Palmpasen feest voor iedereen stukken visseri r het verleden SAMAN BV Lijdenstijd Regels voor pellen garnalen aangescherpt Hoog produktie- niveau bij appelen geeft beste financiële resultaat ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 21 maart 1986 Nr. 23901 15 Nederlandse Hervormde Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 11.00 uur ds. C. L. de Rooij, openbare geloofs belijdenis en bevestiging van lidma ten. 9.30 uur ds. K. Hendrikse, gezins- dienst m.m.v. kinderkoor Jom Jom. 19.00 uur ds. C. L. de Rooij, viering H.A. Kerkwerve. 9.30 uur eerw. heer A. v.d. Ploeg, Goes. Serooskerke: 10.00 uur ds. Bolijn, 11.30 uur zon dagsschool. Burgh: 10.00 uur ds. Baas. Haamstede: 10.00 uur ds. C. den Engelse, Renesse. 19.00 uur ds. O. C. Kerssen, Haamstede. Renesse: 9.30 uur ds. O. C. Kerssen. 19.00 uur da. J. J. van Zoelen, avondgebed. Noord- welle: 11.00 uur de heer M. J. Rouw. Scharendijke: 11.00 uur ds. O. C. Kerssen, kindemevendienst. Brou wershaven: 11.00 uur ds. Schneider, dienst van Thai en Teken (van de Doop). Zonnemaire: 9.30 uur ds. Schneider. 11.00 uur zondagsschool. Noordgouwe: 11.00 uur ds. D. R. Jon ker. Dreischor: 9.30 uur ds. D. R. Jon ker en 11.00 uur zondagsschool klein tjes. 19.00 uur zondagsschool grotere kinderen. Ouwerkerk: 10.00 uur dhr. M. J. Rouw. Nieuwerkerk: 10.00 uur ds. Alb. van den Ban Openbare belij denis des Geloofs en bed. Heilige Doop. Oosterland: 10.00 uur ds. W. Vijfvinkel. 18.00 uur ds. C. Bolijn, Se rooskerke. 11.30 uur zondagsschool. 19.30 uur Laterna. Sirjansland: 10.00 ds. H. J. Boer, openbare belijdenis des Geloofs. 18.30 uur ds. H. J. Boer. Bruinisse: 10.00 uur ds. L. den Bree- jen, Kapelle (Heilige Doop) 17.00 uur ds. N. de Boo, Uitwijk. Lutherse Kerk Zierikzee: geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 uur drs. H. J. van Dijk, Leeuwedorp. 18.30 uur avondge bed. Haamstede: 10.00 uur ds. J. de Vries. 19.00 uur ds. R. Stutvoet. Scha rendijke: 10.00 en 19.00 uur ds. R. Ka mermans. Brouwershaven/Zonne- maire: Bostonpleinkerk: 10.00 ds. R Stutvoet. 18.30 uur ds. J. de Vries, Haamstede. Nieuwerkerk: 10.00 uur dhr. A. v.d. Schee, Spijkenisse. 17.00 uur ds. J. Noordhof, 's-Gravenpolder. Bruinisse: 10.00 uur ds. A. ten Hove, H. A.. 17.00 uur ds. A. ten Hove, dank zegging H. A. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Brouwershaven: 9.30 en 18.30 uur ds. E. Meijer. Christelijke Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 en 18.00 uur ds. B. de Graaf. Kerkwerve: 10.00 en 18.00 uur ds. J. P. Boiten, Schiedam. Haamste de: 10.00 en 17.00 uur ds. H. v.d. Heu vel. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10.00 uur leesdienst, Een blik in de krant of een uitzen ding van het nieuws op de TV laten ons zien, dat wij mensen nogal slor dig met elkaar omgaan. Als je last van elkaar hebt, is het meest eenvou dige: proberen de ander van de we reld af te werken. Hebben mensen met Jezus ook ge daan: ,,Ze hebben Hem, zonder zich af te vragen of Hij het kon verdragen, met spijkers aan een kruis geslagen Dat was verschrikkelijk. Erger nog: dat ze het Jezus, ,,God met ons", aandeden. Maar verschilt het nou zo heel veel van wat heden ten dage mensen el kaar aandoen? Er zijn mensen, die al jaren lijden: onder honger en armoe de, onder verdrukking van links of van rechts, onder apartheidswetten of wegens familieleden, die spoorloos verdwenen zijn enzovoort. Dat alles wordt hun aangedaan door mede mensen, die net iets of een heleboel meer macht hebben. Macht, die voortvloeit uit het feit, dat ze meer geld en dus meer wapens hebben. Ik kan mij voorstellen, dat bij alle beelden en berichten van wat mensen elkaar aandoen, de vraag bij velen naar boven komt: ,,Als Jezus' lijden en