College Westersehouwen wil maatregelen pand Torenweg Middenschouwen krijgt wellicht jongste raad WSV Scharendijke kan jachthaven weer voor tien jaar huren Haventje Flaauwers Levensverhaal van een briljanten bruidegom Middenschouwen stelt voorwaarden bij steun computer-tomograaf IiVWLIK Holty's Young Shop Tweede project gevelisolatie Westersehouwen Filmavond over Verre Oosten in Vlissingen ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag: 17 april l!l8li Nr. 231115 3 Feest in t Opper BRUINISSE - De avond voor de dag dat Willem Pieter Verkamman (91 jaar) samen met z'n 90 jarige vrouw Geertruida Verwijs het feit vierden dat ze 65 jaar geleden elkaar het ja-woord gaven, kon hij niet slapen. Als hij z'n ogen sloot zag hij als in een film z'n eigen levensverhaal, met daarin een hoofdrol voor z'n vrouw. Want al op 9-jarige leeftijd wist de scholier Wim Verkamman dat Geertruida z'n vrouw zou worden en van die koers is hij niet afgeweken. Vanwege dat 65-jarig huwelijk kwamen familie, vrienden, burge meester T. C. Hekman en verzor gend personeel het echtpaar in hun kamer in ,,'t Opper" felicite ren. Kinderen heeft het echtpaar niet gehad. Veertien jaar wonen ze nu in 't Opper en al die tijd is Wil lem Verkamman niet buiten ge weest: ,,Ik doe graag lezen en ben het liefst maar thuis" aldus .de ge zellige pijproker ,,Nee, m'n pijp kan ik niet missen". Visserij Geertruida Verwijs is een gebo ren Bruse. Verkamman kwam op 9-jarige leeftijd met z'n ouders naar Bru, kwam, zag en overwon Geertruida. Op 15-jarige leef tijd kwam hij als knecht op de hoogaars van Arjaan Otte. Met mossels naar Antwerpen, Brussel en Mechelen, alles op de zeilen. Vanwege z'n bekendheid op de Zeeuwse stromen kon Willem gaan varen op een motorscheepje, tot hij tijdens de eerste wereldoor log in dienst moest: bij de Grena diers. Hij kwam in de eerste linie te liggen in Aardenburg. Via soldaat-commies werd hij na stu die commies bij de douane in Rot terdam waar het echtpaar 30 jaar verbleef. Terug naar Bru Na z'n pensionering op 62-jarige leeftijd (na 40 dienstjaren) betrok het echtpaar een huis in de Schoolstraat in Bru. Toen hij een beetje gebrekkig in de benen werd („gelukkig niet in m'n hoofd!") be trokken ze een kamer in 't Opper. „Ik wist op negenjarige leeftijd al dat dat m'n meisje moest wor den en ik heb er een best vrouwtje aan gehad", verklaarde de jubila ris terugkijkend op die merk waardige film over z'n levensver haal. MIDDENSCHOUWEN - De gemeenteraad van Mid denschouwen stelde dins dagavond een gulden per inwoner 2500,—) beschik baar als bijdrage voor de actie mobiele computer- tomograaf, zij het onder bepaalde voorwaarden. Zoals bekend voert de Stichting Kanker Preventie Zeeland een actie om medewerking te verkrijgen van het rijk voor de aanschaf van deze du re voorziening, die Zeeland op grond van het (te geringe) inwonertal tot op heden v/ordt onthouden. Door het bij- Advertentie mode voor jonge mensen! Dam 15 - Zierikzee Verbouwen of slopen in brief geëist BURGH-HAAMSTEDE - Het pand nummer zestien aan de Torenweg te Burgh-Haamstede verkeert in derge lijk slechte staat, dat b en w van Westersehouwen de ei genaar hebben aangeschreven met de eis het pand of te verbouwen of te slopen. Tegen deze aanschrijving is door de BV Maatschappij tot exploitatie van Onroerende Goe deren Verzicht, namens haar dochtermaatschappij BV Nieuw Verzicht beroep aangetekend, waarbij zij de ge meente verantwoordelijk stelt voor het aangerichte van dalisme. Zowel b en w als de commissie beroepsschriften zijn van mening, dat het beroep afgewezen dient te wor den. B en w lieten in het begin van dit jaar het bewuste schrijven uitgaan, omdat volgens hen het pand niet aan de redelijke eisen van welstand vol doet en het gevaar oplevert door bouwvalligheid. Ook kwamen de ge bruikelijke normen voor bewoning dusdanig in gedrang, dat het college heeft besloten gebruik te maken van de