SCHOUWEN-DUIVELAND EN DE DOLEANTIE (SLOT) 6 Het kleine Kerkwerve had een oud en vervallen kerkgebouw. De predikant die de gemeente vanaf 1884 diende, zal er ook zijn zorgen om hebben gehad. Tijdens de ambtsperiode van deze predikant - ds. W. K. P. Goeree - begreep het college van kerk voogden dat maatregelen genomen moesten worden, maar de gemeente was klein en een nieuw kerkgebouw kostte veel geld. Niettemin werd vanaf 1886 serieus gedacht over het afbreken van de oude kerk en het bouwen van een nieuwe. Ds. Goeree Ds. Goeree moet een trouw pastor zijn geweest als we de kerkelijke han delingen lezen. In keurig handschrift noteerde hij wat er op de kerkelijke vergaderingen voorviel. Niet altijd waren het plezierige zaken. Al spoe dig na zijn bevestiging werd de nog jonge predikant geconfronteerd met een opzienbarend geval van zedeloos heid. De schoolmeester had er zich ken nelijk schuldig aan gemaakt. Die schoolmeester was ook voorzanger en voorlezer in de kerk en bij gebrek aan een orgel een onmisbaar man. Gezien de vele geruchten kon de ker- keraad niets anders doen dan de voorzanger voor onbepaalde tijd schorsen. Het werd hem door ds. Goe ree in „gepaste bewoordingen" mede gedeeld. De diaken W. Lemsom werd interim-voorlezer en voorzanger. Ds. Goeree kreeg zijn gemeente niet in alles mee. Zo klaagde hij in 1885 over het gebrek aan offervaar digheid voor de zending. Een poging om in hetzelfde jaar een jongelings- verenigingop te richten mislukte. De kerkeraad zag weinig in de goede voornemens. Men verwachtte een te geringe belangstelling. Wel wilde men proberen een mannenvcreniging te starten, maar ook die schijnt niet van de grond te zijn gekomen. Voor de zending had ds. Goeree een warm hartZo had hij in 1885 voorge steld om ds. H. Pierson uit te nodi gen. Deze was predikant-directeur van de Heldringgestichten in Zetten voor „verwaarloosde en gevallen meisjes". Pierson was een man die geen blad voor de mond nam wan neer hij maatschappelijke wan toestanden aan de kaak stelde. Toen hem dat werd verweten en hij aange raden werd zijn tegenstanders min der hard aan te pakken was ds. Pier son beslist in zijn antwoord: „Nooit! God beware mij ervoor. In naam van Christus, wiens discipel ik ben, die acht maal zijn snerpend wee heeft uitgesproken over de farizeeën, durf ik volhouden dat ook hardheid Christelijk is..." Voor cvangelisaliedoeleinden schafte de Kerkwerfse kerkeraad in 1885 25 scheurkalenders aan, die als titel hadden: Kruimkens van 's Hee- ren tafel. Het binnengekomen zen- dingsgeld werd verdeeld tussen de in stellingen van rechtzinnige signa tuur: de Nederlandse Gereformeerde Zendingsvereniging in Amsterdam, de Nederlandse Zendingsvereniging in Rotterdam en de Utrechtse Zen dingsvereniging. De Doleantie De kerkelijke strijd van dr. Abr. ICuyper en de zijnen tegen de Synode van de Nederlandse Hervormde Kerk en de andere bestuursorganen liet ds. Goeree allerminst onberoerd. Hij bestudeerde de publikaties van de Gereformeerde voormannen Kuyper, de Savornin Lohman, Rutgers, Van den Bergh en anderen. Hij las „De Heraut", het blad van dr. Kuyper. Toen de Doleantie zich in 1886 vol trok rommelde het in vrijwel geheel Nederland. Misschien wilde ook ds. Goeree een keuze maken voor de do lerenden, die zich verenigden in hun Nederduits Gereformeerde Kerken. Innerlijk voelde hij er zich toe aange trokken. Anderzijds wenste hij onge twijfeld ook de gemeente bijeen te houden. Dat hinken op twee gedachten moet voor ds. Goeree geen gemakkelijke zaak zijn geweest. 