nieuws Veel bezwaren tegen bestemmingsplan Helderse viskotter vist fosforblokken Mogelijk maatregelen landbouw door waarde vermeerdering gulden GESLOTEN Doe het Zelf Van Zoest ERIC DE NOORMAN Stilligplan vissers NET MEISJE SUCCESJES Z1ERIKZEE Wees een Zegen De Hervormde Vrouwengroep Wees een Zegen komt donderdag 10 april weer bijeen in het Hervormd Vereni gingsgebouw, aanvang 20.00 uur. BURGH-HAAMSTEDE Uitwisselingsconcert De Kon. Muziekvereniging Witte van Haemstede organiseert zaterdag 12 april, des avonds te 19.30 uur in De Schutse te Haamstede een uitwisse lingsconcert in samenwerking met de zangvereniging Nu met Hope uit Burgh en de muziekvereniging Oosterlands Fanfare uit Oosterland. Het concert is gratis toegankelijk voor alle inwoners. Het koor en de korpsen treden eerst afzonderlijk op om af te sluiten met gezamenlijk in gestudeerde nummers. Ook de beide barbershop-singing groepen van Nu met Hope zullen zich weer laten ho ren. Het repertoire is zeer afwisse lend en gevarieerd. Christen-Vrouwenbond De afdeling Burgh-Haamstede van de Nederlandse Christen-Vrouwen bond houdt dinsdag 15 april een bij eenkomst in de zaal van de Gerefor meerde Kerk in Burgh-Haamstede. Vanaf 19.45 uur spreekt ds. B. Baks over het onderwerp Omgaan met de bijbel RENESSE Toneelvoorstelling voor bejaarden Zaterdagmiddag verzorgde de to neelvereniging Op Drift uit Renesse in het dorpshuis van Renesse een to neelvoorstelling voor de bejaarden uit de Westhoek. Via de bejaardensoos waren de be jaarden uit de omliggende dorpen uitgenodigd de voorstelling bij te wo nen. In totaal werd de voorstelling door zo'n 150 belangstellenden bijge woond. Naast de bejaardensoos van Renesse waren de sozen aanwezig uit Burgh-Haamstede, Serooskerke, Noordwelle en Ellemeet. De aanwezigen werden verwel komd door mevrouw A. v. d. Wiel- Jansen, de voorzitster van Op Drift en tevens de regisseuze van het stuk, Oud Speelgoed van Chiem van Hou- weninge. Vervolgens werd het stuk, dat Op Drift had ingestudeerd voor zijn na jaarsuitvoering, tegen een goed ver zorgd decor op vlotte wijze gespeeld. Het spel sloeg uitstekend aan bij het bejaard publiek, dat duidelijk ge noot. Aan het slot van de voorstelling verwoordde mevrouw Van Nieuwen- huizen van de soos Burgh-Haamstede de waardering van alle aanwezigen. Namens de bezoekende sozen bood zij Op Drift een enveloppe met inhoud Jaarfeest CJV De Schakel CJV De Schakel te Renesse houdt op zaterdagavond 12 april vanaf 20.00 uur in het dorpshuis te Renesse haar jaarfeest. Ieder die belangstelling hiervoor heeft is van harte welkom. De CJVers brengen op het thema: Met de CJV in zee, een gevarieerd pro gramma van sketches, muziek en be wegingsspel. In de pauze wordt een miniverloting gehouclen. h NOORDWELLE Reis NBvP De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen afdeling Noordwelle e.o. maakt op 22 april haar jaarlijkse reisje. Om kwart over acht vertrekt men vanuit Renesse naar Oosterhout waar het Norbertinessenklooster zal worden bezocht. Rond tienen zal het gezelschap met koffie in het klooster worden ontvangen, waarna de gele genheid bestaat tot vragen en gesprekjes over, en het kopen van de door de bewoonsters van het klooster zelf gemaakte borduurwerkjes, kaar ten en lederwerk. Een rondleiding door De Blauwe Camer zal gevolgd worden door een koffiemaaltijd waarna belangstellenden de gelegen heid krijgen de middagdienst bij te wonen. Een diapresentatie over het privé-woongedeelte en het kunstate lier completeren het programma dat met theedrinken wordt afgesloten. Rond half zes zal men weer op Schou wen zijn waar in restaurant De Schelphoek te Serooskerke de dag zal worden afgesloten met een gezellig diner. BROUWERSHAVEN Schouwse familienamen In de kleine zaal van het Brouwse Tonnenmagazijn