Tweemaal goud bij CFO Nieuwe scholengemeenschap biedt meer kansen zowel voor jongens als meisjes streeknieuws Jeugd bracht ouderen traditionele paasgroet Lezing notaris Klaassen ouderavond 't Opstapje LTS en LHNO gaan per 1 augustus samen Vergadering in Westersehouwen Strip-o-theek is succes 4 ZIERIKZEE - De tijd, dat alleen meisjes naar de Prinses Julianaschool voor LHNO konden gaan en alleen jongens naar de LTS Schouwen-Duiveland, behoort in theorie wel tot het verleden, maar in de praktijk blijkt het natuurlijk nog steeds zo te zijn, dat het lager huishoudelijk en nijverheidsonderwijs vrijwel uitsluitend door meisjes wordt gevolgd en het lager technisch onderwijs door jongens. Niet zo verwonderlijk, want het vergt wel erg veel motivatie om als enige jongen tussen allemaal meisjes het LHNO te volgen of als enkel meisje die technische, specifiek op jongens gerichte school binnen te stappen. Daar komt op Schouwen-Duiveland echter verandering in. Met het samengaan van LTS en de Prinses Julianaschool met ingang van 1 augustus dit jaar, zullen zowel voor meisjes als voor jongens meer mogelijkheden binnen het beroepsonderwijs worden ge opend. tijklokaal zal derhalve naar het hoofdgebouw in het Jannewekken worden verplaatst. Voorlopig zal - met het oog op de ou tillage in de Prinses Julianaschool - door de nieuwe scholengemeenschap nog op twee locaties worden les gege ven. Het streven is er echter op ge richt na verloop van tijd ook het ge bouw aan het Jannewekken af te stoten en de scholengemeenschap lbo volledig in het gebouw van de huidi ge LTS aan de Haringvlietstraat te vestigen. De tijdsduur waarin één en ander tot stand zal komen, is afhan kelijk van de bereidheid van het mi nisterie om toestemming te verlenen voor de noodzakelijke aanpassingen aldaar. Personeel Het directeurschap van de nieuw te vormen scholengemeenschap komt toe aan de directeur van de grootste fusiepartner: de LTS. De heer Scher- jon zal die functie echter niet meer daadwerkelijk in de praktijk gaan uitoefenen: hij gaat per 1 september gebruik maken van de VUT. De Stichting in oprichting heeft derhal ve reeds de sollicitatieprocedure in gang gezet. De functie van adjunct-directeur zal uitgeoefend gaan worden door huidig LHNO-directeur Van Dam. De fusie op zich zal verder niet van invloed zijn op het personeels bestand van beide scholen. De daling van het leerlingental uiteraard wel. ,,Maar, dat zou ook in de autonome situatie het geval zijn geweest", zegt Scherjon. De heer Den Boer memoreert nog even het feit, dat de meerderheid van het LTS-personeel zich aanvankelijk tegen de fusie uitsprak. Zowel hij als Scherjon zijn ervan overtuigd, dat de bezwaren ertegen voornamelijk van emotionele aard moeten worden be schouwd. ,,We waren al twee jaar met de voorbereiding bezig, maar tegen het moment, dat er werkelijke beslui ten genomen moeten worden, reali seert men zich in het algemeen vaak pas wat het allemaal zal inhouden", aldus Den Boer. Unaniem Hij toont zich, na die aanvankelijke tegenstand van het personeel, ver heugd over het feit, dat tijdens de bij zondere ledenvergadering van de LTS-vereniging, waar ook de leraren lid van zijn, unaniem bij acclamatie het besluit tot fusering kon worden genomen. Hij verwacht in dit opzicht dan ook geen problemen in de nabije toekomst. Scherjon erkent, dat er uiteraard sprake zal moeten zijn van een stuk gewenning. Er zullen werkgroepen gevormd worden voor die extra bege