ingezonden stukken De Goonies in de Concertzaal berichten MiMaMT Volvo promoot Zierikzee Toch aanzienlijke sterfte als gevolg van botulisme iiimnieuws ERIC DE NOORMAN MIDDEN MIDDENSTAND Kerkdiensten voor Goede Vrijdag Overname Boering Het wolvenjong ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 27 maart 1386 Nr. 23904 11 06 redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in la korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Inge zonden stukken zijn builen verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver. waarvan naam en adres bi) de redactie bekend moeten zijn. De rolemmer Als inwoners van het centrum van Zierikzee werden wij uitgenodigd tot het bijwonen van de 19e voorlich tingsavond betreffende de rolemmer. Hier zou wat algemene informatie over de reinigingsdienst gegeven wor den en de rest van de avond zou be steed worden aan de invoering en het gebruik van de rolemmer. Daarna zou men in de gelegenheid gesteld worden tot het stellen van vragen. Na een vijf kwartier durende recla mefilm van de reinigingsdienst, over het gescheiden ophalen van pro- bi eemst off en, wat in theorie beter functioneert dan in de praktijk, kre gen we de gelegenheid om in snel tempo over de rolemmer te gaan dis cussiëren. Dit betrof ruim een half uur waarin de aangedragen proble men niet of nauwelijks beantwoord konden worden. Problemen betref fende de bejaarden-bevolking wer den met een ironische opmerking ter zijde geschoven. Ook andere problemen van mensen zonder ach teruitgang; slijtage, bevuiling vloer bedekking, stankoverlast, werden als kennisgeving aangenomen. Als alternatief werd de centrale container gesuggereerd, maar ook daarop moest de bevolking de reini gingsdienst en de gemeente attende ren op de gevolgen hiervan betreffen de het vandalisme. Ook hier werd weer geen rekening gehouden met de oudere bevolking. Komt na plaatsing van de centrale container het weg brengen van de vuilnis van bejaarden ook op andermans schouders neer? Dat deze avond voor de meeste in woners anders uitviel dan verwacht was een feit. Alleen op de vraag of dat wij verantwoording dragen in ge val van vandalisme of diefstal kon men een passend antwoord geven: Wij zijn niet verantwoordelijk. Wat ons betreft kan deze emmer ons gestolen worden! M. Legemaate, Korte Groendal 10, Zierikzee M. v. d. Weghe, Meelstraat 55, Zierikzee „Knikkerpotpolitiek" Hoe bestaat het, precariorechten betalen voor een bloembak die de omgeving van de Prinses Bea- trixstraat siert en dat allemaal in Bruinisse. Even wist ik niet wat pre cariorechten betekende. Ik zoeken in de dikke van Dalen en ja hoor, grond (die je hebt toegeëigend van de ge meente) moet worden vergoed door precariorechten. Leuk verzonnen. Veel bewoners kregen daarmee te ma ken, de afgelopen week! Mijn geval is dat ik een bloembak je en steentje voor de deur „uitgestald" heb, mis schien om alle containers van Beter Wonen die IV2 jaar een plaag voor mijn deur waren te verdoezelen en om de buurt wat op te vrolijken plaatste ik wat bloembakken. Moet kunnen hè? En wat blijkt nu! Betalen 20,80 voor een vierkante meter grond in lengte-eenheid genomen. Mag ik het openbaar groen binnen de gemeente niet stimuleren? Nee, want dan moet je precariorechten betalen! Sommige bewoners, hadden een bordje of zonluifeltje uitstaan, „beta len". Aan hun het volgend advies, als op Koninginnedag (30 april) zij gaan „vlaggen" voor onze Koningin, zal je ook eens aan de burgemeester moe ten vragen of hij ook precariorechten betaalt voor zijn vlag! Dus Bru, pas op wat je doet! Bloembakken mag niet meer, vlaggetjes niet, geen bord jes plaatsen. O ja, een suggestie voor de „heren" in de gemeenteraad om aan geld te komen. Ik heb maat 43 van schoen, en misschien is het zinniger om per jaar 43 cent te innen als een soort wandel belasting, en