CBTB-Schouwen-Duiveland akkoord met geschotsverhoging zoetwater streeknieuws B en w Brouwershaven willen verzorgingstehuis bejaarden Op Brouwse Markt is momenteel eeuwfeestmonument in aanbouw Van onderen.... Thema-avond veiligheid buitenshuis voor vrouwen Gewond bij aanrijding ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Bestelwagen gestolen ZIERIKZEESCHE NIÉUWSBODE Dinsdag 18 maart 1986 Nr. 2389!) 3 NIEUWERKERK Beurs Het Nieuwerkerkse Ons Dorpshuis heeft zaterdag veel belangstellenden getrokken voor de verzamelmarkt. Hieraan nam een groot aantal vereni gingen. particulieren en middenstan ders deel. De bezoekers konden ken nis maken met Jan Liplijn, een blinde stoelenmatter, verschillende kunstenaars, pottenbakkers en schil ders, die allen hun waar te koop aan boden. Volgens organisator Jan de Vlieger waren er veertig stands en zo'n 600 bezoekers, hetgeen hem tot tevredenheid heeft gestemd. BRUINISSE Opbrengst collecte De collecte van de Reumabestrijding heeft in Bru een prima resultaat op geleverd. In totaal brachten de collec tanten 1758,65 bijelkaar. Alle gevers en collectanten hartelijk dank. NCVB-vergadering De Nederlandse Christenvrouwen- bond, afdeling Bru, houdt op donder dag 20 maart vergadering in het NH- verenigingsgebouw, aanvang 19.45 uur. Als spreker is uitgenodigd ds. Smeets uit Kamperland die als the ma heeft: Symbolen in de kerk. MBuma-zending In de maanden januari en februari werd weer gecollecteerd voor de MBuma-zending. De collectanten wa ren Rianne en Hetty van den Bos. Martine en Jolande Deurloo en Erik van den Bos. De opbrengst was 211,25. Gevers en collectanten wor den hartelijk dank gezegd. Mits kosten niet hoger uitvallen dan 130 gulden per hectare ZIERIKZEE - De algemene ledenvergadering van de kring Schouwen-Duiveland van de CBTB West-Neder land vindt het principieel onjuist, wanneer de regio ver stoken blijft van het zoete water. In een aangenomen mo tie spreekt de kring zich dan ook uit voor de komst van de pijp, maar de kosten mogen niet beduidend hoger worden dan de geschatte 130 gulden per hectare. Als provinciale- of rijkssubsidie achterwege blijft en hier door de geschotsverhoging naar boven gaat, dan willen de boeren betrokken worden bij verdere besluitvorming. Een hoofdelijke stemming over de wenselijkheid van zoetwater wijzen de CBTB-ers op voorhand af. Van de vijfentwintig aanwezigen was slechts één persoon tegen de mo tie. Daarin stond verwoord, dat de grondgebruikers indertijd uit de Del tawet hebben opgemaakt, dat de komst van zoetwater volledig voor re kening van het rijk zou komen, maar dat dié later door het wijzigen van de wet op losse schroeven is komen te staan. ..Het lijkt ons de taak van de overheid om eerder genoemde ver wachtingen alsnog te realiseren. De nadelige gevolgen, die voortvloeien uit de wijzigingen voor de mogelijke zoetwatervoorziening in dit gebied komen ten onrechte op de schouders van de land- en tuinbouwer in dit ge bied". De CBTB zegt daarom dat zij het re delijk zou vinden, dat alle extra kos ten door het zout blijven van de Oos- terschelde en de Grevclingen door de overheid betaald dienen te worden. .,De hoogte van de lasten voor de grondgebruikers zoals die zouden zijn bij uitvoering van de oorspronke lijke wet (Grevelingen en Ooster- scheldc zoet- red) zou maatstaf moe ten zijn voor de uiteindelijke lasten", aldus de motie. Extra kosten Alle extra kosten, die gemaakt moeten worden door de aanleg van de pijp moeten dus uit de portemonnee komen van het rijk en de provincie. Tbch accepteert de organisatie een last van 130 gulden per hectare, ter wijl de oorspronkelijke lasten aan zienlijk lager zouden zijn zonder pijp. Het toch aanvaarden van de hogere last vindt zijn oorsprong in het feit. dat de motie ook meldt, dat bij de vaststelling van de uiteindelijke kos ten voor de grondverbruiker ook ge keken zal moeten worden naar die in gelijkwaardige gebieden zoals Tholen en Zuid-Beveland (oost). Daar wordt volgens secretaris A. van der Sluis gesproken over 120-130 gulden per hectare. Volgens Van der Sluis gaat de CBTB dus akkoord met het principe besluit van het Waterschap Schouwen-Duiveland, dat eerder al kon instemmen met de komst van de leiding tegen voornoemde kosten. ZONNEM AIRE - Op de Rietdijk te Zonnemaire werd maandagavond 18.50 uur motorrijder M. K. uit Zon nemaire gewond na een aanrijding met een auto. K. werd met een been breuk naar het Zweeds Rode Kruis- ziekenhuis overgebracht. K. reed met zijn motor een uitrit uit en de Rietdijk op op het moment dat automobilist L. L. H. eveneens uit Zonnemaire passeerde, waarna een aanrijding volgde. De motor van K. werd over de gehele linker zijkant be schadigd, de auto liep eveneens scha de op aan de linkerzijde. