'Ontdek je plekje' trok wandelaars naar Zierikzee Toneelvereniging Op Drift kan terugzien op succesvol seizoen Groot onderhoud Beter Wonen zevenentwintig etagewoningen Wandeltocht in relatie met televisieprogramma Geen geld Stichting Nieuwe Muziek Mogelijk 20.000,- provinciegeld voor bibliotheek Haamstede ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MM„dut' 14 april im Nr. 23913 3 MIDDELBURG - Het dagelijks be stuur van de provincie Zeeland vindt, dat de Stichting Nieuwe Mu ziek in Middelburg de Aziatische concerten, die in de loop van dit jaar worden gehouden, moet betalen uit de activiteitensubsidie die Nieuwe Muziek voor 1986 heeft gekregen en die 175.000,- bedraagt. Het college is niet bereid voor de serie extra sub sidie te geven. Nieuwe Muziek heeft een program ma van zeven concerten. Bedoeling is, dat de helft van de recette-opbrengst wordt besteed aan de actie Zeeland helpt Nepal - de Zeeuwse actie voor de bouw en inrichting van scholen in West-Nepal. Gedeputeerde staten schrijven de Stichting Nieuwe Muziek, dat zij waardering hebben voor het initia tief, maar dat zij daarvoor geen extra geld beschikbaar kunnen stellen. Provinciale staten moeten de activi teiten van Nieuwe Muziek nog evalu eren en gs vinden het niet terecht tus sentijdse verandering in de subsidie afspraken aan te brengen. MIDDELBURG - Gedeputeerde staten van Zeeland willen de ge meente Westerschouwen 20.000 gul den geven voor de nieuwe biblio theekvoorziening in dorpshuis De Schutse te Burgh-Haamstede. Het geld is bestemd voor deelname aan het geautomatiseerde uitleen- en ca talogussysteem van de Zeeuwse openbare bibliotheken. Voor Westerschouwen is door pro vinciale staten in het bibliotheken- plan 1983-1985 en 1986-1988 erkent, dat in Burgh-Haamstede een eigen vestiging voor het uitlenen van boe ken mocht komen. Burgh-Haamstede werd zelfs geplaatst op de prioritei tenlijst. Westerschouwen heeft de provincie om een éénmalige bijdrage gevraagd voor de aanschaf van boe ken en deelname aan het geautomati seerde systeem. Hierbij werd geen ge richt bedrag gevraagd. Door de wijziging van de wettelijke status van het bibliotheekwerk valt volgens gs geen rijksbijdrage te ver wachten en daarom wil het provin ciaal bestuur zelf over de brug ko men. Deze steun past binnen het beleid, zoals dat staat geschreven in Deelplannen onderwijs, educatief en sociaal-cultureel werk, kunst en cul tuurbehoud 1986-1989. ,,Wij erkennen daarbij dat de provincie een (finan cieel) stimulerende rol dient te ver vullen als gemeenten de bereidheid tonen om te komen tot een volwaardi ge openbare bibliotheek". Aanschaf Over de aanschaf van boeken - zo als door Westerschouwen gevraagd - spreken gs niet, alleen over het geau tomatiseerde systeem. Provinciale staten buigen zich over het agenda punt tijdens hun vergadering van vrijdag 20 juni. ZIERIKZEE - Ruim tweehonderdvijftig mensen na men zaterdag deel aan de AVRO-wandeltocht, die - in re latie met het televisieprogramma 'Ontdek je plekje' op vrijdagmiddag - in Zierikzee werd georganiseerd. Dat aantal was volgens de gastvrouwen van deze omroep, za terdag aanwezig op het VVV-kaiitoor te Zierikzee, zeker geen hoogtepunt te noemen, maar gezien de niet zo cen traal gelegen locatie en het onaangenaam koude weer, kon toch over een geanimeerde groep deelnemers worden gesproken. Met foto-apparatuur in de aanslag tijdens een tochtje sightseeing doof ^Zie rikzee. Vrijdagmiddag zond de AVRO- televisie het aan Zierikzee gewijde programma van de serie 'Ontdek je plekje' uit. Daarin werd voorname lijk aandacht besteed aan de histori sche bouwkundige bezienswaardig heden in deze stad. Aansluitend op de