Zondag 4 mei imponerende dodenherdenking Renesse streeknieuws streeknieuws Derde internationale zure regen- Krayestein week officieel van start gegaan Nu ook Veldmarkt in Burgh-Haamstede Inbraak in ■wx i i i i sporthal MIDDEN MIDDENSTAND Aanrijding in Zierikzee Kop-staart bij botsing brug Bruinisse Schouwen- Duiveland centraal in radioprogramma EO Geschrokken van lifter ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 21 april ma Nr. 23917 3 Bij monument aan Oude Moolweg RENESSE - Zondag' 4 mei, dodenherdenking, staat de gemeente Westerschouwen een imponerende kransleg- ging te wachten, waarbij niet alleen leerlingen van basis school 't Staepel 'of uit Renesse acte de présence geven, maar ook tal van gemeentebestuurders komen naar het verzetsmonument aan de Oude Moolweg te Renesse om deel te nemen aan de herdenkingsplechtigheid. Een en ander vloeit direct voort uit het initiatief van de Stich ting Februari 1941 uit Amsterdam, inaar verliest daar door zeker het regionale karakter niet. iÉÊaSaï Het monument in Renesseeen vrouwenfiguur met een Schouwse kop om armt een van de slachtoffers. Vorig jaar startte de stichting ter gelegenheid van de 40-jarige herden king van de bevrijding het project Adopteer een monument. De leerlin gen van 't Staepel 'of uit Renesse adopteerden in dit kader het ver zetsmonument aan de Oude Mool weg. Het doel van de 'actie' is onder meer het vertrouwd .maken van de leerlingen met de ontstaansgeschie denis van het monument en hen te le ren begrijpen waarom 'hij of zij' be reid is geweest het leven in de waagschaal te stellen in de strijd voor de vrede. Inzicht De scholieren kunnen hierdoor meer inzicht krijgen in de wezenlijke waarden van het begrip vrijheid en het geeft hen inzicht in historische en hedendaagse ontwikkelingen - die openlijk dan wel sluipend - een be dreiging vormen voor de fundamen tele waarden van het democratisch systeem. Hierbij gaat het met name om de aandacht voor de immateriële doelstellingen van het project; onder meer door het langs onderwijskundi ge weg stimuleren van het bewust wordingsproces met betrekking tot de fundamentele waarden van het de mocratisch systeem en het begrip vrijheid. Öm bij het initiatief van de Stich ting Februari 1941 een regionaal ka rakter van de adoptie te garanderen zijn in de verschillende provincies af delingen opgezet. Tevens staan de leerlingen bij de dodenherdenking centraal. De organisatie maakte vo rig jaar ook kenbaar, dat zij het een goede zaak zou vinden, wanneer naast de sclioolafvaardiging ook schoolleiding, het gemeentebestuur, nabestaanden van verzetsslachtof- fers en vertegenwoordigers van ver zetsorganisaties uit de regio bij de adoptieplechtigheid aanwezig zou den zijn. Gezien het plechtige pro gramma voldoet Westerschouwen volledig aan de wens van de stich ting. Het monument aan de Oude Mool weg is geplaatst ter nagedachtenis van de tien door de bezetter omge brachte strijders voor de vrede. Dat waren Menke Koos van der Beek, Iman Marinus van der Bijl, Willem Maarten Boot, Marcus Pieter Machiel van der Klooster, Joost Pieter Jonker, Leendert Marie Jonker, Cornelis La- zonder, Johannes Oudkerk, Adriaan Padmos en Jan Andreas Verhoeff. Het monument stelt een vrouwenfi guur voor; getooid met een Schouwse kap, die één van de slachtoffers draagt. Belangstellenden worden zondag 4 mei om 11.45 uur verwacht bij het mo nument, waar om 12.00 uur door leer lingen van 't Stapel 'of een krans wordt gelegd. Ook wordt namens de gemeentebesturen van Zierikzee, Brouwershaven en uiteraard Wester schouwen een krans gelegd. Vanzelf sprekend draagt de plechtigheid een sober karakter. Weinig