streeknienws fr s/mmmmmmmmm^ Krappe meerderheid eens met bezoek aan Hatfield Natuurbeschermer F. Jansen onderscheiden met eervolle Dr. Th. C. Oudemans-medaille Taptoe A «lï^MaWIWSW A Gemeenteraad Zierikzee: RU en CDA tegen krediet internationale uitwisseling- ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Diefstal van bestrijdings middelen Diefstal benzine Inbraak Nobelpoort ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 20 maart 15)80 Nr. 235)00 3 ZIERIKZEE - De krappe meerderheid van PvdA- en VVD-fractie in de Zierikzeese gemeenteraad verleende maandagavond een krediet van 5.200,ten behoeve van een officieel bezoek aan de Engelse zustergemeente Hatfield. De fracties van RU en CDA gaven te kennen het niet eens te zijn met het in standhouden van deze of ficiële uitwisselingsbezoeken en stemden tegen dit kre diet. In de toelichting bij het raads voorstel werd benadrukt, dat de uit nodiging vanuit Hatfield aan het Zierikzeese gemeentebestuur mede werd ingegeven door het feit, dat zo wel de burgemeester van Zierikzee als de secretaris van Hatfield voor het laatst aan een dergelijk officieel bezoek zouden kunnen deelnemen. Voor de CDA-fractie vormde dit echter geen overtuigend argument om terug te komen op een eerder ge nomen standpunt, dat een punt gezet dient te worden achter de officiële be zoeken. Fractievoorzitter C. Bij de Vaate memoreerde nogeens, dat het CDA zich alleen kan verenigen met de jeugduitwisselingen. Niet verder Ook RU-fractievoorzitter W. F. Sprengelmeijer zei bij het eerder ge nomen standpunt van zijn partij te willen blijven. ..Wij hebben destijds al gezegd: tot hier en niet verder", al dus de RU-woordvoerder. Raadsvoorzitter burgemeester Th. H. de Meester achtte het moeilijk een openhartig antwoord te geven op de ze reacties. Hij benadrukte, dat het initiatief tot deze uitnodiging van de Engelse twinstad is uitgegaan. Ver wijzend naar zijn drukke agenda, achtte de voorzitter het desondanks zeer onhoffelijk niet op een dergelij ke uitnodiging in te gaan. De woordvoerders van CDA en RU bleken bet daarin niet eens met de voorzitter. Bij de Vaate gaf te ken nen, dat een dergelijke uitnodiging natuurlijk verwacht kon worden zo lang Zierikzee niet te kennen heeft gegeven met de officiële uitwisse lingsbezoeken te willen stoppen. De CD A-woord voerder vond, dat zijn fractie reeds lange tijd geleden haar standpunt over de jumclagc heeft kenbaar gemaakt en er (de meerder heid van) het college niet plotseling mee confronteert. PvdA-woordvoerder H. Asma wees er het CDA op, dat de jeugdwisselin- gen, die deze fractie wel voorstaat, in feite tot stand komen via de officiële bezoeken. Een mening, die door de- raadsvoorzitter werd onderschreven. VVD-fractievoorzitter J. J. Geleijn- se had de koppen inmiddels geteld en omdat er in de Zierikzeese raad al zo veel jumelage-debatten waren ge voerd, zei hij het beter te achten er nu maar niets meer over te zeggen. Het gevraagde krediet van 5.200,— ten behoeve van het Hatfieldbezoek werd ten slotte met zeven tegen zes stem men verleend. Toelichting Burgemeester Th. H. de Meester gaf tijdens deze raadsvergadering een toelichting op het feit, dat- in te genstelling tot eerdere berichten - prins Rainier van Monaco en zijn zoon kroonprins Albert niet aanwe zig zullen zijn bij het historisch wa- terspcl. dat wordt opgevoerd tijdens de reünie van de Stichting Ronde- en Platbodemjachten. ..Haagse kringen", om het zo maar aan te duiden, hadden kennelijk pro blemen met de consequenties van dit bezoek en dat is uiteraard aanleiding geweest dat de prins van zijn voorge nomen bezoek moest afzien", aldus de burgemeester. Hij deelde voorts mede, dat inmid dels wel bericht is ontvangen van Hare Koninklijke