Kinderen lopen voor Nepal Lijstaanvoerder SGP hield inleiding in Nieuwerkerk Komisch toneel van plattelandsvrouwen Plattelandsvrouwen haalden kledij-kennis vanaf 1300 op Bijeenkomst dames Helpt Elkander Vandalisme ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 24 april 1986 Nr. 23919 5 Met veel enthousiasme liepen grote en kleine deelnemers twee of meer rondjes van drie kilometer tijdens de sponsor loop voor Nepaldie was georganiseerd door de schoolleiding van de Theo Thijssenschool. Opbrengst ruim 3.000 gulden ZIERIKZEE - Meer dan honderd kinderen van de open bare basisschool Theo Thijssen te Zierikzee volbrachten dinsdagmiddag een sponsorloop, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de actie 'Zeeland helpt Nepal' van de provincie Zeeland. De uiteindelijke opbrengst zou ruim 3.000 gulden bedragen. De gemeente Zierikzee voegt daar nog eens 25% aan toe zodat het uiteindelijke bedrag zo'n 3.800 gulden bedraagt. De leiding van de school had voor deze loop een parcours uitgezet met een lengte van drie kilometer; het stond de deelnemers daarbij vrij om dat parcours meerdere malen af te leggen. En dat werd dan ook met in zet gedaan. Zowel de kinderen als een aantal personeelsleden van de school en enkele gemeente-ambtena ren liepen meerdere rondjes: de meeste kinderen, waarvan de meeste in de kleuterleeftijd, liepen een af stand van zes of negen kilometer, ter wijl de grotere kinderen twaalf tot vijftien kilometer liepen. Het startschot voor de sponsorloop werd om 16.00 uur gegeven door bur gemeester Th. H. de Meester. Hij wenste de kinderen alle sterkte, die ze nodig zouden hebben om hun tocht te volbrengen. ,,Ik hoop dat jullie heel veel geld bij elkaar lopen voor dit erg goede doel. We mogen blij zijn dat jullie daarvoor een dergelijke in spanning willen leveren", zo luidden zijn bemoedigende woorden. De bur gemeester sponserde overigens zelf ook een aantal kinderen. Schooldirecteur Joop Goedhart was na afloop meer dan tevreden over de actie: „We waren bijzonder blij met dit hoge bedrag; niemand had durven hopen dat het zoveel zou wor den." Hij noemde met name twee van zijn leerlingen, die een bijzonder sportieve prestatie leverden: Jordi de Looff (10 jaar) en Arnóud de Graaf (12 jaar). Zij liepen beiden de voor hun leeftijd niet geringe afstand van vijf tien kilometer, waarmee de eerstge noemde alleen al een bedrag van 150 gulden bijeen bracht. De organisatie van de sponsorloop wil voor deze gelegenheid haar bij zondere dank uitspreken aan alle me dewerkers: de gemeente Zierikzee, helpsters van het Rode Kruis (zij be hoefden gelukkig niet in actie te ko men), de> rijkspolitie, de atletiekver eniging Deltasport en Unicef Nederland. Deze laatste instelling, onder wiens auspiciën de provinciale actie wordt gevoerd, stelde vooraf aan alle kinderen die zes kilometer of meer liepen, een Unicef-T-shirt in het vooruitzicht. Dat resulteerde donder dagochtend in het feit dat een groot deel van de kinderen van de school, getooid in dat shirt, in de lokalen za ten. Een leuk voorval was dinsdagmid dag nog te beleven toen één van de kleuters na afloop van de loop direct naar Nepal wilde gaan om zijn geld persoonlijk af te dragen, in de stelli ge overtuiging dat dat na afloop alle kinderen dat zouden gaan doen. Hoe wel het kind waarschijnlijk wat te leurgesteld geweest zal zijn over het missen van een leuk uitje, droeg hij toch met plezier zijn geld af aan de organisatoren. In Brouwershaven BROUWERSHAVEN - ,,Het was een hele klus, maar we hebben er veel ple zier bij gehad", zei souffleusse Nel Constandse-Dorst toen zij in haar hoeda nigheid als presidente van de NBvP afdeling Brouwershaven bloemen uit reikte aan enkele van haar mede-leden, die voor een avondvullend toneelprogramma zorgden. Wekelijkse repetitie-avonden onder leiding van A. Drijgers, die al in januari van start gingen, zorgden voor de goed verzorgde vertolking van het blijspel Bombary op de beautyfarm en de klucht Een kod dig misverstand. Bijna 70 belangstellenden waren in het Tonnenmagazijn aanwezig om dit avondje toneel, dat de afdeling voor het,eerst sinds jaren weer eens presenteerde, bij te wonen. In bet eerste blijspel kregen zij een Engelse beauty-farm voorgeschoteld, waar