Linda en Monique op Engelse gasten turngala Wat zij op die balk van tien centimeter breed doen, kan ik niet eens op de Zeelandbrug ken in te lopen. Al snel had'de nestor van de Zierikzeese gymnastiekver eniging in de gaten, dat hij er bijzon der goed aan had gedaan het Nieu- werkerkse duo in de selectie te hebben opgenomen. Met de komst van Linda en Moni que Slootmaker kreeg Delta Sport opnieuw een generatie echte turnta- Jenten. Een echt natuurtalent was Nynke Botterweg en daarboven stond dan Carianne Berrevoets, die vooral door haar vechtlust door drong tot de Rationale turntop. Nyn ke Botterwegleek aanvankelijk af te moeten rekenen met een fiks pro bleem. Veel minder dan bij Carianne Berrevoets het geval was, had zij de morele steun van haar ouders. Toen de sportieve successen van dochter Nynke zich in snél tempo opstapel den kwam daar verandering in en in middels weet de Zierikzeese zich na drukkelijk gesteund door de ouders, hetgeen zeker ertoe zal bijdragen, dat zij door gaat stoten naar de top in Nederland. Een dergelijk vooruit zicht hebben ogenschijnlijk Linda en Monique Slootmaker ook. Voor hen geldt net als bij hun grote voorbeeld Carianne Berrevoets, dat zij vader Piet en moeder Ria voor de volle hon derd procent achter zich weten. Na de binnenkomst bij Delta Sport ging het allemaal in een sneltreinvaartje, Beiden mochten zij onmiddellijk meedoen aan de gym grand prix- toernooien. „Zelfs Monique deed met haar zes jaar mee. Dat mocht toen nog. Ik denk, dat ze de aller kleinste is geweest, die ooit aan een dergelijke wedstrijd meedeed", denkt Ria Slootmaker. Doordat het klassesysteem het vorig jaar werd aangepast en acht jaar de minimum leeftijd werd, kon Monique het vorig jaar, toen ze zeven was, plotseling niet meer meedoen. Linda Slootmaker beleefde een aardige entree, want zij eindigde in de eerste de beste wedstrijd meteen als zesde, terwijl Monique op een veertiende plaats terecht kwam. „Dat was natuurlijk een lekkere bin nenkomer". meent Piet Slootmaker. Veel moest het duo tijdens die eerste wedstrijd prijsgeven op de vrije oefe ning. „Choreografisch kenden ze nog helemaal niks. Dus dat kon gewoon niet goed gaan. Vanaf het begin werd duidelijk, dat zij allebei vooral aan de brug uitstekend uit de voeten kon den. Ze hebben allebei ontzettend veel kracht. De balk lukte van het be gin af ook al vrij redelijk, maar de vrije oefening, nee, dat was niks". In middels is het choreografisch gedeel te fiks bijgeschaafd door assistent- trainster Astrid Pellegrino. Inmid dels is het aantal trainingsuren be hoorlijk toegenomen. Linda' Sloot maker, die in de nationale B-selectie en in Jong Oranje zit, komt aan vijf tien of zestien uren per week. Drie keer per week trainen bij Delta Sport, een keer naar Rotterdam voor de B-selectie en zondags naar Papen dal voor Jong Oranje Monique moet het voorlopig nog met een paar uur tjes minder stellen, maar wanneer de prestatiecurvè zich zo blijft voortzet ten, dan is de kans behoorlijk groot, dat ook de nu achtjarige turnster mettertijd bij eén van de selectiegroe- pen komt. Naast Linda Slootmaker zitten ook Nynke Botterweg en Mi reille Lemaire namens Delta Sport in zowel de B-selectie als Jong Oranje. Ernani de Boer en Cindy Buys zitten in de C-selectie. Prachtig Duidelijk is, dat Piet en Ria Sloot maker de sportieve beslommeringen van hun twee dochters steunen. „We vinden het prachtig", zegt Ria Sloot maker oprecht gemeend. „Zolang de meiden het leuk blijven vinden, heb ben ze onze zegen voor honderd pro cent. Het gaat bovendien nog steeds niet ten koste van de school. Dat blijkt uit de rapporten. Dus prima toch". Beide ouders realiseren zich, dat ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 3 april 1986 Nr. 23907 NIEUWERKERK - De Zierikzeese gymnastiek vereniging Delta Sport or ganiseert zaterdag 5 april in sporthal Onderdak een groots turngala, waaraan door een aantal turntop- pers uit Nederland wordt deelgenomen. Aardig is evenwel zeker, dat de orga niserende vereniging zelf ook de nodige ijzers in het vuur heeft waar het gaat om kanshebbers voor top posities. In diverse klassen brengt het trainerstrio Jos- sie van den Beemt, Ron de Waal en Astrid Pellegrino sterke meiden