IN MEM O RIAM J. COUMOU Rustig Schouwen-Duiveland door vroege en ook verregende Pasen uitgerukt Twee keer 1 ^4 SC., cy-tcj/UC, 4^4 C DE ZIERIKZEESCHE COURANT Met auto tegen woning KfAT WORDT HET WEHR. M. Doeleman H. J. zn.: „We sullen hem missen''' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Kinderopvang De kinderopvang in Zeeland staat op zaterdag 12 april centraal tijdens een themadag, die wordt gehouden in de Concert- en Gehoorzaal in Middelburg. (Pag. 2). Chemisch afval In een gesprek met project-coördinator Steven Capelle wordt duidelijk, dat er op Schou- wen-Duivelandzo'n 70 ton chemisch afval is in te zamelen. (Pag. 3). Revanche De Oosterlandse tweede klasser Duiveland boekte een duidelijke 4-0 revanche op Kats. Eerder leed de ploeg van Ed van Lent een ver rassend 3-0 verlies. (Pag. 6). Stuwende kracht Marco Viergever toonde zich de stuwende kracht in zondag tweede klasser Ouwerkerk in de belangrijke vierpuntenwedstrijd tegen Groe- de: 3-1 winst. (Pag. 7). ,,Door wilskracht wordt een huis gebouwd, ,,door verstand wordt het bevestigd ,,door kennis worden de kamers gevuld met allerlei kost baar en lieflijk bezit. Spreuken 24 :3,4 ZIERIKZEE - Op zaterdagochtend 29 maart 1986 overleed in het Dijkzigtziekenhuis te Rotterdam de heer J. Coumou te Zierikzee. Met zijn heengaan verliest de gemeen schap op Schouwen-Duiveland een ingezetene die jarenlang op velerlei gebied zijn stempel heeft gedrukt op ontwikkelingen binnen de eilandelijke gemeenschap. Als geen ander heeft hij zich ingezet voor de verbetering van de levensomstandigheden van de Schouwen-Duivelanders in het algemeen en op het gebied van de sociale wo ningbouw in het bijzonder. Ook heeft hij zich ten volle gegeven aan de ontplooiing van de Koninklijke Zeelandia - H. J. Doeleman b.v. De heer Coumou heeft veel betekend voor Schouwen-Duiveland. Dat moge blijken uit het feit dat hij koninklijk werd onderscheiden als Ridder in de Or de van Oranje-Nassau, werd benoemd tot ereburger van de stad Zierikzee en tot ere-voorzitter van de Woningbouwvereniging Beter Wonen. Andere functies, die hij vervulde, waren het lidmaatschap van de gemeente lijke museumcommissie en de commissie Concertzaal. Voorts had hij sinds 14 september 1953 zitting in de raad van commissarissen van drukkerij/uitgeve rij Lakenman Ochtipan b.v. te Zierikzee, vanaf juli 1973 als president- commissaris. Zijn onvermoeibare inzet voor dit bedrijf, de uitgeefster van de Zierikzeesche Nieuwsbode, is voor een groot deel de reden geweest dat met name de laatste jaren een grote bedrijfsexpansie wordt doorgemaakt. Johannes Coumou werd geboren op 25 juni 1908 als zoon van een bakker. Het bedrijf van zijn vader was geves tigd op de Varremarkt in Zierikzee. De heer Coumou voltooide zijn schoolopleiding aan de H. B. S. te Zierikzee met de bedoeling om in het toenmalige Nederlands-Indië als landmeter dienst te gaan doen. Een medische keuring, waarbij hij werd afgekeurd, gooide evenwel roet in het eten. Via een baantje als vakantieme dewerker belandde de heer Coumou bij Zeelandia om daar vervolgens 44 jaar in dienst te blijven. Gedurende die periode heeft hij zich, s^imen met zijn persoonlijke vriend M. Doele man H. J. zn., in zijn directeursfunc tie volledig gegeven om dat bedrijf groot te maken. In een gesprek met de heer M. Doe leman H. J. zn., die zo'n zestig jaar met Coumou heeft gewerkt en hem door en door heeft gekend, wordt duidelijk de mens Coumou ge schetst: „Het was een zeer begaafd man met grote organisatorische kwa liteiten en een grote bewogenheid met alle nieuwe ontwikkelingen. Hij was ook een logisch denker, die goed met mensen om kon gaan. Een flinke dosis creativiteit, gekoppeld aan een grote mate van bedachtzaamheid heeft hem in staat gesteld om veel kunnen bereiken." Architect De oud-Zeelandia-directeur bena drukt het feit dat Coumou heel dui delijk een stempel heeft gedrukt op het bakkerijgrondstoffen-bedrijf, zo wel naar buiten toe als binnen het be drijf. En dat geldt dan met name ten aanzien van vormgeving, nieuwbouw en het inpassen van allerlei nieuwe ontwikkelingen. Al