i dit Wedt de beeldbuis streeknieuws 'n Dorp bewaart geheimen Rode Kruis ontvangt ms Willem Alexander Djazzex-company komt in Zierikzee dansen Iu Oranje-feest in Ellemeet V 4 Aan het Luitje te Zierikzee ZIERIKZEE - Het schip van de Nationale Stichting Varende Recreatie voor Zieken en Verpleegden, de nis Prins Willem Alexander, meert woensdag 23 en maandag 28 april af aan het Luitje te Zierikzee. Gastheer is de plaatselijke afdeling van het Nederlands Rode Kruis, dat vanaf 's avonds IJ).00 uur voor beide bezoeken een uitgebreid feestelijk programma op touw heeft gezet. Aanstaande woensdag komen 50 bewoners van de Stichting Eureka (geriatisch centrum) uit Dordrecht met de boot mee, terwijl maandag 28 april de bewoners van verpleeghuis 't Nieuwe Gasthuis uit Gorinchem naar Zierikzee varen. De eerste ontvangst begint om 19.00 uur met een welkomstgroet, waarbij het echtpaar Hage in Schouwse kle derdracht een fleurige attentie uit reikt. Twintig minuten later staat er zang door het Brouwse dameskoor op het programma, waarbij de leiding in Beestenboel in de Concertzaal Wat ze tegenwoordig ook niet uitha len om mensen achter kutt kijk- toestel weg te lokken. De Zeeuwse Muziekschool en Ars Musica halen vrijdag half Blijdorp iti huis: muil ezels, kangoeroes, schildpadden, oli- fanen, leeuwen, kippen, hanen, vis sen, vogels en noem maar op. En dat allemaal in de pas opgeknapte Con certzaal! Wie ruimt trouwens al die rommel op? Watit dit wordt een beestenbende. Het is nota bene geen show van Jos Brink! Dit gaat mis, let op mijn woorden. Het Dierenbevrij dingsfront is er straks als de kippen bij om het Journaal op te bellen om daarna een spectaculaire bevrij dingsactie op touw te zetten. Want het Dierenbevrijdingsfront is niet voor de poes. Begrijp me goed: tegen een enkel dier heb ik geen bezwaar. Ezels, alla, die kom je dagelijks tegen, maar wat denkt u van een leeuw? Ik zou toch niet graag in het aangrenzende restaurant een heerlijk escargotje aan het oppeuzelen zijn. Stel je voor dat je achter je oor een vreselijk ge snuif hoort. Heeft die ober geen zak doek? denk je en je kijkt verstoord om. Maar plotseling staar je naar de verstandskiezen van een leeuw die jou met huid en haar verorbert en als toetje ook nog je escargots erbij neemt. Dat is toch zonde van je geld. Ach lezer, u begrijpt, dit was dierlij ke nonsens. Op deze wijze krijgen de mensen geen slak meer door de keel en komt er geen hond meer naar de Concertzaal. Wees gerust: de meeste dieren zijn op deze avond niet in levende lijve aan wezig. Met een gerust hard kunt u ge tuige zijn van een muzikale optocht van dieren. Er verschijnen brullende leeuwen, kakelende kippen (niet uit een legbatterij), kraaiende hanen (helemaal niet uit een legbatterij - dat zouden ze wel willen!), hippende kangoeroes, balkende ezels en twin- kelerende vogels. Een olifant probeert te dansen op een stukje uit Ballet des sylphes' van Offenbach en Stoffel de Schild pad schakelt z'n vijfde versnelling in, maar de muziek waarop hij 'loopt' (de Cancan, eveneens van Of fenbach) moet driemaal te langzaam gespeeld worden zodat er geen einde aan lijkt te komen en dissonanten maar niet willen oplossen. Een enkel dier is deze avond wel in levende lijve aanwezig en dat is: de mens. Voordat u woedend deze pagi na verscheurt, uitroepend dat deze opmerking bij de beesten af is haast ik mij een gezang uit een andere krant te citeren: want dieren zijn precies als