Zo'n 150 wandelaars op stap Veel kritiek Zevibel-voorzitter op 'overtrekking overheidsgezag' Jojo-invasie Geslaagd Oosterlands blijspel DE ZIERIKZEESCHE COURANT Brand in schuur Aanrijding Den Osse Muur beklad WflT HET lf?4C. -K- ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 21 APRIL 1986 142ste jaargang Nr. 23917 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De kritiek verschoont de raven, maar gaat te keer tegen de duiven. Iuvenalis Zure regen Onder het motto 'De lucht gewoon schoon' wordt deze week de derde internationale zure regenweek gehouden met diverse activiteiten. (Pag 3). Samen Verder In het Hervormd Verenigingsgebouw in Zierik- 2ee hield de plaatselijke CJV Samen Verder voor de 96e keer een gevarieerd jaarfeest. (Pag 4). Bruse Boys Na twee geweldige uitwedstrijden tegen We- meldinge en Kapelle bakte Bruse Boys er op eigen bodem tegen Kogelvangers uit Wil lemstad weinig van. (Pag. 5). Profiteren Nieuwland profiteerde gedeeltelijk van de mat heid. waarmee Mevo de voorlaatste thuis wedstrijd afwerkte door een 1-1 gelijkspel te pakken. (Pag. 6). Met Rode Kruis in Noordgouwe NOORDGOUWE - Sportieve wandelaars vanuit tal van plaatsen op Schouwen-Duiveland kwamen zaterdag naar de Ring in Noordgouwe, waar 's middags de acht tiende Rode Kruis wandeltocht vertrok. Maar liefst 150 deelnemers waren voornemens het trieste weer te trotse ren, waarvoor zij plotseling beloond werden met een voorzichtig schijnend zonnetje. De wandeltocht trekt traditiege trouw deelnemers vanuit allerlei plaatsen, waarbij uiteraard de vier kernen van de gemeente Brouwersha ven - Noordgouwe, Dreischor, Zonne- maire en Brouwershaven zelf - de meeste wandelaars afleverden. Maar ook Kerkwerve en Scharendijke wa ren ruim vertegenwoordigd. De orga nisatie toonde zich bijzonder tevre den over de opkomst, die - ondanks het trieste weer - ongeveer gelijk was aan voorgaande jaren. De afdeling Brouwershaven van het Nederlands Rode Kruis had als van ouds de belangstellenden opgeroepen .zich rond 13.45 uur aan te melden bij het Hervormd Verenigingsgebouw aan de Dokter Wortmanstraat in Noordgouwe. Vandaar dat rond de vertrektijd van 14.00 uur vele mensen het middelpunt van Noordgouwe op fleurden met trainingspakken of ge wone kledij, die borg moest staan voor het 'opvangen' van eventuele re genbuien. Sfeer Die regen bleef uit en de sfeer ver beterde gestaag met de komst van muziekgezelschap Con Amore uit Noordgouwe, dat de wandelaars in de stemming moest brengen. Na een kleine ronde langs de kerk liet het muzikale gezelschap de deelnemers 'los', die toen konden beginnen aan de tocht. Zij konden daarbij kiezen voor de afstanden van acht en vijftien ki lometer. Hoewel de wandelaars het tijdens de tocht prima naar de zin hebben ge had, zullen de meesten na de terug komst toch blij en voldaan in een stoel gezakt zijn. DREISCHOR - De technische re cherche is bezig met een onderzoek naar het ontstaan van een brand in een houten schuur aan de Boogert- weg in Dreischor. In de nacht van 19 op 20 aril zagen omwonenden vlam men uit de schuur komen en alar meerde de brandweer die het vuur snel onder controle had. In de schuur slechts afvalhout zonder waarde. De achterwand van de schuur werd ver nield. Weinig positiefs in jaarrede te Yerseke ZIERIKZEE - Er zijn van die rages, die eens in de zoveel jaar plotseling weer opduiken. Sinds enige tijd is de jojo er weer en de eilandelijke ivinkeliers hebben maar moeite met het aanslepen van deze simpele vcrmaaksappara- ten. Voor enkele kwartjes tot enkele guldens kan de scholier zich een jojo aanschaffen en dat moet ouderlijk Schouwen-Duiveland tot tevredenheid stellen, want hiermee lijkt een definitief einde te zijn gekomen aan de rage van de computerspelletjes, die toch aanzienlijk duurder v:aren in aanschaf. Of wat gedacht van de door afstand bediende racewagens? Nee de scholieren hebben