streeknieuws Geslaagde modeshow in Trinity Renesse van boutiek Le Joujou CDA-kamerlid Van Dijk geeft tekst en uitleg over bezuinigingsbeleid Vrijwilligers gezocht voor molen de Graanhalm Haamstede y^pial K |3 !F^ 'W i t *y/ t A - 4 Ay X Ai -f—f# H Westerschouwen rond tafel met PTT Grafisch werk in Bewaerschole Burgh-Haamstede Tijdens Zierikzeese verkiezingsavond christen-democraten Moleneigenaar Landegent met zoon Marias voor De Graanhalm iti Burgh- Haamstede. Eigenaar wil molen vaker draaiende hebben BURGH-HAAMSTEDE - Iedereen op Schouwen-Duiveland die op vrijwilli ge basis de Burgh-Haamsteedse molen De Graanhalm draaiende wil houden, krijgt hiertoe nu de gelegenheid. Eigenaar P. J. Landegent wil in de winter maanden de zaterdagen vrijmaken voor belangstellenden, die eigenhandig aan het malen willen slaan. In de zomerperiode kan vaker in de week geoe fend worden in het oude ambacht. Waarom? Landegent, die naast de molen een pannekoekenhuis runt, heeft zelf niet veel tijd om in de mo len bezig te zijn. Nu maalt hij zijn ei gen meel en ook enkele bakkers in de buurt nemen op hun tijd een baal bakkersgrondstof van de molenaar over. Landegent vindt het jammer, dat door zijn drukke werkzaamheden de molen naar zijn zin te vaak stil staat. De molen staat midden in het dorp en ,,dan is het toch jammer, dat de molen niet draait". ZIERIKZEE - Tijdens de verkiezingsavond van het CDA in de Christelijke Gereformeerde kerk te Zierikzee heeft het CDA-Tweede Kamerlid drs. C. P. van Dijk de kans waargenomen 0111 tekst en uitleg te geven over het door de christen-democraten gevoerde bezuinigingsbe leid met een christelijke grondslag. Hierbij schuwde hij geen sceptische blik naar de gedane sombere voorspel lingen van PvdA-voorman Joop den Uijl. 2415. Het zal sommigen ongetwijfeld opgevallen zijn, dat de molen sinds enige tijd verlicht is. Een particuliere en anonieme schenker heeft vier lich ten laten aanbrengen aan de vier zij kanten van de molen, waardoor het een pittoresk aangezicht heeft gekre gen in de avonduren. Landegent is niet van plan om de verlichting iede re avond aan te doen, maar de week- eipx^ep en het zomerseizoen komen hiervoor - volgens hem - zeker iri aan merking. In zijn inleiding stelde hij dat het CDA en de partijen waaruit zij is voortgekomen in de periode 1945-1986 steeds haar verantwoordelijkheid heeft beseft, waardoor ondanks een afname in zeteltal voor de christen democratische partijen, toch steeds invloed uitgeoefend kon worden in de tijdens die periode optredende rege ringen. De christen-democratie is van een meerderheid een minderheid ge worden, maar neemt nog steeds een leidende positie in. Dit in tegenstel ling tot de PvdA, die ondanks een re gelmatig stijgende aanhang na 1945 maar de helft van de tijd regerings verantwoordelijkheid heeft gedra gen. ,,Het CDA schrikt er niet voor te rug om ook in moeilijke tijden de nodige maatregelen te nemen." Het verwijt van machtsarrogantie wees Van Dijk van de hand, ,,het is juist zo dat het CDA niet wegloopt voor de problemen." Het onderscheid met de kleine christelijke partijen bestaat volgens drs. Van Dijk hierin, dat hoewel de boodschap vanuit dezelfde wortel komt, deze partijen alleen getuigen, maar geen verantwoordelijkheid aanvaarden. Het CDA doet dit wel en probeert de bijbelse boodschap zicht baar, voelbaar en hoorbaar te maken, zoals in het euthanasie-vraagstuk. Daar is voor het CDA duidelijk een grens bereikt. Men heeft als minder heid de grootst mogelijke druk uitge oefend en hoopt dat door overtuiging tot een aanvaardbare regeling geko men wordt. Beleid Wat betreft het kabinetsbeleid ging hij uitvoerig in op de vraag: was dit beleid echt nodig en heeft het vruch ten afgeworpen? Hij schilderde de,si- tuatie waarin het kabinet aantrad: stijgende werkloosheid, grote staats schuld, achteruitgang