'n Dorp bewaart geheimen Op Schouwen-Duiveland zo'n 70 ton chemisch afval in te zamelen bij vele bedrijven Vroeg afscheidsfeest leerlingen Oosterland Overlijden J. Coumou betekent verlies voor hele gemeenschap Fraaie facelift voor restaurant Mondragon I MIDDLl N MIDDENSTAND 3 Entrée, keuken en Havenzaal l o ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE D>„Sdag i aprii i98t> Nr. 23901; Project reinigingsdienst meer dan geslaagd en gaat door KERKWERVE - Er is naar verwachting zo'n 70 ton che misch afval weg te halen bij de Schouwen-Duivelandse bedrijven, die het afgelopen jaar duidelijk hebben ge maakt hieraan zeker mee te willen werken. Ing. Steven Capelle heeft een jaar gewerkt aan de gescheiden inza meling van de probleemstoffen en kijkt hierop tevreden terug. De eerste aarzeling bij de ondernemingen - vrees voor een nabetaling lag hieraan ten grondslag - veran derde in medewerking. Er is alle reden om aan te nemen, dat de Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland gewoon door gaat met de inzameling en daarbij de adviezen van scheidend project-coördinator Capelle in ogenschouw neemt. Een belangrijk advies: zorg voor een betere sa menwerking tussen de gemeenten bij de hinderwetge- ving. Zo'n jaar geleden werd Capelle met subsidie van het ministerie van Ver keer, Ruimtelijke Ordening en Milieu aangesteld bij de dienst en ging aan de slag met de probleem- en chemi sche stoffen. Het principe was sim pel. Capelle bezocht bijna 300 bedrij ven op het (voormalige) eiland en legde de mensen uit waarom hij de schadelijke stoffen wilde inzamelen. ,,Ik ben bijzonder tevreden met de medewerking van de bedrijven, want ZIERIKZEE - „We wilden een meer eigentijdse en functionele entrée creëren", zegt de heer N. J. W. van der Zwan, eigenaar van restaurant Mondragon. Dat Van der Zwan in die opzet is geslaagd, blijkt direct bij binnenkomst in de hal van het sfeervolle restau rant aan de Oude Haven. De geheel vernieuwde keuken van restaurant Mondragon. Met een drastische verbouwing, die ongeveer vier weken in beslag heeft genomen, werd het naastliggend pand Oude Haven 11 gereno veerd en bij de entrée getrokken. Voorheen was hier het kantoor geves tigd, dat nu echter naar de bovenverdieping verplaatst kon worden. In de hal werd een ruime garderobe met sfeerverlichting en riante spiegels ingericht. Verder werd een kleine informatiebalie geplaatst, zo dat gevraagde inlichtingen op practische en snelle wijze verstrekt kun nen worden. De kleurencombinatie aubergine/grijs blijkt het uitste kend te doen in deze ambiance. Trap Een wens waar Van der Zwan door middel van deze entrée-wijziging aan tegemoet kon komen, betreft de aanpassing van de trap, die naar foyer en Concertzaal leidt. De facelift van Mondragon beperkte zich niet tot dit gedeelte, maar was ook achter de schermen van grote omvang. Zo werd de keuken, sinds jaren het domein van chefkok J. Verhoeven, geheel vernieuwd. Van der Zwan laat er geen twijfel over bestaan, dat dit karwei een zeer noodzakelijke investering betrof. ,,Er was in dertig jaar eigenlijk niks aan gedaan", zegt hij en toont zich nu zeer tevreden over de aanzienlijk economischere wijze van werken, die door deze keuken-modernisering mogelijk is geworden. Voorheen vergde het veel inzet en inventiviteit van het personeel zich langs en door de smalle trapjes en gangetjes te be wegen. Nu is het allemaal veel ruimer geworden. Havenzaal Een volgend onderdeel van deze verbouwing vormde de ingrijpende Opknapbeurt van de Havenzaal. Met een gedetailleerd