haar door de Woningwet toegeken de bevoegdheden. Maar de agerende partij denkt er heel anders over. Er is onlangs inge broken in het pand en de gevraagde controle door de politie is volgens de maatschappij achterwege gebleven. De hieruit resulterende vandalisme- praktijken hebben een schadepost van 60.000 gulden betekend. De maat schappij maakt in haar beroeps schrift duidelijk, dat zij het achter wege gebleven toezicht wijt aan de gemeente. In haar beroep schrijft de onderne ming, dat deze nalatigheid door de gemeente afgewenteld wordt op Nieuw Verzicht en b en w hierdoor oneigenlijk gebruik maken van de Woningwet. Voorts betwist de maat schappij dat er sprake is van een si tuatie die gevaar, schade of hinder oplevert voor gebruikers. Zij zet haar mening kracht bij door te stellen, dat de adjunct-directeur van Niéuw Ver zicht gedurende de weekeinden nog gebruik heeft gemaakt van de wo ning. De gemeenteraad buigt zich hier maandag 21 april over tijdens de openbare vergadering in het gemeen tehuis. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. De raadsleden spreken verder on der meer over het toekennen van ruim 5000 gulden voor het kankerop sporingsapparaat; 125 gulden voor de Zeeuwse Sportraad; de verkoop van grond; de afwijzing van het sub sidieverzoek Vrouwen bellen vrou wen in Zeeland; de vaststelling van de jaarlijst instellingen sociaal- cultureel werk voor 1986 en de verho ging van de subsidie voor de Stich ting Westersehouwen Kulturecl. Het is de laatste vergadering in de oude raadsbezetting, maar de agen- dalijst is er niet korter om geworden. Zo komt ook de (illegale?) bouw van twee zwembaden door O. Poll van Hotel Apollo ter sprake. Het senio renconvent heeft hierover in beslo tenheid gesproken en nu kan een en ander in de openbaarheid gebracht worden. Hoe de meningen nu ver deeld zijn omtrent de bouw van de zwembaden is vooralsnog onduide lijk. Benoeming secretaris Opvallende punten tijdens de ma rathonzitting met 32 agendapunten is het benoemen van een nieuwe ge meentesecretaris in verband met het vertrek van J. W. de Jonge en het af scheid, van enkele raadsleden. L. Tle- leman (CDA), J. Janse (VVD) en me vrouw A. C. van der Klooster-van Sonsbeek hebben te kennen gegeven te willen stoppen. Nieuw in de raad zijn voor de PvdA, C. Verton; voor de VVD J. Deist, die tevens het wethouderschap op zich wil nemen en W. D. Seheele, die de CDA-fractie gaat versterken. A. J. Padmos staat kandidaat voor het wethouderschap namens de christen-democraten. Zoals bekend is de Partij van de Arbeid buiten het college gebleven en zag de zittende coalitie vooralsnog geen reden om voor een derde wethouder te pleiten. eenbrengen van een eigen bijdrage hoopt de stichting alsnog een computer-tomograaf binnen de Zeeuwse grenzen te halen. Oneigenlijke zaak „Wij onderschrijven de doelstelling van harte", aldus verwoordde burge meester W. den Boer de mening van zowel het college als de raad, „maar hebben ernstige bedenkingen tegen de gang van zaken in dezen. „Wij vonden het een oneigenlijke zaak dat voor een voorziening die el ders zonder meer beschikbaar komt in deze provincie van een eigen bij drage sprake moet zijn. Temeer daar ook in Zeeland op het terrein van de volksgezondheid nu en op termijn niet onaanzienlijke bedragen worden bespaard." Met het oog op het grote belang van deze voorziening voor de volksge zondheid besloot het college - na over leg met andere gemeentebesturen op Schouwen-Duiveland - aan de finan ciële steun de volgende voorwaarden te verbinden: 1. De constructie dient éénmalig te zijn voor het verkrijgen van een alge mene voorziening in het belang van de volksgezondheid. 1. De constructie dient éénmalig te zijn voor het verkrijgen van een alge mene voorziening in het belang van de volksgezondheid. 3. De exploitatie mag niet ten laste van de gemeenten komen. 