Oprichting' 'Landbouw beurs en Handel' Wijn centraal op vergadering Culturele Vereniging Ouwerkerk Hervormd Kerkkoor Renesse treedt op Oplossing parkeerprobleem moeilijk Kostbare bomen inventariseren JANWILLEM CAPELLE haarverzorging 4 Bij postkantoor en openbare bibliotheek ZIERIKZEE - De verkeerscoinmissie van de gemeente Zierikzee heeft zich woensdag gebogen over twee par keerproblemen in de stad; bij het postkantoor in de Post- straat en bij het nieuwe onderkomen van de bibliotheek aan de Haringvlietstraat. In beide gevallen handelde de zaak om het instellen van een parkeerverbod. Het parkeerprobleem bij het post kantoor zou er de oorzaak van zijn dat de PTT-brievenbussen onbereik baar zouden zijn voor bijvoorbeeld gehandicapten. Tijdens de behande ling van het agendapunt bleek dat een oplossing voor het probleem moeilijk te vinden is omdat gevreesd werd dat er, ondanks een eventueel verbod, toch geparkeerd zal blijven worden. Commissielid W. F. Spren- gelmeijer (RU) opperde de mogelijk heid om bij de PTT te verzoeken de aanwezige bussen zodanig te plaatsen dat een gehandicapte er makkelijk bij kan komen. De oplossing in de vorm van een parkeerterrein achter het postkantoor is, volgens directeur gemeentewerken D. D. J. van der Poel, ook niet op korte termijn te ver wachten omdat rijksgebouwendienst daar geen goedkeuring aan verleent zolang er in het voormalige RSG- gebouw aan de Manhuisstraat onder wijs wordt gegeven. Ook het parkeerverbod aan de Ha ringvlietstraat had de nodige voeten in de aarde. Hoewel men er in de com missie van overtuigd was dat de ver keerssituatie bepaald niet veilig is te noemen, zou de instelling van een parkeerverbod volgens de deskundi gen de zaak niet tot een goede oplos sing brengen. Opperwachtmeester Adrie Gerards vroeg zich daarbij af of het parkeerprobleem wel de be langrijkste oorzaak was voor de on veiligheid ter plaatse. Hij stelde dat de snelheid van het wegverkeer daar aan zeer zeker debet is. Met name de heer C. Legemaate (CDA) pleitte ech ter voor de instelling van een eenzij dig parkeerverbod. Van der Poel op perde echter het voorstel om met enkele deskundigen ter plaatse de si tuatie in ogenschouw te nemen om te bepalen welke maatregelen er even tueel te treffen zouden zijn. Beide agendapunten werden be handeld op verzoek van commissielid H. Asma (PvdA), die zelf de vergade ring overigens niet bezocht, noch een vervanger stuurde. Meerjarenperspectief De commissie hield zich ook nog even bezig met het activiteitenpro gramma ten behoeve van het meerja renperspectief 1987 tot en met 1990. Daarbij werd besloten om het pro gramma van vorig jaar te handhaven met dien verstande dat het toen als tweede op de lijst geplaatste punt: uitbreiding parkeerterrein Baden Po well weg en Mosselboomgaard, werd vervangen door het punt 'herinrich ting centrum' met als geschatte uitga- vepost een bedrag van 750.000 gul den. De herinrichting van het stratenplein in Malta blijft bovenaan de lijst staan. De overige punten op de lijst zijn achtereenvolgens de aan leg van het fietspad van de Westbrug langs de Laan van St. Hilaire naar de Hoofdpoortstraat, de reconstructie van het voetpad van de Houwersweg tussen de Zuidwellebrug en de Nieu we Kooiweg, de uitbreiding van het parkeerterrein aan de Scheldestraat en de plaatsing van een verkeerslich teninstallatie op de kruising West- brug/Laan van St. Hilaire. Vervolg van pagina 1. lijke methode opgenomen om de waarde van bomen in guldens uit te drukken. ,,Bij een aanrijding kun je de verzekeringsmaatschappij