PvdA Duiveland wil dat gemeente ook eens jeugd stimuleert Verbetering van bestaande situatie sportveld, maar niet tegen iedere prijs Socialistische fractie wil graag derde wethouder in college SGP/RPF-aanvoerder Van Klinken ziet geen argumenten ten aanzien permanent wonen in het Ouwerkerkse Salvatorpark RU: werkgelegenheid hoog in het vaandel Waarde landschap niet in 'absurde' trekken en de jeugd aanhoren Particuliere initiatieven ten aanzien van werkgelegenheid en in andere opzichten duidelijk meer stimuleren DUIVELAND Aantal inwoners: 5425 Burgemeester: J. van Bommel Wethouders: J. op 't Hof A. L. Bakker Gemeenteraad PvdA: A. C. Hoogendoorn-Herfkens C. J. Hillebrand A. L. Bakker CDA: J. Op 't Hof J. van der Maas J. A. Schiettekatte SGP: A. van Klinken L. Meerman K. Hendrikse WD: E. P. Kuin W. P. Stouten PvdA-lijstaanvoerdor C. J. Hille brand betreurt het vertrek van twee vertrouwde gezichten uit zijn fractie. Hij hoopt met minimaal drie zetels in de raad terug te keren; hoopt ook dat de gehele samenstelling de voortzet ting van het evenwichtig beleid waar borgt. Hij zou het betreuren als dat door een totale ommezwaai verstoord zou yvorden. De lijn van behouden wat je hebt, kon terugblikkend vol gens Hillebrand inderdaad gevolgd worden. Thv het zwembad is de grens van het toelaatbare voor hem wel bereikt. Hij betreurt, dat drastische bezuini gingen slechts weinig resultaat heb ben opgeleverd. Het behoud van deze voorziening zal een zware dobber krijgen. De PvdA verzocht onderzoek naar de mogelijkheid van een sociaal noodfonds en zal een voorstel daartoe zeker ondersteunen. Bevordering van werkgelegenheid ligt volgens Hille brand heel moeilijk. Hij zegt voor stander te zijn van een bedrijfsverza melgebouw, maar is ook verheugd over de huidige bestemhxing (fa. Bol le) van het gebouw, dat men daarvoor op het oog had. De nadelen van ont wikkeling van Neeltje Jans acht hij groter dan de voordelen voor de werkgelegenheid. Als de bezoe kersprognoses werkelijkheid wor den, zou hij ook graag infrastx'ucture- le maatregelen willen zien, want het wegennet vormt een grote zorg. Hij zegt een grote voorstander te zijn van inspraak en verwijst naar de positieve resultaten, die daarmee in de commissie welzijn werden ge boekt. Een wens: een half uurtje spreekrecht voor het publiek vooraf gaand aan de raadsvergadering. Thv de recreatie (slechtweervoorzie- ningen) zou hij meer initiatieven van de campingshouders willen zien, die hij als raadslid graag zou ondersteu nen. Een andere belangrijke priori teit: stimulering van het jeugdwerk. Altijd de jeugd de schuld ge ven....daar heeft hij geen goed woord voor over. Als gemeente ook eens iets stimuleren tbv de jeugd, zoals wat fatsoenlijke accommodaties Hillebrand is verheugd met het uit stralingseffect, dat het kleine ker nenproject teweeg bracht: meer aan dacht voor de kleintjes ten koste van de grotere kernen. Het Salvatorpark? Een antwoord niet als bewoner -Hillebrand woont er zelf ook permanent - maar als PvdA-lijstaanvoerder. Hij pleit voor een eerlijker en betere benadering. De strijd is volgens hem van beide kanten te hoog opgelopen, zodat het ten slotte wel iemands kop zal moe ten kosten. Liever had hij de strijd bijl begraven gezien ten gunste van het tonen van goede wil. CDA-wethouder J. Op 't Hof, we derom lijstaanvoerder voor zijn par tij in Duiveland, hoewel hij persoon lijk die taak best aan een enthousias te jonge opvolger had willen overdra gen. Terugblikkend zegt Op 't Hof te vreden