m POSTZEGELRUBRIEK Een gedenkwaardige partij! iiiiiiii Kennis eindspel belangrijk Kweken van sportvissen heeft geen nut meer Op de Zeeuwse toer EM«S] Bridgeclub Zierikzee weer kampioen na ruime zege op Kurketrekker hengelen bridge Oplossing schaken dammen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 14 maart 11188 Nr. 23897 11 ZIERIKZEE - We beschikken in Nederland en België over een goede visstand en hengelaars nemen bijna nooit nog hun vangst mee naar huis. Een voorbeeld daarbij is de brasem, die al jaren geleden vogelvrij werd verklaard. Niemand wil de vissoort evenwel mee naar huis nemen ter consumptie. Een en ander heeft tot gevolg, dat we inmiddels met een verbraseming van de viswateren zitten. Om steeds maar nieuwe vis te kweken om ervan te leren behoeven slechts de geëikte paden verla ten te worden. De kwekers willen de groeisnel- heid nogal eens trachten te beïn vloeden. Je kunt je afvragen of dat inderdaad wel zin heeft. Wan neer het puur om kweken van vis voor consumptiedoeleinden gaat heeft dat inderdaad zin, maar als het gaat om het kweken van sport vissen, waarvan er al zo ontstel lend veel zijn, is er nauwelijks nut aanwezig. In België wordt op gro te schaal het afgevoerde koelwater van kerncentrales gebruikt om er vis in te kweken. Gebleken is, dat de vissen daarin gekweekt in de helft van de tijd, die ze er in de na tuur voor nodig hebben het dubbe le aan gewicht bereiken. Onafhan kelijk van de temperatuur in de natuur, die in de kweekbassins het gehele jaar continu is, dus gunstig om de groei te bevorderen. Niet bekend In Nederland is het gebruik van koelwater van kernreactors voor viskweek nog niet bekend. Wel de kweek van vis in het warme koel water van de IJsselmeer-centrales. In grote viskooien die daar in het geloosde warme koelwater han gen, groeien ondermeer de gras karpers. Dit, nadat het broed ex perimenteel in de broedkassen van de OVB te Lelystad voorge- kweekt was. Vraag blijft of het steeds maar kweken van vis inderdaad zin heeft. Het enige criterium zou kunnen zijn dat het gaat om het kweken van een reserve om een calamiteit op te vangen, die zich ergens zou kunnen voordoen door massale watervervuiling of - vergiftiging. Daarnaast moet worden vastgesteld, dat er altijd een natuurlijke aanwas is, zodat het extra kweken eigenlijk nau welijks zin heeft. Velen staren zich blind op de grote hoeveelhe den oppervlaktewater, dat wij zouden bezitten, maar vanwege het steeds ondieper worden van sloten, het verlanden van polder gebieden en inkrimping door ver- Vergadering BURGH-HAAMSTEDE - De Burgh-Haamsteedse hengelsport vereniging De Krabbe houdt op vrijdag 21 maart haar algemene ledenvergadering in bar De West hoek in Burgh-Haamstede. Er •wordt om half acht begonnen. stedelijking, vooral in de Randstad, bezitten we steeds min der water. Een opvallende consta tering daarbij is, dat wanneer ons water slechts één meter zou wor den uitgebaggerd, Nederland reeds de dubbele hoeveelheid wa ter zou krijgen. Onbeperkt vis blijven kweken en steeds maar aan het water blij ven toevoegen, sorteert een boe merangeffect en kan op den duur juist funest blijken te zijn. Tbmeer door de gescheiden visrechten, dus de aal of paling voor de be roepsvisser en de schubvis voor de sportvisser. Heeft viskweken der halve nog zin, zeker wanneer