Oorkonde als waardering Toekomst Noordwelle werd besproken in vergadering Westerschouwse raad verdeeld over ontwerp Streekplan Zeeland Algemeen manager benoemd voor nieuwe Delta-Expo Koninginnedag in Renesse Installatie gemeenteraad Westerschouwen Raad Brouwershaven verlaat ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Do,uierdag 24 april 1986 Nr. 23919 3 Met aandacht bekijken de heer H. B. Lokerse, de voorzitter van Con Amove (links) en het echtpaar M. Hage-Speelman de zojuist aan hen uitgereikte oorkonde van de afdeling Zierikzee van het Rode Kruis. Bestuurslid J. K. Joppe (mid den) geeft een toelichting. Wegens grote belangeloze inzet ZIERIKZEE - Aan boord van het ms Prins Willem Alexander, het schip van de Nationale Stichting Varende Rekreatie voor Zieken en Verpleegden, werden woens dagavond twee oorkonden uitgereikt vanwege grote ver dienste bij het vermaak van de opvarenden van het schip. De oorkonden werden uitgereikt door de heer J. K. Joppe, van de afdeling rekreatie aan boord van hospi taalschepen van het Rode Kruis Zierikzee, aan het echt paar M. Hage-Speelman uit Zierikzee en aan de voorzit ter van de muziekvereniging Con Amore uit Noordgou- we, de heer H. B. Lokerse. In zijn toespraak roemde de heer Joppe de inzet van het echtpaar en van Con Amore. Gedurende ruim acht jaar verzorgt het echtpaar Hage- Speelman geheel belangeloos het ma ken van corsages, die in Schouwse klederdracht aan de passagiers wor den uitgereikt. De muziekvereniging Con Amore, onder leiding van J. Knuist, trad woensdagavond sinds 1973 voor de vijfentwintigste keer op aan boord. Namens het bestuur van het Rode Kruis Zierikzee sprak Jop pe daarvoor zijn waardering uit en onderbouwde die met de uitreiking van de oorkonde. Aan het programma, dat woensdag avond werd gepresenteerd, werkte verder het Dameskoor uit Brouwers haven onder leiding van mevrouw M. H. Priem-van der Klooster mee, ter wijl Con Amore na de pauze een po pulair concert verzorgde. De vijftig bewoners van het geriatrisch centrum van de Stichting Eureka te Dor drecht, die deze week met de boot meereizen, genoten zichtbaar van het gebodene. Meer betaalbare woningen bepleit NOORDWELLE - Ongeveer 35 leden van de dorpsgemeenschap Noordwelle kwamen dinsdag bijeen voor de voorjaarsvergadering, die in het teken stond van het behoud en zo mogelijk versterking van de leefbaarheid van het dorp. Zowel het eerst afgehandelde verslag van de vorige vergadering als het finan cieel overzicht leverden nauwelijks discussiepunten op, hoewel een zeer oplet tend lid een tekort van 4 cent berekende. Nadat er van de activiteiten van het afgelopen jaar uitvoerig verslag werd gedaan, werd de heer Leeuwe als lid van de kascommissie benoemd en RENESSE - Nadat op de ledenver gadering van oranjevereniging Julia na te Renesse de grote lijnen waren vastgesteld voor de viering van Ko ninginnedag heeft het bestuur deze lijnen verder uitgewerkt tot een af wisselend programma, 's Morgens vanaf half tien zijn er kinderspelen in de vorm van eèn levend ganzebord voor de jeugd van de basisschool. De activiteiten, die daarmee gepaard gaan vinden plaats in de dorpskern. Voor de jeugd van de peuterspeelzaal wordt in de gemeenschapsruimte van de basisschool 't Staepel'of een poppenkastvoorstelling verzorgd. Daarvoor wordt het feest geopend door herauten te paard die vanaf half acht door het dorp rijden. Om half negen volgt de traditionele koraal- muziek vanaf de kerktoren, verzorgd door Luctor et Emergo. Het middagprogramma begint met een muzikale rondgang door het dorp met Luctor et Emergo. Bij de start, op het parkeerterrein aan de Oude Mool- weg, worden ballonnen uitgedeeld aan de jeugd, die zich achter de mu ziek opstelt en zo de stoet een fleurig aanzien geven. Het opstellen begint om één uur en om half twee vertrekt de stoet. Bij het eindpunt, op het sportterrein zullen de ballonnen wor den opgelaten. Gelijk daarna volgt een zeskamp, die als titel meekreeg Renesse Olym piade. Zes teams (CJV Renesse, Luc tor et Emergo, Personeelsvereniging Krijnse Locker, Ruitervereniging Re nesse, SV Renesse en ATG) bestrijden elkaar op zes onderdelen: kegelvoet bal. klunen, kruiwagenrace, touw trekken. spuit wedstrijd en windhon denrace. 