sterven nu werkelijk zo verlossend en verzoenend is als veel liederen en preken ons willen doen geloven, waarom springen dan nog altijd men sen zó slordig met elkaar om, dat een overgroot deel der mensheid lijdt?" Het kan ons ook een andere kant uit doen denken: ,,Zou in al dat men selijk lijden het lijden van Christus zich voortzetten?" Iemand heeft im mers eens gezegd (en ik beaam dit van harte): Christus zal in lijden zijn tot het einde der tijden. Als we Matteüs 25 31-46 lezen, denk ik, dat dat waar is. In dit bijbel gedeelte vereenzelvigt Jezus Zich met hen, die lijden. Tegelijkertijd maakt Hij m.i. duidelijk, dat het er niet om gaat of je veel gezongen hebt van het dierbare zoenbloed van Jezus of veel gesproken hebt van het grote verlos singswerk van de Heiland, maar of je je het lijden van Christus in het lij den van mensen hebt aangetrokken. Dit zal in het laatste oordcel door slaggevend zijn. Dat vraagt een andere beleving van de lijdenstijd: het gaat waarachtig niet alleen en uitsluitend om mijn verlossing. Maar omdat het de verlos sing van de wereld betreft (immers: zo lief had God de wereld, dat Hij zijn Zoon erheen zond), zal het erom gaan (óók om gaan), dat die verlossing ver werkelijkt wordt in wat om Christus' wil gedaan wordt voor hen, die lijden en wat er tegen dat lijden gedaan wordt door de kerk en haar leden. Niet de orthodoxie (de zuivere leer), maar de orthopraxie (het rechte han delen, gerechtigheid doen) is door slaggevend. D. S. 15.00 uur ds, J. T,u\is, Tholen, openba re geloofsbelijdenis. Nieuwerkerk: 9.30 en 15.30 uur leesdienst. Ooster land: 10.00 en 18.30 uur ds. J. Thuis, Tholen. 14.30 uur leesdienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10.00 en 18.00 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 15.30 uur ds. J. de Groot, Rijssen. Bruinis se: 10.00 en 17.00 uur leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10.00 en 18.00 uur lees dienst. Oosterland: 9.30, 14.30 en 18.30 uur leesdienst. Bruinisse: 10.00 en 17.00 uur leesdienst. Remonstrants Ger. Gemeente Sommelsdijk: 10.00 uur ds. L. Schenk, Hengelo. Leger des Heils Zierikzee: 10.00 uur samenkomst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: za. 19.00 uur, zo. 9.30 uur. Haamstede: zo. 11.30 uur. Pinkstergemeente Zierikzee: De diensten zijn op zonda gen om 10.00 uur en op de woensdag avonden om 20.00 uur. Jehova's Getuigen Zuidwellestraat 37 Zierikzee: Zondag: 10.00 uur openba re lezing, 11.00 uur Wachttorenstudie. Donderdag: 19.00 uur Theokratische school; 20.30 uur dienstvergadering. Apostolische Kerk Zierikzee: UVV-gebouw, Kerkhof Z.Z.: zondag 9.30 uur dienst. Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis 18.15 uur ds. R. H. Stutvoet. Maandag 24 maart Nederlandse Hervormde Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 19.00 uur ds. C. L. de Rooij. Renesse: 19.30 uur avondgebed. Gereformeerde Kerken Haamstede: in Renesse 19.30 uur avongebed. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te 's-Grevelduin-Capelle en Vrijhoeve-Capelle: J. C. de Groot, kand. te Ridderkerk.' Aangenomen naar Suawoude (Herv. Geref. Samen op Weg): B. F. Verschuerer, kand. te Beesd; naar Huizen: mevr. V. W. Thurkow-Wieren- ga, kand. te Huizen. Bedankt voor Lekkerkerk (Herv. Gem. 't Venster): J. H. C. Olie te Op- heusden; voor Wijk bij Heusden: L. Quist te Middelharnis. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Westervoort-Ze- venaar-Lobith (wijk Zevenaar): M. C. Wind, kand. te IJsselmuiden. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Beilen in combinatie met Hooghalen: drs. J. Huijgen, kand. te Kampen. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Noordscheschut: H. Last, wonende te Zeist, 1.1. dir. Ref. Bijbelschool te Zeist. