'n Dorp bewaart geheimen Omstreeks 1 mei verschijnen drie boeken over Renesse College: verpleeghuis Tholen te klein Pikant in Kamerbankjes ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 27 maart 198C Nr. 23904 9 Vroeger jaren bestond in Renesse de mandolinevereniging Goud klank en op een concours te Arnhem werd destijds deze aardige foto gemaakt. Goudklank is al lang ter ziele maar daar staat tegenover dat het allemaal nog niet zo ver schrikkelijk lang geleden is en daarom zijn de namen van de afgebeelde personen wel te achterhalen. Op de bovenste rij van links naar rechts: Adrie Gilijamse, Jo Kooman en Cor Kooman en vervolgens op de tweede rij: Jaap Kooman, Bien Braber, Leen van Strien, Martha Steenland, Mattie Gilijamse, Rinus Verseput, Magda Janse, Rinus Krijnse Locker en Willy van Strein. Rechts staat voorzitter C. M. Evertse en op de volgende rij (derde rij van boven) herkennen we vervolgens Annemarie Guequirre, Jo Boot, Riet Dalebout, Mattie Verboom, Bram Lindhout en Nelly Kappers. Op de onderste rij, van links naar rechts Lenie van der Nood, Jannie Wandel, Marie Goossens en Annie Bakker. Links, onder Jaap Kooman, staat een leuk klein jongetje, waarvan men ons de naam niet kon vertellen. Het is een afbeelding uit het op 1 mei aanstaande te verschijnen boekje: Renesse in oude ansichten", deel 3. Prentenboeken over oud-Renesse ZIERIKZEE - Er zijn boeken die zich aan de grote slag in de boekhandel geheel onttrekken omdat ze maar voor een klein publiek interessant zijn. Meestal heeft men ook van de uitgever nog nooit gehoord en moet zo'n uit gever het hebben van gerichte aankondigingen en van mond op mondreclame om zijn produkt af te zetten. Ook de oplage is in de meeste gevallen zeer beperkt en wan neer de boeken, die wij bedoelen, eenmaal uitverkocht zijn, worden ze maar zelden herdrukt, zodat het zaak is niet te lang met het aankopen te wachten. In de landelijke serie „In oude an sichten", gaan op of omstreeks 1 mei aanstaande drie boekjes over het dorp Renesse verschijnen. Aanvanke lijk was het de bedoeling om maar één boekje van het duindorp samen te stellen, dat zo'n tachtig oude an sichtkaarten en foto's zou gaan bevat ten. Het is onvoorstelbaar wat er bij de mensen loskomst aan oude foto's en oude ansichtkaarten, wanneer men daar achteraan trekt. De kaar ten en foto's komen via oude schoe nendozen op de proppen, maar de meeste mensen hebben ook wel één of meer foto-albums, waaruit geput kan worden. De landelijke serie „In oude ansichten" is langzamerhand bij elke Nederlander bekend want er zijn van allerlei steden en dorpen in ons land al honderden deeltjes verschenen. Het zijn boekjes, waarin door middel van reprodukties van oude ansichten en foto's is vastgelegd hoe een bepaal de plaats of dorp er vroeger uitzag en hoe het dagelijks leven reilde en zeil de in grootvaders tijd: de tijd tussen 1890 en 1950 al wordt dan echt niet op een paar jaar gekeken. De heersende nostalgie, de zucht naar het verleden, heeft ook de Schouwen-Duivelandse bodem rijp gemaakt voor de produk- tie van deze aardige serie boekjes, waarvan er regelmatig verschijnen. Het zijn foto's uit vroeger jaren en als het ware momentopnamen van inwo ners zoals men toen leefde, woonde, werkte, feestvierde, muziek maakte, onderwijs kreeg en ter kerke ging. Foto's van schoolklassen, brandweer korpsen, sportverenigingen, zang verenigingen, gemeentebesturen, to