Gemeent C DA-li jsttrekker P. de Rijke: Rekening houden met kleinschaligheid J. Groen: realiteit niet uit oog verliezen RU-fractie Zierikzee streeft naar subsidie-verstrekking met een tijdelijk karakter VVD-er Van Gastel wil aandacht schenken aan het zoet maken van Zierikzeese ijsbaan id DE ZIERIKZEESCHE COURANT ZIERIKZEESCH E NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Zo de kiezers, zo de gekozenen. Zijn de laatsten slecht, dan komt dit doordat de eersten nog slechter zijn. Thiaudière Het door de Gemeentewet aan het hoofd van de ge meente gestelde college, waarvan de leden voor een bepaald aantal jaren worden gekozen door de inge zetenen van de gemeente en waarvan de regeling en het bestuur van de huishouding van de gemeente is overgelaten is de Gemeenteraad. De Gemeenteraad wordt in Nederland om de vier jaar rechtstreeks bij verkiezingen op basis van evenredige vertegenwoordiging gekozen en telt al naar gelang het aantal inwoners der gemeente 7 tot 45 leden. Le den van de raad kunnen volgens artikel 21 van de Gemeentewet alleen zijn de ingezetenen van de gemeente, die Nederlander zijn of door de wet als Nederlands onderdaan erkend zijn, tenminste 23 jaar zijn en niet uit hun passief kiesrecht zijn ontzet. Zij mogen onderling tot de burgemees ter niet in nauwe familierelatie staan en ook niet bepaalde ambten, zo als dat van minister, lid van Gedeputeerde Staten of dat van ambtenaar, door of vanwege gemeentebestuur aangesteld of daaraan ondergeschikt, bekleden. De Gemeenteraad behoeft voor sommige besluiten de goedkeuring van Gedeputeerde Staten, mag bij weigering daarvan bij de Kroon in beroep gaan en kan bij verordeningen het stellen van nadere regels op dragen aan het college van burgemeester en wethouders. De zittingen worden voorgezeten door de burgemeester, die slechts een adviserende stem heeft, tenzij hij - hetgeen zelden voorkomt - tevens raadslid is. De vergaderingen zijn in de regel openbaar. Op woensdag 19 maart gaat ook Schouwen-Duiveland nieuwe Ge meenteraden kiezen. In deze bijlage komen alle in de zes gemeenten voorkomende partijen beknopt op de voorgrond met een korte terug blik en een eveneens beknopte visie op de komende periode van vier jaar. ,,Je gaat net in de keuken meekij ken als je 6Vi jaar in het college mee draait", zegt wethouder P. de Rijke, lijstaanvoerder voor het CDA. Er is veel tot stand gekomen de afgelopen jaren en hij somt op: riolering, schoolvoorzieningen, woningbouw (vooral het opvullen van gaten in de binnenstad, waar het CDA prioriteit aan verleent) en sportaccommoda ties. Wat dit laatste betreft. De Rijke meent, dat men met de sport inmid dels in een eindfase van het wensen- lijstje belandt, maar een duidelijke wens is er nog wel: een goed bruikba re ijsbaan, ten behoeve waarvan hij graag in fasen een spaarpotje wil re serveren. In het kader van het accommodatie- beleid konden volgens hem De Drie hoek en Binnen de Veste leuk worden opgevuld. Afzonderlijke wijkaccom- modaties in Poortambacht, Malta en binnenstad lijkt hem voor een ge meente als Zierikzee te duur. ,,In een tijd, dat je over gouden staven be schikt, kun daar misschien anders over praten, nu niet." Een sociaal steunfonds noemt hij een goede zaak, maar hij voorziet wel moeilijke afwegingen over wie er niet en wei voor in aanmerking ko men. Een regionale aanpak maakt het wellicht financieel gemakkelijk, maar de afwegingen moeilijker. Voor