activiteiten op Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE NCVB Afgevaardigde van de protestantse kerken in Nederland binnen de We reldraad van Kerken in Genève D. A. van der Veen-Schenkelveld heeft een spreekbeurt gehouden voor de Zie- rikzeese afdeling van de NCVB. Het thema van de inleiding was gekozen uit het eerder gelezen schriftgedeelte Joh. 17 vers 21. Uit het Hogepriester lijk gebed van Jezus de woorden op dat zij allen één zijn, opdat de wereld gelove. Van der Veen schetste op boei ende wijze hoe de Wereldraad van Kerken is ontstaan en de oecumeni sche beweging op gang kwam. Ook het doel, het nut en het functioneren van de raad werd duidelijk. Een van de taken van de afgevaardigde is de genomen besluiten door te geven aan het eigen land; in de hoop dat ze over genomen worden. Ter afsluiting ver telde de spreekster over haar reis naar het Vaticaan en haar bezoek aan de Paus. Na het zingen van gezang 477 sloot zij de bijeenkomst met het avondgebed van Luther. BURGHSLUIS Gewonde sportvisser Omstreeks 11.00 uur, zaterdag, kreeg een Roosendaalse sportvisser aan boord van de sportvisboot An dromeda, ter hoogte van de boei Westgat 6 voor de kust van Schouwen een haak in zijn hoofd. Zijn buurman zou ingooien, maar deze worp werd fataal, want de zware kabeljauwhaak kreeg het slachtoffer in het hoofd; net achter het oor. De reddingboot Ko ningin Beatrix werd gewaarschuwd en deze nam het slachtoffer aan boord, bracht het naar de Sophiaha- ven op Noord-Beveland vanwaar hij per auto naar een arts in Wissenkerke werd vervoerd, die voor geneeskundi ge hulp zorgdroeg. BURGH-HAAMSTEDE Nu met Hope Zangvereniging Nu met Hope uit Burgh-Haamstede behaalde zaterdag op het Zeeuws Zangersmanifest te Middelburg onder leiding van me vrouw E. Vos een tweede prijs. Het koor kwam uit in de B-afdeling en vertolkte twee werken. Naast het ver plichte In pride of May werd Jan Broeder als vrij werk gezongen. v.o.o. De afdeling Westerschouwen van de Vereniging voor Openbaar Onder wijs houdt dinsdag 22 april, vooraf gegaan door een kort huishoudelijk gedeelte om 20.00 uur in de openbare basisschool De Kirreweie, een bijeen komst met als thema: Van prenten boek tot jeugdroman. Mevrouw Spekman van de Onderwijsbiblio- theekdienst te Middelburg houdt een inleiding over het kinderboek. Oliebollen-actie Ten bate van het medisch zendings werk wordt op zaterdag 26 april een oliebollen-actie gehouden, georgani seerd door de Vrouwenvereniging van de Gereformeerde Gemeente te Haamstede. OUWERKERK Eerste inzameling rolemmers De potentiële gebruikers van rol emmers in Ouwerkcrk hebben hun nieuwe aanwinst in handen gekre gen. De eerste inzameling staat voor vrijdag 25 april op het programma van de Reinigingsdienst Schouwen- Duiveland, waarna voortaan iedere vrijdag hiervoor genomen wordt. De vuilophalers volgen de volgende rou te: via het Gouwveer naar achterecn- ZIERIKZEE - Met het vertrek van een speciale zure regen-trein van Amsterdam naar Nijmegen is de derde internationale zure regen-week van start gegaan. Motto van deze door een breed samenwerkingsverband van natuur- en milieu-organisaties georganiseerde actieweek is „de lucht gewoon schoon". Waren de vorige actiewer- ken er vooral op gericht de mensen bewust te maken van de zure regen-problematiek, dit keer wordt vooral aan dacht aan de duurzame oplossing ervan besteed. Cen traal daarbij staat een door de natuur- en milieu organisaties opgesteld zure regen-manifest, waarin een eisenpakket voor de daadwerkelijke aanpak van deze vorm van luchtverontreiniging is opgenomen. baar vervoer door lagere tarieven en betere verbindingen. Uitstoot