Kerkwerfse veehandelaren vieren gouden jubileum Cursus voor vrouwen: 'Levend in je lijf' Plandsoen start eigen bedrijfje MIDDEN MIDDENSTAND JANWILLEM CAPELLE haarverzorging J aar vergadering Stad en Lande Damesclub bv Burgh organiseert districtsdag biljarten 4 Vader en zoon Hart in de stal. De afdeling varkens is het terrein van zoon Cees, dat niet wegneemt dat vader Hart er niet voor zou zorgen.... Van RTM naar eigen vervoer KERKWERVE - Op 12 april wordt er in Kerkwer- ve een gouden jubileum ge vierd. Op die datum be staat het bedrijf van L. C. Hart vijftig jaar. De heer Hart heeft een vee- en var kenshandel, ooit begonnen door grondlegger C. Hart, voortgezet door L. C. Hart en de derde generatie Hart is sinds een paar jaar ook in het bedrijf: C. J. (Cees) Hart. Het heuglijke feit wordt gevierd met een re ceptie voor.de vele (vaste) klanten in De Zeeuwse Stromen. Vader C. Hart begon in 1935 een sla gerij in Serooskerke, zelfstandig en verrichtte daarbij ook nog huisslach tingen. Maar het kleine Serooskerke bleek niet groot genoeg om in zijn le vensonderhoud te kunnen voorzien. De slagerij liep niet best, vandaar dat C. Hart een jaar later in de veehandel verzeild raakte, nu een halve eeuw geleden. In 1938 resulteerde die han del in het van de hand doen van de slagerij en was C. Hart alleen nog veehandelaar. Per RTM Uiteraard verliep de veehandel vijftig jaar geleden heel anders dan nu, zo weet C. J. Hart nog goed. Over die vijftig jaar vertelt hij, omdat va der Hart helaas al is overleden. Vijf tig jaar geleden werd het te verhan delen vee bij de boer gekocht, die zijn vee dan persoonlijk moest afleveren bij de spoorboot in Zierikzee of bij een van de vele stationnetjes van de RTM. Veewagens waren er nog niet. In Numansdorp werd er overgeladen, op weg naar de markt in Rotterdam. Dat betekende een reis van twee da gen: maandagochtend vroeg weg, en dinsdagavond laat thuis. En als de boot vertraging had betekende dat voor de boeren soms uren lang wach ten op hun (nieuw) vee, dat lopend naar het desbetreffend bedrijf werd gebracht. De RTM staakte een paar jaar na de oorlog het veevervoer en toen kwamen de vrachtwagens die die taak overnamen. L. C. Hart heeft het nog meegemaakt, dat vervoer per RTM. De komst van de veewagens bete kende veel tijdwinst, alhoewel aan vankelijk nog de barrière Zijpe moest worden genomen. De eerste boot op maandag was gereserveerd voor de veewagens. Wat Hart betreft waren dat de vrachtrijders van Noordhoek, Hendrikse en ook Van der Wekken uit Zierikzee. Wel werd het mogelijk om dezelfde dag terug te zijn. Na de oorlog, zo weet Hart nog goed, was er veel handel in vee, om dat een deel van Schouwen- Duiveland onder water had gestaan en er een nieuw begin met vele boe renbedrijven moest worden gemaakt. Hetzelfde deed zich voor na de wa tersnoodramp van '53, waarbij veel vee het leven liet. Ook toen weer een nieuw begin, en derhalve een flore rende tijd voor de veehandel van Hart. Varkens Na die ramp in '55 kwam L. C. Hart in het bedrijf en hij nam de varkens handel er bij. Het is nog steeds vee- èn varkenshandel, wat de vraag rechtvaardigt of varkens niet als vee te boek staan. Hart: ,,Als we over vee spreken bedoelen we het rundvee: kalveren, pinken, maar ook paarden en schapen bijvoorbeeld. De varkens handel is een aparte handel en valt gewoonlijk niet onder de veehandel. Na de ramp was er op Schouwen geen varkenshandelaar meer, vandaar dat toen ik in het bedrijf kwam die var kenshandel erbij ging doen. En met de opkomst van de intensieve veehou derij, zat daar een goedé boterham in". Die varkenshandel is inmiddels uitgebreid tot 70% van de totale om zet, een illustratief cijfer, waarvoor zoon Cees nu de verantwoording draagt: hij is de varkenshandelaar. Derde Hart Intussen werd ook het eigen ver voer ter hand genomen, in 1960 om precies te zijn. Vanaf die tijd wordt het vee door Hart zelf bij de boer ge haald en per eigen veewagen naar de markt gebracht. Hart deed dat vier jaar, tot zijn vader ziek werd en is gestorven. Toen stond hij er alleen