Mosselcultuur zeker niet bedreigend voor de Wadden W. Okkerse spuit kritiek op overheidsbeleid uitgifte nieuwe percelen streeknieuws Prijzenslag voor regionale bakkers tijdens wedstrijden Janny Keu velaar start eigen juweliersbedrijf MIDDEN MIDDENSTAND 6 Schoolkampioen Remco Harinck in de slag met een taart. Bakker Bouwman mag in zijn eta lage aan de St. Joostdijk te Ooster- land pronken met tien prijzen uit vijftien inzendingen. Hij won een eerste prijs met zijn bitterkoekjes; vier derde prijzen werden uitgereikt voor achtereenvolgens ongeknipt en ongesneden wit busbrood, consump tiebrood, ongeknipt en ongesneden tarwebrood en Zeeuwse speculaas. Vijf eervolle vermeldingen werden verleend aan zijn volkoren busbrood, vruchtentaart, zachte puntbroodjes en wit en bruin consumptiebrood. Taxaties Naast de verkoop van sieraden houdt Janny zich, desgewenst, ook be zig met taxaties van antieke sieraden. Ze beschikt over een uitgebreide collectie boeken met zeer veel informatie daarover. Wie bijvoorbeeld be schikt over zilveren voorwerpen en/of sieraden met een zilvermerk, kan bij haar terecht om te laten achterhalen in welk jaar het werd vervaar digd en door welke edelsmid. Janny stelt vast, dat in het Zeeuwse verle den ten gevolge van een bloeiende koopvaardij vele reizen werden ge INDE maakt, op terugkeer waarvan vaak Dijzonder mooie dingen uit het buitenland werden meegebracht. Vooral Engelse sieraden en voorwer pen blijken ruim vertegenwoordigd binnen de Zeeuwse families. Restauraties Ook voor restauraties kan men bij het juweliersbedrijf van Janny Keuvelaar terecht. Verwijzend naar familiebanden, zegt ze op dit gebied over een prima achterban te kunnen beschikken. Zo is het haar bijvoor beeld nog nooit onmogelijk gebleken te doorzien in vervanging of restauratie van antieke onderdeeltjes. Een sieraad moet niet in een doosje blijven liggen, vindt ze en ze zal haar klanten dan ook altijd de raad geven zich met die fraaie objecten te sieren. Consumptiebrood Rini de Glopper uit Ellemeet werd Kampioen Zuid-West Nederland Pri maire opleiding Brood- en Banket bakken met gevlochte luxe broodjes en harde Wener vruchtengebakjes. Schoolkampioen voor Zierikzee werd Remco Harinck te Ouwerkerk met zachte puntbroodjes en gevulde koe ken. De beide laatstgenoemden mo gen in mei-juni meedingen in de lan delijke wedstrijden te Wageningen. In totaal deden 1644 deelnemers mee aan de wedstrijden. ten horen, terwijl de vissers zelf zo dicht bij de natuur betrokken zijn. Vies smaakje Fel haalde de voorzitter ook uit naar de huidige toestand op de Greve- lingen: „Aan heel de oesteraffaire in de Grevelingen zit een vies smaakje". Hij haalde daarbij uitspraken aan van Kamerlid Leerling: „Oneigenlij ke praktijken van bepaalde oesterba ronnen" en „Gesjoemel in de oester- handel". Het Kamerlid M. Konings kwam tot de conclusie dat de staats secretaris maar een beetje aanknoeit met de oesters van de Grevelingen. RIVO-rapporten worden duister ge houden. Hij vindt de praktijken on fris en wijst op de monapolopositie van Vervoex, die ze overigens is toe gespeeld door de overheid. „Al met al bedenkelijke kantteke ningen bij feiten die in een democra tie ongehoord zijn", aldus Okkerse. „Bruinisse, vroeger economisch zo sterk gebonden aan de Grevelingen, moet meeprofiteren van de oester- koek van de Grevelingen, door welks sluiting Bruinisse de grootste econo mische schade kreeg te verwerken. Bruinisse wordt door Den Haag vol ledig genegeerd bij haar pogingen iets van de schade door de huidige re venuen vergoed te krijgen. We vech ten echter voor een rechtvaardige zaak." Grieven waren er ook ten aanzien van kokkelschepen die worden inge zet bij het zaadvissen. Dit wordt als oneigenlijke concurrentie ervaren omdat alleen de meest draagkrachti ge mosselkwekers de kokkelbakken kunnen huren en het zaad voor de neus van de overige kwekers wegvis- sen. Volgens ir. Holstein is hier echter juridisch niets tegen te ondernemen. Proef in Grevelingen De vissers drongen nog eens met klem aan bij de Directie Visserijen om een proef te kunnen nemen met mosselen in de Grevelingen maar ook daar wilde Holstein niet aan: Eerst moet het RIVO alle bestaande