AB-fractie: sportzaal met spoed realiseren A. J. Bal: géén begrotingstekort Spannende tijd CDA SGP en RPF samen op weg CDA Westerschouwen wil komende werkloosheid opvangen door realisatie recreatieve plannen VVD-er Van Zuijlen: Burgemeester: T. C. Hekman Wethouders: M. J. van der Velde M. Meeuwsen Gemeenteraad Algemeen Belang: Dr W. M. F. Vonk C. J. van Liere Lijst Van der Vélde: M. J. van der Velde A. J. Bal M. Houkamp CDA: H. Schot, M. Meeuwsen J. S. Wiebrens SGP: L. J. van den Bos G. E. Houtekamer J. Bogert Terug kijkend op zijn eerste vier jaar zegt fractievoorzitter C. J. van Liere van het Algemeen Belang, dat het raadswerk hem prima bevallen is. Qua beleid zeker niet als opposi tiepartij. De eerste aanmerking is het begrotingstekort voor '86, dat er niet zou zijn geweest als bijvoorbeeld de supermarkt beter zou zijn behandeld: het scheelt de gemeente 258.000 gul den waarmee het AB heel andere din gen had willen doen. De reconstruc tie van de Nieuwstraat bijvoorbeeld, of geld steken in de sportzaal. Die zaal is een slepende zaak geworden vindt Van Liere. ,,Zes jaar geleden al zei het AB dat die zaal aan het dorps huis gebouwd zou kunnen worden, en nu gaat men het pas onderzoeken", merkt hij wrang op. De vloer van de gymzaal is rot zodat de veiligheid van de sporters in het gedrang komt. Op deze manier blijft Bru achter de fei ten aanhollen. Ook het snoeien in de bibliotheekuitgaven betreurt het AB. ,,Wat het meest opvalt van die vier jaar is, dat het college een onsamen hangend beleid voerde. Veertig keer kwam het voor dat de wethouders met de oppositie méé-stemden Lofwoorden wil Van Liere graag richten aan het adres van de burge meester, bewondering zelfs, voor de wijze waarop deze in de bekende moeilijkheden met het CDA tewerk ging. Ook het ambtenarenkorps krijgt van het AB een dikke voldoen de voor de optimale begeleiding en voorlichting aan de raadsleden. Voor de komende vier jaar heeft het AB in petto: de realisering van de sportzaal, met spoed zelfs. De zaal zal een zakelijke benadering moeten krijgen, en het liefst aan het dorps huis gebouwd moeten worden. Ten aanzien van de visserij zegt Van Liere dat er een alert beleid moet worden gevoerd bij perceelverwer- ving als bij de afbouw van de Philips- dam er percelen verloren gaan voor de Bruse mosselvissers. De nieuwe percelen moeten gevonden worden in het Deltagebied. De bestaande werkgelegenheid moet behouden blijven en waar mo- genlijk worden uitgebreid. In de verre toekomst (tien jaar) ziet het AB de tweede en derde fase van het recreatieplan uitgevoerd. Dagre creatie wordt mogelijk bij de Philips- dam: grondgebied van Bruinisse. De bekende AB-plannen voor de vlucht- havenmoeten worden gerealiseerd (recréatie/industrie/bedrijven). En tot slot van het wenspakket noemt Van Liere nog het attractief maken van het Bruse winkelgebeuren onder meer via de reconstructie van de Nieuwstraat, die niet meer op zich mag laten wachten. Het Algemeen Belang zou historie kunnen gaan schrijven bij de verkie zingen: als het een beetje meezit is het mogelijk dat de eerste vrouw haar intreden in de raad zal doen. Daarmee is het AB ver vooruit op an dere partijen. Marjan Maaskant staat namelijk op de derde plaats en het moet mogelijk zijn deze derde zetel in de wacht te slepen. Dit drie man/vrouwschap is de jongste fractie in de raad: samen slechts 103 jaar jong. Jong en dynamisch! Tot slot zegt Van Liere dat het AB op basis van een goed programma wil samenwerken met elke partij en het AB wil indien dat gevraagd wordt best een wethou der leveren. BRUINISSE Aantal inwoners: 3106 A. J. Bal, al twaalf jaar woordvoer der van Lijst van de Velde, is redelijk tevreden over de bijna voorbije raadsperiode, behalve de bekende na righeid binnen en mèt het CDA. Voor Lijst van de Velde heeft dat ook con sequenties, omdat deze partij een co alitie vormde met het CDA. Bal vindt het zeker niet vanzelfsprekend dat die coalitie de komende vier jaar wordt verlengd, en 'lonkt' alvast naar het