houdt J. L. Braber uit Dreischor vrijdagavond 11 april een lezing over de herkomst van Schouwse familienamen. De heer Braber houdt zich reeds meer dan 50 jaar bezig met genealogie, stam boomonderzoek en een facet daaruit is de betekenis van familiewapens en familienamen, waarvan er op Schou- wen-Duiveland velen zijn afgeleid van de visserij en landbouw. Braber vergaart zijn kennis uit boeken en ar chieven en zal zich bij de behandeling van zijn onderwerpen onder meer la ten leiden door de vragen en reacties van het publiek. De avond wordt ge organiseerd door de culturele stich ting De Roode Lelie en is voor ieder een toegankelijk. Aanvang 20.00 uur. NOORDGOUWE NBvP De dames van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afde ling Noordwelle en omstreken komen in vergadering bijeen in het dorps huis van Zonnemaire op dinsdag 15 april, aanvang 20.00 uur. Op deze avond zal notaris Klaassen uit Zie- rikzee een lezing houden over het hu welijksrecht, testament en voogdij schap. Op 29 april organiseert de afdeling een uitstapje naar de Zee- landbeurs, opgave voor 25 april bij mevrouw A. van Weele, telefoon 01112-1714. Tot slot deze maand staat er nog een activiteit op het program ma: op 30 april staat de afdeling op de Oranjemarkt te Zonnemaire, waarvoor nog medewerkers worden gevraagd. NIEUWERKERK Vergadering welzijn De adviescommissie voor het Dui- velandse welzijnsbeleid komt op maandag 14 april voor de laatste keer in de huidige samenstelling bijeen in het gemeentehuis, aanvang 19.30 uur. De agenda vermeldt onder meer: be handeling verzoek Stichting Europa- Kinderhulp en de opzet volwassenen educatie op Schouwen-Duiveland. Na de rondvraag wordt er afscheid geno men van commissieleden die in de volgende zittingsperiode niet zullen terugkeren in de commissie. OOSTERLAND Toneel De toneelgroep van de Vereniging Openbaar Onderwijs houdt zaterdag 19 april in de Oosterhof een toneel middag voor de bejaardenverenigin gen van Schouwen-Duiveland. Het blijspel in drie bedrijven, Het dieven- nest begint om 14.00 uur. Tussen het tweede en derde bedrijf is een verlo ting gepland. De regie is in handen van M. Blom en A. Beije-Barel doet met C. Zwart-Broodman het souf fleur werk. BRUINISSE Burgerlijke stand Overleden: van den Berg wv Ver spoor, Levina, oud 81 jaar; Heule, Adriaan, oud 75 jaar; van der Haven wv Jumelet, Willemina R, oud 84 jaar; Lievense wv Barendregt, Neel- tje L., oud 88 jaar. MIDDELBURG Rijkskantorengebouw Op 11 april i986 is officieel begon nen met de bouw van het Rijkskanto rengebouw aan de Koestraat in Mid delburg. De startceremonie bestond uit het monteren en onthullen van de aankondiging van het bouwwerk. Die werkzaamheden werden verricht door ir. J. van Dixhoorn (directeur- generaal van de Rijkswaterstaat), ir. M. J. Loschacoff (directeur-generaal van de Rijksgebouwendienst) en mr. Ch. G. Rutten (burgemeester van Middelburg). Het gebouw wordt in opdracht van de Rijksgebouwendienst, directie Zuid-Holland en Zeeland gebouwd door het Middelburgse bouwbedrijf De Delta BV naar het ontwerp van het Architecten- en ingenieursbureau Pennink b.v. uit Amsterdam en Mid delburg. Over 1,5 jaar is het gebouw klaar. De kosten bedragen 12.500.000,— gefinancierd door middel van finan cial lease. DEN HAAG - Het Landbouwschap sluit niet uit dat de herwaardering van het Europees monetair stelsel zal leiden tot nationale maatregelen voor de boeren in de Bondsrepubliek Duitsland. In dat geval zal er „ook in ons land iets moeten worden gedaan", aldus een woordvoerder van het schap. Een goede zaak is het volgens het schap dat de Nederlandse gulden en de Westduitse mark beide met drie procent zijn opgewaardeerd en dus met elkaar in de pas blijven lopen. De Bondsrepubliek is de belang rijkste