vijf vrouwen bijkomen van hun dagelijkse beslommeringen. Zij doen dit op hun eigen wijze en wensen zich daarbij weinig aan te trekken van dieet- of andere schoonheidsregels. Dit verandert drastisch wanneer de Duitse mevrouw Schults (S. Hanse- Menheere) haar intrede doet, die de taak van de eigenaresse tijdelijk over komt nemen en de beauty-farm met haar ijzeren discipline in een soort Colditz verandert waar de vrouwen op allerlei manieren proberen uit te breken. De snobistische rijke lady Alicia (H. van der Mark-de Bruyn) doet dit door de beauty-farm te ko pen en daardoor de Duitse te kunnen ontslaan. AMSTERDAM Staatssecretaris Scherpenhuizen van verkeer heeft de Raad voor Verkersveiligheid donder dag laten weten dat er geen extra geld komt voor de verhoging van de veilig heid in het verkeer. Hij deed dat aan het begin van een twee dagen durend congres over dit onderwerp in Am sterdam. BRUJNISSE - Met een hartelijk welkom opende mevrouw De Waal- Jumelet de 39-ste algemene ledenver gadering van de Hervormde Vrou wengroep Helpt Elkander. Na het zingen van Ps. 42 las ze Psalm 150 waarin ze centraal stelde de grote da den van de Schepper: ,,De Here is het waard dat we Hem eeuwig lovgn". Soep, een broodmaaltijd en slaatje en tussendoor het jaarverslag van se cretaresse N. H. de Korte-Padmos met de activiteiten van het afgelopen jaar. De penningmeesteresse sloot het jaar af met een batig saldo. Mevrouw Ottens-Boer deed verslag van de jaar vergadering in Ede die bezocht werd. Mevrouw Verspoor zong het mooie lied Verwachting en vol zaalge ure van gebed". ,,De Lappenjood" was een voordracht van mevrouw De Ronde-Duson. Mevrouw De Ronde- Bolle las het leuke verhaal: ,,Wat Geert Krusen in uus kreeg". Me vrouw Teekens, oud-presidente van de jarige vereniging, was aanwezig om de vereniging te feliciteren. Ze droeg het zelfgemaakte gedicht „Snoeien" voor. Onder het genot van een glaasje wijn las mevrouw Van Oeveren „Spreekuur", wat erg leuk overkwam. Aansluitend daarop droeg mevrouw Van der Wierf het ge dicht „Het recept" voor. Mevrouw De Korte bedankte ieder die een steentje had bijdragen bij het tot stand komen van de geslaagde avond. Ze bood de vice-presidente mevrouw De Waal- Jumelet een bloemetje aan en be dankte haar voor de inzet in het afge lopen jaar. Mevrouw De Korte kreeg op haar beurt een bloemetje van m> - vrouw Ottens omdat zij samen met de vice-presidente de vereniging heeft geleid. Met dankgebed werd de gezellige avond besloten. ZIERIKZEE - Woensdagavond rond een uur of negen is voorko men dat een garage inclusief auto aan de Baden Powellweg uit brandde. Oplettende buurtbewo ners hadden bijtijds in de gaten dat er iets loos was en doofden het vuur met behulp van een poe derblusser voordat de brandweer arriveerde. De oorzaak is ver moedelijk brandstichting via een opening in de wand van de gara ge. Bijna tegelijkertijd kwam een andere brandmelding binnen: op afstand van enkele tientallen me ters van de garage stond een af valcontainer achter het verzor gingstehuis De Wieken aan de Hoge Molenstraat in brand. Deze brand bleek te zijn aangestoken door drie jongetjes. Een nader onderzoek wordt ingesteld. Een of ander brandbaar materiaal werd in dit gat gestopt en aangesto ken. De houten garage vatte daar door vlam. Door stiel optreden van omwonenden werd erger voorko men. De auto in de garage werd gelukkig gered, zij het dat hij geheel onder het bluspoeder kwam te zitten. Ir. B. J. van der Vlies: Ontkerstening in Nederland gaat onverminderd door NIEUWERKERK - Het Landelijk Verband van Staatkundig Gereformeerde Studieverenigingen organiseerde vorige week een bijeenkomst in het gebouw Salem te Nieuwerkerk, waar de nieuwe lijsttrekker van de SGP, ir. B. J. van der Vlies, een spreekbeurt hield over het verkiezingsprogramma van zijn par tij. Plan Maar dan blijkt alles een vooropge zet plan te zijn van de smulpaap Ma- bel (J. Jonker-Kooman) die het land huis vijf jaar geleden al kocht voor 30.000 pond en doczr het ten tonele voeren van de strenge Duitse nu de onuitstaanbare Alicia een hak zette en bovendien een flinke winst opstreek. L. Franke-Jansen speelde Helene de hielenlikster van lady Ali cia, M. Hofland Penny die voor het eerst op de