dat geforceerd gebeurt via koelwater van de kernreactors. Vroeger visten de beroepsvissers met een vistreknet de viswateren selectief af, tegenwoordig gebeurt dat nog slechts incidenteel om het vis bestand eens een keer te controle ren. Het vistreknet heette de 'ze gen' en kon ook vaak als zodanig gelden voor viswater met een overbezetting aan vis. Voorheen was er een periode, waarin hele maal niet gevist mocht worden. De gesloten vistijd voor de hengel is evenwel afgeschaft en het lijkt daarom aannemelijk, dat de ware hengelaar nu de winterse periode achter de rug lijkt, weer spoedig de waterkant op zal gaan zoeken. Misverstand Er heerst overigens een mis verstand, dat inhoudt dat er nu geen beperkingen meer zouden bestaan. Dat is onjuist. Van 1 maart tot 30 juni mag niet op snoek gevist worden. Vanaf 1 april komen daar de baars, de winde, de snoekbaars, de barbeel, de kop- voorn, de serpeling, de sneep en de vlagzalm bij. Met het oog op de natuurbe scherming is er ook nog een aan tal wateren aangewezen waar het verboden is om te vissen tussen 1 april en 3JLmei. In diezelfde perio de is het ook verboden om met de aassoorten worm of nabootsingen daarvan, slachtprodukten, leven de of dode visjes en alle soorten kunstaas te vissen. Van die laat ste categorie zijn de kunstvliegen kleiner dan 2lh centimeter uitge- zonderdJVIede omdat er niet meer tot 1 juni gewacht hoeft te wor den, staan alweer heel wat clubs te dringen om zoetwatervis wedstrijden te houden. Voorlopig hebben de meeste hengelaars evenwel alleen aandacht voor de traditionele zeehengelwedstrij- den. Op 23 maart organiseert De Zeenaald de Nationale Delta Zee viswedstrijd vanaf het strand in Rockanje. De Pierewaaiers in Schevenin- gen houden op 6 april een zeehen- gelwedstrijd vanaf de visringen op de wandelpier en op 13 april kunnen de wedstrijdhengelaars terecht in Wijk aan Zee. ZIERIKZEE - Wie al bladerend door zijn verzameling reist, komt daar ongetwijfeld hele bekende plekjes tegen. Kriskras door Neder land dwalen aan de hand van onze postale atlas komen we op regionale plaatjes uit, die de Zeeuwse cultuur, historie en architectonische kwali teiten uitbeelden. Een goed uitgangspunt voor onze rondreis door het Zeeuwse land vormt natuurlijk de hoofdstad Middelburg met de Kui perpoort en wie op marktdag bij het uitzonderlijk fraaie stadhuis ver toeft kan zich lekker verlustigen aan het aanschouwen van de Zeeuwse klederdracht. Zeeuwse wapen (Luetor ef Emer- go) op een zegel uitgebeeld, mèt zeewier. De verschrikkelijke wa tersnoodramp van 1 februari 1953 is ook voor de filatelisten in over ig Nederland en overzeese ge biedsdelen niet onopgemerkt ge bleven. Een opdrukzegel met een extra waarde van 10 cent werd ge- Op Walcheren bezoeken we ver der het standbeeld van Michiel de Ruyter, onze vermaarde zeeheld. Het beeld staat in Vlissingen. Via het eeuwfeest van de Stoomvaart Maatschappij Zeeland (35 ct in 1975) komen we op het fraaie sil houet van Veere op een zegel van Veere uit 1965. Hoewel de Zeeland- brug (zomerzegel 1968) al jaren de Oosterschelde overbrugt, houdt het gemeentebestuur van Veere nog steeds vast aan de opwekking op haar frankeerstempeling om de stad vanaf het water te benaderen om zo de beste indrukken op te doen. In het derde jaar," dat de kinder zegels uitkwamen (1926) werd