Verder moet de uitstoot van zwavel dioxide binnen tien jaar met 80 tot 85 procent verminderd worden (zonder uitzondering te maken voor de elek triciteitscentrales in Buggenum en de raffinaderijen), zo menen de milieu organisaties. De uitstoot van ammo niak moet ook fors worden aange pakt onder meer door een drastische beperking van het mestoverschot. Dat kan mede bereikt worden door het stopzetten van de uitbreiding van de veehouderij en beperking van de veestapel, zo staat in het manifest. Het verwijt van de milieu organisaties dat de overheid tot nu toe veel te weinig doet om de lucht verontreiniging aan te pakken, wees Winsemius van de hand. Hij weer erop dat de eerste stappen zijn gezet en dat de doorwerking er van nu eenmaal enige tijd nodig heeft. Hij onderstreepte daarbij het belang van de milieu-organisaties die wat hem betreft de kar op milieu gebied moeten blijven trekken. Minister Winsemius van milieube heer, die zaterdag als speciale gast meereisde op het traject Amsterdam- Utrecht, nam het manifest in ont vangst. De milieugroepen, verenigd in het landelijk milieu overleg, eisen in de nota ,,werk maken van zure re gen" een krachtige investeringsim puls van 20 miljard gulden in de ko mende vijf jaar en energiebespa ringsmaatregelen, duurzame energie opwekking en bestrijding van de uit stoot van vervuilende stoffen, de zo genoemde emissiebestrijding. Verder wordt in het manifest de in stelling van een saneringsfonds voor gesteld. Daarin zal per kilo verzuren de stof een heffing van verzurende bronnen betaald kunnen worden. De milieu-organisaties vinden dat gestreefd moet worden naar een re ductie van verzurende stoffen van 50 procent in vijf jaar en binnen tien jaar met 75 procent. Zij bepleiten ver der een krachtige bevordering van de auto's met een driewegkatalysator (die slechts een vijfde deel uitstoot van een auto die net voldoet aan de toekomstige EG-eisen), strikte hand- having van de maximumsnelheid en krachtige stimulering van het open- Tijdens de derde internationale zu ren regen-week worden in het hele land activiteiten gehouden. Op twin tig stations in Nederland zijn voor lichtingscampagnes gestart om de reizigers op de voordelen van trein, bus en fiets voor het milieu te wijzen. Theater, muziek en kunst verlevendi gen deze voorlichtingsmanifestaties. Daarnaast rijden stads- en streekbus sen in het hele land rond met de tekst ,,neem de bus en spaar een bos". Ver der worden stads- en boswandelingen georganiseerd waarbij op de schade door zure regen wordt gewezen. Plaatselijke milieugroepen stellen de verzuring door de industrie aan de orde in allerlei activiteiten. Er wordt een symposium over de bio-industrie gehouden $n voor zondag 27 april staat een open dag ecologische land bouwbedrijven op het programma. Veel van deze activiteiten vinden ook in het buitenland plaats. volgens de Nieuwe Noorddijkse weg, de Boterhoekseweg, Stelweg, Schel- lewitseweg, Zwaneburgseweg, Vis- sersweg, Hogeweg, Haneweg, Phoenixstraat, Baalpapenweg, Noor- sestraat, Noord-achterweg, Burge meester Romeynstraat, Den Domp, Geertruidlaan, Wereldveteranen- laan, West-achterweg, Ensche- déstraat, Zweedsestraat, Zuidstraat, Ring, Julianastraat, Oostweg, Mid denweg en vervolgens richting Nieu- werkerk en Oosterland. VVV-unit Vrijdag is de verwachte VVV-ünit in Ouwerkerk gearriveerd en door een kraan van firma Roggeband in de tuin van het kruisgebouw naast de te lefooncel geplaatst. Tevens is in deze plaats een begin gemaakt met het op vullen van de gaten in de Ring en de Zuidstraat. Op de plaats van twee gesloopte woningen worden momen teel heiwerkzaamheden uitgevoerd. NIEUWERKERK