Algemeen Belang omdat sa menwerking met de SGP wegens principiële bezwaren onmogelijk is. Bal is uiterst benieuwd in welke sa menstelling er bestuurd gaat worden (en hij niet alléén...). De drie zetels die deze partij bezet hoopt Bal te houden en hij ziet niet direct een uitbreiding daarvan in de verkiezingsuitslag verscholen. De ko mende vier jaar zal zijn partij trach ten de PvdA-status te krijgen, al zal dat moeilijk worden denkt Bal. „Wil je een PvdA-afdeling zijn, moeten de leden ook lid zijn van de landelijke partij en contributie betalen aan ge west en provincie. Dat houdt nu men sen tegen om in Bru een PvdA te vor men". Toch komt er jong bloed in zijn partij, die als Lijst van de Velde goed functioneert. Wat de toekomst betreft: Bal vindt dat er naar gestreefd moet worden om géén begrotingstekort als dit jaar te krijgen. Een tekort dat in zijn op tiek helemaal niet nodig was ge weest, als de raad de supermarkt zaak beter had aangepakt. Niet 'zo maar' allerhande leuke dingen doen die te kostbaar blijken te zijn, maar eerst goed cijferen in de commissie openbare werken en dan prioriteiten stellen. „Er ook gaan veel te hoge be dragen naar de sport bijvoorbeeld. De voetbalvelden, tennisvelden en gymzaal; als je weet welke lage huur er betaald wordt door de gebruikers, dan zeg ik: dat moet een stuk meer worden. De kosten voor de sport rij zen de pan uit. Dan wordt er wel ge zegd dat er weinig subsidies worden betaald aan de sport, maar (te) lage huren voor accommodaties zijn ver kapte subsidies. Wat de sporthal be treft: dat mag van ons, mits het finan cieel haalbaar is en dat is nog steeds niet gebleken. We vinden het een goe de zaak dat er nu bekeken gaat wor den om een sporthal aan het dorps huis te koppelen, want dat is al noodlijdend". Bal was en is'het niet eens met het niet reserveren van twee ton voor openbare werken en zal de komende tijd ijveren om die reservering alsnog te realiseren, elk jaar opnieuw. „Straten en pleinen moeten goed ver zorgd zijn in Bru, daaraan hecht onze partij grote waarde. Eigenlijk zou er méér geld voor uitgetrokken moeten worden, dus zeker niet minder dan anders!" De sportzaal integreren met 't Bruse Durps'uus. Recreatie. Het Bruse CDA gaat een spannende tijd tegemoet: in hoeverre is het aan zien van deze partij geschaad en wel ke gevolgen heeft dit voor de stem bus. Het bestuur, bij monde van voorzitter H. Goeneveld betreurt de gang van zaken vooral in '85, toen de CDA-wethouder een motie van wan trouwen te verwerken kreeg, óók van de beide CDA-raadsleden. „We heb ben er alles aan gedaan om de breuk te voorkomen, maar de fractie meen de ons advies naast zich neer te moe ten leggen. Dat zal ons waarschijn lijk een zetel kosten", denkt Groeneveld. Nieuwkomer en lijst trekker J. Huizer vindt dat alle te genstellingen en vetes uit het verle den maar diep begraven moeten worden. Groeneveld: „Ik denk dat de kiezers realistisch genoeg zijn om te vergeten wat in februari/maart en september is gebeurd. Trouwens: de ondertekenaars van die bewuste mo tie hebben verklaard tijdens de ver kiezingen niet meer op die zaak terug te komen. Dan moeten wij het zeker niet doen, hoewel het gebeuren niet met de mantel der liefde te bedekken is. Dat hoeft ook niet, maar zoals ze hier zeggen de zaak is 'uut'edae' Toch heeft een en ander gevolgen, zeker voor de hoofdpersoon: H. Schot, die op een onverkiesbare plaats is gezet door de CDA-leden. Schot ziet dat niet als een straf, totaal niet zelfs, maar wel een kwalijke zaak om zonder opgaaf van redenen of motivatie aan de kant te worden gezet door het eigen CDA. Trouwens: dat 'onverkiesbaar' hangt nog, vindt Schot, die via het uitbrengen van voorkeurstemmen (ongeveer 180 no dig) denkt te kunnen terugkeren in de raad. De nieuwe kandidatenlijst was ook aanleiding voor een dreigende scheu ring binnen het CDA, die op het laat ste nippertje werd voorkomen. Som migen 'pikten' het niet dat twee nieuwkomers op één en twee werden gezet: Knappers en Huizer. Knappers