het bruikt om te helpen de materiële nood te ledigen. Die ramp was er ook de directe oorzaak van dat er een Deltawet kwam, die de nodige waterstaatswerken voorschreef om de herhaling van een dergelij ke ramp te voorkomen. Hoewel er nogal wat gekrakeel over is en is geweest, staat het vast dat het Del taplan met als hoofdmoot de Storen vloed kering, een visite kaartje op waterstaatkundig ge bied in de wereld is geworden. De zomerzegels uit 1959, een land schapszegel uit 1962 en de Deltaze gel uit 1971 zijn al aan de Delta werken gewijd. De volgende komt uit op 4 oktober. Ook Schouwen-Duiveland ko men we op onze rondreis tegen en wel op een zegel uit 1932, waarop het raadhuis van Zierikzee met zijn markante toren is afgebeeld, en uit 1951 stamt een zomerzegel met daarop het slot Moermond in Renesse. Een filatelistisch rondje Zeeland,/dat als thema nog een dankba/e aanvulling kan krijgen via bijvoorbeeld de schelpdieren serie, het reddingswezen en de vis sersschepen. J aar vergadering IV Philatelica ZIERIKZEE - De IV Philatelica, afdeling Schouwen-Duiveland, houdt op maandag 17 maart de jaarvergadering in het Huis van Nassau, aanvang acht uur. Naast de huishoudelijke onderwerpen zal er een bingo gespeeld worden, terwijl er ook een veiling met aantrekkelijk geprijsde zegels wordt gehouden. ZIERIKZEE - Door met 25-4 te winnen van naaste concurrent Kurke trekker heeft bridgeclub Zierikzee de finale om het Zeeuwse kam pioenschap bereikt. Hierin moet het viertal het opnemen tegen Emergo uit Terneuzen, Het Emergo-team behaalde in de laatste ronde een zwaarbevochten 14-16 zege op Hulst. Luctor, dat ook nog kampioens kansen had, verloor in de laatste ronde met 18-12 van hekkesluiter BS Oostburg, die desondanks degradeert. In de klas van Zierikzee eindig de Kurketrekker toch nog net als tweede met 128 punten, 33 punten minder dan kampioen Zierikzee. Kurketrekker had in de slotron- de nog mogelijkheden om het kampioenschap op te strijken, maar moest dan wel met zeer gro te cijfers van Zierikzee winnen. Enige nervositeit was in dat ver band zeker niet vreemd. Deson danks startte Zierikzee als favo riet, maar achter de bridgetafel moet die favorietenrol toch wor den onderstreept. Zierikzee won regelmatig pun ten, maar meegespeeld heeft zeker dat Kurketrekker op het derde spel niet 64, maar 6SA bood. Dit laatste was niet te maken, terwijl 6* bij goed afspel moet worden gemaakt. Het Kurketrekker-paar, dat dit verkeerde contract bood, trok zich dit erg aan, waardoor het een speelbal werd voor Zierikzee. Voor zover mogelijk werd elk con tract eentje hoger getild. Die stra tegie kostte Zierikzee elf punten, maar bracht aan de andere kant ook 35 punten op. Door goed tegenspel won Zierik zee veel punten, kijk maar mee. lO/OOST/Allen. AB98 AHVB9 4 HT93 4 VT764 4 H2 753 AHV982 T7 64 654 4 VB2 4 53 BT64 8532 4 A87 Beide Zuid-spelers zaten in 3SA. Uitkomst ¥7. Doordat bij Cor Blonk en Matthieu van Hengstum Oost vier maal harten speelde en daardoor ¥B de negende slag liet worden, maakte Van Hengstum zelfs 3SA+1. Oost kwam later in een klaver/schoppen-dwang, dacht zij, waardoor 4H werd vast gehouden en een klaver van VB2 werd afgegooid, terwijl er hele maal geen dwang was. In de andere kamer speelden Willem en Frangoise van den Berg maar tweemaal harten, waarop in Noord