Tandemtocht voor blinden en slechtzienden in Zierikzee Stichting Sport Gehandicapten Schouwen-Duiveland nu door Zeeuwse Sportraad losgelaten Jolanda Stoutjesdijk nu officieel verenigingsleidster j azz-gy mnastiek ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 18 april 1986 Voor het overgrote deel van de Zeeuwse bevolking heeft de Stichting Ons Zeeland geen bekende klank. Toch zet de stichting zich sinds mei 1977 met kracht in voor de belangen van de blinde en slechtziende mens in Zeeland. Een van de meest bekende initiatieven is wel de gesproken krant, die tot stand komt met de Nederlandse Blindenbibliotheek, de ziekenomroep Radio Walcheren en het Administratief Dienstencen trum Zeeland. De krant wordt wekelijks toegezon den aan hen, die geen 'normale' krant kunnen lezen of hanteren. Momenteel telt het gesproken weekblad zo'n 250 abonnees, waaronder 25 verzorgingsinstel lingen. Dankzij het geboden actueel Zeeuws nieuws blijven de lezers op de hoogte van hetgeen zich in de omgeving afspeelt. Daarnaast ontvangen de lezers van Ons Zeeland iedere veertien dagen de Zeeuwse Babbelaar, een periodiek met achtergrondinforma tie, reportages en vraaggesprekken. Ingeschakeld Het grootste probleem van de visueel gehandicap ten is het onderhouden van het contact met de mede mens; weten waar men terecht kan; de mogelijkheid krijgen actief in de maatschappij ingeschakeld te kunnen worden; erachter komen hoe bepaalde pro blemen kunnen worden opgelost. Vandaar dat de Stichting Ons Zeeland zich tot taak heeft gesteld deze problemen aan te pakken door het organiseren van huisbezoeken, contactda gen, voorlichtingsactiviteiten, culturele program ma's, recreatieve evenementen, vakantieweken, dag reizen en excursies en sportontmoetingen. In dat kader past ook de tandemtocht, die van start gaat vanuit Zierikzee. Drie jaar geleden organiseerde Stichting Ons Zeeland een identieke tocht in de ge meente Westerschouwen, hetgeen toen een succes werd. Daar rekent de tandemorganisatie ook nu weer op. Na^st een grote deelname gokt de organisa tie hoe dan ook op uitstekende weersomstandighe den. ZIERIKZEE - Stichting 'Ons Zee land', een organisatie van blinden en slechtzienden, organiseert op zaterdag 26 april een tandemtocht in en rond Zierikzee. De tocht start en eindigt bij eafé-restaurant De Gouden Leeuw in Zierikzee en voert de tandemrijders- via Ouwerkerk en Nieuwerkerk terug naar Zierikzee. De totale lengte is 37 kilometer. Het startsein wordt om een uur gegeven door A. P. den Reijer van de Zierikzeese Ondernemers Centrale, die een donatie stortte om deze tocht mogelijk te maken. Leidster Cora den Boer neemt een sweater in ontvangst uit handen van sponsor Leo Kik. ZIERIKZEE - Sinds enkele dagen is de Stichting Sport Gehandicapten Schouwen-Duiveland losgelaten door de Zeeuwse Sportraad. Het provinciale overkoepelend or gaan hielp de stichting de voorbije periode van de grond komen, maar nu een en ander redelijk bevredigend werkt, mag het bestuur zelf de koers bepalen. Uit de groep gehandicapten zijn nu ook bestuursleden gekozen. De mindervaliden, zoals de groep liever genoemd wordt, houden inmiddels wekelijks een sportieve bijeenkomst in de gymnastiekzaal van de LTS in Zierikzee. Een en an der gebeurt onder leiding van Cora den Boer, gediplo meerd ClOS-sportleidster. Ook in Zeeland wordt zowel door het provinciaal bestuur, gemeenten en particuliere instellingen steeds meer aandacht besteed aan de positie van gehandicapten. Kantoren, trot toirs, toiletten, visstcigers en derge lijke worden ook toegankelijk ge maakt voor gehandicapten. Kortom, Het bestuur van de Stichting Sport Gehandicapten Schouwen-Duiveland bestaat nu uit voorlopig acht leden, naar een negende bestuurslid wordt naarstig gezocht. Voorzitter is Peter van de Zande en secretaresse is Laura van de Zande (totaal geen familie van elkaar) en tot penningmeesteresse werd Bartha Zomer gebombardeerd. Verdere leden zijn de dames Dijk man, Doeleman, Kouijzer, Epke en Donkersloot. Sinds de wekelijkse sportavond van deze week hebben de sporters van de stichting ook een heu se sponsor. Leo Kik, de Euro-Drogist uit Burgh-Haamstede, overhandigde de fraaie van zijn naam voorziene sweaters aan de leden. ,,Deze sporta vonden zijn niet alleen toegankelijk voor fanatieke sporters, maar voor ie dere mindervalide, die wel eens wat wil bewegen", vertelt