stukken Frank Oudshoorn exposeert zijn grafisch werk in Bewaerschole dit biedt de beeldbuis musicoïu 'n Dorp bewaart geheimen Trm 4 Mooie techniek BURGH-HAAMSTEDE - Frank Oudshoorn werd al op jonge leeftijd gefascineerd door de techniek van het et sen. Na de tijd, dat hij zijn eerste afdrukjes thuis met be hulp van de wasmangel maakte, heeft hij zijn talenten verder ontwikkeld en stelde hij zijn grafisch werk op ve le exposities ten toon. Zaterdagmiddag werd in De Be waerschole te Burgh-Haamstede een tentoonstelling van het grafisch werk van Frank Oudshoorn ge opend. Deze expositie biedt met een beperkte collectie toch een geva rieerd beeld van het werk van deze man. Frank Oudshoorn werd in 1946 te Maasdijk geboren. Hij volgde de Vrije Academie voor Beeldende Kun sten in Den Haag; de Academie voor Beeldende Kunsten in Rotterdam en het Slade College of Fine Arts in Lon den. Hij werd onderscheiden met de Maaskantprijs van de Academie in Rotterdam, de Drempelprijs van de Rotterdamse Kunststichting, de Bri tish American Tobacco Compagny Price en met een vierde prijs op de derde Internationale Grafiek Bienale Krakau in Polen. Verschillend De kunstenaar heeft zichzelf in di verse etstechnieken bekwaamd. De expositie in De Bewaerschole biedt fraaie voorbeelden van zijn zoge naamde lijnetsen, zoals enkele bij zonder mooie rotstekeningen. Verder verdient vermeld te worden zijn ware tragiek uitstralende ets 'Honger' en de symbolische 'Oude man onderweg naar huis'. De tentoonstelling biedt ook een aantal zogenaamde aquatint etsen en etsen volgens de techniek van de dro ge naald, waarbij de afbeelding di rect in de etsplaat wordt gemaakt. Een voorbeeld van dat laatste vormt het werkstukje 'Staande man', dat opvalt door zijn subtiele verfijnd heid. Een naamloze ets met landschaps tafereel op deze tentoonstelling trekt vooral de aandacht door zijn zeer mooie parelmoerachtige kleuren, waardoor een soort dieptewerking lijkt te ontstaan. Inkleuren Juist door dat inkleuren van de et sen, onderscheidt het werk van Frank Oudshoorn zich van anderen. ,,Ik kleur het werk in als ware het een aquarel en dat maakt dat elke print toch weer anders wordt", aldus de kunstenaar. Meestal maakt hij et sen in series van 25; bij de etsen met droge naald is de serie meestal wat kleiner, omdat de kwaliteit boven dat aantal zou kunnen inboeten. Frank Oudshoorn getuigt met de tentoonstelling in De Bewaerschole een subtiel gevoel voor detail te heb ben en tot fraaie, zachte, maar ook tot robuuste kleurencomposities in staat te zijn. Hij is van mening, dat juist etsen de mogelijkheid bieden de kleine de tails te accentueren. ,,Je kunt er zelfs nog fijner mee werken dan met pente keningen", zegt Frank er zelf over. Deze tentoonstelling van grafische kunst is nog tot en met zaterdag 5 april te bezichtigen, van maandag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Van Juffrouw Ooievaar tot meneer Baeh Toch zielig voor Juffrouw Ooie vaar dat ze niet is gekozen tot Bos- wijze. Het is een klap voor de vrou wenbeweging in het Grote Dierenbos dat de nummers één, twee en drie van de Dierenbosse Verkiezingen drie mannelijke dieren waren. Juf frouw Ooievaar die als vrouw tot nu toe zo'n beetje de leiding had in het Grote Dierenbos zal een toontje-lager moeten zingen en dat 'zal voor haar niet meevallen Het komt zelden voor dat ik een af levering mis van mijn favoriete T.V.