een schoppen eri een k4aver-/ verdwenen. Oost speelde ruiten na, waardoor de leider aan tafél was geplakt. Het spel is nu niet meer te makeri. Zuid heeft maar een entree, klaveraas en dat is te weinig om in de harten de negende slag te kunnen ontwikkelen. Zuid spartelde nog wat tegen, maar na vijf maal ruiten en 4T vanuit Zuid, gedekt met de boer voor het aas, ¥B voor de vrouw speelde Frangoise van den Berg goed 4H na. Hierna moest Zuid lijdzaam toezien, hoe zijn vrije hartentien niets meer waard was. Voor Zie rikzee betekende 3SA-1 wel weer twaalf punten winst. De Kurketrekker scoorde op ze ven spel zeventien punten, terwijl Zierikzee op vijftien spel 81 pun ten scoorde. Een zeer duidelijke overwinning dus. Alles bijeen had Kurketrekker alle reden om tevre den te zijn met de tweede plaats in de competitie. Het team promo veerde het vorig jaar pas en ont futselde in het debuutjaar het veel sterkere ABC beide keren de over winning, hetgeen Zierikzee zeker niet slecht uitkwam. In de eind stand geven Kurketrekker, Vlis- singse Fles en ABC elkaar niets toe, getuige de respectievelijk 128, 120 en 115 punten. Zierikzeese Bridge Club ZIERIKZEE - Aan de jongste drive op de vrije dinsdagavond van de Zierikzeese Bridge Club namen 21 paren deel. De eerste groep leverde een overwinning op voor mevrouw Sleegers en de heer Eekman. In de tweede groep won het echtpaar Schults, dat met de ze zege het aanzien aanzienlijk omhoog bracht. De winnende sco res waren respectievelijk 56,02% en 63,13%. De gedetailleerde uitslagen zijn als volgt: Groep I: 1. mw Sleegers/hr Eek man 121 pnt.; 2. mw Van de Zan- de/hr Pomper 120 pnt.; 3. hrn Kloet/De Vlieger 115 pnt.; 4. mw Heuser/hr Boot 110 pnt.; 5. hrn Hendrikse/Sweere 109 pnt.; 6. ds Geluk/Van deZande 107 pnt.; 7. ds Van 't Leven/Schaalje 106 pnt.; 8. hrn Becu/Van der Post 105 pnt.; 9. ds Does/Van der Valk 94 pnt.; 10. ep Akerboom 93 pnt. (108 is 50%). Groep II: 1. ep Schults 121,2 pnt.; 2. ds Gaanderse/Klompe 108 pnt.; 3. hrn 't Hart/De Vries 106,8 pnt.; 4. ds Hogerheijde/Van der Wek-' ken 106 pnt.; 5. hrn Besamu- sca/Meulstee 101 pnt.; 6. ds Eek man/Van Geesbergen 96 pnt.; 7. ds Besamusca/Lievense en ds Be cu/Van der Post 91,2 pnt.; 9. mw Van den Berg/hr Does 87 pnt.; 10. ds Voets/Weber 79 pnt.; 11. ds Van Oeveren/Ibnnekes 75 pnt. (96 is 50%). ZIERIKZEE - Er zijn schaakpartijen die je om de een of andere reden altijd bijblijven. Je eerste winstpartij, je partij tegen de clubkampi oen, waarbij je zomaar een paard sloeg en twee zetten later toch mat stond. Die keer, dat je voor het eerst in het eerste team van je club mocht meespelen. Toen de medewerking aan deze rubriek werd ge vraagd, was de reactie meteen, de partij aan bord drie tegen Vlissin gen, uit 1969. In gedachten was het een wereldpartij, die ik met een fraaie combinatie won. Na het naspelen resteert nog slechts een glim lach. 1. d2-d4 d7-d5; 2. c2-c4 e7-e6; 3. Pgl-f3 Pg8-f6; 4. Lcl-g5 Lf8-e7; 5. e2-e3 c7-c6; 6. a2-a3 a7-a5; 7. Pbl-c3 d5xc4; 8. Lflxc4 b7-b5; 9. Lg5xf6 g7xf6 Origineel, opent de g-lijn om straks via Lb7 druk op pion g2 uit te oefenen. 10. Lc4-d3 Lc8-b7; 11. 0-0 Pb8-d7; 12. Ddl-c2 h7-h6; 13. Pc3-e4 Th8-g8; 14. Ld3-e2 Om na het openen van de diagonaal dekking te geven aan het paard. 