afnemer van Nederlandse agrarische produkten. De uitvoer van Nederlandse agrarische produkten naar Frankrijk had vorig jaar een waarde van ongeveer 6,5 miljard gul den. Produkten waar het hoofdzake lijk om ging waren vlees, zuivel, groente, fruit, siergewassen en mar garine. vetten en oliën. Door de opwaardering van met na me de mark en de gulden komen de Franse boeren in een voordeliger con currentiepositie. Dat wordt voorals nog teniet gedaan door de negatief monetair compenserende bedragen, een stelsel van heffingen aan de bin nengrenzen van de gemeenschap. Maar de Fransen hebben al aange kondigd bij de eerstvolgende land bouwraad in Brussel, op 21 en 22 april, te zullen aandringen op af schaffing van die negatieve mcb's. Vervolg van pag. 1 stuiten, zien de bewoners liever geen mogelijk verzoek in het vooruitzicht. Zo'n verzoek kan bijvoorbeeld voor komen, wanneer iemand die aan de Scholderlaan nu een recreatieve wo ning heeft en over enkele jaren met pensioen gaat, dan graag permanent in Westerschouwen komt wonen. Natuur Er kwamen ook vragen van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen- Duiveland, die door de bebouwing el- mingsplan gemaakt worden en dat behelst het artikel 19. De commissie stemde in en Hendrikse sprak zelfs zijn blijdschap uit over het feit, dat de gemeente zo'n onderneming bin nen haar grenzen heeft. Zijn collega leden stemden hiermee in. Voor de realisering van een strandpaviljoen aan de Strandweg in deze gemeente waren Hendrikse en Van den Berge iets terughoudender, omdat hiervoor het bestemmingsplan gewijzigd dient te worden. Alleen VVD en CDA stem den meteen in. Aim het begin van de vergadering kwam nog even de uitbreiding van Hotel Haamstede aan de orde. Com- Een van de woningen in de Renesser Scholderlaan. senmeten ziet verdwijnen. Een woordvoerder van de organisatie werd echter verteld, dat de bouwver gunning voor-twee woonblokken aan de Oude Moolweg (zelfde bestem mingsplan) in 1981 op het bestaande vigerende bestemmingsplan was af gegeven. „Als u uw bezwaren toen kenbaar had gemaakt, dan had u meer kans gehad. Nu is wijziging erg moeilijk", aldus gemeentesecretaris J. W. de Jonge. De raadsleden J. van den Berge (RU) en H. J. van Zuijlen (VVD) maakten tijdens het overleg duide lijk, dat zij van mening waren, dat de gemeente alles gedaan heeft om tege moet te komen aan de bezwaarden. J. C. Hendrikse (PvdA) en L. Tieleman (CDA) onthielden zich tijdens het openbare deel van ieder commentaar. Nadat de bezwaarden hun zegje had den gedaan praatten de commissiele den namelijk in beslotenheid verder over het ontwerp-bestemmingsplan. Nog een bezwaar er tegen kwam naar aanleiding van een stuk bouw grond in het ontwerp, dat nu nog be schermd gebied met agrarische be stemming is. Na goedkeuring van het plan wordt het een natuurgebied, waarop echter wel landbouw 'ge pleegd' kan worden. De reclamant had een medewerker van het Land bouwschap in de arm genomen, die bezwaar maakte tegen deze wijzi ging, waardoor „het vrijwillig ka rakter van het beheer wordt vervan gen door een afgedongen beheer". Tijdens de gemeenteraadsvergade ring op 21 april wordt duidelijk hoe de commissie heeft beslist ten aan zien van de negen bezwaarden. Een ander agendapunt betrof het bouwplan van tuincentrum Braber Groenvoorziening, dat een deel van de tuinen wil overlappen. Hiervoor moet een aanpassing van het bestem- missielid J. W. Geleijnse (CDA) had vorige keer in principe akkoord gete kend met de uitbreiding, omdat vol gens voorzitter Niemants verdriet geen bezwaren waren gekomen van de kant van de Gereformeerde Kerk (naastgelegen object). Tieleman wil de dit nogeens bevestigd zien, want hij had van de commissie van beheer van de Gereformeerde Kerk begre pen, dat dit orgaan niet