Peter van de Zande. „Iedereen kan op zijn eigen manier functioneren. Deze avonden zijn voor iedereen, die niet binnen de valide sport kan meedoen, bedoeld". Om het echte doel - het samen doen van de mindervalide en de valide sporter - te bewerkstelligen, doen ook nogal wat 'passanten' mee aan de sportieve belevenissen van de groep van Cora den Boer. „Iedereen be weegt zich dan voort in een rolstoel, hetgeen ervoor zorgt dat iedereen daardoor ook gelijkwaardig is", legt de stichtingsvoorzitter uit. Onderbrengen Het is mettertijd de bedoeling om de Stichting Sport Gehandicapten Schouwen-Duiveland onder te bren gen bij een valide vereniging, zoals dat in Goes het geval is met atletiek vereniging AV '56, of er een afzonder lijke vereniging van te maken. Momenteel komen steeds tien min dervaliden naar de sportavonden in de LTS. „Dat aantal valt eigenlijk wel een beetje tegen", denkt Peter van de Zande. „Ogenschijnlijk blij ven er toch nog verschillende min dervaliden de kat uit de boom kij ken, een stukje drempelvrees is hier zeker niet uit te vlakken". Momen teel gebruiken de nieesten nog rolstoelen, die beschikbaar werden gesteld door de Zeeuwse Sportraad, maar de mogelijkheid staat voor ie dereen open om zelf een rolstoel aan te vragen bij de GMD. Inmiddels is er ook aangaande het vervoer van en naar de sportavonden aardig wat be reikt via de centrale vervoersorgani satie voor gehandicapten. Vier van de deelnemers komen per Lemsom- taxibus naar de Zierikzeese gym nastiekzaal. Verdere informaties omtrent het reilen en zeilen van de Stichting Ge handicapten Sport Schouwen- Duiveland zijn verkrijgbaar bij Bar tha Zomer in Burgh-Haamstede (tele foon 01115-2538). Zij neemt tijdelijk de taken over van secretaresse Laura van de Zande. die woensdag het leven schonk aan dochter Nathalie en zo doende even uit de roulatie is. Laura van de Zande is de grote initiatief neemster van de Stichting Sport Ge handicapten Schouwen-Duiveland. Haar gehandicapte echtgenoot Jan coördineert op Schouwen-Duiveland het vervoergebeuren voor de stich ting. Laura van de Zande is tevens de grote voorvechtster voor de komst van een gahandicaptenlift in een ei- Verenigingsleidster Jolanda Stoutjesdijk geeft aanwijzingen aan de jongste leerlingen. lichamelijk en geestelijk gehandicap ten ervaren meer en meer dat de over heid en particuliere instellingen me dewerking verlenen aan de gewenste voorzieningen. Toch kan de overheid helaas niet alles doen, het budget is daarvoor he laas veelal beperkt. Vandaar dat door het Nationaal Fonds Sport Ge handicapten jaarlijks een nationale collecte wordt gehouden. In 1986 ge beurt dat in de week van 21 tot 28 april. De opbrengst daarvan wordt met inspraak van de provinciale sportraad gesubsidieerd aan vereni gingen voor gehandicapten ten be hoeve van bewegings- en sportoefe- ningen op velerlei gebied. „Er heerst hier en daar enige verwarring om trent de collecte van het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten", stelt Peter van de Zande. „Ten onrechte wordt gedacht, dat de opbrengst van de huis aan huis collecte enkel en al leen voor onze tien leden zou zijn, maar dat is persé niet zo. De op brengst gaat naar het nationaal fonds. Via de Zeeuwse Sportraad ontvangt de Stichting Sport Gehan dicapten Schouwen-Duiveland even tuele gelden". In het afgelopen jaar werd in Goes en Bruinisse een zwembadlift be schikbaar gesteld. Verder kwamen er tandems voor visueel gehandicapten, landelijk zwembad. Binnen afzienba re tijd zal de lift worden aangebracht in het Bruse zwembad 't Aquarium. De komst is overigens reeds aanzien lijk verlaat. Nadat gesprekken met het bestuur van het Zierikzeese sportcentrum Onderdak op niets uit liepen, blijkt nu de vaderlandse amb- tenarenmolen uiterst traag te malen. Nadat de gehandicaptenlift in 't Aquarium is aangebracht zal (waar schijnlijk) op de woensdagochtend tijd worden ingeruimd voor de min dervaliden. Zij worden dan deskun dig begeleid bij hun zwemmerijen. Buiten die periode is de lift ook door mindervaliden te gebruiken, maar dan om puur vrij te zwemmen. De gehandicapten worden per bus van en naar de wekelijkse sportavond ge bracht. ZIERIKZEE - Voormalig topturnster Jolanda Stout jesdijk mag zich sinds en kele dagen de eerste off- cieel gediplomeerde ver enigingsleidster jazz-gym- nastiek van Schouwen- Duiveland noemen. Na een twee