als alternatief kunt u misschien ook nog gebruik maken van de mogelijkheid dat tegenwoor dig de jeugd graag knikkert. Een soort knikkerpotbelasting! Alleen daar moeten zij bij de gemeente nog een nieuw woord voor vinden (knik- kietaxio). Het gaat toch om de „knik kers" nietwaar? (ik heb hen al!) Met dank voor plaatsing! Hoogach tend W. N. A. v. d. Heetkamp Pr. Beatrixstraat 10 4311 BV Bruinisse Borstkanker Voor de nazorggroep Borstkankerpa- tiënten zal op 3 april a.s. Dr. Helling man, chirurg te Zierikzee, een lezing houden, waar iedereen, hetzij patiën ten, ex-patiënten en/of belangstellen de van harte welkom zijn. Na de le zing is er gelegenheid tot het stellen van vragen. De bijeenkomst is dus op 3 april a.s in het Zweeds Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee, aanvang 14.00 uur. Tévens zullen we op deze middag een datum vaststellen voor een volgende bijeenkomst waar me vrouw Zuiderent ons iets zal vertel len over het onderwerp: lymfdraina- ge, aangevuld met dia's over schoonheidsverzorging. Inlichtingen kunt u eventueel krijgen door te bel len: 01110-2142 mevrouw Beun, 01115- 2384 mevrouw Slager, 01112-1381 me vrouw Zuiderent. Wij verwachten u op 3 april in het ziekenhuis. Namens de begeleidingsgroep C. F. Beun-Deseyn DEN HAAG - Het voornemen van staatssecretaris Ploeg de pachtnor men afhankelijk van de kwalteit van de grond met elf tot vijftien procent te verhogen is slecht gevallen bij het Landbouwschap. Het dagelijks be stuur vindt dat de verhoging niet meer mag bedragen dan zes tot tien procent. ZIERIKZEE - Het feit dat een touringcar van Volvo, de Volvo C10M, is geko zen tot Coach of the year (touringcar van het jaar) levert Zierikzee een aardig stukje promotie op. Want ter gelegenheid van dit feit heeft Volvo een levensgro te kleurenposter laten maken van die touringcar op de witte brug nabij de Zuid havenpoort in Zierikzee. De poster is door Volvo over de hele wereld verspreid onder importeurs, dealers en afnemers. Deze touringcar, waarvan er pas vier in Nederland zijn verkocht, is eigendom van touringcarbedrijf Van Oeveren in Zierikzee. Een leu ke bijkomstigheid is dat vele Schouwen-Duivelanders nu kun nen begrijpen waarom de jaarlijk se keuze is gevallen op deze bus, want beide onlangs gehouden le- zersreizen van de Zierikzeesche Nieuwsbode naar het Sauerland werden gemaakt met deze bus. Voor de belangstellenden onder onze lezers volgt hieronder een op somming van een aantal snufjes. De bus heeft een uitstekende air conditioning, centrale verwar ming met voorprogrammering, af sluitbare bagagerekken, verstel bare stoelen, een slaapcabine, een toilet, boordservice met warme en koude dranken, hoogteregeling, extra in- en uitstapt rede, een 310 pk motor, luchtvering met niveau regeling, roestvrij-stalen zelfdra gende carrosserie, Anti Blokkeer Systeem (A. B. S.), individueel be- dionbare stereo geluidsinstallatie INDE en door de zeven meter lange wiel basis een zeer comfortabel rijge drag Vrijdag 28 maart Nederlandse Hervormde Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 18.45 uur ds, K. Hendrikse, m.m.v. Liesbeth Franken, alt. 19.45 uur ds. C. L. de Rooij. Kerkwerve. 19,30 uur ds. D. E. Hiensch, Kloetinge, viering H.A. Se- rooskerke: 19.30 uur ds. C. Bolijn, viering H.A. Burgh: 19.30 uur dienst van Schrift en Th fel. Haamstede: 15.30 uur viering H.A. in Duinoord ds. O. C. Kerssen; 19.00 uur viering H.A. ds O. C. Kerssen. Renesse: 19.30 uur ds. H. F. Meyer, H.A. Noordwelle: 18.15 uur ds. C. Bolijn, H.A. Scharen- dijke: 19.00 uur ds. B. Baks, H.A. Brouwershaven: 19.30 uur jeugdge- bouw Brouwershaven ds. Schneider, gez. dienst van Woord en Thfel met Zonnemaire. Zonnemaire: 19.30 uur gez. dienst te Brouwershaven in jeugdgebouw ds. Schneider. Noord- gouwe: 19.30 uur dienst te Dreischor. Dreischor: 19.30 uur