'n Dorp bewaart geheimen Korps Controleurs Gevaarlijke Stoffen bestaat honderd jaar 'n Dorp bewaart geheimen CGWtWWMWHWHWMWKWWWBWWCWHWMWWGW» ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 18 maart 1986 Nr. 23889 11 Woensdag' 19 maart Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 14.30 uur De film van Ome Wilem, kinderprogramma. Afl.: Ome Willem doet de was. 14.55 uur Super-oma. Engelse kinder serie. Afl. Super-Oma en de bruilofts- k lok ken. 15.20 uur Diana, Engelse serie naar de gelijknamige roman van R. F. Denderfield. Hersteld van zijn ver wondingen krijgt Jan een nieuwe sabotage-opdraeht 16.10 uur iVIr. Belvedere, Amerikaan se comedy-serie. 16.35 uur Dieren van de zon, Franse natuurserie. Afl.: Eten, drinken en le ven. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur De Smurfen, tekenfilmse rie. 18.00 uur Clipparade 18.25 uur Engels in het basisonder wijs. Les 2. 18.55 uur De Fabeltjeskrant, kinder programma. 19.03 uur Achter het Nieuws, verkie- zingsnieuws. 19.05 uur Je ziet maar, jongerenpro gramma. 19.34 uur Achter het Nieuws, verkie- zingsnieuws. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Juventus-Barcelona, recht streekse reportage van de le helft van deze kwartfinale wedstrijd om de Eu ropa Cup 1. 21.15 uur Zo help je elkaar.... Uitzen ding van Simavi 21.20 Achter het nieuws, verkiezings- nieuws. 21.27 uur Juventus-Barcelona, 2e helft. 22.15 uur Achter het nieuws, verkie- zingsnieuws. 22.25 uur Sonja op woensdag, discus sieprogramma gepresenteerd door Sonja Barend. 23.15 uur Achter het nieuws, verkie- zingsnieuws. 23.55 uur Journaal Nederland 2 09.00 uur Leve de lente, afl. 1. 09.30 uur Engels basisonderwijs klas 5. Les 8. 10.00 uur Ik zoek, ik zoek een kinder boek. 10.30 uur Brandpunt in de school, afl. 5. 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur Plafond over de vloer, serie van Wim T. Schippers. Afl. Potver- domme. 15.51 uur Achterwerk in de kast, kin derprogramma. 16.08 uur Max Laadvermogen (Beter weter), informatieve serie met René Groothof en Midas Dekkers. Afl. 2: Het museum. 16.21 uur Verhalen van de zwarte kraai, kinderserie. Afl.: De zusjes en de bergheks. 16.30 uur Laurel Hardy, Afl.: Beau Hunks (1931). 17.06 uur Een mama is ëen ei, kinder serie. 17.22 uur Jipsloop. Kleuterprogram ma. (herh.). 17.40 uur TEMA: Meer dan een hob by. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Gemeenteraadsverkiezin gen 1986, de eerste uitslagen van klei nere gemeenten en portretten van mensen uit de gemeentepolitiek, ge maakt door de redactie van Van Ge west tot Gewest. 20.00 uur Journaal 20.20 uur Gemeenteraadsverkiezin gen 1986. Uitslagen, commentaren, reportages, analyses. Speciale aan dacht voor de politieke situatie in Woensdrecht, Nijmegen, Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Centrale presentatie: Joop van Zijl. 00.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 17.55 uur Journaal. 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. 18.05 uur Plons, kinderprogramma, (herh.). 18.10 uur Zeppelin, informatief kin dermagazine. Presentatie: Felix. 18.35 uur Xenon, jeugdserie in 10 af leveringen. Met Johan van Assche, Eugecn Bervoets, Mi rei Bonte e.a. Afl. 3. (herh). 19.00 uur Gezondheid, vierwekelijks magazine met informatie en adviezen over de eigen gezondheid. Presenta tie: Rosemarie Daelman, Dr. Toon Goosens en Piet de Valkeneer. 19.40 uur Paardekoersen, mededelin gen en programma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Namen noemen, spelpro- gramma. Presentatie: Kurt van Eeg- hem. 20.55 uur Kijk uit! Verkeerstips. Van daag: Gordels achterin. 21.00 uur Wie schrijft die blijft, maandelijks boekenmagazine. Vam daag: Een gesprek met de Mexicaanse auteur Carlos Fuentes en met de historicus Georges Duby. 21.40 uur Uitzending door Derden: Programma van de Katholieke Tble- visie en Radio Omroep. 