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Puttershoek: R. Boo gaard te Leiden. Evangelisch Luthérse Kerk Beroepbaar: drs. A. C. Verwaal, Ceintuurbaan 364, 1073 EL Amster dam. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Oost-Vlieland (Herv.- Geref. Samen op Weg): L. C. P. Deven ter, kand. te Amsterdam die dit be roep heeft aangenomen. Aangenomen naar Broek in Water land (part-time): M. Barnard, kand. te Amsterdam. Christelijke Gereformeerde Kerken Bedankt voor 's-Gravenzande: H. R. H. A. de Boer te Eemdijk. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Leerdam: J. Karens te Opheusden. Bedankt voor Rotterdam-West: J. Mijnders te Veenendaal; voor Eindho ven: B. van der Heiden te Woerden. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Mijnsheerenland: W. A, Vlasblom te Boskoop, door de P.K.V. te Utrecht tot predikant voor buitengewone werkzaamheden (maatschappelijke activeringswerk en vormingswerk ten dienste van vrouwen): mevr. A. C. Barnhorn, kand. te Utrecht. Gereformeerde Kerken Beroepen te Goes: drs. J. P Kodde- ma te Sint Pancras; te Dclft-Abtswou- dc: dr. G. C. van do K^mP Wasse naar-Zuid. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Kralingscheveer- Krimpcn ad. IJssel (2o maal): G Gunnink te Mussel; te IJsselmuide n Grafhorst, drs. K. de Vries, kandi daat te Kampen. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Vlaardingen: J. H. van Dijk, kandidaat te Nunspcct. ZIERIKZEE De na tuur leeft op, we zijn op weg naar de zomer. Deze boodschap ligt verscho len in de Palmpasen- folklore die in de week voor Pasen in vrijwel al le delen van het land op duikt. „Pallum, pallum, Pasen, ei koer-ei, één ei is geen ei, twee ei is een half ei, drie ei is een Péósei!" Dit lied zal weer door tienduizen den kinderen worden gezongen als ze met een op een stok gestoken broodhaantje, versierd met slin gers of kransjes van brood langs de huizen trekken. Waar geen op tochten plaatsvinden wordt zeker op scholen en in huiskamers de be kende Palmpasentak gemaakt. In de stok het broodhaantje, vaak met een ei als symbool van de vruchtbaarheid. Vruchtbaarheid In de Palmpasen-folklore ko men diverse oude gebruiken sa men. Het broodhaantje herinnert aan het offeren van dieren door.de Germanen. Het ei aan de vrucht baarheid die de zomer zal bren gen. De Palmpasentak zou zijn voortgekomen uit de Meiboomvie ring. Maar de katholieke kerk nam het gebruik over door de Palmzondagprocessie met de alou de folklore te verbinden. De woor den ,,ei koer-ei" uit het kinderlied zijn een verbastering van het oude gebed „kyrei eleison", wat „Heer ontferm u onzer" betekent. En tenslotte wordt de Palmpasenvie ring ook in protestantse streken teruggevonden, ook al is het vaak niet meer dan een kinderfeest. Einde van de vasten Het maken van een Palmpasen tak is een leuke bezigheid en daar door heeft het gebruik zich zo ver breid onder gezinnen met of zonder religieuze achtergrond. Alom in het land zijn bakkers druk doende tegen het einde van de vasten - een week vóór Pasen - met het bakken van broodhaan tjes, -hennetjes, -eendjes, -gansjes en andere vogelfiguren. Tezelfder tijd worden enorme hoeveelheden krenten, rozijnen en sukade ver werkt in zeker wel meer dan een miljoen paasbroden, die in de paasweek over de toonbank gaari. Ook het paasbrood is, evenals het met name in Duitsland veel voorkomende paasgebak, een uit vloeisel van de vroegere offer maaltijden. Het brood is geleide- lijkaan in de plaats van de dierenoffers gekomen. De paasviering zit vol symbo len. Neem de boterlammetjes, die alleen in de paastijd te koop zijn, En dan natuurlijk de paaseieren. Het ei heeft, evenals het brood, in de loop van de geschiedenis een