rap porten nog eens bestuderen en daar na een advies uitbrengen. Over de huidige problematiek in de Wadden zee hield de bekende bioloog drs. Drinkwaard een boeiende lezing: zie elders in dit nummer. Lesing drs. A. C. Drinkwaard BRUINISSE - Op de jaarvergadering van de vissersvereniging Algemeen Visscrsbelang, vrijdagavond in het NH-vercnigingsgcbouw, hield de bekende ecoloog drs.; A. C. Drinkwaard een boeiende lezing over de Waddenzee met als titel: „Natuur-cultuur, beweging of verstarring". De heer Drinkwaard is medewerker van het Rijksinstituut voor Visscrijondcrzock, het RIVO, van de Hoofdafdeling Schelpdicrenonderzock. Hij heeft al veel onderzoek verricht ten behoeve van de schelpdicrencultures. Ecologie is een specialisatie binnen de biologie en houdt zich bezig met de bestudering van de relaties tussen de organismen en hun milieu, gezien vanuit de levens- en voortplantingskanscn van die organismen. Dc Waddenzee is wisselvallig, dy namisch, veerkrachtig en voedsel rijk. Er is beweging te over. Tfen op zichte van dit proces van grootschali ge omvang zijn de menselijke activi teiten in de Waddenzee, gericht op het benutten van de natuurlijke hulp bronnen van geringe betekenis. De mosselcultuur als natuurcultuur is dan ook slechts te betitelen als een nauwelijks merkbare rimpeling. De term storend mag men dan ook voor de mosselcultuur niet gebruiken. Ook het woord exploitatie, indien dat in de slechte zin des woord wordt ge bruikt, is verre op z'n plaats. Door slecht gekozen bewoordingen, en juist daarop doorgaande, is er een soort schijndiscussie ontstaan over de voor- of nadelen van de mosselcul tuur, terwijl het een natuurcultuur is, meegaand met de natuurlijke proces sen in de Waddenzee, aldus Drink waard. Dynamische Waddenzee De rimpeling die door de mossel cultuur in dc natuurlijke processen wordt veroorzaakt, moet uiteraard in het geheel mede-onderzocht worden. Echter niet om de voor- of nadelen op te sporen. In de dynamische Wadden zee moet deze natuurcultuur mee kunnen bewegen om zonder te veel verliezen te kunnen zaaien en oogsten. Zo mogelijk dienen verlo pende percelen vervangen te worden door geschikt wordende plaatsen. Het onveranderlijk vastleggen van mosselcultuurgebieden in bestem mingsplannen zou dan ook een ver starring in het dynamische en veer krachtige karakter van de Wadden zee zijn, is de mening van Drink waard. „Dc formulering op zichzelf van de doelstelling vóór het beheer van de Waddenzee als natuurgebied lijkt mij voor dc mosselcultuur als natuurcultuur tevens een waarborg om verder te kunnen gaan incl het gebruik maken van deze natuurlijke hulpbron voor economisch profijt." De droogvallende delen van dc Waddenzee zijn grotendeels onder de werking van de Natuurbescher mingswet gebracht. Bepaalde kwets bare delen daarvan, zqals zeehonden ligplaatsen en vogelbroedplaatsen, zijn in de gevoelige perioden afgeslo ten. Daarmee zijn de meest knellende problemen opgelost. Geen nadelen ..'Nadelen van de mosselcultuur be staan niet op het Wad omdat de mos selen en de mosselcultuur gewoon deel uitmaken van dc totale levendig heid der processen." Met deze zeer po sitieve lezing van een wetenschappe lijk onderzoeker werd de mossclkwe- kers duidelijk een hart onder de riem gestoken want ook op het Wad drei gen donkere wolken. Gemeentelijke indelingen van de Waddenzee dreigen een onoverzichtelijke bestuurschaos te scheppen en milieuorganisaties vinden de vissers bedreigend voor het milieu. Bruse mosselkwekers raken percelen kwijt BRUINISSE - In niet mis te verstane bewoordingen he kelde voorzitter W. Okkerse van de visserijvereniging Algemeen Vissersbelang het overheidsbeleid ten aanzien van de uitgifte van nieuwe percelen: „Het is voor de meeste Bruse kwekers telkenmale een hard gelag, doel loos in de haven te moeten liggen, in de winter, bij ge brek aan Zeeuwse consumptiepercelen. Talloze malen is er een beroep gedaan op onze overheid hierin verande ring te brengen, maar bijna evenzovele malen b.leek die overheid Oostindisch doof. Slechts eenmaal heeft de overheid met wat extra druk op de ketel, door bemoeie nis van de Zeeuwse Staten, een proef toegestaan in het Schaar van de