4. De bijdrage van de gemeente is opeisbaar als een mobiele computer- tomograaf aan de provincie Zeeland beschikbaar wordt gesteld. De raad onderschreef de zienswijze van het college volledig en ging op de ze voorwaarden akkoord met de ge vraagde steun uit de gemeentekas. Vervolg van pag. 1 door W. G. Renden, die als oudst zit tend raadslid namens de raad de ver- trekkenden toesprak. Renden veron derstelde, dat Middenschouwen straks de jongste raad op Schouwen- Duiveland zal zijn. Renden had zich (punctueel als hij zich heeft leren kennen sinds zijn raadslidmaatschap in 1980) terdege op zijn speechj'e voorbereid, onder meer door de notulen van jaren her te raadplegen. Daarbij was hij inder daad op voorbeelden gestuit, die we zen op de genoemde sociale karakter eigenschappen van zijn partijgenote Kloet. „Ik heb veel van u geleerd", zei bijna-wethouder Renden tot haar, "U trapte op de rem, waar ik gas wilde geven." Hij had nagekeken, dat zij in die twintig jaar het respectabele aan tal van 213 raadsvergaderingen had bijgewoond. Toekomstig raadslid G. A. M. Co- bussen zei namens de afdeling Mid denschouwen van de PvdA dat zij een uitstekend raadslid zullen missen, al tijd. tot luisteren bereid, die een pluim verdient. „Geen echte rooie vrouw, wèl geëmancipeerd, maar niet óm de emancipatie," zo omschreef hij haar. Tijdens een buitengewone le denvergadering op 7 mei wordt op feestelijke wijze afscheid van me vrouw Kloet genomen, maar als voorproefje kreeg zij een boeket rode rozen. Eénmansfractie „U vormde wat men noemt een één- mansfractie en dat is een hele opgave, want je moet in feite van alle mark ten thuis zijn", wendde burgemeester Den Boer zich tot Van den Bosse, „Dat heeft u er niet van weerhouden dit bijna tien jaar te doen, begonnen in augustus 1976 met een tussentijdse benoeming wegens het vertrek van SGP-er Bij de Vaate. U was geen man van veel woorden, maar als daar aan leiding toe was, bracht u uw stand punt duidelijk naar voren." Waarde ring en respect had Van den Bosse afgedwongen, ook waar het zijn opstelling ten aanzien van principië le zaken betrof. Ook als lid van de commissie van bezwaarschriften vormde hij zich een eigen oordeel: „en u verraste ons soms met een uit spraak die zeer ter zake was." Wijnand Renden onderschreef het soms verrassende stemgedrag van Van den Bosse en bestempelde hem als een „progressieve SGP-er, of - wanneer Van den Bosse dat zelf te sterk uitgedrukt zou vinden - dan toch een vooruitstrevende." Ook. zijn gevoel voor humor bracht hij te ber de, hetgeen zich vooral uitte tijdens de informele samenzijns na afloop van de raadsvergaderingen. De drukke werkzaamheden in zijn bedrijf beletten hem niet veel tijd in zijn gemeentewerk te steken, prees Renden. Volgens hem had hij 113 raadsvergaderingen bijgewoond. Namens de SGP werd Van den BoS- se bedankt door J. Stouten, die de hoop uitsprak dat zijn opvolger J. L. F. Bolleman met dezelfde wijsheid als zijn voorganger het beginsel van de partij gegrond op Gods Woord zou uitdragen. Zowel mevrouw Kloet als Van den Bosse kregen een atlas en het tinnen bordje met het gemeentewapen van Middenschouwen cadeau, waarover zij zich in hun dankwoord zeer inge nomen toonden. Vijfde generatie Bij wethouder Padmos hangt dat tinnen bord al jaren aan de wand, maar hij kreeg een horloge als af scheidsgeschenk Renden memoreerde, dat hij het vijfde raadslid van het geslacht Pad mos was, en zo'n traditie zal zelden voorkomen. Inderdaad, te beginnen in Duivendijke, bevestigde Padmos. Burgemeester Den Boer herinnerde aan de eerste september 1970, toen Padmos zijn intrede in de raad deed voor de toenmalige Anti-Revolutio naire Partij. Na één zittingsperiode nam hij weer afscheid. De verkie zingsuitslag bracht de heer Den Boer uit Kerkwerve op een raadszetel. In feite nam hij dus dinsdag voor de tweede keer afscheid. In september 1978 kwam Padmos opnieuw in de raad, nu voor het CDA, en werd hij SCHARENDIJKE - De gemeenteraad