Zomer(se)zegels Eén miljoen tonnen mosselen niet voldoende om aan steeds stijgende vraag te voldoen M/pSC, £)UCj k-Cj Veel bezwaren tegen ontwerp bestemmingsplan Scholderlaan 0% ISTA Jaarverslag Zevibel: Reconstructie binnenstad AUSTIN ROVER 24 DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vergadering» VVV Renesse Renesser woningen:permanent of recreatief? is dat er gequoteerde vissoorten wor den meegevangen. „Wij vragen ons dan ook af, alles overziende, hoe het mogelijk is dat er aan de éne kant vakmanschap, durf om te investeren en een grote ar beidsinzet nodig is om de economie weer op te krikken, terwijl als de visserman dit doet, het als misdadig wordt beschouwd. In welke onwezen lijke situatie zijn we nu terecht geko men?", zo vragen de Zeeuwse vissers van Zevibel zich af. Mosselsector De zeer strenge vorst aan het begin van '85 zorgde er ook voor dat de voorraad mosselzaad op de droogval lende gronden in de oostelijke Wad denzee door ijsgang behoorlijk werd gereduceerd. Het gevolg hiervan was dat men de Zeeuwse mosselpercelen niet optimaal heeft kunnen bezaaien hetgeen z'n invloed zal hebben op het seizoen '86/'87. Op 24 juni werden de eerste ladingen Waddenzeemosselen aangevoerd waarmee het seizoen werd geopend. Deze mosselen waren het gehele jaar door van uitzonderlij ke kwaliteit, de prijzen en het vlees gewicht waren goed. Het tegengestel de was in Zeeland aan de orde: de Zeeuwse produktie daalde weer, de groei en kwaliteit van het vleesge wicht was ook minder. De totale aanvoer van meer dan één miljoen tonnen en een opbrengst van 50 miljoen gulden stemt over het algemeen tot tevredenheid. Alle mosselen werden door handel en fa brieken afgenomen, zodat er geen mosselen in het fonds werden opge nomen. De vraag naar mosselen neemt nog steeds toe, waardoor zon der import de mosselhandel niet meer aan de vraag kan voldoen. Het verslag stelt verder ,over deze bedrijfstak, dat Zevibel sinds 1980 bezig is om te komen tot meer stabili teit in de mosselproduktie. „Als Ne derland zijn tweede plaats in de we reldproductie voor mosselen wil behouden, dan zal de overheid samen met belanghebbenden dienen te be vorderen, dat instabiele mosselperce len worden vervangen". Momenteel is in de westelijke Waddenzee ca 6000 ha grond in gebruik voor de mosselcul tuur, waarvan tweederde instabiel. De Volkerakpercelen gaan straks ver loren door de afsluiting van de Phi- lipsdam. Compensatie en vervanging zou uitkomst bieden om tot regelma tige produktie te komen. Monopoliepositie Ten aanzien van de oestersector merkt het jaarverslag op dat de mo nopoliepositie van Vervoex in het Grevelingenmeer nog maar voor een klein deel is doorbroken. Overleg komt maar moeizaam op gang. Er zijn in het verslagjaar weer wat oesters uitgezaaid op de Yerseke Bank, waarvoor echter een van de slechtste kwaliteiten Grevelingen- oesters werden gebruikt. Schelpziek te zorgde voor het mislukken van de ze proef. De staatssecretaris van landbouw ZIER1KZEE - Vandaag, dinsdag, is men begonnen met de reconstructie van dc binnenstad. Gedurende een achttal weken, of zoveel korter als het karwei geklaard is. worden werk zaamheden uitgevoerd aan de Mol, Schuithaven en de westelijke zijde van het Havenplein. Gedurende die periode worden verkeersmaatregelen getroffen, die voor de weggebruikers enige overlast kunnen bezorgen. UfORDT HET Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Opklaringen Aanhoudend koud. Eerst veel be wolking en enige regen of motregen. Later op de dag vanuit het noorden opklaringen en droger. Het slechte zicht wordt later goed. De noord tot noordoostelijke wind is meest 6 tot 7 Beaufort. Minimumtemperatuur ko mende nacht 4 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 12 april: Donderdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 9 graden Windkracht: noordoost 6 Vrijdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 0 