leiding van eventuele knelpunten, die zich bij zo'n start van het ge mengd onderwijs in de brugklas zou den kunnen voordoen. Zelf heeft hij er alle vertrouwen in, dat één en an der vanzelf langzaamaan goed opge bouwd zal kunnen worden. De huidige LTS telt overigens al en kele vrouwelijke leerlingen en verder wordt ook de KMBO-opleiding (Kort Middelbaar Beroeps Onderwijs) door LTS-directeur F. G. Scherjon (r.) maakt per 1 september gebruik van de VUT, zijn nieuwe functie als directeur van de scholengemeenschap lbo zal hij der halve slechts een maand uitoefenen. LHNO-directeur H. van Dam (l.) zal de functie van adjunct-directeur van de gefuseerde school gaan uitoefenen. Aan de totstandkoming van de fu sie tussen LTS en LHNO gingen on geveer twee jaren van onderzoek, overleg, besprekingen en ten slotte besluitvorming vooraf. De ZLM - het bestuur van de Prinses Juliana school - kwam in een eerder stadium al tot de definitieve fusiebeslissing. De Vereniging Technische School Schouwen-Duiveland nam dit be langrijke besluit unaniem een lutte le week geleden. Dit houdt in, dat de Stichting voor beroepsonderwijs en ander voortge zet onderwijs op Schouwen- Duiveland per 1 augustus reeds effec tief zal worden. Tijdens een persconferentie woens dagmiddag vertelden de heren W. den Boer (voorzitter Vereniging Techni sche school), F. G. Scherjon (directeur LTS), H. van Dam (directeur LHNO) en J. M. Geluk (ZLM-bestuurslid) wat dit nu gaat betekenen voor het onder wijs in deze regio in de naaste toe komst. Gemengde brugklas Simpel gezegd betekent het dat de huidige LHNO-onderwijsrichtingen:. Verzorgende beroepen en Verkoop praktijk ook voor jongens veel toe gankelijker worden en voor meisjes de vijf technische richtingen van de LTS: Algemene Bouwtechniek, Me chanische Bouwtechniek, Consump tieve Tbchniek, Electrotechniek en Motorvoertuigentechniek. Deze nieuwe scholengemeenschap voor lager beroepsonderwijs (lbo) zal een tweejarige brugperiode kennen. Met ingang van het nieuwe school jaar zal worden gestart met gemeng de brugklassen. Na die tweejarige onderbouw zal de uitsplitsing naar de diverse genoemde afdelingen plaatsvinden. Een uitsplitsing op grond van een brede oriëntatie gedu rende die brugperiode. De voortgezette vakken zoals En gels, Nederlands, Wiskunde, Biolo gie, Muziek en dergelijke zullen ech ter tot het einde van de gehele opleiding gezamenlijk worden gege- geven. „Meisjes in technische beroepen cn jongens in verzorgende beroepen zul len in de toekomst voor Schouwen- Duiveland geen bijzondere zaken meer betekenen", aldus de heer Scherjon woensdagmiddag in zijn toelichting. Hij memoreerde, dat de aanzet tot een vergaande integratie tussen het lager beroepsonderwijs en het lager algemeen voortgezet onderwijs reeds dateert van 1968 toen de Mammoet wet voor het voortgezet onderwijs werd ingevoerd. Deze raamwet kon via besluiten verder worden inge vuld. Het duurde vijf jaar voordat die invulling voor het lbo door mid del van het LBO/LAVO-Besluit in 1973 tot stand kwam. Duidelijk werd in dit besluit de nadruk gelegd op het belang van mogelijkheden van doorstroming en differentiatie. Versneld In Zeeland kwamen drie scholenge meenschappen lbo tot stand, te weten in Goes, Middelburg en Vlissingen. Nu de drastische daling van het leer lingenaantal zich vooral in het voort gezet onderwijs doorzet, gaat de fu sievorming, volgens Scherjon, versneld plaatsvinden. Zo zullen be halve in Zierikzee nu