'Iben de Nederduit se Gereformeerde Kerk van Wagen borgen in Groningen een beroep op hem uitbracht zal ds. Goeree die roepstem ten dele als bevrijdend heb ben ervaard. De door de doleantie ontstane gemeente in Wagenborgen was klein. Ze had geen eigen kerkge bouw en er was slechts een allereen voudigste woning als pastorie. Dat waren voor ds. Goeree geen beletse len het beroep aan te nemen en daar mee ging deze Kerkwerfse dominee „in doleantie". Afscheid Men was in de korte periode dat ds. Goeree in Kerkwerve verbleef op hem gesteld. Dat blijkt ook uit het feit dat harde tuchtmaatregelen ach terwege bleven. Men zag in dat de weg die ds. Goeree ging het beste was voor hemzelf en voor de gemeente in Kerkwerve. Ds. Gocreo gaf zijn kerkeraad schriftelijk te kennen dat hij voorne mens was na 25 augustus 1889 op te houden met predikant te zijn onder de synodale organisatie van de Ne derlandse Hervormde Kerk. Op die datum vervulde hij nog een vakature- buurt bij de Hervormde gemeente van Nieuwerkerk en preekte daar over Hebreeën 12:1-2. Daarom dan ook, alzo wij zo groot een wolk der getuigen rondom ons hebben liggen de, laat ons afleggen allen last, en de zonde, die ons lichtelijk omringt, en laat ons met lijdzaamheid lopen de loopbaan, die ons voorgesteld is; ziende op den oversten Leidsman en Voleinder des geloofs, Jezus, Dewel ke, voor de vreugde, die Hem voorge steld was, het kruis heeft verdragen, en schande veracht, en is gezeten aan de rechterhand des troons van God. Op diezelfde zondag gaf hij de on der zijn berusting zijnde kerkelijke registers aan de kerkeraad over. Een bewogen periode had zijn afsluiting gevonden. Wagenborgen OUWERKERK Sloopwoningen Er is een begin gemaakt met de sloop van twee woningen: Ring 18, vroeger bewoond door P. de Jonge, en Ring 19, bewoond geweest door D. Overhand. BRUINISSE Vergaderkalender De poging van het Bruse gemeente bestuur om een vergaderkalender te realiseren, is mislukt. Doel van deze kalender was om te voorkomen dat de diverse verenigingen hun vergade ringen op elkaar zouden afstemmen, waarmee doublures voorkomen zou den worden. Omdat er in Bruinisse veel mensen zijn die lid zijn van ver scheidene verenigingen of clubs, moet dikwijls een keuze worden ge maakt naar welke vergadering wel en naar welke niet wordt gegaan. Op het gemeentehuis werd daartoe gedu rende een jaar een soort vergaderka lender ingesteld, waarop de vereni gingen hun vergaderingen konden schrijven. Na het proefjaar is geble ken dat de verenigingsbesturen niet bereid zijn hun vergaderingen door te geven: het resultaat was nihil. Van daar dat het gemeentebestuur heeft besloten de vergaderkalender af te schaffen. Opbrengst collecte De in In 't Opper gehouden dia- en voorlichtingsavond van de RefHulp actie Woord en Daad heeft een finan cieel succes opgeleverd. In Je pauze was er namelijk gelegenheid om arti kelen te kopen uit de ontwikke lingslanden. Verkoop en collecte brachten samen het mooie bedrag van 444,40 op. Bestuur, personeel ei) bejaarden worden vriendelijk be dankt. Bejaa»rlenRoos De bejaardensoos van mevrouw 1J- zclenberg houdt niet zoals gebruike lijk op woensdag soosmiddag maar op dinsdag 25 .maart. Wel wordt de zelfde tijd gehandhaafd. Jaarvergadering sv Kwiek De sv Kwiek gym en volleybal houdt op woensdag 26 maart haar jaarvergadering in de benedenzaal van het Dorpshuis om 20.00 uur. Naast de jaarverslagen en bestuurs verkiezingen zal op de vergadering de videofilm van de finales van de Europese kampioenschappen volley bal te zien zijn. Die tekst zag bij ds. Goeree ook op zijn eigen kerkelijke loopbaan, 's Middags nam ds. Goeree van de eigen gemeente afscheid. Hij kon terugzien op vijf jaar herderlijk werk in Kerk werve en preekte over Handelingen 20 het 27ste vers: Want ik heb niet achtergehouden, dat ik u niet zou ver kondigd hebben al den raad Gods. Op 8 september 1889 werd ds. Goe ree als predikant in het Groningse Wagenborgen bevestigd. Deze kleine gemeente bleef hij trouw. Hij maakte er de vereniging mee met de Christe lijk Gereformeerde Kerken tot de Ge reformeerde Kerken in Nederland. De kleine gemeente kon al spoedig een eigen kerkgebouw laten verrijzen nadat het aantal gemeenteleden gestadig was gegroeid. de agenda zal aan de orde worden ge steld. WESTERSCHOUWEN Trimmer ontmoet zeehond Trimmers die regelmatig