neelverenigingen enz. In Dreischor, begonnen- Met betrekking tot Schouwen-Dui- veland werd in het jaar 1969 gestart met het eerste deel in een afwijkende serie. Deze heette „Zoals het was". Het deeltje „Dreischor, zoals het was" werd in 1969 samengesteld door J. L. Braber en C. P. Pols en in een oplage van ruim duizend stuks ge drukt bij de toen nog bestaande Door de eeuwen heen zijn Brouwershavensegat en Grevelingen belangrijke scheepvaartwegen geweest. Voor Zierikzee - eens een belangrijk centrum van zeevaart, visserij en handel - waren het destijds de levensa ders. In later jaren profiteerden de havensteden Dordrecht en Rotterdam en uiteraard ook Brouwershaven eveneens van deze waterwegen, nadat de Maasmond en het Gat van Goeree door verzanding voor de scheep vaart minder veilig waren geworden. Om vreemde schippers bij dag en nacht langs de wirwar van pla ten en geulen de goede weg te wij zen, bracht men al in een zeer vroeg stadium - een uiteraard - primitief stelsel van bebakening en betonning aan. In het jaar 1352 verleende graaf Willem IV aan de schippers van het Sint Jansgilde te Zierikzee vergunning om ba kens te zetten in de duinen van de Westhoek van Schouwen. In het jaar 1388 gaf Hertog Albrecht op dracht in de Schouwse duinen een landteken te plaatsen en in zee drie tonnen te leggen. Door dui nafslag en verstuiving moesten de landbakens van tijd tot tijd verder landinwaarts verplaatst worden. Op een kaart van de duinen van de kartograaf Nicolaas Visscher staan twee torens - ook wel kapen genoemd - aangegeven; de naam noordkaap met twee vuurboeten en de zuidkaap bij de duinvallei 't Zeepe. Aanvankelijk werden deze bakens en vuren hoofdzakelijk on derhouden ten behoeve van de vis serij. In een later stadium profi teerde ook de koopvaart van hun aanwezigheid. Ook verder landin waarts werden al in een vroeg sta dium de schepen de weg gewezen als de duisternis was gevallen. Aanvankelijk werden in de buurt van Renesse op bepaalde duintop pen houtvuren gestookt. Later bouwde men aan het einde van de Laöne een houten kaap met een to plicht. Toen dit houten geval in 1855 afbrandde, bouwde men er in 1856 de zogenaamde ijzeren vuur toren, die in 1915 werd afgebro ken. Verder oostwaarts werd in 1848 in het duingebied van de voormalige gemeente Noordwelle een 25 meter hoge stenen vuurto ren gebouwd, die in 1857 met veer tien meter werd verhoogd. Als men de lichten van de ijzeren en stenen toren in één lijn had, bete kende dit dat men op een juiste en veilige koers lag. Beide torens wa ren uitgerust met drie pits petro- leumlantaarns. De stenen toren werd in 1916 door de genie opge blazen. Deze laatste toren noemde men ook wel de tweede toren. Bei de torens waren door het verplaat sen van de vaargeul overbodig ge worden. Op deze oude ansichtkaart uit het begin van de ze eeuw zien we de ijzeren toren afgebeeld. Het einde van de Laone was nog maar een klein onverhard slingerpadje en onderaan de voet van het binnenduin staat de zoge naamde eerste licht wachters wo ning. Als bijzonderheid kan nog wor den vermeld dat de hier in 1856 ge bouwde vuurtoren de eerste geslo ten toren was die in Nederland werd gebouwd. De bouw werd uit gevoerd door de firma L. I. Entho ven Co te 's-Gravenhage. Hoewel er al vele jaren een strandtrap bestond werd deze om streeks 1920 vervangen door een betonnen trap. De afgebeelde eer ste