Hotelier O. Poll trekt beroep tegen weigering bouwvergunning van 2 zwembaden plotseling in PvdA, WD en RU pleiten voor plaatsen klok in Serooskerke streeknieuws Hema-Zierikzee is vandaag heropend Drie alternatieven voor reconstructie Stolpweg Kledingbeurs Bruinisse MIDDEN MIDDENSTAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag' 22 april 1986 Nr. 23918 3 Burgemeester laat geen vragen of discussie toe BURGH HAAMSTEDE - Burgemeester J. L. Nie- mantsverdriet-Leenheer heeft maandagavond nogalwat reacties opgeroepen met haar snelle afhameren van het agendapunt, dat het beroepsschrift van de Renesser ho telier O, Poll tegen het weigeren van een bouwvergun ning voor twee zwembaden omhelsde. De gemeenteraad zou tijdens de raadsvergadering over het beroepsschrift gaan praten, maar de ondernemer heeft - om nog onbe kende reden - zijn beroep ingetrokken. De eerste burger gaf de raad geen gelegenheid hierover vragen te stellen en haar snelle handelen had nogal een rumoerige publie ke tribune tot gevolg. In het agendapunt stond het beroep van Poll verwoord, die zich kantte te gen het voorstel van b en w om geen bouwvergunning af te geven voor de inmiddels al gebouwde zwembaden achter zijn Hotel Apollo. Eerder al werd het beroep van de raadsagenda afgehaald, omdat het besloten verga derend senioren convent meer duide lijkheid over de zaak wilde. 'Verhelderend' De behandeling daarin heeft - zo staat in het agendastuk te lezen - vol gens de mening van het college „ver helderend" gewerkt. Niets leek af handeling van de slepende zaak in de weg te staan. Maar Poll heeft dus zijn beroep ingetrokken en hierdoor heeft de oude raad voor de nieuwe zittings periode geen einde aan de affaire kunnen maken. Dat afvoeren van het agendapunt door de burgemeester wekte nogalwat vragen op. VVD-raadslid dr. H. J. van Zuijlen vroeg de eerste burger wat het in trekken van het beroep precies bete kende, maar mevrouw Niemantsver- Burgemeester J. L. Niemantsver- driet-Leenheer tolereerde geen dis cussie met de raadsleden over het in getrokken beroepsschrift van hote lier Poll. driet wilde hierop niet ingaan en hamerde het agendastuk af. ,,Ik wil hierover geen discussie voeren, punt uit", aldus de burgemeester. Wel een korte discussie leverde het afwijzende standpunt van het college op ten aanzien van een subsidie voor de Stichting Vrouwen bellen Vrou wen. PvdA-raadslid A. C. van der Klooster-van Sonsbeek zei dat haar fractie niet achter de afwijzende hou ding kon staan. ,,Het is mij niet dui delijk waarom onze gemeenteraad zo onvrouwvriendelijk reageert op sub- sidievcJorstellen. Ik weet uit erva ring, dat een specifieke hulpverle ning van vrouwen aan vrouwen goed kan werken". Van Zuijlen reageerde fel op haar uitlating. ,,Ik heb niets tegen emanci patiezaken; begrijpt u mij goed. Maar de gewone huisvrouwen tellen zeker niet meer mee. Wees dan consequent en subsidieer ook een Mannen bellen Mannen". Van der Klooster zei ook daar geen moeite mee te hebben. De meerderheid schaarde zich echter achter het college-voorstel en dat be tekent geen geld vanuit de Westhoek. Wel geld - al gaat het om slechts 125 gulden - gaat naar de Stichting Beoe fenaars Gehandicapten Sport Zee land. De gemeente heeft inmiddels een dankzegging binnengekregen voor de subsidie, terwijl de raad hier voor gisteravond pas een bedrag kon voteren. Dat bevreemdde PvdA- raadslid G. J. W. van der Salm enigs zins. ,,De organisatie bedankt dus voor geld, dat wij vanavond even tueel beschikbaar stellen", luidde zijn reactie. Niemantsverdriet legde uit, dat de gemeente op voorhand het te verlenen geldbedrag 'alvast' heeft overgemaakt. Omdat de PvdA-fractie zich volledig kon scharen achter de fi nanciële steun volgde hierop geen discussie. Tijdens raadszitting Westerschouwen BURGH-HAAMSTEDE - De PvdA-fractie in de ge meente Westerschouwen heeft veel bijval gekregen voor het ondersteunen van de dorpsgemeenschap Seroosker ke, die het oude uurwerk uit de toren in deze plaats graag binnen de eigen grenzen houden. Raadslid J. C. Hendrikse zei er niet veel voor te voelen het uurwerk - zoals het in de