het goedkope verheven tot volksvermaak nummer één. Is de kinder hand dan eindelijk weereens snel gevuld? Nog een paar (goedkope) sug gesties: knikkeren, touwspringen en wat gedacht van verstoppertje spelen of tikkertje? Dat kost de leerlingen alleen een beetje fantasie. DEN OSSE - Op dc Blankersweg nam zondagmiddag 16.15 uur J. v. d. W. uit Rijswijk de bocht te ruim en belandde daarbij op de voor A. S. be stemde rechter weghelft. S. had een caravan achter zijn auto. De man uit Rijswijk knalde tussen auto en cara van op de combinatie van S., waar door flinke schade ontstond, maar niemand werd gewond. ZIERIKZEE - J. K., wonend aan het Kerkhof ZZ te Zierikzee deed aangif te van het bespuiten van zijn gevel. Met rode spuitverf en zwart-blauwe viltstiften werden allerhande kreten op de witte muur gezet, een schade van 800,— veroorzakend. Ook de muur van buurman Q. werd bewerkt, deze deed nog geen aangifte. Het ge beurde in de nacht van zaterdag op zondag. Achter de muziek van Con Amore aan als inleiding op de wandeltocht van het Brouwse Rode Kruis. OOSTERLAND - Een van de zalen in dorpshuis Oosterhof te Oosterland was zaterdagmiddag gevuld met 190 oude ren, die de uitnodiging van het plaatselijke toneelgezelschap VOO met alle plezier accepteerden. Speciaal voor de ou deren voerde de toneelgroep het blijspel Het Dievennest op. Maar voordat de spelers een staaltje van hun kunnen kon den geven richtte de voorzitter van de VOO, J. Machielse, kort het woord tot de genodigden. Hij nam de gedachten van de aanwezigen mee naar een villa in de rand van een welvarend dorp, waar de gezusters Edelhart leven. Rijke excentrieke dames, die alles stelen wat los en vast zit, teneinde een einde te maken aan hun saaie leventje. De kleine 200 aanwezigen genoten zichtbaar van de toneeltalenten van S. van Almenkerk-Stoutjesdijk (Rosalhide Edelhart), J. Zeijler-de Vin (Barbara Edelhart), J. van Westen-van Dongen (Nanny), H. Rutgers (Bob), T. Kester (Herman Ter laan), M. Heyman-van der Vlies (Ans Edelhart), P. Bekedam (Frits hingen) en A. Dokter-Zwart (Sientje). De regie was in handen van M. Blom, terwijl A. Beye-Barel en C. Zwart-Broodman als souffleurs de eventueel vergeten teksten influisterden. Een blik in de huiskamer van het VOO-toneel in dorpshuis Oosterhof te Oosterland. YERSEKE - „Moge 1986 voor de Zeeuwse visserij in al haar geledingen een gunstig jaar zijn". Deze slotwoorden in de toespraak van Zevibel (Zeeuwse Visserij Belan- gen)-voorzitter J. van den Bos tijdens de jaarvergadering in Yerseke lijken een verplicht nummertje in de speech te zijn geweest, want het uitvoerige betoog, dat aan de wens vooraf ging was doorspekt van kritiek op tal van zaken binnen de Zeeuwse visserij, waarbij vooral de overheid het moest ontgelden. De grote problemen in de ze beroepsgroep zijn nog lang niet voorbij en uit de woor den van Van den Bos moeten de vissers hierop voorlopig niet rekenen ook. Het kon haast niet missen, dat de moeilijke situatie, waarin de kotter sector zich bevindt de openingstoe spraak moest inleiden. ,,Het is niet overdreven te stellen dat de Zeeuwse kottervissers hun bedrijf hebben uit te oefenen tussen het aanbeeld van Brussel en de harde slagen van de ha mer van het versterkte controle systeem vanuit Den Haag". Van den Bos z-iet de huidige vangstbeperken de maatregelen als een manier om de vissers in het gareel te krijgen. De vissers wijzen het beleid niet alleen vart de hand, maar voelen zich ook ge kwetst in hun rechtvaardigheidsge voel. Volgens de voorzitter - en hij haalde ook berekeningen vanuit het be drijfsleven aan - is het toebedeelde quota op grond van historische rech ten te laag uitgevallen. Hierbij haal de hij de zogenaamde EG-gemeen- schapsgedachte aan, waarbij de ene lidstaat, haar vangsten zo mogelijk beperkt, om een ander land meer te kunnen laten vangen. Omdat landen, die niet aan hun