22.20 uur Journaal, Uitslagen Natio nale Loterij, Belgische Tiercé en Quarté met aansl. Coda: Aan een ter ras, van Raymond Herreman (1896- 1971). BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters (Sons and daughters), Australische tv-sei'ie. Met: Ann Henderson-Stires, Rowena Wallace, Alexandra Fowler e.a. 19.25 uur Uitje doppen, informatieve serie. Vandaag: Economist? Beslist! 19.42 uur Mededelingen en pro gramma-overzicht. 19.45 uur Journaal en programma- overzicht. 20.10 uur Vidcomatch. Videospelletje met Marleen Gordts. 20.20 uur Fijn bedacht (The Fortune Cookie), Amerikaanse speelfilm uit 1966 van Billy Wilder met o.a. Walter Matthau, Jack Lemmon en Ron Rich. TV-cameraman Harry Hinekie raakt bij toeval licht gewond tijdens een rugbywedstrijd. Zijn zwager, een ad vocaat, grijpt de gelegenheid aan om geld te eisen van de verzeke ringsmaatschappij. Donderdag 20 maart Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur Vrouw zijn, praatprogram ma. Afl. Alleenstaande ouders. 16.10 uur Daktari, serie. Afl.: De proef. Een stamhoofd vindt zijn zoon niet dapper genoeg. Om de jongen moed in te spreken doen ze net of Cla rence een gevaarlijke leeuw is. 17.00 uur D'r kan nog meer bij, kin derprogramma. 17.30 uur Journaal 17.46 uur Tijdsein-Buitenland, actua liteitenprogramma. Met: Aad Kam steeg. 18.25 uur Grafische technieken. Les 12 18.55 uur De Fabeltjeskrant 19.00 uur Familie Robinson, teken filmserie. Afl.: Sanne zoekt het hoge rop. 19.25 uur EO-Metterdaad, aandacht voor het lopende zendingspi'oject: De verstotenen. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Hulp gevraagd, tv-film van Stephan Gyllenhaal met als thema: Wat gebeurt er in een gezin als vader zonder werk raakt? 21.15 uur Ronduit-Tournee, discussie programma 22.15 uur Tijdsein, actualiteitenma gazine. Vanavond: De vrije val...? 22.45 uur Muzikale ontmoetingen, re ligieuze muziek. 23.15 uur Journaal. 23.20 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 09.00 uur Ik zoek, ik zoek een kinder hoek. Afl. 5. 9.30 uur De dromen van Rimpel. Afl. 4. 10.30 uur Telebord. Programma voor Fries-taligen. Afl. 2: De gemeente 11.00 uur Ons lichaam, serie pver het menselijk lichaam. Afl. 10. 11.30 uur Hier en nu voor scholen. Afl. 11. 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.20 uur Paspoort voor Turken 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Journaal 19.12 uur Tussen Kunst en Kitsch. Kijkdag in het Nationaal Museum ,,Van Speelklok tot Pierement" te Utrecht. Experts op het gebied van kunst en antiek vertellen bijzonder heden over sier- en gebruiksvoorwer pen. 19.55 uur Vinger aan de pols, medisch magazine. 20.25 uur AVRO's Column, economi sche informatie door E. Peereboom. 20.30 uur Reis om de wereld in 80 vra gen. Pim Jacobs test 2 kandidaten op hun kennis van natuur, wetenschap, cultuur en geschiedenis. 21.35 uur Opsporing verzocht, pro gramma in samenwerking met de po litie en justitie. 22.15 uur AVRO's Column, de toe stand in de wereld, belicht door G. B. J. Hiltermann. 22.30 uur Journaal. 22.45 uur Den Haag vandaag, parle mentaire rubriek. 23.25 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 14.00 uur Schooltelevisie. 17.55 uur Journaal 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. 18.05 uur Plons, kinderprogramma, (herh.). 18.10 uur De smurfen, tekenfilm. Afl.: De tijdcapsule. 18.35 uur Rondomons. Duitse 13- delige serie over kinderen uit Mün- chen en Rio de Janeiro die regelmatig contact met elkaar hebben. Afl.: Wat ga ik later worden. 19.05 uur Kwizien, tips voor koken en lekker eten. Vandaag: Koninginne- taart. Presentatie: Etienne Cocquyt. (Ondertiteld via teletekst pag. 199). 19.20 uur Uitzending door derden: Programma van het ACV Informa tief. 19.40 uur Mededelingen en program- ma-overzicht. 19.45 uur Journaal 20.10 uur Kunst-zaken 20.20 uur Hoger-Lager, spelprogram- ma met speelkaarten. Presentatie: Walter Capiau. 