lichtwachterswoning wat in feite een dubbele woning was, werd bij akte van 22 augustus 1947 verkocht aan Jan Gloude. Deze is hier toen het bekende Pension Zeerust begonnen. Nadat dit later door aannemer J. H. Braber gron dig was verbouwd en uitgebreid, zwaait nu Jan Gloude Junior hier de scepter en het is nu Hotel- Pension Zeerust geworden. „Je moet de winkel ook verduiste ren," zei hij. „Dat is zo te gevaarlijk." „Ja, dat zal ik voortaan doen. Er zitten daar wel rolgordijnen, maar omdat er 's avonds toch nooit iemand komt Ze maakte haar zin niet af. Straks zal die jongen weer gaan hoesten, dacht ze. En hier in de gang hoor je dat zo goed. „Ik zal u even voorgaan naar de ka mer," zei ze, „daar brandt een olie pit." Ze praatte aan een stuk door. Ook in de kamer nog. Eerst had haar stem dof en laag geklonken, maar ze hoor de dat hij hoger werd. Hij klinkt haar kakelend in de oren. „Ik wou net koffie zetten," zei ze, „nou ja, surrogaat, natuurlijk. Drinkt u een kopje mee?" Het klonk idioot in deze omstandigheden, ze voelde het zelf. Hij lachte schamper. „Zo vriendelijk word ik zelden ont vangen. Je denkt toch niet dat ik ge loof, dat die man van jou nog komt? Zeg eens, zit hij hier verstopt?" „Nee," zei ze met nadruk, „néé. hij verstopt zich niet. Waarom zou hij? Wilt u koffie?" „Dat zullen we nog wel zien," zei hij. „We gaan eerst het huis bekij ken." „Gaat uw gang maar, dan zet ik on dertussen koffie." Ze voelde alles aan zich trillen, toen hij de kamer uitliep. Ze nam de ketel van de kachel, haalde met de pook de ringen van de potkachel, deed een paar houtjes op het smeulende vuur en zette de ketel op de oplaaiende vlammen. Het knet teren van het hout overstemde het ge luid van zijn voetstappen op de trap en het slaan van de deuren. Toen hij terugkwam, zei hij: „Heeft dit huis maar één behoorlijke slaap kamer, behalve die twee hokjes op de tweede verdieping waar je met die ongelukkige trap naartoe moet?" Ze knikte. „De rest hoort bij het bovenhuis," zei ze. „De ingang is hiernaast." Ze hoopte, dat hij daar naartoe zou gaan. Daar woonde mevrouw De Boer met haar dochter, die wijkver pleegster was. Hij zou ze geen schade kunnen aanrichten. „Hoe staat het met de koffie?" zei hij knorrig. Ze schonk het surrogaat op met wa ter dat nauwelijks goed warm was. Maar wat gaf het! Als hij maar weg ging. Wat stom, dat ze over die koffie begonnen was. Misschien was hij dan nu al weg geweest. „Zeg," zei hij, toen ze hem het drab bige vocht had aangereikt, „waaraan heb ik eigenlijk al die vriendelijk heid te danken? Wou je wat met me? Wou je soms lief voor me zijn?" Daar had je het al! Ze had hem an ders moeten aanpakken. Stoer met haar handen in haar zij moeten zeg gen: Zoek maar raak. hier is nie- door NEL VAN DER ZEE mand. Als je iemand mee wilt ne men, neem mij dan mee. Maar ze was niet moedig, helemaal niet. Ze had ei genlijk nooit geweten dat ze zo laf was als nu bleek. Ze bibberde als een rietje Ze zei niets. Hij zette de kop neer. „Dat smaakt nergens naar. Weet je, dat ik er niet tegenop zie hier de boel in brand te steken en de hele tent uit te roken?" Ze zag voor zich hoe de jongens proestend en snuivend uit het rokeri ge huis zouden kruipen. Of zouden ze beneden geen last hebben, als het hier brandde? Wat een geluk, dat Evert met Bert us mee was. Ze had eerst spijt gehad, dat ze hem had la ten gaan, toen ze hem met zijn vader zag