voor en dat bleek niet haalbaar. Een chauffeur, werd in dienst genomen tot in september 1983 zoon Cees in het be drijf kwam als derde generatie. Sindsdien wordt het bedrijf door de twee Harten gevoerd. Cees vertelt dat in vergelijking met vroeger de varkenshandel veel telefonisch wordt afgedaan, voorna melijk al op zaterdag zodat hij pre cies weet hoeveel hij de volgende week moet kopen en verkopen. De varkens gaan levend via Rosendaal naar Italië en Frankrijk en voor de slacht naar Rotterdam en Schoonho ven. Varkens komen zelden op de veemarkt, die er komen worden van de markt direct naar een slachthuis gebracht. Hart sr is de veehandelaar van de twee en houdt zich dus bezig met de handel in rundvee, paarden, geiten, schapen, heeft zijn klanten overwe gend op Schouwen-Duiveland, maar ook op Goeree-Overflakkee en Noord-Beveland. Wekelijks is hij te vinden op de veemarkt van Dm Bosch, een enkele keer in Leiden. Buiten dat om is er nog het eigen bedrijf van 23 ha, met het eigen vee. ,,Het is eigenlijk mijn winkel: alles wat hier loopt is te koop", zegt Hart, Behalve dan de honderd fokooien, waarvan er nog maar enkelen moeten lammeren. Een veehandel èn een ei gen boerderij vergen samen heel wat uurtjes. Werkdagen van 's nachts drie uur tot diep in de avond betekent dat onder meer, met alleen het weekeinde vrij, in feite alleen de zondag. Varkenspest De onlangs uitgebroken var kenspest heeft er intussen voor ge zorgd dat de handel in varkens nage noeg stil ligt, en dat betekent ook voor veehandelaren als Hart een strop. Het vervoer van varkens is ver boden in Noord- en Zuid-Holland en Utrecht. Aangezien er een week van te voren gekocht wordt en nu niet ver kocht kan worden zit de handelaar met varkens. Cees verklaart dat hij de boeren eerst vraagt of de dieren wat langer bij hen mogen blijven, maar als dat niet kan dat moet hij ze afnemen (verkocht is verkocht), maar daar heeft hij een huur-stal voor in reserve waar met gemak een paar honderd varkens kunnen worden ge houden. ,,Maar ook weer niet te lang: anders worden ze te zwaar voor de handel". Overigens betekent een stil liggende varkenshandel ook een strop voor de vaderlandse economie: wekelijks wordt er voor 30 miljoen aan vee verhandeld, waarvan 60% export-varkens. Nog vijftig Toch ziet Hart de toekomst niet somber in en zegt welgemoed er nog vijftig jaar er bij te willen voor het bedrijf. Dit ondanks de (tijdelijke) malaise met de varkens, ondanks de superheffing, boterberg, melkplas, vleesberg of mestoverschotten. ,,Het zal niet meevallen om uit te breiden, maar voor deze problemen zal wel een oplossing komen", klinkt het vol vertrouwen voor de toekomst. Dikbillen Nu we toch een 'échte' veehande laar aan de praat hebben, willen we ook nog het fijne weten van die rel vlak voor Pasen in Den Bosch, tussen handelaren en actievoerders van Lek ker Dier met de 'dikbillen' als inzet. Hart zelf was daar niet bij, maar kiest (begrijpelijk) de zijde van de dikbilfokker. Hij heeft daar zo z'n ei gen filosofie over. „Fokkers van dikbillen fokken een superras. En wat maakt het nu eigen lijk uit of zo'n kalf al dan niet met een keizersnee ter wereld komt? Moeten ze zich daar zo druk over ma ken? Ik zeg dan weieens: kijk naar onze koningin, al de prinsen zijn met een keizersnee ter wereld ge bracht waarom zou dat bij een dier dan niet mogen? Ik denk trou wens dat een dier minder pijn heeft bij een keizersnee, die vakkundig door een veearts wordt uitgevoerd, dan met de zogenaamde 'natuurlijke' bevallingen", aldus de mening van Hart. Over de aversie van handelaren en boeren, tegenover de schrijvende en fotograferende pers op de veemark ten zegt Hart dat ook te begrijpen. ,,Er wordt vaak negatief over ge schreven ja. En dan krijg je aversie. Er gebeurt weieens wat, dat zal ik niet ontkennen. Sommigen presteren het om wat wij noemen 'wrak-vee' aan de markt te brengen en dat is ver boden. Al^ een keurmeester dat ziet, krijg je geheid een proces-verbaal en wordt het dier direct afgevoerd naar het slachthuis. Maar ik vraag me af, waarom zulke