20.55 uur Panorama. 21.45 uur Dallas, Amerikaanse serie. Met Barbara Del Geddes, Linda Gray, Larry Hagman e.a. Afl. Scha duwspel. Pam vertrekt naar Zuid- Amerika om er de mijnontginning van Matt te bezoeken. De spitsvon digheid van Sue Ellen roept zelfs bij J. R. een zekere bewondering op. 22.35 uur Journaal en aansl.: 5e deel uit For a better World, van F. Gyse- linck, door Viviane Spanghe, cello. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochter^, (Sons and daughters), Australische serie met Peter Phelps, Rowena Wallace, Alexandra Fowler e.a. 19.25 uur Oshin, Japanse serie van Yukiko Okamoto en Sugato Hashida. 19.42 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal 20.10 uur Videomatch met Marleen Cordts. 20.20 uur Belgische Zaalkampioen schappen Tennis, rechtstreekse re portage. Commentaar: Daniël Mor tier. aansl. Kunstrijden op de schaats vanuit Genève, samenvatting vrije oefeningen voor heren. Vaker bestraffend optreden aangekondigd ZIERIKZEE - Het Korps Controleurs Gevaarlijke Stof fen gaat vaker bestraffend optreden tegen overtreders van de wet gevaarlijke stoffen. Had het korps in het ver leden vooral een preventieve taak, tegenwoordig wordt tegen bedrijven, vervoerders en verladers die de regels niet naleven meer en meer verbaliserend 'met een opvoe dend karakter' opgetreden. „Tien a vijftien jaar lang hebben we cursussen verzorgd en informatie verstrekt over gevaarlijke stoffen. Opleidingen op allerlei ni veaus: voor zowel vrachtwagenchauffeurs, binnenvaart schippers, luchtvrachtverladers als bedrijfsleidingen. We gaan er van uit dat de meeste betrokkenen inmiddels aardig op de hoogte zijn van de regels. Als ze zich daar dan niet aan blijken te houden, laten wij het ook niet meer bij alleen een waarschuwing. Dan moeten ze de ge volgen maar dragen ook". Aan het woord is H. Kapel, plaats vervangend commandant van het Korps Controleurs Gevaarlijke Stof fen. In mei viert dit met de toezicht op het naleven van de wet gevaarlijke stoffen belaste korps het honderdja rig bestaan. Het aantal bekeuringen is tot nu toe volgens commandant W. Modderkolk overigens niet gigan tisch: van de gemiddeld 3.000 versla gen die per jaar worden gemaakt van overtredingen van de wet gevaarlijke stoffen, leiden er hooguit 400 tot een proces-verbaal. Maar die kunnen in ernstige gevallen echter wel oplopen tot geldboetes van 5.000 gulden. ,,En daar komt dan ook nog eens de scha depost bij als gevolg van de vertra ging die ontstaat, die soms enkele honderdduizenden guldens be draagt", aldus Modderkolk. Een zware sanctie, maar begrijpe lijk omdat de gevolgen van een onge luk met een auto, schip of vliegtuig geladen met gevaarlijke stoffen nu eenmaal niet te overzien zijn. „Ge lukkig", zijn volgens Modderkolk de afgelopen honderd jaar relatief wei nig van dergelijke ongelukken ge beurd, juist mede dankzij de goede controle. Een eeuw lang - aangepast aan de tijd en de omstandigheden - waakt het korps immers al over gevaarlijke stoffen in Nederland. Van vuurwerk, benzine en gassen tot kerosine en zelfs radioactieve stoffen. Zowel bij het vervoer, de overslag en het ge bruik ervan is het korps betrokken. Dit allemaal met het doel de bescher ming van de openbare veiligheid te bewaken. Een taak waarvoor totaal 53 korpsleden, waaronder 38 geüni formeerde controleurs, garant staan. De voorloper van de huidige orga nisatie was het in 1885 opgerichte Korps Geleiders Ontplofbara Stof fen. Op basis van de vroegere bus- kruitwet verzorgden de ongeveer tien leden toen de begeleiding van trans porten met ontplofbare stoffen. De industrie ontwikkelde zich sindsdien echter snel en er kwamen steeds meer en nog gevaarlijkere stoffen bij en vervoersvormen wijzigden. Deze sterk veranderde omstandigheden leidden in 1962 tot een reorganisatie tot het korps controleurs. Afgesloten De begeleiding werd afgestoten