symbolische betekenis gehad. Het werd gezien als een teken van vruchtbaarheid, herleving van de natuur en in de kerk als het sym bool van de herrijzenis. Paasbrunch 't Paasfeest is een echt thuis- feest. Een van de gezelligste mo menten is het paasontbijt. In vele gezinnen zal dat niet zo vroeg zijn. Voeg in dat geval ontbijt en lunch samen tot een brunch. Een paasbrunch - feestelijk en gezel lig! Vrolijk gekleurde eieren en paasbrood ontbreken natuurlijk niet op de brunchtafel. Maar er is méér dan paasbrood; maak een leuk broodstukje door in mandje of schaal verschillende soorten brood te rangschikken: tijgert ol iën, harde puntjes, maanzaadbol- len, croissants enz. Zorg ook voor warm stokbrood en geroosterde sneetjes brood, zodat ieder een verwen-broodje naar eigen idee kan samenstellen. Omdat zo'n brunch een wat zwaardere maal tijd mag zijn dan een ontbijt is een frisse salade best op z'n plaats. Evangelisch Lutherse Kerk Beroepen te Amsterdam: drs. A. C. Verwaal, kand. aldaar die dit beroep heeft aangenomen. Oe redactie behoudt rich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Inge zonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver. waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. Stille Week In de week voor Pasen worden weer elke dag korte avondgebeden gehou den, enerzijds ter bezinning op het lijden, anderzijds om toe te leven naar het paasfeest. Tijdens deze dien sten staan lezingen uit Genesis en het Johannes evangelie centraal. Deze se rie avondgebeden wordt georgani seerd door leden van de Hervormde Gemeenten van Renesse en Burgh en de Gereformeerde Kerk van Haam stede. De diensten zullen ook afwis selend in de drie kerkenj gehouden worden. De verdeling is als volgt: Maandag 24 maart 19.30 uur Herv. kerk Renesse; dinsdag 25 maart 19.30 uur Herv. kerk Burgh; woensdag 26 maart 19.30 uur Herv. kerk Renesse; Witte Donderdag 27 maart 19.30 uur Gereformeerde kerk Haamstede, vie ring H. Avondmaal; Goede Vrijdag 28 maart iedere kerk heeft eigen dienst; Stille Zaterdag 29 maart 19.30 uur Hervormde kerk Burgh (geen paas wake te Renesse): le paasdag zondag 30 maart 6.30 uur Gereformeerde kerk Haamstede dageraadsdienst, gevolgd dooreen paasontbijt. Daarna wordt er in iedere kerk paasfeest ge vierd. Wo hoben dat u één, oen aantal of alle diensten mot ons wilt meebele venDo inwoners van Renesse, die ook graag do diensten in Burgh of Haamstede willen bezoeken, maar niet over vervoer beschikken, vragen wij om 20 minuten vóór aanvang van de dienst bij de Hervormde kerk in Renesse te staan. Er zullen steeds een paar gemeenteleden met auto's de kerkgangers daar ophalen en weer thuisbrengen. Ditzelfde geldt voordo inwoners van Burgh bij de kerk van Burgh cn voor do inwoners van Haamstede bij dc Gereformeerde kerk van Haamstede De Herv. /Geref. commis sie voor het avondgebed DEN HAAG - Vele gemeenten zijn de afgelopen dagen door het rijk ver rast door een plotselinge forse verho ging van de leges voor uittreksels uit het bevolkingsregister. Dat brent wel (iets) meer in het laatje, maar men had zich er wel graag een beetje op willen voorbereiden. Dit blijkt uit de reactie van woordvoerders van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) en van de Nederland se Vereniging van Ambtenaren van de Burgerlijke Stand (NEVABS) op het besluit. RIJSWIJK - De regels voor het pel len van garnalen zijn door het Pro- duktschap voor Vis en Visprodukten nog verder aangescherpt. Volgens se cretaris drs. D. J. Langstraat was dat noodzakelijk omdat de vorig jaar ok tober van kracht geworden regeling voor het pellen en de ruimte waarin dit gebeurt onvoldoende mogelijkhe den bood om de vergunning in te trekken van een handelaar die zich niet aan de