het strand in hun route opnemen, komen soms voor prettige verrassingen te staan. Dat ondervond onze schaats- en lang- laufcrack Cor Muller uit Haamstede, die dinsdagmorgen tussen het vuur- torenstrand en Westenschouwen, on geveer bij paal 10 een dartele zeehond ontmoette. Het was een hele grote die rondjes zwemmende, geregeld naar Muller toekwam en hem als het ware uitnodigde om ook te komen zwem men. Na nog wat speelse zwempar- tijtjes richting Muller verdween de hond weer verder de Noordzee in waarna de trimmer ook zijn oefen tochtje voortzette. Het is opvallend hoe het aantal zeehonden voor en in de Oosterschelde toeneemt, want ook van enkele visboten kwamen berich ten over zeehonden-waarnemingen. Excursie De afdeling Westerschouwen van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen heeft een excursie gemaakt naar de meubelshowroom van Paau- we te Zonnemaire. Maar liefst vijftig dames maakten het bezoek mee. De grote groep keek rustig rond en be wonderde alles met grote aandacht; of het nu een eetkamer betrof of een kinderslaapkamer. Ook de afdeling gordijnstoffen en vloerbedekking werd niet overgeslagen. Aan het slot van de middag werd een blik gewor pen in het hypermoderne atelier van Paauwc. Alles bij elkaar was het een geslaagde en gezellige middag. Vergadering uitgesteld De vergadering van de commissie financiën in de gemeente Wester schouwen is verschoven van 24 maart naar 10 april. Aanvang 16.30 uur. BURGH-HAAMSTEDE Tuinmeubelenshow De firma Blom b.v. te Burgh-Haam- stede houdt met haar afdeling tuinre- creatie een permanente tuinmeube lenshow in haar zaak. De show begint vandaag, vrijdag 21 maart. De ope ningstijden zijn van maandag tot vrijdag 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.30 uur. Op zaterdag kan men er terecht 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Op dinsdag is de zaak gesloten. Behalve tuinmeubelen en tuin- bouwbenodigdheden zijn er verder slaapzakken, tuinbanken, schommel- banken en een grote sortering cara van-onderdelen en -accessoires te zien. ZONNEMAIRE Muziekmiddag N enji» De jaarlijkse muziek- en zangmid dag van Nut en Uitspanning wordt zaterdagmiddag gehouden in het dorpshuis van Zonnemaire, tussen twee en vijf uur. Medewerking verle nen de harmonie en drumband, en de koren van de bejaardensoos en de plattelandsvrouwen. De toegang is gratis. Het jeugdorkest van Nut en Uitspanning olv C. de Munnink bijt het spits af, gevolgd door het bejaar denkoor met dirigent Cor de Vlieger en mondharmonica-begeleiding van de heren De Vlieger en Flikweert. Vervolgens is het de beurt aan de drumband olv M. C. M. Rievers. De dames van het plattelandsvrouwen koor treden op met begeleiding van mevrouw J. van 't Veer-van Dijke en onder leiding van M. van 't Veer. Na de pauze (met verloting) wordt de middag afgesloten met een concert door de harmonie-afdeling onder lei ding van dirigent Rinus Herrewijn. DREISCHOR Oud papier Muziekvereniging Crescendo haalt op zaterdag 22 maart weer oud papier op in het dorp on polder. De inwoners worden vriendelijk verzocht het pa pier tijdig en goed verpakt gereed te zetten. Men begint om 9.00 uur. NOORDGOUWE Collecte epilepsie De collecte ten bate van de epiïep- siebostrijding heeft in Noordgouwc 159,— opgebracht. Gevers en collec tanten worden hartelijk bedankt ormde kerk van Kerkwerve. Ook in Wagenborgen was ds. Goe ree een trouw predikant. Meer dan 36 jaar stond hij daar. In 1926 ontving Demonstratie orgels In de Gr^te of Nieuwe kerk nabij de Dikke Tbren wordt zaterdag een ex positie gehouden van een serie electro-akoestische kerkorgels, die sinds ongeveer een jaar onder de naam Cantor op de markt worden ge bracht. De expositie-demonstratie omvat een complete collectie installa ties voor grote en kleine kerken, au la's en zalen, terwijl er ook modellen zijn voor de organist die ook graag in de huiskamer wil spelen. De fraaie akoestiek van de Zierikzeese kerk zal