te zijn over goede huisvesting, die voor praktisch alle scholen tot stand is gekomen. Erg belangrijk voor Sirjansland noemt hij de we- gomleiding, waardoor het zware vrachtverkeer thans de dorpskern kan mijden. Het vernieuwde en ver bouwde gemeentehuis noemt hij een verantwoorde voorziening. Na de verkiezingen verwacht hij het CDA weer met drie zetels in de raad terug te zien. Een prioriteit ligt bij het behoud van het zwembad, ook al is het een dure voorziening. Ook voor andere sportvoorzieningen wordt veel geld uitgegeven en Op 't Hof wijst hierbij ook op de toene- mende vrije tijd, die vooral de jeugd ter beschikking staat. De toekomst van het Ouwerkerkse Salvatorpark in het geding. Mogelijkheden voor aantrekken werkgelegenheid acht hij beperkt. Pogingen tot grondverkoop hebben immers nauwelijks resultaat opgele verd en ook realisatie van een be drijfsverzamelgebouw lijkt hem nau welijks nog haalbaar, nu een beschik baar gebouw door de fa. Bolle werd aangekocht. Met recreatie wil Op 't Hof voorzichtig zijn. Geen grote uit breidingen als er nog lege plekken op diverse campings te signaleren zijn. Een project als 'Viermaal Phoenix' zegt hij regelrecht achter te kunnen staan. Het Kleine Kernen Project heeft vooral voor Sirjansland volgens hem veel goeds teweeg gebracht. Voort gaand op die lijn pleit hij voor be perkte, maar regelmatige woning bouw in elke kern. Op 't Hof pleit evenals de rest van zijn fractie uiter aard voor verbetering aan Rijksweg 18, maar hij benadrukt ook begrip te kunnen opbrengen voor de moeilijk heden aan de andere kant (het rijk). ,,Vier-baans?, maar dan moet je toch stoppen bij de sluis van Bruinisse". De kruising bij de Blauwe Keet wil hij wel graag opgeknapt. De problematiek rond de Salvator- hoeve? Daar wordt binnen het CDA genuanceerd over gedacht. Op 't Hof neemt in het college een minder heidsstandpunt in tav het slopen der bijbouwsels en ook tav het perma nent wonen zag hij liever een over gangsfase in acht genomen. In aanleg van het sportveld op de voormalige Steenzwaan heeft de wet houder nooit geloofd. Verbetering van de huidige situatie acht hij wel noodzakelijk, maar....niet tegen elke prijs. Een belangrijke persoonlijke prio riteit van Op 't Hof: de onroerend- goedbelasting niet omhoog, maar uit gaan van een gelijkblijvende opbrengst. De Partij van de Arbeid in de ge meente Westerschouwen staat een bestuursopzet voor, waarbij inspraak van de plaatselijke bevolking voorop staat. Fractievoorzitter J. C. Hen drikse en de zijnen hebben de laatste tijd de inspraak vaak aanhangig ge maakt. (2oals het laatst bij de Mar grietstraat in Burgh-Haamstede is gegaan is natuurlijk fout. We moeten als bestuurders een afvaardiging van de bevolking zijn en ook constant ruggespraak houden; en dat geldt ook voor je politieke achterban", legt Hendrikse uit. Hij vertelt dat het de PvdA de laatste maanden dwars heeft gezeten, dat er zo 'gerommeld' wordt met de gemeentelijke voor-f schriften. „Als ik kijk hoe het Apollo' Hotel bijvoorbeeld dwars over alle vergunningen heen stapt, dan snap ik dat niet". Hij legt uit, dat hij het best snapt, wanneer een 'gewone' burger vreemd opkijkt als de gemeente bij hem voor de deur staat, omdat een schuurtje niet helemaal naar de voor schriften is gebouwd, terwijl grote ondernemingen hiervoor een vrij brief hebben. Over de toenemende verblijfsrecreatie is de PvdA duide lijk. Er kan niet veel meer en Hen drikse zegt de indruk te hebben, dat de kleinere ondernemers in de ge