^uKanm In principe akkoord met plan volwasseneneducatie streeknieuws Grote belangstelling voor inleiding van Marjan Berk Unaniem advies welzijnscommissie Duiveland Vergadering commissie onderwijs Zierikzee Adoptie monument Grachtweg Thema-avond Vrouwenontmoetingscentrum College Zierikzee op dezelfde voet verder Auto uitgebrand Gewond bij aanrijding Aanrijding Meelstraat 4 DUIVELAND - De welzijnscommissie Duiveland advi seert het college unaniem in principe akkoord te gaan met de voorgestelde opzet van een plan volwassenenedu catie. Kort gezegd houdt die opzet in: Behouden van in middels bestaande vormen van volwasseneneducatie in Zierikzee, maar daarnaast uitbreiding van deze voorzie ningen naar de regio. Deze aanbevelingen doet de ambte lijke werkgroep, bestaande uit de ambtenaren welzijn van de zes ge meenten op Schouwen-Duiveland, aan de bestuurders. Om te kunnen voldoen aan de rijksvoorwaarde van een Regionaal Educatief Centrum (REC) wordt verder door deze werk groep geadviseerd aan te sluiten bij het REC De Bevelanden. Voorzitter van de welzijnscommis sie Duiveland wethouder A. L. Bak ker liet weten, dat het college in prin cipe bereid is aan deze regionale opzet mee te werken. Men wilde er echter ook de mening van de wel zijnscommissie over horen. Voor het tot een discussie kwam, gaf welzijnsambtenaar J. P. van dei- Laan nog een nadere toelichting op dit ambtelijk advies. Dat advies kwam tot stand naar aanleiding van het rapport,,Mag het een ietsje meer zijn". Een rapport dat werd samenge steld door mensen, die in de praktijk betrokken zijn bij vormen van vol wasseneneducatie en waarin wordt ingegaan op de nieuwe rijksregeling voor de basiseducatie, een belangrijk onderdeel van volwasseneneducatie. Behoefte? Van der Laan wees op het feit, dat de behoefte aan met name basisedu catie vaak heel moeilijk te peilen is. Mensen, die in dit opzicht in een ach terstandssituatie (bijvoorbeeld anal fabeten) verkeren, laten zich immers niet graag registreren. Commissieleden W. P. Stouten en C. Struyck hadden daar nogal wat moei te mee. Stouten meende, dat het toch mogelijk moet zijn aan zo'n behoefte peiling te komen en ook Struyck wil de zijn advies graag kunnen geven op basis van een concrete behoeftepei ling. Hij zei er niks voor te voelen zo maar 'plof' te beginnen. ,,We beginnen ook niet zomaar plof", gaf wethouder Bakker hem te kennen en wees hem erop, dat het hier ging om een principe-uitspraak en dat de zaken uiteraard goed bege leid zullen worden. Van der Laan ging ook nog in op de reeds lange tijd voorliggende concre te aanvraag van het Vrouwenleerjaar; een vorm van een openschool activiteit, die voif-ens de ambtelijke werkgroep wel past in het plan, maar die volgens de welzijnsambtenaren wat breder van opzet zou moeten zij" KERKWERVE Collecte De Sakorcollecte voor de kinderbe scherming heeft in Kerkwerve een bedrag van 142,25 gulden opgebracht. NIEUWERKERK Sakor-collecte De opbrengst van de Sakor-collecte in Nieuwerkerk bedraagt 480,45. De organisatie bedankt de collectanten. Oud papier Vrijwilligers van jeugdsoos de Kêê- te in Nieuwerkerk halen zaterdag 19 april weer oud papier op tussen 10.00 uur en 12.30 uur. Wie nog oud papier over heeft kan dit gebundeld op het trottoir plaatsen. OOSTERLAND VZOS De christelijke gemengde zangver eniging VZOS neemt woensdag 23 april deel aan de zangkorenmani- festatie in de Doelen in Rotterdam. Dit is in samenwerking met koren uit: Melissant, Ooltgensplaat, Stad aan het Haringvliet, Middelhamis, en het Hoeksewaardse mannenkoor uit Klaaswaal. Dit festijn wordt ge organiseerd door de afdeling Rotter dam van de Koninklijke Christelijke Zangersbond. Een van de redenen van het concert is het 100-jarig be staan van deze bond. De koren wor den gedirigeerd door Jaap Zuidgeest en Cor van der Heuvel. Organist Lex Zeedijk verzorgt de begeleiding sa men met