precies de omvang van de schade aan een boom melden. Op die manier is al en kele malen geld uitgekeerd". Hij benadrukt, dat die taxatie van bomen - uitgedrukt in guldens - niet veel van doen heeft met de inventari satieplannen van de Bomenstich- ting, maar geeft goed aan, dat bomen wel degelijk waarde hebben. Bij het nu gestarte project kijkt Verkaart meer naar bijvoorbeeld de leeftijd van de bomen (ouder dan 50 jaar), de cultuur-historische waarde, de plaats en de soort. „Het is moeilijk om aan te geven welke boom nu precies waardevol is, maar daarom wil ik ook zelf de telefoontjes afgaan", al dus de natuurliefhebber. Verkaart en De Feiter kunnen des gevraagd dan ook moeilijk aangeven welke mensen het beste naar Ver kaart kunnen bellen (01114-2715). Ver kaart: „Ik kan me voorstellen, dat een boom hier in de regio veel bete kent, maar diezelfde op de Veluwe niets voorstelt. De waarde is name lijk ook erg regio gebonden. Hier heeft het bomenbestand door de Wa tersnoodramp in 1953 een enorme deuk opgelopen en zijn de overgeble ven bomen juist vaak van waardevol le betekenis". Zonder twijfel De Feiter noemt enkele bomen en boomgroepen, die zonder twijfel op de lijst zullen komen, waaronder die op de Algemene Begraafplaats te Zie rikzee, Slot Haamstede, de drie zwar te populieren aan de Laone te Renes- se en de kastanjes in de Noordstraat te Haamstede. De in de inventarisatie opgenomen bomen kunnen wanneer het om zeer bijzondere gaat in aan merking komen voor een subsidie van de participant in het project: Staatsbosbeheer. „Mensen hoeven zeker niet bang te zijn, dat ze na aanmelding van hun bijvoorbeeld slecht onderhouden waardevolle boom zelf moeten op draaien voor de herstelkosten. Dat is zeker niet het geval. De meesten zijn erg gehecht aan hun boom, maar door gebrek aan voldoende kennis behan delen ze de boom weieens verkeerd. En dat is nu juist hetgeen, dat voor komen moet worden", aldus De Fei ter, die erg blij is met het werk van de Bomenstichting. Voor dit gebied wordt momenteel aan een dertigtal bomen of objecten gedacht, dat op de lijst geplaatst kan worden. Verkaart richt aan de eilan- delijkc bevolking het verzoek om het aanmelden van een mogelijk bijzon dere boom ook - waar mogelijk - na te gaan hoe oud de boom is en of er mis schien historische waarde aan ge hecht kan worden. Dat bespaart hem veel werk. Hij verwacht voor de zo mer de inventarisatie rond te hebben en de lijst op te kunnen sturen naar de Bomenstichting. Die gaat steek proefsgewijs na of een en ander juist is opgesteld. De Feiter is als hoofd-plantsocnen- dienst niet alleen betrokken bij het project, omdat hom het idee aanstaat. Ook het feit, dat het volledig past binnen het Landschapsbeleidsplan, dat de gemeente heeft opgesteld, heeft hiertoe bijgedragen. Dat plan beoogt eveneens een weloverwogen beheer en in standhouding van het bomenbestand in de gemeente. ZIERIKZEE Brogum Jongerencentrum Brogum gaat een busreis op poten zetten naar Geleen om daar op 19 mei het Pinkpopfesti val bij te wonen. Belangstellenden geven zich op bij Perry Besling (6283) of Brogum zelf (5500). Tijdens Pinkp- pop treden de volgende bands op: Claw Boys Claw, The Jesus and Mary Chain, Cock Robin, Fine Young Cani- bals, The Waterboys, Howard Hughes and the western approaches, Stevie Ray Vaughan, The Cult en The Cure. Bouwbond De afdeling Zierikzee van de Hout en Bouwbond CNV houdt vrijdag 25 april in het Hervormd Verenigingsge bouw een bijeenkomst, die om 19.30 uur begint. Bijeenkomst CPB De leden van de