- programma evenals het daaraan voorafgaande Jeugdjournaal. Vrij dagavond ging dat ook over een on derwerp waarbij de vrouwen een toontje lager moesten zingen of be ter: helemaal niet meer. De Mattheus-passion uitgevoerd door uitsluitend jongens. Je zag een repe titie van het Noordhollands Jongens koor dat dit werk deze week drie maal gaat uitvoeren. Daarna was er een gesprekje met een jongetje van elf jaar. Duidelijk was te zien dat de moeder van het solistje een prachti ge trui met noten erop had gebreid en nog mooier was het om tijdens de pauze van de repetities de concertge vers met jo-jo's te zien spelen. Het komt steeds meer voor dat werken van Bach niet door gemengde koren, maar door jongenskoren worden uit gevoerd. Zelfs voor echte vrouwelij ke rollen worden geen vrouwenstem men maar jongensstemmen gebruikt. Hoe is dit mogelijk in een tijd van vrouwenemancipatie? ,,Het is een schdnde" hoor ik Juf frouw Ooievaar tegen Greet Koe zeg gen. ,,Ach Kato, je moet het maar zo bekijke'n. Die mann'n denk'n dat ze het wel zonder ons kunn'n stell'n. Maer daer kom'n ze wel van terug hoor". En hiermee, lieve kijkbuis- kinderen, verwoordt Greet Koe pre cies wat, laat ik zeggen, weieens hei melijk gedacht wordt door de te genstanders van één dergelijk pro- jekt. Maar laten we ons oor eerst te luister leggen naar wat de voorstan ders er zoal van denken. Bach was muziekleraar aan de Thomasschool. Het jongenskoor van die school zong in de zondagse kerk diensten. Met dit jongenskoor voer de hij zijn cantates en passies uit. Bach was geen vrouwenhater of zo iets, eerder het tegendeel, maar het was niet de gewoonte dat vrouwen of meisjes meezongen in het koor van de kerk. De wortels van dit gebruik liggen in het woord van Paulus, ,,dat de vrouw moest zwijgen in de ge meente". Later maakte men ervan: dus ook niet meezingen in het koor en dat is eeuwenlang zo gebleven. Voordat u zegt: ,,Zie je wel, typisch iets voor de kerk. om zoiets te beden ken", vertel ik u ook dat bijvoor beeld in de wereldlijke opera de vrouwenrollen door mannen vervuld werden. Om uit te leggen hoe ddt nu kon moet ik u eigenlijk een beschrij ving geven van een medische ingreep die ik u nu maar even bespaar. Het zingen met jongens is dus oorspron kelijk. Een ander voordeel is dat het werk van Bach, wat vaak een inge wikkeld weefsel is, juist door het ge bruik van ragfijne jongensstemmen opeens heel doorzichtig wordt. Het klinkt natuurlijk prachtig, maar ge lukkig kun je ook met een klein ge mengd koor de werken van Bach heel doorzichtig uitvoeren. Wat ik zelf als een groot voordeel zie is de soberheid en eenvoud die het werk krijgt als kleine jongens de soms zo moeilijke aria's zingen. Ik heb weieens uitvoeringen mee- ?\emaakt waarbij de solozanger of so- ozangeres door de manier van zin gen en niet te vergeten schitterende kledij meer centraal stond dan de muziek zelf. Wie het werk van Bach ?>oed teil uitvoeren hoeft geen moei- ijke boeken te lezen, maar moet maar even naar een afbeelding van Bach kijken. Uit alles straalt: sober heid en ..hou de muziek maar cen traal". Misschien dat het werken met al leen maar jongensstemmen een mo deverschijnsel zal blijken te zijn. We kunnen er echter veel van leren want muziek van Bachis toch zó mooi! ,,En nu maar stil naar uw gemak kelijke stoel. En denk erom: oogjes dicht, snaveltjes toe enoortjes open". Marzas Kunstenaar Frank Oudshoorn met zijn dochter Frija in 'De Bewaerschole' waar zijn expositie van grafisch werk nog tot en met 5 april is te bezichtigen. Woensdag 2G maart Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 14.30 uur VARA-Filmelub, kinder films. 14.52 uur Super-oma. Engelse kinder serie. Afl. Super-Oma en de pronkpa rel. 15,18 uur La chartreuse de Parma, se rie. Afl. 1: Italië 1797, het land is alles behalve een eenheid. Dat is het Italië waar Fabrizio del Dongo opgroeit. 10.10 uur Mr. Belvedere, Amerikaan se comedy-serie. 16.35 uur Dieren van de zon, natuur serie. Afl.: Giganten van Afrika. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur Sportlaan 80, sportmagazi- ne. 18.25 uur Engels in het basisonder wijs. Les 3. 18.55 uur De Fabeltjeskrant, kinder programma. 19.00 uur Snorkels, tekenfilmserie. 