Windsingel verplaatst 'Alleen met een prachtig plan bereik je hen niet' Personeel gevraagd full-time medewerkster/medewerker Woninginrichting Deurloo 3 Rudy Prager vanuit zijn ervaring met basiseducatie: Laatste eer bewezen aan Joh. Coumou Laatste raad Duiveland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 4 april 1986 Nr. 23908 ZIERIKZEE - De plantsoenendienst is bezig geweest de windsingel aan de Zandkreekstraat enkele meters te verplaatsen. Op zich wellicht een vreemd karwei, maar de verklaring is simpel. De windsingel werd jaren geleden aangelegd, overeenkomstig het toen geldende bestemmingsplan. Dat plan is inmiddels gewijzigd. Nu blijkt dat de goed gedijende windsingel in de achtertuinen van de geplande woningen zou komen te staan. Vandaar de actie van de plantsoenendienst. Het karwei is inmiddels geklaard. ZIERIKZEE Benoeming Drs. G. van den Berg legt met in gang van december 1986 zijn functie van president-directeur van Cebeco- Handelsraad (in Rotterdam) neer. Ir. J. Prins neemt diens functie over, ter wijl ook drs. W. Adema de algemene directie komt versterken. Oogmeten Voor de tweede maal sinds haar oprichting in 1984 houdt de Vereni ging Oogmerk een nationale Oog- mpetweek. Van 14 tot en met 19 april kunnen belangstellenden gratis te recht bij de leden van de vereniging. Vorig jaar brachten zo'n 10.000 men sen een bezoek aan de optieks. Euthanasie De besturenraad van de vier instel lingen voor maatschappelijk active- ringswerk in Zeeland heeft een bro chure uitgegeven naar aanleiding van ZIERIKZEE- ,,Ik vermag alle din gen door Hem, die mij kracht geeft", luidde de aanvangstekst in de ge- dachtenisdienst donderdagmiddag in de Gasthuiskerk, voorafgaand aan de begrafenis van Johannes Coumou. Zeer velen uit stad en regio bewezen de laatste eer aan deze man, die in zijn intensief en arbeidzaam leven zo duidelijk zijn sporen heeft verdiend op economisch, cultureel en kerke lijk gebied. De heer C. Lagendijk, neef van de overledene en nestor van de familie omschreef Johannes Coumou in een korte toespraak tijdens deze druk be zochte dienst als 'een echte Zeeuw' in wiens vaandel het Luctor et Emergo stond geschreven. ,,Een eerlijke, hulpvaardige vriend; intensief geïn teresseerd in de wereld om hem heen; immer creatief bezig zijnd". Lagen dijk sprak woorden van troost tot de naaste nabestaanden en gaf hen de verzekering, dat Joh. Coumou voor altijd in de gedachten van zeer velen zal voortleven. Hervormd predikant ds. C. L. de Rooij wijdde zijn meditatie aan de woorden van apostel Paulus; „Het zij wij leven, het zij wij sterven, wij zijn des Heeren". De predikant sprak over de vele talenten, die Joh. Coumou kreeg geschonken en had gebruikt vanuit het besef, dat niemand voor zichzelf dient te leven, maar voor de mensen om hen) heen en tot eer van God. Spreker memoreerde ook de kriti sche geest en de soms oordeel inhou dende zwijgzaamheid, waar Joh. Coumou tijdens zijn leven ook men sen mee zal hebben gekwetst. De pre dikant schetste, dat de overledene zich ook daar vaak van bewust is ge weest en noemde in deze de vergeving van het geloof. Het rotsvast, kinder lijk vertrouwen, dat Joh. Coumou daarin immer had weten, te stellen, stond ook centraal in deze gedachte- nisdienst met de Schriftlezingen: Ro meinen 14 7-9 en Lukas 18 15-17 en Gezang 232. De orgelbegeleiding en een kort or gelspel tijdens deze dienst werden uitgevoerd door Dirk Jansz..Zwart, persoonlijk vriend van de familie Coumou. Na de gedachtenisdienst in de Gast huiskerk begeleidden velen Joh. Cou mou op zijn tocht naar zijn laatste rustplaats. het euthanasie-congres in Goes; in oktober van het vorige jaar. Daarin staan onder meer citaten van prof. dr. H. M. Kuitert (Vrije Universiteit), prof. C. Spreeuwenberg (Vrije Uni versiteit) en mr. E. P. R. Sutorius, ju ridisch medewerker van de Neder landse vereniging voor Euthanasie. De uitgave is te bestellen bij het pro vinciaal hervormd