uitzending orga niseert de AVRO een wandeltocht van ongeveer een uur in de desbetreffen de stad of streek. Bij het opzetten van die wandeltochten wordt meestal ge bruik gemaakt van bestaande wan delroutes, samengesteld door de plaatselijke VVV. De route voert ui teraard langs de belangrijkste loca ties en gebouwen,.die in de televisie uitzending werden getoond. Trouwe deelnemers Inmiddels zijn zeer trouwe deelne mers aan die stadswandelingen te no teren. Sommigen zijn elke week aan wezig en hebben er een fikse reis voor over om de wandeltochten te kunnen maken en op die wijze kennis en er varing te verwerven van vele mooie plaatsen in Nederland. „Ouders zien de stadswandelingen ook vaak als een vorm van culturele bijscholing voor hun kinderen," ver telt AVRO-woordvoerder Dutscher en de omroep speelt daar uiteraard op in. De meeste belangstelling bestaat, volgens hem, voor de routes door de grote steden. Zo konden onlangs in Den Bosch ongeveer drieduizend deelnemers genoteerd worden. Zaterdag op het VVV-kantoor te Zierikzee werd Dutscher bijgestaan door de AVRO-gastvrouwen Jozien van Zijtveld en Ria Sayts, die bij toerbeurt met vier andere gastvrou wen, de wandelaars te woord staan en hen van de begeleidende documenta tie voorzien. Route De wandeltocht zaterdag door Zie rikzee leidde de deelnemers vanaf het VVV-kantoor naar Noord- en Zuidhavenpoort. Na bezichtiging van het watersnoodbeeldje van Ad Braat, leidde de route vervolgens door het Karsteil naar de Sint Domusstraat, langs de Vismarkt en door de Ven kelstraat naar de Nieuwe Haven. In tegenstelling tot de televisie uitzending kwam hier het nautisch verleden en heden van Zierikzee dus wel aan bod. De Nieuwe Haven werd via de Nieuwe Bogerdstraat verlaten en door de Visstraat werden de wande laars naar de Gasthuiskerk en De Beurs geleid. Door de Mol en Dam werd de route vervolgd naar de Meelstraat, waar uiteraard de aan dacht op het stadhuiscomplex werd gevestigd. Tevens werd verwezen naar het Tempelierenhuis en de pakhuizen in de Meelstraat. De Meelstraat werd vervolgd tot aan de Dikke Toren, die door de meest enthousiaste deelne mers ook werd beklommen. Langs de Varreput begon daarna de terugtocht, die nog voerde langs de Grote of Nieuwe Kerk en de Wilhelminalinde in de Poststraat. Prijsvraag Elke week zit aan de stadswande ling ook een prijsvraag verbonden, waar een fiets mee is te winnen. De vragen, die in Zierikzee aan de deel nemers werden gesteld, luidden: Waar staat de spreuk 'Beproefd maar niet gebroken'?; wanneer is de galerij aan de Gasthuiskerk gebouwd?; hoe veel traptreden heeft de Dikke Toren? en wanneer kreeg Zierikzee stads rechten?. De prijswinnaar wordt be kend gemaakt aan het einde van de uitzending van 'Ontdek je Plekje' op vrijdagmiddag 18 april om 17.15 uur op Nederland I. RENESSE - In de Zeeuwse Stromen hielden vader en zoon Hart met hun fami lieleden zaterdag de receptie naar aanleiding van het 50-jarig bestaan van het gelijknamig bedrijf: de Kerkwerfse vee- en varkenshandel. Het werd een feestelijk gebeuren, in ,,Hart"-elijke sfeer verlopen. ZIERIKZEE Bijeenkomst NCVB De Nederlandse Christelijke Vrou wenbond, afdeling Zierikzee 'houdt woensdagavond 16 april een bijeen komst in het Nederlands Hervormd Verenigingsgebouw aanvang 20.00 uur. Da. M. v.d. Veen-Schenkelveld uit Rijswijk zal tijdens deze avond een inleiding houden. Het onder werp, dat zij behandelt, zal - in tegen stelling tot eerdere aankondigingen niet zijn 'de ouder wordende mens', maar: 'Opdat zij allen één zijn'. Het betreft een verslag van haar deelna me, als één van de twaalf Protestant se afgevaardigden in Nederland, aan de ontvangst op het Vaticaan