bedoeling lag - in een vitrine in de hal van het gemeentehuis te plaatsen. Zowel de VVD als de RU schaarden zich achter hem. Het CDA liet bij monde van L. Tieleman weten toch meer voor een plaatsje in het ge meentehuis te voelen. ,,We hebben als raad eerder gezegd, dat de klok in het gemeentehuis ge plaatst moest worden, maar nu de dorpsgemeenschap met een eigen ver zoek komt vind ik dat we dat moeten honoreren", aldus Hendrikse. VVD-er J. Janse was het hier roerend mee eens. Hij had tijdens een eerdere commissievergadering al eens ge zegd, dat hij liever een initiatief van Serooskerke inwilligt, dan het uur werk in Burgh-Haamstede onder te willen brengen, dus voor hem stond het buiten kijf, dat aan de wens van Serooskerke voldaan moet worden. Wethouder A. J. Padmos legde nog- eens uit, waarom de commissie inder tijd besloot tot het plaatsen van het uurwerk in het gemeentehuis. Deze plaats trekt niet alleen meer bezoe kers vanuit de gehele gemeente, maar ook is er hier een betere controle op het uurwerk mogelijk. VVD-er dr. H. J. van Zuijlen pleitte ook voor "de brief van de dorpsgemeenschap, want ,,de liefde voor de eigen kern valt mij nog steeds op". Spreker? RU-man J. van dén Berge sloot zich bij de eerdere sprekers aan, maar dat deed Tieleman niet. ,,Het gemeente huis is een centrale plaats. Ik' denk dat er in Serooskerke wel begrip zal zijn voor het plaatsen van het uur werk in Burgh-Haamstede. Ook dan nog mag de bevolking van Seroosker ke trots zijn op hun klok". Padmos, die alle meningen rustig aanhoorde zei het ingekomen stuk mee terug te willen nemen in b en w, om later met een voorstel naar de raad te komen. ZIERIKZEE Christiaan B Vanaf eerste paasdag vaart de Christiaan B van Rederij T. den Bree- jen zijn rondjes bij de Stormvloedke ring in de Oosterschelde. Vrijdag 25 april laat het schip dat over aan Stad Zierikzee, om zelf af te meren aan 't Luitje te Zierikzee. Belangstellenden krijgen dan de gelegenheid om de Christiaan B eens van dichtbij te be kijken tussen 14.00-16.30 uur. Hartstichting De collecte ten bate van de Neder landse Hartstichting heeft in Zierik zee 7666,10 gulden opgebracht. Boekenmarkt In de Zierikzeese bibliotheek De Stolpe wordt zaterdag 3 mei een boe kenmarkt gehouden. Tegen lage prij zen kunnen de bezoekers in het bezit komen van afgeschreven romans, jeugdboeken, oudere jaargangen van tijdschriften, informatieboeken voor jong en oud en stripboeken. Van de opbrengst worden nieuwe boeken aangeschaft. De boekenmarkt is van 09.30-12.00 uur. Arbeid adelt De afdeling van de algemene Ne derlandse vróuwenvereniging Tesselschade-Arbeid Adelt houdt dinsdag 29 april een voorjaarsbazar bij E. Frima-ten Bruggencate; Oude Haven 43 in Zierikzee. De bazar duurt van 13.00-16.30 uur. De vereniging stelt zich ten doel vrouwen van alle gezindten behulpzaam te zijn in hun streven naar zelfstandigheid. Daar toe schept zij de mogelijkheid tot het thuis vervaardigen van allerlei vor men van handenarbeid, waarvan de resultaten verkocht kunnen worden tijdens de bazar. WESTERSCHOUWEN Opbrengst collecte De collecte ten bate van de Neder landse Hartstichting heeft in de ge meente Westerschouwen 1984,40 op gebracht. Gevers en collectanten worden hartelijk bedankt. RENESSE Concerten In de Nederlands Hervormde Jaco- buskerk te Renesse staan voor de zo mermaanden weer verschillende con certen op het programma. Vrijdag 6 juni treedt een kerkkoor uit Ridder kerk op met 50 leden en vrijdag 13 ju- ni is het de beurt aan het kinderkoor van Jennefer van der Hoek met 70 le den. Beide concerten beginnen om 20.00 uur. Om dezelfde tijd, maar dan zaterdag 28 juni geven 120 leden van de Christelijke Oratorium Vereni ging acte de présence. Het Interkerke lijk kerkkoor Haamstede staat voor vrijdag 4 juli op de agenda en krijgt medewerking van muziekvereniging de Witte van Haemstede, soliste Re- nata Heemskerk, kinderkoor de Duinzangertjes en pianist en organist C. Groenleer. Deze laatste muzikale activiteit begint om 19.30 uur. BROUWERSHAVEN Hartstichting De collecte voor de Nederlandse DEN HAAG - Voor 1 januari vol gend jaar moeten