mensen... Volgens de componist Saint-Saëns die dit allemaal bedacht heeft in 1887 bestaan er toch wel mensen die, laat ik het voorzichtig uitdrukken, met een aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid enigszins doen ver moeden dat zij in hun gedragingen zo nu en dan op een dier gelijken. Het is de mens in zijn meest dwaze varia tie: de pianist. Dat zijn schepsels die zich dag en nacht uitsloven om tech nische oefeningen te beheersen waar van je als buurman stapelgek wordt. De 'pianist' is het elfde dier in het Carnaval. Het geeft ook te denken dat de componist bij het vierde dier niet schrijft 'ezels', maar personen met lange oren. Je houdt het overi gens niet voor mogelijk hoe schitte rend twee violen kunnen 'balken'. Vindt u het ook niet opvallend dat één van de violisten iemand is die ge trouwd is met Rien Balken-ende? Saint Saëns was een mensenken ner, een dierenkenner, een humorist en een satiricus. De muzikale steken onder water liegen er niet om. Ik noemde al het fijnzinnige idee om een olifant te laten dansen op een melodie van een collega. Saint-Saëns spot echter ook met zichzelf. Het twaalfde dier in de rij is namelijk een fossiel. Gewoonlijk zwijgt een fossiel als het graf. Toch schreef Saint Saëns geen twee miljard maten rust maar citeert een melodie van zichzelf. Het is een melodie uit zijn - naar zijn eigen mening - tot verve lens toe bewonderde werk ..Dance Macabre" waarbij de Dood om mid dernacht de geesten ten dans speelt. Wie is meer fossiel dan een gearri veerd componist, heeft hij blijkbaar gedacht. Een laatste rondedans van alle dieren is het einde van de Carna val des Animaux. het einde van een stuk beestachtige muziek. Waarom laten de leraren van de Zeeuwse Muziekschool al deze dieren opdraven in de Concertzaal? Na lang nadenken ben ik erachter gekomen, want alle ezels, olifanten, kangoe roes, leeuwen en schildpadden wor den op muzikale wijze ten tonele ge voerd...omdat de Concertzaal in de Paardenstraat staat Marzas handen is van M. H. Priem-van der Klooster. Na een korte pauze begint om 19.50 uur een tweede optreden van het dameskoor en de aanbieding van een presentje namens de Rode Kruis- afdeling. Een optreden van de Noord- gouwse muziekvereniging Con Amo- re - onder leiding van J. Knuist - dat om 20.30 uur begint sluit een uur la ter het feestelijk programma af. Nu met Hope Maandag 28 april staat de bewoners van 't Nieuwe Gasthuis eveneens om 19.00 uur een welkomstgroet te wach ten; gevolgd door een optreden van Nu met Hope uit Burgh-Haamstede, dat zingt onder leiding van E. Vos- Simons. Na een pauze vangen de le den van de zangvereniging om 19.50 uur weer aan met hun repertoir. Om 20.10 uur krijgen de gasten een pre sentje van de Rode Kruis-afdeling, waarna om 20.30 uur muziekvereni ging Nieuw Leven uit Ouwerkerk on der leiding van U. Manni acte de pre sence geeft. DEN HAAG - Shell gaat ervan uit dat het aantal personenauto's in Ne derland tot 2000 zal groeien met 35 tot 48 procent. ARNHEM - Een kwart van de oude re kiezei-s (50-plus) in ons land weet nog niet op welke partij hij zal stem men tijdens de verkiezingen voor de Tweede Kamer op 21 mei. Dit blijkt uit een onlangs door Intomart ver richt opinie-onderzoek in opdracht van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO). ELLEMEET - Het organiserende comité voor de viering van Koningin nedag in Ellemeet heeft voor woens dag 30 april tal van activiteiten op het programma staan, waaronder