'n Dorp bewaart geheimen Heddy Lester met eigen show Fenomeen trekkershutten heeft nieuw publiek 'binnengeloodst' in Zierikzeese Concertzaal Ontdek je plekje in Zierikzee „Wie deelt?" Tijdelijke expositie Zeeuws Museum ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 3 april LÜSti Nr. 33907 13 Z1ER1KZEE - Vrijdag 11 april laten Joop Scheltens, Cor de Jager en Pim de Lange via de AVRO-televisie de kijkers weer kijken naar een mooi 'plekje' in ons land. Deze Ont dek je plekje - programma's worden wekelijks door de AVRO om 17.15 uur via Neder land 1 uitgezonden. In de uit zending van vrijdag 11 april Iaat de camera beelden zien van Zierikzee. In aansluiting op de televisie - uitzending organiseert de AVRO in samenwerking met de VW-Zierikzee op zaterdag 12 april tussen 12.00-16.00 uur een wandeling van een uur. Door aan deze wandeling mee te doen - die voert langs de mooiste plekjes van deze stad - kunnen de deelnemers de om geving ontdekken. Iedereen kan bovendien meedoen aan de Ontdek je plekje-prijsvraag met als hoofdprijs: een schitte rende Gazelle-fiets. De deelne mers krijgen bij de AVRO- gastvrouwen, die zaterdag 12 april te vinden zijn bij de VW van Zierikzee, Havenpark 29 een routebeschrijving met daaraan verbonden een aantal vragen dat moet worden beant woord. Uit de goede antwoor den wordt door de computer de winnaar aangewezen en in de televisie-uitzending van Ont dek je plekje van vrijdag 18 april bekend gemaakt. Op vakantie in een trekkershut (bron foto provinciale nota Het trekkershuttencircuit in Zeeland uan de PPD). Ze knielde bij de vernielde vloerbe dekking neer en streek over de geha vende plaatsen. Wat zonde, ze was altijd zo trots ge weest op dat mooie blauwe zeil, dat de hele oorlog door zo goed was ge bleven. Ze begon tc huilen, zittend op de grond tussen de scherven. Ze voelde zich ineens zo moe. Ze sleepte zich naar de divan in de huiskamer. Ze viel in een diepe slaap. Ze werd pas wakker, toen Bertus voor haar stond. ..Kind," zei hij. ,.hoe is het met je? Wat hebben ze in de keuken huisge houden. Wat is er allemaal gebeurd?" In één klap stond alles haar weer voor de geest. Ze stond op, trok haar kleren recht. Ze drukte zich tegen hem aan. dicht tegen de gesleten stof van zijn oude jekker. ,,Er is hier niet zo veel gebeurd," zei ze toen. „Jaspers heeft het huis door zocht en niets gevonden. Later kwam Schuitema met de twee evacuées van de dominee. Ze zaten met handboeien aan elkaar. Hij zei, dat ze valse papie ren hadden". ..Och, die jonge kinderen", zei Ber tus. „Wat verschikkelijk. Heeft Jaspers toen in de keuken alles kort en klein geslagen?" Ze sloeg haar ogen neer. ..Nee", zei ze, „dat heb ik gedaan. Ik was van streek". „O", zei hij. „zal ik de dokter roe pen?" Hij keek haar aan. „Het had me eerder moeten opvallen, dat je er zo ellendig uitziet". „Ik hoef geen dokter", zei ze ineens sniklachend. „Het is al over. Laten we er niet meer over praten, Bertus. Het is immers goed gegaan. Jij bent er weer en de jongens zijn er nog. Dat is al heel veel. Met vader moeten we het afwachten. We kunnen er, geloof ik, niet allemaal goed doorheen ko men. Is Evert nog bij Tante Tb"? „Ja, ze wilde hem nog graag een dagje houden. Ik heb afgesproken dat jij hem zou komen halen". ,,0", zei ze ineens bijna blij. „dat is fijn". Het bezoek aan tante To glom haar toe als een buitenlandse reis. De eer ste, die de ochtend in de winkel kwam was dominee Van der Jacht. „Hoe is het hier afgelopen?" vroeg hij. „Ook alles goed? Nou, dat is prachtig. De twee meisjes zijn terug. Jaspers heeft ze vanmorgen voor dag en dauw vrijgelaten. Zou hij eieren voor zijn geld kiezen of een nieuwe slag voorbereiden?". „Ik weet het niet", zei Katrein. Goddank, dacht zc, alleen om