Vuilbaard maar die proef is mislukt". „Maar verder heeft die overheid nog geen enkele stap ondernomen om in het Zeeuwse percelen aan te leggen voor kwekers die daarvan door de Deltawerken zijn beroofd. Het is nog gekker, door de afsluiting van Kram mer en Volkerak worden weer veel Bruse kwekers hun enig Zeeuws per ceel afhandig gemaakt. Zou het niet voor de hand liggen dat zij, die boven ons gesteld zijn al het mogelijke doen om deze klap zo zacht mogelijk aan te laten komen, helaas, tot voor van daag was ons niets bekend wat de overheid had ondernomen om de schade van de bedrijven te voorko men, dan wel zo klein mogelijk te la ten zijn. Waterstaat gaat minutieus te werk bij het afsluiten van zeegaten en zeearmen, maar de overheid re kent in decennia wanneer het om compenseren van schades gaat," al dus Okkerse. In de vergadering, waar veel promi nenten aanwezig waren, van het mini sterie van Visserij (ir. J. D. Holstein), de voorzitter van Zevibel (de oud- Bruënaar J. van de Bos), de directeur van het Mosselkantoor Lukas, de bio loog drs. A. C. Drinkwaard van de Hoofdafdeling Schelpdierenonder- zoek van het Rijks Instituut voor Vis- serijonderzoek (RIVO) en het ge meentebestuur van Bruinisse onder leiding van burgemeester T. C. Hek man, schudde voorzitter Okkerse ver twijfeld z'n hoofd over de traagheid van de overheid. Hij zag ook niets in de mogelijke aanleg van percelen in het Wadden gebied dat zich aan het vormen is voor de Zeeuwse kust zoals dat werd geopperd door de directeur Visserij en. Hij zag dat als een oplossing voor dc toekomst. „Maar nü berokkent de overheid ons schade door dammen aan te leggen. Nü moeten we ons te weer stellen en tegenspel bieden aan overmatige Duitse en Deense import van mosselen. De regeerders kijken wat al te ver vooruit en zijn blind voor de situatie van vandaag. Er is ons bestuurlijk een keurslijf aange daan wat ons behoorlijk krap zit." Oeverloos overleg Ook voorzag de voorzitter grote problemen door de gemeentelijke in deling van de Waddenzee en door het instellen van talloze raden en bestu ren: „Iedere poging om op de Wad denzee nog percelen aan te leggen zijn van tevoren gedoemd te stranden in het oeverloos overleg wat met legio instanties moet worden gevoerd. Een volkomen chaos. Dat op gebied van milieubescherming en waterkwali teit. Talloze biologen, ecologen en an dere wetenschappers doen naast en langs elkaar zogenaamd wetenschap pelijk onderzoek. Voor ons zijn de meesten waterkijkers, met vaak te genovergestelde uitkomsten. En ze vinden elkaar in de vage marge van het wetenschappelijk voorbehoud. Zonder die wetenschappers hebben we al eeuwen mossels gevist en meer dan honderd jaar mosselcultuur be dreven." „Veel van de onderzoekers staan niet met beide benen op de grond. Ze streven een paradijselijke volmaakt heid na, en vergeten daarbij dat wij als vissers in samenspel met de na tuur trachten ons brood uit het water te halen. We zijn er zeer van door drongen dat een verstoring van dat samenspel door al te grote druk van onze kant we onszelf te grazen heb ben. Daarom passen we wel op. Wc la ten het wel uit ons hoofd om de na tuur beentje te lichten." Okkerse vond het allemaal erg ver moeiend al die orerende geleerdheid en napratende betweters aan te moe Zangavond In de Nederlands Hervormde kerk te Renesse wordt op zaterdag 19 april een zangdienst gehouden voor jong en oud. met liederen uit de 'oude doos'. Organisatoren zijn de CSHG- groepen. Jan van Driest zal de zang leiden en Lex Zeedijk begeleiden op het pas gerestaureerde orgel. De avond kwam er als een dankbewijs aan God, voor de vrijheid die de Ne derlandse christenen hebben om Hem te dienen en te volgen, aldus de CSHG-groepen in de Westhoek Voor die buitengewone vrijheid wil men God danken met een zangavond. Een koerierster komt vertellen van haar laatste bezoek aan Roemenië in de af gelopen winter. Er bestaat ook gele genheid om vragen te stellen. De avond wordt besloten met een collec te, uiteraard voor voedsel voor Roe menië, waar christenen worden ver volgd om hun geloof. BRUINISSE Geslaagd Marco van der Spek uit Bruinisse is geslaagd voor het diploma brand bestrijding en chauffeur gevaarlijke