vanzelfsprekend de onvermijdelijke versierde fietsenoptocht. Het versieren van de fietsen begint 's morgens om 09.30 uur al op het schoolplein. De beste drie deelne mers krijgen een prijs, dus alle reden om het beste beentje voor te zetten. Om 10.00 uur staat er een ganze- bordspel op straat op de agenda, ter wijl 's middags om 14.30 uur een kin derbingo wordt gehouden in het dorpshuis. Ook hierbij zijn leuke prijsjes te winnen. Autopuzzelrit Naast de kinderen komen uiter aard ook de ouderen aan bod met een autopuzzelrit. Net als vorig jaar, maar met een iets andere opzet. Be langstellenden kunnen zich de gehele dag inschrijven bij Walter Vissers of andere leden van de dorpsraad. De rit zelf begint om 18.00 uur. De Oranje-festiviteiten worden 's avonds afgesloten in het dorpshuis met een spelletje bingo en de bekend making van de winnaar van de puz- zelrit. Woensdag 23 april Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 14.30 uur VARA's filmclub. 14.56 uur Super-oma, Engelse kinder serie. AflSuper-oma en de televisie- schurken. 15.20 uur La chartreuse de Parma, se- z'ie naar het werk van Stendhal. Afl. 5: Als Gina hoort dat Fabrizio gear resteerd is, is zij wanhopig en woe dend tegelijk. Zij stelt alles in het werk om hem vrij te krijgen. 16.16 uur Mr. Belvédère, comedyserie. Afl.; De staking. 16' 41 uur Een dierparadijs in het eeu wige ijs, documentaire over het dier- leven op de Zuidpool. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur Sportlaan '80, sportpro gramma. 18.25 uur Engels in het basisonder wijs. Les 6. 18.55 uur De Fabeltjeskrant. 19.00 uur Snorkels, tekenfilmserie. 19.23 uur Videonieuws, Presentatie Diewertje Blok. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Zendtijd Politieke Partij en: V.C.N. Partij van Communisten in Nederland. 20.38 uur Een extra handicap. Natio naal Fonds Sport Gehandicapten. 20.43 uur Sonja op woensdag, discus sieprogramma gepresenteerd door Sonja Barend. 21.45 uur Achter het nieuws, actuali teiten. 22.20 uur De Speurder, Duitse poli tieserie. Afl. Lydia. De jonge Lydia Tomburg geeft haar stiefvader Hart- wig Seitz, als vermist op. De zaak lijkt afgedaan als er een afscheids brief van Seitz uit Australië bezorgd wordt 23.15 uur Journaal I 23.20 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 09.00 uur Leve de lente, afl. 3. 10.00 uur Ik zoek, ik zoek een kinder boek, Afl. 7. 10.30 uur Brandpunt in de school, afl. 6. 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur Plafond over de vloer, serie van Wim T. Schippers. Afl.: Adderge broed. 15.51 uur Blikskaters. 16.07 uur Niet thuis, gesprekken met kinderen die niet thuis wonen. 16.24 uur De Kersenboom, kinder film. 16.49 uur Laurel Hardy, een film van de dikke en de dunne uit 1933. Afl.: Busy Bodies. 17.08 uur De grote dikke beer vertelt, tekenfilm. Vandaag: Beer en tijger zoeken een schat. 17.26 uur Kikker en pad, verhaaltje geschreven en getekend door Arnold Lobel. Afl.: De verloren knoop. 17.40 uur TEMA: Berichten uit het nieuws. 18.10 uur Staatsloterij 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Van gewest tot gewest, re gionaal magazine. 19.50 uur Nederland C, cultureel ma gazine. 20.20 uur De 1-2-3 Lotto Show. Pre sentatie: Tbd de Braak en Mariétte Bruggeman. Thema: Assepoester. 22.20 uur Zendtijd Politieke Partij en: A.R. '85/Anti Revolutionairen '85. 22.35 uur Journaal. 23.50 uur Den Ha ag vandaag, parle mentaire rubriek. 