uitgevoerde reno vatie en het realiseren van een bijzonder sfeervolle verlichting vormt deze zaal thans een fraaie ambiance voor vergaderingen en diners tot maximaal zestig personen. Voor de adviezen bij alle vernieuwingen tekende architect Chris van den Heuvel. De thans afgeronde verbouwing vormt een onderdeel van een groot renovatieplan voor geheel Mondragon, dat Van der Zwan binnen enkele jaren gerealiseerd wil hebben. Voor volgend jaar staat een flinke opknapbeurt van het restaurant op de planning. De eigenaar memoreert, dat het ongeveer vijftien jaar gele den is, dat hier iets ingrijpends gebeurde. Daar wordt het nu dan ook tijd voor, vindt hijzelf. Het is niet de bedoeling de zo eigen sfeer van Mondragon aan te tasten, die dient uiteraard gehandhaafd te blijven, maar het aanzien wil Van der Zwan verbeterd zien. Tbvens heeft hij plannen de gevel aantrekkelijker te laten maken, door de huidige luifel te verwijderen en er fraaie markiezen voor in de plaats aan te brengen. INDE I I zonder hun hulp kun je niet veel be ginnen", legt Capelle uit. De Wet Che mische Afvalstoffen (WCA) verplicht de bedrijven om chemische stoffen met een bepaalde concentratie ver antwoord te laten afvoeren en ver werken. Echter een aanzienlijk deel van de afvalstoffen valt onder de noe mer probleemstoffen, die in principe gewoon op de stortplaats gestort mo gen worden. ,,Die mogen dan wel ge woon gedumpt worden, maar blijven Steven Capelle is tevreden over 'zijn' project met de chemische afvalstof- feninzameling. wel schadelijk. Vandaar dat we pro beren ook de 'gewone' probleemstof fen in te zamelen en daarvoor heb je de medewerking van de bedrijven no dig". En die was er. Ruim 32 ton afval werd er bij de bedrijven opgehaald en ongeveer een kwart (10.794 kilogram) er bovenop van de particulieren. Vol gens Capelle is er op Schouwen- Duiveland meer chemisch afval, dan voordien gedacht werd. Betekent die extra taak dan niet automatisch meer kosten voor de reinigingsdienst en daarmee de burger? Directeur J. Landman heeft al eerder te kennen gegeven, dat een schoon milieu een taak is van alle eilandbewoners. Te gelijkertijd zei hij niet te verwach ten, dat de inzameling een verhoging van de heffing zou betekenen. Capelle is van mening, dat het van belang is dat de inzameling pro deo gebeurt. ,,De bedrijven hebben nu niets te verliezen. Het is maar af te wachten wat ze doen als voor het op halen betaald dient te worden". In dit verband echter benadrukt hij ook het ophalen van de beroemde gele zakjes bij de particulieren. Hoewel het alleen aandacht hebben voor de ze groep geen zoden aan de dijk zet, geeft de omvang van het jaarlijks to taal aan batterijen, verf enzovoort toch aan, dat het niet vergeten mag worden. Ook hiervoor wordt niets extra's in rekening gebracht. De coördinator legt uit, dat juist in de particuliere sfeer een versplinter de verspreiding van het afval plaats vindt in tegenstelling tot bij de be drijven, waar het afval op één plaats ligt. Vanuit die invalshoek is het van het allergrootste belang, dat de reini gingsdienst aandacht heeft voor bei de categorieën. Goed Het gaat dus goed met de inzame ling van de probleem- en chemische stoffen, maar toch heeft Capelle nog enkele aanbevelingen gedaan, die hij over enige tijd in een rapport presen teert aan (waarschijnlijk) de Zeeuwse gedeputeerde van Milieu, mr. J. P. Boersma en enkele mensen van VROM. Eén van de wensen is een apart en goed uitgerust depot voor de opslag van de schadelijke stoffen. Dit niet alleen vanwege (toekomstig) ruimtegebrek, maar ook voor de vei ligheid van de medewerkers. Een aantal wijzigingen in de huidi ge wetgeving omtrent de verwerking en meldingsplicht van chemische stoffen mag van Capelle nog worden doorgevoerd. Verder is hij gestuit op een aantal problemen binnen het pro ject, dat in zijn ogen een integrale aanpak vereist. Het gaat hierbij om zaken, waarbij meerdere overheids instanties betrokken zijn, zpals bij voorbeeld bij verbranding van be paalde afvalstoffen (hinderwet) en de problematiek rondom de lediging van olie-afscheiders en de lozing van koelvloeistof (lozingsverordening). ,,Het zou een goede zaak zijn als ta ken en bevoegdheden op milieuge bied gebundeld zouden worden. Een dienst die belast is met alle techni sche milieuzaken is daarbij ideaal", schrijft Capelle en hij noemt als voor beeld de reinigingsdienst als gemeen schappelijke regeling. Er komt dan meer éénheid in he't milieubeleid en bovendien zal in veel gevallen een effectievere controle mogelijk zijn. Zolang een dergelijke aparte dienst er niet is, zou het vol gens Capelle zeker wenselijk zijn, dat er meer samenwerking komt tus sen gemeenten, waterschap en reini gingsdienst. Wie in dit geval het ini tiatief tot een betere aanpak van de problemen moet nemen maakt Ca pelle niet veel uit. Hij zelf denkt aan de reinigingsdienst. OOSTERLAND - Wellicht vinden sommigen het wat vroeg in de tijd om een afscheid van school te vierenmaar de groep acht van de openbare basis school in Oosterland deed dit vorige week alvast wél. De reden daarvoor is; dat aan het werkelijke einde van het schooljaar talrijke activiteiten het schoolprogramma sieren, zodat het afscheid tussen wal en schip dreigde te raken. Derhalve een afscheidsfeest in maart, hetgeen een schot in de roos bleek te zijn. Een vol dorpshuis Oosterhof was daar getuige van, vol met leer lingen, oud-leerlingen, vaders, moeders, opa's en oma's. Groep acht, de ver trekkende groep dus, had eigenhandig een avondvullend programma in el kaar gedraaid. Er werd begonnen met een modeshow, sport- en beroepskleding zie foto). Vervolgens werd er een play back-optreden ver zorgd, met een glansrol voor Corine Dane, die de spreekstalmeester van Wim Sonneveld gestalte gaf, een optreden dat bijzonder in de smaak viel. Uiter aard ontbrak ook André van Duin niet, met de act Bloemkoole... In de pauze een verloting, om de onkosten wat te drukken, gevolgd door de uitvoering van een musical, getiteld De wonderlijke machine van professor Knap. Via drukken op de magische knop van een tijdmachine kon een blik in het verle den geworpen worden, en zo verschenen zelfs Napoleon en enkele holbewo ners. Als gezegd viel de avond, geheel verzorgd door de vertrekkende leerlin gen, bijzonder in de smaak en is zeker voor herhaling vatbaar. Vervolg van pagina 1 plannen werden gemaakt voor de bouw van 34 woningen op een terrein rond Slabberswerf en Zuidwel- lestraat in Zierikzee. De ene helft daarvan kwam ter beschikking van de gemeente en in de overige zeven tien woningen werden Zeelandia- werknemers gehuisvest. Mede door zijn functie binnen het Zeelandia- bedrijf speelde de heer Coumou in deze plannenmakerij een grote rol. Deze woningbouw zou later overi gens resulteren in de woningbouw vereniging Beter Wonen, waarvan Coumou dertig jaar voorzitter was en waarvan hij in december 1978 ere voorzitter werd. De heer Doeleman: „Hij was vanaf het begin de grote initiatiefnemer om te komen tot het oprichten van een woningbouwver eniging. In zijn hoedanigheid van voorzitter voelde hij