Christelijke Platte landsvrouwen Bond, afdeling Schou- wen-Duiveland, zijn weer bij elkaar geweest. Presidente Op 't Hof-de Rij ke was afwezig, waardoor het voor zitterschap op de schouders van plaatsvervangster Hanse-Van Gam- meren kwam. Zij opende met een ge zang, waarna mevrouw Van der Sluis het bijbelgedeelte voor haar rekening nam. De medewerksters van het Zeeuws Steunpunt, de dames Poelje en Jonge kregen vervolgens het woord en gingen in op de positie van de vrouw, vroeger en nu. De vraag 'Is de derde levensfase van de vrouw het einde of het begin' leverde een boei ende discussie op. Met Wijs mij de weg werd de bijeenkomst afgesloten. Gepensioneerden De afdeling Schouwen-Duiveland van de Nederlandse Bond van Gepen sioneerden vergadert donderdag 24 april in het Huis van Nassau te Zie rikzee. De bijeenkomst begint om 14.30 uur. Geen voorrang Op de kruising Huybertstraat/Ple- vierstraat verleende M. G. V. geen voorrang aan verkeer van rechts, waardoor een aanrijding ontstond. De andere betrokken automobilist was L. V., beide bestuurders uit Zie rikzee. Er was behoorlijke materiële schade. Onduidelijke aanrijding In de nacht van donderdag op vrij dag trof de politie een takelende Jan de Jonge aan op de Laan van St. Hi laire. De eigenaar van de behoorlijk beschadigde wagen was in geen vel den of wegén te bekennen. Naspeu ringen leverde J. uit Zierikzee op, die evenwel zijn auto had uitgeleend aan C. van B., die op zijn beurt niet wak ker was te krijgen. Derhalve kon de politie niet zeggen hoe het ongeluk is gebeurd, maar wel dat het voertuig kennelijk tegen een paal was gereden en aldus zwaar beschadigd was. BURGH Klappen J. van D. uit het Belgische Zwijn- drecht liep donderdagmiddag (13.40 uur) tegen de vuisten op van een on bekend gebleven automobilist en kwam daar aangifte van doen. Hij reed op de Dammenweg met achter zich een Mercedes die naar zijn smaak te dicht op z'n bumper zat. Hij trachtte zijn achtervolger duidelijk te maken dat hij dat niet prettig vond, waarna de auto passeerde en voor hem stopte. Na een fikse woor denwisseling kreeg de Belg met de harde vuisten van zijn belager te ma ken, die vervolgens vertrok. Hoewel Van de D. niet gewond werd deed hij toch aangifte inzake mishandeling. Advertentie markt 1 brouwershaven 01119-2146 Vervolg van pagina 1. Onlangs bleek, dat er nog steeds een financieel potje van een kleine 700,— van deze sociëteit op een goe de bestemming stond te wachten. Toen Co Stols, dat van zijn vader - eveneens J. P. W. C. Stols - vernam, bedacht hij dat het nu tijd was spij kers met koppen te gaan slaan. Al eerder was hij met enkele colle ga boeren tot de constatering geko men, dat het best aardig zou zijn in Zierikzee weer een echte landbouw- beurs op te zetten, waar agrarische ondernemers en handel elkaar zou den kunnen treffen. Verder dan die constatering was het echter nog nooit gekomen. Dat veranderde toen Stols jr.. Van Damme en Van der Slikke de koppen bij elkaar staken en besloten daadwerkelijk het initiatief tot de opzet van zo'n landbouwbeurs 'e ne men. Zij traden daartoe in overleg met de kringbesturen van ZLM en CBTB op Schouwen-Duiveland en kregen van die zijden enthousiaste medewerking toegezegd. Sympathie Ook de toenmalige bestuursleden van de sociëteit 'Landbouw en Han del' betoonden hun sympathie met het initiatief van deze drie jonge boe ren en in principe konden ze het er dan ook over eens worden om het nog in de sociëteitskas resterend bedrag toe te kennen als startkapitaaltje voor die nieuwe landbouwbeurs