kerkcentrum, postbus 27, 4330 AA Middelburg (01180-15353). Oranjevereniging De algemene ledenvergadering van de Zierikzeese Oranjevereniging wordt gehouden óp maandag 14 april in het Huis van Nassau, aanvang 20.00 uur. Na opening en verslagen is er een bestuursverkiezing. Aftredend en niet herkiesbaar zijn mevrouw C. F. Beun-Deseijn en de heren J. M. Beun, F. van Hemert en T. C. J. Sim mers. Verder wordt voor de sluiting het programma van koninginnedag 1986 besproken. Aanrijding De Tol Ter hoogte van de verkeerslichten, rijdend van de Zeelandbrug richting Zierikzee botsten donderdag twee auto's met elkaar, met slechts lichte schade tot gevolg. C. v.d. G. uit Mid delburg zag te laat dat de voor hem rijdende auto van P. R. uit Noordgou- we remde voor het rode licht en reed achterop de auto. Afscheid J. C. van Beveren, administrateur van de Christelijke Scholengemeen schap in Zierikzee gaat 1 mei de VUT in. De medewerker krijgt hiervoor een receptie aangeboden op vrijdag 18 april in de Christelijk Gerefor meerde Kerk te Zierikzee. De af scheidsbijeenkomst begint om 16.30 uur. Zomerzegels Het plaatselijk comité voor de zo- merpostzegéls start dinsdag 8 april in het Zierikzeese postkantoor met de verkoop van de zomerpostzegelserie 1986. De actie duurt tot 24 april en be langstellenden kunnen op werkda gen tussen 09.00-12.00 uur en 13.30- 16.30 uur terecht bij de stand in de hal. Het gaat om de volgende postze gels: balans (50 20 cent), uurwerk (60 25 cent), barometer (65 25 cent), jacobstaf (70 30 cent). De ont werpen zijn van Kees Nieuwenhuij- zen. RENESSE Zangavond De CSHG-groepen organiseren een zangavond in de Hervormde kerk van Renesse op zaterdag 19 april. Er wor den overwegend liederen gezongen uit 'de oude doos', liederen die in vele harten nog leven. Jan van den Driest zal de zang op de hem toevertrouwde wijze leiden, terwijl Lex Zeedijk het orgel bespeelt. De CSHG-groepen willen deze avond houden in het be sef dat men hier in een vrije wereld leeft, een feit waar men goed van doordrongen moet zijn, aldus de groe pen. Voor die buitengewone vrijheid wil men God danken door middel van deze zangdienst. Verder komt er een koerierster vertellen over haar laat ste bezoek aan Roemenië en is er ge legenheid tot het stellen van vragen. De avond wordt besloten met een col lecte waarvan de opbrengst bestemd is voor voedsel voor Roemenië. Optreden Op Drift Tbneel vereniging Op Drift voert za terdagmiddag 5 april in het dorps huis (c Renesse het blijspel 'Oud Speelgoed' van Chiem van Houwc- ningen op. De voorstelling is in de eerste plaats bedoeld voor de bejaar den, maar uiteraard zijn ook andere belangstellenden van harte welkom. 'Oud Speelgoed' zal op de planken worden gezet door: Rie Giljamse, Corrie Hogerhuis, Marco Holm, Adrie Schaleven en Dick Kooman. De regie is in handen van Annemarie van de Wiel. De voorstelling in' het dorpshuis begint om 14.00 uur. KERKWERVE EHBO-examen De leerlingen van groep 7 en 8 van de Chr. Nat Basisschool deden op 27 maart Jeugd-EHBO A-examen.De lessen werden namens de Rode Kruis afdeling Zierikzee/Kerkwerve gege ven door Fred van Eyk en Willy Kristalijn. Het examen werd afgeno men door mevrouw Boot-Mangold en de heer Kloet, welke zeer tevreden waren over de kennis van de geslaag den. De geslaagden zijn: Martine Hanse, Carolien Stouten, Mirjam Kristalijn, Wilbert Huigens, Wilco Kooman, Martin Bienefeld, Jaap-Jan den Boer, Krijn Hendrikse, Marco Mol, Alex Hagestein, Christiaan Bil, Jaco Klink, Marco Kristalijn, Dennis Coo- mans, Erik van der Sluys, Jolanda Bil, Rianne Bolkenbaas, Ciska Berre- voets, Petra Stouten en Mirella Stou ten. OOSTERLAND Oud papier Ten bate van de zending van de Ge reformeerde Gemeenten wordt op za terdag 5 april oud papier en vodden opgehaald. De actie start om 9.30 uur. Verzocht wordt het papier gebundeld gereed te zetten. BRUINISSE Sakor-collecte Ten bate van de Sakor wordt van maandag 7 tot 13 april een