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee: telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719. 01110-4669. 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 40,00; per jaar 152.50: losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 52 cent per mm. ..succesjes" (l/m 4 regels) f 6.40. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% BT W ZIERIKZEE Werk en gezin- Na een openingswoord van presi dente B. van der Linde-Florusse was de maandelijkse bijeenkomst van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen. afdeling Schouwen, een feit. De voorzitter heette de 32 aanwe zigen welkom en in het bijzonder CDA-raadslid in Zierikzee M. A. Bij de Vaate-Rozendaal en G. W. van Montfrans-Hartman, vrouwelijke burgemeester in Veere. Zij vertelde een en ander over het samengaan van het werk en het onderhouden van het gezin. Vragen vanuit de zaal beant woordde zij. Het werd een gezellige bijeenkomst, die volgens de organi satie door te weinig jonge leden werd bezocht. Samen met de afdeling Dui- veland wordt de volgende bijeen komst dinsdag 22 april gehouden in de Graanbeurs te Zierikzee; 19.30 uur. Mevrouw Priester uit Vlissingen komt dan iets vertellen over kleding door de eeuwen heen. Brogum In jongerencentrum Brogum te Zie rikzee draait vrijdag 21 maart de film Police Academy 2, die om 20.00 uur begint. Zaterdag 29 maart speelt de Brogum Houseband om 21.30 uur en heeft als thema Ska gekozen. De formatie Jump Dickie Jump speelt de sterren van de hemel op Koningin nedag. Zangdienst In de Hervormde Gasthuiskerk te Zierikzee wordt zaterdag 22 maart een paaszangdienst gehouden door het Duivelands Mannenkoor. Aan het muzikale gebeuren verlenen verder hun medewerking: het gemengd Se- bakoor uit Krimpen aan de IJssel on der leiding van G. C. van der Zijden en organist A. van As. Het Duive lands Mannenkoor staat onder muzi kale begeleiding van H. Weekhout. De avond begint om 19.30 uur. Muziek Het duo Cindy Perres en Dave Smith verzorgt zondag 23 maart in jongerencentrum Brogum te Zierik zee een muzikaal optreden. Cindy Perres woont sinds 1979 in Nederland en bouwde een reputatie op als dyna mische en expressieve zangeres, die daarbij haar ryth-gitaar op een bij zondere manier bespeelt. In Europa speelde zij solo als voorprogramma van onder andere Grateful Dead, So lution, Kevin Coyne en Van Morrison. Perres schrijft haar eigen repertoire en wordt hierbij beïnvloed door de jazz, blues en rock and roll. De Australiër Gypsy Dave Smith speelt zijn eigen soort van old-time acousti- sche muziek met een sterke nadruk op zijn 'bottleneck' speelstijl. Nepal Van 24 maart tot en met 19 april is tijdens de openingstijden in het stad huis te Zierikzee een expositie te be zichtigen over Nepal. De tentoonstel ling heeft de naam Nepal, waar de goden onder de mensen leven meege kregen en wordt vrijdag 21 maart ge opend door burgemeester Th. H. de Meester. De openingshandeling wordt om 16.00 uur verricht. Unicef Nederland heeft het expositiemate riaal aangedragen en een en ander is een onderdeel van de actie Zeeland helpt Nepal. Ledenvergadering CFO afdeling Schouwen-Oost De CFO afdeling Schouwen- Dui- veland-Oost houdt op dinsdagavond 25 maart een ledenvergadering in één van de zalen van de Chr. Gerefor meerde kerk in de Zevengetij straat te Zierikzee. Tijdens deze bijeenkomst zullen de jubilarissen J. de Graaf en L. de Jonge worden gehuldigd. Na het huishoudelijk gedeelte zal dis trictsbestuurder J. C. M. v. d. Voorde een inleiding houden, waarna gele genheid tot discussie zal worden ge boden. De vergadering begint om 20.00 uur. SEROOSKERKE Opbrengst Welfare Rode Kruis De dames van het Rode Kruis Wel- farewerk, waren zaterdag ook aanwe zig tijdens de Strao-viering in Seroos- kerke met een stand. De opbrengst van de verkoop bedroeg 384,60. De