heeft zich inmiddels teruggetrokken, volgens Schot omdat hij moeite had met de C en de D van het CDA, zodat J. Huizer als lijsttrekker fungeert, gevolgd door M. Meeuwsen en J. S. Wiebrens. Of deze volgorde succes zal hebben moet worden afgewacht, om dat er al geluiden gaan dat met name de oudere CDA-ers niet geregeerd willen worden dooreen 'Bommelaar'. Ondanks de strubbelingen in eigen gelederen vindt Schot dat het CDA heel wat tot stand heeft gebracht: be- drijfsverplaatsing Van Tuyl, verbete ring vissershaven, aanleg riolering onrendabele gebieden, betaalbaar in- dustriegrond, ernstige pogingen on dernomen de oestercultuur in de Gre- velingen van de grond te krijgen maar door fikse tegenwind niet ge lukt, tien procent kortingen op subsi dies aan verenigingen, en het christe lijk basisonderwijs voor Bru behouden (het beroemd geworden 'quateren'). Verder zegt Schot -en daarin steunt Groeneveld hem- hard geknokt te hebben voor de sportzaal, maar hij vermoedt een zekere af gunst dat een CDA-wethouder dit niet af kon maken. Over het algemeen is Schot tevreden over wat bereikt is. De plannen voor de komende vier jaar zijn: het realiseren van een be taalbare sportzaal, reconstructie Nieuwstraat (moet een leuke win kelstraat worden), behoud scheeps- werf Van Duivendijk, uitkering Del- taschadewet voor de buitendijkse bedrijven (er moet werk blijven op de Kaoie), invulling vluchthaven (re creatie/industrie), het standpunt t.a.v. openbare orde is bekend, en het tot uitvoering laten komen van het recreatieplan twee en drie. „De re creatie heeft Bru geen windeieren ge legd. Uitbreiding van Aquadelta moet gestimuleerd worden, maar eerst (beter) oriënteren over en met gegadigden die de plannen willen in vullen", zegt Groeneveld aanvullend. De SGP gaat in de komende verkie zingen een lijstverbinding aan met een plaatselijke afdeling van de RPF. SGP-fractievoorzitter L. J. van den Bos denkt overigens dat deze verbin ding geen grote stembusoverwinning zal betekenen, omdat in het verleden de RPF-stemmers van Bru altijd al op de SGP stemden. Wel hoopt hij dat de combinatie de drie zetels kan behou den. Van den Bos is redelijk tevreden over de afgelopen vier jaar, maar er vaart het overlijden van collega raadslid Slingerland als een grote slag voor de partij. Terugziende vindt de fractievoorzitter, dat Bru in feite meer heeft gekregen dan wenselijk is, gezien het begrotingstekort van bijna anderhalve ton. De reservering voor de sporthal hoeft van de SGP niet, zoals in het verleden duidelijk bleek. Liever de huidige gymzaal voor een paar ton aanpassen. Als het aan de SGP ligt zal er de ko mende periode fors worden bezui nigd, zodat de gemeente weer over een post 'onvoorzien' kan beschik ken. „Dat hebben we al jaren geroe pen, en helaas hebben we nu gelijk gekregen", moet Van de Bos constate ren. Ook in sommige subsidies moet het mes worden gezet: de verenigin gen moeten leren om zelfstandig te zijn en niet teren op de gemeentekas. Een andere prioriteit van de SGP is: de stichting van een basisschool in Bru op reformatorische grondslag. Drie basisscholen in Bru acht Van den Bos niet teveel op een inwone raantal van 3.000. „Onze kinderen gaan nu in Oosterland op school en hoeven dan die reis niet meer te ma ken. Het zal wellicht iets ten koste gaan van de huidige christelijke school, maar dan had men daar maar goed onderwijs moeten geven", ver klaart hij. De school zou in '87 kun nen starten. Tbt slot zegt de fractie voorzitter dat zijn partij zich zal beijveren voor een nieuwe oprit bij de begraafplaats, vooreen schadeuit- kering voor de buitendijkse bedrij ven en vindt Van den Bos dat met alle kracht voorkomen moet worden dat Bruinisse een 'artikel 12 gemeente' wordt. Het Westerschouwse CDA ziet als enige fractie in de gemeente geen pro blemen in de realisatie van de recrea tieve plannen Breur en Bohemen. Volgens huidig fractievoorzitter L. Tieleman (hij keert niet terug in de raad) moet de recreatie-uitbreiding in Westerschouwen