PvdA-Zierikzee met vijf zetels grootste fractie SGP/RPF overwinnaar in gemeente Duiveland PvdA weer vijf zetels in de Brouwse raad Geen verschuivingen in raad Westerschouwen na verkiezing Rustig verloop Reformatorische Unie verliest tweede raadszetel 4 ZIERIKZEE - „Ik durf voorzichtig al een toast uit te brengen", sprak PvdA-wethouder J. Groen woensdag avond in de trouwzaal van het stadhuis op het moment dat van zes van de zeven stembureaus in Zierikzee de uit slagen binnen waren. De winst van de PvdA tekende zich overduidelijk af. Kon de socialistische fractie op dat mo ment ook al zeker zijn van zetelwinst? „Zeker van die vijfde zetel?...ik wou dat ik zo zeker kon zijn van het winnen van de honderdduizend", lachte Groen uitbun dig. Spanning leefde er uiteraard ook bij VVD en CDA. Beide bleken in aanmerking te komen voor de twee te verdelen restzetels, zodat zowel de liberale fractie als die van het Christen Democratisch Appèl hun aandeel in de raad konden handha ven, dat wil zeggen: CDA behoudt vier zetels en de VVD drie zetels. Wethouder Groen schrijft de winst voor de PvdA-fractie desgevraagd toe aan het consequente beleid van zijn partij, hetgeen de kiezer, naar zijn mening, duidelijk heeft aangespro ken. Verder erkent hij dat de lande lijke tendens van de verkiezingen ook in Zierikzee in het voordeel van de PvdA heeft gewerkt, evenals de goede opkomst. Spilfunctie Tweede kandidaat op de RU- verkiezingslijst de heer K. T. de Jon ge, die zijn raadszetel zal moeten gaan prijsgeven op grond van de hui dige verkiezingsuitslag laat weten, dat hij niet echt onverwacht met dit verlies is geconfronteerd. Cijferma tig zat het er wel een beetje in, als je bedenkt, dat we de vorige keer maar negen stemmen over hadden ten op zichte van de PvdA om de restzetel te verwerven". Een verklaring voor het zetelverlies van klein rechts ziet hij verder in het hoge opkomstpercenta ge, dat nou eenmaal nadelig werkt voor de Reformatorische Unie. Hoewel De Jonge erkent uiteraard liever het behoud van beide zetels te hebben gezien, ziet hij de toekomst voor zijn partij niet al te somber in. Die ene RU-zetel in de Zierikzeese gé- meenteraad zou, volgens hem, in be paalde gevallen weieens van door slaggevende betekenis kunnen zijn en hij denkt zijn fractiegenoot W. F. Sprengelmeijer in deze dan ook een spilfunctie toe. De woordvoerders van CDA en VVD konden, na enkele spannende ogenblikken tijdens de verdeling der restzetels, weer opgelucht ademha len. Zijn ze ook tevreden? is goed zo", glimlacht VVD- wethouder L. J. van Gastel. Verwij zend naar de landelijke tendens spreekt hij over 'een uitslag, die erin PvdA-wethouder J. Groen: Winst te dannen aan een consequent beleid". Binnen de PvdA-fractie leefde toen ook de hoop op een mogelijk zesde raadszetel zelfs even op, want de spanning rond de verdeling der rest zetels leek snijdend te gaan worden. Rond kwart voor negen waren alle stemmen binnen en hielden alle be trokkenen even de adem in. De winst voor de PvdA-fractie bleek een feit: met één zetel winst werd men met het totaal van vijf de grootste raadsfrac tie. Het resterend aantal van 230 stemmen bleek te gering om in aan merking te komen voor de verdeling van de twee restzetels, maar met de verworven vijf zetels toonden de soci alisten zich dik tevreden. Verlies Minder blijdschap over de verkie zingsuitslag viel er te bespeuren bij klein rechts: De Reformatorische Uniet bleek haar in 1982 verworven tweede raadszetel te moeten gaan in leveren. Het totaal van 471 op de RU uitgebrachte stemmen betekende nog slechts één zetel in de Zierikzeese ge meenteraad. zat' en vervolgens spoedt hij zich naar Jeanet Syswcrda-Bos, het nieuw gekozen fractielid, die de zetel van het