vertrekken. „Ik ben toch een verloren man." hoorde ze hem zeggen. „Ze hangen me straks aan de hoogste boom. Ik heb niks te verliezen." Er flikkerde hoop in haar op. Er was misschien nog met hem te pra ten. Hij leek neerslachtig. Zc zou hem gouden bergen beloven. Misschien hielp het. „Maar als je nu meewerkt aan de goeie zaak," zei zc. „dan wordt je von nis misschien verzacht." Ze was on willekeurig van 'u' op 'jij' overge gaan. „Dan zoeken ze een lagere boom," spotte hij. (wordt vervolgd) Vrijdag 28 maart Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 14.30 uur Die Schwarzwald-kliniek, Duitse serie. Regie: Alfred Vohrer. Afl. 1: Thuiskomst. Klaus Brink- mann wordt in zijn geboorteplaats benoemd tot geneesheer-directeur van de Scharzwald-Klinik. 15.15 uur AVRO's Service, amuse ment en informatie. 16.35 uur AVRO's Tcle-Keuken, met Henk Molenberg. 16.50 uur Ik zag twee beren, kleuter programma. 17.05 uur De Bennie Bang Show, ge varieerd kinderprogramma. 17.20 uur Ontdek je plekje, serie filmpjes over de schoonheid van stad en land. Afl.: Buren. 17.30 uur Journaal 17.46 uur Ruud en Leonie, praatpro gramma met Ruud ter Weyden en Leonie Sazias. 18.15 uur AVRO cursus bridge. Les 10. 18.25 uur Biotechnologie. Les 10. (herh.). 18.55 uur De Fabeltjeskrant. 19.00 uur Wordt vervolgd, tekenfilm magazine. 19.25 uur AVRO's Toppop. Presenta tie: Kas van Iersel. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Kant, naar het boek van Shirley Conran. Afl. 5 (slot): Lillie, een internationale beroemdheid en sex-symbool, gebruikt al haar macht en invloed om haar moeder te vinden, die ze nooit heeft gekend. 21.05 uur In de hoofdrol. Mies Bouw man confronteert een bekende Neder lander met personen uit zijn of haar leven. 22.20 uur ,,S"pionnen, serie naar de boeken van Anthony Prince. Het wrak van een vliegtuig, dat zo'n 30 jaar geleden neerstortte, wordt bij toeval ontdekt. Geheime diensten in Engeland en Rusland krijgen hier door belangstelling. 22.10 uur AVRO's Televizier, waarin World Press Photo 1986. 23.55 uur Journaal. 00.00 uur Studio Sport. W.K. IJshoc key in Eindhoven. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.00 uur Het lijdensverhaal volgens Matteus. Film over het lijdensver haal van Christus aan de hand van 160 schilderijen van de Canadese Wil liam Kurelek. 17.00 uur Teruggaan of blijven, docu mentaire over de problemen van Turkse arbeiders in ons land. 17.30 uur Studio Sport: ABN Ten nistoernooi in Rotterdam. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.20 uur Paspoort voor Spanjaar den. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 18.55 uur NOS-extra 19.00 uur Journaal. 19.12 uur KRO's Tekenfilmfestival, kinderprogramma. 19.20 uur De toverhoed, kinderfilm. Wanneer Andy verhuist is hij al zijn vriendjes kwijt. Van de verhuizer krijgt hij een toverhoed die ervoor zorgt dat mensen je aardig vinden. 19.45 uur Of moet je moeder 't soms voor je doen, discussieprogramma met plattelandsjongeren. 20.10 uur An act of love, Amerikaanse tv-film uit 1981 over het leven van de actrice Patricia Neal. Op het hoogte punt van haar leven werd Patricia ge troffen door een hersenbloeding. Met de hulp van haar gezin vecht ze tegen haar ziekte. 21.50 uur De dood van een Poolse priester, reportage over dit drama ter nagedachtenis aan de Poolse priester Popieluszko. 22.30 uur Journaal. 