's Avonds vanaf half acht wordt de Renesse Olympiade in het dorpshuis van Renesse vervolgd met een viertal spelen. De onbekende Renesscnaar wordt geraden. Het gebeuren wordt met een stoelendans afgesloten. Tus sen de verschillende onderdelen door worden enkele playback acts voor het voetlicht gebracht. Om elf uur vindt de prijsuitreiking plaats, waarna het feest wordt afgesloten met een bal op muziek van discjockey Anton Geert Krijnse-Lockcr. zegde J. Hendrikse jr toe als verte genwoordiger in het bestuur van de Stichting Dorpshuis Noordwelle zit ting te gaan nemen. In het bestuur van de dorpsgemeenschap werd de heer Brink gekozen, omdat J. Deïst zijn zetel in de najaarsvergadering ter beschikking stelde. Dit mede door zijn vele activiteiten op andere terrei nen en omdat Deïst al tien jaar in de dorpsgemeenschap heeft meege draaid. Verder werd besloten dat het tien-jarig bestaan van de dorpsge meenschap op feestelijke wijze zal worden gevierd op zaterdag 22 no vember. De toneelvereniging zal in het najaar een uitvoering geven. Toekomst Noordwelle Bij de rondvraag werden vragen ge steld en pluimen uitgedeeld plus aan dacht geschonken aan de toekomst van Noordwelle. Mede gezien het sterk teruglopend aantal leerlingen van de basisschool is die toekomst niet erg rooskleurig. De vergadering benadrukte dat er meer betaalbare woningen moeten komen voor jonge gezinnen. Daarnaast zou het wonen in kleine kernen, wellicht in samen werking met andere kleine kernen op VVD en PvdA hebben problemen met inspraaktermijn BURGH-HAAMSTEDE - Burgemeester en wethouders van de gemeente Westerschouwen hebben de raadsleden deze week een specifieke reactie op het voorontwerp Streekplan Zeeland voorgelegd, waarop eventuele kant tekeningen of protesten vóór vrijdag 2 mei op het provin ciehuis binnen moeten zijn. De PvdA-fractie heeft bij monde van J. C. Hendrikse al te kennen gegeven, dat de ze partij de termijn veel te kort acht. Ook de VVD-er dr. H. J. van Zuijlen denkt hier zo over en reageerde met de opmerking, dat een snelle reactie onverantwoord is ten opzichte van de eigen bevolking. „Het betreft hier een hoogst belangrijke zaak". Schouwen-Duiveland, meer gepro moot moeten worden. Mogelijk zou er vanuit het dorp via de gemeente wat meer invloed uitgeoefend kunnen worden op de toewijzing van nieuwe woningen. Overigens werd uitgespro ken dat zowel de gemeente als provin cie positief staan tegenover het voort bestaan van kleine kernen, zoals uit gesprekken onlangs is gebleken. Tot slot van de besprekingen werd een actie-comité in het leven geroepen, bestaande uit een aantal inwoners van Noordwelle, welk comité de tij dens de vergadering naar voren ge brachte ideeën nader gaat uitwerken. De voorzitter bedankte een ieder voor de positieve inbreng. DEN HAAG - In januari, februari en maart hebben de winkeliers en de warenhuizen een 2,9 procent hogere omzet geboekt dan in het eerste kwartaal van 1985. Uitschieters zijn de kledingzaken, die een omzetstij ging van 13,6 procent bereikten. Eco nomische zaken meldt dit woensdag. Vooral de grote kledingbeurs ging het voor de wind, zij zagen hun omzet met 18,1 procent omhoog schieten. DEN HAAG - Premier Lubbers gaat ervan uit dat er volgend jaar, naast het pakket van 9,3 miljard gul den waarover het kabinet overeen stemming heeft bereikt, nog extra be zuinigingen nodig zijn van ongeveer twee miljard. De liberalen hebben als enige frac tie nog geen definitieve reactie op het collegevoorstel op papier staan en le veren dit deze week alsnog in. De ove rige partijen (CDA, RU en PvdA) heb ben ben w inmiddels hun kantteke ningen doorgegeven, die nu verwerkt kunnen worden in het college voorstel, dat maandag 29 april we derom in