ook scholenge meenschappen lbo tot stand komen in Oostburg, Hulst, Axel, Tholen en op wat latere termijn mogelijk ook in Terneuzen. De daling van het leerlin gental werkt, naar de mening van Scherjon, derhalve als hefboom voor meerdere samenvoegingen. Een belangrijke nieuwe mogelijk heid voor de gefuseerde scholenge meenschap straks zal zijn, dat naast de drie reeds bestaande A, B en C- niveaus ook op het D-niveau (dus het hoogste MAVO-niveau) les gegeven zal kunnen worden. ,,Het wordt in feite dus een technische en dienstver lenende MAVO", aldus de huidige LTS-directeur, die verwacht, dat dit wellicht consequenties zal kunnen hebben voor de ('gewone') MAVO. Een andere, voor de regio, van groot belang zijnde factor is de stichting van de MBO-school te Oude-Tonge. Scherjon signaleerde in dit verband een gedachte-ontwikkeling ten gunste van de vorming van zoger naamde sector-scholen. Hij schetste de situatie, waarin een volledige, mo derne outillage voor elke lbo te kost baar zou kunnen worden. Een koppe ling met een MBO-instituut met een grotere uitrusting, zou voor de be trokken lbo's belangrijke mogelijk heden bieden. Aansluiting De heer Van Dam benadrukte hier op ook nog de mogelijkheid tot aan sluiting op de MEAO na het volgen van de opleiding verkooppraktijk. Hij juicht naast het overlevingsas- pect. vooral ook het emancipatorisch aspect van deze fusie bijzonder toe. De LHNO-onderwijsrichtingen ver zorgende beroepen en verkoopprak tijk zijn gericht op een werkkring in dienstverlening, gezondheidszorg en winkelscctoren en sluiten aan op Middelbaar Middenstands Onder wijs en Middelbaar Economisch en Administratief Onderwijs. Onder- wijsrichtingen en opleidingen, waar. volgens Van Dam, ongetwijfeld ook veel jongens belangstelling voor heb ben. De Prinses Julianaschool beschikt thans nog over drie locaties. Met in gang van 1 augustus zullen twee daarvan worden afgestoten: de gym zaal in de Mulockstraat en De Kluut aan de Grachtweg. Het verkoopprak- enkele meisjes gevolgd. Met andere woorden: Ze weten op de LTS best wel hoe meisjes eruit zien en....aan het specifieke aspect, dat hun komst met zich meebrengt, zal ongetwijfeld wel te wennen zijn. Grote offers ZLM-bestuurslid de heer J. M. Ge luk onderstreept, dat uiteraard ook vanuit ZLM-oogpunt grote offers werden gebracht met het besluit tot fusering: Hij wijst op de ontmante ling van de onderwijstaak, die de ZLM van oudsher had met het behar tigen van de belangen van het speci fieke onderwijs ten plattelande. De situatie is echter drastisch veranderd en derhalve koos de ZLM voor be houd van belangrijke onderwijsvor men op Schouwen-Duiveland en besloot tot deze fusie. Naar het zich thans laat aanzien zal de nieuwe scholengemeenschap met ingang van het nieuwe school jaar van start kunnen gaan met onge veer 520 leerlingen. Scherjon en Van Dam menen, dat het aantal wellicht wat hoger was geweest als de fusie iets eerder tot stand was gekomen. Mogelijk had dat nog van invloed kunnen zijn op adviezen vanuit de basisscholen betreffende het ver volgonderwijs. BURGH-HAAMSTEDE - De com missie beroepschriften van de ge meente Westersehouwen vergadert vrijdag 4 april om 15.30 uur in het ge meentehuis te Burgh-Haamstede. Op de agenda staat onder meer behande ling van het beroepschrift van de fir ma Rijstenbil. De bijeenkomst is voor iedereen openbaar toegankelijk en wie daarvan wenst gebruik te ma ken kan het spreekrecht voor de ver gadering