naam van de fraaie pop werd niet ge raden, maar uiteindelijk verloot. Me vrouw Fonteine uit Noordwelle werd de gelukkige winnaar. BROUWERSHAVEN Collecte De collecte voor het reumafonds die de afgelopen week in de kern Brou wershaven werd gehouden heeft j 482,70 opgebracht. Gevers en collec tanten worden dank gezegd voor hun medewerking. DKEISCHOR Terreinbeheer De werkgroep Actief Terreinbeheer van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland gaat zaterdag 22 maart populieren knotten aan de Zuiddijk te Dreischor, tussen de Rote- rydijk en de weegbrug. De bomen moeten geknot worden, omdat er plannen zijn iepen te planten. Die kunnen niet zomaar tussen populie ren geplaatst worden. Dc werkzaam heden beginnen rond 09.00 uur en be langstellenden melden zich (bij voorkeur) vooraf even aan bij Harry Verkaart (01114-2715). Voor warme soep en koffie wordt gezorgd. Bij nat weer is het wellicht verstandig om laarzen mee te nemen. Verzoek aan gemeenteraad om zich achter plan te scharen BROUWERSHAVEN - Naar aanleiding' van het ontwerp-plan voor bejaardenoorden in de provincie Zee land dat de staten van Zeeland in september van dit jaar tot 1992 gaan vaststellen, wil het Brouwse college van b en w de provinciale overheid laten weten dat zij in de ge meente graag een verzorgingstehuis voor bejaarden wil dat onder beheer zou komen van de Humanistische Stichting Huisvesting Bejaarden. Tijdens de gemeente raadsvergadering, die maandag 24 maart in het stadhuis wordt gehouden wordt de raad gevraagd zich achter deze wens op te stellen, zodat in het kader van het vooront werp-plan voor 11 april bij gedeputeerde staten het ver zoek kan worden gedaan om in het definitieve plan voor plaatsing van een verzorgingstehuis (experimenteel mo del woongroepen) te worden aangemerkt. Het college is het volledig eens met het hoofddoel dat in het vooront werp-plan van de provinciale over heid tot uiting komt; het zolang mo gelijk mobiel houden van de bejaar de in zijn eigen omgeving. Gelet op de behoefte aan huis vesting op Schouwen-Duiveland in de toekomst, de signatuur van de be staande bejaardenoorden en het ont breken van een verzorgingstehuis in de gemeente meent het college dat de bouw van een bojaardenvoorziening gerechtvaardigd is. Zij denkt daarbij aan een experimenteel verzorgingste huis waar de zelfstandigheid van ou deren zoveel mogelijk wordt bevor derd, terwijl de kosten via samen werking met verschillende bij de zorg betrokken instanties en personen be perkt worden gehouden. Via een berekening die uitgaat van het feit dat 17% van de gemeentebe volking ouder is dan 65 jaar stellen b on w dat de behoefte aan een dergelij ke voorziening op ongeveer 50 plaat sen kan worden gesteld, hetgeen overeenkomt met het aantal positief geïndiceerden (mensen die zich heb ben aangemeld voor een bejaarden huis op Schouwen-Duiveland) waar van in het voorontwerp van de pro vincie sprake is. Het college zegt er van overtuigd te zijn dat nog tiental len bejaarden in de gemeente niet geïndiceerd zijn omdat zij de ver plaatsing naar elders zolang moge lijk uitstellen. In de raadsvergadering komt ver der de verbouwing van de scholen in Zonnemaire tot een basisschoolgc- bouw aan de orde. De totale kosten hiervoor zijn geraamd op 417.500,— waarvan 75.000,— via een rijksbij drage vergoed wordt. De overige 342.500, kan de gemeente via eer der voor dit doel gevormde reserves financieren. Het schoolbestuur en de staatssecretaris van onderwijs zijn al akkoord gegaan met het plan, ter wijl ook de commissie onderwijs een positief advies uitbracht. Vrouwenontmoetingscentrum ZIERIKZEE - Veel vrouwen ervaren de ruimte buiten hun huis, zoals stra ten, pleinen, parken als onveilig. Naroepen en nafluiten zijn aan de orde van de dag, wie kent het niet? Aanranding en verkrachting overkomt gelukkig niet iedere vrouw, maar de dreiging dat het haar kan overkomen is vrijwel al tijd aanwezig. De angst beperkt Vrouwen in hun bewegingsvrijheid, 42% van de Nederlandse vrouwen durft 's avonds niet alleen over straat. Op bepaalde plaatsen is die drei ging groter dan op andere plaatsen. Vrouwen die 's avonds wél over straat gaan, nemen - vaak onbewust - voor zorgsmaatregelen. Zij mijden par ken, bepaalde straten, parkeergara ges, stille fietsroutes