Verdeeld advies subsidie aanvraag Vrouwenleerjaar SHOW Duivelandse plattelandsvrouwen vierden veertigjarig jubileum Vrolijk afscheid ISTA AUSTIN ROVER DE ZIERIKZEESCHE COURANT Commissie welzijn Zierikzee Feestavond die klonk als een klok Minder bezoekers naar Hiswa 86 Zomertijd gaat zondag 30 maart in kfflT HET van 13 t/m 24 maart bij autobedrijf St. Joostdijk 41 - Oosterland Telefoon 01114-1495 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 24 MAART 198(i I IJJslf jaargang Nr. 23902 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Beschouw hen die kwaad van de vrouwen spreken, en gij zult zien dat het laagstaande mannen zijn. Belmonte Bermudez Sfeervol De Zierikzeesche Oratorium Vereniging ver zorgde een sfeervol optreden in de Zierikzeese Willibrorduskerk. Een impressie. (Pag. 3). Doelpuntrijk De met spanning tegemoet geziene ontmoe ting tussen Zierikzee en Middelburg leverde een doelpuntrijke happening op, het aanzien ruim waard. (Pag. 4). Gangmaker Tonny van de Berge fungeerde als gangmaker in de hoofdmacht van Bruse Boys, die afgete kend met 5-1 won van concurrent Nieuwdorp. (Pag. 5). Fortuinlijk De WIK-damesploeg boekte in de thuis wedstrijd tegen De Meeuwen een enigszins fortuinlijk gelijkspel, doordat de gelijkmaker een luchtje had. (Pag. 6). ZIERIKZEE - Een totaalplan volwasseneneducatie voor Sehouwen-Duiveland laat lang op zich wachten. Er dient vaart gezet te worden achter de afronding van deze materie, zodat men tot concrete aanvragen kan komen. Tot zover bleek de welzijnscommissie van Zierikzee het eens donderdagavond tijdens de openbare vergadering in het stadhuis. Minder eensgezind was men echter over de honorering van een reeds maanden geleden gedaan concreet subsidieverzoek in het kader van de volwasse neneducatie, te weten: een Vrouwenleerjaar op Schou- wen-Duiveland. horen, dat over de huisvesting nog geen definitief besluit kon worden genomen wegens de onzekerheid over de subsidies. Commissielid mevrouw M. C. P. Kieboom-Vos bleek niet te voelen voor het beschikbaar stellen van sub sidie aan het Vrouwenleerjaar. Haar argumenten waren, dat het bedrag van 17.000,— toch wel erg hoog was en dat ze deze aanvraag niet uit het totale pakket volwasseneneducatie wilde lichten. Tot nu toe werd geen beslissing ge nomen over deze aanvraag in ver band met die nog niet afgeronde planvorming ten aanzien van de vol wasseneneducatie. De werkgroep Vrouwenleerjaar zag zich derhalve genoodzaakt af te zien van het plan reeds per 1 januari dit jaar daadwer kelijk te starten. De hoop richtte zich vervolgens op de begindatum van 1 september. Voorzitter van de commissie, wet houder J. Groen toonde zich voor stander de werkgroep Vrouwenleer jaar tegemoet te komen en niet het totaalplan volwasseneneducatie af te wachten, maar dit betreffend subsi dieverzoek eruit te lichten en er reeds nu een advies over uit te brengen. Hij wees erop, dat een Vrouwenleerjaar zich daadwerkelijk richt op de groep waar men met volwasseneneducatie op mikt. Mensen, die volgens Groen, niet te koop lopen met het ontbreken van kennis. Ook de heer C. Bij de Vaate bleek niets te voelen voor een Vrouwen leerjaar, vooral omdat deze onder wijsvoorziening niet toegankelijk is voor mannen, die volgens hem net zo goed een kennisachterstand kunnen hebben. Hij kreeg daarin bijval van de heer K. T. de Jonge, die volwasse neneducatie op zich een goede zaak zei te achten, maar die zich ook niet met het emancipatorische aspect bleek te kunnen verenigen. Het argu ment van Petra Brasz, dat een ge mengde cursus vooral voor vrouwen weer drempelverhogend zou werken, kon de beide heren niet overtuigen. Mevrouw M. R. de