collecte ge houden. Bijzondere ledenvergadering De Bru-Tèn De tennisvereniging De Bru-Tèn uit Bruinisse houdt op donderdag 17 april een bijzondere ledenvergade ring om acht uur in het clubhuis 't Mep'uus aan de Vang. Als enige agen dapunt staat genoteerd een wijziging in de hypotheek waardoor de vereni ging een lastenverlichting ondergaat. ZIERIKZEE - Je hebt in elk geval basiseducatie nodig om bijvoorbeeld in een welzijnscommissie te kunnen zit ten. Daar kun je anderen dan ontzeggen wat je zelf wel bezit: kennis en vaardigheden om je in het dagelijks le ven te redden. Je hebt de macht over niet-deskundigen te adviseren en/of te beslissen. Rudy Prager omschrijft dat als 'negatieve deskundigheid, gericht op het zichzelf in stand houden'. Prager is sinds vijf jaar verbonden aan De Lichtboei van het Leger des Heils, als buurt- en clubhuisleider. Hij heeft in dat eerste lustrum al veel ervaring opgedaan met basiseduca tie; een zaak die de laatste tijd vaak onderwerp van gesprek is tijdens raads- en commissievergaderingen. Over de wijze waarop soms over ba siseducatie wordt gesproken, toont Prager zich niet bijster enthousiast. In de eerste plaats moet het volgens hem niet bij woorden blijven, maar wordt het hoog tijd voor daden. Hij constateert echter, dat de lokale bestuurders niet echte stappen dur ven te zetten en liever wachten tot zich veilige en duidelijke structuren uitkristaliseren. Het gaat toch goed? Waar heeft die Prager het over? Het gaat toch goed met de volwassenen educatie. Vrijwel alle politieke par tijen in de diverse gemeenten op Schouwen-Duiveland gaven in hun verkiezingsprogramma's onlangs nog te kennen belang te hechten aan het tweede kans onderwijs, of hoe je dat ook noemen mag? De ambtenaren welzijn en de bestuurders zijn op re gionaal gebied toch ook bezig met de voorbereiding van een prachtig plan voor de volwasseneneducatie. Een plan, dat 'straks' bij het ministerie zal worden ingediend en wellicht ge honoreerd zal worden met wat extra rijkscentjes op grond van de nota vol wasseneneducatie, die daar in 1983 reeds over verscheen? En....de kans, dat het inderdaad een prachtig ph.n wordt, is vast groot, want er wordt al een hele tijd aan gewerkt, of in elk geval over gepraat. Bovendien moet het een duidelijk 'totaalplan' wor den, want zomaar eventjes een onder deel als een Vrouwenleerjaar eruit lichten, achtte (een deel van) de wel zijnscommissie in Zierikzee onlangs nog heel onverantwoord. Alles duidt er toch op, dat iedereen op regionaal, ambtelijk en bestuur lijk niveau heel verantwoord bezig is met die volwasseneneducatie of....ba siseducatie. Die woorden hoor je vaak afwisselend door elkaar, ge bruikt, of....zit er toch verschil in? „Ja, er zit inderdaad verschil in. Veel mensen halen deze begrippen onzettend door elkaar", verzucht Ru dy Prager en hij licht toe, dat het bij volwasseneneducatie gaat om open- school activiteiten vaak met be roepskwalificatie. Binnen de volwas seneneducatie onderscheidt men ech ter de basiseducatie, bedoeld voor inwoners van Nederland, die niet leerplichtig zijn en in een achter standsituatie verkeren. Bij basisedu catie gaat het om het vergroten van kennis en vaardigheden om zich in het dagelijks leven te redden. Als extra verduidelijking van deze toelichting; Het alfabetiseringspro ject voor Vietnamezen op Schouwen- Duiveland is volwasseneneducatie wanneer het gaat om het verwerven van Nederlandse taalvaardigheid, terwijl een zeker niveau van algeme ne ontwikkeling reeds in het land van oorsprong werd verworven. Gaat het extra om Jan, Piet of Klaas uit Zierikzee, Burgh of Brui nisse dan betreft de voor hen opgezet te alfabetiseringscursus uiteraard ba siseducatie, want....lezen en schrij ven vormen immers belangrijke vaardigheden om zich in het dage lijks leven te kunnen redden. Basiseducatie richt zich op mensen, die tot nu toe weinig kansen hebben gehad kennis te verwerven. Mensen, met wie Prager