vertrekkend VVD-raadslid L. Bé- cu gaat overnemen. Blij mee Ook CDA-fractievoorzitter C. Bij de Vaate zegt blij te kunnen zijn met het behoud van de vier raadszetcls voor zijn partij. Op grond van de landelij ke tendens laat hij weten niet echt op winst te hebben gerekend. Het feit dat het CDA met ruime meerderheid in aanmerking kwam voor een restze tel stemt hem bovendien tot tevreden heid. De Zierikzeese gemeenteraad komt in april nog eenmaal in de oude samenstelling bijeen. Op dinsdag 29 april zullen de nieuwe gemeentera den in den lande worden geïnstal leerd. Uit de raad van Zierikzee vertrek ken, zoals gezegd, de heer De Jonge (RU) en de heer Bécu (VVD). Nieuw in de raad komen de dames Carolien Klippel-Huurling (PvdA) en Jeanet Syswerda-Bos (VVD). In dit verband kan gesignaleerd worden, dat het aantal vrouwelijke raadsleden in Zie rikzee stijgend is: in de nieuwe sa menstelling worden dat er vier van de in totaal dertien raadsleden. Interessant De nieuw gekozen PvdA- vertegenwoordigster Carolien Klip- pel (34) zegt het interessant te vinden zich voor de politiek te kunnen inzet ten. Met haar vijfde plaats op de kan didatenlijst, erkent ze wel een beetje op het raadslidmaatschap te hebben gerekend. Die zetel winst voor de PvdA zat er volgens haar wel in. Carolien Klippel heeft een parttime-baan als administratrice op de Beatrixschool. Ze is moeder van twee zoons. Persoonlijk stelt ze veel interesse in jeugd- en jongerenwerk, maar ze benadrukt in dit verband, dat de verdeling van onderwerpen binnen de fractie nog dient plaats te vinden. Boeiend Het nieuw komend VVD-raadslid Jeanet Syswerda (37) zegt de politiek boeiend te vinden en wil er graag ac tief bij betrokken zijn. Ze zet zich al enige jaren in voor het bestuur van haar partij en heeft ter voorbereiding de raadsvergaderingen al vaak op de publieke tribune gevolgd. Jeanet Syswerda heeft een parttime-baan als lejdster bejaarden- werk. Ze is rpügder yan ij\yee.zoons 'en één dochter. Haar belangstelling bin nen de gemeentepolitiek gaat vooral uit naar welzijn, onderwijs en eman cipatie. Alleen stemverlies voor WD; voor CDAPvdA en RU winst BURGH-HAAMSTEDE - De gemeenteraadsverkiezin g-en hebben in de gemeente Westerschouwen geen gevol gen gehad voor de zetelverdeling. De VVD blijft de grootste fractie met vier zetels, terwijl de PvdA, het CDA en de RU respectievelijk drie, drie en één zetel be houden. Alleen de VVD heeft stemmen verloren (onge veer 4 procent), maar verliest hierdoor geen zetel. De overige partijen hebben enkele procenten extra kiezers gekregen, maar dat mocht niet resulteren in meer raads leden. De verkiezingsopkomst bedraagt 81,22 procent en dat was vier jaar geleden 78,63 procent. Tevredenheid alom woensdagavond in het gemeentehuis te Burgh-Haam- stede. Burgemeester J. L. Niemants- verdriet-Leenheer (VVD) ziet de sta biele zetelverdeling als een erken ning van het gevoerde beleid. „Alle politieke kleuren bij elkaar zorgen er blijkbaar voor, dat het eindresultaat tot tevredenheid stemt en daar ben ik bijzonder blij mee". Blij Minstens zo blij toonde CDA-er J. W. Geleijnse zich, die straks als frac tievoorzitter zal terugkomen in de raad. Zijn collega-raadslid L. Tiele- man heeft al eerder te kennen gege ven niet langer in de raad te willen plaatsnemen. „Omdat we vorige keer nogal wat stemmen overhadden, kon er alleen verlies optreden, wanneer de kiezers in groten getale een andere partij hadden gekozen. Dat is niet ge beurd", aldus Geleijnse. De fractie heeft zelfs enkele procenten extra in de wacht gesleept en ook Tieleman liet zich hierover zeer tevreden uit. J. vah den Berge van de Reformato rische Unie kon op het 'scorebord' een stemaantal van 318 aflezen; een krappe