Rijkspolitie bestrijdt misbruik van alcohol in regionale sportkantines Zierikzee reserveert bedrag van 10.000,voor actie computer-tomograaf in Zeeland Westerschouwen wil rond de tafel met PTT over sluiting zelfbedieningsruimte Renesse SHOW Een tochtige zaak ISTA DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gemeenteraad eensgezind HET AUSTIN ROVER ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Reserveren Verzorgingstehuis Lezersreis Nipte zege De gemeenteraad van Zierikzee toonde zich tij- Het college van b en w van Brouwershaven wil Het afgelopen weekeinde werd de eerste Ie- Rinus Lems werd in Burgh-Haamstede dis- dens de maandelijkse raadsvergadering ver- graag een verzorgingstehuis in de Smalstad. deeld over het toevoegen aan de reserves. Dit naar aanleiding van een Zeeuws ontwerp- (Pag. 2). plan. (Pag. 3). zersreis van de Zierikzeesche Nieuwsbode en trictskampioen in de tweede klas bandstoten, Reisbureau van Oeveren gehouden. Een im- maar hij bleef tot en met de laatste stoot in on- pressie. (Pag. 5). zekerheid. (Pag. 13). DINSDAG 18 MAART 1986 142ste jaargang Nr. 23899 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Uit liet misbruik kan men geen argument afleiden tegen het gebruik. Rechtsspreuk Project-aanpak alcoholprobleem ZIERIKZEE - De Rijkspolitie, groep Schouwen- Duiveland is bezig het overmatig alcohol-gebruik in de regionale sportkantines in te dammen. Aanleiding daar toe was een stroom klachten van bestuurders van sport verenigingen, ouders van sportende jongelui en vrouwen van sportende mannen. Gebleken is dat kinderen vanaf dertien jaar dronken naar huis komen na training of wedstrijd en dat sommige mannen het hele weekeinde in de kantines hangen, om ten langen leste met een flink stuk in de kraag thuis te komen. Adjudant H. J. Theunissen vertelt dat de groep al jaren bezig is met een projectmatige aanpak van het beleid. Voorbeelden daarvan zijn onder meer het landbouwverkeer in de herfst, voorlichting aan de schooljeugd, het naleven van de visserij wet (sportvis sers), milieu (bestrijdingsmiddelen) en illegaal kamperen. Allemaal za ken die via een project werden aange pakt. Het voordeel daarvan is vol gens de adjudant, dat ieder lid van het korps zich met dezelfde zaak be zig houdt, uiteraard wordt daarbij het 'normale' werk niet vergeten, maar ingepast in het project. Aanleiding voor het alcoholproject was als gezegd de stroom klachten, maar ook de bij de politie bekende wetenschap dat er in de sportkanti nes enorm veel wordt gedronken. Dat is onder meer af te lezen aan het aan tal aanrijdingen waarbij dronken bestuurders betrokken waren die re gelrecht uit de sportkantines kwa men. Dit bij elkaar heeft tot het alcohol-project geleid, waarbij de po litie niet 'discriminerend' te werk gaat door alleen de voetbalkantines bij de actie te betrekken, maar alle (ongeveer 25) regionale kantines ge durende twee kwartalen in de gaten te houden. Theunissen zegt dat goed is nage dacht over de vraag: ,,Hoe pakken we dit aan? Moeten we bijvoorbeeld de bestuurders van de diverse vereni gingen waarschuwen, of de beheer ders van de kantines? We hebben dat incidenteel wel gedaan, maar het drinken is in de eerste plaats een ver antwoordelijkheid van de wegge bruiker zélf vinden wij, vandaar dat we gekozen hebben voor een gerichte controle in de onmiddellijke omge ving van de kantines". ,,Met nadruk wil ik stellen, dat de politie niets heeft tegen kantines of het gebruik van alcohol in die kanti nes. Het gaat ons er om alleen het overmatig misbruik van alcohol, de uitwassen, tegen te gaan met de be kende gevolgen van dien. Dagelijks De controles