van Midden schouwen heeft dinsdagavond de overeenkomst met de watersportvereniging Scharendijke over het verhuur van de jachthaven met tien jaar verlengd. Dat gebeurde na twee amendemen ten, een van de VVD en een van het CDA, ingediend namens alle raadsle den, maar tegengestemd door de bei de wethouders. Het CDA stelde bij monde van Pia Berrevoets voor de overeenkomst in plaats van de voorgestelde twintig jaar voor tien jaar aan te gaan. Het amendement van de VVD, ingediend door J. M. van Langeraad, behelsde het instellen van een reservefonds, waarin de helft van de na januari 1988 ontstane financiële ruimte van- 50.000 gulden zal worden gestort om eventuele tegenvallers in de toekomst te kunnen opvangen. Het plafond van een dergelijk fonds zou 200.000 gul den moeten bedragen. Indien na het bereiken van dit plafond nog ruimte in de exploitatie van de jachthaven' aanwezig is, komt de jaarlijkse stor ting volgens dit amendement dan ten goede aan de gemeente ter vrije be schikking. Voornaamste argument bij deze moties was het beter inbouwen van zekerheid voor de gemeente, die tot op heden -zoals PvdA-er Renden op merkte - alle financiële tegenslagen voor haar rekening nam. Bovendien is tien jaar te overzien, aldus de raad. De raad stelde er prijs op duidelijk te maken de samenwerking met de watersportvereniging te willen voortzetten. meteen wethouder en dat bleef hij acht jaren. Tevens fungeerde Padmos als loco burgemeester, een functie waarin hij al vrij snel daadwerkelijk moest op treden toen burgemeester Baerends in december 1978 naar Tholen ver trok. „De waarneming -van het burge meestersambt en het inwerken in de nieuwe functie betekende meteen al een forse aanslag op uw tijd", aldus de burgemeester, „waarmee niet ge zegd wil zijn dat met het' normale functioneren van de wethouder in een kleine gemeente niet de nodige tijd gemoeid zou zijn." Als part-timer - want dat is een wethouder hier - zit men steeds wéér met het spanningsveld van de combi natie van het werk voor de gemeente met het beschikbaar zijn voor het ei gen bedrijf. En laat het hier nog maar eens ge zegd zijn, het tijdsbeslag staat in geen verhouding tot de honorering die geboden kan worden, ook na de bescheiden verhoging daarvan." Wethouder Padmos was verant woordelijk voor de portefeuilles openbare werken, volkshuisvesting •(waaronder woonruimtetoewijzing), volksgezondheid en landbouw. „Za ken waarin u inmiddels aardig thuis bent, die u op een juiste wijze beheer de en waarop u zeker waar het open bare werken en woonruimte betreft door de burgerij nogal eens werd aan gesproken." De burgemeester memoreerde dat ondanks de bezuinigingen het moge lijk bleek projecten te realiseren als het sportcomplex in Scharendijke, het fietspad aan de Heuvelsweg en de aanleg van drukriolering in het bui tengebied, zaken die Padmos onge twijfeld met voldoening heeft erva ren. Het meer beschikbaar dienen te zijn voor eigen bedrijf, waarover Den Boer sprak, is de oorzaak geweest van het opstappen van Padmos, die - zoals Renden te verstaan gaf - een dy namische periode met 138 raadsver gaderingen achter de rug heeft. En die - reeds in 1972 - volgens de notu len de suggestie tot het instellen van een recreatie-commissie had gedaan. In zijn afscheidswoord, een bonte, spontane en met humor getinte men geling van bedankjes en eigen visies over het gemeentewerk, zei Padmos onder meer het volgende: „Ik zie een duidelijk perspectief in de recreatie en een mindere toekomst in de land bouw. Ik hoop, dat er door het be stuur op een zakelijk/sportieve ma nier een vorm kan worden gevonden om Middenschouwen Middenschou wen te laten blijven. Een eerste ver eiste daarvoor: het zakelijk bekijken, het eigen idee niet laten prevaleren, maar werken in het belang van het welzijn van Middenschouwen." Padmos kon niet beloven regelma tig op de publieke tribune te zullen verschijnen, hoewel het hem goed