de meisjes had het al geloond. Ze werd er wat rustiger door. Als vader nu ook nog eens terugkwam...Maar hij was door de Grüne opgehaald. Had Jaspers zo veel macht, dat hij iemand uit de handen van de Grüne kon ha len, als hij hem er eerst aan had over geleverd? „Is Bertus thuis?" vroeg de domi nee. „Hij is achter", zei ze, „loopt u maar door". Later kwamen de beide mannen druk pratend in de winkel terug. „We hebben het erover wat we het beste kunnen doen, helemaal onderduiken of gewoon blijven waar we zijn", zei Bertus. „Wat denk jij ervan?" Ze haalde haar schouders op. „Niks van te zeggen. Jaspers kan in een goeie bui die beide meisjes naar huis hebben gestuurd. Dat betekent niet, dat hij nooit meer iets zal begin nen". „Gelijk heeft ze", zuchtte Bertus. „Berend en Tfeun zijn ook weer aan het werk. En ik loop eigenlijk doel loos rond". „Datzelfde gevoel heb ik ook", zei van der Jacht. „Ik geloof, dat ik maar weer doe zoals ik allang heb gedaan. Overdag me zo weinig mogelijk bui ten laten zien en 's nachts met een licht hazeslaapje thuis blijven. Van nacht was ik bij de eerste bel al drie huizen verder". Katrien glimlachte flauwtjes. Zo lang het de Grüne niet is, dacht ze. Die kwamen met honden. Ze huiver de. Zn zag grote snuivende herders honden rechtstreeks op de kast in de werkplaats afgaan. Ik wou, dat van der Jacht wegging, dacht ze. Ik heb nog zo veel te doen. (wordt vervolg) 43 procent als belangrijkste reden ge noemd voor het maken van een tocht langs de hutten. Andere redenen wa ren „eens uitproberen" of „iets ge heel anders". 71 procent is met de auto naar de hut gereden, 23 procent met de fiets. Gezien de ervaringen met het trek kershuttencircuit in het eerste sei zoen kan de toekomst, volgens de PPD, met enig vertrouwen tegemoet worden gezien; de hut slaat in Zee land beduidend beter aan dan in de rest van Nederland. Komend seizoen gaat het Zeeuwse circuit deelnemen aan het Nationaal Reserverings systeem; dit zal ongetwijfeld van in vloed zijn 'op het gebruik. Plannen Omdat er geen plannen zijn voor nieuwe hutten zal er met name in de kustgebieden van Walcheren en Schouwen wel eens neen verkocht moeten worden. Als het aantal hutten wordt uitgebreid in de komende ja ren, zou vooral moeten worden gelet op de vervolmaking van het circuit, aldus de PPD. Een i-elatief groot aan tal hutten op enkele plaatsen levert daaraan geen bijdrage. Maar ander zijds zal uit een oogpunt van rentabi liteit duidelijk rekening moeten wor den gehouden met de voorkeur van de recreanten voor de kuststrook. Succes op Walcheren en Schouwen ZIERIKZEE - De vorig jaar in gebruik genomen trek kershutten hebben een nieuw publiek naar Zeeland ge trokken. Bijna tweederde van de mensen dat erin heeft overnacht, was in de afgelopen vijf jaar niet in Zeeland op vakantie geweest. De bezetting van de hutten in het kustgebied van Walcheren en Schouwen is het eerste sei zoen zonder meer goed te noemen; de hutten langs de Zeeuws-Vlaamse kust en in het achterland waren in het eerste jaar duidelijk verliesgevend. Een en ander blijkt uit een onderzoek, dat de Provinciale Planologische Dienst voor Zeeland vorig jaar heeft gehouden onder ge bruikers en exploitanten van de Zeeuwse trekkershut ten. Behalve door trekkers - voor wie het trekkershuttencircuit in eerste instantie is opgezet - zijn de hutten gebruikt door mensen die voor een kort verblijf onderdak zochten. Van alle ondervraagden overnachtte 48 procent maar in één hut en bleef 57 procent maar ten hoogste vier dagen in Zeeland. De trekkershut blijkt duidelijk in de behoefte aan goedko pe en eenvoudige accommodatie te voorzien. Negentig procent van de on dervraagden wil nogmaals in een trekkershut op vakantie, zodat het volgens de PPD niet