zetel, want de kiesdeler was berekend op 308. Van den Berge zei dankbaar te zijn. Omdat de RU in de regel een vrij vaste kiezcrsgrocp heeft, die minder gemakkelijk een andere partij kiest, had de fractie voorzitter ook wel een beetje gere kend op het behouden van de zetel. Nu het zwart op wit staat kan hij vol goede moed de nieuwe periode in gaan. Desgevraagd geeft hij toe, dat een tweede zetel voor een éénmans- fractie zeer welkom had geweest, maar de uitslag liet dit niet toe. Ondanks het behouden van de vier zetels is de VVD in Westerschouwen toch minder goed uit de (stem)bus ge komen, dan in 1982. De fractie heeft vier procent van de stemmen moeten inleveren. Raadslid dr. H. J. van Zuij- len, die voor de uitslag nog onzeker over het eindresultaat was, kon na de uitslag tevreden zijn. Tbch genuan ceerd: „wat is tevreden?". Hoewel over de eventuele voorkeurstemmen nog weinig valt te zeggen - deze wor den vrijdagmorgen pas bekend ge maakt - zou wanneer de lijst gevolgd kan worden huidig wethouder J. C. de Feiter in de raad kunnen blijven, omdat hij op een vierde plaats staat. De VVD heeft hem enkele maanden voor de verkiezingen van een eerste naar een vierde plaats gekozen. Lijsttrekker G. J. W. van der Salm van de PvdA reageerde op de uitslag met de opmerking, dat een en ander volgens verwachting is verlopen. Om dat de PvdA vorige keer slechts een klein aantal reststemmen had, moest de partij woensdag erg veel extra stemmen behalen om een extra zetel te krijgen. Krijgt de PvdA nu einde lijk weer een eigen wethouder? Van der Salm was gematigd optimistisch en zei, dat zijn fractie er alles aan gaat doen om dit te realiseren. Ook de discussie over een derde wethou der in het college gaat volgens Van der Salm mogelijk snel gevoerd wor den. Geen schokkende verkiezingsuit slag dus voor Westerschouwen en geen machtswisselingen. Van de in totaal 3338 uitgebrachte stemmen hebben de kiezers als volgt gestemd: VVD 1146; PvdA 1034; CDA 840 en RU 318. In tegenstelling tot de vorige ver kiezingsrun deed D'66, afdeling Wes terschouwen, deze keer niet mee, waardoor haar 151 stemmen van toen deze keer verdeeld uitgebracht kon den worden op de overige partijen, waarvan de WD en de PvdA naar al le waarschijnlijkheid de potentiële fracties waren. De gemeente Duiveland heeft als eerste op Schouwen-Duiveland een inventarisatie van de verkiezingen op de compu ter uitgewerkt. Een vlotte uitkomst van de cijferberg was het gevolg. Winst van één zetel door samengaan DUIVELAND - Bij de verkiezingen voor de gemeente raad van Duiveland is de gecombineerde fractie van de SGP en de RPF als grote- overwinnaar uit de bus geko men. Die overwinning resulteerde in een vierde zetel in de gemeenteraad, die voor een heel groot deel te danken is aan het samengaan van beide partijen bij deze verkie zingen. lijk met welke partij een coalitie ge vormd moet gaan worden. De socia listen vrezen echter een samengaan tussen VVD en SGP/RPF. „Daar zijn wij helemaal niet zo blij mee, want dat zou voor bepaalde facetten van de samenleving grote gevolgen kunnen hebben. Ik denk daarbij bijvoorbeeld aan het welzijn en de sport. De situa tie na deze verkiezing is zodanig, dat je niets meer in de hand hebt. Het is gewoon afwachten wat de SGP/ RPF wil. Alles hangt nu af van het overleg tussen de fracties. Wij willen best sa men met de, SGP/RPF in het college zitting nemen, maar dan zullen we eerst eens een paar avonden moeten praten", aldus Hillebrand. Met een coalitie tussen SGP/RPF en WD zegt hij evenwel ernstig rekening te houden: „Dan staan wij evenwel bui ten spel en die kans zit er in." De grote verliezer van de verkie zingsstrijd in het Duivelandse is het CDA. De christen-democraten moes ten met het