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: noord 4 Zaterdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 0 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 9 april Zon op 06.57, onder 20.27 Maan op 7.10, onder 20.54 10 april Zon op 06.55, onder 20.28 Maan op 07.21, onder 22.07 Eerste Kwartier: 17 april (12.35) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Woensdag zijn er in ons land grote temperatuurverschillen te verwachten. In het noorden van het land wordt het niet veel warmer dan een graad of 8, in de zuidelijke pro vincies kan in de middag een tempe ratuur van 14 graden bereikt worden. In het noorden van het land staat een vrij krachtige noordoosten wind waarmee koude lucht van de Oostzee wordt aangevoerd. Boven de zuidelijke provincies be vindt zich warmere lucht waarin ook enkele opklaringen voorkomen. Van lange duur zijn de hogere temperatu ren in het zuiden niet. Boven de Brit se Eilanden vormt zich een hogedruk- gebied. Hierdoor draait de wind bij ons naar het noorden en wordt de koude lucht verder naar het zuiden getransporteerd. Na woensdag is de kans op vorst aan de grond dan ook niet uitgesloten. Advertentie financie tegen rente OOSTERLAND mnd financiering tegen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 8 APRIL 1986 142ste jaargang Nr. 23910 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Gemeentebode De Brouwse gemeentebode L. J. van der Wie len gaat op 1 mei in de VUT. Hij heeft er dan 34 dienstjaren en 25 jaar als gemeentebode opzitten. (Pag. 2). Bezwaar De gemeente Westerschouwen maakt be zwaar tegen het opnemen van een bedrag in de begroting van de Beatrixschool voor herstel vernielingen. (Pag. 3). Schaakkampioen Johan de Wolf veroverde het open schaakkam pioenschap van Schouwen-Duiveland door meer weerstandspunten dan titelhouder Mi chael Wise. (Pag. 5). Gepromoveerd De zaalvoetbalploeg van Zeelandia promo veerde door een 3-3 gelijkspel tegen Skol Boys naar de eerste klas van de eilandelijke zaal voetbalcompetitie. (Pag. 5). Het is vaak moeilijk een vraag even dom te beantwoorden als zij gesteld is. Otto Weiss en visserij heeft intussen de toezeg ging gedaan dat er voorlopig aan vijftien deelnemers percelen zullen worden uitgegeven in het Grevelin genmeer. Zevibel-secretaris P. J. V. de Baare vul', in zijn verslag aan te hopen dat er dit jaar een begin kan worden gemaakt met het gaan kwe ken van oesters in het Grevelingen meer door deze vijftien kwekers en dat later de Oosterschelde weer be volkt zal worden met oesters. vervolg pagina 2 Dit nummer bestaat uit 8 pagina's RENESSE - De VVV in Renesse heeft voor woensdag 16 april haar voorjaarsledenvergadering op het programma staan. In hotel de Zeeuwse Stromen komen de leden vanaf 20.00 uur bij elkaar. De leden spreken ondermeer over het jaarverslag over 1985, de verkie zing van enkele bestuursleden (aftre dend en herkiesbaar D. S. Kooman en L. Lemsom), de jaarrekening over 1985, de toelichting op de subsidie en de hernieuwde begroting en het voor lopig overzicht van de evenementen voor het komende seizoen. Ook de promotiecommissie De Schouwse Kust staat op het programma. De zomerpostzegels in een zonnige omgeving. ZIERIKZEE - Bij zomerzegeIs hoort een zonnig tafereeltje. Omdat de weersomstandigheden dat niet bepaald toela ten. was er voor bovenstaande prent een mengelmoesje van fotografische fantasie en techniek nodig. Elders in deze uitgave meer over de zomerzegels en de verkoop ervan. YERSEKE - De Zeeuwse vissers, verenigd in Zevibel, komen in Yerseke voor de jaarvergadering bijeen op za terdag 19 april in het gemeenschapscentrum De Zaete aan de Korringaweg. De jaarvergadering begint om 10.00 uur. Gastheer is de vissersvereniging Yerseke, waarvan de voorzitter een welkomstwoord zal spreken, gevolgd door de jaarrede van de Zevibel-voorzitter. Naast de ge bruikelijke huishoudelijke zaken zal na de pauze drs H. Eversdijk