beauty-farm was en J. van de Hoek gaf als gast-toneelspeelster gestalte aan het dienstmeisje Amy. In de klucht Een koddig mis verstand kwamen de verwikkelingen aan de orde die in een klein hotel op de Veluwe ontstaan wanneer tijdens de afwezigheid van de eigenaresse de dienstmeisjes Betje (M. Hofland) en Jetje (L. Franke-Jansen) die veel op elkaar lijken, elk een gast inschrij ven die eveneens zowel van uiterlijk als naam, sprekend op elkaar lijken (H. van der Mark-de Bruyn en J. Jonker-Kooman). Omdat men weder zijds niet van eikaars aanwezigheid op de hoogte is, ontstaan de meest gekke misverstanden die pas worden opgelost wanneer de eigenaresse van het hotel (S. Hanse-Menheere) terug keert. De toneelgroep van de platte landsvrouwen zal op 24 mei in het ka der van het 700-jarig bestaan van Brouwershaven ook weer een toneel voorstelling verzorgen. ARNHEM - De onderwijsvakbon- dén ABOP, KOV en PCO eisen van minister Deetman (onderwijs) dat het verschil in salaris tussen mannelijke directeuren van basisscholen en hun vrouwelijke collega's met terugwer kende kracht tot 1 augustus 1985 wordt vereffend. DEN HAAG - De bedrijvigheid in de industrie is in maart ten opzichte van februari toegenomen, zo blijkt uit de conjuctuurtest die het Centraal Bureau voor de Statistiek bij onder nemers in de industrie heeft uitge voerd. ZOETERMEER - Het plan van de regering de lasten van het bedrijfsle ven in 1987 met 1,8 miljard gulden te verhogen, kan de zelfstandige onder nemer twee procent van zijn netto inkomen kosten. Dat heeft het Econo misch Instituut voor het Midden- en kleinbedrijf (EIM) berekend. Na de opening door de heer G. J. R. van Heukelom uit Nieuwerkerk, de voorzitter van de eilandelijke studie vereniging, werd het woord gegeven aan Van der Vlies. Hij entte zijn toe spraak op de naar zijn mening voort schrijdende ontkerstening in Neder land. „Normen en waarden worden steeds vaker op een sterk hellend vlak gezet. Het secularisatieproces gaat onverminderd door waarbij le vensregels, die eeuwenlang hebben gegolden, onder de voet worden gelo pen, Weggewalst en uitgepoetst. De wet wordt, zoals dat heet, aangepast en de kerken lopen leeg zodat de in vloed van de kerk bijna tot nul wordt gereduceerd waar het gaat om over heid en volk Gods wet voor te hou den", zo betoogde de lijsttrekker. Spreker zei ervan overtuigd te zijn dat het echter nog wel degelijk zin heeft om, zoals de SGP wil, beginsel principes als richtsnoer voor het po litiek handelen te hanteren. Hij on derbouwde deze stelling met een terugblik op de geschiedenis van Ne derland gedurende de afgelopen eeu wen, toen Gods woord nog wel als richtsnoer werd gehanteerd. Volgens spreker leert men daaruit dat toen nog geregeerd-werd tot heil van land en volk. Eigen baas Van der Vlies betoogde dat met de Franse revolutie een verandering op trad: men erkent niet langer meer het gezag van Gods Woord. Men wil eigen baas zijn en regels worden niet meer erkent. Als voorbeelden noemde hij de ruime abortus-wetgeving en de op stapel staande euthanasie-wet, waar bij hij ten aanzien van de laatste de vrees uitsprak dat die in de praktijk net als de abortuswet veel ruimer zal worden toegepast dan in de wet zelf wordt toegestaan. „De rem, in de wet ingebouwd, zal worden genegeerd; mensen, die niet In Zierikzeese Graanbeurs ZIERIKZEE - Hoe vrouwen vroeger gekleed gingen was deze week te zien in de Graanbeurs te Zierikzee. De afdelingen Schouwen en Duiveland van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen waren sterk vertegen woordigd om te luisteren naar de uitleg van wat door de eeuwen heen gedragen werd. Mevrouw De Priester uit Vlissingen vertelde hoe de invloeden van andere landen ook tot Nederland doordrongen en het modebeeld mede bepaalden. Een aantal dames was met De Priester mee gekomen om de kleding te showen, die in een aantal ge vallen origineel was, maar ook modellen die naar de oor spronkelijke dracht zijn nagemaakt. Bijkomen van de dagelijkse beslommeringen in de Engelse beauty-farm. Er waren kostuums uit 1300: lange hemdachtige jurken met een onder jurk van zijde; 1400: een mooie onder jurk met fluwelen overjurk en de ho ge puntmuts met shawl; 1500: de met een dikke rol opgevulde heup, waar