Viskwekerij Oosterschelde gaat nu ook zalm kweken berichten Zeeuwse BOVAG-COA wil starten met verkeerslessen scholieren ANWB doet appèl op de vakantiegangers Onbeschrijfelijke muziek Koren houden districtszangavond Kritiek Vogelwacht Streekplan provincie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 22 april l!)8li Nr. 23.918 5 Nog in prille overlegfase ZIERIKZEE - Het Zeeuwse bestuur van de Rijschool branche-organisatie BOVAG-COA speelt serieus met de gedachte om in het schooljaar '86-87 te starten met uitge breide verkeerslessen voor 17-jarige scholieren. Hoewel een en ander nog in de prille overlegfase verkeert, lijkt het er toch op, dat Zeeland voor geheel Nederland een voortrekkersrol gaat vervullen. De hoge ongevalcijfers in de leeftijdsgroep van zestien tot achttien-jarigen ac cepteren volgens de BOVAG-COA niet langer het uitblij ven van gedegen onderricht. mengeld van 35 gulden. Hierin zijn eveneens de cursusboeken begrepen. Omdat het gehele plan zich nog in een experimenteel vooroverleg bevindt valt vooralsnog moeilijk na te gaan welke instanties gaan meebetalen aan het project. De Provinciale On derwijs Raad (POR) buigt zich woensdag 23 april tijdens een oriën terend gesprek over de BOVAG-COA- plannen. Van een subsidieverzoek is (nog) geen sprake. Volgens de organisatie is er op inci dentele gevallen na nog geen struc tuur in het verkeersonderricht op scholen, zoals zij dat voorstaat. Wel is bekend dat het Regionaal Orgaan De lessen dienen in eerste instantie gericht te worden op de bovenbouw van de Zeeuwse scholen in de voor noemde leeftijdsgroep. Buiten de wettelijk voorgeschreven leerstof (exameneisen) is aanvullende leerstof opgenomen, waardoor onder meer extra aandacht wordt besteed aan de bromfietsrijder. De indeling van de lesstof bestaat uit 34 lesblokken, die worden gegeven in elf lessen van twee keer 50 minuten en examentraining. Kosten De kosten hiervan zijn geraamd op 150 gulden per persoon plus een exa- ZIERIKZEE - De actie Maak van thuisblijvers geen spoorzoekers is een samenwerkingsverband tussen de Wereldomroep, de PTT-telecommunicatie en de ANWB. Doel van de actie is om de Nederlandse vakantieganger in het buitenland te overtuigen van de noodzaak regel matig contact op te nemen met het thuisfront, zodat voorkomen wordt dat er zich thuis problemen voordoen, die de aanwezigheid van de vakantieganger dringend noodzakelijk maken terwijl deze daarvan onkundig is en blijft. Het aantal keren dat de vakantie ganger uitgerust thuiskomt en dan moet vernemen van ernstige familie aangelegenheden, zoals ernstige ziekte of zelfs overlijden van naaste verwanten, is relatief groot. In feite moet worden gesteld dat iedere keer dat dit gebeurt, er één teveel is. Dat de actie noodzakelijk is en blijft, blijkt wel uit het feit dat de ANWB- Alarmcentrale in 1985 weer vele oproepen heeft moeten doen uitgaan naar de media (radio en kranten) waarin Nederlanders die op een niet bij hun familie bekend adres in het buitenland, of zelfs'in Nederland ver bleven, werden opgeroepen. Al die oproepen houden verband met ernsti ge ziekte of overlijden van familiele den in de eerste of tweede graad, zo als ouders, kinderen, grootouders, zusters of broers. Als om een oproep gevraagd wordt om andere familieleden (neven, nich ten) of omstandigheden (afgebrand huis, inbraak), dan kan aan dat ver zoek geen gevolg worden gegeven. Als dan al in beschouwing genomen wordt dat er jaarlijks ruim 2.000 oproepen worden geplaatst en dat dit aanzienlijk hoger zou zijn indien ook om andere reden opgeroepen zou worden, dan rechtvaardigt dit zeker de actie Maak van thuisblijvers geen spoorzoekers. Naast alle aandacht die ook dit jaar in de ANWB-bladen zal worden be steed aan de actie, zijn door PTT- telecommunicatie aan alle belang rijke campinghouders in Spanje, Por tugal, Italië, Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland en Frankrijk posters verstuurd over deze actie met het ver zoek deze poster duidelijk zichtbaar Het vignet, dat de ANWB-actie gaat ondersteunen. op te hangen, bijvoorbeeld boven de balie. Schema