Eerste Taptoe Zierikzee op 23 augustus op Havenplein Regionale verkiezingstijd bijzonder rustig verlopen 24 0% ISTA DE ZIERIKZEESCHE COURANT AUSTIN ROVER Aanrijding brommer-auto Inbraak in voetbalkantine HET PvdA grote winnaar van verkiezingen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Samengaan Onderscheiding Zetelwinst Algemeen Belang De ledenvergadering van de LTS Schouwen- Natuurbeschermer F. Jansen uit Brouwersha- In Zierikzee en Brouwershaven boekte de In Bruinisse was er een politieke verschuiving. Duiveland heeft besloten om samen te gaan ven werd onderscheiden met de eervolle Dr F^vdA een zetel winst ten opzichte van vier jaar Het Algemeen Belang komt in de nieuwe raad met de Prinses Julianaschool, hetgeen snel ef- Th. C. Oudemans-medaille. Een gesprek met geleden, in Duiveland was de combinatie SGP/ terug met drie zetels, het CDA met twee. (Pag. fectief wordt. (Pag. 2). de bescheiden winnaar. (Pag. 3). RPF succesvol. (Pag. 4). 5). DONDERDAG 20 MAART 1986 142ste jaargang Nr. 23900 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In de politiek kan men lelijk vallen, maar dood vallen niet. Alleen, men moet volhouden. Louis Latzarus Voornamelijk posters die de stemmen moesten trekken Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Droog Later in de avond vanuit het westen opklaringen en droog weer. Morgen zonnige perioden. De wind is eerst noordwest 4 a 5 Beaufort, maar draait later in de middag naar het westen en neemt tot 2 a 3 Beaufort af. Minimumtemperatuur komende nacht 2 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/in maandag 24 maart: Zaterdag: Veel bewolking Kans op neerslag:' 50% Min.temp.: 1 graden Middagtemp.: 10-graden Windkracht: zuidwest 6 Zondag: Veel bewolking Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: west 7 ndag: Bewolkt Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: west 6 ZON- EN MAANSTANDEN 21 mrt. Zon op 06.41, onder 18.54 Maan op 12.44, onder 5.23 Volle Maan: 26 maart (04.02) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het regengebied," dat vandaag ons land bereikte, trekt van nacht naar het oosten weg. In de loop van morgen breidt een uitloper, van een groot hogedrukgebied ten westen van Spanje zich over Nederland uit. Dat betekent voor het weer: steeds breder wordende opklaringen en vrijwel overal droog. We bevinden ons morgen wel in vrij koude lucht. In de vroege ochtend daalt de temperatuur tot dicht bij het vriespunt. Er moet dan ook rekening worden gehouden met het voorkomen van plaatselijk gladheid. In de middag wordt het bij vrij zon nig weer ongeveer 7 graden. De wind is eerst noordwest en matig, kracht vier. In de namiddag en avond draait de wind naar zuidwest en neemt in het binnenland af tot zwak. De wind- draaiing naar het zuidwesten heeft te maken met de nadering van een ak- tieve depressie die met forse snelheid de oceaan over trekt. Deze depressie zorgt zaterdag in de loop van de dag opnieuw voor regen. Daarmee wordt dan een periode ingeluid met wissel vallig weer en vrij veel wind. Advertentie mnd. financiering tegen rente OOSTERLAND ZIERIKZEE Op de kruising Caustraat/Huybertstraat botsten dinsdagavond een brommer en een auto tegen elkaar, zonder dat er ie mand gewond werd. De brommer met als bestuurder T. A. N, uit Zierikzce, zou geen voorrang verleend hebben aan automobilist D. C. C. V. eveneens uit Zierikzee. De brommer werd zwaar beschadigd, de auto licht. KERKWERVE - De voetbalkantine van WIK kreeg in de nacht van maan dag op dinsdag ongewenst bezoek. Het slot van de deur werd geforceerd. Verdwenen is een hoeveelheid koffie, snoep, rookwaren, cassettebandjes en de fooienpot. Samen goed voor enke le honderden guldens. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's kfORDT WEBfc. SCHOUWEN DUIVELAND - De verkiezingskoorts op Schouwen-Duiveland is (voorlopig) gezakt en de stembu reaus zijn weer opgeruimd. De verkiezingsstrijd is in de ze regio beperkt gebleven tot een zogenaamde 'papieren stemmingmakerij'. Het waren voornamelijk de vele pos ters en advertenties, die de Schouwen-Duivelanders moesten overtuigen van het belang van de verschillende politieke partijen. Anders dan elders in den lande zijn hier geen grootscheepse campagnes gehouden en ook de politieke kopstukken vanuit Den Haag hebben zich maar sporadisch in de hoedanigheid van kiezerstrekker voorgedaan. De meeste uren in het kader van de verkie