Hoogheid prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenho ven, dat zij definitief hebben beslo ten op 27 juni gast in Zierikzee te zijn en onder andere het historisch wa- terspel zullen bijwonen. Wat het 'financiële plaatje' betrof, waar volgens de burgemeester in de vorige raadsvergadering zo nadruk kelijk naar werd gevraagd, deelde hij mede, dat enige bedrijven bereid zijn gevonden dit evenement te sponso ren. Hij memoreerde nogeens, dat in de begroting reeds 6.000,was uit getrokken onder andere voor de offi ciële ontvangst van de koninklijke gasten en van het bestuur en de deel nemers van het 'Stamboek' ten stad- huize. Geen begroting Daar voor het overige het gehele evenement gefinancierd zal worden door sponsoring, dus buiten bezwaar van de gemeentekas, achtte de burge meester zich in deze ontslagen van de plicht dc raad een begroting voor tc leggen. Hij wees erop.dat het comité een eigen rekening heeft geopend waarop de sponsorgelden worden ontvangen en uiteraard, zo gewenst, ten aanzien van dc sponsors en ten aanzien van het Stamboek worden verantwoord. Ondanks de wat negatieve reacties begin dit jaar, kan volgens de heer Dc Meester, gezegd worden, dat met het naderen van dc datum het en thousiasme van de plaatselijke be volking, verenigingen en onderne mers hartverwarmend genoemd kan worden. Een voorbeeld van een spontane reactie vanuit het bedrijfsleven gaf de burgemeester daarbij aan: In de Zierikzeese vestiging van een lande lijk grootwinkelbedrijf zullen fles sen rode wijn met een speciaal voor deze gelegenheid ontworpen etiket te koop worden aangeboden. Voor elke verkochte fles, zal door de onderne mer 1,— aan sponsoring worden af gestaan. Zoals het zich nu laat aanzien, mag volgens de burgemeester, gehoopt worden op een evenement waar vele duizenden uit stad en regio en de toe risten van zullen kunnen genieten. Vervolg van pag. 1 tenland. Het deelnemersveld wordt gecompleteerd door show- en drum fanfare DVS uit Katwijk en show korps Excelsior uit Delft, eveneens twee formaties, die er zijn mogen en derhalve voor een perfecte show zul len zorgdragen. Dc Taptoe Zierikzee fungeert als absolute afsluiter van het vakantie seizoen. Hel muzikale gebeuren wordt gehouden op dc allerlaatste dag van de schoolvakanties cn sluit perfect aan op de serie van vijf toc- ristendagen, waarvan dc laatste op 12 augustus is. Ook dan zullen onte genzeggelijk bijzonder veel kijkers naar het Havcnplein en omgeving ko men, omdat dan voor dc vierde keer dc inmiddels befaamde Zierikzeese wielerronde, met start en finish op het Havenplein, wordt verreden. Met de organisatie van Taptoe Zierikzee heeft dc Schouwen-Duivclandse cen trumgemeente er weer een evene ment van allure bij. Vast staat nu reeds, dat dc geïnteresseerde Taptoe- liefhebber er als de kippen bij zal moeten zijn om zich te verzekeren van een toegangsplaats, want ook hier geldt 'Vol is vol' en met 1200 kij kers puilen de tribunes uit. Uitgever: B V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719. 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 40,00; per jaar f 152,50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand. voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 52 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,40. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% B.T.W Jansen staat bij de vereniging be kend als een vogel-man, maar hij zelf ziet dat in een ruimer verband. ,,Wil je vogels beschermen, moet je hun bi otoop beschermen, dus het landschap waarin de vogel voorkomt. Dat houdt dus niet op bij het observeren van vo gels, alhoewel dat dringend noodza kelijk is. Je moet namelijk weten wat er in een bepaald gebied leeft. En dan kom je telkens weer die verwonde ring tegen over de natuur. Op excur sies kan ik daarvan veel kwijt en mijn beloning is altijd weer dat je met heel andere mensen terug komt, dan je bent weggegaan. Je moet de mensen wijzen op al het fraaie in de natuur, dat waard is om beschermd te worden". In dit verband ziet Jansen zijn on derscheiding waarop hij best trots is, ook als een eerbewijs aan de oprich ters van de Vereniging tot behoud van natuurmonumenten in Neder land, die 80 jaar geleden al tegen de verdrukking in soms, begonnen met het beschermen van de natuur. ,,In deze tijd is het al moeilijk, laat staan 80 jaar geleden", voegt Jansen daar aan toe. Legpenning De legpenning verbonden aan de ie dere drie jaar uit te reiken onder scheiding, wordt verleend aan perso nen die zich op het gebied van natuur behoud bijzonder verdienstelijk heb ben gemaakt. Jansen bevindt zich in een illuster gezelschap qua voorgan gers, waarvan we er een paar noe men: (1971) dr G. A. Brouwer, Mr H. W. Bloemers, mr H. P. Gorter, (1974) dr Th. C. Oudemans, (1977) prof. dr J. Heimans, (1979) Jhr. mr. S. M. S. de Ranitz en 1983 prof dr. M. F. Mörzer Bruyns en ing. H. W. de Vroone. Het initiatief tot deze penning werd geno men door dr. Th. C. Oudemans in 1971, toenmalig lid van het algemeen bestuur qn zoon van de eerste voorzit ter van de vereniging. De penning werd door hem zelf ontworpen en draagt onder meer de tekst 'de man nen van het eerste uur waren bij de tijd'. Op de achterkant staat de naam van Jansen en de datum gegraveerd. Overigens was hij niet alleen die deze eer te beurt viel: drs. M. C. A. Klin kenberg te Son en H. Wals te Leider dorp kregen eveneens een onderschei ding. Alle drie mensen die het werk van 'de mannen van het eerste uur' als fakkeldragers hebben voortgezet. ZIERIKZEE - Uit de loods van Ce- beco Zuidwest aan de Vissersdijk verdween een partij bestrijdingsmid delen ter waarde van 34.000,—. Het slot van de toegangsdeur werd gefor ceerd, waarna de buit van 2450 kg waarschijnlijk in een vrachtwagen werd ingeladen. Het gebeurde in de nacht van maandag op dinsdag. De politie stelt een onderzoek in. KERKWERVE - Vliegbedrijf P. uit Kerkwerve meldde een diefstal van (super) benzine. De diefstal moet ge pleegd zijn waarschijnlijk in de nacht van dinsdag op woensdag. Ruim 150 liter werd uit de geforceerde tank overgeheveld. ZIERIKZEE - Omstreeks half elf woensdagavond ging het alarm af van garage De Nobelpoort, ten teken dat er inbrekers in het pand waren. De politie trof twee getuigen aan die twee mannen in een auto zagen weg rijden. Omstreeks elf uur werd de be doelde auto klem gereden bij de Schelphoek. De twee inzittenden, in woners van Alkmaar, werden voor verhoor mee naar het bureau geno men. Het onderzoek duurt voort. De buit bestond slechts uit een bos (auto-) sleutels. De stembureaus zijn ontmanteld, de stemmen geteld, de feestroes ge luwd of de wonden gelikt. Kortom, de gemeenteraadsverkiezingen zijn voorbij. Wat nu overblijft is naarstig overleg tussen de verschillende frac ties van de gemeenten op Schouwen- Duiveland o?n te bepalen zoie er op welke stoel komt te zitten. En dat zal in sommige gemeenten nog best wel een behoorlijk beetje overleg vergen, terwijl in andere gemeenten de kaar ten al geschud lijken te zijn. In Zierikzee zal dat overleg weinig moeite kosten. Grote overwinnaar werd daar de PvdA met de winst van een zetel ten koste van de RU. De verdeling van de wethouderszetels zal daar dan ook geen problemen opleveren. Relatief stemverlies le den hier ook de VVD en het CDA. De uitslag van de verkiezingen heeft nu gezorgd voor vier vrouiven in de raad. Anders ligt dat in de gemeente Duiveland, waar de combinatie SGP/RPF van drie naar vier zetels ging en het CDA er een