zich bij Beter Wonen als een vis in het water. Hij kon zijn architectonische aanleg vol ledig uitleven en stak daar dan ook heel veel tijd in. Hij heeft zich voor de sociale woningbouw op Schouwen-Duiveland dan ook meer dan verdienstelijk gemaakt." Andere eigenschappen, die Cou mou in staat stelden om veel te berei ken, zijn zijn groot overzichtsvermo gen en een uitstekend financieel inzicht. Zijn grote mate van precisie maakte hem tot een man die niets half kon doen en alleen genoegen nam met kwaliteit. Sociale bewogenheid Zijn sociale bewogenheid heeft niet alleen nut afgeworpen op het terrein van de woningbouw. Ook de perso neelsleden van Zeelandia hebben daar via verbeterde arbeidsvoor waarden en scholing van kunnen pro fiteren. ,,We waren bij Zeelandia twee han den op één buik; we hadden ook sa men één kantoor. Toch waren we ei genlijk tegenpolen van elkaar. Zijn rust en bedachtzaamheid en mijn im pulsiviteit leiden tot een heel goed evenwicht. Wij werden in de loop der tijd meer dan vrienden", aldus Doe leman, die Coumou een markant fi guur in de samenleving noemt met vrienden (en vijanden) in alle lagen van de bevolking: „Hij was een Zie- rikzeeënaar in hart en nieren". Ook in het verenigingsleven heeft Coumou niet stilgezeten. Zo was hij één van de oprichters van de gymnas tiekvereniging Rust Roest, waarvoor hij als bestuurslid erg veel heeft bete kend. Andere activiteiten ontplooide Coumou als lid van de Kamer van Koophandel en van de PTT-kamer. Op gemeentelijk niveau heeft hij zich verdienstelijk weten te maken als lid van de museumcommissie en van de adviescommissie voor de Concert zaal. De „Bouwheer van Schouwen- Duiveland" of „de Bouwpastoor", zo als hij wel eens werd genoemd, heeft in 1940 zelfs als architect de verbou wing van de Concertzaal begeleid. Dichter bij huis moeten we ook zijn grote verdiensten noemen voor druk kerij/uitgeverij Lakenman Ocht- man. Op 14 september 1953 werd hij benoemd tot commissaris van de ven nootschap. Bij die gelegenheid zei hij „zijn lichte schouders te zullen zetten onder het zware werk dat hij te tor sen zou krijgen. Ik hoop evenwel krachtig te kunnen meewerken aan de bloei van de vennootschap." Deze woorden heeft hij volledig waarge maakt. Hij werd op 11 juli 1973 be noemd tot president-commissaris en was vanaf 29 juli 1980 adviseur van de raad van commissarissen, belast met de voorzittersfunctie. Mede door de inspanningen van Coumou is het bedrijf uitgegroeid tot één van de grotere bedrijven op Schouwen- Duiveland. Velen op Schouwen-Duiveland zul len zich kunnen vinden in de per soonlijke woorden van Doeleman sr. over zijn vriend, als hij zegt: „Ik zal hem missen, maar wel in de weten schap dat hij zeker niet voor niets ge leefd heeft. Ik ben blij dat hij niet veel geleden heeft." De begrafenis zal plaatsvinden op donderdag 3 april, nadat in de Gast- huiskerk een rouwdienst zal zijn ge houden, die om 13.30 uur begint. Er bestaat gelegenheid om de na bestaanden te condoleren in de Concertzaal-foyer, na de teraardebe stelling. Hoofdstuk 2 Toen Jaspers weg was, had ze de jongens uit hun schuilplaats gehaald. Ze hadden wat geslapen. Knipperend tegen het flauwe licht van het oliepit je zaten ze handenwrijvend om de warme potkachel. Ze had roggepap voor hen gekookt met een beetje tar we erdoor omdat rogge alleen niet bond. Pietcr was de enige, die niet smul de. Hij hoestte veel en rilde soms, on danks de warme kachel. Hij is ziek, constateerde Katrien, toen ze even haar hand tussen de kraag van zijn trui had gestoken om te