benutten. Vervolg van pagina 1 Dabbie's, om er maar eens een paar te noemen. Volgens Mien van der Have neemt het strip-lezen nog steeds toe, aange trokken door het gemak: lezen en meteen de plaatjes erbij. Ze worden werkelijk stuk gelezen. Unaniem vertelt het viertal het werk in de strip-o-theek erg leuk te vinden, vooral het omgaan met de enthou siaste kinderen. Financieel loopt de strip-o-theek goed, geheel zichzelf bedruipend. Het p roef-jaar werd zelfs afgesloten met een batig saldo van 243,31 en een 'omzet' van 2.063,24. Inplaats van in kratten zoals in De Pul, liggen del stripboeken nu overzichtelijk in rek ken. Elke dinsdagavond van half ze ven tot half acht is het een drukte van belang. Van de vier genoemde dames doen er bij toerbeurt twee per dins dagavond dienst. Wie (nog) niet be kend wTas met het feit dat de leeszaal een strip-o-theek bevat, is van harte welkom op genoemde dinsdagavond, maar ook op woensdag- en zaterdag middag, wanneer er in de leeszaal ook gelegenheid is om de stripboeken in te kijken. WASHINGTON - De rechtbank in Miami heeft het verzoek van de Suri naamse kapitein Boerenveen om op borgtocht te worden vrijgelaten afge wezen. ALMERE - Minister de Koning van Sociale Zaken en Werkgelegenheid heeft woensdagmiddag in Almere de eerste honderd diploma's uitgereikt van een speciaal voor werklozen op gezette cursus oriëntatie automatise ring. De bewindsman gaf tevens het startsein voor de vervolgcursus op het gebied van tekstverwerking en computerboekhouding. BENEDEN LEEUWEN - Op de Waal ter hoogte van Beneden Leeu wen heeft woensdagavond rond 12.30 uur een aanvaring plaatsgevonden tussen het met 400 ton aan containers beladen motorschip Delta en de duw boot Swind met twee met kolen bela den duwbakken. OUWERKERK - De traditie van de Palmpasenoptocht op Ouwerkerk, waar bij de kleuters een paasgroet brachten aan de inwoners van het dorp boven de tachtig jaar, blijkt ook op de basisschool te worden voortgezet. Woensdag ochtend trok juffrouw Janny Wandel, leidster van de jongste groepen van de onderbouw er weer in een vrolijke optocht met elf kleintjes op uit. Vooraf gaand aan dit evenement, hadden de kinderen zich ingespannen allerlei pas sende versierselen te maken voor de Palmpasenstok. De kinderen trokken woensdagochtend veel betangstelling tijdens hun feestelijke gang door het dorp. Bij alle bewoners boven de tachtig jaar brachten zij hun lentegroet in de vorm van een lied en het aanbieden van een bloem en een paasbroodje. De ouderen, die vooraf van dit bezoek op de hoogte worden gesteld, reageerden zeer enthousiast op dit vriendelijk gebaar en hadden op hun beurt uiteraard ook een kleine tractatie voor de kinderen. Twee kleuters konden wegens ziekte de Palmpasenoptocht niet meemaken. Zij werden door hun klasge nootjes aan het einde van de tocht met een bezoekje verblijd. RENESSE - In peuterspeelzaal 't Opstapje werd een matig bezochte ouder avond gehouden. Mevrouw R. Poll-v. d. Nieuwenhof sprak als voorzitter een welkomstwoord, en was blij in mevrouw Hart een nieuw bestuurslid te heb ben gevonden. Het is voor de peuterspeelzaal nogal moeilijk om nieuwe be stuursleden te vinden en ten gevolge daarvan hadden nog maar twee van de zes bestuursleden kinderen op de speelzaal. Na afhandeling van het zakelijk ge deelte van de avond volgde een korte pauze waarna ook geïnteresseerden die geen kinderen op de peuterzaal hebben de lezing konden volgen die notaris W. Klaassen