verloor. Hoe daar de coalitie er uit gaat zien is nog niet helemaal duidelijk: de SGP/RPF-fractie gaat in overleg met de drie andere fracties. Een samen werkingsverband met de VVD. die fors aan stemmen won, lijkt zeer wel mogelijk Ook in Bruinisse een beetje sensa tie. Het tumult van de afgelopen ja ren heeft het CDA een wrange oogst opgeleverd: het verlies van een zetel. Het Algemeen Belang kreeg die zetel erbij, waardoor de Bruse raad ver sterkt wordt met een vrouw in haar gelederen. Stemmenwinst was er ook voor de PvdA. De algemene ver wachting is dat Algemeen Belang de wethouderszetel van het CDA zal overnemen. Weinig schokkends valt er te con stateren in de uitslag van Midden- schouwen. Een forse winst van de PvdA staat tegenover stemverlies van de drie overige fracties. Waar schijnlijk zullen CDA en PvdA moe ten uitmaken wie de tweede wethou derszetel zal krijgen, naast de VVD. Een forse winst van de PvdA in Brouwershaven'leverde deze partij weer de vijfde raadszetel op na vier jaar. Eveneens winst was er voor dg combinatie van de GPV/SGP/RPF, zij het alleen in stemmen. Verlies le denzowel CDA als VVD. Deze laatste partij verloor ook een zetel. De sa menstelling van het college zal daar evenwel geen problemen opleveren. Hoe de kaarten in Westerschouwen komen te liggen is wat minder duide lijk. Tegen de verwachting in vonden daar geen grote verschuivingen plaats. Wanneer de gewenste derde wethouderszetel er komt zijn er geen problemen, maar als er maar twee beschikbaar blijven, dan moeten PvdA en CDA uitmaken wie er naast de VVD in het college komt. Relatief gezien leed in de Westhoek alleen de VVD verlies, maar bleef toch veruit de grootste partij. Hoe de uitslag ook is geworden, een positieve ontwikkeling is in ie der geval het feit dat in alle gemeen ten het opkomstpercentage een aan tal procenten hoger was dan vier jaar geleden. Dat betekent dat de be langstelling voor de gemeentepoli tiek bij de kiezers duidelijk aanwe zig is. Ook het feit dat hier en daar nogal wat verschoven is, wijst daar op. Het zal voor de desbetreffende fractieleden een steun in de rug zijn te weten dat hun politiek reilen en zeilen op de voet wordt gevolgd, en in een aantal gevallen met een kri tisch oog. Marien Kaat Werkloosheid Schouwen-Duiveland met 23 gedaald ZIERIKZEE - De werkloosheid op Schouwen-Duiveland is in februari met 23 personen gedaald. Het aantal haanloze mannen daalde met 11 tot 775) en het aantal vrouwen zonder werk met 12 tot 352. Hiermee is de to tale werkloosheid gekomen op 1131 in tegenstelling tot het januaricijfer van 1154. Per gemeente ziet de werkloosheid er als volgt uit, waarbij tussen haak jes achtereenvolgens het huidige aan tal en dat van februari 1985 staan ver meld en mannen bij vrouwen zijn opgeteld. Brouwershaven (136 en 164), Bruinisse (116 en 108), Duiveland (194 en 156), Middenschouwen (104 en 112), Westerschouwen (172 en 180) en Zie rikzee (409 en 453). Vacatures In de maand februari zijn er 24 va catures gemeld en zijn er 30 vacatures vervallen, waarvan 57 procent door bemiddeling van het arbeidsbureau is vervuld. Eind februari waren er nog 29 geregistreerde openstaande banen. RENESSE Glasactie CJV de Schakel In het kader van de actie Hulpbrug zal C.J.V. De Schakel uit Renesse za terdagochtend 22 maart vanaf half negen weer glas ophalen. Inmiddels is de opslagplaats voor nog bruik baar glas 't Trefpunt leeggehaald en zijn alle statiegeld-flessen wegge bracht. Deze hadden een opbrengst van 723,40. Tevens zijn enkele doe len uitgezocht waaraan het bijeenge brachte geld besteed zal worden. 