en het korps kreeg een meer preventieve en controlerende taak op het gebied van ook andere dan ontplofbare ge vaarlijke stoffen. In 1968 werd de wet gevaarlijke stoffen van kracht en de officiële taakomschrijving van het korps werd het houden van toezicht op de naleving ervan. In die wet wordt een uitgebreide beschrijving gegeven van wat gevaar lijke stoffen zijn, hoe ze vervoerd en/of verpakt moeten worden en wat er moet gebeuren als er ondanks alle goede maatregelen toch iets mis gaat. De voorschriften vallen uiteen in be palingen voor de diverse takken van vervoer: over de weg, per spoor, per schip en door de lucht. Een groot nadeel van de huidige voorschriften - die overigens ieder jaar worden aangepast - is volgens Kapel dat ze elkaar overlappen. Vaak is sprake van tegenstrijdige bepalin gen. Daarom wordt al enige tijd ge werkt - in nauw overleg met het korps en het bedrijfsleven - aan een nieuwe wet. Daarin wordt alle ver voer opgenomen, zodat de zaken be ter op elkaar kunnen worden af gestemd. Het voorbereiden van die nieuwe wet is een enorm karwei. Tbch hoopt Kapel ,,van ganser harte" dat de ge harmoniseerde voorschriften er zo snel mogelijk komen. ,,En het liefst nog in de jaren tachtig", wenst hij. ..maar nog frequenter over land. DEN HAAG - Het overleg tussen het college voor arbeidszaken van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) en de centrales van overheidspersoneel over de Toeslag voor Onregelmatige Diensten (TOD) voor de brandweer is geschorst tot vrijdag 21 maart. Dat hebben de gesprekspartners maandag meege deeld. HILVERSUM - De nieuwe gemeen teraden moeten de betrokkenheid bij ontwikkelingssamenwerking op plaatselijk niveau stimuleren. In hun beleidsplannen voor de komende raadsperiode van 1986 tot 1990 moet daar aandacht aan worden besteed. Dat is de mening van de Stichting Ne derlandse Vrijwilligers (SNV) en de Nationale Commissie voor Ontwik kelingssamenwerking (NCO). ROTTERDAM - Op de Erasmusuni- versiteit in Rotterdam wordt 18 maart een forum gehouden genaamd en Rotterdam dan: de (on)aan- trekkelijkheid van zijn bedrijfskli- maat". Op de universiteit wordt voor die gelegenheid tevens een expositie gewijd aan het toekomstbeeld van Rotterdam als wereld- en havenstad. Deze tentoonstelling duurt van 17 tot 21 maart. DEN HAAG - Minister Korthals Al- tes van Justitie heeft dezer dagen de Stichting Reprorecht te Amstelveen aangewezen als het officiële incasso bureau waar overheidsinstanties hun wettelijke verschuldigde kopieerver goeding (de zogenoemde reprorech ten) moeten afdragen. Dit heeft het ministerie van Justitie maandag be kendgemaakt. Nieuw feuilleton: ZIERIKZEE - Aan alles komt een eind, zo ook aan een feuilleton. Naar beste weten hebben we getracht om op nieuw een aantrekkelijk ver haal op de kop te tikken. En dat is, dachten wij, gelukt. In haar boek ,,'n Dorp be waart geheimen" beschrijft Nel van der Zee een gebeurte nis uit het leven van een vrouw, die verstrekkende ge volgen dreigt te hebben. De in houd in het kort: Vier ondergedoken jongens, haar vader en twee Joodse meisjes: die levens heeft Ka- trien, de vrouw van Bertus, in haar hand als de NSB-poIitie- man Jaspers haar vraagt met hem het bed te delen. Katrien walgt van hem, maar uiteinde lijk geeft ze toe, om het leven van hen die haar dierbaar zijn te redden. Als zij later aan een dochter het leven schenkt, staat het voor haar vast dat Jaspers de vader is: het meisje heeft hetzelfde rode haar en sproeten. Katrien zal met haar geheim moeten Ieren leven. Niemand in het dorp, en ook haar echtgenoot, schijnt enige argwaan te hebben. Totdat plotseling een 'vriend van Jaspers' haar gaat chanteren en haar bijna financieel en geestelijk te gronde richt Wij wensen u met dit verhaal veel leesplezier. door NEL VAN DER ZEE Gevaarlijke stoffen worden over water vervoerd, zoals hier in Bruinisse.. Hoofdstuk 