door Paus Johannes Paulus II in maart j.l. Alle belangstellenden voor dit ver slag zijn welkom op deze bijeen komst. ANIB De bond voor gehandicapten en ar beidsongeschikten, de ANIB, op' Schouwen-Duiveland vergadert za terdag 26 april in de kantine van de sociale werkplaats De Zuidhoek te Zierikzee. De jaarvergadering begint om 13.30 uur en omvat ondermeer de gebruikelijke huishoudelijke versla gen, een bestuursverkiezing en een bingospel. J. Schwarze legt om ge zondheidsredenen zijn bestuursfunc tie neer en daarom doet de organisa tie op de leden een appèl eventuele kandidaten vooraf aan te melden. BURGH-HAAMSTEDE Ned. Vereniging van Huisvrouwen De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen afdeling Westerschou wen kwam in dorpshuis de Schutse bijeen voor een lezing over inbraak preventie door de heer Silvius van de Rijkspolitie, die tevens de film Open huis vertoonde. Het werd een leerza me middag, tijdens welke vele advie zen werden gegeven ter voorkoming van inbraak, te weten: goede sloten op voor- en achterdeur; geen sleutels op het slot laten zitten; geen ramen op een kiertje laten staan, ook niet als men slechts 'even' weg is. Tevens werd het raadzaam geacht om het licht te laten branden als men weg gaat. Per jaar wordt voor ongeveer 900,— miljoen gestolen en dat is voor een deel te wijten aan het feit, dat het de dief gemakkelijk wordt ge maakt. Silvius adviseerde bijvoor beeld geen trapje of stoel buiten te la ten staan. De dief zou door middel daarvan gemakkelijk bij het boven raam kunnen komen. Hij achtte het ook verstandig een kluisje te huren voor bijvoorbeeld sieraden. De prak tijk wijst uit, dat slechts 7% van de inbraken door beroepsinbrekers wordt verricht en ongeveer 15% door semi-professionelen. Ongeveer 80% van de inbraken wordt gepleegd door gelegenheidsdieven. Silvius attendeerde de aanwezigen op een folder, die op het politiebu reau verkrijgbaar is. Het betreft een folder, met 32 tips voor een onbezorg de vakantie. Verder wees hij op het belang kostbare voorwerpen en dure apparatuur te fotograferen en/of te graveren. Dat kan opsporing vaak vereenvoudigen. Aan het einde van zijn interessante lezing, mocht Silvius uit handen van mevrouw A. van der Mark een bedrag voor de personeelspot in ontvangst nemen. Mutaties In de gemeente Westerschouwen zijn in de maand maart, de volgende personen overleden: Marinus Teeken uit Renesse (3-3), Janna Cornelia Verboom-Berrevoets uit Serooskerke (7-3), Johannes Jacob Goudzwaard uit Burgh-Haamstede (8-3), Margare- tha Lena Kooman uit Renesse (8-3) en Jan van den Berge (27-3). Geboren zijn: Iman Johannes Oosterling in Renesse (27-2) en "Ibnis Jacobus Lan- degent uit Burgh-Haamstede (7-3). BRUINISSE Zowel organisatorisch als financieel RENESSE - Toneelvereniging Op Drift kan zowel orga nisatorisch als financieel terugzien op een goed seizoen, nu twee stukken werden opgevoerd in plaats van drie zo als voorheen gebruikelijk was. Dat bleek uit het over zicht van voorzitster Annemarie van de Wiel tijdens de geanimeerde, maar slechts matig bezochte jaarvergade ring van de Renesser toneelvereniging in de bovenzaal van het dorpshuis. Met de twee stukken die men dit jaar op het repertoire had, was veel succes geoogst. Het toneelspel Oud Speelgoed, dat afgelopen week-end nog werd gespeeld voor de bejaarden uit de Westhoek, werd in totaal drie maal opgevoerd. De korte klucht Ge vecht om drie vrouwen werd vier maal gespeeld. Daarnaast werd in het najaar ook het stuk ,,De zon tege moet", dat men het vorig jaar op het repertoire had, nog een keer uitge voerd. Steeds mocht men zich na een opvoering verheugen over goed reac ties. Verder bracht