23.05 uur Studio Sport 23.35 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 17.55 uur Journaal. 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. 18.05 uur Plons, kinderprogramma, (herh.). 18.10 uur Zeppelin, informatief kin dermagazine. Presentatie: Felix. 18.35 uur Xenon, jeugdserie in 10 af leveringen. Afl. 8. Met Johan van As- sche, Eugeen Bervoets, Mirei Bonte e.a. (herh). (Ondertiteld via tele tekst.) 19.00 uur Uitzending door derden: Programma van de Katholieke Om roep. 19.40 uur Paardekoersen, mededelin gen en programma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Namen noemen, spelpro- gramma. Presentatie: Kurt van Eeg- hem. 20.55 uur Kijk uit! Verkeerstips. Van daag: Afstand houden op autosnelwe gen. 21.00 uur Allemaal beestjes. Oost- vaardersplassen: meer dan alleen moeras. Presentatie: Gil Gleas. 21.30 uur Bill Cosby Show, Ameri kaanse comedy-serie. Met: Bill Cosby, Phylicia Ayers-Aleen, Lisa Bonet e.a. Afl.: De huwelijksverjaardag. 21.55 uur De verlokking van het Oos ten, vijfdelige documentaire-serie over de Japanse cülturele geschiede nis. Afl. 4: Omzichtige toenadering (1868-1910). 22.50 uur Nationale Loterij en Belgi sche Paardekoersen. 22.55 uur Journaal en aansl. Coda: Onvruchtbaar van Eddy van Vliet. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters (Sons and daughters), Australische tv-serie. 19.25 uur Uit je doppen, informatieve serie. Vandaag: Op zoek naar inge nieurs. 19.42 uur Mededelingen en pro gramma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Videomatch, videospelletje met Marleen Gordts. 20.20 uur Fijn bedacht, Amerikaanse speelfilm uit 1966 van Billy Wilder met Jack Lemmon, Walter Matthau, Ron Rick e.a. Tijdens een rugby wedstrijd raakt de cameraman Harry Hinckie licht gewond. Zijn zwager de advocaat Willie Gingrich besluit hier een slaatje uit te slaan en een flinke schadevergoeding van de verzeke ringsmaatschappij te eisen. Donderdag 24 april Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur Wilde zwijnen, afl. uit de natuurserie Wild America. 15.55 uur Daktari, serie. Afl.. Drin gend hulp gevraagd. Mills, een dorps dokter, probeert er alles aan te doen om het zieke dorpshoofd Mutubi be ter te maken. 16.45 uur Kinderkrant, kinderpro gramma gepresenteerd door Lanny Rhee en Wim Knijff. 17.30 uur Journaal 17.46 uur Tijdsein-Buitenland, actua liteitenprogramma. 18.25 uur Grafische technieken. Les 11. (herh.). 18.55 uur De Fabeltjeskrant. 19.00 uur Familie Robinson, teken filmserie. Afl.: Op het verkeerde pad. 19.25 uur De aartsvaders, religieus programma. Afl.: De beste jaren. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Zendtijd Politieke Partij en: C.P.N./Communistische Partij Nederland. 20.38 uur Een vak apart, reportage over de filmer Dieter Plage en zijn vrouw Mary die de hele wereld afrei zen om natuurfilms op te nemen. 21.30 uur Muzikale ontmoetingen. Lia Leschot en Piet Meijer spelen mu ziek van Mozart en Fr. Couperin. Aansluitend, een korte documentaire over hoe Lia Leschot en Frans Kerk hof als blinden muziek studeren. 22.00 uur Tijdsein, actualiteiten. 22.30 uur Toren van Babel, discussie programma over euthanasie. 23.35 uur Journaal 23.40 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 9.00 uur Ik zoek, ik zoek een kinder boek, afl. 7. 9.30 uur De Middeleeuwen. Afl. 3 10.00 uur Leve de lente. Afl. 3 10.30 uur Alfabetisering. Afl. 3. 11.00 uur Toen waren ze nog geen 20. Afl. 3. 11.30 uur Hier en nu voor de scholen. Afl. 12. 