L. M. Gebben, die achter de vleugel plaatsneemt. BRUINISSE Geslaagd Aan de Erasmus Universiteit te Rotterdam is geslaagd voor het Doc toraal examen in de Rechtsgeleerd heid mejuffrouw A. C. van Duiven- dijk uit Bruinisse. Ze is thans werkzaam als juridisch beleidsmede werkster van de gemeente Middel burg. dus: niet uitsluitend voor vrouwen, maar ook toegankelijk voor mannen. Hij wees erop, dat op basis van de thans voorgestelde opzet voor een be drag van 18.000,— een beroep op de rijksregeling zou worden gedaan en dat ten behoeve van de organisatie de gemeenten 1,per inwoner zouden moeten bijdragen. Positief De Keer C. J. Hillebrand bleek posi tief tegenover de voorgestelde opzet te staan. Hij verwees naar de vaak grote achterstand, die mensen in hun functioneren in de samenleving vaak hebben en naar de talrijke voorbeel den van de noodzaak tot bijscholing. Een constatering van ae mensen in de praktijk, dat Schouwen-Duiveland op het gebied van de volwassenen educatie een witte vlek vormt, was voor hem al aanleiding voldoende een gezamenlijke aanpak te stimule ren. Hillebrand erkende verder de grote drempelvrees voor deelname aan bijvoorbeeld alfabetiserings cursussen en achtte het in dat licht in derdaad moeilijk van tevoren een be hoeftepeiling te overleggen. Wethouder Bakker was het groten deels met Hillebrand eens en vond verder, dat vormen van basiseducatie ook dicht mogelijk bij de basis ge bracht moeten worden. De noodzaak van een alfabetiseringscursus zou, volgens hem niet alleen in Brouwers haven kunnen bestaan, maar ook in Oosterland. Ook de heer Dalebout kon zich daarin vinden en zei in principe posi tief te staan tegenover de opzet van het plan. Mevrouw M. van Staveren was er van overtuigd, dat de behoefte aan basiseducatie wellicht groter is dan menigeen denkt. Zij stelde vast; dat er nu alleen vormen van volwasse neneducatie in Zierikzee zijn te vol gen, terwijl ze het vinden van een tus senvorm beter achtte. Volgens haar ligt het daarna aan de mensen zelf of ze met die basisopleiding verder iets gaan doen. Brede opzet De heer L. Meerman zei het eens te zijn met het advies van een brede op zet en vond verder dat de cursus plaats bepaald zou moeten worden door het aantal deelnemers. Verder waarschuwde hij voor van het creëren van een loglichaam. Van der Laan speelde daarop in met de medede ling, dat het inderdaad de bedoeling is slechts ondersteuning aan het REC De Bevelanden te vragen voor het stukje basiseducatie. Van die zijde zouden, volgens hem, ook de advie zen kunnen komen op welke wijze de mensen benaderd dienen te worden, voor wie de basiseducatie is bedoeld. In het slotadvies adviseerden alle commissieleden in principe akkoord te gaan met de voorgestelde opzet. Europa-Kinderhulp Van de Stichting Europa- Kinderhulp was het verzoek binnen gekomen een eenmalige bijdrage van tenminste 100,— te verstrekken in verband met het vijfentwintigjarig bestaan, maar in verband met het na delig saldo 30.000,— over het afgelo pen boekjaar. De Stichting Europa-Kinderhulp plaatst elk jaar duizenden kinderen uit verschillende Europese landen voor een verblijf van drieëneenhalve week in Nederland, terwijl ook enke le honderden Nederlandse kinderen worden ondergebracht. Loffelijk streven De heer J. A. Schiettekatte achtte dit een loffelijk streven en toonde zich dan ook voorstander een bedrag van minimaal 100,— bij te dragen. Mevrouw Van Staveren was een zelfde mening toegedaan. Evenals de heer Hillebrand beschikte zij door het zien van een televisiereportage over meerdere informatie over deze stichting. Zij wees op het feit, dat soms stakkers van kinderen hierdoor drie weken goed worden opgevangen in de gastgezinnen en daar soms zelfs moeten worden ontluisd. Hillebrand zei geschrokken te zijn van de geweldige nood, die onder de Europese bevolking toch nog blijkt te heersen. Hij dacht verder