aan de toestellen. In klasse IIA en klasse IVA fungeren twee zussen als kandidaat- eerste prijswinnaars. Sinds oktober 1983 zijn de elfjarige Linda Slootma ker en haar achtjarige zus Monique selectieturnsters bij Delta Sport. Met het oog op het gala van komen de zaterdag een kijkje in huize Slootmaker en een babbel over de turnmeiden van Slootmaker. Linda Slootmaker was aanvanke lijk lid van de gymnastiekclub in Nieuwerkerk, maar de oudste telg van Piet en Ria Slootmaker wilde wel wat meer gymmen, dan wat de plaatselijke club bood. De enige uit wijkmogelijkheid bleek Delta Sport in Zierikzee, waar zij in oktober 1983 haar intrede deed, overigens samen met haar drie jaar jongere zus Moni que. Aanvankelijk maakte het duo deel uit van de recreatieve tak van de Zierikzeese club, maar toen Jaap Kosters de kunstenvan het duo eens was komen bekijken, werden zij on middellijk in de selectie opgenomen. „Ja, Jaap Kosters heeft ze ontdekt", zegt Piet Slootmaker met de nodige nadruk. In grote lijnen hebben de prestaties van Carianne Berrevoets en de Bruse zussen Van der Spek voor Linda en Monique Slootmaker als aanleiding gefungeerd voor de intre de in de turnsport. Al gauw drong de vraag zich op waar die voorbeelden hun sport bedreven. Daarmee was de weg naar Delta Sport ingeslagen. Linda Slootmaker kwam in de re creatiegroep van leidster Hennie Kloet. „Dat was allemaal best leuk, maar ik dacht, daar komt ze toch ook niet veel verder", herinnert Piet Slootmaker zich. Toen Linda's jonge re zus Monique door omstandigheden ook een keer bij een training beland de begon ook zij spontaan mee te doen aan het recreatieve gebeuren. „Die moet je eens aan Jaap Kosters laten zien, zei Hennie Kloet tegen me. Die is met de selectie bezig in de gym nastiekzaal in de Mulockstraat. Dus ik daar naar toe. Kosters had het gauw gezien. Toen we weggingen zat Monique in de selectie, ze was amper zes jaar en dus eigenlijk nog net iets eerder in de groep dan Linda". Piet Slootmaker praatte de oudste doch ter ook prompt in de selectie. „Ik heb er nog een, zei ik tegen Kosters. En dat is een vechter, een doorzetter. Die zou er ook wel bij willen". Bijna struikelde Linda nog over haar leef tijd. Op het moment, dat vader Piet een pleidooi voor haar hield was ze acht jaar en tien maanden oud. „Dat is eigenlijk een beetje te oud, zei Kosters. Maar uiteindelijk streek hij toch over zijn hart. Weet je wat je doet, breng ze maar een keer mee". Waarmaken Linda Slootmaker maakte de woor den van haar vader onmiddellijk op timaal waar. Door haar leeftijd moest zij keihard werken om wat za het mei name op het internaat op Pa pendal uit kan groeien tot een opge fokte zaak, „maar", onderkent Piet Slootmaker, „ik hen er helemaal niet hang voor, dat het niet goed zou gaan, want Delta Sport-trainster Jossie van den Beemt houdt behoor lijk een vinger aan de pols. Ze staat beslist niet toe, dat er meer met de kinderen gedaan wordt, dan wat zij goed acht. Die nieuwe Russische trai ner is weg van Monique, maar Jossie van den Beemt waakt over haar als een kloek over haar kuikens". Het staat voor Piet en Ria Slootmaker vast, dat de dochters het voor het zeg gen blijven hebben. „Stel dat ze straks intern op Papendal komen, dan zullen we ze nooit dwingen om daar koste wat kost te blijven. Wan neer ze echt gemeend terug zouden willen komen, nou, meteen doen dan", vervolgt vader Piet. Die bewe ring wordt er door het ouderpaar la coniek uitgeflapt, maar duidelijk is wel, dat zij voor de volle honderd procent genieten van het wereldje, waarin zij door toedoen van de doch ters beland zijn. Piet Slootmaker was een fervent voetballer, trouwens echtgenote Ria kon er ook een houtje van. Vele jaren was zij de sportieve motor van de da mesvoetbalploeg van SKNWK uit Nieuwerkerk, die het vorig jaar door een tekort aan speelsters ter ziele ging. „Vroeger moest alles wijken voor het voetballen", weet Piet Sloot maker. „Nu wijkt alles voor de turnsport van de dochters". Het is een aardige bijkomstigheid, dat de twee zussen de turnsport kozen. „Door het leeftijdsverschil moeten we extra rij den naar Zierikzee, omdat ze in ver schillende groepen trainen, maar dat nemen we op de koop toe. Bovendien komt