Voorts is ook een zendschema van de Wereldomroep meegezonden. Hierop staat aangegeven wanneer en op welke band zij uitzendt. Voorts zal er op de piekdagen van het vakantie- vertrek in de maanden juni, juli en augustus bij de belangrijkste grens overgangen aan de vakantiegangers een enveloppe worden overhandigd waarin de sticker van de actie met daarop de landen-toegangsnummers, een telefoonkaartje, alsmede moge lijk nog enkele andere zaken, zijn ge stopt. Bij alle ANWB-kantoren, Grenswisselkantoren en dergelijke zijn de telefoonkaartjes overigens ook gratis verkrijgbaar. voor de Verkeersveiligheid in Fries land met een bescheiden financiële ondersteuning van de overheid een experimenteel project ontwikkelt voor de verkeerslessen in de boven bouw. ,,Maar te verwachten is, dat de definitieve vormgeving van dit pro ject nog enige jaren in beslag gaat ne men", aldus de organisatie en zolang lijkt zij niet te willen wachten. De lessen moeten gegeven worden door daartoe bevoegde instructeurs en de BOVAG-COA rekent het tot haar taak om op bredere schaal mo gelijkheden te scheppen het verkeers onderricht uit te bouwen c.q. te star ten. Alhoewel de huidige rij-instruc- teur onderworpen is geweest aan een gedegen opleiding en een examen in gevolge de Wet Rij-Onderricht Motor rijtuigen heeft gedaan acht de BOVANG-COA een aanvullende op leiding noodzakelijk. „Wordt er in de vakopleiding aandacht besteed aan onderwijskunde, toch zal de docent over een ruimere pedagogische ken nis dienen te beschikken" Verkeersdoeent Daarvoor is een cursus verkeersdo eent ontwikkeld, waaraan toelating seisen zijn gesteld. Een psychologisch onderzoek, het bezitten van een in- structeursbewijs en het hebben van ervaring in klassikaal theorie- onderwijs behoren tot die eisen. De opstart van het project is in handen gegeven van het provinciaal'bestuur van de BOVAG-COA in Zeeland. Hoewel in de leerstof reeds aan dacht wordt geschonken aan de bromfietsrijder, zal in een later sta dium bezien worden of er een koppe ling gemaakt kan worden tussen be doeld verkeersonderwijs en de cursus bromfiets van Veilig Verkeer Nederland. „Dat dit niet direct wordt opgenomen heeft als oorzaak, dat er thans een beleid in ontwikke ling is in samenwerking met de over heid, de ANWB, VVN en BOVAG- COA voor de invoering van een bromfietsrijbewijs. BÜRGH-HAAMSTEDE - „Wat mooie woorden en wat algemeenhe den over natuurbehoud en de rest hult zich in vaagheden, zoals de aan duidingen 'van natuurgebieden met een voorlopig karakter' 'tot zolang' en 'voor zover ze niet voor een andere bestemming worden ingericht'. Zo reageerde de voorzitter van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen- Duiveland, F. Jansen tijdens de jaar vergadering van voornoemde organi satie op het voorontwerp Streekplan Zeeland van het provinciaal bestuur. Volgens Jansen spelen toeristische en recreatieve ontwikkelingen hoog tij. „Natuurlijk gunnen wij ieder zijn recreatie in de open lucht en in de vrije natuur. Wij zijn er zelfs voor standers van, maar een verdere toe neming kan de waarde van deze re creatie doen verminderen. Het vol is vol principe schijnt men weer verla ten te hebben". De Natuur- en Vogel wacht schijnt blijkbaar geen hoge pet op te hebben van het voorontwerp. De voorzitter stelde, dat nog. te vaak gedacht wordt dat natuurbe houd alleen een zaak is van „een stuk of wat groengejaste hobbyisten. Pas nog op een hoorzitting over een ge meentelijk bestemmingsplan dacht men al heel wat te hebben gedaan voor de Natuur- en Vogelwacht, door een aantal bijzonder fraaie elzemeten wat minder rigoreus aan te pakken", aldus Jansen. ZIERIKZEE - Vorige week werd in de Christelijk Gereformeerde kerk aan de Zevengetijstraat te Zierikzee een dis trictszangavond gehouden met koren uit de ring Dordrecht van de Bond van Christelijk Gereformeerde Zangvereni gingen. Medewerking verleenden het koor Internos uit Middelburg, het koor Sonore uit Dordrecht (zie foto), het jeugdkoor Sjaloom onder leiding van Kees van der Maas uit Zierikzee en het koor De Lof stem onder leiding van Jaap Schouls