in De Lichtboei vaak in contact kwam en hij meent derhal ve te weten waarover hij spreekt. Rudy Prager: ,,Je moet kiezen tussen een beleid gericht op de financiën of een beleid, waarin de mens centraal wordt gesteld. Hij heeft ook zitting in de werk groep volwasseneneducatie. Een werkgroep op particulier initiatief gevormd door mensen, die zich in de ze regio reeds bezighielden met vor men van educatie voor volwassenen. In de totstandkoming van deze onder linge samenwerking had een op bouwwerker, volgens Prager, een be langrijke rol kunnen spelen. Ad Boonman nam destijds ook reeds het initiatief daartoe, maar zijn werk werd ruw onderbroken met het op heffen van de Stichting Samenle vingsopbouw. Het overleg binnén de werkgroep leidde in elk geval tot het concrete re sultaat van de nota: „Mag het een ietsje meer worden?" Enerzijds kon den de deelnemende groeperingen zelf lering trekken uit de daarin op getekende bevindingen en aanbeve lingen, anderzijds diende de nota bouwstenen te leveren voor het re gionaal op te zetten beleid. Prager lijkt'er een hard hoofd'in te hebben of er van dat laatste inder daad iets zal terecht komen. Zelf had hij graag gezien, dat de werkgroep de nota ten overstaan van alle regionale ambtenaren welzijn had mogen toe lichten. Tenslotte komen van hun zij de belangrijke adviezen, die - als het even kan - wat verder zouden kunnen strekken dan het aangeven hoeveel het allemaal gaat kosten. Verder dan in Zierikzee werd de mogelijkheid tot mondelinge toelichting echter niet geboden. Ook in de bewering der politieke partijen, dat de volwasseneneducatie hen zo na aan het hart ligt, ziet hij niet zoveel garanties. Uit eigen erva ring weet Prager inmiddels, dat er heel concreet gekozen moet worden voor een beleid gericht op de finan ciën of voor een beleid, waarin de mens centraal wordt gesteld. Wat hem betreft, mag een bestuurder na tuurlijk zeggen, dat de financiën voor hem essentieel zijn, maar die kan - in zijn optiek - dan niet tevens zeggen, dat de zorg voor de medemens hem zo na aan het hart ligt. Prachtig plan Met het opstellen van een 'prachtig plan' ben je er volgens Rudy Prager ook niet. Bij basiseducatie gaat niet alleen om het aanbod van cursussen, maar vooral ook om het scheppen van voorwaarden. Met het simpel lance ren van een alfabetiseringscursus be reik je echt niet alle analfabeten op Schouwen-Duiveland. Een mooie ad vertentie plaatsen heeft evenmin veel zin. Uit zijn Lichtboei-ervaringen Oud papier Ten behoeve van de MBumazending wordt zaterdag 5 april oud papier op gehaald. De wagens starten om half negen. Gevraagd wordt het papier ge bundeld gereed te zetten. Advertentie Wegens vertrek, van onze huidige verkoopster naar het buitenland, is er per 1 mei plaats voor een Wij zoeken voor ons filiaal Dam 1. een ambitieus iemand welke bij voor keur ervaring heeft met de verkoop van de betere woningtextiel. Moet bereid zijn evt. benodigde cursussen te volgen. Enige kennis van Duits en Engels strekt tot aanbeveling. Moet enig technisch inzicht hebben en na korte inwerktijd zelfstandig kun nen werken. Schriftelijk sollicitaties aan: Appelmarkt 4 - Zierikzee weet Prager, dat deze mensen heel ge richt benaderd en over de streep ge haald dienen te worden. Mensen in een achterstandssituatie, staan vaak laag op de maatschappelijke ladder, functioneren meestal binnen een ei gen groep, kijken wantrouwend aan tegen alles wat daar buiten geschiedt en zien een klassikaal te volgen cur sus in de eerste plaats als een bedrei ging. Een totaalpakket bieden, de men sen voor wie het bestemd is daar niet mee bereiken en vervolgens constate ren dat er toch geen belangstelling voor is, is het sombere toekomst beeld dat onze woordvoerder voor ogen heeft, als de basiseducatie geen individueel gerichte aanpak zou krijgen. Dat zou, volgens hem, zeer te betreuren zijn, want juist de men sen, die niet beschikken over elemen taire kennis en