stoffen 10170 ADR. FNV De FNV Zeeland houdt zaterdag 12 april haar districtsvoorjaarsvergade ring in de Prins van Oranje te Goes. De bijeenkomst begint om 10.15 uur en op de agenda staat onder meer de campagne Kiezen voor nieuwe kan sen. MIDDELBURG Fiom De landelijke Fiom, de stichting tot hulpverlening bij zwangerschap en alleenstaand ouderschap, heeft een vakantiegids uitgegeven. Dc organi satie gaat uitvoerig in op de meest ge schikte vakanties voor alleenstaan den voor het komende zomerseizoen. DEN HAAG - De Sociaal- Economische Raad (SER) vindt dat voor mannen en vrouwen in beroeps regelingen, zoals pension, uiteinde lijk gelijke toetredings- en uittre dingsleeftijden moeten gaan gelden. BRUSSEL - De ministère van be grotingszaken van de Benuluxlanden hebben de Europese commissie maandag gevraagd nadere bezuini gingsplannen in te dienen om te voor komen dat de Europese begroting dit jaar moet worden verhoogd. Dit is maandag meegedeeld na een Benelux-overleg in Brussel. In pand Havenpark 10 ZIERIKZEE - Met het doorknippen van een lint verrichtte mevrouw N. Keuvelaar vrijdagmiddag de officiële opening van het fraaie juweliersbedrijf van haar dochter Janny Keuvelaar, gevestigd in het pandje Havenpark 10. Kijkje in het fraaie juwelierswinkeltje aan het Havenpark. Dat doorknippen van het lint geschiedde met het antieke schaartje van Janny's oma, die destijds met haar stoffenwinkeltje ook reeds blijk gaf van commerciële creativiteit. Haar dochter zocht het vervol gens in de sieraden en kleindochter Janny Keuvelaar heeft de traditie inmiddels voortgezet met de start van dit eigen bedrijfje. Janny Keuvelaar volgde destijds haar juweliersopleiding, gevolgd door een studie als diamantgradeur in Antwerpen. Een opleiding, die slechts weinigen in Nederland hebben gevolgd. Zij acht de daar opgeda ne kennis van groot belang bij de waardering van de diverse soorten dia manten. Bovendien is zij daardoor ook in staat de klanten duidelijk uit een te zetten waarom de prijzen van deze indrukwekkende sieraden zo verschillend zijn. Zelf beginnen Janny was voorheen geruime tijd actief betrokken in het juweliersbe drijf van haar ouders. Nu haar kinderen wat groter zijn, achtte zij de tijd rijp zelf te beginnen met een juwelierswinkeltje. In het pand Haven park 10 vond zij juist de intieme huisvesting, die zij daarvoor in gedach ten had. Zij benadrukt in de loop der jaren een zeer eigen stijl en waardering voor sieraden te hebben opgebouwd. Enerzijds blijkt uit haar woorden zeer veel liefde voor antieke sieraden, die een eigen historisch verhaal in zich dragen. Anderzijds heeft Janny ook bijzonder veel waardering voor sieraden volgens moderne ontwerpen. Deskundig verwijst ze in dit verband op een prachtige armband en collier met een steen van ru- tiel kwarts. Het gaat haar niet in de eerste plaats om de oudheid van het sieraad en of het nu machinaal of met de hand werd vervaardigd, maar om de uitstraling en de spanning, die van zo'n fraai object kan uitgaan. Sieraden hebben, volgens Janny Keuvelaar, iets te maken met je per soonlijkheid en in dat opzicht meent ze zichzelf in de loop der jaren een goede beoordeling te hebben eigen gemaakt. ZIERIKZEE/OOSTERLAND - De provinciale bakkerswedstrijden, die vorige week in Goes zijn gehouden, hebben voor de Sehouwen-Duivelandse bakkers behoorlijk wat successen opge leverd. Eerder meldden we al dat bakker H. ten Hove uit Nieuwerkerk in de prijzen is gevallen. Dat was tevens het geval met bakker Jan Bouwman uit Oosterland en met twee leerlingen van de Technische School Schouwen-Duiveland: Rini de Glopper uit Ellemeet en Remco Harinck te Ouwerkerk. Bakker Jan Bouwman met werknemer Jan van den Berg (rechts) bij zijn nieuwe oven, die eind vorig jaar in de bakke rij werd geplaatst. Het betreft een prototype, dat nog nergens in Nederland is geplaatst. Dat feit resulteert in nogal wat bezoek van collega's, die de oven graag in de praktijk willen zien alvorens ook tot een eventuele aanschaf over te gaan. Deze energiezuinige, gasgestookte oven vormde mede de basis voor het succes van Bouwman tijdens de pro vinciale wedstrijden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 6