regels hield. Overigens, zo bleek donderdag tij dens de bestuursvergadering van het schap, heeft de bonafide handel nog enig wantrouwen ten aanzien van de aangescherpte regeling. Hij vreest dat een handelaar die zijn vergun ning verliest via een omweg alsnog weer in de handel kan opduiken. Dat zou kunnen door een ander bedrijf op te richten of door het aanstellen van een stroman. In de aangescherpte garnalen/pel- ruimteverordening is bovendien vast gelegd dat tijdens het pellen geen huisdier aanwezig mag zijn. De han del is het volledig eens met deze re gel, maar maakte er donderdag wel gewag van dat deze onder de pellers en pelsters voor de nodige opwinding heeft gezorgd. Advertentie VERWARMINGSSERVICE Telefoon 01110-2647-3909 uit de krant van 50 jaar geleden BROUWERSHAVEN - Gedurende de in den avond van 16 Mei a.s. te hou den Luchtbeschermingsoefening moet alle lichtuitstraling naar buiten worden tegengegaan. Dit brengt voor" winkels enz., tenzij met inrichting en gebruikmaking van lichtsluizen, zoo- daan ig bezwaren mee dat verkoop practisch onmogelijk zal zijn. In ver band daarmede hebben B. en W. het wenschelijk geacht om na afloop van de luchtbeschermingsoefening gele genheid te bieden de winkels voor het publiek geopend te hebben en beslo ten voor dien dag ontheffing te ver- leenen van de bij de Winkelsluitings wet 1930 voorgeschreven bepalingen omtrent het sluitingsuur. BRUINISSE - In de nacht van Don derdag op Vrijdag jl. heeft een onge- noode gast(en) een bezoek gebracht in de woning van de 80-jarige alleenwo nende oude man S. v. d. B. op het Kerkplein alhier. Door het opschui ven van een raam is men binnengeko men, waarna men de kast heeft open gebroken en daaruit ontvreemd een kistje inhoudende plm. 15.000 gulden aan effecten en geldswaardige papie ren, benevens een bedrag van plm. 100,— aan contanten. De oude man, die stokdoof is en in een bedstede sliep, heeft van dezen diefstal niet het minste bemerkt. DREISCHOR - Zondagmiddag be gon, ondanks minder mooi weer, onze Harmonie „Crescendo" de rij der zo- merconcerten op de muziektent te openen, waarbij hoofdzakelijk het doel was, vruchtdragend te repeteer den de nummers, welk door de veree- niging op het te houden Concours te Dinteloord met Hemelvaartsdag en te Ouwerkerk met Pinksteren moe ten worden uitgevoerd. Vele bewo ners waren op het dorp, ondanks de koude, toch aanwezig om te luisteren naar de prestaties van hun muziek korps. SIRJANSLAND - Dat een moeder-zoogdier vreemde spruiten, die moederloos zijn geworden, aan neemt en verzorgt, komt wel eens voor, doch dat een kat gevogelte tot zich neemt om te verzorgen, zal wel tot de hooge uitzonderingen behoo- ren. Het geval doet zich hier echter voor dat bij den landbouwer K. een poes zich ontfermt over een 2-tal kui kens. Typisch is het te zien hoe de viervoeter toelaat dat de kuikens over haar heen tippelen en hoe het dier moeite doet om haar twee geve derde stiefkinderen onder de pooten te verwarmen. ZIERIKZEE - De hoogste produk- tieniveaus bij appelen gaan samen met minder grote vruchten en dus met een lagere kilogramprijs. Toch is het financieel niet aantrekklijk om te streven naar een maximale vrucht grootte ten koste van het produktie- niveau. De extra kilo's bij een maxi maal produktieniveau blijken de lagere prijs vanwege de kleinere ge middelde vruchtmaat meer dan goed te maken. Dat concludeert het Landbouw-Economisch Instituut (LEI) uit een onderzoek dat werd uit gevoerd op het Proefstation voor de Fruitteelt. Het onderzoek had be trekking op drie appelrassen: Gol den Delicious, Cox's Orange Pippin en Rode Boskoop 1). Het onderzoek bevestigde een nega tief verband tussen produktieniveau en gemiddelde vruchtmaat; Stijging