worden„niet beperkt tot het weekeinde, maar -zo zegt adju dant Theunissen- worden bijna dage lijks uitgevoerd. Het alcohol-mis bruik blijft namelijk niet beperkt tot na de wedstrijden in het weekeinde, maar vindt eveneens bijna dagelijks plaats. Een veelzeggende uitspraak van Theunissen in deze is: ,,...er wordt meer vocht ingenomen dan dat er tijdens de trainingen is verloren..." Intussen heeft de gerichte eilandc- lijke controle al geresulteerd in ne gentien processen-verbaal inzake ar tikel 26 van de Wegen-verkeerswet. De politie spreekt in dergelijke ge vallen van een '26-er'. Negentien ge vallen van sporters en begeleiders, die na een wedstrijd hun verdriet 'verdrinken' of op een overwinning klinken. De negentien gevallen komen nog eens boven het 'normale' aantal drank-misbruikers die in beschonken toestand van de weg worden geplukt. De indruk bestaat tevens dat de serie bekeuringen al via de mond-op-mond 'reclame' is doorgeseind en dus het aantal bekeuringen aan het dalen is. ,,Er gaat zeker ook een preventieve werking vanuit", vult Theunissen aan, die verder zegt dat de actie zeker tot het einde van de (voetbal-) compe titie zal duren. Sportvissers Bij de actie worden ook de sport vissers betrokken. Theunissen: ,,Het is een bekend verschijnsel dat sport vissers die met een schip uit vissen gaan, zich aan boord laten vollopen. We hebben dergelijke lieden vaak meer rollend dan lopend van de loop plank zien komen en dan gerust in de auto zien stappen. Ook dit gedrag wordt bij onze gerichte surveillance betrokken, evenals de clubhuizen van tennisverenigingen, de sporthal in Zierikzee en écht alle kantines vanaf de hoogste afdeling tot de laagste". Onbegrijpelijk vindt de politie man het dat sommige bestuurders of begeleiders vaak op een overwinning een krat bier zetten, zelfs al bij de ju nioren. Dat zijn uitwassen naar zijn smaak, die moeten worden inge damd om erger te voorkomen. Daar hoort uiteraard ook het gedrag van dronken supporters bij, die voor hun vereniging moeilijkheden veroorza ken. Van vandalisme op en rond de Zeeuwse sportvelden is weinig spra ke, maar wel van mishandeling. Een zaak waar de politie verder niets mee te maken heeft, is het ver volg op de processen-verbaal: de boe tes die de rechtbank oplegt voor alcohol-misbruik. De vonnissen in het verleden uitgesproken liegen er niet om: bij een promillage van één, is het tarief tussen de 750,— en 1.000,—, gaat men daar overheen volgen er straffen van 1500,— tot 2.000,— en loopt-men de kans op in trekking van de rijbevoegdheid. De Schouwen-Duivelandse sporters, bestuurders, begeleiders en suppor ters zijn hierbij gewaarschuwd. En een gewaarschuwd man Dit nummer bestaat uit 14 pagina's ZIERIKZEE - De gemeente Zierikzee reserveert 1,— per inwoner, afgerond op een totaalbedrag van 10.000,voor de actie ten behoeve van een computer- tomograaf (kankeropsporingsapparaat) in Zeeland. Het voorstel daartoe werd maandagavond tijdens de openba re raadsvergadering gedaan door de VVD-fractie bij monde van fractievoorzitter J. J. Geleijnse, die een eens gezind college van b en w en de voltallig instemmende raad als reactie daarop ontving. In een poging ook andere gemeen ten tot een dergelijk financieel ge baar te bewegen, zal Zierikzee een brief doen uitgaan aan alle 29 Zeeuwse gemeenten met een toelich ting op deze reservering en op de mo tivatie, die daaraan ten grondslag ligt. plekke ten dienste zal kunnen staan. Het stellen van die voorwaarde bleek raadsvoorzitter burgemeester Th. H. de Meester zeer van belang te achten en hij stelde dan ook voor die passage zeker ook in het schrijven aan de Zeeuwse gemeenten op te