meente het PvdA-standpunt in deze delen. „Wij vinden niet alleen, dat de plaatselijke ondernemers niet op gro te plannen zitten te wachten, maar ook het landschap gaat ons na aan het hart. We moeten oppassen dat er niet nog meer verloren gaat". De plannen Breur en Bohemen mogen van de PvdA absoluut geen voor keursbehandeling krijgen. Het colle- ge van b en w wil de plannen er na melijk uitlichten. Nog een grote wens binnen de Partij van de Arbeid? Hen drikse: ,,We willen als partij graag een wethouder in het college. Ook buiten ons belang om achten we een derde wethouder van belang. De op waardering heeft immers aange toond, dat Westerschouwen het zwaar heeft". Volgens Hendrikse heeft een partij met een wethouder altijd een streepje voor door de inbreng bij college-voorstellen. Iri de reactie op de gemeentelijke aanbiedingsbrief maakte de PvdA voorts ondermeer kenbaar een voorstander te zijn van een betere financiële ondersteuning van emancipatorische activiteiten voor de vrouwen in de gemeente. Het gaat de fractie hierbij om verbreding en verdieping van de oriëntatie op de samenleving; gericht op persoonlijke ontplooiing en vergroting van de maatschappelijke weerbaarheid. Zoals ook in de andere gemeentera den probeert de Reformatorische Unie in Westerschouwen met haar (enige) raadslid J. van den Berge het politieke handelen en denken naar het woord van God en de daarop ge baseerde belijdenisgeschriften in te vullen. Van den Berge ervaart dat ze ker niet als een last, maar meer als een verrijking en voorop een plicht. „We hebben onze principes en duide lijke standpunten over verschillende zaken (zo hadden de discotheken er van de RU nooit hoeven te komen in de gemeente), maar ik vind niet dat je dit steeds hoeft uit te dragen". Uiter aard zijn er ook veel zaken, die niet direct een handelen naar Gods woord mogelijk maken. Recreatie is er in veel werklozen telt. Wat het behoud van het landschappelijk schoon be treft zegt de WD-er dat Westerschou wen een Kop van Schouwen heeft, waar eigenlijk mogelijkheden moe ten komen, om te wandelen of te fiet sen. „Uiteraard is toezicht dan wel vereist" volgens Van Zuijlen. Bij de gesprekken over uitbreiding van re creatieve voorzieningen moet de waarde van het landschap volgens Van Zuijlen niet in het 'absurde' ge trokken worden en „een goed aange klede golfbaan hoeft helemaal niet lelijk te zijn". Wat inspraak voor de bevolking betreft, wil de WD vooral het oor bij de jongeren te luisteren leggen. „We horen niet veel van ze en wat we horen is vaak verkeerd. Ibch moeten we de jeugd erbij betrekken, want de ontsluiting van de Westhoek heeft straks ook grote gevolgen voor bijvoorbeeld het onderwijs", aldus Van Zuijlen. Ook biedt de goede in frastructuur meer kans op werkgele genheid en wat hebben de jongeren hiervoor over? Een enquête biedt vol gens de WD uitkomst. In het plan voor meer industrie (CDA) ziet Van Zuijlen niet veel. Het moet toch van de recreatie komen, waarbij ook de positie van juist de eigen onderne mers een zeer belangrijke plaats moet innemen. De plannen Breur en Bohemen mogen wat Van Zuijlen be treft op hun beurt wachten. Westerschouwen één van. Van de Ber ge heeft er zich de laatste jaren sterk voor gemaakt, dat voornamelijk de kleinsch' ge recreatie (de eigen on- dernemt en fruittelers ondermeer) aan bod moeten komen. Grote plan nen zoals Breur en Bohemen kunnen bij de RU-fractievoorzitter weinig lof oogsten. „We moeten in het oog hou den, dat de gemeente overvol is. Ge