een inleiding houden met als onderwerp: De actuele problemen in de visserij en schelpdierencultures, vanuit de politiek gezien. Graag De gemeente ziet uiteraard graag een goedkeuring van het plan en wijst derhalve een bestemming voor de verschillende woningen aan. Zij die permanent wonen in een van de woningen kan daar blijven en zij die de woning als recreatief onderkomen gebruiken idem dito. In de status quo verandert dus niets, maar de bewo ners behouden liever de vrijheid om aan hun huis de bestemming te ge ven, die zij op een bepaald moment wenselijk achten. Wat kan er zich voordoen. Tijdens de donderdagavond gehouden hoor zitting tijdens dc commissievergade ring werd bijvoorbeeld het volgende Interessante gegevens bevat het jaarverslag per bedrijfstak dat even eens aan de orde zal worden gesteld. Daaruit valt op te maken dat er in to taal tien nieuw gebouwde vaartuigen in de vaart zijn gekomen. Er wordt dan ook gesproken van een zeer mo derne vloot. Garnalenvisserij TJit bijgeleverde cijfers blijkt dat het verslagjaar niet als een gunstig garnalenjaar bekend zal blijven. Vooral de lange en sterke vorstperio de in februari heeft geen goed aan het garnalenbestand gedaan. Mindere aanvoer en lagere prijzen zorgden voor een aanzienlijke omzetdaling. Het zogenaamde garnalenbesluit wordt in het verslag zuiver theore tisch en totaal niet op de praktijk af gestemd genoemd. „De overheid is veel te optimistisch over het feit dat de bewerking van garnalen aan boord door nieuw te ontwikkelen appara tuur aanzienlijk verbeterd kan wor den. Dit proces kan niet geforceerd worden zoals nu het geval blijkt te zijn. Men zal op dit punt een wat voorzichtiger beleid moeten voeren", aldus het jaarverslag. Kottervisserij De kottervisserij heeft in 1985 in negatieve zin de belangstelling ge haald. De goed renderende be drijfstak komt onder steeds grotere druk van het quoteringsbeleid te staan, met als voornaamste oorza ken: Nederland heeft in 1974 te wei nig vis toegewezen gekregen, in de navolgende jaren zijn nog meer be perkingen doorgevoerd en dat terwijl de vloot verder is gemoderniseerd en uitgebreid. Ook de quoteringsmaa- tregelen noemt het verslag puur theo retisch, omdat het niet te voorkomen BURGH-HAAMSTEDE - De Westerschouwse commis sie voor de ruimtelijke ordening heeft maandagavond negen bezwaarschriften voor zich gekregen naar aanlei ding van het ontwerp-bestemmingsplan Scholderlaan in Renesse. De provincie wil dat de gemeente de daar ge bouwde woningen of een recreatieve of een permanente woonbestemming geeft, maar niet beide. De gemeente gaat dit ter bescherming van haar wooncontingent inwil- gen, maar vindt hierbij nogal wat tegenstand op haar pad. De woningen aan de Scholderlaan zijn eerder naar de provincie gegaan in een bestemmingsplan, maar het provinciaal bestuur onthield zich van goedkeuring van het plan. Hiervoor droeg zij aan, dat voldoende voor overleg ontbrak en een regeling met betrekking tot het gebruik van de woningen ontbrak (ontbreekt). Dat laatste betekent, dat de panden zowel een recreatieve als permanente be stemming kunnen hebben. duidelijk. Iemand kiest nu voor per manente bewoning, maar wil het pand na enkele jaren verkopen aan een recreant. De gemeente stemt hiermee niet in, dc woning had im mers een permanente bestemming. Iemand echter, die nu kiest voor per manente bewoning, mag het pand zelf wel als recreatief onderkomen gebruiken, maar niet als zodanig ver kopen. Burgemeester J. L. Niemantsver- driet-Leenheer maakte de opgeko men bewoners en afgevaardigden daarvan duidelijk, dat in het bestem mingsplan een clausule wordt opge nomen, waardoor de bewoners op een later tijdstip naar wens een wijziging van de bestemming kunnen aanvra gen. Hoewel uit haar woorden duide lijk werd, dat een dergelijk verzoek niet op al te veel problemen hoeft te Vervolg pagina 6

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1