de voorzitster de deelname aan de optocht met Koning innedag in de herinnering. Met de wagen „Anne Frank" werd een eerste prijs behaald: Het prijzengeld werd besteed voor de aanschaf van een ge reedschapskist. Een woord van dank sprak de voorzitster tot de beheer ders van het dorpshuis, het echtpaar De Haan, tot Lidy Blom, die de grim verzorgt, de firma Den Boer uit Zie rikzee die meubels beschikbaar stel de voor de aankleding van het toneel en verder de regisseurs en souffleurs. Een pittige discussie ontstond over het agendapunt keuzecommissie. Uit deze commissie, waarvan slechts Ria v.d. Roest op de vergadering aanwe zig was, kwam naar voren dat het er binnen wat moeilijk loopt en dat men het erg moeilijk vond om tot een ver antwoordde keuze te komen. Uit de vergadering werd de sug gestie gedaan om in plaats van stuk ken te lezen bij andere amateur- verenigingen stukken te gaan zien. Aan dit voorstel bleken toch veel praktische bezwaren te kleven. Nadat de werkwijze en de gang van zaken in de keuzecommissie door de voorzitster nog eens duidelijk uiteen waren gezet vond men Karin Koo man bereid om de commissie te gaan versterken. Mevrouw Nel v. d. Hoek, die over onvoldoende tijd beschikt om in de commissie goed te functio neren, trok zich terug. De commissie bestaat nu uit Ria v.d. Roest, Karin Kooman en Joop Verboom. De uitnodiging van het organisatie comité van de Renessedag om een kraam te huren en ten gunste van de eigen verenigingskas een stad in te richten werd in beraad gehouden. Renesse Ouverture Belangstelling genoeg was er voor de zijde van de aanwezige leden om medewerking te verlenen aan de Re nesse Ouverture, volgens traditie de eerste avond in een serie zomeravond concerten, dat tijdens het seizoen in de Renesser kerk wordt gehouden. Ook was het geen probleem om col lectanten te vinden voor de anjercol lecte, welke in juni wordt gehouden. Het voorstel van de voorzitster om in de week na een uitvoering, met de club die het stuk gespeeld heeft, bij elkaar te komen om samen alles op te ruimen werd aangenomen. Uit het financieel overzicht van secretaris-penningmeester Dick Kooman bleek een negatief verschil tussen uitgaven en inkomsten van 468,95. Aangezien men echter de ge meentesubsidie van 1000,- nog moet ontvangen betekent dit dat de ver eniging in het afgelopen seizoen ook financieel gezien goed heeft ge draai d. De kascommissie had de zaken in orde bevonden en de penningmeester werd décharge verleend. In de nieu- wede kascommissie zijn benoemd de heren Marco Holm en Klaas de Feiter met Gerard van Splunter als reserve. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden Dick Koo man en Rie Gilijamse bij acclamatie herkozen. Verder werd een korte disccusie ge wijd aan de wens van Marco Holm om als één der jongste leden binnen afzienbare tijd toch ook eens een stuk te mogen regisseren. Hij gaf te ken nen zich gereed te voelen voor een dergelijke taak een wees bovendien op het belang van verjongen om de toekomst van een vereniging zeker te stellen. Van bestuurzijde bestond echter enige huiver om tegemoet te komen aan deze wens, omdat oudere leden wellicht moeite zouden kunnen hebben met het leiding geven door een jeugdige regisseur. Op aandrang van Marco Holm gaven alle aanwezi gen daarop hun mening over dit punt te kennen. Daaruit bleek, dat geen der aanwezigen overwegende bezwa ren had en het bestuur zegde daarop toe, dat Marco Holm in de toekomst zeker zijn kans als regisseur zal krij gen. Als wijze raad werd hem nog wel de waarschuwing meegegeven, dat een regisseur niet alleen voor inzicht en ideeën dient te beschikken, maar over takt. De brief van de toneelvereniging