uur AVRO's Toppop. Presenta tie: Kas van Iersel. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Zendtijd Politieke Partij en: C.D./Centrum Democraten. 20.38 uur In de hoofdrol. Mies Bouw man confronteert een bekende Nede- lander met belangrijke personen en momenten uit zijn of haar leven. 21.40 uur ,,S"pionnen, serie naar de boeken van Anthony Prince. Afl.: De toekomst opgraven, (slot). Een brief van een Oxford professor noopt Da vid Audley de achtergronden van twee studenten, waarvan er één on der geheimzinnige omstandigheden gestorven is, aan een onderzoek te on derwerpen. 22.30 uur AVRO's Televizier, actuali teiten. 23.00 uur Mash, Amerikaanse serie. Afl.: De weg naar Yalu Brick. Het 4077-kamp wordt geteisterd door voedselvergiftiging. Hawkeye en B.J. die op zoek gaan naar antibiotica, ra ken de weg kwijt. 23.25 uur Karei v. d. Graaf, discussie programma. 00.00 uur AVRO's Sportpanorama. Presentatie: Jos Kuijer. 00.20 uur Journaal Nederland 2 09.30 uur Nieuws uit de natuur. Afl. 20. 10.30 uur Engelse literatuur. Afl. 3. 11.00 uur School TV-weekjournaal. Afl. 27. 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 17.00 uur Vloedlijn. Thema: Verdwa zing of verslaving. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.20 uur Paspoort voor Spanjaar den. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Schoolplein. Gevarieerd jongerenprogramma gepresenteerd door Simone Walraven en Alfred La- garde. 20.00 uur Girls on top, Engelse come dyserie. Afl.: Skankin. Amanda gaat op zoek naar nieuw talent en ontdekt hierbij Dennis en Mike. 20.25 uur Bodylijn, informatie over lichaamsverzorging. 20.55 uur Documentaire: Politiek '86. Politiek informatief programma t.g.v. het verkiezingsjaar 1986, door Rolph Pagano. 21.25 uur Special Lee Towers en Ani ta Meyer. 22.10 uur Gesprek met de minister president. 22.20 uur Zendtijd Politieke Partij en: P.M.G./Partij van de Middengroe pen. 22.35 uur Journaal. 22.45 uur De hamer en het kruis (Eve ryman), Britse documentaire-serie over de verhouding tussen Christen dom en Communisme in het Oost blok, Cuba en Ethiopië. Afl. 4: Ethio pië - Priesters en propaganda. 23.33 uur Een bericht van de Wilde Ganzen. 23.35 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 23.40 uur David met de ster, Duitse speelfilm uit 1979. Anno 1939 - David Singer, zoon van een rabbi in Lieg- nitz, wordt door zijn vader naar Ber lijn gestuurd om daar te werken. Niet lang daarna wordt zijn familie gede porteerd. Regie: Peter Lilienthal. BRT 1 14.00 en 17.00 uur Schooltelevisie. 17.55 uur Journaal. 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. (herh.). 18.05 uur Plons, kinderprogramma, (herh.). 18.10 uur Prikballon, kleutermagazi ne over het maken van allerlei voor werpen en een tekenfilm. Presenta tie: Francis Verdoodt, (herh.). 18.25 uur Knappe koppen (The mis fits of science), Amerikaanse serie over twee jonge wetenschappers die een ..krimpserum" ontdekken. Met Dean-Paul Martin, Kevin Peter Hall, Mark Thomas Miller e.a. Afl. 2: Raad 's wat er komt eten. 19.15 uur Uitzending door derden: programma van de Vlaamse- Nationale Omroepstichting. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Weerbericht. 20.15 uur Het einde van een imperi um, Britse serie over de tanende Brit se invloed in overzeese gebieden. Afl. 1: India, oorlogsmachine. 21.05 uur Goede vrienden. (Just good friends). Engelse 14-delige serie van Ray Butter met Jan Francis, Paul Ni cholas, Sylia Kay e.a. Afl. 10. De echt genoot van Penny, Graham, nodigt haar uit voor een etentje. Wanneer blijkt dat hij een echtscheiding aan wil vragen is Penny volkomen over stuur. 21.35 uur Liedjes verzetten Bergen, de deelnemende liedjes voor het Eu rovisiesongfestival dat op 3 mei plaatsheeft in Noorwegen. 22.15 uur So What?, Dave Holland Quintet, concert in Middelheim. 22.55 uur Journaal met aansl. Coda: In de twijfelgrenzen van mijn hand van Hugues C. Pernath (1931-1975). BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie met Pat McDonald, Rowe- na Wallace, Alexandra Fowler e.a. 19.25 uur Oshin, Japanse serie., 19.38 uur Juke Box - 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Weerbericht. 20.15 uur Videomatch, spelprogram- ma met Marleen Gordts. 20.25 uur Première, filminformatie met Jo Röpcke. 