22.45 uur Irsreal, volhard im hem. Kerkdienst voor Goede Vrijdag van uit de Singelkerk in Amsterdam. 23.28 uur Een bericht van de Wilde Ganzen. 23.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 23.35 uur Year of the quiet sun, Ame- rikaanse/Westduitse speelfilm uit 1984 van Kryztof Zanussi. Het ver haal van een liefdesdrama tussen een Amerikaanse soldaat en een jonge Poolse vrouw in een chaotische tijd, vlak na W.O. II. BRT 1 17.55 uur Journaal. 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. 18.05 uur Plons, kinderprogramma, (herh.). 18.10 uur Prikballon, kleutermagazi ne over het maken van allerlei voor werpen en een tekenfilm. Presenta tie: Francis Verdoodt, (herh.). 18.25 uur Star Trek, Amerikaanse science-fictionserie over de belevenis sen van de USS Enterprise. Met: Leo nard Nimoy, William Shatner, Defo rest Kelley e.a. Afl. Devil in the dark. 19.15 uur Uitzending door derden: programma van de Groene Omroep. 19,40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Weerbericht. 20.15 uur Als een wereld zo groot, waar uw vlag staat geplant. Afl. 6. De missies. Het Christendom ver vangt de traditionele waarden en pre dikt tevens harde arbeid en onder werping aan het blank gezag. 21.15 uur Goede vrienden. (Just good friends). Engelse 14-delige serie van Ray Butter met Jan Francis, Paul Ni cholas, Sylia Kay e.a. Afl. 6. Meneer en mevrouw Warrender hebben een verrassing voor Penny's verjaardag. Penny en Vince willen gaan samen wonen. 21.40 uur So What? Vanavond een op treden van Tbm Cherry. 22.15 uur Journaal met aansl. Coda: De Meeus-plantsoen - 22 A anno 1973 van Willie Verhegghe. BRT 2 19.00 uur 1 week sport. 19.27 uur Oshin, Japanse serie. 19.42 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Weerbericht. 20.15 uur Videomatch, spelprogram- ma met Marleen Gordts. 20.25 uur Première, filminformatie met Jo Röpcke. 21.15 uur The fourth Wiseman, Ame rikaanse speelfilm uit 1985 met Mar tin Sheen, Alan Arikin e.a. Regie: Mi chael Ray Rhodes. Artaban is dokter aan het Perzische hof. Hij verkoopt al zijn bezittingen om drie juwelen te kunnen kopen. Na jaren reizen is hij al zijn juwelen kwijt. Hij kan de kruisiging van Jezus niet beletten en voelt zich een volslagen mislukke ling. 22.50 uur Goede Vrijdagconcert: Le Lagrime di San Pietro, van di Laso, uitgevoerd door The Consort of Mu- sicke o.l.v. Anthony Rooley m.m.v. so listen. UTRECHT - het college voor zie kenhuisvoorzieningen voelt niets voor het door de provincie Zeeland voorgestelde verpleeghuis bij het be jaardenoord Ten Anker in Tholen. In een advies over het plan aan staats secretaris Van der Heijden (Volksge zondheid) zegt het, dat een qua ruim telijke voorzieningen en personeel zo klein verpleeghuis beperkingen met zich meebrengt. Daardoor zullen niet alle patiënten die verpleging nodig hebben er ge bruik van kunnen maken, zodat een deel van hen (gedragsgestoorde pa tiënten en patiënten die reactivering nodig hebben) toch nog aangewezen blijft op verpleeghuizen in West- Brabant. Het gaat om een ontwerpplan voor een deel van de gezondheidsregio Breda dat in Zeeland ligt. Op verzoek van staatssecretaris Van der Reijden heeft het college in zijn advies ook re kening gehouden met een door gs van Noord-Brabant opgesteld verpleg- huisplan voor de regio Breda. DEN HAAG - Kamervoorzitter Dolman wil van VVD-fractieleider Nijpels opheldering over een eroti sche fotoserie in het aprilnummer