ds. D. R. Jonker, gezamenlijke avondmaalsviering. Ouwerkerk: 19.30 uur da. J. J. van Zoelen, Dreischor. Nieuwerkerk: 19.00 uur ds. Alb. van den Ban, vie ring H.A. Oosterland: 10.00 uur ds. W. DEN HAAG - De senaat heeft woensdag het wetsontwerp van staatssecretaris Van der Reijden (Volksgezondheid) aangenomen om met ingang van 1 april van dit jaar de vrijwillige ziekenfondsverzekering en de bejaardenverzekering van het ziekenfonds af te schaffen. DEN HAAG - De Eerste Kamer heeft woensdag het goedkeurings wetsontwerp je van de plaatsingsove reenkomst inzake kruisraketten in Woensdrecht met de VS aangenomen met 45 stemmen voor 28 tegen. Tegen stemden PvdA en de kleinere linkse fracties, voor de regeringsfracties (CDA en VVD) en de kleine Christe lijke fracties ter rechter zijde. GELEEN - Nederlands grootste openluchtpopfestival Pinkpop vindt dit jaar voor de 17e keer plaats. Het Daemensportpark opent op Pinkster maandag 19 mei om 9.00 uur zijn deu ren voor het festival dat tot 22.00 uur duurt. Vogel- en vissterfte zomer 1985 ZIERIKZEE - Ondanks de koele zomer heeft nog een aanzienlijke sterfte plaatsgevonden onder vogels en vissen in 1985,'vooral als gevolg 'van botu lisme. De sterfte door botulisme onden vogels he.eft.zich tot Gpes, St. Maar tensdijk en Oost-Souburg beperkt. Vissterfte door botulisme is in Goes en Brouwershaven geconstateerd. In alle gevallen betrof het sterfte in ondiep, afgesloten water als een veste, vijver of kreekvest. Bij de door het Centraal Diergeneeskundig Instituut onderzochte kadavers is zonder uitzondering bo tulisme type G vastgesteld (voor mensen ongevaarlijk). De oorzaak van de vissterfte in de Gemeentehaven aan het Veerse Meer bij Kortgene is niet vastgesteld. Ge zien de tijd van het jaar is zuurstof loosheid onwaarschijnlijk. Indien de sterfte bij herhaling optreedt zullen monsters opgestuurd worden naar het Rijks Instituut voor Visserij On derzoek in IJmuiden. In Aardenburg is een vergiftigings- geval geconstateerd van Vlaamse Gaaien. Het betrof vergiftiging door middel van met parathion behandel de tarwe. ZIERIKZEE - De veelbesproken en alom gej zen rolprent De Goonies draait zaterdag 29 en maandag 31 maart (tweede paasdag) in de Concertzaal te Zierikzee. De film begint de eerste dag om 20.00 uur en de tweede om 14.30 en 20.00 uur en is toegankelijk voor alle leeftijden. De Provinciale Waterstaat noemt het verheugend te kunnen melden dat enkele gemeenten maatregelen genomen hebben, mede ter voorko ming van botulisme, door in probleem-vijvers doorstroming te be werkstelligen. Bij een hoge buiten luchttemperatuur kan in ondiep, af gesloten water makkelijk sterfte optreden omdat de watertempera tuur snel tot 20°C of meer kan oplo pen, de kritieke temperatuur voor botulisme. Het creëren van doorstro- iming is dan een oplossing omdat hierdoor de watertemperatuur min der snel kan oplopen. De gemeente Vlissingen heeft doorstroming aangebracht in de vij ver aan de Lekstraat in Oost-Sou burg en de gemeente Goes in enkele vijvers in Goes-Zuid. Met belangstel ling zal in de komende zomer de ont wikkeling in deze vijvers gevolgd worden daar verwacht mag worden dat deze maatregel de omstandighe den waaronder uitbraak van botu lisme plaatsvindt, zal verminderen. Bij een positief resultaat kan de maatregel aanleiding geven tot navol ging door andere waterbeheerders. Hierbij kan nog opgemerkt worden dat in stadsvijvers en vestes het plaatsen van een fontein een moge lijkheid is om de waterkwaliteit te verbeteren. Het mogelijk maken van doorstroming èn het periodiek uit baggeren van vijvers en vestes moet echter als de meest doeltreffende maatregel ter voorkoming van vogel en vissterfte, met name botulisme, worden beschouwd. Met behulp van Ma en zijn tjroer Francis weet Jake Fratelli uit de ge vangenis te ontsnappen, waar hij we gens valsmunterij