capaciteit lijken te komen toch zorgen op papier het quo ta te hebben gehaald, kan gezegd worden, dat ,,de biologische quota zijn geworden tot politieke quota". Ongenoegen Van den Bos uitte zijn ongenoegen over het feit, dat enkele jaren geleden nog grote investeringen zijn gedaan door de vissers waarbij zelfs van be paalde faciliteiten gebruik gemaakt kon worden". Het geld is uitgegeven en nu wordt de vissers een vangstbe perking opgelegd, die hen onverteer baar is gebleken. De Zeeuwse vissers hebben een bij drage willen leveren aan het vispro- bleem en zijn op de proppen geko men met een zogenaamd visplan. Hoofdelement hierin is een gezamen lijke werkwijze door deelneming in een groepscontingent met de keu merken van stilligregelingen en in terne sancties. „Vooral dit laatste is een verregaande en diepingrijpende voor eigen bedrijfsgenoten maatre gel; daar moet niet te licht over ge dacht worden". Maar de overheid heefthet plan van de tafel geveegd en is zelf met stilligmaatregelen gekomen; dit tot ontsteltenis van de vissers. „Als het bedrijfsleven zelf al zo'n verregaande maatregel wil treffen, zijn wij in Zee land van mening - en niet alleen wij .'- dat de overheid zulks heeft te eerbie digen en haar regelende en bevelende handen thuis moet houden". Overtrekking „Hier vindt'overtrekking van over heidsgezag plaats, dat voor de legiti matie van dat gezag erg ongunstig werkt. Deze niet door het bedrijfsle ven gedragen regeling zal in de prak tijk grote moeilijkheden bij haar toe passing ondervinden", aldus Van den Bos. In feite verklaarde Van den Bos hiermee de vangstoverschrijdingen van vissers, die zich niet houden aan het quotum. Verder vindt Zevibel het „onbegrij pelijk" dat de ondernemers met een vaartuig dat gebouwd is en uitslui tend geschikt voor de visserij op oesters, kokkels of mosselen, zelf die nen aan te tonen, dat in 'net jaar 1985 90 procent van iie totale besomming gevormd is uit de vangst van deze produkteu. „Deze takken van visse rij hadden beter uitgezondei-d kun nen zijn van de regeling; in ieder ge val is hier een collectieve ontheffing op haar plaats", aldus Van den Bos in Yerseke. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's WORDT Verwachting Deltagebied tot dins dagavond: Buien Een depressie trekt van IJsland naar Ierland en blijft het weer bepa len. Naast opklaringen ko'rnen buien voor. De zuid tot zuidwestenwind is overwegend matig tot vrij krachtig. Minimumtemperatuur komende nacht 6 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 25 april: Woensdag: Opklaringen Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 13 graden Windkracht: zuid 4 Donderdag: Opklaringen Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 13 graden Windkracht: zuid 4 Vrijdag: Opklaringen Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 12 graden Windkracht: variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 22 april Zon op 06.28, onder 20.49 Maan op 18.12 onder 05.56 Volle Maan: 24 april (14.46) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Een depressie, die ten zuiden van IJsland ligt, trekt lang zaam in de richting van Engeland en later naar ons land. Een randstoring, die nu nog bij Ierland en de Golf van Biscaje ligt, passeert de komende nacht en geeft in de avond en nacht regen en buien. Morgen overdag zal af en toe de zon te zien zijn, maar de mogelijkheid van een enkele bui is dan echter ook nog niet uitgesloten. Bij een matige wind uit zuidelijke richtingen wordt de middagtempera- tuur ongeveer 12 graden. In de komende dagen trekken in de zuidelijke stroming, voor de depres sie uit, diverse storingsgebieden mee. Deze brengen elke dag enige tijd een verhoogde buienaktiviteit met zich mee. Het weer blijft afwisselend van karakter met af en toe wat zon. In het temperatuumiveau komt weinig ver andering.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1