er zeker toe bijdragen dat de orgels tot hun recht komen. Jaarvergadering FNV De FNV Schouwen-Duiveland houdt op donderdag 10 april haar jaarvergadering in het Huis van Nas sau te Zierikzee, aanvang 19.30 uur. Vergadering Beatrixschool Omdat op de geplande vergadering van de Beatrixschool op 14 maart niet het vereiste quorum aanwezig was en derhalve geen besluiten konden wor den genomen, heeft het bestuur een nieuwe vergadering uitgeschreven. Deze zal worden gehouden op maan dag 7 april, aanvang 14.30 uur. Dezelf Plati< elandsvrouwen Onder leiding van presidente me vrouw Op 't Hof-de Rijke kwamen de leden van de Christelijke Platte- lundsvrouwenbond in het Hervormd verenigingsgebouw bijeen. Na ope ning, gebed en zingen van Gez. 291 vers 1 en 2 en meditatie door me vrouw Hanse-Van Gammeren, kreeg de heer Burgers het woord, directeur van de Land- en Tuinbouwschool in Kapelle. Hij begon zijn inleiding met te vertellen over de verzorging van kamerplanten en alles wat daarmee samenhangt. Na de pauze was er gele genheid tot vragen stellen over dit onderwerp, die door de inleider uit voerig werden beantwoord. Vervol gens werden dia's getoond van bloe men en planten. Aan het eind van deze leerzame avond dankte de presi dente de heer Burgers en overhandig de hem een cadeaubon. Tot slot werd Gez. 483 de verzen 1 en 4 gezongen, waarna de presidente de avond beëin digde met gebed. Ds. W. K. P. Goeree (Vlissingen 1859-Appingedam 1926). hij emeritaat en nam afscheid met de zelfde tekst waarmee hij ook van Kerkwerve afscheid had genomen. Van de Classis nam hij schriftelijk afscheid. Niet zonder humor merkte hij op dat hij in de vergaderingen niet tot de sprekers had behoord, maar dat bij sprekers ook hoorders moeten zijn, en dat het de sprekers goed zal hebben gedaan in hem steeds een dankbaar hoorder te vinden. Met zijn vrouw vertrok ds. Goeree naar Ap- pingedam waar hij niet lang van zijn rust kon genieten. Op 67-jarige leef tijd werd hij ziek. Na een ziekbed van ongeveer een maand overleed hij. In het jaarboek van de Gerefor meerde Kerken werd hij dankbaar herdacht „Wat in het leven van dezen ontslapen Leeraar telkens weer uit kwam, was de begeerte om trouw te zijn. Trouw aan het Woord van zijn Zender. De ernst, die uit zijn predi king sprak, legde er getuigenis van af, dat hij ter wille van de waarheid had geleden en zich vele en groote opofferingen getroost". Een nieuw kerkgebouw Na het vertrek van ds. Goeree had de Hervormde gemeente grote moeite een opvolger te vinden. Na een vijfja rige vakature en 23 vergeefse beroe pen was het uiteindelijk kandidaat H. J. Couvée die een beroep naar Kerkwerve aannam. Hij was een energiek predikant, die zich in het bijzonder inzette voor de nieuwbouw van de kerk. De doleantie van 1886 heeft voor Schouwen-Duiveland slechts beperk te invloed gehad. Weliswaar werden ook na 1886 nog Gereformeerde Ker ken opgericht, nl. in Nieuwerkerk (1889) en Zonnemaire (1897), doch in beide gevallen is de „doleantie invloed" te verwaarlozen. De twee genoemde gemeenten waren afsplit singen van de Gereformeerde Kerken in Oosterland en Brouwershaven. In Oosterland verliet het merendeel van de gemeente het eigen kerkver band en stapte over naar de Gerefor meerde Gemeenten (1919). In Brou wershaven verliet het merendeel van de Gereformeerden door de Vrijma king het oude kerkverband in 1946. De kleine gemeenten van Zonnemai re en Oosterland werden gevoegd bij Brouwershaven (1971) en bij Nieu werkerk (1970). Thans zijn er Gereformeerden Ker ken in Zierikzee, Haamstede, Scha- rendijke, Brouwershaven, Nieuwer kerk en Bruinisse. Een Gereformeer de Kerk Vrijgemaakt is er in Brou wershaven. H. UIL Verkoping De Schutse De Schutse, De Stichting voor ver standelijk gehandicapten regio Schouwen-Duiveland, hoopt op woensdag 26 maart een grote verko ping te houden in het NH-vereni- gingsgebouw. Er is voor elk wat wils, te veel om op te noemen. Ook aan de