sociale kracht in vergelijking met andere landen. Het bleek nodig te bezuinigen om een toekomst te bieden aan een nieuwe generatie. Als rentmeester moest men zuinig omgaan met de beschik bare middelen. Ondanks de voorspel ling van PvdA-leider dr. J. den Uijl destijds dat dit beleid van het kabinet-Lubbers zou leiden tot slech te resultaten voor het bedrijfsleven, hoger financieringstekort en meer dan 1 miljoen werklozen, is het tegen overgestelde gebleken. Mede dankzij de steun van werkge vers en werknemers en een opleving van de wereldeconomie heeft het ka binetsbeleid het bedrijfsleven gezon der gemaakt, de concurrentiepositie is verbeterd, nieuwe arbeidsplaatsen zijn geschapen, waardoor er een ein de kwam aan de stijging van de werkloosheid. De druk van belastin gen en premies is gedaald en het fi nancieringstekort wordt lager. Deze resultaten mogen niet leiden tot zelf voldaanheid. Een voortzetting van dit beleid is nodig om blijvend tegen nieuwe crisissen bestand te kunnen zijn. Wat betreft de sociale verande ringen dreigt volgens drs. Van Dijk de toenemende individualisering. Het CDA probeert het uithollen van het gezin te voorkomen. De staat mag niet bepalen wie moet werken in een gezin. Dat moeten man en vrouw zelf uitmaken. Het verplicht werken voor vrouwen zal geen CDA- steun ontmoeten. Een beleid gericht op versterking van de economie is nodig om de belof te voor een goede sociale zekerheid waar te kunnen maken. Van Dijk stelde dat het CDA het heil niet al leen van de staat verwacht, al moet die wel een bijdrage leveren. De sa menwerking in organisaties, familie en gezin is het hart van het maat schappelijk leven. De maatschappij is nu doorgeschoten. Er moet meer verantwoordelijkheid terug naar de betrokkenen. Dat betekent niet ieder voor zich, maar verantwoordelijk zijn voor elkaar Vooruitblik In een vooruitblik op de nieuwe co alitie stelde het kamerlid dat het CDA niet alleen op sociaal-econo misch terrein, maar ook op het ge bied van beginselpolitiek, zich sterk zal maken. Hij noemde als voorbeel den het onderwijs, de media,.eutha nasie, de wet gelijke behandeling. Hij heeft vertrouwen in de verkiezingen. Voor het CDA geldt als basis het Pro gram van Uitgangspunten, dat duide lijk is. Dat moet men niet loslaten, maar ervoor vechten, en niet vervlak ken tot een middenpartij. Hij stelde dat het CDA nu duidelijker een één heid is. Hoewel er verschillende scha keringen zijn, treedt men na onder ling praten en luisteren als eenheid naar buiten. In bepaalde vraagstuk ken respecteert men dat er verschil lende inzichten mogelijk zijn. Van Dijk benadrukte dat een goed lokaal en regionaal draagvlak belangrijk is voor het CDA. De verkiezingsavond, die bezocht werd door ongeveer 50 mensen, werd besloten met een forum, waarin Van Dijk, lijsttrekker P. de Rijke van het CDA-Zierikzee en fractielid me vrouw M. A. Bij de Vaate-Rozendaal zitting hadden. Van de geboden gele genheid om vragen te stellen werd goed gebruik gemaakt. Vervolg van pagina 1 om te denken aan bijvoorbeeld een vroege opening, omdat vandalisme 's morgens vroeg niet voorkomt. PvdA-lid G. J. W. van der Salm dacht juist in de lichte zomeravonden ook aan een latere sluiting. RU-afgevaar- digde J. van den Berge beperkte zich tot de opmerking, dat het 'een droevi ge zaak' is. Jeugdsoos VVD-ster C. van der Haven- Eikelenboom vroeg aandacht voor de jeugdsoosproblematiek. Zij zei meer aandacht vanuit het gemeente bestuur voor de Westerschouwse soos Big S voor te staan. ,,De jongerencen tra zijn juist voor de jonge leeftijds categorie van rond de veertien jaar van groot belang en het zou jammer zijn, wanneer ze verloren gaan", al dus Van der Haven. J. C. Hendrikse (PvdA) dacht er net zo over en stelde voor om de wethouder van welzijn meer te betrekken bij Big S. „Iedere soos heeft weer andere aandachts