inleveren van een zetel een gevoelige veer laten. Ten opzich te van vier jaar geleden kregen zij 1,8 procent minder stemmen. Zowel PvdA als VVD boekten weliswaar stemmenwinst, hetgeen overigens geen zetelwinst kon bewerkstelli gen. PvdA boekte een winst van 137 stemmen en de VVD kreeg 93 kiezers meer. De grote hamvraag voor de komen de tijd is met wie de SGP/RPF een coalitie zal gaan vormen. Want als grootste partij in de gemeenteraad zullen zij in hoofdzaak gaan bepalen welke koers de gemeente Duiveland voor de komende vier jaar zal gaan uitzetten. Lijstaanvoerder A. van Klinken laat zich daarover desge vraagd echter niet uit. Hij bevestigt alleen het feit dat de uitslag van woensdagavond er een is die te ver- wachten was en waarover binnen zijn kring grote blijdschap heerst. „Maar het is nu nog veel te vroeg om verdere uitspraken te doen over een mogelijke coalitie. Eerst gaan we in onze eigen fractie overleggen wat er moet gebeuren en daarna gaan we met andere fracties om tafel zitten. De uiteindelijke keuze kan pas daar na worden gemaakt", aldus de ver heugde lijstaanvoerder van de con fessioneel-rechtse fractie, die wel kwijt wilde dat er geen grote omme zwaai in de gemeentepolitiek te ver wachten is: „We zijn echter een prin cipiële partij en zullen onze stand punten blijven verdedigen." Buiten spel PvdA-lijstaanvoerder C. J. Hille brand was verheugd over de stem menwinst van zijn partij die, zoals hij woensdagavond zei, helaas geen ze telwinst heeft opgeleverd. Toch zal de PvdA een wethouderszetel claimen, al is ook bij de PvdA nog niet duide- Coalitie VVD/SGP-RPF Blijdschap heerste er ook overdui delijk in het WD-kamp. Lijstaan voerder W. P. Stouten toonde zich dui delijk verheugd met de niet onaan zienlijke stemmenwinst: „Duidelijk is geworden dat ons programma de kiezers heeft aangesproken; boven dien zal het gegeven van een vrouw in de raad veel mensen hebben aan gesproken." Stouten laat duidelijk merken niet wars te zijn van een coalitie met de SGP/RPF. „Op veel punten zitten we op dezelfde lijn en ik zie een moge lijkheid tot samenwerking dan ook heel goed zitten. We zijn volledig be reid om een wethouder te leveren." Stouten geeft en passant nog even aan dat men in VVD-kringen had ge hoopt op drie raadszetels, maar het samengaan van RPF en SGP zou dat hebben verhinderd: „Was dat niet het geval geweest, dan hadden we met be hulp van de kiesdeler wellicht een derde zetel behaald. Maar dat neemt niet weg dat we blij zijn met deze uit slag." Enige teleurstelling valt te bespeu ren in de kringen van het CDA. Het verlies van een zetel is kennelijk vrij hard aangekomen. Lijstaanvoerder J. Op 't Hof noemt als belangrijkste oorzaak het samengaan van SGP en RPF. Bovendien had men een derge lijke grote winst voor de VVD niet verwacht. Over een eventuele moge lijkheid van het handhaven van een wethouderszetel laat Op 't Hof zich niet uit: „De SGP/RPF gaat nu uit maken met wie ze in zee wil en wie dus de tweede wethouderszetel gaat bemannen. En die gang van zaken moeten we nu maar afwachten." Vervolg van pag. 1 Die spanning heeft door de snel vol gende Tweede-Kamerverkiezing op 21 mei een extra dimensie gekregen. Het is een bekend verschijnsel, dat mensen niet graag op een verliezende partij gaan stemmen. Dat betekent, dat wanneer partij x slechte gemeen teraadsverkiezingen heeft doorge maakt, de kans dat dit zich herhaalt zeer zeker aanwezig is. Terugkomend op de Schouwen- Duivelandse verkiezingen. De nieu we zetelverdeling is bekend en dat betekent (soms gedwongen) afscheid nemen van raadsleden. De gemeente raden komen nog één keer in de oude samenstelling bijeen, waarna de nieuwe geïnstalleerd wordt. Vanaf 1 mei officieel krijgen de raden hun