vaardigheden, reage ren vaak agressief op allerlei zaken in de maatschappij, hebben geen be grip voor het functioneren en de ont wikkeling van allerlei processen in die maatschappij. Terwijlbasis educatie daarin zoveel ten gunste zou kunnen wijzigen. Trachten democratie bij te brengen, acht Prager daarin zeer belangrijk. Mensen ook bewust maken van hun eigen positie in de maatschappij en inzicht verschaffen hoe zij daarin iets zouden kunnen veranderen. Een sim pel voorbeeld: inspraak in het peu- terspeelzaalwerk betekent dat enkele ouders wegwijs worden met het be sturen binnen een oudercommissie. Het zal bij hen ongetwijfeld ook enig inzicht en begrip doen groeien in ge meentelijke en landelijke politiek. Daarnaast kan basiseducatie, vol gens hem, een enorm belangrijke so ciale functie hebben. In De Lichtboei wordt veel energie gestopt in indivi duele gesprekken met mensen. Aller lei problemen zijn daarin bespreek baar. De bereidheid daartoe van de cursisten zelf, zal echter veel minder zijn bij activiteiten op klassikale wij ze. Juist die individuele aandacht binnen de basiseducatie acht Prager derhalve van zeer groot belang. Stigma Duidelijk boos toont hij zich over het stigma, dat door de discussies in diverse welzijnscommissies inmid dels op het Vrouwenleerjaar is ge drukt. Terwijl het is bedoeld voor vrouwen, die hun beperkte kennis met name op het gebied van taal en rekenen, willen uitbreiden, zodat ze niet tot in lengte van dagen in een achterstandsituatie blijven steken, werd het initiatief door die discussies immers al gebrandmerkt als een 'eng feministisch iets'. „Vrouwen leven al tweeduizend jaar in een achterstandssituatie. Juist Christelijke partijen zouden dat toch moeten beseffen", verzucht Rudy Prager, terwijl hij het betreurt, dat de initiatiefneemsters zoveel be zwaren tegen zich horen, omdat het Vrouwenleerjaar bijvoorbeeld niet toegankelijk is voor mannen. De werkgroep volwasseneneducatie ad viseerde de gemeenten een start te maken met het Vrouwenleerjaar. Er bestond immers concrete belangstel ling voor en het had de mogelijkheid geboden ervaring op te doen met een nieuwe vorm van basiseducatie. Het ziet er, de diverse discussies volgend, niet naar uit, dat het Vrouwenleer jaar inderdaad in september van start zal kunnen gaan. Rudy Prager betreurt het, dat het allemaal zo lang gaat duren en ten aanzien van de ge maakte opmerkingen over het Vrou wenleerjaar, zegt hij: „Daar raak ik al gedemotiveerd van, hoe moeten die bij de betrokken vrouwen niet overkomen?". Foto: Joh. D. C. Berrevoets Tekst: Ali Pankow NIEUWERKERK - De gemeente raad van Duiveland komt donderdag 10 april voor de laatste maal in de ou de samenstelling bijeen in het ge meentehuis te Nieuwcrkcrk. De openbare vergadering begint om 20.00 uur. Op de agenda staat naast het ge bruikelijke huishoudelijk gedeelte de vaststelling van het voorberei- dingsbesluit, dat aan het buitenge bied een andere bestemming kan ge ven. Ook spreken de raadsleden over de gemeenterekening over 1984 en het onderzoek van de geloofsbrieven. Dit laatste is een gebruikelijk 'ritueel', dat aan de installatie van nieuwe raadsleden vooraf gaat. LEIDSCHENDAM - De Voedings raad heeft nieuwe richtlijnen op gesteld voor een gezonde voeding. De raad acht veranderde richtlijnen noodzakelijk gezien de huidige voe dingsgewoonten van de Nederlandse bevolking. De voorzitter van de raad zal de richtlijnen maandag 7 april of- ficecl aanbieden aan de staatssecreta rissen Ploeg van landbouw en visse rij en Van der Reijdcn van volksge zondheid. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719, 01110-4669. 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 40.00; per jaar f 15250; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 52 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6.40. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusie! 5% B.T.W

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3