dieren -die gelukkig maar sporadisch op de markt komen- nu juist uitgebreid in beeld worden gebracht. Laatst nog in Panorama: één foto maar bij een artikel, van een kreupele koe. Moet dat nou Consument In het vervolg hierop zegt Hart dat in feite de consument er de oorzaak van is dat er soms vee wordt gehou den op een manier die die consument eigenlijk niet wil: de intensieve vee houderij. Dat komt omdat men steeds meer en steeds goedkoper vlees wil. Hij zegt zeker te weten dat de boeren bijvoorbeeld varkens graag op stro zouden willen houden (zoals Hart trouwens zelf ook doet) als er drie gulden per kilo méér zou worden betaald. Dan wordt het extra werk betaald. Wat dat betreft merkt de veehande laar ook een groot verschil op met vroeger: boeren hebben nu geen tijd meer voor een praatje. Vroeger kon een handelaar gerust onder mel- kenstijd langs komen, nu niet meer: de boer moet zélf melken waar vroe ger de knechts dat deden. De concur rentie onder de handelaren is groter, ook als gevolg van een grotere mobili teit. Niet één gelijk Het leuke van in vee handelen vindt Hart het omgaan met mensen in de eerste plaats. Daarbij komt, dat elk stuk vee weer anders is, er is niet één koe gelijk. Telkens weer moet er geschat worden en beoordelen wat het dier in kwestie waard is. Derhal ve vindt hij het handelen op en voor de markt de leukste kant van zijn vak, waarbij gedegen vakmanschap om de hoek komt kijken. Als het over slachtvee gaat wordt er niet meer per stuk maar per kilo gesproken als ba sisprijs en dat is minder aantrekke lijk. Kopen en verkopen plus zelf een boerenbedrijf hebben. Dat gaat al vijftig jaar zo in Kerkwerve aan de Bootsweg. Op de receptie zullen ze ker nog vaste klanten verschijnen die al bij C. Hart klant waren en dat nog zijn. Dat is een teken dat de Kerkwerfse veehandelaren Hart sr en jr goed bekend staan. Een kwestie van vertrouwen. Een foto van een paasveetentoonstelling in Rotterdam, met een fraaie stier. Het jaartal is 1957. Links L. C. Hart, midden slager J. Berrevoets uit Zierik zee en rechts de grondlegger van het jubilerende bedrijf, C. Hart. BURGH-HAAMSTEDE - De 39-jarige Jaap Plandsoen uit Burgh-Haamstede is een eigen schildersbedrijfje begonnen. Plandsoen liep al enige tijd rond met het idee van een ei gen zaakje. „Het is geen stap die je zomaar neemt, maar ik heb besloten dat wanneer ik een bedrijfje wilde starten het snel moest doen". Plandsoen heeft alle vertrou wen in de toekomst en dat maakt een begin altijd gemak kelijker. Hij heeft altijd al in het schildersvak gezeten en kreeg de laatste tijd als niet- zelfstandige veel opdrachten. De Westerschouwenaar specia liseert zich in schilderwerk, wandafwerking en beglazing INDE en staat klaar voor opdrachten in alle soorten en maten. On getwijfeld een hele bedrijvig heid aan de Zandweg 21 te Burgh-Haamstede. Taal van het lichaam ZIERIKZEE - 'Levend in je lijf' is de titel van een speci fieke cursus voor vrouwen, die op woensdag 9 april in Zierikzee van start gaat. In deze cursus wordt de taal van het lichaam centraal gesteld: Zorgen, pijn, agressie, vreugde, enthousiasme, genieten, reacties op de omge ving zijn immers allemaal zaken, die door het lichaam tot uitdrukking worden gebracht. In het dagelijks taalgebruik zijn daar al diverse voorbeelden van te vinden: Een gat in de lucht springen; onder zorgen gebukt gaan; een stijf- hoofd zijn; door de knieën gaan. Fysiotherapeute Joke Enserink stelt vast, dat in het dagelijks leven nauwelijks nog wordt gelet op de reacties van het lichaam op allerlei situaties. In sommige gevallen wor den lichaamssignalen pas serieus ge nomen als er al sprake is van barsten de koppijn, depressiviteit en ziektes. De cursus 'Levend in je lijf' wil (weer) zicht geven op wat het lichaam met signalen duidelijk wil maken. Hoe deze lichaamssignalen op te mer ken en te accepteren zijn, zonder dat er direct een waarde-oordecl aan ver bonden wordt. Als werkvormen worden lichaams oefeningen (zowel inspannend als ontspannend), expressievormen en geleide fantasie gebruikt. Er wordt zowel individueel als met de hele groep gewerkt. Wat onder meer aan de orde komt, zijn punten als: eigen grenzen erva ren, contact maken, geven en ontvan gen, evenwicht vinden, groot/klein zijn. 