erg waarschijn lijk is, dat in de toekomst het aandeel trekkers veel groter wordt. Bovendien is er geen alternatief voor eenvoudig onderdak dat de trek kershut in gemak en prijs kan evena ren. Veel gebruikers willen af van de regel, dat slechts drie nachten van één hut gebruik kan worden ge maakt. Als van deze regel wordt afge weken bestaat het gevaai', dat vooral in het hoogseizoen het maken van trektochten vrijwel onmogelijk wordt, aldus de PPD. De trekkershut wordt dan een goedkoop zomerhuisje en de beoogde produktdifferentiatie wordt weer teniet gedaan. Bezetting De hutten langs de kust van Wal cheren en Schouwen hadden de hoog ste bezettingsgraad: gemiddeld 55 overnachtingen per hut. Langs de Zeeuws-Vlaamse kust lag dit aanzien lijk lager; gemiddeld 26. Hutten in het achterland zijn gemiddeld 24 nachten gebruikt, hutten bij bedrij ven langs de Deltawerken 40 nachten. Volgens de Stichting Zeeuwse Gast vrije Campings kan een hut vanaf 40 nachten rendabel zijn bij het huidige prijspeil 40,- per nacht per hut) als een bedrijf er geen kampeerplaats voor hoeft in te leveren; anders zijn 75 overnachtingen nodig om uit te kos ten te komen. De gemiddelde bezet ting van alle hutten in Zeeland was 43 nachten. Het landelijke gemiddelde ligt volgens de Recron op 28 nachten. Driekwart van de gebruikers noemt de overnachtingsprijs rede lijk, 16 procent vindt het zelfs goed koop. Iets meer dan de helft van de ondervraagden heeft met vier perso nen - de capaciteit van de hut - van de hut gebruik gemaakt, een derde met twee personen. Het gemak om geen tent te hoeven meenemen wordt door Vrijdag 4 april Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 14.30 uur Die Schwarzwald-kliniek, Duitse serie. Regie: Alfred Vohrer. Afl. 2: Thuiskomst. Professor Brink man wordt benoemd tot geneesheer- direkteur van de Scharzwald-Klinik. Zijn zoon Udo reageert jaloers als hij merkt hoe goed zijn vader het met Christa kan vinden, op wie hij zelf een oogje heeft. 15.15 uur AVRO's Service, amuse ment en informatie. 16.35 uur AVRO's Tele-Keuken, met Honk Molenberg. 16.45 uur ïk zag twee beren, kleuter- programma. 17.00 uur De Bennie Bang Show, ge varieerd kinderprogramma. 17.15 uur Ontdek je plekje, serie filmpjes over de schoonheid van stad en land. Afl.: Enkhuizen. 17.30 uur Journaal 17.46 uur Ruud en Leonie, praatpro gramma met Ruud ter Weyden en Leonie Sazias. 18.15 uur AVRO cursus bridge. Les 10. 18.25 uur Biotechnologie. Les 11. (herh.). 18.55 uur De Fabeltjeskrant. 19.00 uur Wordt vervolgd, tekenfilm magazine. 19.25 uur AVRO's Toppop. Presenta tie: Kas van lersel. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur De sterkste man van de we reld vanuit Casais, Portugal. 21.30 uur „S"pionnen, serie naar de boeken van Anthony Prince. Één van Audley's geheime agenten veronge lukt als hij een „bug" onder de auto van een topambtenaar plaatst. Wie was het doelwit:, de topambtenaar of Audley's medewerker? 22.20 uur AVRO's Televizier, actuali- teitenmagaine. 22.50 uur Mash, serie. Afl. Periode van aanpassing. Radar's terugkeer naar de VS maakt Klinger en B.J. neerslachtig. Klinker, die Radar's taak overneemt klaagt over zijn ma nier van werken en B.J. krijgt last van heimwee. 23.15 uur Karei v.d. Graaf, discussie programma. 23.50 uur AVRO's Sportpanorama. Presentatie: Jos Kuijer. 00.10 uur Journaal Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 17.00 uur Vloedlijn. Thema: Wanneer slaat sportverdwazing om in sport- verslaving? 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.20 uur Paspoort voor Spanjaar den. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Ja, natuurlijk, gevarieerd programma over de natuur. 