uit Ouwerkerk, waarin de leden van Op Drift werden uitgenodigd om op 25 april de uitvoering in Ouwerkerk bij te wonen en om de samenwerking tussen de verschillende toneelvereni gingen in de regio te verbeteren, werd enthousiast ontvangen. Ook het voorstel om deel te nemen aan een toneelspelcursus werd positief benaderd en direct gaven verschillen de van de aanwezigen zich op voor de cursus. Bij de rondvraag wees Annie Koo man met klem op de wenselijkheid om meteen na de muziekuitvoering, waarbij Op Drift zijn tweede stuk van het seizoen speelt, van start te gaan met de repetitie voor het eerste stuk in het nieuwe seizoen. Op die manier is men voor de zo mer al een eind op weg en kan het na jaarstuk begin november worden ge speeld. Zij achtte dit van groot belang omdat in het najaar vaak een onvolledige cast repeteert daar in die tijd nu eenmaal veel mensen uit het toeristendorp hun vakantie nemen. Marco Holm maakte van de rond vraag gebruik om de wenselijkheid aan te kaarten nieuwe leden te wer ven, vooral onder jonge mensen. Hij was bang dat bij onvoldoende aanwas van jonge leden de continuïteit van de vereniging in de toekomst gevaar loopt. Men was het er wel over eens dat men best wat nieuwe leden kan ge bruiken, maar zag niet direct hoe men nu een ledenwerfactie zou moe ten houden. Uiteindelijk werd beslo ten om alert te zijn en eventuele gega digden persoonlijk te benaderen en uit te nodigen om eens een kijkje te komen nemen op een repetitie-avond. De bewoners van de benendenwo ningen zullen tijdelijk hun woning moeten ontruimen, omdat de begane grondvloeren moeten worden verbe terd en ten dele moeten worden ver nieuwd. Beter Wonen zorgt voor wisselwo ningen in de buurt als tijdelijk on derkomen. De werkzaamheden zul len gefaseerd worden uitgevoerd en in totaal ongeveer een jaar duren. Na dit project zullen de eengezinswonin gen volgen in de Mulockstraat en De Huybertstraat, waarvan inmiddels de voorbereiding, in overleg met de bewoners, is begonnen. VVV De VVV in Bruinisse houdt woens dag 16 april haar algemene ledenver gadering in café-restaurant Bru. De bijeenkomst, die om 20.00 uur begint, handelt ondermeer over de verslagen van de penningmeester en de secreta ris, de vaststelling van de begroting over 1986 en mededelingen omtrent de samenwerking tussen CSB en de VVV. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719. 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 40.00; per jaar f 15250; losse nummers f 0.80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag. donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 52 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6,40. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% BTW. In Kaerseniakerstraat en De Huybertstraat ZIERIKZEE - In opdracht van Woningbouwvereniging Beter Wonen is Bouwbedrijf Boogert uit Oosterland he den (maandag) gestart met groot-onderhoudswerkzaam- heden aan zevenentwintig etagewoningen in de Kaerse niakerstraat en De Huybertstraat te Zierikzee. Het werk bestaat hoofdzakelijk uit herstel van casco van woningen, zoals het vernieuwen van buitenkozijnen.- ramen en -deuren, het maken van een veilige elektrische installatie en re paraties aan voegwerk, goten ed. Daarboven heeft Beter Wonen de bewoners de mogelijkheid geboden om de warmte-isolatie te laten verbe teren en om keuken-, douche- en toi letverbetering te laten aanbregen te gen een kostendekkende huurverhoging. Bijna alle bewoners laten de warmte-isolatie ook daad werkelijk verbeteren, terwijl enkele bewoners ook verbetering van het toi let, de doucheruimte of keuken laten uitvoeren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3