groei van werkgelegenheid ziet hij steun van rijk en provincie als be langrijke voorwaarde. Voorzieningen voor een betere bereikbaarheid acht hij in deze van belang, maar de kans daarop noemt hij laag, nu ze zelfs niet tot stand kwamen ten gunste van de bouw der stormvloedkering. Boos toont hij zichzelf over het provinciale tolgeldbeleid (,,een doekje voor het bloeden") en het CDA zal daarover aan de bel blijven trekken. Erg ongelukkig is deze fractie ook met de verkeerssituatie in Zierikzee. Middenstand prijs jezelf niet uit de markt", waarschuwt De Rijke. Loopstraten in de zomer akkoord, maar in de stille maanden moeten de 3500 inwoners in Poortambacht de binnenstad per fiets kunnen berei ken. .Zierikzee is geen grote stad, je moet rekening houden met de klein schaligheid". Hoewel de pleidooien om meer politie weinig zoden aan de dijk zetten, wil het CDA daar toch op blijven hameren. Het jumelage- standpunt blijft gehandhaafd (alleen jeugduitwisselingen dus) en De Rijke benadrukt, dat allen in de fractie daar zo over denken. Hij verwacht, dat zijn partij de vier zetels in de raad zal behouden. De burge meesterswisseling dient ook in de op tiek van het CDA, nauw gevolgd te worden. ,,Ik zag hier graag een CDA- burgemeester, maar ik denk dat elke fractie wel een eigen burgemeester in Zierikzee zou willen hebben", zegt De Rijke. Na een liberale periode, vindt hij het nu echter tijd worden vooreen CDA-er aan het hoofd van de gemeen te. De onroerendgoéd-belasting wil hij alleen verhoogd zien als het echt no dig is en dan niet schoksgewijs, maar heel geleidelijk. Tfen aanzien van de recreatie ver wijst De Rijke naar een goede voor ziening als Onderdak en volgens hem is er in Zierikzee ook best nog plaats voor een slecht weervoorziening op ander terrein. Een zaak, die wellicht door particulier initiatief opgepakt zou kunnen worden. Deze bijlage werd verzorgd door Ali Pankow, Marijke Bleijenbergh, Aad van der Wouden, Harry de Waard en Marien Kaat Samenstelling en vormgeving: Peter Wijnen ZIERIKZEE Aantal inwoners: 9743 Burgemeester: Th. H. de Meester Wethouders: J. Groen P. de Rijke L. J. van Gastel r Gemeenteraad PvdA: J. Groen D. van der Wekken H. Asma M. R. de Jong-van Loo CDA: C. Bij de Vaate P. de Rijke M. A. Bij de Vaate-Rozendaal C. Legemaate VVD: L. J. van Gastel J. J. Geleijnse L. Bécu RU: W. F. Sprengelmeijer K. T. de Jonge situaties, waarin een inkomen onver antwoord werd uitgegeven. Echte probleemgevallen kunnen volgens hem nog binnen de reeds bestaande regelingen worden opgelost. Zoet wa tervoorziening voor de boeren acht hij in het grootste belang van behoud van werkgelegenheid in de regio. Ver der ziet hij bepaalde ondernemende initiatieven graag ondersteund. Het verkeer? ,,Het gaat om drie dingen: de consument, de mid denstand en die consument de moge lijkheid te bieden bij de winkels te komen. Zierikzee is geen Rotterdam, je kunt geen appels met peren verge lijken. De dagelijkse boodschappen moeten gemakkelijk te halen zijn". Ten aanzien van de recreatie wil Van Gastel voor de watersport voort gaan op het uitgestippeld beleid (ver betering bestaande accommodaties). Verder benadrukt hij de huidige meer recreatieve functie van het zwembad (met een compliment voor penningmeester Dijkstra) en toont hij zich voorstander van uitbreiding van 'Onderdak' met een zon- en lig- weide. Hij heeft er alle hoop op, dat zijn fractie de drie zetels in de raad zal