Jong-van Loo memoreerde, dat de welzijnscommis sie toch reeds het belang van volwas seneneducatie had onderstreept. Zij benadrukte, dat de kennisach terstand vooral bij vrouwen van bo ven de dertig veel groter is dan bij mannen. Als die vrouwen daar onder ling iets aan kunnen veranderen, zul len ze, volgens mevrouw De Jong, sneller die drempel overgaan dan wanneer er ook mannen bij bètrok- Vorvolg pagina 2 De feestavond ter gelegenheid van het met het zingen van het Bondslied. veertigjarig jubileum van de Plattelandsvrouwen Duiveland werd ingeluid Bijdrage provincie De wethouder wees erop, dat de werkgroep Vrouwenleerjaar ook kan rekenen op een provinciale bijdrage van 10.000,— voor de opzet van deze voorziening en dat voor het resterend bedrag 7.000,—) een beroep op de regio-gemeenten wordt gedaan. Daar deze, zoals gezegd, nog niet rond zijn met de besprekingen rond de volwas seneneducatie, zou ten behoeve van het Vrouwenleerjaar een beroep ge daan kunnen worden op de emanci- patiepot van het rijk. Woordvoerster van de werkgroep Vrouwenleerjaar Petra Brasz sprak vanaf de publieke tribune de hoop uit, dat de commissieleden de om schrijving en de begroting voor deze activiteit hadden kunnen doorne men. Commissielid de heer J. de Kreuk zei in principe niet afwijzend tegen over het Vrouwenleerjaar te staan, hoewel hij vooral het bedrag ten be hoeve van kinderopvang ontzettend hoog vond. Petra Brasz wees erop, dat het hier een begroot bedrag betreft en dat de uiteindelijke kosten uiteraard zullen afhangen van het gebruik, dat er van gemaakt wordt. Kinderopvang achtte zij overigens wel van groot be lang om vooral ook moeders met klei ne kinderen in de gelegenheid te stel len deze onderwijsvoorziening te volgen. Verder deelde ze desgevraagd mede, dat de deelneemsters een eigen bijdrage van 75,— betalen voor de dertig bijeenkomsten. Huisvesting De Kreuk kreeg desgevraagd ook te AMSTERDAM - De beurs voor wa terrecreatie Hiswa 86, die in de afge lopen tien'dagen in de Amsterdamse RAI is gehouden, heeft 167.658 bezoe kers getrokken. Dat is iets minder dan vorig jaar, toen 174.480 mensen de tentoonstelling bezochten. De ruim 450 exposanten zijn echter tevreden over de behaalde resultaten, zo blijkt uit een mededeling van de organisatoren, want de verkopen gaan nog steeds in een stijgende lijn. Met name in de categorieën duurdere motorboten en kajuitzeiljachten met een lengte van 9 tot 12 meter werden goede zaken gedaan. Ook de be langstelling voor surfartikelen is toe genomen. In deze sector ging de interesse van het publiek vooral uit naar het „pro fessionele" surfmateriaal, zoals lich te planken, funboards en bijbehoren de accessoires. De volgende Hiswa wordt gehou den van 6 tot en met 15 maart 1987 in de RAI te Amsterdam. Op die ten toonstelling zal Utrecht zich presen teren als gastprovincie. Dit jaar was de eer aan Zeeland. ningnood en werden acties tegen de zwarte handel ondernomen. Op Sehouwen-Duiveland waren de opbouwingswerkzaamheden gestart: in Ouwerkerk werd een houten nood kerk geplaatst; in Nieuwerkerk kwam voor het eerst na de oorlog de gemeenteraad weer bijeen. Regionaal kwam ook herstel van het culturele leven: In de Concertzaal werd 'De Vier Jaargetijden' van An ton Coolen opgevoerd en in Ouwer kerk hield Nieuw-Leven weer een uit voering. Binnen de ZLM-kring werd over inundatie gesproken. „In dat tijdsgezicht is de afdeling Duiveland van de plattelandsvrouwen opge richt", aldus Van Bommel. mens het Provinciaal bestuur van de bond, ook uit de mond van mevrouw Mandemaker-Penning. Zij prees in dit verband ook het uit zeven leden bestaande bestuur, dat bijzonder veel