dan een eenmalige bijdrage en gaf een dona teursschap van de stichting in over weging. Dat ging Struyck te ver. Hij advi seerde niet verder te gaan dan de een malige bijdrage van j 100,—. Ook Stouten zei het werk van de stichting een loffelijk streven te vinden, maar vond 100,— wel genoeg. Op grond van het financieel overzicht meende hij, dat de Stichting Europa- Kinderhulp best wat heeft 'overge- boerd' gezien het bedrag aan rente dat was ontvangen. Dat laatste ont lokte bij mevrouw Van Staveren de kanttekening, dat werk van de stich ting is geconcentreerd in de maanden juli en augustus en dat het gespaarde geld in die tijd ineens moet worden uitgegeven. Ook de heren Dalebout en Meer man adviseerden een eenmalige bij drage van 100 te verstrekken, ter wijl laatstgenoemde in dit verband ook wees op de opofferingen, die de gastgezinnen zich voor de opvang van kinderen getroosten. Afscheid Aan het slot van deze welzijnscom missie werd afscheid genomen van de vertrekkende leden ih verband met de nieuwe samenstelling van de ge meenteraad. Het speet de voorzitter geen persoonlijk afscheid te kunnen nemen van mevrouw A. C. Hoogen- doorn-Herfkens, die wegens verblijf in het ziekenhuis niet aanwezig kon zijn. Bakker roemde haar inzet voor met name de belangen van vrouwen groeperingen. Verder richtte de voorzitter zich tot de heer Schiettekatte, die zich ook immer een gemotiveerd lid van de welzijnscommissie had getoond. Vervolgens was het de beurt aan de heer Hillebrand om namens zijn frac tiegenote wethouder Bakker lof toe te zwaaien voor de wijze waarop hij de welzijnscommissie tot een vol waardige commissie had gemaakt, waarin de inspraak van burgers vol op de ruimte krijgt. Hillebrand be trok in zijn woorden ook de inzet van welzijnsambtenaar Van der Laan. De heer Schiettekatte sprak woor den van gelijke strekking aan het adres van voorzitter Bakker en de welzijnsambtenaar namens de gehe le commissie. Schiettekatte zei per soonlijk de meeste affiniteit met de welzijnscommissie te hebben ge voeld, omdat die het dichtst bij de burgers blijkt te staan. Dr§ag 't, vraag 't bij: POSTSTRAAT It - 4301 AA ZIERIKZEE - TEL 01110-5776 ZIERIKZEE - De vaste commissie van advies en bijstand voor onder wijs van de gemeente Zierikzee ver gadert maandag 21 april in het plaat; selijk stadhuis. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en omvat onder meer de aanschaf van overgordijnen en zachtboardplafonds voor de J. L. de Jongeschool; gelden voor speel- werktuigen voor de onderbouw van dezelfde school; de mogelijkheid tot beperking van het tuinonderhoud bij de openbare en bijzondere basisscho len en de middellange termijnplan ning voor 1987-1990. ZIERIKZEE - De symbolische adoptie van het monument ter nage dachtenis aan de uit Zierikzee af komstige Joodse oorlogsslachtof fers, door de Johan Louis de Jongeschool aan het Vrije, zal plaats vinden op vrijdag 2 mei. Het ge meentebestuur staat ten volle achter dit initiatief en steltjia afloop van de plechtigheid het stadhuis open voor de slotbijeenkomst met toespraken. Het programma van de adoptie ziet ór als volgt uit; de aanvang is om 14.00 uur met de aankomst van geno digden in de school en een welkomst woord. Een half uur later vertrekken kinderen en genodigden naar het mo nument aan de Grachtweg en volgt een kranslegging. Om 15.00 uur ver trekt het gezelschap naar het stad huis voor de toespraken. ZIERIKZEE - Hoewel de inleiding- was aangekondigd met als onderwerp 'De vrouw in, voor en achter het boek', beperkte de schrijfster en voormalig cabaretière Marjan Berk zich woensdagavond tijdens de thema bijeenkomst van het Vrouwenontmoetingscentrum tot een verhaal over zichzelf, waar ze de talrijke aanwezigen in 'De Driehoek' overigens uitstekend mee wist te boei en en te amuseren. Marjan Berk liet weten op haar vijfenveertigste uit pure onvrede pas met