vroeg interes seerde de heer Coumou zich voor al les wat met kunst en architectuur te maken had. In dat kader liet hij zich vooral inspireren door de gedachten van de Bauhaus-stroming, een bewe ging van architecten en kunstenaars, die zich voorstanders toonden van de toepassing van allerhande nieuwe ontwikkelingen. Hij was dan ook de man die Zeelandia haar image heeft gegeven: een goede verzorging van het totaalbeeld van het bedrijf en een stijlvolle presentatie op alle gebied. Sociale woningbouw Een andere zeer bijzondere ver dienste van de heer Coumou was zijn streven naar verantwoorde sociale woningbouw in Zierikzee en later op Schouwen-Duiveland. De eerste stap pen op dat gebied werden vlak na de ooi log gezet, toen Zeelandia een gro te expansie doormaakte en er drin gend behoefte ontstond aan huis vesting voor personeelsleden. Deze ontwikkeling leidde er toe dat er vervolg pagina 3 (1797 - 1889) DINSDAG I APRIL 1986 142ste jaargang Nr. 23906 WAARIN OPGENOMEN Meer Duitsers, minder Nederlanders BRUINISSF Een ongelukkige manoeuvre van automobilist G. v. d. W. uit Bruinissc resulteerde zater dagmiddag (14.00 uur) in een aanrij ding, waarbij passr.gicrc G. v. d. W. - K. een hersenschudding en schaaf wonden opliep. Het gebeurde in de Steinstraat, bij (en tegen) de woning van J. de R., G. v. d. W. trapte bij het wegrijden in- plaats van op de rem, op het gaspe daal, ramde vervolgens de auto van J. de R. en kwam tegen de woning tot stilstand. De schade aan beide auto's is aanzienlijk, terwijl van de woning een deurkozijn en enkele stenen wer den vernield. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Perioden met zon Vannacht weinig bewolking en een afnemende wind. Morgen overdag pe rioden met zon. In de middag een en- 'kele bui. Een zwakke tot matige wind uit zuidwestelijke richting, 3 Beau fort of minder. Minimumtempera tuur komende nacht 2 graden. WEERSVO ORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 5 april: Donderdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: noord 4 Vrijdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: noord 4 Zaterdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 10 graden Windkracht: noord 4 ZON- EN MAANSTANDEN 2 april Zon op 08.13, onder 21.15 Maan op 6.01, onder 12.43 3 april Zon op 08.11, onder 21.16 Maan op 6.39, onder 14.05 Nieuwe Maan: 9 april (09.08) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Een uitgebreid lage drukgebied ligt boven Zuid- Scandinavië. Rond dit depressiege- bied circuleren buienzones. In onze omgeving passeren af en toe gebieden met versterkte buienactiviteit. Mede in verband met de lage temperaturen in de bovenlucht kunnen deze buien soms hagel geven. Morgen is de wind afgenomen tot matig. De aanvankelijk zuidwesten wind gaat later op de dag uit veran derlijke richtingen waaien, om don derdag noordoostelijk te worden. Dit wordt veroorzaakt door een depres sie, die van Spanje naar het noorden trekt en via Frankrijk en België zijn invloed ook in ons land doet gelden. Vooralsnog komt er in de komende dagen in het temperatuurniveau wei nig verandering. Alleen in de komen de nacht kan er aan de grond wat lich te vorst voorkomen. De campings met voornamelijk vaste standplaatsen hebben niet veel gemerkt van de tegengevallen druk te. De plaatsen zijn immers betaald. De klappen zijn gevallen bij de cam pinghouders, die zich voornamelijk richten op de bezoekers voor één of twee nachten. Mede doordat het VVV Logies Informatiesysteem nog niet in werking is gesteld, kan geen exact cijfermateriaal gegeven worden. Vanaf Pinksteren kan dat wel. Als begin van het kampeerseizoen leek dit paasweekeinde nergens op. Traditioneel brengen de langkam- peerders tijdens het paasweekeinde hun kampeermiddelen op de cam pings in orde. De zware rukwinden aan het begin van het lange weekein de, waardoor auto-caravan-combina ties van de weg werden geblazen, deed veel kampeerders direct al de moed in de schoenen zakken. Zo'n 25 caravans hebben het deze dagen moe ten ontgelden en de wind was er oor zaak van dat de Brienenoordbrug af gesloten werd voor