Placbackwedstrijd Een vogelvereniging die zich bezig houdt met het organiseren van een playbackwedstrijd, een vreemde combinatie, maar De Kolibrie heeft bewezen dat het wel mogelijk is. De Kolibrie-secretaris P. W. Beider zei aan het begin van de avond in Nieu- werkerk dat al de deelnemers aan de wedstrijd doorgaan naar de finale. In dat opzicht hoefden de playbackers zich geen zorgen te maken over de uit slag van deze voorronde. Tbch streden zij met volle overgave voor een goed resultaat. Er waren opvallend veel Engelstalige acts, terwijl dat meestal anders is bij De Kolibrie. De derde plaats was gereserveerd voor het op treden van een vijf meisjes tellende groep, die de Dolly Dots immiteerde; de tweede werd gegeven aan Barbare Streisand, die samen met een ballet danseres het nummer Memory ver tolkte. De winnaar van de avond was één van de twee Madonna-acts, met het nummer Dress You Up wisten zij de unanieme meerderheid van de ju ry op hun hand te krijgen. Voor de fi nale op 18 mei belooft De Kolibrie een groot gastoptreden met sound mix en playback van een uit twintig personen bestaand gezelschap ,,het is alsof ze rechtstreeks uit de States ko men" aldus Beider met optredens van onder meer Jermaine Jackson. Daar naast treden ook alle artiesten van de twee voorrondes op. BRUINISSE Kaarten concert Voor het veelbelovend concert, woensdagavond in de Hervormde kerk van Bruinisse door de Poolse Nachtegalen van Poznan, zijn nog voldoende kaarten te verkrijgen. De fa. Braber houdt zich bezig met de kaartverkoop voor dit cultureel hoogstaand evenement. Het zou jam mer zijn als dit concert niet die aan dacht krijgt die het verdient. Het con cert begint om 20.00 uur, terwijl de kerk een half uur eerder open is en er samenzang is onder leiding van orga nist C. P. van Eek, evenals in de pau- Helpt Elkander Do Hervormde Vrouwengroep Helpt Elkander uit Bruinisse komt dinsdag 22 april in vergadering bij een. Dc avond in het Nederlands Her vormd verenigingsgebouw begint al om zes uur, omdat aan de jaarverga dering een broodmaaltijd verbonden Na vestiging in Bruinisse BURGH-HAAMSTEDE - Het winkelend publiek van Schouwen- Duiveland heeft er een trekpleister bijgekregen met de opening van de supermarkt Veldmarkt in de Ring te Burgh. Eigenaar J. M. A. van Veld huizen kocht ongeveer tijdens de jaarwisseling de Supermarkt Bouwman-Kloet en na de realisatie van de Veldmarkt in Bruinisse werd met man en macht begonnen aan de modernisering van de winkel in Burgh. De groente- en fruitafdeling van Veldmarkt in Burgh-Haamstede. Massaal werd vrijdag een aan val gedaan op de vele aanbiedin gen en tevens om een kijkje te ne men in de nieuwe winkel. Er moest nogal wat gezocht worden omdat alle produkten een andere plaats kregen toebedeeld, doch met behulp van bedrijfsleider J. de Jong en diens personeel was dat geen enkel punt. Opvallend is de groentestand, die veel groter is geworden, evenals de broodboe tiek met een groot assortiment aan brood en gebak. De slagerij staat onder leiding van Joppa van den Houten uit Zierikzee. Nieuw zijn ook de paktafels die een snel le doorstroming vanaf de kassa's voorstaan en dat vooral in het vol le seizoen hun vruchten zullen af werpen. Opvallend zijn ook de grotere ruimtes tussen de schappen die ontstonden door de waren wat ho ger aan te brengen. Ook het exte rieur werd aangepast en duidelijk is aangegeven waar zich het par keerterrein bevindt. De zaak is ook op vrijdagavond tot 21.00 uur open en op de zaterdagen tot 17.00 uur wat vooral de toerist zeker zal waarderen. Wat de toekomst be treft hoopt de nieuwe eigenaar op een andere wijze aan de verwach tingen