19.23 uur VARA's Videonieuws. Pre sentatie: Dieuwertje Blok. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur De Emmabloemcollec- tc...cen begrip. 20.33 uur Willem Ruis presenteert VARA's sterrenshow. 22.00 uur Achter het nieuws, actuali teiten 22.35 uur Sonja op woensdag, discus sieprogramma 23.40 uur Journaal 23.45 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur Plafond over de vloer, serie van Wim T. Schippers. Afl. Yvette. 15.51 uur Blikskaters, kinderen ma ken hun eigen reportages over onder werpen die hen na aan het hart lig gen. 16.08 uur Max Laadvermogen (Beter weter), informatieve serie met René Groothof en Midas Dekkers. Afl. 3: Ziek. 16.22 uur Hoe weeg je een olifant, kinderprogramma. Afl. Bedenk een manier om te spieken. 16.37 uur Laurel Hardy, Afl.: The Laurel-Hardy Murder Case. 17.06 uur Een mama is een ei, kinder serie. 17.22 uur Jipsloop. Kleuterprogram ma. (herh.). 17.40 uur TEM A: Een ander soort va kantie. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Uitzending van de Politieke Partijen: Gereformeerd Politiek Ver bond. 19.22 uur Van gewest tot Gewest, ac tualiteitenmagazine. Vanavond: 1. Fo rum onderdak. 2. Zwakzinnigen en boeken. 3. Het Bildt's aigene. 20.10 uur Nederland C, cultureel ma gazine. 21.00 uur Terug naar Maderna, por- nitret; van.dë in 1973 overleden Italiaan- o se componist en dirigent Bruno Ma derna. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Studio Sport 23.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 17.55 uur Journaal. 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. 18.05 uur Plons, kinderprogramma, (herh.). 18.10 uur Zeppelin, informatief kin dermagazine. Presentatie: Felix. 18.35 uur De wolf, Tjechische teken film over de wolf en de zeven geitjes. 18.45 uur Xenon, jeugdserie in 10 af leveringen. Met Johan van Assche, Eugecn Bervoets, Mi rei Bonte e.a. Afl. 3. (herh). 19.10 uur Uitzending door derden: De Katholieke Omroep. 19.40 uur Paardekoersen, mededelin gen en programma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Namen noemen, spelpro- gramma. Presentatie: Kurt van Eeg- hem. 20.55 uur Kijk uit! Verkeerstips. Van daag: Gordels achterin. 21.00 uur Allemaal beestjes: Water voor later, reportage over de waarde en de bedreiging van de Wetlands op internationaal niveau. 21.30 uur Bill Cosby Show, Ameri kaanse serie met Bill Cosby, PViylicia Ayers-Allen, Lisa Bonet e.a. Afl. De eerste schooldag. Na de grote zomer vakantie is het weer zover: de eerste schooldag. Pa en ma denken dat de rust weer teruggekeerd is. 21.55 uur De verlokking van het Oos ten, 5-delige reportage over de Japan se cultuurgeschiedenis. Afl. 3: Hoog- harig en eenzaamheid. 22.50 uur Journaal en aansl. Coda: De kunst van het graf van Eric Der- luyn. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters (Sons and daughters), Australische tv-serie. Met: Ann Henderson-Stires, Rowena Wallace, Alexandra Fowler e.a. 19.25 uur Uitje doppen, informatieve serie. Vandaag: De rechterhand van de baas. 19.42 uur Mededelingen en pro gramma-overzicht. 19.45 uur Journaal en programma overzicht. 20.10 uur Videomatch. Videospelletje met Marleen Gordts. 20.20 uur Streng bewaakte treinen, Tjechische film uit 1966 met Vaclac Nee kar, Josef Somr, Jitha Bendova e.a. Regie: Jiri Menzel. Milos is een jonge beambte in een stationnetje in de Bohemen tijdens de tweede wereldoorlog. De schuchtere jongen probeert zijn vriendin te bewijzen dat hij een man is. 21.50 uur De Spaanse burgeroorlog, 6-delige Engelse serie van David Hart. Slot: Overwinning en neder laag. Donderdag 27 maart Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur Op de wieken, natuurfilm. Vogels in Noord-Amerika. 