op de hoogte van 'haar' standpunt was. De burge meester maakte duidelijk, dat zij vo rige keer de reactie van de bouwende familie had verwoord. Omdat de commissieleden niet helemaal duide lijk werd wat vorige keer precies ge zegd was, zei Tieleman, dat hij zich niet kon voorstellen, dat zijn fractie genoot vorige keer zo snel overstag zou zijn gegaan als hij begrepen had, dat de burgemeester het standpunt van de familie had verwoord. Ook volgens Hendrikse had een en ander dan „anders in de commissie gele gen". DEN HAAG - De meerderheid van de Nederlandse vissers heeft bij het ministerie van landbouw en visserij een stilligplan ingediend. Daarin hebben de vissers aangegeven hoe zij tussen 1 april en 31 december de tien verplichte stilligweken denken op te nemen. Het ministerie streeft er vol gens een woord voerde inacndag naar iedere visser uiterlijk eind deze week te laten weten of zijn plan de goedkeuring van het ministerie kan wegdragen. Het gaat om stilligplannen van vis sers die niet meedoen aan een groeps regeling. Zij vallen onder de beschik- Dankbaar en blij mogen wij u de geboorte berichten van onze dochter ALBERTINE PETRONELLA BERT en M1ENEKE PLUGGE 5 april 1986 Groeneweg 15 4317 PV Noordgouwe Gevraagd voor hulp in de snackbar Leeftijd 16 a 17 jaar Inl.: tel. 01117-1339 's avonds na 18.00 uur van 15 t/m 19 april 1986 St. Domusstraat 43 - Zierikzee Telefoon 01110-3395 Te koop: Volkswagenbus met een ver hoogd dak, rondom glas, APK-gekeurd. Tel. 01115-1490. Vrijdagavond koopavond, open 7 uur. Tuincentrum Re nesse, La one 20, Renesse, 01116-1820. Groente-, bloem- en kruiden zaden „van Zwaan, Nun- heims, Wouda" betekent hoge kwaliteit. Nu tegen sterk ver laagde prijzen. Groot assorti ment. Tuincentrum „Sluijs", Hogezoom 44, tel. 1437, Haamstede. ADVERTEREN IS VERKOPEN! DEN HELDER - De Helderse visserkotter HD 7 „Zes Gebroeders" heeft vo rige week donderdag iets ten zuidwesten van de Bruine Bank ongeveer vijftig mijl westelijk van IJmuiden op de Noordzee ongeveer een halve kubieke me ter aan brokken fosfor opgevist. De Rijkspolitie te Water in Den Helder heeft dit meegedeeld. Volgens een politiewoordvoerder worden de brokken in de vorm van bakstenen uitsluitend in de oorlogs industrie gebruikt voor bijvoorbeeld de fabricage van fosforbommen. Het vermoeden is dan ook dat het gaat om fosforbommen uit de Tweede Wereldoorlog. „Engelse bommenwer pers dropten hun overtollige bommen wegens gebrek aan brandstof na bombardementen mogelijk in de Noordzee om weer hoogte te krijgen en op die manier Engeland te halen", aldus de politiewoordvoerder. Het kan zijn dat de bommen nu doorroesten en het fosfor loskomt. De politie vermoedt dat er in het betrok ken gebied een flinke hoeveelheid fosfor ligt. Voor zover de politie weet is het de eerste keer dat een visser fosfor in de netten kreeg. Dat de gele brokstukken recentelijk door een schip zijn geloosd acht de woordvoer der niet waarschijnlijk omdat er geen meldingen zijn van overboord gesla gen fosfor-containers. Fosfor De Rijkspolitie te Water waar schuwt de vissers dat fosfor de eigen schap heeft spontaan in brand te vlie gen wanneer het in aanraking komt met de buitenlucht. Tijdens deze reactie komt giftig fosfidedamp vrij dat de lever kan aantasten. Bij aanra king met de huid kunnen ernstige brandwonden ontstaan. De rijkspol- tie adviseert de vissers als zij fosfor opvissen dit onmiddellijk onder wa ter te zetten. Mocht de huid er toch mee in aanraking komen, dan het li chaamsdeel onder water houden tot deskundige hulp beschikbaar is. De politie benadrukt dat fosfor niet ex plosief is, maar eenmaal in vloeibare vorm zeer moeilijk te verwijderen. ROTTERDAM - De Van Brienenoord- brug van Rotterdam in de richting Dordrecht is maandag vier en een half