dacht moet worden aan onze eigen be volking, die door de grootschalige recreatie in het nauw dreigt te ko men; net als het landschappelijk schoon". De huidige ontwikkelingen vanuit de gemeente tegen het vanda lisme ervaart Van den Berge als symptoombestrijding, die hij nood zakelijk acht, maar volgens hem ligt de bron van de uitwassen dieper. In dit verband wijst hij naar Burgh- Haamstede waar het uitgaansleven anders ingericht is als Renesse, waar vanuit de bars en discotheken groe pen jongeren de straat op gaan met vernielingen in het achterhoofd. Hij kan zich helemaal vinden in het on langs in het leven geroepen Sociaal Steunfonds. „Vanuit onze levensover tuiging is het onze plicht om de zwak keren in de samenleving te helpen en dit steunfonds kan daar zeker toe bij dragen". De werkgelegenheid staat bij Van den Berge en de zijnen hoog in het vaandel en in dit verband mag er van hen best wel een stimulans uit gaan naar de kleine en schone in dustrie, „Ik denk wel dat een beetje industrie tot de mogelijkheden be hoort, maar laten we daar geen hoge verwachtingen van hebben", aldus Van den Berge. Dé werkgelegenheid moet volgens hem gezocht worden in de visserij en de land- en tuinbouw. Moet er een onderzoek komen naar de toekomstige ontwikkelingen voor de plaatselijke bevolking na de reali satie van Neeltje Jans? Van den Berge is er niet bang voor, want zoals hij zegt, zullen de mensen voor Neeltje Jans echt niet nogeens de dorpen in rijden. „Als ik naar de Efteling ga. dan rijd ik toch ook niet Waalwijk nogeens in. Laten we alert zijn, maar geen angst oproepen, die straks mis schien onjuist blijkt te zijn". Lijstaanvoerder A. van Klinken heeft op grond van het samengaan tussen SGP en RPF goede hoop op verkiezingswinst en ziet zijn partij met vier zetels in de x*aad terugkex^en. Het loopt volgens hem nogal goed in Duiveland, zodat heel wat wensen vervuld kunnen wox'den. Als voor beeld verwijst hij naar huisvestings voorziening voor de scholen. De kostenpost van het zwembad noemt Van Klinken zorgelijk voor een klei ne gemeente. Erkennend, dat het vooral voor de jeugd in een behoefte voorziet, blijft het aan onderhoud een dure zaak en behoud van 'Dol- Fijn' tegen elke prijs kan hij dan ook niet bepleiten. De SGP/RPF zal aan de bel blijven trekken voor verbetering van de rijksweg en durft in dat opzicht ook buiten de gemeentegrenzen te kijken. Over de oni-oerendgoedbelasting be staat een duidelijk standpunt: geen sluitpost der begroting, pleiten voor een gelijkblijvende opbrengst; het geen in beleid en investeringen afge wogen moet worden. Van Klinken erkent nog steeds aar zelend ten opzichte van het gecoördi neerd bejaardenwerk te staan. Oude- x*en willen geen betutteling zo blijkt ook bij het (enthousiast aangeboden) vrijwillig bejaardenwerk. Het ge coördineerd bejaardenwerk kost, vol gens Van Klinken, nogal wat en hij vraagt zich af of men het daar nou zo veel beter zou kunnen. Op gemeexxte- lijk niveau kunnen naar zijn mening ook initiatieven worden ontplooid. Met de Stichting Jeugd kan zijn par tij niet zo sympathiseren. Vorming van de jeugd begint bij SGP/RPF in het gezin, waar men dient te onder wijzen op grond van Gods woord. Ook de aanpak van vandalisme dient volgens Van Klinken uit het gezin te komen en niet in eerste instantie met behulp van meer politie. Wat beden kingen ook over cursuswerk van het Werkloosheidproject: „Het lost zo weinig op". Tbv scheppen van werkge legenheid wil hij niet streven naar iets onbereikbaars, verwijzend