van de produktie brengt een verla ging van het gemiddeld vruchtge wicht mee. Die verlaging blijkt ech ter vooral veroorzaakt te worden door een vermindering in de zeer gro te vruchtmaten, terwijl het aandeel van de meest gangbare maatsorte- ringsklassen redelijk constant blijft (Golden Delicous 65-80 mm, Cox's Pippin 60-75 mm. Rode Boskoop 70- 85 mm). Vandaar dat de negatieve in vloed van een stijgend produktieni veau op de gemiddelde vruchtgrootte niet opweegt tegen het voordeel van dc hogere produktie. In het onder zoek werden steeds de beste resulta ten bereikt bij dc hoogste produktie- niveaus. Alleen bij veel grotere prijsver schillen tussen dc moatsorterings- klassen dan de nu gangbare, zou het voordeliger kunnen worden om te streven naar maximale vruchtgrootte bij een wat lager produktieniveau. Voor Golden Delicious en Cox Orange Pippin zou daartoe een verdrievoudi ging van het huidige prijsverschil no dig zijn, voor Rode Boskoop zelfs een aanzienlijk grotere toename. Dc in het onderzoek betrokken pro- duktieniveaus lagen voor Golden De- liciuos tussen 30 en 50 ton per hectare, voor Cox's Orange Pippin tussen 20 en 40 ton per hectare en voor Rode Boskoop tussen 35 en 50 ton per hec tare. De winnaars van de puzzel van vrij dag 14 maart zijn: De eerste prijs: Mevrouw A. de Bil-van Aken Korte Nobelstraat 36 Zierikzee De tweede prijs: A. Jongejan De Huybertstraat 1 4301 LB Zierikzee Oplossing vrijdag 14 maart GIRONUMMER en SCHENKBLAD De oplossing van de nieuwe puzzel kan worden gestuurd naar de Redac tie Zierikzeesche Nieuwsbode, Post bus 1, 4300 AA Zierikzee. De envelop pe kan natuurlijk ook in de brieven bus van het kantoor aan het Janne- wekken worden gedeponeerd. Een vriendelijk verzoek is om op de enveloppe duidelijk het woord weekpuzzel te vermelden. De inzen dingen voor de nieuwe puzzel moeten uiterlijk volgende week woensdag in ons bezit zijn. DE NIEUWE PUZZEL HORIZONTAAL: 1. preekstoel; 6. vaartuig; 11. kunstprodukt; 12. stoot; 14. onwrikbaar; 15. bloedvat; 17. in reliëf gesneden halfedelsteen; 19. ta lent; 21. slaapmiddel; 22. kloosterling die geen priesterwijding ontvangen heeft; 23. eerstkomende (afk.); 24. be legering; 26 nummer (afk.); 27. af- vloeipijpje v.e. goot; 29. duivenhok; 30. zeilvaartuig; 32. grote houten loods; 34. onderdeel v.e. weefgetouw; 36. bloeiwijze; 37. in processies ge dragen mantelvormig priesterkleed; 38. hoofddeksel; 39. deel v.e. stoom machine; 41. armoedig; 44. ogenblik; 45. zwaarlijvig; 47. zandheuvel; 49. rund; 51. zichtbare damp; 53. sym bool van helium; 54. roofvis; 56. schrikbewind; 58. Engelse vlakte maat; 59. schcrmwapen; 61. stof ter vervanging van spiritus; 62. vorde ring; 64. kloosterlinge; 65. identi teitsbewijs; 66. tak van sport; 67. jaargetijde. VERTICAAL: 1. plant; 2. draai kolk; 3. wilddief; 4. loofboom; 5. fa milielid; 7. Amsterdams peil (afk.); 8. verward uitstaande, onverzorgde haardos (fig); 9. voorlopig ontwerp; 10. drank; 12. verfplankje; 13. opstan deling; 16. scheepsvloer; 17. tweewie lig rijtuig; 18. in hoge mate; 20. heide- meertje; 25. vis v.h. geslacht der knorhanen; 27. hoofddeksel; 28. kletskous; 39. kledingstuk; 31. eetge rei; 32. bovenbouw v.e. wagen; 33. vistuig; 34. licht verteerbare spijs; 35. Europeaan; 40. stuk grond; 42. ploeg leider; 43. vrucht; 45. omlaag gaan; 46. ketting; 48. onderwijzer; 50. wijn soort; 51. ondiepte in water; 52. onbe paald vnw.; 53. passagiersverblijf op zeeschepen; 55. eer bewijzen; 57. drooginrichting; 60. kleefstof; 63. mu zieknoot; 65. wiskundig getal. Welke 2 sleutelwoorden vormen de letters uit de vakjes 43, 36, 6, 58, 1, 10. 16. 15, 54. 12 en 67, 5, 48. 37. 57, 47, 42. 18. 31, 59?

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 15