15.55 uur Daktari, serie. Afl.: Kleine pantertjes. Een panter staat op het punt moeder te worden. Zij is heel agressief. Maar dan laat Judy haar kooi open staan 16.45 uur Kinderkrant, kinderpro gramma gepresenteerd door Lanny van Rhee en Wim de Knijff. 17.30 uur Journaal 17.46 uur Tijdsein-Buitenland, actua liteitenprogramma. 18.25 uur Grafische technieken. Les 7. (herh.). 18.55 uur De Fabeltjeskrant. 19.00 uur Familie Robinson, teken filmserie. Afl.: In touw voor licht. Wat doe je op een onbewoond eiland als je geen licht meer hebt? 19.25 uur Aartsvaders, religieus pro gramma. Afl.: Naar een dieptepunt. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Stotteren te genezen: een therapie, reportage. Andrew Bell heeft een ongewone, maar effectieve therapie bedacht. 21.00 uur Van U wil ik zingen. Paas- concert vanuit de Oude Kerk in Delft. 21.35 uur Het ontstaan van het Christendom. Afl.: Dood en opstan ding. 22.05 uur Tijdsein, actualiteitenma gazine. 22.35 uur De-wat-heet-geluk-.show, gespreksprogramma met Willem Glashouwer. 23.28 uur Journaal. 23.33 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.20 uur Paspoort voor Turken 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Journaal 19.12 uur Veronica film, filmmagazi- ne. 19.55 uur Nederlanders Overzee, do cumentaireserie. Afl.: Van koopman tot kolonist. Na moordende concur rentie hadden de Nederlanders het monopolie van de kostbaarste spece rijen. Dit moest echter verdedigd worden wat roerige tijden met zich meebracht. 20.45 uur An Early Frost, speelfilm van John Erman. Wanneer Michael Pierson hoort dat hij Aids heeft con fronteert hij zijn familie met dit feit. Zijn vader blijkt de meeste moeite te hebben met het idee dat zijn zoon ho mofiel is. 22.30 uur Journaal. 22.45 uur Den Haag vandaag, parle mentaire rubriek. 23.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 16.00 uur 60 Plus, magazine voor seni oren. 17.55 uur Journaal 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. 18.05 uur Plons, kinderprogramma, (herh.). 18.10 uur De smurfen, tekenfilm. Afl.: Babysmurf is weg/De kleine heks. (Ondertiteld via teletekst.) 18.35 uur Rondomons. Duitse 13- delige serie over kinderen uit Mün- chen en Rio de Janeiro die regelmatig contact met elkaar hebben. (Slot.). Afl.: De grootste show ter wereld. 19.00 uur Kwizien, tips voorkoken en lekker eten. Vandaag: Aardappelpud ding, Presentatie: Etienne Cocquyt. 19.20 uur Uitzending door derden: Programma van de Agrarische Om roep. 1.9.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Kunstzaken. 20.20 uur Hoger-Lager, spelprogram- ma met speelkaarten. Presentatie: Walter Capiau. 20.55 uur Panorama. 21.45 uur Dallas, Amerikaanse serie. Met Barbara Del Geddes, Linda Gray, Larry Hagman e.a. Afl. Scha duwspel (Shadow Games). Pam ver dwijnt en Matt wordt voor dood ach tergelaten in Colombia. Clayton ziet in dat het tijd wordt om Fa-rlow In dustries te verkopen. 22.35 uur Journaal. Aansl.: Philibert Mees, piano: Abschiedswalzen, Cho pin. BRT 2 19.00 uur Encyclopedie; spreadsheet. 19.42 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal 20.10 uur Videomatch met Marleen Cordts. 20.20 uur Golgotha, Franse speelfilm uit 1935 met Robert le Vigan, Harry Baur, Jena Gabin e.a. Regie: Julien Duvivier. Reeds drie jaar verkondigt Jezus zijn leer. Uit angst dat er een opstand uitbreekt, zoekt Kaïphas een verrader. Jezus wordt verraden, aan gehouden, gevonnist en ter dood ge kruisigd. 21.55 uur Gezondheid, informatie en adviezen. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Inge zonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. Naar aanleiding van het artikel in uw blad van dinsdag 18-3-86, waarbij de adjudant H. J. Theunissen aan het woord kwam gaarne het volgende. Vóór een adjudant van de rijkspoli tie is de heer Theunissen wel bijzon der slecht geïnformeerd over de gang van zaken in het restaurant van sporthal Onderdak. Ten eerste wordt dit restaurant al elf jaar volledig pro fessioneel door ons geëxploiteerd, ten tweede beschik ik over alle beno digde papieren en vergunningen, be taal alle lasten die elk normaal hore cabedrijf betaalt en wil dan ook graag als zodanig erkend worden. Van alle aantijgingen in voor noemd artikel is dan ook niet één van toepassing op mijn bedrijfje. Ik durf zelfs te stellen dat het tegendeel het geval is. De adjudant Theunissen zegt in zijn artikel niet te willen discrimineren, dan zou hij zeker mijn onderneming met rust moeten laten, daar het beslist niet prettig is als je totaal on verdiend op de paar avonden dat de kost moet worden verdiend telkens een politieauto voor de deur aantreft. Uiteraard bedrijven wij geen zon dagsschool en is er wel eens wat te vieren en hebben we ook wel eens een feestavond, maar ook dan is er tot nu toe geen enkele reden waarom wij in een zgn. kantineproject moeten wor den opgenomen en waarom bij ons extra controle zou moeten plaatsvin den. Daar ons restaurant als enige met name werd genoemd, moest mij dit (zeker ook namens de bezoekers van restaurant Onderdak) even van het hart. Met dank voor plaatsing. J. C. van Groningen, exploitant Rest. Onder dak, Zierikzee. HOUTEN - Ongeveer de helft van de circa 5000 werknemers van parti culiere beveiligingsbedrijven krijgt als gevolg van een verbetering van de salarisstructuur loonsverhogingen van 10 tot 15 procent. Dit is volgens de unie BLHP het belangrijkste re sultaat van de onlangs afgesloten nieuwe landelijke CAO voor beveili gingsbedrijven. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Alblasserdam: M. Mondria te Waardenburg; te Oude- mirdum: A. Snoep te Amsterdam- Noord. Bedankt voor Vlissingen: J. J. van Eckeveld te Zeist. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Bedankt voor Vlaardingen: A. van Straalen te Barneveld. DEN HAAG - Het overheidsperso neel houdt ook in 1987 de eigen werk loosheidsregeling, die aanzienlijk be ter is dan die in het bedrijfsleven. Pas in 1988 zal ook het overheidsperso neel onder het nieuwe sociale zeker heidsstelsel vallen, dat het kabinet dit jaar wil invoeren. AALSMEER - In april en mei orga niseert de bloemenveiling Aalsmeer speciale middagveilingen waarop tuinplanten geveild zullen worden. LOS ANGELES - De Nederlandse film Anna en Bella van Cilia van Dijk heeft maandag een Hollywood Oscar gekregen als beste korte ani matiefilm. DEN HAAG - Bevelen tot arrestatie van mensen die een geldboete niet hebben betaald worden in een veront rustend aantal gevallen niet ten uit voer gelegd. Dit constateert de Alge mene Rekenkamer in haar jaarverslag over 1985. Kerkdiensten voor donderdag 27 maart Nederlandse Hervormde Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 18.45 uur ds. C. L. de Rooij; 19.45 uur ds. K. Hendriksa Gereformeerde Kerken Zierikzee: 19.30 uur ds. P. Blokland, viering H.A. (le deel Paaskring). Haamstede: 19.30 uur in Haamstede Dienst van Schrift en Thfel. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: 19.30 uur. Nederlandse Hervormde Kerk Benoemd tot bijstand in het pasto raat te Wezep: A. Gooijer, a.s. emeri tus predikant te Putten, die deze be noeming heeft aangenomen; te Woubrugge: C. A. van 't Hof, kand. te Leiden; te Goudswaard: J. C. de Groot, kand. te Ridderkerk. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beioepen te Hoek en te Rijswijk in combinatie met Pijnacker: A. A. Kra mer, kand. te Kampen. Bedankt voor Eindhoven: A. de Snoo te Harderwijk. Christelijke Gereformeerde Kerken Bedankt voor Haarlem-C: J. Verha- ge te Goes. Tweetal te Bunschoten: H. R. H. A. de Boer te Eemdijk, cn J. P. Boiten te Schiedam. Ze keek op de klok, het was nog voor achten. Ze kon nog even aanwip pen. Ze zou dan meteen andere men sen spreken. Na achten kon je alleen achterom naar de naaste buren. Maai bij Boeven, de schoenmaker naast hen hadden ze tegenwoordig altijd de achterdeur stevig op slot. Boeven ging laatst, toen ze 's avonds een paar sandalen van Evert kwam brengen om de neuzen open te laten snijden zodat ze een maatje groter werden, zo brëcduit voor de deur staan, dat ze argwaan Jiad gekregen. Ze hadden evacué's uit Arnhem. Eén van hen was een doofstomme"man. Ze betwij felde het, dat hij doofstom was. Hij had zo'n vreemd plat gezicht, hij zag er een beetje Russisch uit. Ze ging de hele winkelstraat in gedachten langs. Bijna overal waren evacué's. maar bij de dominee vertrouwde ze het ook niet. Dat ene blonde meisje had zulke donkere ogen. Dom, dat dat kind zo veel op straat liep. Jaspers en Schui- tema waren nog maar zo kort hier. Hoelang zou het duren voor ze arg- waag kregen? Ze liep de gang in. op weg naar de voordeur om naar Vlijm te gaan. Ze meende een geluid te ho ren, dat leek op een onderdrukte hoestbui. Zou dat Pieter zijn? Hier in de gang waren de geluiden, die van onder de grond kwamen het sterkst. Dat hadden ze al eerder vastgesteld. Ze bleef staan. Zou ze gaan zeggen, dat Pieter nog een tablet moest ne men? Dat hij beter wat te veel medi cijnen kon slikken dan gepakt wor den door Jaspers? Maar dan zou ze de hele kast weer moeten uitpakken. Al leen als ze hard riep konden ze haar door het dichte luik horen. En dat was te gevaarlijk. Ze stond nog steeds in de gang te overleggen wat ze doen moest, toen ze gerammel aan de win keldeur hoorde. Haar knieën knik ten. Onzin, sprak ze zichzelf moed in, hoe dikwijls kwam er niet iemand vlak voor achten langs om wat aan Bertus te vragen. Er werd aan de bel getrokken, twee keer achter elkaar. De klepel sloeg venijnig tegen de ko peren bel in de gang. vlak boven haar hoofd. Niet opendoen, dacht ze eerst. Maar het kon Jaspers zijn of mis schien die Schuitema. Als ze niet opendeed, zouden ze misschien de deur inslaan. Ze liep de gang verder door. Terwijl de bel voor de derde keer door hot huis luidde, onder scheidde ze de contouren van een man in uniform voor de ruit in de winkel deur. Jaspers of Schuitema? Maar het kon ook de Grüne Polizei zijn. Het was of zc de hoestbui van de jongen beneden hier kon horen. Met vingers, die herhaaldelijk de dienst weiger den deed ze de deur van het slot. Het was Jaspers' lachje dat ze hoorde, toen de deur van buiten af geopend werd. Jaspers bescheen haar met het licht van de knijpkat. Het zoevend geluio van de zaklantaren en het gegrinnik door NEL VAN DER ZEE van Jaspers vermengden zich in de stilte. i ,,Zo," zei hij, „daar ben ik dan. En nou gaan we eens over alles praten. Je weet dus niks over de kostgangers van je ouders? Maar je man kon ons wel iets vertellen, denk ik." „Mijn ouders houden nooit kost gangers." zei ze en het was of de angst haar keel afsnoerde. „Och kom," zei hij, „ik wil toch eens een praatje met je man maken." „Hij is er nog niet." zei ze. „O nee?" vroeg hij. „Het is acht uur geweest, weet je dat?" Haar gedachten werkten bliksem snel. „Soms werkt hij nog lang op het noodziekenhuis. Dan brengt de poli tie hem thuis. U weet hoe het in zo'n ziekenhuis gaat. allemaal noodvoor zieningen. Als er iets kapot is, moet het meteen gerepareerd worden." Ze hoorde, dat ze geanimeerd tegen hem praatte als tegen een goede ken nis. Hou hem te vriend, had Bertus gezegd, hij is gevoelig voor een aardi ge vrouw, zeggen ze. Maar ze praate nu te vlug en te veel. Ze zou al gauw niets meer weten te zeggen. Hoe kreeg ze hem weg? „Laat ik dan hier maar wachten tot hij terugkomt." zei hij en hij stapte haar voorbij de winkel door Hij vond zijn weg door af en toe de knijpkat te gebruiken. In de lucht klonk het ge zoem van hoog overvliegende vlieg tuigen. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 4