punten en daarom lijkt me een ge richte begeleiding een goede zaak". Hendrikse vond de onlangs aange kondigde cursus voor jeugdsoos- besturen een goede zaak en zo dacht de burgemeester er ook over. Tiele- man zei de indruk te hebben, dat de jeugdwerkleider niet altijd in staat is alles alleen aan te kunnen. Hierop reageerde Niemantsverdriet dat het in eerste instantie aan de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland is om eventuele knelsituaties kenbaar te maken. Ze stemde in met een geïn tensiveerd contact met de jeugdsoos. Geleijnse heeft zich al meerdere malen sterk gemaakt voor een wand kleed in het gemeentehuis, waarop het bankbiljet van 250 gulden ver werkt is. Het deed hem dan ook goed te horen, dat de Nederlandsche Bank nv vier briefjes van 250 gulden be schikbaar heeft gesteld voor het kleed. De eerste burger zei het geld pas dan te willen accepteren, wan neer er een opdracht voor het kunst werk wordt uitgegeven. Apollo Naar aanleiding van een schriftelij- i ke vraag vanuit de raad antwoordde de burgemeester, dat 'de zaak' Apollo inmiddels behandeld is in het senio renconvent. Het college heeft 25 fe bruari een brief doen uitgaan naar ei genaar O. Poll, dat deze moest staken met het gebruik van het pension als openbare horecagelegenheid, waar bij bestuursdwang werd aangezegd. De verleende ontheffing ingevolge de drank- en horecaverordening is op zich juist en is gebaseerd op het ge bruik van het pand als pension. Verder stond tijdens de vergade ring, die overigens in een recordtijd van een uur werd afgewerkt, onder meer het beroepsschrift van G. Rosenthal-Dukel, die een antenne mast heeft geplaatst bij haar (twee de) woning in Burgh-Haamstede. Door tal van misverstanden bleek de mast een uitschuifbare lengte van 20 meter te hebben, terwijl de gemeente een vergunning voor een mast van 6,6 meter had afgegeven. Het beroeps- schrift werd met instemming van alle fracties niet ontvankelijk verklaard. Tieleman zei te betreuren, dat een en ander zo is verlopen en ziet graag nog enige duidelijkheid omtrent het voor val. DEN HAAG - In Veenendaal is de 36-jarige drukker F. van D. opgepakt. Hij wordt ervan verdacht 10.000 valse tientjes te hebben vervaardigd, zo heeft de Haagse politie maandag meegedeeld. BURGH-HAAMSTEDE - In de Be waerschole te Burgh-Haamstede wordt zaterdagmiddag 22 maart om 14.30 uur de expositie geopend van kunstenaar Frank Oudshoorn. Het grafisch werk van de Zuid-Hollander is te bezichtigen tot en met zaterdag 5 april. Oudshoorn is in 1946 geboren in Maasdijk (Zuid-Holland) en volgde zijn opleiding aan de Vrije Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag, de Academie voor Beeldende Kunsten in Rotterdam en het Slade College of Fine Arts in Londen. In zijn lange kunstcarrière behaalde Oudshoorn verschillende prijzen, waaronder: de maaskantprijs (acade mie in Rooterdam), de drempelprijs van de Rotterdamse Kunststichting, The British American Tobacco Com- pagny Price en de derde Internationa le Grafiek Bienale. Oudshoorn heeft een indrukwekkende expositietour achter de rug, die hem door landen als België, Frankrijk, Duitsland, Zwitserland, Schotland, ierland en Polen voerde. Samenspel Malen is een samenspel van wind, voedsel en techniek, maar de vrijwil ligers hoeven nog geen ervaring te hebben in het werk. Landegent, die zelf uit een graanfamilie komt, legt uit dat iedereen in feite kan malen. Het enige van groot belang is, dat de 'molenaars- in spé' belangstelling hebben voor het werk. „Dat is het be langrijkste. De rest komt vanzelf". Wiens handen jeuken om meteen aan de slag te gaan in de uit 1847 date rende molen meldt zich aan bij Lan degent via telefoonnummer 01115- ZIERIKZEE Muziek Vrijdag 21 maart treedt het duo The Amazing Stroopwafels op in café De Gekroonde Suikerbiet in Zierikzee. Aanvang 21.00 uur. Het duo