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.20 uur Paspoort voor Turken 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Journaal 19.12 uur Tussen kunst en kitsch, ex perts op het gebied van kunst en an tiek vertellen bijzonderheden over sier- en gebruiksvoorwerpen. Van daag in het Dordrechts Museum. 19.50 uur Vinger aan de pols, infor matie over medische en gezondheids zaken, gepresenteerd door Ria Bre mer en Peter Lens. Afl. 8 (slot). 20.30 uur Reis om de wereld in 80 vra gen. Spelprogramma gepresenteerd door Pim Jacobs. 21.35 uur Opsporing verzocht, pro gramma bedoeld om in samenwer king met politie en justitie misdrij ven op te lossen. 22.15 uur AVRO's Column. Economi sche informatie door E. Peereboom. 22.20 uur Zendtijd Politieke Partij en: G.P.V./Gereformeerd Politiek Verbond. 22.35 uur Journaal. 22.50 uur Den Haag vandaag, parle mentaire rubriek. 23.05 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 14.00 uur Schooltelevisie. 16.00 uur 60 magazine voor senio ren. 17.00 uur Schooltelevisie 17.55 uur Journaal 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. 18.05 uur Plons, kinderprogramma, (herh.). 18.10 uur De smurfen, tekenfilm. Afl.. De smurf die koning wilde zijn/Schoonheid is maar een smurf hoog. 18.35 uur Rondomons. Waar komt de zon op? Joegoslavische film over twee kinderen die op een avond alleen thuis zijn en volwassene spelen. 19.00 uur Kwizien, tips voor koken en lekker eten. Vandaag: Tafel dekken. Presentatie: Etienne Cocquyt. 19.20 uur Uitzending door derden: Programma van de Middengolf. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Kunstzaken. 20.20 uur Hoger-Lager, spelprogram ma met speelkaarten. Presentatie: Walter Capiau. 20.55 uur Panorama. 21.45 uur Dallas, Amerikaanse serie. Met Barbara Del Geddes, Linda Gray, Larry Hagman e.a. 22.30 uur Journaal. Aansl.: Elogio de la Danza van Leo Brouwer door Rap- haëlla Smits (gitaar). BRT 2 19.00 uur Encyclopedie. Vandaag: Ra dioverkeersgeleiding. Tijdens de va kantie doen veel mensen een beroep op de verkeersgeleiding via de radio. Hoe kan men die berichten in het bui tenland ontvangen? Op deze en ande re vragen geeft encyclopedie een ant woord. 19.42 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal 20.10 uur Videomatch, videospelletje met Marleen Gordts. 20.20 uur De outsiders, Amerikaanse speelfilm uit 1982 van Francis Ford Coppola met Matt Dillon, Rob Lowe, Diana Lane e.a. Tijdens een vechtpar tij tussen twee groepen jongeren raakt één van de jongens dodelijk ge wond en sterft. Zijn tegenstanders, Ponyboy en Johnny, vluchten de stad uit. 21.50 uur Gezondheid, magazine met informatie en adviezen over de eigen gezondheid. Vandaag: 1. Anale klach ten. 2. Preventie en vroegtijdige opsporing van kanker: conclusie. Pre sentatie: Rosemarie Daelman, dr. Toon Goosens en Piet de Valkeneer. (herh). WASHINGTON - De verongelukte F-lll-bommenwerper, die vorige week deelnam aan de Amerikaanse aanval op Libië, is niet geborgen, zo als Libië zegt. Het toestel is hoogst waarschijnlijk in de lucht ontploft en vervolgens in het water neergestort, zo zei een functionaris van het Ameri kaanse ministerie van defensie maandag. Zaterdag in Concertzaal ZIERIKZEE - Djazzex Modern-Jazz Dance Company komt zaterdag 26 april naar de Concertzaal in Zierikzee. Het dansgezelschap voert choreografisch werk uit van Vanoye Aikens, Francois Gagnon en Glenn van der Hoff; aange vuld met enkele