20.40 uur Murder she wrote. Ameri kaanse serie. Afl. Het laatste hoofd stuk. Als schrijfster van detectives is Jessica genomineerd voor een specia le boekenprijs. De uitreiking wordt vreemd verstoord wanneer de onsym- patieke schrijver Hemsley Post dood wordt aangetroffen. 21.30 uur Cheers, Amerikaanse serie. Woody meent voetbaluitslagen te kunnen voorspellen. Sterker nog: hij denkt er geld mee te kunnen verdie nen. Voor één keer in zijn leven ver richt Sam een goede daad. 21.55 uur Orgelwerken, opname van een recital door Piet van Egmond bij zijn 50-jarig jubileum als toonkunste naar. Op het Königorgel van de St. Stevenskerk in Nijmegen bracht hij werken van Paehelbel, Franck en Ver- sehaegen. 22.10 uur Gesprek met de minister president 22.30 uur Journaal. 22.45 uur De hamer en het kruis, do cumentaire serie over de ingewikkel de verstandhouding tussen Christen dom en Communisme. Afl. 1: Van Rusland naar Nicaragua. 23.28 uur Een bericht van de Wilde Ganzen. 23.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 23.35 uur Liefde is niet voldoende, Amerikaanse speelfilm van Ivan Dixon. Mike Harris blijft na de dood van zijn vrouw met 5 kinderen achter. Het gezin verhuist naar Los Angeles omdat een neef van Mike daar een goede baan voor hem zou hebben. Bij aankomst blijkt er geen baan voor Mike te zijn. BRT 1 17.55 uur Journaal. 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. 18.05 uur Plons, kinderprogramma, (herh.). 18.10 uur Prikballon, kleutermagazi ne over het maken van allerlei voor werpen en een tekenfilm. Presenta tie: Francis Verdoodt, (herh.). 18.25 uur Star Trek, Amerikaanse science-fictionserie over de belevenis sen van de USS Enterprise. Met: Leo nard Nimoy, William Shatner, Defo rest Kelley e.a. Afl. De erfenis van een God. 19.15 uur Uitzending door derden: programma van de Socialistische Omroep. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Weerbericht. 20.15 uur Als een wereld zo groot, waar uw vlag staat geplant. Afl. 7. De kolonisten. De koloniale overheid heeft zo lang mogelijk de vestiging van zelfstandige kolonisten geweerd. De grote maatschappijen waren bang voor concurrentie en de overheid was ervan overtuigd dat kolonisten na een paar generaties niet meer loyaal zouden blijven tegenover het moeder land. 21.15 uur Goede vrienden. (Just good friends). Engelse 14-delige serie van Ray Butter met Jan Francis, Paul Ni cholas, Sylia Kay e.a. Afl. 7. Vince en Penny wagen het er opnieuw op en gaan samenwonen. Wanneer Penny hun flat ziet, is ze niet in het minst bezorgd: kan dit echt „homme sweet home" zijn? 21.45 uur So What? jazzconcert van Nathan Davis en Tomorrow vanuit Middelheim. 22.25 uur Journaal met aansl. Coda: Moeite uit Amulet van Lucebert. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. 19.27 uur Oshin, Japanse serie. 19.42 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Weerbericht. 20.15 uur Videomatch, spelprogram- ma met Marleen Gordts. 20.25 uur Première extra, filminfor matie met Jo Röpcke. 21.15 uur Tom Horn, Amerikaanse western uit 1980. Met Steve McQueen, Linda Evans, Richard Farnsworth e.a. De legendarische Tom Horn vangt veedieven in opdracht van ranchers. Omdat Horn forse methodes ge bruikt distantiëren zijn opdrachtge vers zich van hem. Horn moet ver dwijnen. MIDDELBURG - In het Zeeuws Museum te Middelburg is tot en met 21 juni de tijdelijke expositie „Aan winsten 1985, een keuze" georgani seerd. Tb bezichtigen zijn zowel archeolo gische, cultuurhistorische voorwer pen en schilderijen, hedendaagse kunstwerken, alswel natuurhistori sche objecten. De expositie biedt een goed beeld van de richting van het museum op het gebied van collectie vorming en op welke aspecten het de nadruk wil leggen in zijn verzamelin gen. De aanwinsten zijn aankopen, schenkingen en