naar de moeilijke bereikbaarheid der re gio. Voordelen in zijn optiek echter ook: goedkope industriegrond en des kundige vaklieden aanwezig. Tbv de recreatie vindt Van Klinken het al vol genoeg. Hij pleit voor al leen kleinschalige voorzieningen, zo als 'iets' educatiefs zonder amuse ment. Hij staat echter sceptisch tegenover het volgens hem zeer mini male effect op de werkgelegenheid. Het Salvatorpark? Van Klinken kiest voor het uitvoeren van de wet, al heeft de gemeente het in het verle den misschien wat te ver laten ko men. Voor permanent wonen aldaar bestaan volgens hem ook geen argu menten, gezien de officieel beschik bare woonruimte. Of die huidige be woners op Salvatorhoeve echt weg moeten? „Wij hebben ze nooit geroe pen, ze hebben zichzelf in de moei lijkheden gebracht." WD-ltjstaanvocrdcr W. P. Stouten is in grote lijnen wel tevreden met het gevoerde beleid. Hoe is het voor hem straks wellicht een vrouw naast zich tc krijgen aan de raadstafel? Dat lijkt hem best leuk, temeer daar een vrouw zaken wcleens vanuit een an dere invalshoek placht te bezien. De veronderstelling, dat hij niet zo'n voorstander is van emancipatie, zegt hij de wereld uit te kunnen helpen. „Ik vind emancipatie zo vanzelfspre kend, dat ik het overbodig vind er discussie over te voeren". „Niet meer dan acht", luidt zijn schertsend antwoord op de vraag der zetelverwachting. Niet meer dan acht, want meer kandidaten staan er niet op de lijst. In werkelijkheid gaat hij uit van twee en bestaat de hoop op drie zetels; belangrijk om enig eigen beleid te kunnen voeren. Tbv het zwembad wil Stouten niet ineens met de bulldozer aan het werk, maar hij wil heel voorzichtig zijn om er nog meer geld in te steken. Van de sportvelden wil hij goede voorzieningen maken, ook al kost dat wat. „Anders hebben we totaal niks". Een sociaal noodfonds?....hij ziet het als treden op het rijksbeleid, waar je je als gemeente niet mee zou moeten bemoeien. Beter acht hij het de on- roerendgoedbelasting te handhaven op het huidig niveau. Werkgelegen heid? „Graag aantrekken van milieu vriendelijke bedrijven, maar ik weet ze niet". De bereikbaarheid blijft vol gens de VVD immers ook een moeilij ke factor. Particuliere initiatieven moeten echter volgens de WD tov werkgelegenheid en in andere opzich ten door de gemeente duidelijk gesti muleerd worden. Ruimte voor uitbreiding van re creatie is er wat Stouten betreft, beslist ook. Uitbreiding van kampe ren bij de boer past in het beleid van Duiveland. Het mag dan niet ten koste gaan van reguliere kampeerbe- drijven. Ook tav slechtweervoorzie- ningen pleit hij voor P.I. in plaats van investeringen door de gemeente Hij wil verder blijven hameren op verbe teringen van Rijksweg-knelpunten, zoals de levensgevaarlijke situatie die ontstaat door het gebruik van de secundaire weg als sluiproute. Wat het Salvatorpark betreft, be treurt Stouten de gerezen problemen. Hij heeft geen echte bezwaren tegen het permanent wonen aldaar en zou willen pleiten voor een menselijker opstelling in deze. Hij vindt ook dat de gemeente de hand in eigen boezem moet steken. „Je kunt niet eerst iets oogluikend toestaan en dan plotse ling de wet gaan toepassen, dan moet je zoeken naar een soepele oplos sing". Niemand is er volgens hem mee gediend daar mensen te gaan wegja gen. Tbn slotte pleit de WD-er nog even voor de belangrijk geachte vrijheid der inwoners. De gemeente moet niet alles willen regelen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 15