hoogtepunten van het vorige programma zoals The Jitt en Songs of my mouth van Warren Spears. Het dansspectakel begint om 20.00 uur. Vanoye Aikens heeft zich wederom op dé choreografie van Djazzex gestort met een swingend nummer, Lets talk genaamd. De dans wordt uitgevoerd op de gelijknamige mu ziek van Earth, Wind and Fire. De eerste bijdrage van Frangois Gagnon aan het dansgezelschap is het ballet One too many. Artistiek leider van Djazzex is Glenn van der Hoff. die nauw samenwerkt met muzikant Wil lem Jansen. ZIERIKZEE Geslachtsziektenbestrijding Met ingang van 1 mei 1986 zal de dienst geslachtsziektenbestrijding van de Provinciale Vereniging Het Zeeuwse Kruis worden overgedragen aan de Distrikts Gezondheidsdienst Zeeland (DGD) en deel uitmaken van de afdeling infektieziektenbestrij- ding. De dienstverlening zal dan uitgaan van de DGD, Markt 39-41 te Middel burg. Spreekuur maandag-, woens dag- en vrijdagmorgen van 09.00- 12.00 uur, telefoon 01180-35616 of 01180-34085; vragen naar sociaal ver pleegkundige geslachtsziekten bestrijding Jacqueline Raaijen. Voor informatie kan men met in gang van 1 mei 1986 gebruik maken van de telefonische infolijn van de DGD Zeeland: 01180-38384. Tuberculosebestrijding Met ingang van 1 juni 1986 zal de dienst tuberculosebestrijding van de Provinciale Vereniging Het Zeeuwse Kruis worden overgedragen aan de DGD Zeeland en deel uitmaken van de afdeling infectieziektenbestrij- ding. In de lokatie van dienstverlening zal niets veranderen. Het consultatie bureau Tferneuzen (telefoon 01150- 12130) en consultatiebureau Vlissin- gen (telefoon 01184-18395) blijven be staan. De mobiele röntgenbus blijft wekelijks op vaste standplaatsen en op de gebruikelijke tijden voor spreekuur beschikbaar. Afspraken via telefoon 01184-18395. KERKWERVE NCVB Dr. A de Vin uit Zierikzee heeft in het Hervormd Verenigingsgebouw voor de plaatselijke NCVB-afdeling in Kerkwerve een spreekbeurt gehou den over het ontstaan van deze plaats. Alvorens hij het woord kreeg opende presidente fiuijgens-Stoel de bijeenkomst met samenzang en een gebed Daarna las zij voor uit Hande lingen 1 1-11 en hield naar aanlei ding daarvan haar meditatie over He melvaart. Na het huishoudelijk gedeelte was het de beurt aan De Vin, die over Kerkwerve vertelde. Ook las hij een verhaal van de Schouwse schrijver Kees Kollenaar, dat in het begin van deze eeuw geschreven was en de leefwijze van toen typeerde Na De Vin's betoog was er gelegenheid tot het stellen van vragen en het bondslied vormde met een dankge bed de afsluiting van de bijeenkomst. Afrikit Jansen noemt zichzelf Afrikit- speler en is hiermee de enige in zijn soort. Afrikit is een samensmelting van Afrikaanse ritmische instrumen ten, die met eigen vindingen door hemzelf zijn vormgegeven. Ook hij geeft een staaltje van zijn kunnen tij dens het optreden in de Concertzaal. Djazzex heeft dit seizoen een aan moedigingssubsidie gekregen van het ministerie van welzijn, volksge zondheid en cultuur voor het uitnodi gen van choreografen en dat ver klaart de 'bemoeienis' van de voor noemde betrokkenen. The Modern Jazz Dance Contpany komt zaterdag 26 april naar dc Zierikzeese Concertzaal. 