nadere studies naar de vestigingsplaatsen Moerdijk en Noordoostpolder voor nieuwe kern centrales rond zijn. In die acht maan den tijd wil minister Van Aardenne (economische zaken) alle voor die be sluitvorming noodzakelijke stappen door een extern bureau laten contro leren. BRUINISSE - Dat de opbrengsten van de kledingbeurzen in de afgelo pen jaren geen toevalstreffers waren bleek tijdens de voorjaarsbeurs van de Stichting Peuterspeelzaal De Kru- kels in Bruinisse. De netto-opbrengst van 650,— was namelijk gelijk aan die van de twee voorafgaande jaren. Opnieuw was de belangstelling voor de kleding en bijbehorende rom melmarkt in de peuterspeelzaal erg groot. Er is in de afgelopen vijf jaren een vaste klantenkring ontstaan, die op elke beurs aanwezig is. Het mee kunnen delen in de winst blijft veel mensen aantrekken. Ook nadat de peuters het schooltje hebben verlaten blijven de moeders kleding inleveren en de beurzen bezoeken. Het gevolg darvan is dat er steeds meer kleding vooroudere kinderen wordt aangebo den. Met het opgroeien van de vroege re peuters wordt de beurs daardoor steeds gevarieerder. Naast de kleding was er op de beurs ook weer veel belangstelling voor de rommelmarkt, waar voor 150. werd verkocht. De op hun vrije mid dag meegekomen kinderen vermaak ten zich uitstekend bij de grabbelton en de enveloppen-loterij, waar leuke prijzen waren te winnen. De moeders en oma's konden intussen op adem komen in het koffiehoekje. Direct na afloop van de beurs begon het be stuur met de voorbereiding van de grote najaarsbeurs met bazar en tal loze attracties die in september in het verenigingsgebouw zal worden ge houden. Met het oog daarop doet het bestuur nu reeds een beroep op alle moeders om kleding en spullen voor deze groots opgezette beurs te bewa- Gemeenteraad Duiveland moet keus maken DUIVELAND - Voor reconstructie van de Stolpweg in Nieuwerkerk heeft de dienst gemeentewerken drie alter natieve plannen ontworpen. Deze plannen komen aan de orde in de gemeenteraadsvergadering van Duiveland, donderdagavond 24 april in het gemeentehuis te Nieu werkerk, aanvang 20.00 uur. Het college van b en w wijst er in de toelichting bij het raadsvoorstel op, dat bij de opzet van de plannen het accent is gelegd op het maken van een gebruiksvriendelijker weg en het verhogen van de verkeersvei ligheid, mede door het aanbrengen van een scheiding tussen voetgan gers- en overig verkeer. Alternatief I (kosten: 140.063,—) gaat uit van de aanleg van een voet pad langs de Stolpweg, slechts ge scheiden door een smalle berm langs de weg, waardoor de helft van de be staande beplanting verwijderd zal moeten worden. De sloten blijven in dit plan gehandhaafd. Gedeeltelijk dempen Bij de opzet van alternatief II (kos ten: 169.285,45) is uitgegaan van het gedeeltelijk dempen van de sloten, welke zijn gelegen aan de oostzijde van de weg en betreft alleen die slo ten waaraan bedrijven grenzen. Voor de afvoer van regen zal in het te dem pen gedeelte een riolering moeten worden aangelegd. Dit plan gaat er van uit dat het aan te leggen voetpad tussen de Deltastraat en Burgemees ter Boumanstraat achter de beplan ting komt te liggen en verder voor de beplanting aangelegd zal worden. Alternatief III (kosten: 207.793,62) gaat ervan uit dat de sloten aan de oostzijde van de Stolp weg geheel gedempt worden en het voetpad in zijn geheel achter de be- plantingsstrook aangelegd wordt. Bij dit plan ontstaat een buffer tus sen het voetgangers- en overig ver keer. In de te dempen sloot achter de beplanting in het gedeelte gelegen tussen de Deltastraat en de Burge meester van Veenlaan kan volstaan worden met de aanleg van drainage omdat geen water geloosd wordt op deze sloot. Tbr bereiking van de verkeersvei ligheid is in alle plannen uitgegaan van een aangepaste belijning op de weg. Verder zullen verkeersborden worden aangebracht. Ook zijn in alle alternatieven de kosten van asfalte ring van de weg begrepen. Het is de bedoeling het asfalteren in samen werking met het Waterschap Schouwen-Duiveland uit te voeren, zodat tegelijk de gehele Stolpweg geasfalteerd wordt. Voorkeur