nemen. Ook daar bleek de voltallige raad het over eens. Tevens zal in deze brief de nadruk worden gelegd op de voorwaarde, dat in het belang van Zeeland met z'n ge ografische situatie, een mobiele computer-tomograaf, ook wel total body-scanner genoemd, wordt aange schaft en dat dit kostbare apparaat derhalve ook het Zweedse Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee ter Voorstel Het voorstel op zich, zoals gezegd gelanceerd door de VVD-fractie, werd door Geleijnse aan de orde gesteld bij de besluitvorming betreffende de re servering van het restant saldo- Alle fracties betreuren vernielingen BURGH-HAAMSTEDE - Westerschouwen gaat op verzoek van de gemeenteraad met de directie van de PTT-Zierikzee praten om een oplossing te zoeken voor het vanda lisme van de zelfbedieningsruimten van de postkantoren. Op verschillende plaatsen, waaronder Renesse, is deze ruimte gesloten buiten kantooruren, omdat vandalen en kele malen vernielingen hebben aangericht. CDA-raadslid L. Tieleman noemde de sluiting maandagavond tijdens de raadsvergadering ,,de weg van de minste weerstand en het dupeert de mensen, die in de vroege of late uren de post willen ophalen Ook zijn fractiegenoot J. W. Ge leijnse vroeg zich hardop af of de ge meente met deze PTT-maatregel ge noegen moet nemen. Evenals de overige ^raadsleden zei Geleijnse het vandalisme te betreuren. Burgemees ter J. L. Niemantsverdriet zegde toe de PTT-direetie te gaan benaderen om rond de tafel to gaan zitten. Voor dit overleg droeg VVD-er J. Janse aan Vervolg pagina 4 onvoorzien op de begroting 1985. Voor een bedrag van rUim 175.000,— werd dat verdeeld over enkele bestem mingsreserves, terwijl - naar het zich thans volgens de gegevens van de af deling financiën laat aanzien - daar na nog minstens 16.000,— resteert. Voor dat bedrag zou voor 1 april een bestemming gevonden dienen te wor den, wilde men het niet volledig in de saldi-reserve gestort zien. Geleijnse stelde voor van dit restant onvoorzien over 1985 1,— per inwoner, afgerond op 10.000,— te reserveren voor bo vengenoemde actie, die onlangs werd gestart door de Stichting Kanker Pre ventie Zeeland (SKPZ). Doel Doel van de actie is met medewer king van het Zeeuwse bedrijfsleven en de bevolking een bedrag van 1,2 miljoen bijeen te brengen om daar mee te trachten staatssecretaris Van der Reijden alsnog te bewegen het resterend bedrag (ook van ongeveer 1,— miljoen) beschikbaar te stellen, zodat Zeeland alsnog de beschikking zal krijgen over deze apparatuur. Po gingen daartoe liepen tot nu toe stuk op het hanteren van de landelijke normen ten aanzien van het inwoner tal, dat voor de aanschaf van een to tal body-scanner als minimumgrens werd gesteld. De VVD-woordvoerder ging uitge breid in op het belang voor Zeeland zelf de beschikking over een total body-scanner te krijgen. Hij verwees naar het beroep dat op ruiin dertien honderd Zeeuwse bedrijven is ge daan 0111 financiële medewerking en vond dat de gemeente Zierikzee in deze belangrijk geachte actie niet kon achterblijven, maar juist een aanzet zou kunnen geven. PvdA-fractievoorzittcr D. van der Wekken was het volledig met zijn raadscollega van de liberale fractie eens. dat een voorziening als een computer-tomograaf broodnodig is in Zeeland. Binnen de PvdA-fractie leef de ook reeds de gedachte op dc actie van de SKPZ in te spelen, zo liet Van der Wekken weten. Die gedachte had echter nog niet geresulteerd in con crete voorstellen en Van der Wekken meende thans namens zijn hele frac tie te zeggen in beginsel positief te staan tegenover het door Geleijnse gelanceerde voorstel. Bovendien be nadrukte de PvdA-woord voerder zelf