tot stand weet te brengen. De provin ciaal woordvoerster stelde vast, dat de activiteiten van de afdeling goed gebaseerd zijn op: educatie, recreatie en emancipatie. Mevrouw Mandemaker was van mening, dat de plattelandsvrouwen bond in het algemeen goed inspringt Vervolg pagina 2 Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Verschil Uit een kolom in 'De Vrije Stem men' van februari 1946 citeerde hij de constatering, dat het peil van de vrouwenverenigingen in Europa niet verder reikte dan dat van knusse theekransjes, terwijl de vrouwen in Amerika zich veel meer met politieke vraagstukken bezighielden. Van Bommel zei echter niet de indruk te hebben dat de plattelandsvrouwen bond in Duiveland als een knus thee kransje functioneert. Natuurlijk heerst er, volgens hem, een stuk ge zelligheid, maar ook wordt aandacht besteed aan ontwikkeling en wordt getracht bij de tijd te blijven. Als dui delijk voorbeeld daarvan signaleerde hij de onlangs gehouden computer cursus. De burgemeester feliciteerde de afdeling met deze wijze van functi oneren en wenste veel succes voor de toekomst. Waardering voor de Duivelandse plattelandsvrouwen klonk er, na- DEN HAAG - In de nacht van zater dag 29 op zondag 30 maart wordt de klok in Nederland weer een uur vooruit gezet omdat dan de zomer tijd ingaat. Het ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft dit vrijdag meegedeeld. De klok wordt dan om 02.00 uur of ficieel een uur vooruit gezet naar 03.00 uur, en deze tijd blijft aange houden tot zondag 28 september. In die nacht van zaterdag op zondag wordt om 03.00 uur de klok weer een uur terug gezet. Advertentie Ontsluiting Mevrouw Van Bommel stond ook stil bij het droevig stempel dat de ramp in 1953 ook op deze vereniging drukte. Verder signaleerde zij de ont sluiting van Sehouwen-Duiveland en de daarmee gepaard gaande integra tie van allochtonen en autochtonen binnen de plattelandsvrouwenbond. Zij achtte het van belang, dat de bond altijd heeft ingespeeld op de ontwik kelingen in de tijd en ze noemde in dit kader de drie nauw met elkaar in verband staande pijlers: gezellig heid, ontwikkeling en vorming. „Veertig jaar is een interessante leef tijd in het leven van een vrouw", sprak de presidente. Met het oog op het feit, dat zich onder de 154 leden van de afdeling Duiveland, vele jonge vrouwen bevinden, sprak mevrouw Van Bommel vol goede moed over 'op naar de vijftig jaar'. Feestavond WOfcDT WEE(^ Verwachting Deltagebied tot dins dagavond: Fikse buien De stormdepressie trekt langzaam over Denemarken weg. De komende avond en nacht fikse buien met kans op natte sneeuw. Wind uit het west noordwesten, kracht 9 tot 9 Beaufort, in de nacht afnemend 7, morgen 6 en later 5 Beaufort. Minimumtempera tuur komende nacht 3 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 28 maart: Woensdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 1 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: west 6 Donderdag: Veel bewolking Kans op neerslag; 90% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 10 graden Windkracht: zuidwest 7 Vrijdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 10 graden Windkracht: zuidwest 7 ZON- EN MAANSTANDEN 25 mrt. Zon op 06.31. onder 19.01 Maan op 18.18, onder 6.38 Volle Maan: 26 maart (04.02) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Morgen is het wisselend bewolkt en er vallen buien. Soms zijn dat regen- of hagelbuien. Eerst staat er nog een westerstorm, maar in de loop van de dag neemt de wind gelei delijk af. in het buitenland wordt hij vrij krachtig, aan de kust en op het IJsselmeer loopt de westenwind te rug tot hard. Het wisselvallige weer