1 ,,We hebben Jaspers al een paar keer op het erf gezien, hij ruikt on raad," zei Van Piekeren. „Waar zijn ze nu?" vroeg Katrien. ,,Ik kan geen namen noemen, maar waar ze nu zijn, kunnen ze vannacht niet blijven. Weet jij iemand, die ze een paar dagen kan bergen?" „Wilt u, dat ik ze neem?" vroeg ze. „Bertus heeft immers onder onze werkplaats een schuilplaats ge maakt. Zolang we die zelf niet nodig hebben Ze zag twijfel op haar vaders ge zicht. Ze wist, dat hij nu aan Albert dacht, die in de meidagen was ge sneuveld. Als je je enige zoon al hebt verloren, moet je dan ook nog je enU ge dochter in gevaar brengen? „Jullie met je winkel." aarzelde hij. ..is dat niet riskant?" „Misschien juist niet." zei ze. „Ze verwachten het hier niet zo gauw. Ze zoeken eerder op afgelegen plaat sen „Al was het maar voor één nacht." zei hij tenslotte. „Ik moet ze kwijt." „Breng ze maar, wc zien wel." „Moet Bertus het dan eerst niet we ten'" vroeg hij. Ze schudde ontkennend haar hoofd. „Hij vindt het wel goed." Voor die ene nacht, dacht ze. Mis schien zeg ik het Bertus niet eens. Hij zou pas laat thuiskomen van het werk waarmee ze bezig waren. Het Groene Kruisgebouw had in de riole ring een lek. dat zo gauw mogelijk gerepareerd moest worden. Er lagen veel zieke geëvacueerden in het ge bouw. Ze keek op de klok, ze zou eerst Evert bij Tfeun uit de werkplaats ha len. Na het eten kon ze beneden de vier slaapplaatsen voor de onderdui kers klaarmaken. Tussen de middag zouden er niet veel klanten in de win kel komen. En als ze kwamen zou ze toch in negen van de tien gevallen 'nee' moeten verkopen. Er was im mers niets meer. De paar pannen, die Bertus gisteren had meegebracht, toen hij met een voedseltransport was meegereden, zouden naar een toekomstig echtpaar gaan, dat zo ge lukkig was geweest op het distribu tiekantoor bonnen te krijgen voor keuken- en serviesgoed. Er hingen nog lampen genoeg in de winkel, maar daarvoor was geen animo. Zo lang er geen elektriciteit was, konden ze immers toch niet branden. Maar je moest je winkel openhouden om je klantenkring niet te verliezen. Eens zou de oorlog immers ophouden! Tbrwijl ze Evert zijn handen liet wassen en pap voor hen beiden kook te, dacht ze eraan, dat die vier onder duikers vandaag en morgen ook te eten moesten hebben. Ze zou aardap pelen koken voor een stevige stamp pot. En dan roggepap toe. Vader zou van de boerderij wel melk meenemen. Hoewel vader hier niet te veel moest komen, als Jaspers, de nieuwe post- commandant, lont had geroken. De aandacht zou alleen maar op hen ge vestigd worden als hij hier veel over de vloer kwam. Jaspers moest een ellendeling zijn, die geen gelegenheid voorbij liet gaan om onderduikers te grazen te nemen. Ze kon diezelfde dag nog kennis met hem maken, toen hij in de winkel kwam om een knijpkat. Ze had nog een paar knijpkatten, maar toch was haar eerste impuls nee te verkopen. „Zó." zei hij langzaam. ..heb je ze echt niet? Geen ééntje meer? Zal ik hem eens voor je zoeken?" Hij keek haar met zijn bleck-blau- we ogen spottend aan. Zo ondervraagt hij arrestanten, dacht ze. Hij was al verschillende ke ren bij haar ouders op het erf ge weest, had haar vader gezegd. Mis schien kwam hij hier zoeken en was die knijpkat maar een voorwendsel. Hij zag, dat ze geschrokken was van zijn optreden. „Toch een beetje bang voor me?" vroeg hij, „of verkoop je soms niet aan NSB-ers?" Ze dacht eraan, dat ze straks die on derduikers hier zou hebben en dat hij terug kon komen. Ze mocht hem niet tegen zich innemen. Ze wist, dat ze aardig was om te zien cn ze vermoed de, dat hij ijdel was. Hij zag er in zijn politie-uniform zo onberispelijk uit, zo oververzorgd. Ze moest hem vleien en vriendelijk zijn. Ze kon er levens mee redden, Ze lachte tegen hem. In zijn spottende blik begon iets van waardering te glinsteren (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 11