is vooral bekend van straatoptredens op de Lijnbaan in Rotterdam en overal waar ze maar gevraagd worden. Wim Kerkhof en Rien de Bruin hebben net hun duizendste optreden achter de rug. Wim zingt en schopt contrabas, speelt piano en synthesizer en schrijft de teksten en de muziek. Rien zingt en speelt accordeon en gi taar. The Amazing Stroopwafels zijn bezig met de voorbereidingen voor hun zesde langspeelplaat. BU RGH-H AAMSTEDE Mutaties bevolking In de gemeente Westerschouwen zijn in de maand februari de volgen de personen overleden; Burgh- Haamstede: Izaak Goossen (3-2), Pau- lus van der Scheele (13-2), Iman Leen- dert Bouwman (17-2), Marinus Jan Adriaan van der Bijl (21-2), Abraham Stoutjesdijk (22-2), Marina Fokker- Dalebout (26-2) en Johannes Vreden- bregt (26-2); In Renesse: Lena Wilhel- mina van der Wende (10-2) en Maatje Adriana Gilijamse (24-2); In Noord- welle: Simon van der Weele (15-2). In Westerschouwen zijn geboren; in Burgh-Haamstede: Robbert Mooij (15-2), Nicolina Regina Sussanna Bil (28-2), Tessa Suzanna Grefkens (26-2), Lidewij de Vries (31-1), Martinus Cor nells Beije (28-1) en Madelinde Boot (7-2); in Renesse: Maria Catherina Kooman (18-2). Gerardus Jannes Oosterloo (10-2), Jeniffer Florencia Hendrika Suarcz Bethencourt (31-1) en Saskia Everaers (8-2). Belangstelling van jong en oud RENESSE - In de Renesser discotheek Trinity werd een dezer dagen een flitsende modeshow verzorgd door Le Joujou, een modezaak te Haamstede eri Goedereede en binnenkort ook in Rotterdam. Wout Lokker Coiffures uit Noordwelle, verzorgde de kapsels en de make-up van de mannequins en toonde daarbij het modebeeld voor deze zomer op kappersgebied. Coen Honig Optiek uit Zierikzee (en sinds dit weekeinde ook Haamstede) toonde nieuwste modellen zonnebrillen. De vrouw achter Le Joujou is de mode-ontwerpster Nelly Hoek, die zelf de modellen in haar zaken ontwerpt, waarna ze in het eigen atelier worden gemaakt. De mode die ze creeërt mikt niet al leen op jeugdigen, maar ook dames die geen tiener of twen meer zijn, kunnen bij haar terecht. Vandaar ook dat het talrijke publiek niet alleen n bestond uit vertrouwde discotheek- g fi|:- bezoekers, maar er waren ook be- langstellenden aanwezig, die wat ou der zijn dan de doorsnee disco bezoeker. Een groep van zes amateur modellen showde, muzikaal omlijst door discoklanken, op swingende wijze de zomercollectie van Le Jou jou. Deze wordt gekenmerkt door makkelijk draagbare veelal ruime modelletjes, welke in veel gevallen zijn afgewerkt met allerlei flappen in diverse vormen. Een ruime plaats is ingeruimd voor combinatie-moge lijkheden en er is veelvuldig gebruik gemaakt van splitten en wikkelmo dellen. Verreweg de meeste creaties zijn uitgevoerd in katoen, hoewel na de pauze ook enkele leren pakken en zij den toiletjes werden geshowd. Veel gebruikte kleuren zijn oranje, fuch sia en citroen geel, zowel effen als dessins in deze tinten. Ook was er een serie kledingstukken in gebatikte stoffen. Opvallend was de Peere boom-collectie. Peter Peereboom is een kunstenaar die deelnam aan een door Boussac uitgeschreven wed strijd om een stof dessin te ontwer pen en hij viel daarmee in de prijzen; Van de stoffen die in dit dessin ge maakt zijn maakte Nelly Hoek een serie aantrekkelijke modelletjes. Gevarieerd De zeer gevarieerde show toonde vrijetijdskleding tot geklede toilet jes en strand- tot avondkleding. Wat betreft de roklengte waren er zowel rokken tot net boven de knie als tot op de kuit. De gebruikte tinten kwa men in de discotheek niet zo duide lijk naar voren, aan de andere kant kan gesteld worden dat de discosfeer en de discolichten een extra dimensie Vier amateur-modellen in soepel vallende ruime kledij. gaven aan deze geslaagde modeshow. V.' Een creatie uit de Peereboomcollectie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 4