caravans en ook de Zeelandbrug een hele hindernis werd. Volgens het Nationaal Bureau voor Toerisme werden van de nationale at tracties vooral de Keukenhof (20.000 bezoekers), Madurodam (20.000), de Efteling (18.500) en Duinrell (12.500) goed bezocht. Het rijksmuseum in Amsterdam trok 17.000 mensen, het Omniversum in Den Haag telde 13.200 bezoekers, dierenpark Blij- dorp 16.000 en Artis 13.000 mensen. De overige attracties, waaronder die in Zeeland, werden allen door minder dan 10.000 belangstellenden bezocht. Het natte weer en de vroege Pasen heeft in heel Nederland voor een te genvallende drukte gezorgd. Met 100.000 minder toeristen tot een ge schat aantal van 450.000 personen mag gesproken worden van een slech te start van het vakantieseizoen. In 1985 kwamen nog 550.000 mensen in NEW YORK - De olieprijzen zijn maandag in New York gedaald tot omstreeks tien dollar per vat, het laagste niveau sinds 1978. De verdere daling was het gevolg van uitspraken van ministers van een aantal OPEC- landen, die erop duiden dat het olie kartel er vermoedelijk niet in zal sla gen de prijzen via produktiebeper- kingen te steunen. Ondanks de alerte melding en het rappe uitrukken van de brandweer kon niet voorkomen worden dat er ongeveer vijfhonderd meter berm werd weg gebrand. Het vuur werd met vuurzwepen en twee hoge- drukstralen bestreden. Volgens brandweercommandant M. Jumelet heeft een getuige gezien dat een brandstichter bezig was en toen hij zich betrapt zag zich snel in een auto uit de voeten maakte. Rond één uur zondagmiddag werd er een schoorsteenbrand gemeld bij de familie B. v. d. B. in de Mos selstraat. Tben de brandweer zeer snel ter plaatse was, stond het dakbe schot naast de schoorsteen al in brand. Kordaat optreden voorkwam erger. De loodflap rondom de pijp was al gesmolten zodat de brand weerlieden, na de brand met een ho- gedrukstraal te hebben geblust, de pijp verwijderden en het gat in het dak met pannen afsloten. ZIERIKZEE - Schouwen-Duiveland heeft een rustige Pasen achter de rug. Aanzienlijk minder Nederlanders, maar meer Duitsers hebben een plaatsje gevonden op het voormalige eiland. Het bijzonder slechte paasweer heeft minder mensen vakantiegevoelens kunnen geven en dat is merkbaar geweest. Toch zijn in de sectoren kamer met ontbijt en de goedkopere hotels geen slechte zaken ge daan, omdat hiervoor belangstelling bestond. Tweede paasdag in Zierikzee...weinig vakantiesfeer. dam, op dezelfde plaats als enkele weken geleden. Door het slechte weer hebben de campings, de vakantiewoningen en de caravans het zwaarder te verduren gehad. Ook de duurdere hotels heb ben minder gasten gehad. VVV- medewerkster in Renesse, Mary Da lebout, denkt dat de oorzaak gezocht moet worden in de kleinere porte monnees van de vakantiegangers. „Aan de andere kant heeft Hotel Apollo (een duurdere zaak in de Westhoek- red) toch weer veel klanten gehad", legt ze uit. Politie' Een woordvoerder van de rijkspoli tie op Schouwen-Duiveland spreekt van een bijzonder rustig 'verkeers- weekeinde'. Er viel slechts één onge val te betreuren, dat niet eens met de Pasen te maken had". Geen files en zelfs geen langzaam rijdend verkeer. De politie-beambte wijst alleen op de vrijdagmiddag, die zich enigszins kenmerkte door opkomende drukte, die zich echter niet voortzette. Nederland hun vakantie 'vieren', ter wijl er in 1984 zelfs 800.000 mensen in dit land op de zon wachtten. Landelijk Landelijk gezien hebben de Duit sers het laten afweten. De Westduitse dagjestoeristen, die voornamelijk voor bloeiende bollenvelden plegen te komen, lieten het bij afwezigheid daarvan massaal afweten. Aan de an dere kant viel het op, dat landelijk gezien meer Engelsen en Belgen naar Nederland kwamen. Dat vertelt de adjunct-directeur F. Jansen van de landelijke VVV desgevraagd. BRUINISSE - Twee keer is de vrij willige brandweer van Bruinisse in het paasweekend uitgerukt om brandjes de kop in te drukken en uit breiding te voorkomen. Zaterdag middag kwam een melding over wéér een bermbrand op de Grevelingen- il

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1