daar op een gegeven moment best eens een eind aan als ze in dezelf de klasse terecht komen". Een be hoorlijk punt van discussie is zeker ook de vrije keus, die een kind van tien of elf jaar kan inbrengen. „Ik denk, dat een kind van, die leeftijd best al kan verwoorden of ze iets wel of niet wil. Ik geloof niet, dat we Lin da zouden moeten proberen te dwin gen om intern op Papendal te gaan. Daar kan ze tot een bepaalde hoogte best al zelf over meepraten. Als ze er niets voor zou voelen, dan merk je dat als ouder snel genoeg. In dat ge val hoeft het voor ons ook niet. Het moet een vrije keus zijn en blijven. Uiteindelijk offert zo'n kind er een belangrijk deel van haar jeugd aan op en we passen ervoor om over enke le jaren op ons brood te krijgen, dat wij haar jeugd hebben verpest", ver woordt Piet Slootmaker de mening van het Nieuwerkerkse ouderpaar. Zeelandbrug Piet Slootmaker heeft grote bewon dering voor wat zijn dochters (en de turnsters in totaal) presteren. „Als je toch ziet, wat ze presteren, daar moet je toch je petje voor afnemen. Kijk nou eens op zo'n balk van tien centi meter breed. Wat ze daar op doen, dat kan ik nog niet op de Zeelandbrug", zegt hij gekscherend. De wereld stort niet in voor Piet en Ria Slootmaker, wanneer op een ge geven moment gezegd zou worden, dat dochter Linda een stapje terug moet doen, haar plaatsje kwijt is in Jong Oranje. „We zouden het best vervelend vinden, maar och, de we reld blijft draaien en je moet weer verder. Het zal even wennen zijn, want die wekelijkse rit naar Papen dal hoort er zo bij. Dergelijke din gen, hoe vermoeiend ook, gaan je ge wone doen en laten bepalen. De turnerij van de meiden drukt een stempel op ons dagelijkse reilen en zeilen, want er is echt geen dag zon der turnen", legt Ria Slootmaker uit. Dat er turnende dochters zijn is in huize Slootmaker ook zo te zien. In de huiskamer ligt ergens verscholen een heuse evcnwichtsbalk en op de bovenverdieping bouwde vader Piet zelfs een brug. „Van tijd tot tijd moet het meubilair aan de kant en dan worden er vrije oefeningen gedemon streerd, of er wordt op de balk ge werkt. Wij zijn dan de jury", vervolgt Ria Slootmaker. „Zo word je doorlo pend met de neus op de feiten ge drukt, dat er gesport wordt in huis, geturnd om preciezer te zijn. Maar, geloof ons maar. We zouden het voor geen andere bezigheid willen ruilen. Het bepaalt echt ons leven". Tekst: Peter Wijnen Foto: Johan Junior ZIERIKZEE - Aan het turngala, dat gymnastiekvereniging Delta Sport zaterdag 5 april in sporthal Onderdak organiseert, nemen in to taal ruim 140 turnsters van in totaal elf verenigingen deel. Naast roem ruchte namen als ASTT uit Eindho ven, KV Mountain Shipping uit Rot terdam, Tonido uit Amsterdam en een deel van de Papendal A-selectie komt ook een uit tien turnsters be staande formatie uit het Engelse Croydon aan de toestellen. De Engelse ploeg arriveerde woens dagavond reeds in Zierikzee en is on dergebracht bij een aantal gastgezin nen van Delta Sport-leden. Bijna de hele Engelse ploeg komt uit in klasse IA, waarvan de turnsters vanaf een uur 's middags aan de toestellen ko men. Vanaf die tijd komen ook de klassen IB. junior, senior en pré- olympisch in actie. In de laatste cate gorie komt voor Delta Sport Nynke Botterweg op de vloer. Zij moet het ondermeer opnemen tegen de A- selectie-turnsters Dana Sopacua, Di ana Smit, Jacqueline Houttuin en Miranda Pluk. In het middagpro gramma komen verder Vera van den Beemt, Irene Buijs, Monique Raay- makers en Sandra de Keijzer in actie. Om negen uur 's morgens komen de klassen II, III en IV aan bod. Namens Delta Sport nemen hier Monique Slootmaker, Veronique Blom, Carola van der Have, Ernani de Boer, Cindy Buijs, Wendy van der Velde en Linda Slootmaker deel. De prijsuitreikin gen staan gepland voor twee uur en kwart voor vijf. Bij de foto's: Direct bij het betreden van Schouwen-Durvelandse bodem plaatste foto graaf Johan Junior de Engelse gasten onder de Zeelandbrug ter verwelko ming Hierboven de Delta Sport-formatie, zoals die zaterdag in Zierikzee aan- edi De eg word; financieel ren helpend handje toegestoken door de NMB, zoals uit de foto blijkt- V

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 5