Het college is van mening, dat - ge zien de omvang van het bestemmings plan aan de westzijde van de Stolp weg - het kostenaspect geen hoofdrol mag spelen, maar dat in eerste in stantie aan de verkeersveiligheid en het visuele karakter van de weg ge dacht moet worden. De voorkeur van b cn w gaat uit naar alternatief III en de raad wordt derhalve voorgesteld een krediet van 208.000,— beschikbaar te stellen. Wat dc dekking betreft, denken b cn w aan beschikking over de saldi- reserve, die in de begroting 1986 is ge raamd op 982.212.59. Gezien de ZIERIKZEE - Vanaf vandaag kunnen de vaste klanten van Hema- Zierikzee terecht in een sterk uitgebreide en geheel vernieuwde Hema aan de Appelmarkt. Vanochtend werd de Zierikzeese vestiging hero pend, zonder officieel vertoon overigens. Aan de vooravond van de her opening was er een receptie voor onder meer 800 huisvrouwen van di verse verenigingen, voor het personeel met hun familie en voor de vele relaties van het bedrijf. De verkoopleider van de bij de Hema aangeslo ten bedrijven, H. Drosterij, leidde de genodigden door het vernieuwde bedrijf en toonde zich uiterst tevreden over het resultaat. Een overzicht van de vernieuwde Hema, met de balie klantenservice rechts in het bedrijf aan de Appelmarkt. Nieuw is de klantenbalie voor informatie, reparatie, klachten en foto-afdrukken. Een ander nieuw tje is de kleurencombinatie van de diverse artikelen, die nu allemaal bij elkaar gegroepeerd zijn. De fi- INDE losofie daarachter is: het de klant makkelijk maken vooral met mo- dische artikelen te combineren. Verder is nieuw dat het gehele food-gedeelte achterin de zaak is gesitueerd, met daarvoor een car ré voor noten, drop, bonbons en koekjes. Alle food-artikelen wor den bediend verkocht, in tegen stelling tot de overige non-food ar tikelen. Succes De Zierikzeese vestiging kwam er in 1972 en bleek al snel een suc ces te zijn. In '77 volgde er een ver bouwing en nu weer. Directeur van Hema-Zierikzee, H. J. Deur- loo is er zeker van dat in de ver nieuwde Hema hij en zijn perso neel de klanten nog meer van dienst kunnen zijn. jaarlijkse omzet van de gewone dienst, zegt het college een saldo van 600.000,voldoende te achten. Ten behoeve van de uitvoering van de reconstructie Stolpweg stelt het college de raad voor over te gaan tot onderhandse uitbesteding op uitno diging. De raadsagenda vermeldt verder onder meer voorstellen tot: vaststel ling plan nieuwe basisscholen en be schikbaarstelling krediet ten behoe ve van vervanging c.v.-ketel in het dorpshuis te Ouwerkerk. Na het afwerken van de raadsagen da zal afscheid worden genomen van de raadsleden, die in de nieuwe sa menstelling van de gemeenteraad niet meer terugkeren, te weten: wet houder. A. L. Bakker en de raadsle den A. C. Hoogendoorn-Herfkens, E. P. Kuin, J. van der Maas en J. A. Schiettekatte. Op dinsdag 29 april komt de Duive- landse gemeenteraad in de nieuwe samenstelling bijeen in het gemeen tehuis van Nieuwerkerk, aanvang 20.00 uur. Tijdens deze vergadering zal de benoeming van twee wethou ders plaatsvinden. MIDDELBURG Subsidie Het comité, dat zaterdag 31 mei het kinderkorenfestival Schouwen-Dui veland op poten zet heeft bij de pro vincie een éénmalige subsidie ge vraagd. Het betreft het festival met negen koren in sporthal Krayestein te Burgh-Haamstede. Coördinator C. L. Soeters schrijft in het verzoek aan het provinciaal be stuur om geld in de volgende woor den. .Gezien het feit. dat er naar ver houding weinig culturele evenemen ten voor een breed publiek op Schou wen-Duiveland georganiseerd wor den en de hoge kosten, die de realisa tie van zo'n festival met zich meebrengt, vragen wij u vriendelijk om een eenmalige subsidie". Gs stel len provinciale staten voor een en an der zelf af te handelen. Hartstichting heeft in de kern Brou wershaven 735,— opgebracht. Uit reacties tijdens de collecte bleek dat er onder de Brouwse bevolking inte resse bestaat voor deelname aan een reanimatiecursus; enkele voorlich tingsavonden tijdens welke men kan leren welke levensreddende maatre gelen men kan toepassen bij hartstilstand. Bij voldoende