behouden. Straks dus een vrouw voor de VVD in de raad? Van Gastel hecht zelf in deze overigens meer be lang in bekwaamheid en bereidheid om zich in te zetten dan in de sexe der raadskandidaten. De burgemeesters wisseling wil zijn fractie uiteraard nauwlettend volgen. Persoonlijk gaat de wethouder liever uit van de kandidaten, die zich aandienen dan van een profielschets, die misschien voor geen der kandidaten geheel pas send zal zijn. Een WD-burgemees- ter? „Ja". WD-burgemeesters zijn landelijk ondervertegenwoordigd er. Van Gastel ziet dan ook geen reden ii1 Zierikzee die signatuur te wijzigen. Het is wethouder J. Groen (PvdA) in het college niet tegengevallen. Hij zag er eerst wel tegenop na acht jaar oppositie, maar de tegenstellingen zijn duidelijk minder geworden. Vooral ten aanzien van de ver keersproblematiek zijn de standpun ten dichter bijeen gekomen. ,,De doorbraak Raamstraat is definitief van de baan en de roep om een auto vrije binnenstad is groter geworden". De herinrichting van de Mol heeft in stemming van zijn fractie en aan een betere aankleding van het Haven plein zal prioriteit worden verleend. Betreffende het accommodatiebe- leid had Groen meer spijkers met koppen willen slaan. Daar moet de komende raadsperiode zeker nog veel voor gebeuren: Een wijkvoorziening in Poortambacht, hoewel zich wel licht elders in de stad eerder moge lijkheden kunnen voordoen, waar dan gebruik van moet worden ge maakt. Op sportgebied acht de PvdA het nu wel in orde en wordt een con soliderend beleid voorgestaan. Hoge prioriteit zal worden toegekend aan hulpverlening aan de echte mini ma. Verheugd toont Groen zich reeds over de brede raadssteun, die het so ciaal noodfonds kreeg. Een regionale opzet? ,,Ja liefst wel natuurlijk, maar als dat niet lukt, moet je het als ge meente niet laten liggen". Noodfonds en Stichting Werkloosheid be schouwt de PvdA duidelijk als deelo plossingen. Behoud c.q. aantrekken van werkgelegenheid wordt van be lang geacht, maar...niet tegen elke prijs. De realiteit niet uit het oog ver liezen (slechte infrastructuur) cn de aandacht vooral richten op haalbare kleinschalige zaken: ..Bedrijfsverza melgebouw: een goede zaak. Als ge meente de gelden voor herbezetting ook gebruiken voor het aantrekken van extra personeel." Recreatie? „Inhaken op kleinscha lige zaken; restauraties in het kader van de stadsvernieuwing, zoals de Vismarkt en dergelijke." Wensen heeft de PvdA zeker nog op het gebied van inspraak: openbaar heid voor de commissies sociale za ken en ruimtelijke ordening. Groen acht reële winstkansen bij de verkie zingen aanwezig nu D'66 en Progres sief Zierikzee blijkbaar geen versnip pering te weeg zullen brengen. Terugkomen met vijf zetels 2ou zeker het argument versterken, dat Zierik zee toe is aan een PvdA- burgemeester. Groen voert aan, dat het CDA in dit opzicht zowel lande lijk als regionaal is oververtegen woordigd. De VVD komt er, volgens hem. regionaal bekeken (het opge- waarde Westerschouwen) ook goed af. De PvdA niet; daar zou met een burgemeesterspost in Zierikzee ver andering in gebracht kunnen wor den. Een man of vrouw met PvdA- signatuur, die - dat zou een pré zijn voor Zierikzee - kerkelijk meelevend zal zijn. RU-lijstaanvoerder W. F. Sprengel meijer (voor SGP/RPF/GPV) hoopt zeker de twee zetels in de raad te be houden. Deze enige oppositiepartij kon wegens het volgen van Gods Woord op principiële gronden én om