uur gestremd geweest door een omgevallen vrachtwagen. king van staatssecretaris Ploeg van medio maart. Daarin heeft deze be paald dat individuele vissers vanaf 1 april tien weken voor de kant moe ten. De bedoeling van de regeling is de vissers de rest van het jaar zoda nig rond te laten vissen dat zij aan het eind niet massaal voor de kant moeten zoals eind vorig jaar gebeur de. Anderzijds moet de regeling de handel en verwerkende industrie van een geregelde aanvoer verzekeren. De individuele plannen worden ge toetst aan de uitgangspunten van de beschikking. Als een plan daaraan niet voldoet kan het ministerie zelf verplichte stilligweken opleggen. Een week is een aaneengesloten pe riode van zeven hele dagen. Overtre ding van de beschikking is volgens de woordvoerder een economisch delict. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Nieuwer ter Aa: J. Maas, kand. te Hendrik Ido Am bacht. Bedankt voor Katwijk aan Zee: J. E. W. Nicolaï te Nieuwendijk. Gereformeerde Kerken Beroepen te Kapelle-Biezelinge: L. T. van der Leer, kand. aldaar, die dit beroep heeft aangenomen; te Weste- remden (in tijd. gedeeltelijke dienst): L. Zwanenburg, emeritus predikant te Groningen. Beroepbaarstelling: drs. L. T. van der Leer, van der Biltlaan 63, 4421 BD, Kapelle-Biezelinge, tel. 01102- 1207. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Harkstede in combina tie met Overschild: drs. J. Huijgen, kand. te Kampen. Aangenomen naar IJsselmuiden- Grafhorst: K. de Vries, kand. te Kam pen, die bedankte voor Marknesse. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Gouda: J. Kareis te Rijssen. Bedankt voor Den Haag-Zuid: L. Blok te Nunspeet; voor Berkenwoude in combinatie met Dovenzorg: C. J. Meeuse te Rotterdam-Zuid. Oud Gereformeerde Gemeente in Nederland OOSTERLAND Donderdag 10 april, 19.30 uur ds. A. P. v.d. Meer, Krimpen a/d IJssel. Het wolven jong 114. „Hier neem mee, want wij willen hem niet meer," bromt de oude aanvoer der als hij even later met de sidderende Skapti voor Eric de Noorman staat. Van de zelfverzekerde, hardvochtige, fiere burchtheer is niet veel meer over. „Het is goed," wendt Eric zich tot de aanvoerder van het landvolk, „mij dunkt, de kerel is genoeg gestraft. Laat hem lopen." „Ja maar." protesteert de oude, „het is een schurk, heer. Hij is gevaarlijk." „Gevaarlijk, deze angstige landloper gevaarlijk?" zegt de Noorman spottend. „Komaan jullie zijn gevaarlijker voor hem dan hij voor jullie. Daarom, wees grootmoedig en laat hem met rust." En alsof dit onderwerp daarmee van de baan is, overhandigt Eric de oude aanvoerder een klein buideltje. „Wees zo goed dit te overhandigen aan de oude Ormilda en haar dochter, voor de gastvrijheid en warmte die wij in hun kleine hut ondervonden hebben." „Dank heer," stamelt de oude. en er glinstert wat in zijn ogen. „Hiermee doet ge een goed werk, want die twee vrouwen behoren tot de armsten." Zonder Skapti verder een blik waar dig te keuren, nemen de boeren nu af scheid van Eric en zijn mannen en even later glijden ook de Noorse schepen zee waarts. In do verte zien zij de roerloze gestalte van Skapti. die hen roerloos na kijkt. kleiner worden. „Kijk," zegt Svein dank. „hij krijgt zogezegd gezelschap, nu zijn ze met z'n drieën." En aan de oevers van de rivier staart Skapti wezenloos in het gelaat van de oude kluizenaar. „Kijk, daar zit je nou. hè." zegt de ou de zonderling hoofdschuddend. „En ik heb je nog zo gewaarschuwd. Jij had dat wolvenjong nooit mee moeten nemen, die is vroeg of laat iedereen te slim af. Let op mijn woorden. Maar kom, jij hebt honger en dorst, zie ik. Ga mee en wees mijn gast. want hoe gek het ook klinken mag. ik heb op het ogenblijk zowaar nog meer dan gij!" EINDE

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 6