bestuurskracht en kan de volgende periode beginnen. Velen zullen met een gezond wantrouwen het reilen en zeilen van de gekozenen in de gaten houden en waar nodig op de verkie zingsprogramma's wijzen. De Zierikzeesche Nieuwsbode geeft in deze uitgave een cijfermatig over zicht van het stemverloop in de ver schillende gemeenten en de conse quenties hiervan voor de gemeente raadssamenstelling. Ook zijn de frac tievoorzitters en raadsleden bena derd voor een eerste reactie op de re sultaten. In de komende tijd beraden zij zich over de invulling van de ze tels. Niet overal is al duidelijk wie de wethouderspost gaat bezetten en wie fractievoorzitter gaat worden. WD een zetel kwijt BROUWERSHAVEN - De PvdA is in de gemeente Brouwershaven als grootste winnaar uit de bus geko men. De partij kreeg ruim 1.000 stemmen, wat met een kiesdeler van 202 stemmen precies genoeg bleek voor 5 zetels in de raad. Het opkomstpercentage in Brouwers haven was met 81,1% aanzienlijk hoger dan in 1982. Daar door kon het gebeuren dat de VVD weliswaar enkele stemmen meer kreeg dan vier jaar geleden maar via een relatief verlies van 3 toch zijn vierde zetel kwijtraak te. Dc PvdA-fractie toonde zich uiter aard bijzonder blij met dc uitslag. Fractie-voorzitter C. J. de Munnik sprak van een belangrijke winst die te danken was aan het hoge opkomst percentage en het gevoerde beleid. „We gaan verder op dc gevolgde weg want ik weet dat dc- kiezers dat goed vinden". De vijfde zetel, die de partij sinds zijn oprichting in 1961 altijd had maar vier jaar geleden verloor Het CDA verloor 30 stemmen, maar kan met 333 stemmen via een restze tel toch zijn twee zetels in de raad houden. Ook dc combinatie GPV/SGP/RPF blijft met een zetel in de raad vertegenwoordigd en dit keer niet via reststemmen zoals vier jaar geleden maar door 207 eigen stem- aan de VVD, zal bezet worden door dc 31-jarige econoom Jan van Ours uit Dreischor die vandaag aan de Erasmus universiteit te Rotterdam promoveert tot doktor in de economi sche wetenschappen. Van Ours die sinds zes jaar in de ge meente Brouwershaven woont is erg blij met het raadslidmaatschap dat hij als een uitdaging ziet. „Niet ieder een heeft dezelfde mogelijkheden en je kunt het niet aan de loop der ge beurtenissen overlaten om dat recht te trekken", aldus het nieuwe raadslid die de PvdA als een grote partij ziet waardoor iets te bereiken Twintig jaar Vanwege het zetelverlies verdwijnt de VVD-er P. van Hattem na 20 jaar uit de raad. „De trend zat er in, we wisten tevoren dat dit kon gebeuren", aldus Van Hattem die dc raadsstuk ken zal blijven volgen om beschik baar te blijven indien dat nodig is. VVD-wethouder PH. J. van Ast toonde zich best tevreden doordat het verlies, na alle landelijke kritie ken, toch gering was gebleken. „We zijn dc zetel die we dc afgelopen vier jaar via reststemmen bezetten kwijt. Maar toch is de VVD nog goed verte genwoordigd, we gaan gewoon ver der". Feller CDA-fractievoorzitter R. J. van der Wekken zag het stemmenverlies van zijn partij vooral naar de GPV/SGP/ RPF gaan. „Dc oppositie is waarschijnlijk niet fel genoeg geweest. We moeten nog meer dingen aan dc kaak stellen cn dat gaan wc proberen", aldus de lijsttrekker die zich verheugd toonde met het behoud van de twee zetels. P. van der Meide van de kleine rechtse partijen toonde zich uiterma te tevreden met de uitslag voor zijn partij. „De tweede zetel is er nog wel niet, maar dit is een bevestiging dat het gevoerde beleid is aangeslagen. Een reden om op dezelfde wijze ver der te gaan". De ziekenomroep Nomen Nescio was aanwezig om via hun programma Nieuws magazine rechtstreeks ver slag te doen van de verkiezingsuit slag.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 4