deed dat deze dinsdag zo goed gevuld was. Eén ding vond hij jammer: er zouden meer jongeren bij moeten zijn. Namens het CDA-Middenschouwen sprak M. Boot hem waarderend toe. Hij uitte begrip voor zijn vertrek: zo wel het werk in het bedrijf als dat van wethouder gaat steeds meer tijd kosten, waardoor een keuze moest worden gemaakt. Boot liet Padmos weten, dat er in de eerstvolgende CDA-vergadering uitgebreider op het afscheid zal worden teruggekomen. VOORSCHOTEN Buitenlandse toeristen hebben in 1985 minder in Nederland uitgegeven. Weliswaar zijn de bestedingen van deze toe risten met 1,2 procent gestegen, maar de inflatie bedroeg 2,3 procent. „Dat betekent een kleine afname van de werkgelegenheid. BURGH-HAAMSTEDE - Het eer ste gevelisolatieprojeet in de ge meente Westersehouwen wordt deze maand afgerond. Volgens de gemeen te zijn de bewoners van het project tevreden over de wijze van uitvoe ring, ondanks de voorzichtige twij fels bij de aanvang ervan. Een en an der heeft geresulteerd in spontane isolatie-aanvragen aan het adres van het gemeentehuis in Burgh- Haamstede. Een tweede project staat al op sta pel, waarvoor 31 woningeigenaren een voorlichtingsavond hebben be zocht. De uitvoering van deze tweede fase start in augustus van dit jaar en betreft de laatste percelen in Haam stede en de eerste woningen van Burgh. Het ligt in het streven van het gemeentebestuur om de panden te isoleren zonder een eigen bijdrage van de bewoners. Die krijgen - wan neer zij de schilderkwast zelf ter hand nemen - 100 gulden op de koop toe. Kosten De totaalkosten bedragen ongeveer 200.000 gulden. Samen met het al geïnvesteerde kapitaal is er dan voor meer dan een half miljoen gulden aan subsidies verleend voor het geluids arm maken van de woningen. Totaal is er in Westersehouwen 1,2 miljoen gulden nodig. In het begin van de ne gentiger jaren verwacht het gemeen tebestuur alle woningen in de ge meente geluidarm gemaakt te heb ben. VLISSINGEN - De samenwerken de ANVR reisburo's in Zeeland orga niseren op 29 april een informatie avond over het Verre Oosten. Deze keer zullen vooral de landen Singa pore, Maleisië en Thailand in de be langstelling staan. Deze avond sluit aan bij de rondreis door bovengenoemde landen in sep tember. De avond wordt georgani seerd in samenwerking met Singapo re Airlines. In verband met de verwachte drukte wordt dringend aangeraden kaarten te reserveren bij de ANVR Reisburo's. In Zierikzee is dat Reisburo Van Oeveren, Winkel passage, Appelmarkt 21 te Zierikzee. MIDDENSCHOUWEN - Over het opknappen van het Haventje Flaau wers aan de Oosterschelde, behorend tot Middenschouws grondgebied, staat voor de volgende raadsvergade ring een voorstel op stapel. Vanwege de ingrijpende financiële consequen ties hielden b en w deze aangelegen heid aan voor verdere bestudering. Wethouder I. C. Padmos, voor de laatste keer in functie, wilde dins dagavond tijdens de raadsvergade ring nog wel kwijt, dat een twee plan nen op stapel staan. Op korte ter mijn, in de loop van het jaar, zullen de ergste plaatsen worden hersteld om nog erger te voorkomen. Over het grotere plan zal de raad zich moeten buigen of er daarvoor geld genoeg is. VVD-er J. M. van Langeraad, die deze kwestie nogal eens met onge rustheid aankaartte, gaf te kennen dat er nu niet te lang gewacht moet worden: „Anders ligt binnenkort de helft van de pier in de Oosterschel de ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11. Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee; tefefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660 Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719, 01110-4669, 01110-5396 Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 40,00; per jaar t 152,50; losse nummers 1 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 52 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6,40. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3