geen voorstander te zijn van aanzien- m kfORDT WETGL Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Bewolking Het regenfront boven Engeland be reikt Zeeland vannacht. Toenemende bewolking. In de nacht en ochtend enige regen en plaatselijk mist. Mor genmiddag opklaringen en droog. Middagtemperatuur 8 graden. Mini mumtemperatuur komende nacht 5 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 22 maart: Donderdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 10 graden Windkracht: zuidwest 5 Vrijdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 9 graden Windkrcu.be: noord 5 latera; Zonnig Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 1 graad Middagtemp.: 12 graden Windkracht: variabel 3 ZON- 19 mrt. EN MAANSTANDEN Adjudant H. J. Theunissen: ,,Er wordt meer vocht ingenomen dan er tijdens de training wordt verloren...'" lijke toevoegingen aan de saldi- reserve en zag hij het geld liever aan dit doel besteed. Kanttekening Van der Wekken maakte nog wel de kanttekening het te betreuren, dat de staatssecretaris ten aanzien van eer dere aanvragen om een computer-to mograaf streng had vastgehouden aan de gestelde normen, zonder naai de specifieke geaardheid van Zeeland te kijken. CDA-fractievoorzitter C. Bij de Vaate zei op zich volledig achter de suggestie van Geleijnse te kunnen gaan staan. Zelf had hij wel wat moeite om staande de vergadering plotselinge beslissingen te nemen over dit soort voorstellen. Hij kreeg van de raadsvoorzitter desgevraagd te horen, dat de tijd in dezen dringt, daar voor 1 april een beslissing over de bestemming van dat restant saldo-onvoorzien genomen moet zijn. Tijd om het voorstel mee te nemen naar de volgende raadsvergadering was er dus niet. Hoewel Bij de Vaate vond dat dit soort onverwachte voorstellen wel uitzonderingen moeten blijven, kon zijn fractie - gezien het belang van de computer-tomograaf - wel met het voorstel van Geleijne meegaan. Voorzichtigheid met deze voorstel len werd eveneens bepleit door wet houder J. Groen - die zich verder ook prima met het voorstel kon verenigen Vervolg pagina 2 Zon op 06.45, onder 18.50 Maan op 10.30, onder 3.59 20 mrt. Zon op 06.43, onder 18.52 Maan op 11.32, onder 4.47 Volle Maan: 26 maart (04.02) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Het blijft de komende dagen wisselvallig weer. Storingen op de Oceaan trekken via Schotland naar het zeegebied tussen IJsland en de Noorse kust. Bijbehorende regen- gebieden kunnen echter wel het vaste land van West-Europa bereiken. Hoe wel in deze tijd van het jaar het soms moeilijk af te schatten is hoe actief de buiengebieden zijn, moet toch reke ning gehouden worden met nu en dan wat flinkere hoeveelheden regen. Za terdag beloofd echter een zonnige dag te worden. Hoe moeilijk het is de activiteit van regengebieden te verwachten bleek maandag. Alle tekenen wezen in de richting van een weinig actief regengebied. In werkelijkheid is er op enkele plaatsen 3 tot 4 millimeter gevallen. Advertentie 13 t/m 24 maart bij autobedrijf SI. Joostdijk 41 - Oosterland Telefoon 01114-1495 i SEROOSKERKE - Aan de Dijkweg 6 in Serooskerke wordt momenteel naar stig geknutseld aan een bestaande woning, waarvan overigens niet veel meer dan dc gevel overeind is blijven staan. Om te voorkomen dat de gevel omver zou vallen is ook nog de vloer van de bovenverdieping blijven liggen inclusief wat spanten en de fraaie koekoek. Serooskerkenaar Lateuris - gesteund door het ingezette lenteweer - bezig de oude fundering te verwijderen vooraleer de aannemer zich komt buigen over de heropbouw van zijn nieuwe woning. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1