uit Zierikzee. Hoewel er weinig belangstellenden van buiten aanwezig waren was het voor de deelnemers een zinvolle gelegenheid om zich ook aan elkaar te presenteren. Wegens ziekte van de heer Out, die als muzikaal adviseur van de bond iets zou vertellen, werd als instrumentaal intermezzo op de piano geïmproviseerd door Mar van der Veer. Regenboogforel heeft moeite met zoutgehalte van het zeewater ZIERIKZEE/NEELTJE JANS - De Viskwekerij Oos terschelde van de firma W. K. Schot b.v. te Zierikzee, die al sinds enkele jaren met succes forellen kweekt, zal in haar kwekerij in één van de voormalige bouwdokken van Neeltje Jans een uitbreiding in soorten vis be werkstelligen. Werd tot nu toe uitsluitend regenboogfo rel opgekweekt tot zalmforel, nu heeft men het assorti ment uitgebreid met twee zalmsoorten. Bij wijze van proef heeft men on langs 2.000 stuks Atlantische zalm en evenzoveel stuks Pacific-zalm aange kocht, waarvan de laatste al in de ZIERIKZEE - Op Koninginnedag, woensdag 30 april, staat de bezoekers van jongerencentrum Bragum in Zierikzee een optreden te wachten van de formatie Jump Dickie Jump. Deze Nederlandse rockabilly band sluit de landelijke feestdag in de soos af. Een duidelijke omschrijving van de muziek laat het kwartet niet los en het beweert, dat ..je een band niet moet lezen, maar horen". Dat kan dus op Koninginnedag, waarvoor vanaf 22.00 uur de geluidsinstalla tie open gedraaid wordt. Een band. die op schrift niet wil loslaten welke muziekstijl zij aanhangt, moet dat dan maar op de bühne doen Neutraal driemanschap ZIERIKZEE/BRUINISSE - Om te bezien of en hoeveel oesterkwekers straks op het Grevelingenmeer en al of niet in combinatie met oesterper celen op de Yersekse Bank, een rende rend bedrijf kunnen uitoefenen en wie hiervoor door oude aanspraken in aanmerking komen is een neutraal driemanschap benoemd bestaande üit de heren: R. van Ommeren, oud lid van gedeputeerde staten van Zee land te Zierikzee, J. van Splunter, oud-directeur Mosselkantoor Bergen op Zoom en nog een derde te benoe men persoon. Opening Waddenzee ZIERIKZEE/BRUINISSE - Dc ope ning van de Waddenzee voor het vis sen op mosselzaad is dit jaar van 6 mei tot 19 juni. In de eerste week van openstelling valt de Hemelvaartsdag en dat bete kent dat in die week alleen op 6 en 7 mei mag worden gevist. Bij de Direc tie Visserijen kwam het verzoek bin nen om deze twee dagen te laten ver vallen. Hierover wordt nog nader beslist. De verwachtingen over het voorkomen van mosselzaad zijn mi niem. De grote schade die op de mos selpercelen door stormen en ijsgang is aangebracht heeft ook op de wilde mosselzaadbanken zijn sporen nage laten. Uitgifte mosselpercelen ZIERIKZEE/BRUINISSE - I)on- derdag 24 april kunnen mossclkwc- kers vanaf 09.30 uur, die in aanmer king komen voor een vervangend mosselperceel een nieuw perceel kie zen in het Huis van Nassau te Zierik- Directie Visserijen (c.q. het Pro- duktschap voor Vis en Visprodukten) heeft daarvoor 23 percelen in de Wad denzee en 32 in Zeeland vrijgemaakt. Het gaat om de bestaande percelen Meep 61 en 62 Scheur rak 2, Wieringen 76, 81. 84 jen 85 en om de nieuw aan te leggen percelen Scheer 6 en 7. Meep 50 A. 52 C. 4 A. 4 B.. 4 C en 4 D, Franse Gaatje 1, 4, 5 en 6 en Doove Balg 30 A. en Schcurrak 24 E. F en G. In Zeeland gaat het om nieuw aan te leggen percelen genummerd Ham men 1 tot en met 4. Oosterschelde Westelijk Deel 189 t/m 192 en Ooster schelde Oostelijk Deel 94. tot en met 99 A. 117 - tot en met 129 A. kweekkooien is uitgezet. De eerste soort weegt op dit moment 65 gram en moet in twee jaar tijd groeien tot 3 a 4 kilogram. De Pacific-zalm, die werd uitgezet, weegt 300 tot 400 gram en kan eind dit jaar zo'n twee kilo gram wegen. Bart Schot, één van de directeuren van de b.v., legt uit dat gebleken is dat de kweek van regenboogforellen gedurende de afgelopen jaren enige problemen heeft opgeleverd: „De re genboogforel heeft duidelijk moei lijkheden met het zoutgehalte van het water. Deze vissoort kan minder goed tegen een dergelijk gehalte. Het is overigens af te wachten of de beide nieuwe