20 Die avond kwam haar moeder langs. ,,Ze zeggen, dat Schuitema in het dorp gezien is. Snap je nou, dat die nog rondloopt?" ,,Die vangen ze wel gauw, moeder," meende Bertus. ,,Ze pakken nog iede re dag ondergedoken NSB-ers." ,,Wie zou zo iemand als Schuitema nu nog onderdak geven," peinsde Ka- triens moeder hardop. Misschien die mensen, die ze weer vrijgelaten heb ben. Daar moesten ze meer gaan zoe ken. Dat zal ik morgen toch eens te gen Brink zeggen." Brink was nu postcommandant. ,,Ze moesten die schurken, die dat tuig onderdak geven ook ophangen," vervolgde Katriens moeder. „U moet u niet zo opwinden," ver maande Bertus. „Denk toch eens aan uw bloeddruk." ,,Ja jongen, je hebt gelijk." zuchtte ze. „Het helpt een mens ook niet zo vol wrok te zitten. Ik krijg er vader niet mee terug en onze Albert ook niet. Maar Albert is tenminste nog als soldaat gesneuveld. Zo onnozel als vader omgekomen is, het is treu rig" ..Wilt u een boterham met ons eten?" trachtte Katrien haar af te lei den. Ze dacht: Jaspers is nog steeds niet gepakt. Als het wel zo was. zou moeder het weten. Ze was blij. dat haar moeder voor de boterham be dankte. Eigenlijk was zc het liefst al leen. dan kon ze haar eigen gedachten regelen. Moeder zei altijd iets dat haar aan dingen deed denken, die ze vergeten wilde. Ze zei tegen^Bertus: ,,We moeten dat onderduikersnest onder de werk plaats dichtgooien. Ik zag muizen naar binnen schieten. Voor je het weet vreten ze zich een weg naar het huis." ,,Ik zal ernaar kijken." beloofde hij. Ze dacht later, dat ze er toch beter niets over had kunnen zeggen. Stel je voor, dat Jaspers teruggekomen was en dat Bertus hem daar aantrof. En wat dan nog? Als Jaspers iets zou zeg gen over het kind, dat ze verwachtte, zou Bertus hem immers toch niet ge loven. Wat ben ik toch dom geweest om Jaspers niet te laten oppakken, dacht ze. Als hij iets gezegd had. had niemand hem immers geloofd. Tben het tijdstip van de bevalling naderde, dacht ze alleen nog maar aan het kind. Het werd een meisje. Jantine noem den ze haar. naar Katriens moeder. ..Ze gaat vast op jou lijken." zei Bertus. ..Ik ben zo blij. Katrien. dat we nu een blond kind hebben." ..Het is gezond." zei Katrien. ..daar ben ik blij om." Zc speurde dagelijks het gezichtje af of ze werkelijk een gelijkenis met haarzelf kon vinden. Ze slaagde er niet in. Hot kon immers ook niet. dacht ze, het kind was nog zo klein. door NEL VAN DER ZEE Met Evert was het wat anders, hij was bij zijn geboorte zo donker geweest, dat iedereen onmiddellijk had ge zegd, dat hij op Bertus leek. En toch was ze blij met het kind. Ze voelde dat altijd weer tot haar ver wondering. Ze had zich voorgeno men, dat het niets tekort mocht ko men door haar twijfelachtige afkomst. Maar dat was vóór de ge boorte. Nu het er was, wist ze dat Jan tien over zo'n tekort nooit te klagen zou hebben. Ze geloofde zelfs, dat ze meer van haar hield dan van Evert, toen hij er pas was. De dag voor ze met het kind naar huis mocht, kwam Katriens moeder met hoogrode wangen en schitteren de ogen het laatste nieuws vertellen. „Jaspers is gepakt." zei ze. „Je raadt nooit waar. Bij jullie in het on- derduikershol. Bertus heeft hem daar gevonden. Hij wou eens kijken hoe hij het gat het beste kon dicht- metselen. Dat wou jij immers graag. En daar zat Jaspers, als een rat in de val. Hoe vind je zoiets?" „Heeft Brink hem opgehaald?" vroeg Katrien met haar ogen ge fixeerd op een gaatje in de bedsprei. „Nou en of." zei Katriens moeder. „Volgens mij was hij te fatsoenlijk te gen hem." Niet meer vragen, hield Katrien zichzelf voor. Niet meer praten. Met ieder woord kun je je verraden. Hoe minder je zegt. hoe beter het is. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 4