op Schouwen-Duiveland. Een gebaar dat Stols jr. duidelijk ziet als een waardering van de ouderen. Die sociëteit van toen betrof, zoals gezegd, een activiteit na het echte beursgebeuren. Tijdens die weke lijks bijeenkomsten in de Graan- beurs werd er druk handel gedreven en....er ging ook heel wat contact geld over de tafel, zo weet het echt paar W. I. den Boer, dat destijds de scepter zwaaide in het Huis van Nas sau, zich nog te herinneren. Ook Van Langeraad memoreert het toenmalig belang voor de boeren om de wekelijkse beurs te bezoeken. Daar werd immers handel gedreven. De handelaren huurden ieder voor zich een tafel en lieten de agrarische ondernemers met bijvoorbeeld hun graan- en gerstmonsters aan zich voorbij trekken. Ook vonden tijdens die bijeenkom sten in de Graanbeurs van tijd tot tijd de uitbetalingen van de Melkunie plaats. Toen die eenmaal per bank werden overgemaakt, daalde meteen de belangstelling voor de beurs, zo memoreert mevrouw De Boer. Ook de opkomst der coöperaties speelde uiteraard een drastische rol in het afnemen van de belangstelling voor het beursbezoek. Het zelfstan dig handelen daalde en daarmee ook de noodzaak naar de beurs in Zierik zee te gaan. Het enige, dat nu nog aan die land bouwbeurs van weleer herinnert zijn de traditionele wekelijkse bijeen komsten van tien a twaalf boeren in ruste, die donderdags rond het mid daguur gezamenlijk een borreltje drinken in het Huis van Nassau. Dat borreluurtje wordt dan nog wel plechtig aangeduid met: „Wij gaan even naar de beurs". Waarom? Als de noodzaak tot het handelen op de beurs nu al geruime tijd is weg gevallen, waarom dan toch dit initia tief tot het opzetten van een nieuwe NEELTJE JANS Portofoons gestolen A. P. uit Oss deed donderdag aan gifte van een diefstal van twee porto foons, die in een werkkeet lagen op het werkeiland Neeltje Jans. Samen een waarde van 4.000,—. NIEUWERKERK Dauwzwemmen In het Nieuwerkerkse zwembad Dol-fijn wordt donderdag 8 mei in de vroege ochtenduren een dauwzwem- activiteit gehouden. Vanaf 05.30 uur laten de deelnemers zich te water, tei- wijl de laatste om 08.30 uur het water weer verlaat. De bedoeling is dat de deelnemers teerst 500 meter zwem men, waarna in de hal een ontbijt staat te wachten. Er ligt voor de vroe ge vogels ook een herinnering te wachten. Inschrijfformulieren en in formatie zijn te verkrijgen bij de kas sa van het zwembad. landbouwbeurs? Co Stols wijst in zijn antwoord op die vraag op het be lang van wat hechtere onderlinge contacten tussen de boeren in de re gio, die vaak op een eenmansbedrijf wat geïsoleerd bezig zijn. „Je ziet je buurman vaak alleen bij het voorbij rijden in de auto en dan blijft het con tact beperkt tot je hand opsteken", al dus Stols. Veelvuldige ontmoetingen op de beurs zouden daar, volgens hem, verbetering in kunnen brengen. Mede-initiatiefnemer Van Damme is van mening, dat het scherpen van de prijzen nou inderdaad niet direct tijdens de beursbijeenkomsten tot stand zal komen, maar hij is het met Stols eens, dat toch de handelscon tacten wel wat verbeterd kunnen worden. Zij schetsen, dat die contacten thans vaak volgens tradities zijn ge vormd en vastliggen, maar dat daar best wat meer flexibiliteit in zou mo gen komen. De initiatiefnemers heb ben naast alle leden van ZLM en CBTB op Schouwen-Duiveland dan ook handelaren, commissionairs, vertegenwoordigers en loonwerkers een convocatie gestuurd voor die eer ste beursbijeenkomst, die op donder dagavond 1 mei moet gaan plaatsvin den. Er is bewust voor de donderdag avond