soorten wel goed kunnen ac climatiseren van zoet naar zout wa ter, maar onze verwachtingen zijn hooggestemd. De Atlantische zalm verblijft op dit moment bij een colle ga in Stellendam, die zijn kwekerij in brak water heeft. Daar kunnen de vissen enkele weken wennen aan de overgang van zoet naar zout water." Verder bestaan er bij Viskwekerij Oosterschelde plannen om in de na bije toekomst nog een uitbreiding te ondergaan ten aanzien van de soorten vis en wel met de zeeforel. Waar schijnlijk zal dat één dezer weken zijn beslag krijgen. Teneinde de kweek van zalm en fo rel optimaal te kunnen begeleiden heeft de b.v. plannen ontwikkeld om een visbioloog, met een specialisme op de kweek van schelpdieren, aan te trekken. Het wachten is hier echter nog op een goedkeuring van het mini sterie van economische zaken in ver band met een toe te kennen subsidie Een andere ontwikkeling, die bij Viskwekerij Oosterschelde plaats vindt, is een proefneming door het RIVO uit Yerseke op het gebied van de voedingsmethoden voor zalm en forel. Gepoogd wordt om te ontdek ken welke soorten en hoeveelheden voedsel het best geschikt zijn voor een optimaal kweekresultaat. De proefnemingen zijn deze week van start gegaan. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Zierikzee (toez.): J. E. W. Nicolaï te Nieuwendijk; te Nijme gen (toez.): P. van der Vange te Noord- wolde. Aangenomen naar Alphen a.d. Rijn: A. Jonkman te Musselkanaal. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Usselmuidcn- Grafhorst: drs. A. C. Hogenhuis te Wetsinge-Sauwerd. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Axel: Jt. Janssen te Loppersum-Westeremden; te Rou- veen: J. H. Ulehake te Zoetermcer; te Groningen-Zuid: C. van den Berg te Assen-Noord. Aangenomen naar Buitenpost: A. H. Driest te Leeuwarden-Huizum. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Haarlem-Centrum: A. Wagenaar te Mussel; te 's-Gravenzan- de: C. Westerink te Den Helder. Tweetal te Urk (Maranathakerk): J. van Amstel te Ede en W. van Sorge te Rijnsburg. Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor Krimpen a.d. IJssel: A. Bac te Bodegraven; voor Rotterdam-Centrum: N. W. Schreuder te Goes; voor Randburg (Z.Afrika): A. Hofman te Wijk en Aalburg; voor Vlaardingen: J. J. van Eckeveld te Zeist. Evangelisch Lutherse Kerk Beroepen te Haarlem: A. Burg hoorn te Arnhem. Gereformeerde Gemeente HAAMSTEDE Donderdag 24 april, 19.30 uur, ds. J. J. Tbnis. Veemarkt Leiden LEIDEN, 21-4. Prijzen per kg ge slacht gewicht en ontvet: Extra kwa liteit dikbillen 9,00-/ 13,50, stieren le kw, 8,15-/ 8,80; 2e kw. 7,15- 8,15; vaarzen le kw. 7,00-/ 8,00; 2e kw. 6,20-/ 7,00; koeien le kw. 7,00- 7,90; 2e kw. 6,40-/ 7,00; 3e kw. 5,80-/ 6,40; worstkoeien 5,40- 6,20. Prijzen per kg geslacht gewicht: Schapen 5,50-/ 7,50; lammeren (rammen) 10,00-/ 12,50; lammeren (ooien) 10,00-/ 12,50. Prijzen per stuk: Schapen 180- 255; lammeren (rammen) 300- 400; lammeren (ooien) 240-/ 285. Aanvoer: slachtvee 535, stieren 170, slachtschapen en lammeren 52. Tb- taal 757 stuks. Overzicht: slachtvee: handel rede lijk, en prijzen gelijk; stieren: handel redelijk, en prijzen lager; schapen en lammeren: handel vlot, en prijzen ge lijk. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT. 21-4. Op de paarden markt in Utrecht zijn maandag 287 paarden aangevoerd. De prijzen luidden als volgt per stuk: Luxe paarden 2600-5000; werkpaarden 2150-/ 3200; oude paarden 2000-/>3000; 3-jarige 1600- 3000; 2-jarige 1450-/ 2350; veulens 450-/ 1350; hitten 1000-/ 1500; po ny's 250-/ 1150. Prijzen per kg: Oude slachtpaarden 4,60 6,60 en jonge slachtpaarden 4,30-/ 6,30. Dc handel was vlot. Aardappelbcurs ROTTERDAM, 21-4. Consumptie aardappelen, los verladen af bedrijf, per 100 kg, exclusief B.T.W. Klei-aardappelen: Bintje 35-50 mm 13,00-/ 13,50; Bintje 35-55 mm 14,00 16,00; Bintje 50 mm op waarts 20.00-/ 22,00; Bintje 50 mm opwaarts (frites) 24,00-/ 25,00. Exportaardappclen: Bintje klei 45 mm opwaarts 20,00 22,00. Voeraardappelen: f 6.00-/ 7,00. De stemming: prijshoudend.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 5