schrijven te zijn begonnen, na dat ze zevenentwintig jaar als caba retière en actrice op podia en voor ra dio en televisie had gestaan. Ze zei pas later te hebben beseft hoe bevoorrecht ze was geweest, dat - on der anderen - Guus Vleugel speciaal voor haar teksten had geschreven. Na verloop van tijd werd ze gecon fronteerd met het feit, dat ze nog uit sluitend werd gevraagd voor rollen van huishoudsters, werksters en ou wehoeren, terwijl ze zelf nog best eens een gravin of een elfenkoningin wilde speelde. Met andere woorden: het ouder worden bleek een barrière te vormen voor datgene wat ze zelf op het toneel wilde doen. Popmuziek Als moeder van vijf kinderen viel het haar bijzonder op, dat popmuziek vrijwel uitsluitend in het Engels te beluisteren was. Dat alles gaf de aan zet tot het schrijven van haar musi cal: „Moeder en haar jongens". Een produkt, dat naar haar zeggen werd gekraakt, omdat zij zich niet aan haar cabaretetiket had gehouden. Desalniettemin werd de musical 77 maal opgevoerd en was het zaad van het schrijven gezaaid. Het leverde haar aanbiedingen op, die onder meer resulteerden in het schrijven van de IKON-serie 'De Pomp' en de teksten voor het pro gramma 'De Huts Geklutste' voor de KRO-radio. „Dat waren drie jaar lang leuke vingeroefeningen", vol gens Marjan Berk. De door haar als 'truttig' omschre ven rol van huishoudster in 'De Fa briek', die ze desalniettemin blijk baar toch accepteerde, bracht haar in contact met Jeroen Krabbé. De twee bleken, aldus Marjan, op elkaar te vallen, niet fysiek, maar oraal: ze praatte immer over eten met Jeroen en dat gaf de aanzet tot haar eerste boek. Samen met Krabbé schreef ze een kookboek. „Niet decadent, maar met eenvoudige recepten", sprak de schrijfster. Dat het boek een succes werd, schreef ze onder meer toe aan het feit, dat Jeroen Krabbé juist tevo ren poedelnaakt voor de televisieca mera was verschenen. Op aandrang van derden zij ze tot het samenstellen van een tweede boek te zijn gekomen: een collage van cursiefjes uit 'De Huts Geklutste', ge titeld: 'Berends Binnenwereld'. Woensdagavond las zij haar publiek er twee kostelijke stukjes uit voor. Zwaar autobiografisch Door de toenemende aandrang meer te schrijven, zei Marjan Berk wat baldadig te zijn geworden. Haar volgend boek werd - naar haar eigen zeggen - zwaar autobiografisch. Ja renlang zei ze gebukt te zijn gegaan onder haar lichaamsgewicht, tenge volge waarvan ze 'alle diëten van de wereld' had gevolgd, echter zonder resultaat. Dit alles resulteerde in haar zeer persoonlijke boek: „Nooit meer slank", dat haar een televisie optreden bij Mies opleverde en het verzorgen van de vrolijke noot tij dens een symposium over vraatzucht. Marjan Berk gaf echter ook aan, dat schrijven heel veel met je fanta sie heeft te maken en dat het je de mogelijkheid geeft met heel veel za ken af te rekenen. Dat deed ze, naar haar zeggen, dan ook in haar boek: „Liefde en Haat", hetgeen haar ook de eerste literaire kritieken oplever de. De totstandkoming van een boek vergeleek ze met een bevalling en ze zei het als 'eng' te ervaren om haar werk na voltooiing uiteindelijk aan de uitgever te moeten loslaten. Ver volgens las ze er een kort verhaal over vrouwelijke, erotische fanta sieën uit voor. Roman Haar eerste roman verscheen onder de titel: „De dag, dat de mayonaise mislukte", waarin ze op cabareteske wijze tracht af te rekenen met baker praatjes rond menstruatie en over gang. Ze liet weten, dat er plannen zijn dit boek te verfilmen. Met haar volgend boek 'De Femi nist', zei Marjan Berk te hebben wil len aangeven, dat een economisch zelfstandige vrouw zich in een relatie kan permitteren wat ze wil. Niet be werend dat ze daarmee sowieso ook een leuk leven zal hebben. Dit boek zal binnenkort in het Duits worden vertaald. Uit haar laatst verschenen boek: 'Blonde Rat' een bundel met twaalf korte