voelen of hij koorts had. Hij was gloeiend heet; ze kon hem zo eigen lijk niet onder de grond terugsturen. Ze opperde, dat hij misschien beter op de logeerkamer op de tweede ver dieping kon slapen. „En als ze dan komen?" zei Leo. „Het kan me niet schelen," mom pelde Pieter, „dan komen ze maar." „Ze zijn al geweest," zei Katrien toen. Ze gingen alle vier door elkaar pra ten. „En dat zeg je nou pas?" „Vertel eens, hoe ging het?" „Met hoeveel waren ze?" „Wat zeiden ze?" „Was het de Grüne weer?" Ze spraken opgewonden door el kaar heen. „Het was Jaspers," zei Katrien. toen er een stilte viel. „Hij heeft alles in het huis doorzocht. Later kwam Schuitema, hij had de twee evacuées van de dominee bij zich. Daar hadden ze waarschijnlijk voor vannacht ge noeg aan." Ze waren ineens stil geworden door dat bericht. Leo zag wit om zijn neus. „Dan zijn we toch weer door het oog van de naald gekropen," zei hij. „Heb je nog berichten gehoord?" „We hebben geen radio meer," zei ze kribbig. „Vier onderduikers en de po litie als kind in huis en dan nog een radio, dat kan natuurlijk niet." Ze was er ineens niet zo zeker van, dat Jaspers zijn woord zou houden. Bij haar had hij zielig en eenzaam ge leken. Maar terug op zijn post zou hij weer van gedachten kunnen verande ren. Misschien was hij niet zo week hartig als ze had verondersteld. „Jullie moeten toch weer naar be neden," zei ze, toen ze zag dat de bor den leeg waren. „Je kunt toch maar nooit weten. Als ze terugkomen „Zullen we Pieter dan weer meene men?" vroeg Leo. „Dat is beter," zei Katrien. „Ik zal hem aspirine geven en een kruik. Jul lie kunnen de plaid van de divan ook nog nemen." Tben de jongens weg waren, waste ze de borden af. Wat moest ze doen, als ze alles weer aan kant had? Sla pen kon ze niet, breien leidde niet ge noeg af. Ze wilde dat ze haar gedach ten stil kon zetten. Ze verlangde naar door NEL VAN DER ZEE de dag, maar was er ook bang voor. Bertus zou terugkomen en wat moest ze hem zeggen? Moest ze het hem ver tellen? Wat haar vannacht de redding voor velen had geleken, leek nu een smoesje. Een excuus om zich vrijhe den te veroorloven met een man, die er goed uitzag. Ze kon het Bertus nooit zeggen. De druk, die ze voelde over het feit dat ze dat wat er die nacht gebeurd was aan niemand kon vertellen, moest ze dan maar zien als een bijdrage aan de goe de zaak. Wat je al niet voor je vader land kan doen, dacht ze schamper. Ze moest deze gebeurtenis uit haar hoofd zetten. Morgen was het weer een gewone dag, zo moest ze het zien. Maar als Jaspers terugkwam? Een gevoel van paniek beving haar. Ze moest iets doen wat haar afleidde. Maar wat? Ze zou het liefst de straat oprennen, maar dat kon niet. En dat was maar goed. Misschien zou ze dan uitschreeuwen wat ze voor iedereen verborgen wilde houden. Krijsen en gillen, dat wilde ze. Maar het mocht niet. Ze balde haar vuisten, haar na gels drongen in haar handpalmen. Ze pakte een bord van het stapeltje dat ze net had afgedroogd en gooide hot op de grond. De scherven vlogen haar om de oren. Ze nam nog een bord en nog een.... Pas toen ze zag dat de scherven be schadigingen hadden gemaakt in het zeil op de grond, bedaarde zc. (wordt vervolgd) Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewokken 11. Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 40.00; per jaar f 152,50; losse nummers f 0.80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 52 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6.40. Kontraktfarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3