door het geheel iets kolossaals krijgt; 1600: de koopmansvrouw, uitgedost met vele onderrokken, waar over heen een stijlvol fluwelen kleed met overrok en platte witte kragen en manchetten; 1700: de pruikentijd. Heel hoog opgemaakte kapsels en fraai uitgedoste kleding. Mooi maar erg onpraktisch door de hoepelrok ken; 1800: de Griekse invloed werd zichtbaar in een eenvoudige japon met shawl gedragen. In schrille te genstelling hierbij was het prachtige Biedermeier kostuum van diezelfde periode; 1840: hoepelrokken verdwe nen, maar de zogenaamde queue de Paris kwam daarvoor in de plaats, waarmee een enorme achterpartij werd gecreëerd. Daarbij weer een flu welen kostuum afgezet met bont. Strak Rond 1900 waren de rokken heel strak, maar door de komst van de fiets moest daaraan wat veranderen. Ruimere rokken met blouses met ru ches en een hoed met een band erom deden hun intrede. In de charleston- tijd, rond 1920, werden de rokken korter en eenvoudiger. De dames gin gen toen ook sigaretten roken, zij het wel in extreem lange pijpen. Een origineel nachthemd uit begin 20e eeuw, compleet met muts, een badkostuum met weinig bloot en het trouwkostuum in zwart met groot bouquet met veel tule waren al dui delijker herkenbaar als van moeder of oma. Maar bij al het oude, wat veel be wondering oogstte werd ook de blik gericht op 1986. Modern Er werd nacht- en badkleding 1986 getoond en mevrouw Van der Linde van de afdeling Duiveland showde haar pas gekochte voorjaarscreatie. Zelfs de bruid anno 1986 was aanwe zig. Het onlangs getrouwde lid uit Zierikzee had voor deze gelegenheid haar trouwjurk nog eens aangetrok ken. De tegenstellingen van de kle ding van vroeger en nu waren op deze avond heel duidelijk aanwezig. Het was een leerzame avond, want de spreekster vertelde allerlei details bij de getoonde modellen. Voor dege nen die terugverlangen naar vroeger waarschijnlijk een desillusie, want zij hield haar gehoor ook voor dat men het met de hygiëne niet zo nauw nam. Zo hadden de dames allerlei luchtjes bij zich om andere luchtjes te verdrijven. Of bijvoorbeeld marter achtig beestenvel, waarin het onge dierte toevlucht zocht. Dingen die men zich tegenwoordig nauwelijks kan voorstellen, maar vroeger heel gewoon waren. De beide verenigin gen kijken terug op een zeer geslaag de avond. Lijstaanvoerder SGP, ir. B. J. van der Vlies: niet discrimineren en niet gediscrimineerd worden...". meewerken om alle waarden en nor men opzij te schuiven, worden ont slagen. Het is God, die adem geeft en het is ook God die adem neemt. Het stervensproces, hoe moeilijk ook voor hen die het van nabij moeten meemaken, mag niet worden ver haast. Het kabinet en de meerder heid van ons volk handelen in strijd met Gods geboden als straks de wet wordt aangenomen", aldus de spre ker. Discriminatie Van der Vlies wees er met nadruk op dat de SGP tegen discriminatie is en blijft, maar zelf ook niet gediscri mineerd wenst te worden. Hij doelde daarmee op de discriminerende woorden van PvdA-lijsttrekker Joop den Uyl van enkele weken geleden over christenen en christendom. Hij vond het dan ook volkomen terecht dat CDA-voorman Bert de Vries daar over opheldering heeft gevraagd, die evenwel nog niet is gegeven. De nieu we lijsttrekker van de SGP zal alsnog om die opheldering vragen. Na de inleiding van Van der Vlies werd een aantal schriftelijke vragen beantwoord door een forum, be staande uit de heren Van der Vlies, Van Heukelom en T. van Oostcnbrug- ge uit Bruinissc. De bijeenkomst werd afgesloten met een slotwoord van de heer W. F. Sprengclmcijcr uit Zierikzee, waar na de dankzegging plaatsvond. DEN HAAG - Bestratingsbedrijven kunnen subsidie krijgen om hulp middelen en gereedschappen aan te schaffen die de zware lichamelijke arbeid van straatmakers belangrijk verlichten. Staatssecretaris Kappey- ne van de Coppello (sociale zaken en werkgelegenheid) heeft hiervoor in totaal één miljoen gulden uitgetrok ken. ROTTERDAM - LPG wordt donder dag twee cent goedkoper. De meest voorkomende prijs wordt dan 44,9 cent per liter. De prijsverlaging is het gevolg van prijsdalingen op de inter nationale produktenmarkt. Dit is dinsdag in Rotterdam meegedeeld

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 5