de raad terugkomt. Uitvoe rige discussie hierover kan volgens burgemeester J. L. Niemantsverdriet- Leenheer niet meer gevoerd worden. Afgeleide De specifieke reactie van b en w is een directe afgeleide van de indertijd door de gemeenteraad vastgestelde structuurschets. De burgemeester liet zich desgevraagd tevreden uit over het globale karakter van het streek plan. „Ons wordt nu de gedetailleer de invulling gelaten en dat vind ik ook de verantwoordelijkheid van de gemeente", aldus de eerste burger. Sa- meh met haar ambtenaren heeft zij in de specifieke reactie toch een aantal kanttekeningen gemaakt op het pro vinciale plan. Belangrijk in deze reactie is de vrees van het college, dat het deel over het Zoomgebied „tot ernstige misverstanden kan leiden". Hiermee doelt de gemeente met name op de aanduiding recreatiegebied van Re nesse tot halverwege het Zoomge bied. Met deze aanduiding sugge reert het voorontwerp veel ruimere mogelijkheden, dan ingevolge het Koninklijk Besluit, de structuur schets en het Verblijfsrecreatief Ont- wikkelings Plan aanvaardbaar zijn. B en w zien derhalve liever dat in dit geval de streekplankaart toegepast wordt. Op de streekplankaart van de pro vincie is verder het gebied ten zuiden van Westenschouwen door de provin- cie aangegeven als recreatieconcen tratiegebied met open begrenzing. „Daarmee suggereert het streekplan meer mogelijkheden cq. verwachtin gen voor (verblijfs)recreatieve ont wikkelingen, dan in het gemeentelijk beleid worden aangegeven. Om mis verstanden te voorkomen in deze ver dient het aanbeveling de streekplan kaart en/of streekplantekst aan te passen en in overeenstemming te brengen met het gemeentelijk beleid (structuurschets en VOP)". Onduidelijk B en w vinden het onduidelijk, waarom op de globale en indicatieve streekplankaart het in het natuurmo nument gelegen kampeerterrein De Prinsenhoeve „zo minutieus is uit gespaard en voorzien van de aandui ding agrarisch gebied". In het ge meentelijk beleid is ten aanzien van dit terrein (en een tweetal andere ten noorden van de Laone) de voorkeur uitgesproken voor verplaatsing. De besprekingen binnen het VOP moe ten de mogelijkheid hiertoe nog uit wijzen. Als verplaatsing niet haal baar is, dan moeten de terreinen gelegaliseerd worden overeenkom stig de huidige exploitatievergun ning. De agrarische bestemming in het voorontwerp-streekplan past hierin dus niet. Wat de invulling van het gebied Schelphoek/Burghsluis/Oosterschel- dekust betreft spreekt de provincie alleen over de opties natuur en visse rij. De Stuurgroep Oosterschelde en de gemeente Westerschouwen denken echter ook over eventuele recreatieve gebruiksmogelijkheden en (beschei den) dag- en verblijfsrecreatie. Hier door lijkt de ondersteuning met het gemeentelijk beleid te ontbreken. Vandaar zien b en w graag aanpas sing van het streekplan. NEELTJE JANS - Als al gemeen manager van de nieuwe expositie Delta- Expo in het Topshuis op Neeltje Jans is per 1 mei benoemd F. H. van Spaan donk (32 jaar), thans hoofd openbare bibliotheek te Tilburg. De benoeming was in handen gege ven van de ZWN, de feitelijke exploi tant van de Delta Expo, waarover een stichting de scepter zwaait. In die stichting zijn tevens vertegenwoor digd het rijk (Verkeer en Waterstaat, directie Zeeland Rijkswaterstaat), hot provinciaal bestuur van Zeeland, het Nederlands Bureau Tberisme, het bedrijfsleven (Vereniging van Kust en Oeverwerken, Centraal Baggerbe drijf) en de Orde van Nederlandse Raadgevende Ingenieurs. Zoals bekend wordt de Delta-Expo op 4 oktober, tegelijk met het in ge bruik stellen van de stormvloedke ring door koningin Beatrix, officieel geopend. In de expositieruimte zelf is nog weinig te zien, maar overal in den lande zijn maquettebouwers hard be zig met het bouwen van onderdelen voor een groot aantal maquettes, ver telde een woordvoerder van rijkswa terstaat desgevraagd. De opbouw in het Tbpshuis (van bijvoorbeeld natte maquettes en het grote milieudiora