'Levend in je lijf' is bedoeld voor vrouwen, die met hun lichaam(signa- len) willen kennismaken. Begeleidsters zijn Joke Enserink en Frieda de Groot. Laatstgenoemde is yogalerares en actief bezig met in tuïtieve geneeswijze op judo- en yo- gagebied. De cursus wordt op zes achtereen volgende woensdagochtenden gege ven (uitgezonderd 30 april) van 9.00 uur tot 11.15 uur in het Parochiecen trum in de Mosselstraat 2. Een uitgebreide folder en meerdere inlichtingen zijn verkrijgbaar bij Jo ke Enserink, Poststraat 25. Zierikzee, tel. <01110)-5433. Advertentie markt 1 brouwershaven 01119-2146 ZIERIKZEE - De Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland heeft een goed jaar achter de rug. Dat is te lezen in het jaarverslag van de vereniging, dat aan de orde zal worden gesteld op de jaarvergade ring op vrijdag 25 april in de foyer van restaurant Mondragon. Op de jaarvergadering ook een lezing door M. P. de Bruin, historicus te Middel burg. De vergadering begint om 19.30 uur. De vereniging spreekt van een goed jaar, mede omdat ruim veertig nieu we leden zich aanmeldden. Er waren voorts goed bezochte vergaderingen en het tiende jaarboek verscheen in het verslagjaar. Ook werd het initia tief genomen tot het plaatsen van herdenkingsstenen van de storm ramp in 1953. Tbch spreekt het jaar verslag ook zorgen uit: het behoud van stedelijke- en landelijke schoon heid als doelstelling van de vereni ging is er niet makkelijker op gewor den. Onder meer door de voltooiing van de Oosterscheldewerken met een voorgenomen nieuw tracé naar de damaanzet en verdere openlegging voor verkeersstromen en recreanten, kan niet anders dan schade aan het weidse landschap doen, aldus het ver slag. Derhalve heeft de vereniging de komende jaren nog werk voldoende. De vereniging prijst zich gelukkig door de gemeente Westerschouwen te zijn ingeschakeld bij de publieks voorziening rond de Karolinische burcht te Burgh. Ledenbestand De verheugende groei van het le denbestand werd overigens deels te niet gedaan door overlijden en opzeg gingen en het schrappen van een aantal leden dat de contributie niet betaalde na herhaald aandringen. Het ledenbestand daalde nu tot onder de 600, maar met de echtgenoten en huisgenoten er bij beloopt het aantal toch rond de 800. Behalve het jaarverslag komen aan de orde: notulen, ingekomen stuk ken. rekening en verantwoording 1985, begroting '87 en bestuursverkie zing. Aftredend en herkiesbaar zijn mevrouw S. H. Eggink-du Burck en de heren J. L. van Sloten en L. J. Zon dag. Na de pauze volgt de lezing van M. P. de Bruin met als titel Meertens over de Zeeuwen. BURGH-HAAMSTEDE - De da- mcsbiljartvereniging Burgh organi seert op zaterdag 5 april de jaarlijkse districtsdag biljarten, die traditio neel fungeert als de officieuze afslui ting van het seizoen. Tijdens deze dag worden niet alleen de kampi oensbekers uitgereikt, maar er wordt ook gestreden om het dis trictskampioenschap voor teams. Hiervoor hebben zich geplaatst de ploegen van bv Phoenix uit Ouwer- kerk, bv Rencsse, bv Bommencde uit Znnnemaire en bv Onder Vrienden uit Burgh-Haamstede. Zij spelen in restaurant 't Grote Zwijn een thuis wedstrijd. Het afgelopen seizoen werden in to taal 23 individuele biljarttitels en vijf teamtitels vergeven in het dis trict Schouwen-Duiveland van de Ko ninklijke Nederlandse Biljart Bond. Bij de teams pakte bv KVL uit Noordgouwe twee titels. Zij wonnen de driebandentitel en het kampioen schap in de C5-klasse. Bv Bommenc de pakte de titel in de C4-klasse en bv De Wig uit Renesse veroverde de C3- titel. JBNWK uit Nieuwerkerk haal de het jeugdkampioenschap binnen. Bij de individuele kampioenschap pen behaalden Ger Monster, Koos Dorreman, Wim Hanse, Rinus Lems en Leon Quick ieder twee titels. Der tien spelers behaalden een kam pioenschap.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 4