verhalen, las ze het stukje 'Oud en Eenzaam'. Ten slotte liet ze nog weten thans bezig te zijn met een nieuwe roman: 'Zelf vergrootster'. Verder heeft ze de zesdelige serie 'De Band' geschreven, die in december door de KRO-televisie wordt uitge zonden. Journalistieke activiteiten ontplooit Marjan Berk ten slotte voor het Algemeen Dagblad en het Utrechts Nieuwsblad. Na de pauze werd er gelegenheid geboden tot vragen stellen en het voe ren van een discussie, die dit keer he laas door een enkeling wat te eenzij dig werd gedomineerd. Eén van de zaken, die desondanks aan de orde gesteld konden worden, betrof de wat beladen kritiek, die Marjan Berk van de aanwe igen te verduren kreeg op haar boe.. 'De Fe- .minist', dat door sommigen tot op de kaft toe niet als feministisch be schouwd kon worden. Relativerend De schrijfster gaf aan vele zaken re lativerend te beschouwen en dingen ook heel graag cabaretesk - dus met omkering van de situatie - weer te ge ven. „Vind je het feministisch als je de geaardheid accepteert van een man, die met vele andere vrouwen naar bed gaat?", was één der concrete vra gen. Marjan Berk antwoordde, dat dit met een emotionele keuze heeft te maken en dat die ook zeer geëmanci peerd kan zijn. Vrouwen-boekenbal Ten slotte ontspon zich nog een aar dige discussie over het enige tijd gele den georganiseerde vrouwen-boeken bal. De schrijfster achtte een dergelijk evenement gebaseerd op een onzuivere gedachtengang, waarin voorbij werd gegaan aan een ar tistiek criterium. Marjan Zerk: Een boeiend verhaal over zichzelf. JAKARTA - Meer dan een half mil joen mensen op het Indonesische ei land Sulawesi zijn getroffen door ma laria. Dit is woensdag bekendge maakt door het persbureau Antara. Volgens Antara hebben de autoritei ten meer dan 160.000 woningen besproeid met het krachtige bestrij dingsmiddel DDT, dat in veel wester se landen is verboden. ZIERIKZEE - Het college van b en w van Zierikzee g^at na de nieuwe samenstelling van de gemeenteraad op dezelfde voet verder, zo zijn de vier politieke partijen, die zitting hebben in de raad, overeen gekomen. Dat betekent, dat de heren J. Groen (PvdA), L. J. van Gastel (VVD) en P. de Rijke (CDA) de wethoudersfunc ties zullen blijven vervullen. Bij de besprekingen betreffende de toekom stige vorming van dit college was ook de RU betrokken. Er zijn tussen PvdA. VVD en CDA geen verdere afspraken gemaakt ten aanzien van een regeerprogramma De portefeuille-verdeling zal even eens worden gehandhaafd. In dat be sluit speelde het feit mee, dat de hui dige collegeleden veel waarde hecht ten aan de eigen portefeuilles en de overweging, dat bij de toekomstige benoeming van de nieuwe burge meester die portefeuilleverdeling we derom besproken zal dienen te wor den. NIEUWERKERK - De auto van J. B. uit Oosterland is woensdag geheel uitgebrand. Het gebeurde op de Stoofweg in Nieuwerkerk, 's och tends om half acht. B. was met zijn auto op weg om loodgieterswerk zaamheden te verrichten en had in zijn kofferruimte een niet goed afge sloten gasfles. De fles zorgde er voor dat de kofferruimte vol gas kwam en spontaan tot ontploffing kwam. De brandweer heeft de zaak wel geblust, maar kon niet verhinderen dat de auto geheel uitbrandde. ZIERIKZEE - J. de K. uit Zierikzee werd dinsdag met been- en enkel breuken naar het ziekenhuis in Zie rikzee afgevoerd na een aanrijding op de Oude Haven. Op de Oude Haven reed automobilist J. V. uit Ouwer- kerk en uit tegengestelde richting na derde de brommer met De K. welke een aanrijding niet meer kon vermij den met het genoemde gevolg. ZIERIKZEE - Tijdens het inladen van boodschappen werd woensdag ochtend het portier van de auto van A. H. er uit gereden. De auto stond in de Meelstraat. De veroorzaker van de schade was A. J. B. uit Zierikzee, wiens auto eveneens werd bescha digd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 4