van het kopende publiek te kunnen voldoen. Het winkelpand werd in deze staat gebracht door Bouwbedrijf Bijkerk te Burgh, INDE Schildersbedrijf J. de Meij te Burgh. Hougkoeling Electro Mat- thé uit Oosterland, I.S.C. te Wou denberg en de Tbchnische Dienst van Cock BV uit Capelle. ZIERIKZEE - Op de kruising Zuid- wellestraat/P. D. de Vosstraat werd zondag rond het middaguur flinke schade genoteerd na een aanrijding met twee personenauto's. W. D. uit Zierikzee reed uit de De Vosstraat de Zuidwellestraat in en kwam J. L. uit Brouwershaven tegen. D. kreeg een rijverbod van acht uur opgelegd, zijn auto werd links-voor beschadigd, die van L. over de hele linkerzijde. BRUINISSE - Met een flinke knal reed D. B. uit het Duitse Wegberg za terdagochtend op een rij wachtenden voor de Bruse brug. Hij had te laat opgemerkt dat de brug voor het ver keer was gesloten. A. B. uit Rotter dam was de ongelukkige, wiens auto aan de achterzijde behoorlijk werd beschadigd, evenals de Duitse auto aan de voorzijde. WESTERSCHOUWEN - Het radio programma „Ronduit Radiokrant" van de Evangelische Omroep ver zorgt vandaag, maandag, een pro gramma vanuit het Evangelisch ont moetingscentrum „De Burght" in Burgh-Haamstede. De uitzending, waarin Schou wen-Duiveland centraal zal staan, duurt van 17.00 tot 18.00 uur. Mede werking wordt onder andere ver leend door een aantal leerlingen van de Zeeuwse Muziekschool. HAAMSTEDE - Het in werking tre dend alarm van sporthal Krayestein verhinderde inbrekers een grote buit mee te nemen of verder onheil aan te richten. Het alarm ging omstreeks 03.00 uur in de vroege ochtend van za terdag. In de hal vond de politie een openstaand raam waardoor men is binnengekomen. In de kantine werd een speelautomaat gekraakt en een lade opengebroken. Uit de lade ver dween wat kleingeld ongeveer 50,—. NOORDWELLE - A. van de B. uit Dreischor schrok in de nacht van za terdag op zondag (01.10 uur) van eep lifter op de Stoof weg, die plots in zijn koplampen opdook. De schrikreactie leidde tot een ruk aan het stuur rich ting sloot waar de &uto tot stilstand kwam. De bestuurder kwam met de schrik vrij. De auto liep geen noe menswaardige schade op. ANBO-themamiddag De ANBO afdeling Zierikzee houdt op donderdag 24 april weer een the mamiddag in het gebouw De Pater noster, aanvang 14.00 uur. De heer W. P. Martens, oud geschiedenisleraar aan de Rijksscho lengemeenschap zal tijdens deze bij eenkomst een toelichting geven op een historische gebeurtenis: De slag op de Gouwe in 1304. Ook zal hij in gaan op eventuele vragen. Dit onder werp is actueel in verband met het historisch waterspel, dat op vrijdag 27 juni in Zierikzee zal worden opge voerd in het kader van de reünie van de Stichting Ronde en Platbodem- jachten. Ook niet-ANBO leden zijn welkom tijdens deze themamiddag. OOSTERLAND RPF Ds J. H. Velema spreekt donderdag 1 mei in dorpshuis Oosterhof te Oos terland voor de kiesvereniging Brui nisse/Duiveland van de RPF. Hij doet dit in het kader van de naderen de Tweede Kamerverkiezingen en zal daarom ongetwijfeld het onderwerp euthanasie en verdere principiële za ken van de klein-rechtse partij ter sprake brengen. Tijdens de bijeen komst, die om 20.00 uur begint, is ook de Vereniging Bescherming van het Ongeboren Kind (VBOK) aanwezig met een zogenaamde boekentafel. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 1730 uur): 01110-6719, 01110-4669. 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 40,00; per jaar f 15230; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 52 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6.40. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3