wordt veroorzaakt door een depres sie, die langzaam in betekenis afne mend, over de Noordzee trekt en mor gen boven Denemarken wordt verwacht. Vannacht daalt de tempe ratuur, zeker als er een natte sneeuw bui valt, tot om het vriespunt. Mor- genoverdag wordt het niet veel war mer dan 6 graden. Normaal voor deze tijd van het jaar is 11 graden. De ko mende dagen verandert er maar wei nig. Het blijft wisselvallig want Oceaandepressies blijven onze kant opkomen en van tijd tot tijd is er dan veel wind. NIEUWERKERK - „Bij een jubileum behoort een te rugblik", sprak mevrouw M. J. van Bommel-den Hartog, presidente van de Nèd. Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Duiveland, vrijdagavond in Ons Dorpshuis te Nieuwerkerk. Met die terugblik en een hartelijk wel komstwoord tot de zeer vele aanwezigen, onder wie het voltallig college van b en w, opende de presidente een feestavond, die klonk als een klok, ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de Duivelandse Platte landsvrouwenbond. Mevrouw Van Bommel memoreer- gens het Bondslied van de platte- de, dat deze afdeling op 8 januari landsvrouwen gezongen. 1946 werd opgericht op initiatief van enkele ondernemende vrouwen in die tijd zo vlak na de oorlog. Zij schetste, dat er in die periode nog heel veel brieven werden geschreven ten behoeve van de onderlinge com municatie. Auto's en telefoon be hoorden immers nog tot de exclusie ve zaken. Verder wees zij op de schaarste, die in die na-oorlogse pe riode nog heerste. Daarvan getuigde bijvoorbeeld het verzoek bij de uit nodiging voor de vergadering van de Provinciale Bond van Plattelands vrouwen: Gelieve een beetje suiker en een snoepbon mee te brengen. Daar burgemeester J. van Bommel een 'vrij persoonlijke relatie' heeft met de presidente had bij hem even de gedachte gespeeld de felicitaties in een soort Tomasvaer en Pieternel- vorm te brengen, maar achteraf be zien, leek het hem toch beter op eigen kracht de gelukwensen van het ge meentebestuur over te brengen. In een poging een sfeertekening te geven van februari/maart 1946, de tijd waarin de afdeling Duiveland van de plattelandsvrouwenbond werd opgericht, was de burgemeester in wat archieven en kranten gedoken: Internationaal speelde de Indië- kwestie en het proces van oor logsmisdadigers in Neurenberg. Na tionaal was er sprake van grote wo- Namens hot bestuur liet ze weten verheugd te zijn de leden een feest avond te kunnen aanbieden. De op brengst van de verkoopstand tijdens de diverse toeristische manifestaties maakte dat financieel mogelijk, evenals het zuinig beheer door pen- ningmeesteresse mevrouw C. Slootmaker-Manni, die de presidente daar een compliment voor maakte. Dankwoorden sprak mevrouw Van Bommel ook tot het gemeente bestuur, die de plattelandsvrouwen voor de zaalversiering een grote hoe veelheid bloemen had aangeboden. De dames Flikweert en Hanse wisten die tot fraaie bloemstukjes te verwer ken. Bondslied Met veel overtuiging werd vervol- ZIERIKZEE - De laatste schooldag van de Intas-leerlingcn van de Prinses Julianaschool in Zierikzee werd vrijdag in een vrolijke stemming gevierd in de dependance De Kluut.'De leerlingen hadden zich die dag in soms erg bizar re kleding gestoken. Het betrof de laatste groep van de nevenvestiging van de Vakschool uit Goes, die in Zierikzee examen doet. De Intas is een tweejarige oriënterende opleiding met in het tweede jaar verschillende stage-periodes. Een deel van de leerlingen heeft al een baan ge vonden in de ziekenverzorging, bejaardenzorg en de dienstverleningande ren gaan verder een beroepsopleiding volgen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1