gesteund worden, zolang de natuur geen geweld aange daan wordt. „De mensen achter het plan Breur zijn al vanaf 1958 bezig met het park en wij vinden uitstel ten aanzien van de plannenmakers on verantwoord. Ook de komende werk loosheid bij het beëindigen van de Oosterscheldewerken heeft hier alles mee te maken. We moeten zorgen, dat de werkloosheid opgevangen kan worden", aldus Tieleman. Vanuit 'de Oosterschelde' komen straks beton werkers, timmerlieden etcetera, die volgens het CDA een arbeidsplaats moeten krijgen in nieuwe, kleine en schone industrie. De fractie voorziet in industrievestiging zeker toekomst mogelijkheden. In dit verband wijst de fractievoorzitter om de naderende ontsluiting van de Westhoek, waarbij in feite een rechtstreekse verbinding met Walcheren en de Randstad ont staat. „De recreatie en de bouw zijn de peilers van onze economische sa menleving, waarvan de mogelijkhe den van de eerste peiler eens ophou den. Laten we daarom de industrie i gaan stimuleren". Tieleman wil grote aandacht voor het toekomstige Wes terschouwen, dat volgens hem met de realisatie van toeristisch Neeltje Jans heel wat staat te wachten. „We moeten zorgen voor goede wegen, parkeergelegenheden en opvang. We moeten zorgen dat we de zaak voor blijven. zodat we niet voor verrassin gen komen te staan". In dit verband zegt hij, dat de geschatte 1 miljoen bezoekers aan de lage kant is. Wan neer hem gevraagd wordt welke gren zen er gesteld kunnen worden aan het opgeven van natuurgebieden, kan hij moeilijk antwoorden. „We moeten dat van geval tot geval bekijken, maar dat wordt momenteel strak vastgelegd in het Verblijfsrecreatief Ontwikkelings Plan", zegt Tieleman. De fractie heeft zich de laatste maan den sterk gemaakt voor goede wegen en oversteekpunten voor ouderen binnen de gemeente en luisterend naar Tieleman blijft de fractie deze mening ook de komende jaren uitdra gen. Hoewel het CDA al in het college vertegenwoordigd is („en dat graag wil blijven, maar dat is aan de kie zers") staat het CDA een derde (re- creatie)wethouder voor, om dit groot schalig onderwerp voldoende te kunnen behappen. „Vanuit welke partij die moet komen maakt in feite niet veel uit", besluit hij. De Westerschouwse VVD-fractie heeft tijdens de behandeling van de begroting in eerste instantie als één ling gepleit voor een gedegen onder zoek naar de toekomst van Wester schouwen door de grote recreatieve ontwikkelingen op en rond Neeltje Jans. „Wij begrijpen de angst van de bevolking. We gaan een buitenge woon moeilijke toekomst tegemoet, waarbij de mensen niet alleen aan de typisch toeristische activiteiten den ken, maar bijvoorbeeld ook aan de omzet van de 'gewone winkels', want een ritje Middelburg (een groot win kelcentrum) stelt straks niets meer voor. Daar moeten we een oplossing voor vinden". Aan het woord de WD- fractievoorzitter dr. H. J. van Zuijlen. WESTERSCHOUWEN Aantal inwoners:5215 Burgemeester: J. L. Niemantsverdriet-Leen- heer Wethouders: J. C. de Feiter A. J. Padmos Gemeenteraad PvdA: J. C. Hendrikse G. J. W. van der Salm A. C. van der Klooster van Sonsbeek VVD: J. C. de Feiter •Dr H. J. van Zuijlen *J. Janse C. van der Haven- Eikelenboom CDA: L.Tieleman J. W. Geleijnse A. J. Padmos RU: J. van den Berge Het onderzoek moot zich niet alleen over de winkeliers en hun gevolgen strekken, maar ook over die van de fruittelers, de landbouwers, recrea tie-ondernemers en de burgers. De VVD kan zich zonder onderzoek nog moeilijk een beeld vormen van de toekomst en Van Zuijlen vindt het ge vaarlijk, om daarom nu al een vast omlijnd meerjarenplan te presente ren. „Ik vind het jammer, dat er bij het college een stemming heerst van 'we zien wel' Volgens hem past ook het beeld van de werkloosheid bin nen het onderzoek, want het kan blij ken, dat bijvoorbeeld in de zomer maanden een ernstig tekort aan per soneel is, terwijl de wintermaanden De toekomst van Neeltje Jans van belang voor Westerschouwen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 14