zingstijd zijn doorgebracht in de stemlokalen, die over het hele eiland elf uur open waren voor de inwoners van de zes gemeenten. DEN HAAG - De PvdA is als grote winnaar uit de gemeenteraadsver kiezingen van woensdag tevoor schijn gekomen. Vooral ten opzichte van de raadsverkiezingen van 1982 heeft de PvdA een forse winst ge boekt. De socialististen behaalden vooral in de grote steden in het oosten en zuiden van het land een grote zetelwinst in de gemeentera den. De winst daar ging ten koste van zowel CDA als VVD. Landelijk gezien leed het CDA een licht verlies ten opzichte van de raadsverkiezin gen in 1982. De VVD verloor flink, ongeveer 4 procent, ten opzichte van de raadsverkiezingen in 1982. Ook ten opzichte.van de kamerver kiezingen van september 1982 ging de PvdA vooruit, ongeveer drie procent. Ook het CDA behaalde een paar pro centen winst ten opzichte van de ka merverkiezingen van 1982. De VVD daarentegen verloor bijna vijf pro cent ten opzichte van de laatste lan delijke verkiezingen. D66 bleef vrijwel constant ten opzichte van de raads- en kamerverkiezingen van vier jaar geleden. Dat betekent dat D66 na een diep dal weer terug is op het oude niveau. De kleine linkse partijen verloren ten opzichte van de raadsverkiezin gen van 1982 ongeveer eenderde van hun aanhang. De kleine rechts christelijke partijen bleven vrijwel constant. De voormannen van de PvdA toonden zich zeer ingenomen met de uitslag. PvdA-voorzitter Van den Berg wees er op dat de PvdA nog nooit zo'n goed resultaat bij gemeen teraadsverkiezingen heeft gehaald. CDA-lijsttrckker Lubbers toonde zich vol vertrouwen dat CDA en VVD in staat zijn bij de kamerverkiezin gen in mei samen 80 zetels in de Tweede Kamer te halen. VVD-Iijst- trekkcr Nijpels toonde zich, na een tamelijk lakonieke reactie eerder op dc avond, toch verontrust toen gaan deweg de negatieve tendens voor zijn partij zich versterkte. Volgens Nijpels houdt de uitslag van woensdag een hele duidelijke waarschuwing aan het adres van de kiezers in. Het gevaar bestaat dat CDA en WD bij de kamerverkiezin gen van mei hun meerderheid in de Tweede Kamer valiezen en dat er vervolger»", een coalitie komt van CDA en PvdA, aldus Nijpels. Nijpels rekent er op op 21 mei te kunnen pro fiteren van het feit dat er dan meer mensen gaan stemmen, vooral jongeren. PvdA-lijsttrekker Den Uyl putte vooral moed uit de enorme winst die de PvdA heeft behaald in vrijwel alle grote steden in het zuiden van het land, veelal ten koste van zowel CDA als VVD. Volgens Den Uyl is het over igens niet reëel do uitslag van woens dag te vertalen in kamerzetels, omdat dc opkomst bij de kamerverkiezin gen altijd een stuk hoger is dan bij de raadsverkiezingen. ,,lk mag maar één hokje invullen hè", stelde een meisje hen de vraag. Hoe ongebruikelijk misschien tij- deus een verkiezingsstrijd, maar Hendrikse en Geleijnse spraken éénstemmig 'ja'. Overal haast het zelfde tafereel, dus ook in Zonncmai- re, waar een grote groene stembus prominent in het dorpshuis ge plaatst stond. Rond 11.00 uur hadden zieli al 129 mensen aangemeld en dat was voor de stembureauleden reden om gematigd optimistisch te zijn. Wie woensdag door Zonnemaire ge reden is moet ongetwijfeld opgeval len zijn, dat de rode PvdA-posters de overhand hadden. die bij stemmingen juist die extra kracht kan geven die in sommige ge vallen noodzakelijk is. Verkiezingen: het is voor het overgrote deel van de bevolking een spannende dag ge weest. Een kleine steekproef gaf een aar dig beeld van de opkomst, die zich - opvallend - in de ochtenduren in gro tere mate voltrok dan voorgaande verkiezingen. Over de opkomstper centages elders in deze uitgave meer. De laatste maanden 'waagden' enkele kamerleden zich aan een fel betoog, waarbij het voornamelijk de landelij ke politieke opponenten waren, die het moesten ontgelden. Over regiona le politiek werd niet veel gesproken. Het was de FNV-Schouwen-Duive- land die een politieke manifestatie organiseerde met afvaardigingen van de regionale partijen. Verder moes ten de kiezers het mot de regionale berichtgeving doen en de vele pos ters, waarop de partijen duidelijk maakten waarom juist hun partij zo'n goede is. Stemlokalen Zoals het hoort was van die strijd in de stemlokalen niets meer te mer ken. Zoals gebruikelijk waren de bu reaus ingericht met een tafel, waar achter enkele medewerkers (veelal raadsleden) hun werk deden, de