etc. Of ze gaan met de auto in plaats van met de fiets of lopend. Eén van de factoren die dus duidelijk invloed hebben op het gevoel van onveiligheid bij vrouwen .is de wijze waarop de ruimte is inge richt. In de huidige ruimtelijke orde ning wordt er met deze angst geen re kening gehouden. Vrouwen, bouwen en wonen Over dit, andere factoren en of er iets aan gedaan kan worden, zal in het Vrouwenontmoetingscentrum een thema-avond gehouden worden op woensdag 26 maart, aanvang 20.30 uur. Gonneke van de Kimmenade van de Stichting Vrouwen, bouwen en wo nen te Rotterdam komt deze avond over veiligheid buitenshuis begelei den. Dit gebeuren vindt plaats in het pand van de Stichting Vrouweneman cipatie. Vanaf 20.00 uur wordt er kof fie en thee geschonken. Deze avond is niet alleen toeganke lijk voor vrouwen, maar ook mannen die hierin geïnteresseerd zijn kunnen aan deze thema-avond deelnemen. BRUINISSE - Vanaf het industrie terrein van Bruinisse werd in de nacht van maandag op dinsdag een bestelwagen gestolen, eigendom van Geronimo. De wagen stond op slot voor het bedrijfsgebouw geparkeerd. Het betreft een beige Renault met op vallende geel/bruine strepen en een vei'hoogd dak. Het kenteken is 52-ZB 12. BROUWERSHAVEN - Sinds enkele dagen is de onverstoorbare Jacob Cats niet meer het enige monument op de Brouwse Markt. Enkele meters naast hem werd door de dienst gemeentewerken de basis opgebouwd van het eeuwfeestmonument dat de Brou- wenaar Frans Jonker ter ere van het 700-jarig bestaan van Brouwershaven ontwierp. Het geheel stelt een staafdiagram voor, waarin de vijf kernen van de ge meente (ook Schuddebeurs) naar ver houding van het aantal inwoners ver tegenwoordigd zijn. De langste balk stelt dus Brouwershaven voor, terwijl het 'piepkleintje' Schuddebeurs is. Als symbool voor de eenheid die zij samen als gemeente vormen is over het geheel een horizontale balk be vestigd, terwijl het monument is uit gevoerd in blauw/wit, de kleuren van de provincie Zeeland. J. M. Franke se nior is momenteel bezig met het schil deren van de vijf wapenschilden van de kernen die elk op hun eigen balk bevestigd worden, terwijl ook het ge tal 700 op het geheel komt te staan vanwege het 700-jarig bestaan van Brouwershaven. Podium BROUWERSHAVEN - De monumentale Sint Nicolaaskerk te Brouwersha ven onderging in de afgelopen weken een ware gedaanteverwisseling door dat het overgrote deel van de populieren en de iepenbomen die al ruim dertig jaar om de kerk staan door de buitendienst van de gemeente tot op de grond werden afgezaagd. Volgens voorman Frans Jonker was de begroeing aan een grote onderhoudsbeurt toe. De iepen vormden volgens hem een broeinest van besmetting omdat zij alle waren aangetast door de iepeziekte, terwijl in een groot deel van de populieren de zogenaamde wilgenhoutrups werd aangetrof fen. Tevens wierpen deze laatste bomen bezwaar op doordat zij met hun leng te veel licht wegnamen uit de tuinen van de bewoners aan de Noorddijk- straat. Jonker verzekerde echter dat de overgebleven stobben weer spoedig zullen uitschieten zodat de kerk, die een toeristische trekpleister van Brou wershaven vormt, in augustus weer door fris groen omgeven zal zijn. De wapens moeten er nog op.... Voor het staafdiagram wordt een podium gemaakt, dat bij de verschil lende feestelijkheden in het kader van het jubileum gebruikt gaat wor den. Het geheel wordt afgemaakt met een wisselparkje waarin voorjaars- en zomerbloemen komen te staan en enkele vlaggemasten. Frans Jonker heeft met zijn ontwerp een feesteijk middelpunt willen creë ren, zodat ook op de dagen dat er geen activiteiten plaatsvinden in het kader van 700 jaar Brouwershaven voor bezoekers en bewoners duidelijk te zien is dat 1986 een bij2onder jaar voor de Smalstad is. Het eeuwfeest monument is in samenwerking met de Stuurgroep Brouwershaven 700 en de gemeente gerealiseerd. Boven de sluis, die de haveningang voor wa tersporters vormt zal, eveneens op initiatief van Jonker, een eircelvor- mig bord worden geplaatst met daar op de tekst Brouwershaven 700. Eind april, bij het begin van de eerste feestactiviteiten in verband met het jubileum, is het monument helemaal klaar en zal met .officiële plechtig heid in gebruik worden genomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3