gevangen zat. De achtervolging van hun ontsnappings wagen door twee politiewagens wordt gadegeslagen door Chunck. Die vormt met Mikey, diens oudere broer Brand, Mouth en Data een groepje jongens dat zichzelf de Goo nies noemt. GRONINGEN - Structurele verho ging van het monumentenbudget in het kader van de terugploegregeling is geen haalbare kaart. Dat stelde mi nister Brinkman woensdag in het Groninger Midwolde, waar hij de ge restaureerde Nederlandse Hervorm de Kerk weer in gebruik stelde. Om een dergelijke verhoging was ge vraagd door de voorzitter van de Stichting Oude Groninger Kerken, H. G. de Oude. Beursbericht Markt Goes dinsdag 25 maart 1986 Aardappelen Bintje, veldsgewas, directe leve ring, op auto geleverd 6-9 cent per kg. Voeraardappelen 41/2-51/2 cent per kg. Notering Rotterdamse Beurs d.d. 24 maart 1986: Bintje 35-50 mm 5V2-6 cent per kg; Bintje, 50 mm opwaarts, »%-15 cent per kg. Uien Zaaiuien, directe levering, op auto geleverd, 4-8 cent per kg. Zaaiuien, 40 mm opwaarts, directe levering, tot 9 cent per kg. Exclusief B.T.W. Vlas Ongerepeld, op auto geleverd, 25-33 cent per kg. Afwijkende partijen 15- 24 cent. Exclusief B.T.W. Granen, zaden en peulvruchten Alle prijzen per 100 kg en exclusief B.T.W.: Tarwe, basis 16%, uit opslag handel en coöp. 47,25 - 48,75; tarr we, basis 16%, uit eigen opslag 49,75; brouwgerst 51,00; voergerst 43,50; haver, basis 16%, 39,00 - 40,00; erwten, kleine groene 75,00 - 83,—; Capucijners 78,00 - 83,00; bruine bonen, vrij van grond en hal ve, basis 18%, tot 132,50; Karwij, boerenschoon 202,50 - 285,00; Kar wij, prima doorsneekwaliteit 297,50; Blauwmaanzaad, boeren schoon 112,50-f 127,50; Blauwmaan zaad, prima doorsneekwaliteit 155,00. Hooi en stro Alle prijzen per 1000 kg, op auto ge leverd en exclusief B.T.W.: Weidehooi, le snede, 335,— - 350,—; weide hooi, 2e snede, 270,295,—; dijk- hooi 245,— - 270,—; lucernehooi 400,425,—; veldbeemd 250, 280,—; roodzwenk 160,210, raaigrassen 160,230,—; gerste stro 205,— - 215,—; tarwestro 200,220,—; erwtenstro 185, 210,—; bruine bonenstro 175, 200,—; haverstro 185,— - 200,—. Vijfvinkel, H.A. Sirjansland: 19.00 uur ds. H. J. Boer. Bruinisse: 16.00 uur In 't Opper H.A.-dienst ds. D. Goudzwaard, Dirksland; 19.00 uur ds. D. Goudzwaard, Dirksland, H.A. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 19.30 uur ds. P. Blokland, 2e deel paaskring. Haamstede: 19.30 uur ds. J. de Vries. Scharendijke: 19.00 uur ds. R. Kamermans. Brou- wershaven/Zonnemaire: Boston- pleinkerk: 19.30 ds. R Stutvoet. Nieu werkerk: 19.45 uur ds. A. ten Hove. Bruinisse: 18.30 uur ds. A. ten Hove. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Brouwershaven: 19.00 uur ds. E. Meij- Christelijke Gereformeerde Kerken Zierikzee: 19.00 uur ds. B. de Graaf. Kerkwerve: 19.00 uur ds. M. van der Sluys. Haamstede: 19.00 uur ds. M. Dijkstra. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 19.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 19.30 uur leesdienst. Oosterland: 19.30 uur leesdienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Nieuwerkerk: 19.00 uur leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 19.30 uur leesdienst. Oos terland: 19.30 uur leesdienst. Remonstrants Ger. Gemeente Sommelsdijk: 19.00 uur ds. G. Berve- ling. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: 15.00 en 19.30 uur. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Oene: G. Wassinkmaat te Westbroek; te Ophemert en Zenne- wijnen: J. C. Minnema, kand. te Hou ten; te Putten (toez.): G. S. A. de Knegt te Huizen; te Dedemsvaart: J. Neeleman te Reitsum c.a.; te Nagels- Tollebeek (N.O.P.): C. G. Graafland, kand. te Gouda. Aangenomen naar Rhoon: F. A. den Harder te Bergen op Zoom, die be dankte voor Rotterdam-Zuid (toez.); naar Renesse en Noordwelle en Se- rooskerke: C. Bregman, kand. te 's- Gravendeel, die bedankte voor Berli- kum (Fr.). Bedankt voor Elburg; J. E. W. Nico- laï te Nieuwendijk. Gereformeerde Kerken Beroepbaarstelling: G. Lubberts, Raphaëlplein 37, 1077 PX Amster dam. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Huizen: R. van Beek te Veenendaal. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Hemmen: Adr. J. Baas te Burgh, die dit beroep heeft aange nomen. Beroepen tot predikant voor bij zondere werkzaamheden te Eindho ven (geestelijk verzorger De Landrijt) (part-time): mevr. M. T. Thans, emeri tus predikant te Nuenen, die dit be roep heeft aangenomen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Groningen-noord: H. Mostert te Spakenburg-noord; te Lan- gerak in combinatie met Gorinchem: K. Harmanny te UIrum; te Nagele in combinatie met Creil en te Berg- schenhoek; A. A. Kramer, kand. te Kampen; te Zevenbergen: drs. J. Huij- gen, kand. te Kampen. Beroepbaarstelling: A. H. van der Velden, Oudestraat 63, 8261 CG Kam- pen., tel. 05202-25823. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Doornspijk: J. H. van Dijk, kand. te Nunspeet. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Rotterdam-C: N. W. Schreuder te Goes; te Rotterdam- IJsselmonde: J. Karens te Opheus- dèn. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Beroepen te Hendrik Ido Ambacht: A. Verhoeks te Arnemuiden. ZIERIKZEE - De zuivelcoöperatie Melkunie Holland is in een vergevor derd stadium, van onderhandeling met de aandeelhouders van Boering te Diemcn omtrent een overname van dit bedrijf. Boering kan als veruit de belang rijkste importeur en distributeur van buitenlandse kaas in Nederland wor den aangemerkt en heeft een netto omzet van circa 100 miljoen gulden. Melkunie Holland bereikte in 1985 een omzet van 1,9 miljard gulden. Door de samenwerking wordt de rea lisatie van een verdere uitbouw van de omzet verwacht. Boering zal onder dezelfde leiding als een volledig zelfstandige onderne ming binnen Melkunie Holland blij ven functioneren. Na de overname wqrden de respec tievelijke activiteiten gecontinueerd, zodat deze overname geen nadelige gevolgen voor de werkgelegenheid in beide ondernemingen heeft. 108. Terwijl Egil op zijn manier krijg voerde tegen de piratenbende in de burcht is inmiddels de oude aanvoerder met een flinke troep gewapend landvolk op de plaats aangekomen waar Eric's mannen de wacht bij de uitgang van de vluchtgang betrokken hebben. De Noor man zelf is even tevoren grinnikend uit de tunnel tevoorschijn gekomen en de manier waarop de kleine Egil de rovers de tunnel ingelokt heeft, dwingt ieders bewondering af. „Alleen, zogezegd, waar blijven die kerels nou, Noorman," gromt Svein. „ik denk dat die verwoed ergens onder de grond aan het rondspitten zijn naar de vermeende schat," grijnst Eric, „dus even afwachten maar we moesten ei genlijk voor het geval dat Een luide triomfantelijke schreeuw doet allen opkijken en even later stormt Egil hijgend van het harde lopen op hen toe. „Die p-p-piraten troep, hehe hikt Egil vol opwinding, „ze z-zitten nou alle maal zowat onder de grond Haastig vertelt hij wat voor een poets hii bot stel gebakken heeft „Stuur er maar een paar mannetjes heen koning," grijnst hij, ,,'t zou zonde zijn, als ze nou toch nog op hun gemak weer naar buiten konden wandelen „Jij bent me er eentje," gromt Eric, „maar je plan is goed." Hij wendt zich tot de oude boerenaan voerder. „Dat is een mooi werkje voor jou en je mannen," zegt hij, „tenslotte gaat jullie deze zaak ook aan." „We zullen ze keurig opvangen en vlug ook," knikt de oude grimmig. „Mooi," knikt Eric, „dan gaan ik en mijn mannen eens een kijkje nemen bij de boten in de rivier ze zullen daar wel bewakers achtergelaten hebben En de blik in zijn ogen voorspelt niet veel goeds voor deze bewakers

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 11