ma) gaat over een paar weken van start. Voor bezoekers van de toekomstige expositie wordt te zijner tijd tevens een stukje stormvloedkering open gesteld. Dicht bij het Topshuis, in de stroomgeul Schaar, kunnen die be langstellenden een direct beeld van de werkelijke afmetingen waarne men. Twee pijlers en verkeerskokers kunnen worden betreden, waardoor schuiven en hydraulische cilinders van dichtbij kunnen worden beke ken. Tevens kan men dan een blik werpen op het water en constateren dat de stroomsnelheden ter plaatse tot bijna beangstigende vormen zijn toegenomen. Weer druk op Neeltje Jans Intussen kunnen bezoekers nog steeds terecht in het huidige Informa tiecentrum. Sinds Pasen is het „pak ket" expositie, bustocht en film aan gevuld met een rondvaart met de Christiaan B van Rederij Den Bree- jen, waarover de reacties heel enthou siast zijn. Een welkome aanvulling, nu de bezienswaardigheden per bus zijn verminderd, vertelde een woord voerster van het Infocentrum. Het is op Neeltje Jans sinds Pasen (2000 be zoekers) erg druk gebleven, ongeveer te vergelijken met het vorige jaar. De gemeente gaat gedetailleerd in op het plan, waarvan er nu slechts enkele punten uitgelicht zijn. Eerder heeft de gemeente echter van de pro vincie te horen gekregen, dat laatst genoemde kan instemmen met de VOP-besprekingen van Westerschou wen en het logische gevolg hiervan; het uitwerken van de bestemmings plannen. „De waardering voor deze provinciale ondersteuning van het gemeentelijk beleid in het nieuwe streekplan wil de gemeente op deze plaats tot uitdrukking brengen", schrijft het college in de specifieke reactie. Dit gemeentestuk vraagt door de reacties van de verschillende fracties echter om aanpassing. De Reformato rische Unie heeft inmiddels kenbaar gemaakt niet op alle punten met het college mee te kunnen gaan. Fractie voorzitter J. van den Berge:,,wij zijn geen voorstander van recreatieve uit breidingen in het gebied Schelp- hoek/Burghsluis/Oosterschelde- kust". Viskwekerijen De RU denkt meer aan de realisatie van viskwekerijen en aanpassen van de accommodatie in de haven van Burghsluis ten behoeve van passan ten en sportvissers. Aan de landbouw mogen niet meer beperkingen wor den opgelegd. „Men moet de gelegen heid hebben uit te breiden of even tueel om te schakelen", aldus Van den Berge. In dit verband benadrukte hij nogeens het belang van de uitbrei ding van de kampeercapaciteit bij boer .en tuinder. Ook de autoweg tussen Seroosker- ke en Haamstede dient pas dan te worden aangepast, wanneer het ver keersaanbod hier duidelijk om vraagt „want wij hebben evenals vele landbouwers grote bezwaren". PvdA-bezwaren De PvdA-fractie heeft bezwaren te-, gen de term 'leidraad', die het college aan haar specifieke reactie geeft. Daarmee kan de provincie alle kan ten op en betekent hierdoor in feite een vrijbrief. Hendrikse: „onze frac tie zal zich dan ook later niet gebon den achten aan de thans voorliggende zeer globale benadering". Tbch enkele suggesties en bevindin gen van de PvdA. Het Rampwegge- bied moet niet langer hoeven te wach ten tot er meer zekerheid is. Dan kunnen volgens de socialisten nog be ter de mogelijkheden uit het streek plan Schouwen-Duiveland overgeno men worden. De compensatielocatie inJWestenschouwen is eerder door de raad geschrapt en die mening dient gehandhaafd te blijven. Hendrikse pleitte ook voor meer duidelijkheid omtrent de twee recreatiebedrijven in de Prinsenhoeve. Of verplaatsing of uitkopen zonder al te veel geld van de gemeente „of ze blijven zonder eni ge uitbreiding". Wat het Schelphoek/Burgh- sluis/Oosterscheldekust-gebied be treft kan de PvdA kort zijn. De af spraken tussen de gemeente en de Stuurgroep Oosterschelde dienen te worden nagekomen. „Voor Burgh sluis kan een zeer geringe passanten uitbreiding mogelijk zijn", aldus Hendrikse. Verder stelde hij onder meer, dat de gemeente haar eigen verantwoordelijkheid moet kennen voor de woningbouw in kleine ker nen en vond