financiële redenen niet helemaal in stemmen met het beleid de afgelopen jaren. Sportpark den Hogen Blok is haar te grootschalig en te duur gewor den, maar ook op ander gebied heeft de R.U. bedenkingen ten aanzien van het subsidiebeleid. „Subsidie moet een tijdelijk karakter hebben. Er moet doelmatig worden omgespron gen met gemeenschapsgeld". De R.U. signaleert een discrepantie in het enerzijds instellen van een sociaal noodfonds en het anderzijds met roy ale hand uitgeven van subsidies. Ten aanzien van werkgelegenheid wordt gepleit voor prioriteit aan jeugdige werklozen en aan kostwin ners binnen een gezin. Veel waarde wordt gehecht aan een regionale sa menwerking ten behoeve van die werkgelegenheid, verwijzend naar het positieve voorbeeld dat Tholen in deze levert. Wat betreft de recreatie wordt een pas op de plaats bepleit met het oog op de leefbaarheid voor de eigen bevolking. Een belangrijke groep daarvan vormen de ouderen, voor wie de R.U. graag een duidelijk beleid uitgevoerd zou willen zien. In dit kader wordt ook een commissie ouderbcleid van belang geacht. Zie rikzee telt ruim 1200 ouderen en de R.U. ziet die vergrijzing eerder toe dan afnemen. Een vinger aan de pols ten aanzien van het aantal gemeenschappelijke regelingen vormt ook prioriteit bij de R.U. Er mag geen volgende bestuurslaag ontstaan en de wijze van invoering der rolemmers wordt in deze als negatief voorbeeld aange voerd. Het R.U.-strevcn zal verder ge richt zijn op (alsnog) aansluiting bij de DGD, want langer wachten acht men voor Zierikzee niet verantwoord en verwezen wordt naar het belang der volksgezondheid. Het welzijnsbeleid zal op grond van Bijbelse normen worden getoetst en (mede) afhankelijk daarvan zal over eventuele subsidies worden beslist. Datzelfde geldt bij de RU voor de vol wasseneneducatie. Vormend onder wijs in het algemeen wordt van be lang geacht, maar tegen bepaalde aspecten (vooral emancipatorische) bestaan zware bedenkingen. Verkeerstechnisch wil de RU nog enkele verbeteringen zien op de hoek Hofferstraat/Zevengetijstraat. Ver der verdient de situatie op het Haven plein in de optiek van deze fractie in derdaad enige verbetering. Uitgaand van reële mogelijkheden pleit Sprengelmeijer niet voor een RU-burgemeester, maar voor een goe de rechtse CDA-er, die kerkelijk mee levend zal blijken te zijn. Wethouder L. J. van Gastel, lijstaanvoerder van de VVD-fractie, stelt - terugkijkend op de afgelopen raadsperiode - dat in Zierikzee de fi nanciën nog beschikbaar bleken en juist besteed werden om als centrum gemeente bepaalde voorzieningen te kunnen realiseren. Bij de sport was er volgens de VVD sprake van een achterstandsituatie, die een inhaalef fect vereiste. Dat werd grotendeels bereikt. Volgens Van Gastel rest nu nog de ijsbaan. Hij is voorstander van een investering voor het zoet ma- MüflËi maos^'-sm - r-mmtzr; Nu alleen nog zoet water. ken van die ijsbaan en denkt daarbij aan het gebruik maken van het af- voerwater van het dak van de nieuw te bouwen Corneliastichting. Voor het accommodatieprobleem ziet hij enkele oplossingen met het in de toekomst vrijkomen van bepaalde gebouwen. Bovendien dient er, vindt hij, ook rekening te worden gehou den met de beschikbare ruimten bij de bestaande horecabedrijven. Van Gastel benadrukt tegenstander te zijn van oneigenlijk gebruik van een sociaal noodfonds. Dus: niet voor 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 13