dagen durend examen werd haar het diploma in Goes overhandigd. Jolanda Stoutjesdijk timmerde als turnster jarenlang aan de weg na mens de Zierikzeese gymnastiekver eniging Delta Sport. Na het afscheid uit de officiële wedstrijdsport bleef de Zierikzeese aanvankelijk actief als trainster binnen de recreatieve tak van de vereniging. Vanuit die be zigheid begon zij aan een voorberei dingscursus voor do officiële oplei ding tot verenigingsleidster jazz- gymnastiek. Gedurende twee keer vijftig uur was zij bezig met die voor^ bereidingscursus, waarna zij in mei 1984 startte met de cursus, die zij nu met succes afsloot. Tijdens de duur van de cursus was zij iedere zaterdag actief in Goes, waar zij zowel prak tijk- als theorie-ervaring opdeed. Het theoretische gedeelte omvatte een rij- Zelf doet de leidster enthousiast mee met de oefeningen. ke schakering van facetten, zoals mu ziekleer, sport-gezondheidsleer, de behandeling van psychisch-fysiekc kenmerken en methodiek/didactiek. Stage-lessen Naast de theoretische lessen diende Jolanda Stoutjesdijk ook nog twee keer twaalf praktijklessen af te wer ken. De eerste periode bracht zij door bij Tiny van Willigen in Kapelle- Biezclinge, terwijl de tweede periode in Vlissingen plaatsvond. VTV- traincr Jos Zwart fungeerde daar als docent. Een leuke ervaring was ontegen zeggelijk ook de drie uur durende Icsstage, die Jolanda Stoutjesdijk verzorgde op de Zierikzeese Rijks scholengemeenschap Professor Zee man. Eind maart was het examen- doen geslagen. Ook dit vond plaats in Goes. Op dc eerste dag werd on dermeer gekeken naar dc eigen vaar digheid, waarbij een aangeleerde dans van zeven minuten getoond moest worden. Moeilijker was een ander aspect. De examinatoren fun geerden als leidster voor de kandida ten. Zij keken daarbij naar dc snel heid waarmee dc aanstaande vereni- gingsleidsters een nieuwe, tot dat moment onbekende dans. konden op nemen en eventueel uitvoeren. Het examendecl van dc tweede dag behelsde ondermeer het effectief les geven aan een aantal leerlingen van diverse clubs. De les van een uur diende de volledige opbouw te heb ben van vwrming-up via een aantal oefeningen naar een danscombinatie. Ook diende een thema aangeleerd te worden. Met name de techniek van het aanleren van, in Jolanda Stout- jesdijks geval, het pirouette was van essentieel belang. De Zierikzeese bleek ruimschoots te voldoen aan de eisen, die het beoogde diploma behel zen. Zij is nu de enige op Schouwen- Duiveland, die zich officieel mag be zighouden met het in verenigingsver band scholen van jazz-gymnasten. Binnen gymnastiekvereniging Delta Sport mag zij zich verheugen in een geweldige populairiteit, hetgeen ze ker niet in het minst wordt veroor zaakt door de zeer spontane manier, waarop zij haar kunde tracht over te brengen op de leerlingen. De groe pen, waarmee zij werkt, kennen dan ook een geweldige groei, hetgeen in het totaalraam van de vereniging uiterst positief is. Op de vrijdag avond komen in de gymnastiekzaal in de Zierikzeese Mulockstraat de twee jeugdgroepen bijeen. Tussen ze ven en acht uur is het de beurt aan de jongsten tussen zes en negen jaar, ter wijl het volgende uur de tien- tot veertienjarigen hun opwachting ma ken. Op de maandagavond leidt Jo landa Stoutjesdijk in de gymnastiek zaal in do Raamstraat de ouderen vanaf vijftien jaar. Hier wordt begon nen om half negen. Ontegenzeggelijk mag de jazz-gymnastiek zich verheu gen in een fikse populariteit, de in breng van een leidster als Jolanda Stoutjesdijk doet daar nog een schep je bovenop. En dan nog dit. De afgelo pen weck meldde zich de eerste jon gen aan. Als er een schaap over de dam is rolstoelen voor sportbeoefening en werden er subsidies beschikbaar ge steld voor toernooien en voor een sportdag voor geestelijk gehandicap ten in Zeeuws-Vlaanderen. Om zo maar enkele zaken te noemen. In alle gewesten van Zeeland werd subsidie verleend. Momenteel is negentig pro cent van de collecte-opbrengst van 1985, die 77.000,- bedroeg besteed. Er werden nieuwe verenigingen opge richt in Zierikzee en Tholen. Daarom gaan in de week van 21 tot 28 april veel vrijwilligers met de (collecte)- bus op stap voor een bijdrage, opdat het nationaal fonds kan blijven sub- siëren. Vanzelf pikken de mindervali den op Schouwen-Duiveland hun fi nanciële graantje mee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 5