gekozen, omdat in verband met de koopavond dan toch al relatief veel boeren uit de regio naar de stad komen; Zoals gezegd bestaan er thans veel eenmansbedrijven en zou het derhalve voor velen moeilijk worden overdag tijd vrij te maken voor het beursbezoek. Voorlopig denken de initiatiefne mers aan een beursbijeenkomst op de eerste donderdagavond van de maand. Bij voldoende belangstelling zou die frequentie kunnen worden opgevoerd. Het plan is over een heel jaar te bezien of dit initiatief aan slaat en of een landbouwbeurs in Zie rikzee weer levensvatbaarheid heeft. In dit verband wordt vooral ook ge hoopt op belangstelling van de zijde der handelaren, omdat vooral daar door het beursbezoek interessant zou kunnen worden. Van Damme, Van der Slikke en Stols zijn er immers niet op uit een gezelligheidsclubje op te zet ten, hoewel de beursbijeenkomsten, wat hen betreft, natuurlijk wel geani meerd mogen zijn. OUWERKERK - Op de algemene ledenvergadering van de Culturele Vereni ging Ouwerkerk hebben de heren Hendrikse en Van Wcstenbrugge iets ver teld over het zelf maken van wijn als vrijetijdsbesteding. Vanaf het gisten tot en met de wijnziekten, alles kwam aan bod: het hele wijn-abc. De beide heren demonstreerden ook de zelf gemaakte apparatuur als een wijnpers, een toe stel voor het fijn malen van appels en een kurkapparaat voor het sluiten van de flessen. Uiteraard was er na de uiteenzetting ook gelegenheid tot het proe ven van de diverse smaken en soorten waar druk gebruik van werd gemaakt. Financiën Uit het jaarverslag van de secreta resse bleek, dat het bestuur zeven keer bijeen is geweest. Voorts, dat er in juni een rondleiding was door de inlagen van Ouwerkerk; dat er veel belangstelling was voor het bingo maar niet voor de viswedstrijden en dat in september de naaicursus van start is gegaan evenals een cursus yo ga. Over de toneelavond in oktober was iedereen tevreden, ook over de dia-avond in november. Wat de financiën betreft: het begin- saldo was 1.721,86 en het eindsaldo 816,93 met een totaal bedrag aan ontvangsten en uitgaven van 6.549,52. Dc begroting voor '86/'87 sluit met 2.235,—. Jeugdsoos Over de jeugdsoos werd gezegd, dat het ni' ".we bestuur do zaken nu goed in dc hand heeft. Helaas is net alcohol-verbod overtreden en werden vernielingen aangericht. Dc straf hierop: sluiting. Bij een eventuele in gebruikname van de VVV-unit zullen goede afspraken moeten worden ge maakt. onder meer over het al dan niet schenken van alcohol. Mevrouw Wesp is tussentijds afge treden als bestuurslid en de dames Schiewold, Van Bemden en Van Mar ie waren aftredend en niet herkies baar. Voorzitter Steutel nam harte lijk afscheid van de bestuursleden en overhandigde hen een stoffelijke blijk van dank voor de gedane werk zaamheden. Hun plaatsen werden in genomen door de dames Vreeke en Ncele. Buiten het bestuur woonden twaalf leden de vergadering bij. Opzet Over de verdere opzet zullen de be zoekers zich straks nader kunnen uit spreken. Stols denkt aan de vorming van een soort beurscommissie en voor alle zekerheid maakt hij de kanttekening, dat die dan zeker niet door de initiatiefnemers gevormd be hoeft te worden. Flinke kosten zullen er volgens hem niet aan verbonden zijn en hij noemt in dit verband het loyale ge baar van de mensen van het Huis van Nassau, die de benedenzaal gratis be schikbaar stellen voor dit initiatief. Aan de start van de beurs Land bouw en Handel (nieuwe stijl) zal een officieel tintje worden gegeven met toespraakjes van de heren L. J. van Gastel en