kinderen is gedacht. Het verenigings gebouw is woensdag geopend van twee tot acht uur. GOES Veerse Meer De Districtscommissie Zeeland van de Vereniging tot Behoud van Na tuurmonumenten in Nederland be legt op dinsdag 25 maart een voor jaarsbijeenkomst in de Prins van Oranje te Goes. Tijdens deze avond staat het Veerse Meer centraal. De in specteur Zuidwest van Natuurmonu menten, ir. J. W. A. van Rijn van Alke made zal mede aan de hand van dia's de totstandkoming en ontwikkeling van dit eerste „produkt" van de Del tawerken belichten. Natuurmonu menten beheert in het Veerse Meerge bied een tweetal natuurreservaten: de Goudplaat .en de Middelplaten, welke zich dankzij een goede begelei ding hebben ontwikkeld tot bota nisch en faunistisch (vooral weidevo gels en ganzen) waardevolle gebie den. Er zal ook op een aantal voor de ze gebieden bedreigende ontwikke lingen worden ingegaan. Het gaat daarbij onder meer om de invloed van de inmiddels zeer intensieve wa tersportrecreatie, de sterke verontrei niging van het waterbekken en het mede door het omgekeerde peil ('s winters laag en 's zomers hoog) ont breken van een stabiel ecologisch mi lieu. Vanuit natuurbeschermingsoog punt zal een aantal mensen worden geformuleerd voor een beter beheer. De avond begint om 20.00 uur en is vrij toegankelijk. Weduwen en weduwnaars De groep van weduwen en weduw naars te Goes heeft voor woensdag 26 maart a.s. mevrouw Lony van Sloun van het buro voor Rechtshulp te Mid delburg uitgenodigd. Zij zal iets ko men vertellen over de werkwijze van dit buro. De avond begint om 20.00 uur. De groep voor weduwen en we duwnaars komt wekelijks op de don derdagavond bijeen in gebouw De Villa te Goes, van der Spiegelstraat. Bij uitzondering zal de bijeenkomst deze keer gehouden worden op woensdag. De groep is bestemd voor mensen die hun partner door de dood verloren, en hierover van gedachten willen wisselen met lotgenoten. Ver der ligt de nadruk van de bijeen komsten op ontmoeting en gezellig heid. Voor meer inlichtingen en folder: Fiom-Zeeland, 011180-27311. MIDDELBURG Kinderopvang De werkgroep Kinderopvang Zee land organiseert op 12 april een the madag in de Concert- en gehoorzaal te Middelburg. Gastouderschap, peu terspeelzaal, kinderdagverblijven, tussen-de-middag opvang en buiten schoolse opvang zijn de onderwerpen van deze dag. Het programma begint om 10.00 uur met ontvangst en koffie, en loopt tot 15.30 uur door met diver se interessante onderdelen, waaron der een forumdiscussie. OOSTKAPELLE Zeeuwse Vakantieweken Het Provinciaal Samenwerkings verband van de drie Ouderenbonden in Zeeland organiseert van 7-14 juni cn van 14-21 juni 1986 de z.g. Zeeuwse Vakantieweken in het vakantieoord Bos en Duin te Oostkapellc. Deze va kantieweken zijn bestemd voor oude ren en voor jongeren met een zodani ge handicap dat begeleiding tijdens vakanties gewenst is. De Zeeuwse Ouderenbonden hebben het organise ren van deze vakantieweken overge nomen van de Zeeuwse Vrouwenraad. Een aantal begeleidsters en ver pleegkundigen heeft zich beschik baar gesteld om tijdens de vakantie weken te assisteren. Er is een aantrekkelijk programma opgesteld, terwijl ook met alle mogelijke diëe- ten rekening wordt gehouden. Per va kantieweek zijn 60 plaatsen beschik baar, zodat in totaal 120 ouderen en licht gehandicapten van deze moge lijkheid gebruik kunnen maken. Ge let op dc belangstelling in voorgaan de jaren zal dit aantal dit jaar weer ruimschoots gehaald worden. UTRECHT - De huisartsen willen dat het kabinet zich voor eind april duidelijk uitspreekt over de tarieven die huisartsen aan particuliere pa tiënten berekenen. Voorzitter W. J. dc Regt van de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) maakte dit donder dagavond duidelijk op een ledenver gadering van de LHV in Utrecht. Die nieuwe tarieven moeten in het derde kwartaal van 1986 van kracht wor den.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 6