deelna- me zal een dergelijke cursus dit na jaar in Brouwershaven- worden ge houden. Belangstellenden., worden verzocht contact op te nemén met'T. van der Wekken-van der Bijl (01119- 1223). BRUINISSE In memoriam Zondag is op 85-jarige leeftijd over leden de heer L. J. de Jonge uit Brui nisse, oud-burgemeester van Sint- Philipsland en oud gemeentesecretaris van Sint-Philips- land en oud-gemeentesecretaris van Bruinisse. Bijna 20 jaar, van 1946 tot 1965, is De Jonge burgemeester van Sint-Philipsland geweest. Leendert Jan de Jonge begon z'n ambtelijke loopbaan in 1919 in z'n geboorte plaats Bruinisse op de secretarie waar B. J. van Oeveren destijds als secretaris de scepter zwaaide. Van Oe veren werd later burgemeester van Poortvliet. Naast het secretariewerk hielp hij z'n vader J. de Jonge in z'n vrije tijd bij het boerenwerk. Op 1 september 1939 werd hij be noemd tot gemeentesecretaris van Bruinisse onder burgemeester W. v. d. Berg, eveneens een Bruënaar. Na z'n terugkeer van de evacuatie tijdens de Tweede Wereldoorlog kwamen de grote bestuurlijke capaciteiten van De Jonge goed van pas in het zwaar beschadigde vissersdorp. Het ge meentehuis was grotendeels ver woest en de gemeentelijke admi nistratie een puinhoop. Met grote energie heeft hij zich mede ingezet er in korte tijd weer een leef- en bestuurbaar dorp van te maken. Kor te tijd daarna, september 1946, volg de zijn benoeming tot burgemeester van Sint-Philipsland. Z'n geloofso vertuiging (lid van de Oud Gerefor meerde Kerk van Boone) was mede een stimulans voor z'n benoeming in Sint-Philipsland. Tijdens zijn jaren lange ambtsperiode stond de burge meester bij de bevolking hoog in aan zien vanwege een voorzichtig finan cieel beleid. Hij stond bekend om z'n fenomenaal geheugen voor geboorte data, was een vriendelijke verschij ning vol werklust. In december 1965 nam hij op 65-jarige leeftijd afscheid als burgemeester en keerde terug naar de grond zijner vaderen, Brui nisse. Zijn zoon Jacob dc Jonge is thans burgemeester in Nieuw Lek- kerland. De begrafenis zal plaatsvinden op donderdag 24 april om 14.00 uur op dc algemene begraafplaats van Bruinis se, voorafgegaan door een rouw dienst in het Hervormd verenigings gebouw die aanvangt om 13.30 uur. Misdrijven ..Misdrijven kunnen soms op een voudige wijze worden voorkomen", was dc stelling die opperwacht meester F. Silvius van dc rijkspolitie deponeerde tijdens een lezing voor de dames van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond afdeling Bruinisse. Aan de hand van twee films en enkele praktische voorbeelden illustreerde Silvius die stelling. „Erg belangrijk is ook dat allerlei waardevolle voor werpen gegraveerd worden met de postcode en huisnummer om zodoen de het opsporen van gestolen voor werpen te vergemakkelijken". Silvi us legde uit dat voor die opsporing de politie geautomatiseerd is zodat cen traal gegevens over voorwerpen kun nen worden opgevraagd. De presi dente, L. Roukema opende met welkom en gebed. Gezongen werd Gez. 208. Haar meditatie was geti teld: Veertig dagen. Het werd, mede door. de, positieve inbreng van de broeder van het Hermaïidad-gilde, een leerzame avond met veel bruik bare tips. Opening Bruinisse heeft er een nieuwe schoenenzaak bij. Donderdag 24 april opent Quist Schoenen zijn deuren. Johan en Margriet Quist houden woensdag 23 april open huis van 19.30-21.00 uur. NAALDWIJK - Het werkloosheids cijfer dat het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid maande lijks publiceert is volgens minister De Koning ongeveer 100.000 te hoog. Die conclusie is volgens hem verant woord op grond van schattingen over de „vervuiling" van de gegevens van de gewestelijke arbeidsbureaus, al dus de bewindsman maandag bij de opening van het arbeidsbureau West- land in Naaldwijk. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719. 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 40,00; per jaar f 152,50; losse nummers I 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 52 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) 1 6.40. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3