van Playboy waarbij twee medewer kers van de VVD-fractie zich hebben laten fotograferen in de Kamerban- ken. Het gaat daarbij om de foto waarop ambtelijk secretaris Cevaal gezeten in een Kamerbankje van de vergaderzaal zijn linkerhand laat glijden over de ontblote rechterbil van secretaresse Welters van het ka merlid Metz. Dolman wijst in een brief aan Nij pels op de richtlijnen die in het ka mergebouw gelden voor het maken van opnamen. Zowel met filmcamera als fototoestel mogen buiten de ver gadertijd van de Tweede Kamer uit sluitend opnamen worden gemaakt met toestemming van de afdeling voorlichting en/of van de Kamerbe heerder. Dat is in dit geval niet ge beurd. Bovendien mogen in de verga derzaal alleen opnamen worden gemaakt van kamerleden of be windslieden. Ook daarvan is bij het door Cevaal betasten van Weiter onder de rok geen sprake. Dolman kwalificeert voor het overige de hele zaak in de sector „ongein". De VVD-fractiewoordvoerder be perkt zich in een commentaar tot de mededeling dat Cevaal sinds 1 no vember vorig jaar ziek is. De hele fo tosessie met het liberale tweetal, waaronder een aantal naaktfoto's, is naar zijn zeggen geheel buiten de fractie om gegaan. Drukkerij De Beer te Nieuwerkerk. Het boekje is al jaren uitverkocht en nog zeer gezocht. Alle volgende deeltjes in deze serie werden gedrukt bij Drukkerij v/h La- kenman Ochtman te Zierikzee en in 1970 verscheen als tweede deel „Zierikzee, zoals het was", eveneens samengesteld door J. L. Braber en C. R Pols. Er werden er ruim 2100 van gedrukt en het boekje was in zeer korte tijd uitverkocht. Enkele jaren later werden er nog eens duizend bij gedrukt en ook die werden aan de man gebracht. De vraag bleef echter bestaan en in december 1985 werden bij L O nog eens duizend exempla ren van „Zierikzee, zoals het was" ge drukt. Ook van het later verschenen deel „Schouwse Westhoek zoals het was.." door J. L. Braber en W. P. de Vrieze verscheen enkele jaren gele den een herdruk. Daarna zijn in deze serie nog verschenen „Brouwersha ven", Bruinisse, Duiveland en Schou wen. Al deze boekjes werden aanvan kelijk uitgegeven door Uitgeverij Steengracht te Zierikzee en later te Dreischor. „In oude ansichten" Omdat in de „Zoals het was-serie" lang niet alle fotomateriaal dat voor handen was, kon worden opgenomen werden door De Zeeuwsche Boekhan del Uitgeverij afzonderlijke boek jes uitgegeven van de volgende plaat sen: Bruinisse, Sirjansland, Ouwer- kerk, Nieuwerkerk, Kerkwerve, Haamstede, Burgh, Westenschouwen en Oosterland. Behalve Westenschou wen, Burgh en Bruinisse zijn van de andere dorpen in de loop van de jaren herdrukken verschenen terwijl de vraag is blijven bestaan. Momenteel worden twee verschil lende deeltjes samengesteld van de kleinere dorpen Scharendijke, Elle- meet, Eikerzee, Looperskapelle en Brijdorpe, waarvan de titel luidt „Scharendijke in oude ansichten". Samensteller/auteur is A. J. (Bram) Coomans uit Kerkwerve.' De drie boekjes van Renesse, die tezamen zo'n tweehonderdvijftig ou de ansichten en foto's van het Schouwse duindorp bevatten zijn sa mengesteld door Cor Pols uit Zierik zee. Ondanks het feit, dat het drie boekjes zijn geworden moesten nog tientallen foto's terzijde worden ge legd, waarvoor geen plaatsje meer kon worden ingeruimd want men is nu eenmaal aan een maximum aan tal plaatjes gebonden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 9