100,- gaat naar de Nederlandse Hart Stichting en 150,- naar het vluchte lingenkamp Traiskirchen in Oosten rijk. Deze zomer zullen twee mensen van de actie Hulpbrug t.w. René Korstanje en Leo Lemsom dit kamp bezoeken om daar vrijwilligerswerk te doen in de vorm van het bouwen van behuizing. Verder is een deel van het bijeenge brachte geld bestemd voor het be kostigen van het bezoek van de groep 7/8 van de Beatrixschool, een basis school in Rotterdam aan kamp De Dreef te Renesse. Als deze kinderen op het kamp in Renesse te gast zijn zal de CJV een maaltijd voor de Rot terdamse kampgasten verzorgen. Ouderavond peuterspeelzaal Peutelspeelzaal 't Opstapje te Re nesse organiseert op 24 maart een ouderavond. Op deze avond zullen de heren notaris W. Klaassen'en kandi daat notaris R. Rutgers een lezing houden over zaken als huwelijks recht, voogdijschap en testament. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de speelzaal (dat eerder dit jaar reeds gevierd werd met de kinderen, hun ouders en alle huidige en oud be stuursleden) wordt deze avond niet alleen georganiseerd voor de ouders van kinderen maar ook die de peu terspeelzaal bezoeken voor de dona teurs en de ouders van de kinderen van de basisschool. Voor de ouders van de kinderen die de peuterspeel zaal bezoeken begint de avond om acht uur met enkele reglementaire mededelingen. Voor de andere be langstellenden begint de avond om half negen, vanaf welk tijdstip het programma verzorgd zal worden door de heren Klaassen en Rutgers. Prof. ir. Th. Quené overhandigt F. Jansen de eervolle onderscheiding tijdens de ledenvergadering in Utrecht, (foto: Otto Coops). „Men zegt dat ik liem verdiend heb Jansen kreeg de medaille (3 ons zil ver...) uit handen van voorzitter prof. ir. Th. Quené tijdens de ledenverga dering van de vereniging, ten over staan van duizend mede-leden. Vol gens voorzitter Quené heeft Jansen een indrukwekkende staat van dienst als het gaat om de verdediging van natuurbeschermingsbelangen in Zee land. Voor de vereniging is hij dis trictsafgevaardigde geweest tussen 1976 en 1984. Voorts is hij penning meester van de Stichting het Zeeuwse Landschap en was bestuurslid van het Zeeuws Coördinatie-orgaan. Jan sen zit verder nog in de Raad voor de Grevelingen en is voorzitter van de Natuur- en Vogelwacht. Nuchter, vasthoudend en oprecht In zijn toespraak zei vo'orZitter Quené, dat Jansen net als van de mannen, van het eerste uur bij de tijd was, met een nimmer aflatende strijd tot behoud van de natuur. ,,Hij was daarbij in drie woorden samengevat: nuchter, vasthoudend en oprecht". De onderscheiding werd hem toegekend vooral voor de wijze waarop Jansen in de diverse organisaties functio neert. Jansen zei in zijn dankwoord 'aan genaam verrast' te zijn omdat de on derscheiding aan hem werd toege dacht, maar voegde daar direct aan toe dat hij de eer wenste te delen met zijn vele vrienden in de natuurbe schermingswereld maar vooral met zijn vrouw. Vijftig jaar geleden was mevrouw Jansen assistent van Jan sen, die zich toen al op dit terrein be gaf. ,,Er wordt wel gezegd dat ik een man met vele petten ben. Ik heb ech ter maar één pet, die van natuurbe schermer. Het is overigens wel een ruime pet Tot slot van zijn dankwoord zei Jansen dankbaar te zijn iets te mogen bijdragen tot het behoud van deze mooie wereld. BROUWERSHAVEN - „Ik zou mezelf nooit hebben voorgedragen", zegt hij bescheiden, „maar anderen zeg gen dat ik hem verdiend heb, dus dat zal daii wel". Dit zegt F. Jansen uit Brouwershaven als reactie op de eer volle onderscheiding die hem te beurt viel: zaterdag kreeg hij in Utrecht de Dr Th. C. Oudemans-medaille overhandigd, een onderscheiding van de Vereniging tot behoud van natuurmonumenten in Nederland. Bijna op ware grootte de gewichtigeonderscheiding, die F. Jansen kreeg uit gereikt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3