be roemde stemhokjes en het onmisbare rode potlood. In Noordwelle was rond 10.30 uur al een vierde van alle stemgerechtigden langs geweest en de raadsleden J. W. Geleijnse (CDA) en J. C. Hendrikse (PvdA) waren daarover zeker niet ontevreden. ZIERIKZEE - Na het ter ziele gaan van de Bruse Tap toe het afgelopen jaar kwam bij Dries Schiettekatte, voorzitter van de Zierikzeese showband Rust Roest, het idee bovendrijven om te gaan onderzoeken of er moge lijkheden zouden zijn om in Zierikzee een dergelijk mu zikaal evenement te gaan organiseren op de opengeval len datum. Met muzikaal leidster Lieneke Bontekoe ging hij op onderzoek uit en een en ander resulteerde in het totstandkomen van een stichting, die zich gaat bezig houden met de organisatie van de Taptoe Zierikzee op zaterdag 23 augustus 1986 op het Zierikzeese Haven plein. De Stichting Tbptoe Zierikzee heeft een zevenkoppig bestuur, waarvan Dries Schiettekatte en Lieneke Bon tekoe tot respectievelijk voorzitter en secretaris werden gekozen. De opzet van de Zierikzeese Taptoe is inmid dels reeds in grote lijnen rond. Het Havenplein in Zierikzee zal op zater dag 23 augustus omzoomd worden met tribunes, waarop om en nabij 1200 kijkers een zitplaats kunnen vinden om te genieten van optredens van vijf bands, waaronder naast de mee-orgaiiiaorendc showband Rust Roest ook de Zierikzeese Koninklijke Harmonie Kunst en Eer haar mede werking verleent. Het muzikale ge beuren zal ongeveer tweeëneenhalf uur in beslag nemen. Het organise rende stichtingsbestuur streeft er naar om een Tiptoe van de grond te krijgen van een voortreffelijk gehal te en heeft daarom drie showbands uitgenodigd, die kunnen bogen op een meer dan normale reputatie. Grote klasse Behalve de twee Zierikzeese korp sen wordt Zeeland tijdens de Zierik zeese Tiptoe vertegenwoordigd door showband Axel, een band die een bij zonder grote faam heeft opgebouwo in Nederland, maar ook in het bui- Vervolg pagina 3 Sirjansland kent een haast voor-, beeldig opkomstpercentage, wanneer de cijfers van dc vorige verkiezing be keken worden. Van dc 174 stemge rechtigden namen 161 mensen het ro de potlood ter hand. Gisterenmorgen waren dat er rond 11.15 uur al (of pas) 43 van de in totaal 186 ingeschreve nen. Sirjansland is één van de kleinste stemlokaliteiten op Schou wen-Duiveland „maar de dapperste" vult een aanwezige medewerkster Moeder en dochter voor de stembus in Ouwerkerk: de medewerkers van het bureau kijken toe. Stemmen in Noordwelle moteen aan. Slechts enkele dorpjes, zoals Brijdorpe en Schuddebeurs kennen geen bureau en daarom moes- ton de inwoners afreizen naar de dichtstbij gelegen stemgelegenheid. Voor de meesten was de afstand geen reden tot stemonthouding. Indruk Hoewel het niet te weerleggen is met cijfers, bestaat toch de indruk, dat in kleine gemeenten lokaal gestemd wordt en het reilen en zeilen van de landelijke politici niet van grote invloed op de gemeentelijke uitslagen zijn. Natuurlijk is er altijd een groep, die zich niet mengt in de regionale politiek en daarom ge makshalve haar landelijke kleur in vult op de gemeentoraadsstemvellen. Er is geen aannemelijke reden, waarom dit beeld niet zou opgaan voor Ouwerkerk, waar woensdag morgen door de bureaumedewerkers van de verschillende partijen alvast een toast op de goede afloop werd uit gebracht: per slot van rekening mag de verkiezing toch als een ernstige maar niet onaangename gebeurtenis gezien worden. Roosje was in Ouwer kerk ongetwijfeld de jongste stern- ster, al rijst het sterke vermoeden, dat haar moeder het vakje bepaald en ingekleurd heeft. Rond 11.30 uur had den zich al 130 van de 451 stemgerech tigden laten zien in het dorpshuis. Alle stembureaus gaven eenzelfde beeld te zien en de spanning bleef tot 's avonds 19.00 uur; de sluiting van de verschillende lokaliteiten. Verza meld in de verschillende gemeente huizen en dorpshuizen kwamen de raadsleden 's avonds bijeen om getui ge te zijn van de telling. Het was ze ker voor de huidige éénmansfracties spannend want een tweede zetel in de raad betekent immers een behoor lijke taakverlichting. Anderzijds hebben de grote fracties ook zeker geen problemen met een extra zetel, Op de goede afloop in Ouwerkerk: v.l.n.r. J. J. Smits, M. K. Romeijn en C. J. Hillebrand. Verstoptin de stemhokjes een keuze uitbrengen in het stembureau te Sir jansland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1