R. J. van der Wekken, kringvoorzitters van respectievelijk ZLM en CBTB. Stols dacht met 1 mei een goede be gindatum te hebben geprikt. „Onder normale omstandigheden moet het meeste dan wel in de grond zitten", meende hij, maar door de minder gunstige weersomstandigheden zou den de boeren het rond die dag nog weieens erg druk kunnen hebben. De initiatiefnemers hopen, dat toch heel veel boeren (en boerinnen natuurlijk, want het is geenszins de bedoeling er uitsluitend een mannen-aangelegen heid van te maken) tijd vrij zullen maken om de start van de beurs 'Landbouw en Handel' bij te wonen. De zaal zal vanaf 19.00 uur geopend zijn, omstreeks 20.00 uur wordt de of ficiële opening verricht. Verder zul len er tijdens de beursavonden geen vaste programma's woi'den afge werkt. De bijeenkomsten dienen im mers gericht te zijn op onderlinge contacten en de belangstellenden kunnen derhalve tussen 19.00 en 22.00 uur komen en gaan wanneer het hen schikt. RENESSE - Het Hervormd Kerkkoor Renesse verzorgt zaterdag 26 april om 20.00 uur een uitvoering in de Hervormde kerk van Renesse. Het kerkkoor krijgt in haar programma solistische medewerking van Henry Blackmon. Verder werken mee Lex Zeedijk op orgel, Mar van der Veer en Lenie Kroon op piano en Jaap Moerland op cornet. Henry Blackmon, een bekend concert- en oratoriumzanger, zal zowel samen met het koor als alleen te beluisteren zijn. Mede dankzij de medewerking van deze gerenommeerde zanger, en de medewerking van twee pianisten en een cornettist naast de eigen organist, was het koor in staat voor zijn uitvoering een aantrekkelijk programma samen te stellen. Voor de pauze staat 'ernstige' muziek gepro- Deze in North Carolina geboren ne gerzanger studeerde in 1951 af aan de Howard University School of Music. Na een radio-optreden in New York kreeg hij van The Everyman Opera Compagny de uitnodiging voor een zeven maanden durende toernee door Europa met een uitvoering van Porgy and Bess. Tijdens een optreden van dit gezelschap in Den Haag kreeg Henry Blackmon de gelegenheid au ditie te doen voor Union Internatio nale des Amis de Bel Canto dat resul teerde in een debuut-recitel in Diligentia in Den Haag. Sindsdien is de zanger in Europa gebleven waar hij veel succes oogst als concert en oratoriumzanger. Tévens is hij sinds 28 jaar Director of Music van de Ame rikaanse Protestantse kerk in Den Haag en oprichter en dirigent van het „Henry Blackmankoor" te Maas sluis. grammeerd. Op orgel begeleid zal, na het openingswoord van voorzitster J. Moerland-Visser, psalm 150 en Avald- zang ten gehore worden gebracht. Sa men met Henry Blackmon is het koor te beluisteren in The Old Hundredth Psalm Tune en Nearer my God to Thee. Henry Blackmon alleen zingt, op piano begeleid door Mar van de Veer, The Hold city en Still -ie die Nacht. Ineke Wandel soleer m het door Lenie Kroon op piano begeleide King allglorius. Pauze Na de pauze, waarin in het koor v.d. kerk een verloting zal worden gehou den, opent Henry Blackmon, bege leid door Mar van der Veer met een aantal Spirituals als bijv. My Lord, what a morning, waarna Lex Zeedijk op het gerestaureerde Oberlinger or gel en Mar van der Veer op piano, voor een muzikaal intermezzo zor gen. Het programma wordt afgeslo ten door het koor met wat luchtiger liedjes, waaronder een door Janny Lemsom samengestelde potpourri van oud Hollandse liedjes, waarvoor Mar van der Veer het piano- arrengement verzorgde. Henry Blackmon geeft ook acte de présence in Renesse. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 4