hij dat in het vooront werp van de provincie te weinig aan dacht besteed is aan de Kop van Schouwen als natuurmomument. Voor de PvdA blijven toeristische fietsroutes en wandelpaden gewenst en wat betreft het verkeer schrijft de fractie, dat „planologische mogelijk heden nieuwe wegtracé's niet in de weg mogen staan, maar aanleg echter dan pas plaats vindt, wanneer de ver keersbelasting de bestaande wegen te boven gaat. Tevreden De christen-democraten toonden zich het meest tevreden met het pro vinciale streekplan en de hierop ge volgde specifieke reactie. „Het is een flexibel plan. Men kan er nog alle kanten mee uit en wij hebben het volste vertrouwen, dat deze materie in het belang van onze gemeente tot een goed eind zal worden gebracht", aldus CDA-er L. Tieleman. Rode draad Als rode draad lopen werkgelegen heid (ook in de landbouw), het be schikbaar houden van voldoende be drijfsterreinen en de recreatie door het streekplan. „Zaken die als be leidspunten ons als CDA-fractie wel aanspreken, mits het geen schone be loften zijn, die later niet waarge maakt kunnen worden". Toch een duidelijk punt van kri tiek bij het CDA. Wat de recreatie be treft komt het er volgens de toelich ting op neer, dat de nieuwe activitei ten op recreatief en toeristisch ge bied vooral in zogenaamde concen tratiegebieden een plaats moeten vinden. „Wij zien deze gebieden bin nen onze gemeente dan aangegeven in het gebied Kampweg- Hoge en La ge Zoom. Dit zou volgens de struc tuurschets, het in uitvoering zijnde VOP en het Koninklijk Besluit 1984 tot een conflictsituatie kunnen lei den met verwachtingen die niet ge honoreerd kunnen worden". Volgens de christen-democraten werkt het globale karakter van het streekplan „dit zeer zeker in de hand". BURGH-HAAMSTEDE - De ge meenteraad van Westerschouwen komt dinsdag 29 april bijeen in het gemeentehuis te Burgh-Haamstede. De vergadering begint als gebruike lijk om 19.30 uur. Een ongebruikelijke agenda, want het betreft voornamelijk de installa tie van de nieuwe raad. Ook worden de wethouders gekozen en de plaat sen binnen de verschillende commis sies verdeeld over de vier fracties. Als enig beleidsagendapunt komt de specifieke reactie van b en w op het voorontwerp Streekplan Zeeland ter sprake. Beëdiging raadsleden BROUWERSHAVEN - Vanwege de herdenkingsbijeenkomst in de Sint Nicolaaskerk, waarmee op dinsdaga vond 29 april de evenementen ron dom het 700-jarig bestaan van Brouwershaven worden geopend, is het aanvangsuur van de bijzondere raadsvergadering in het stadhuis, tij dens welke de raadsleden worden beëdigd, een uur opgeschoven. Niet om 19.30 uur zoals gebruikelijk, maar om 20.30 uur wordt de vergade ring geopend. Na de beëdiging van de raadsleden waarbij J. C. van Ours (PvdA) het nieuwe gezicht is in de raad, terwijl P. van Hattem (VVD) er voor het eerst sinds 20 jaar niet meer bij zal zijn, volgt de verkiezing van de wethou ders. Naar aangenomen mag worden zullen hierbij geen veranderingen plaatsvinden in de huidige sa menstelling van het college waarbij S. C. J. B. Loschacoff-de Kanter (PvdA) en Ph. J. van Ast (WD) als wethouders werkzaam zijn. De agen dapunten omvatten verder de benoe ming van leden uit de raad in de diverse adviescommissies en het aan wijzen van raadsleden als vertegen woordigers van de gemeente in besturen van gemeenschappelijke re gelingen en stichtingen. Als aanvullend agendapunt komt de verkoop aan de orde van een per ceel grond aan de Wethouder Dek kerstraat te Brouwershaven aan J. van der Weele uit Brouwershaven. De grond ligt in het vigerende bestem mingsplan Delingsdijk en is bestemd voor de bouw van een vrijstaande woning. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11. Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 40,00; per jaar f 152.50; losse nummers I 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 52 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6.40. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3