vondsten. Het museum is gevestigd op het adres Abdij 3 te Middelburg. De ope ningstijden zijn dagelijks op maan dag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. Op 12 en 13 april, het lande lijk museumweekend, en op 19 mei, tweede pinksterdag, is het museum tevens geopend en wel van 13.30 tot 17.00 uur. door NEL VAN DER ZEE WINSCHOTEN - De gemeente Win schoten gaat een schadeclaim indie nen bij een drukkerij in Alphen aan den Rijn die Winschoten verkeerde stembiljetten heeft gestuurd voor de gemeenteraadsverkiezingen. UTRECHT - De Landelijke Specia listen Vereniging (LSV) verwacht dat aan het conflict met het kabinet over de verlaging van de specialistentarie ven nog deze maand een einde komt. De LSV hoopt haar leden op 24 april een principe-overeenkomst met het kabinet te kunnen voorleggen. MADRID - Spanje zal deze zomer 8000 man extra politie naar de bad plaatsen aan de Middellandse Zee sturen. Deze versterkingen acht het nodig om de toeristen te beschermen tegen mogelijke bomaanslagen door de Baskische afscheidingsbeweging ETA. Dit heeft de Spaanse ondermi nister van Binnenlandse Zaken Ra fael Vera maandag meegedeeld. „Wie deelt?" vormt een uiterst ge varieerd programma met veel nieuw Nederlands materiaal, van onder an deren Rob Chrispijn. Heddy wordt in deze show weer muzikaal ter zijde gestaan door haar broer Frank Affol- ter. April Shower Heddy Lester startte in 1974 haar carrière samen met begeleider Gert Balken in de formatie April Shower, waarmee een internationale hit werd gescoord: Rail Road Song. Hetgeen gevolgd werd door tournees in Mexi co, Canada, Engeland en Noorwegen. In 1976 ging in samenwerking met Frans Mulder en Heddy's broer, het eerste theaterpogramma in premiè re: 'Vrij om te gaan'. Een en ander werd onderbroken door het winnen van het nationale songfestival met het iedereen beken de liedje 'Mallemolen'. Hoewel het Eurovisie Songfestival in 1977 niet een ware doorbraak bracht, werd wel de naam van Heddy Lester gevestigd. Aansluitend hierop kwam de langspeelplaat 'Deel van mijn be staan' uit. De eerste one woman show van Heddy, ook met begeleiding van Frank, ging in 1978 in première onder de titel: 'Als niemand het doet'. Na een korte periode van bezin ning ging eind 1982 'Rondkijken' in première. Mede dankzij de artistieke coaching van Marino Morygo en de technische realisatie van Erwin Kamm, werd het talent van Heddy en Frank bewezen, gezien de vele lo vende reacties. als begeleider van het cabaretpro gramma 'Vrij om te gaan'. Hij componeerde het liedje 'Malle molen' en werd daarna de vaste bege leider van zijn zuster Heddy. Samen met haar ontving hij in 1980 de Pali Mali Export prijs ter ondersteuning en als aanmoediging van zijn carriè re. Frank Af folter heeft samen met Rob Melchers een opname-studio voor promotionele muzikale activi teiten. Tussen dit alles door werkte Heddy regelmatig mee aan diverse radio- en tv-programma's. Ook vervulde zij een gastrol in de puur Amsterdamse pro- duktie 'Neon Woman'. Frank Affolter ging na de middel- ZIERIKZEE - „Wie deelt?", vraagt Heddy Lester zich vrijdagavond 4 april af als zij onder auspiciën van Uit op Schouwen-Duiveland haar nieuwe theaterprogramma in de Zierikzeese Concertzaal zal presenteren. De voorstel ling begint om 20.00 uur. Heddy Lester in haar theatershow: „Wie deelt?" Dat Heddy Lester veel meer pijlen op haar boog heeft dan het zingen van een lief songfestivalliedje, be wees zij twee jaar geleden reeds in Zierikzee toen ze acte de présence gaf met een flitsende show bij de ope ning van de vernieuwde Concertzaal. bare schoolopleiding een jaar naar de muziekschool in de Verenigde Staten. Bij terugkeer in Nederland begon hij

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 13