uit Zierikzee hield over huwelijksrecht, voogdij schap en testament. De heer R. Rut gers, kandidaat notaris, die volgens de convocatie samen met de heer Klaassen de lezing zou verzorgen moest wegens ziekte verstek laten gaan. Notaris Klaassen legde o.m. uit dat de meeste mensen trouwen in ge meenschap van goederen, maar dat het bijvoorbeeld als men een bedrijf heeft zinvol kan zijn op huwelijks voorwaarden te trouwen. Testament Verder wees hij op het belang om, zeker als men bezit heeft in onroe rend goed, een testament te maken ten gunste van de langst levende. Hij raadde ook an daarmee niet te lang te wachten. Hij gaf voorbeelden uit de praktijk waarbij bij ontbreken van zo'n testament zonder opzet van de zijde van de kinderen de overgeble ven ouder in financiële problemen kwam, bijv. bij faillissement. Ook besteedde hij aandacht aan de mogelijkheid om de voogdijschap te regelen. Wel raadde hij aan om na enige jaren nogeens na te gaan of het misschien nodig is een en ander bij te stellen. De heer Klaassen wist zijn praatje op een luchtige, boeiende wijze te brengen. Na afloop bestond de gele genheid tot vragen stellen, een moge lijkheid waarvan ruim gebruik werd gemaakt. Aan het slot van de avond ontving de spreker uit handen van de voor zitster een VW-bon als dank voor de interessante avond. ZIERIKZEE - De afdeling Schouwen-Oost van de Christelijke Federatie van Overheidspersoneel heeft dinsdag avond twee van haar leden gehuldigd wegens hun veertigjarig lidmaatschap. Dat gebeurde in een zaal van de Chr. Gereformeerde Kerk te Zierikzee. De heer J. de Graaf uit Zierikzee kreeg de gouden onderscheiding op de revers gespeld door de heer ASchiettekatte. bestuurslid namens de PZEM (foto rechts), terwijl de heer L. de Jonge uit Scharendijke werd onderscheiden door de heer H van Essen, bestuurslid namens het Waterschap Schouwen-Duiveland (foto links). De beide jubilarissen werden voorts toegesproken door afdelingsvoorzitter H. P. Bouwman, terwijl districts bestuurder J. C. M. v. d. Voorde de felicitaties overbracht van het hoofdbestuur. ZIERIKZEE Doorgereden C. V. uit Zierikzee meldde vanoch tend behoorlijke schade aan zijn auto, veroorzaakt door een doorgere den automobilist. De auto stond ge parkeerd aan de Nieuwe Haven. De politie is op zoek naar de dader. BRUINISSE Zwemmen Onder toezicht van de beoorde lingscommissieleden J. J. Douwes en J. E. Keymel zwom een groot aantal scholieren af voor het diploma A en B. Plaats van handeling het zwembad 't Aquarium in Bruinisse waar het voor de deelnemers toch wel span nend was; geslaagd of niet. Voor het A-diploma slaagden: Rens Yzelen- berg, Ruud Lening, Remco van Has- sent, Pieter Martijn, Miranda Dries- se, Brenda Hotting. Marcia Duin houwer, Carolien Noordijk, Maurice Bcnraadt, Leo van Dommele, Erik Klem, Martin van Dommele, Sjoerd Kik. Arco van der Velde, Anco van Oorschot, Simon de Ronde, Henriëtte de Vlieger. Tbssa Ketting, Marijn van Enthoven, Matijs van Yk, Arjan Hof land, Rico van Beveren en Ferdi Bliek. Voor het B-diploma slaagden: Christa van Kooten, Cijnthia Deur- loo, Kirsten van Houten. Martine van Weel, Samiel Deurloo. Johan de Waal. Sebastiaan van Herk, Shirley Jans sen. Mirella Reiche, Alisse Kraaije- veld. Miranda van Kouteren, Noreen van Kempen, Marika Bolier, Martine Ruitenbeek, Carola Groenendijk, Ca rolien Steenpoorte, Michel Meeuw- scn, Erik Stoel en Raymond Kok.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 4