21.15 uur Spaghetti House, Italiaanse speelfilm uit 1982 van Giulio Paradisi met Nino Manfredi, Rita Tushing- ham, Rudolf Walker e.a. Op een avond worden 5 medewerkers van een Italiaans restaurant in Londen over vallen. De kassier slaagt erin te ont snappen en de politie te waarschu wen. Daarop gijzelen de overvallers de overigen en eisen een vrijgeleide. lecte ten bate van de Nederlandse Hartstichting heeft in Oosterland 1613 gulden opgebracht. BRUINISSE Rode Kruis In 't Opper te Bruinisse hielden de leden van het Rode Kruis afdeling Duiveland een bingomiddag voor be jaarden. Op die manier konden de oud-Duivelanders weer eens mensen uit hen vroegere dorp zien en tegelij kertijd een gezellig spelletje spelen. Zowel het Rode Kruis als de bejaar den vinden dat dit soort feesten va ker voor mogen komen. De afdeling Welfare van het Rode Kruis is van plan om dit ééns per jaar te gaan or ganiseren. 21 Haar moeder ratelde verder. ,,Hoe gauw zoiets bekend is, hè? De straat stond meteen vol menseh. Brink deed hem de handboeien aan, hoewel Jaspers zei, dat dat niet nodig was omdat hij niet van plan was te ontvluchten. Hij moet wel van dat on- derduikershol geweten hebben, zou je haast zeggen. Had jij dat ooit kunnen denken?" ,.Nee," zei Katrien. ,,Nou, ze krijgen het er wel uit," meende Katriens moeder. Haar woordenstroom werd onder broken door nieuw bezoek, de vrouw van de bakker kwam binnen. Na de begroeting werd het verhaal over Jaspers weer breed uitgemeten. Tot Katriens verwondering had ze een zekere onverschilligheid over zich voelen komen. Ze zou het allemaal wel zien. Ze praatte zo af en toe zelfs een woordje mee over de grote ge beurtenis. Tben het bezoekuur afgelopen was, had ze tijd om over de situatie na te denken. Het was Jaspers dus lang gelukt vrij te blijven. Hij had zijn intrek weer onder de grond genomen om daar haar thuiskomst af te wachten. Hij had waarschijnlijk gehoopt het kind nog te kunnen zien. Als ze niet met Bertus over het dichtmaken van het hol had gesproken, zou hij er waarschijnlijk nog zitten. Het was goed, dat hij gepakt was. Wat voor spanningen zou het niet opgeroepen hebben, als hij straks, als ze weer thuis was pogingen had gedaan om haar te spreken. Ze moest maar blij zijn, dat dat haar nu tenminste niet meer te wachten stond. Straks zou hij de doodstraf krijgen en dan was alles achter de rug. Dan kon ze gerust ver der leven. Ze hoopte, dat hij vlug be recht werd. Jaspers werd een jaar later ter dood veroordeeld, maar zijn straf werd omgezet in levenslang. Velen vonden dat wel goed. Nu kan hij nog eens over alles nadenken, zeiden ze. De ko gel was eigenlijk een veel te milde straf voor hem. Katrien vroeg zich wel eens af wat hij er zelf van zou vinden. Zeker was, dat hij bij zijn verhoren haar naam niet had genoemd. Misschien had hij daarmee wel verdiend de doodstraf te ontlopen. Tben Katriens moeder Jantiens blonde kopje voor het eerst zag, had ze gezegd: ,,Dat kind kon wel eens rood haar krijgen, dat zie je wel meer met een donkere vader en een blonde moeder." Jantien kréég rood haar. De eerste tijd hoopte Katrien nog dat wat haar moeder zei daar de oor zaak van was, maar toen Jantien vijf jaar oud was, leek ze sprekend op Jaspers. Dat zie ik omdat ik Jaspers' trekken in mijn geheugen heb ge- door NEL VAN DER ZEE grift, anderen hebben daar geen erg in, dacht ze. Jaspers was zo veel jaren na de oorlog door de meesten al ver geten. Misschien verbeeld ik het me wel, dacht ze soms. Ik ben er bang voor en daarom meen ik het te zien. Maar ze ervoer, dat er nog iemand an ders was. die het had opgemerkt, ie mand, die heel kort een afschuwelijk rolletje in haar leven had gespeeld en aan wie ze nooit meer had gedacht. Hij belde haar op een ochtend, dat het heel druk was in de zaak. Zo wel in de winkel als in de werkplaats werd herhaaldelijk naar haar ge vraagd. Bertus was enkele dagen met de knechts naar een groot werk in de buurt. Ze gingen 's morgens vroeg weg en kwamen laat thuis. De zaak breidde zich uit. ,,Ik wou es een gesprekje met u hebben," zei dc mannenstem door de telefoon. ,,Mijn naam is Schuitema, misschien zegt u dat iets. Ik ben be vriend met Jaspers." De stilte, die na deze mededeling viel, was te lang, Katrien wist het, maar ze kon niet vlugger woorden vinden. ..Ik begrijp u niet. meneer, ik ken u niet," zei ze en toen hing ze op. Dom. dacht ze, dom. Hij zou na tuurlijk weer opbellen en waarom zou ze dan niet aanhoren wat hij te vertellen had? (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 7