14Dd8-b6; 15. Thl-cl c6-c5; 16. d4xc5 Db6-c6; 17. Pe4-d6f Zwart moet het paard slaan. Een zet met de koning kost een stuk (Pxb7 gevolgd door Dxb7, c5-c6 met een vork dame/paard). 17Le7xd6; 18. c5xd6 Dc6xd6; 19. Dc2-c7 Dd6xc7; 20. 1blxc7 Lb7xf3; 21. Le2xf3 1h8-b8; 22. Lf3-c6 Tb8-d8; 23. Tfl-dl e6-e5; 24. Lc6xd7tTd8xd7 Nu is het met een uit. Na Ke8-f8 had zwart de partij nog kunnen rekken. 25. Tb7xd7 en zwart geeft op. Tweezet Wit geeft mat in twee zetten. 1. Kd4-e4. Zwart heeft vier vel den, waar hij heen kan: a. Kb2-a3 dan Pd2-c4 mat; b. Kb2-c3 dan Pc5-a4 mat; c. Kb2-al dan Le3-d4 mat; d. Kb2-cl dan Pc5-d3 mat. ZIERIKZEE - In de eerste klas noord van de Zeeuwse schaakcom petitie verloor Zierikzee II met 216-5V6 van Scheldeschaker, ter wijl TOG uit Bruinisse met 1-7 klop kreeg van Middelburg III. Koplopers delen punt in clubcompetitie ZIERIKZEE - In de clubcompe titie van schaakvereniging Zie rikzee deelden de twee koplopers Richard van der Veken en Martin Krijger het punt, waardoor Van der Veken zijn voorsprong op ti telhouder Krijger handhaaft. Er werden in de 25e ronde nog acht partijen afgewerkt, waarin nog twee remises konden worden genoteerd. O. E. Vleeshouwer oh A. J. Scheele deelden het punt en dat was ook het geval met C. van Eldik en H. Beckers. H. Uil klopte S. Spiegels en J. Bom verloor van P. van der Zwan. J. Hoogstrate was te sterk voor P. Wiebols en J. Verkerk kon het niet redden tegen A. J. van der Westen. F. Baakman klopte S. J. Stoel en A. van Iwaarden kon wat punten aan zijn totaal toevoegen door een overwinning op D. P. van Wijck. ZIERIKZEE - Van M. In 't Veld uit Bruinisse ontvingen we een oplossing op ons probleem van de vorige rubriek. De stelling was: Wit: Kh8, Lc6. Zwart: Khl, Dg2, Tb7, Tgl. Zwart geeft mat in drie zetten, welke mogelijkheden zijn er? In 't Veld gaf de navolgende oplossing: 1Tgl-el; 2. Lc6xg2f Khlxg2; 3. Kh8-g8 Tel-e8 mat. of: 2. Lc6-e4 Dg2xe4; 3. Kh8-g8 Dc4-c8 mat. of: 2. Lc6xb7 Dg2xb7; 3. Kh8-g8 1bl-c8 mat. of: 2. Lc6-d7 Tel-e4; 3. Ld7-g4 Te4-c8 mat of 3. Kh8xh7 TH-h4 mat. ZIERIKZEE - Bij een dampartij kennen we drie stadia: de opening, het middenspel en het eindspel. In de eerste twee gedeelten kan positio neel of materieel voordeel worden verkregen. Dit voordeel moet even wel in het eindspel nog benut worden om definitief te kunnen winnen. Twee zaken zijn hierbij van belang. Ten eerste is er bij het ingaan van het eindspel in de regel al drie tot vier uur ingespannen strijd geleverd, zodat de geestelijke en lichamelijke conditie ook nadelige invloed op de nauwkeurigheid kan hebben. Op de tweede plaats is kennis van het eindspel zeer belangrijk om standen die 'gewonnen' staan ook inder daad te winnen. Het gebeurt dikwijls, dat standen met een of twee schijven voorsprong slechts tot remise leiden. Zwaar verlies bekervijftal DC Zierikzee MIDDELBURG - Het bekervijf- tal van damclub Zierikzee is, zo als mocht worden verwacht, in de eerste ronde uitgeschakeld. In en tegen Middelburg leed het Zierik zeese quintet een 9-1 nederlaag. Voorzitter John Honig redde de eer door remise te spelen. Voornaamste oorzaak van de zware nederlaag was het feit, dat Zierikzee-spelers in drie van de vijf partijen snel op schijfverlies kwamen. Al na enkele zetten kwam Chris van de Wielen tegen Bram Goedhart op schijfverlies en partijverlics was snel een feit. Ri- nus de Wild kreeg een dam tegen, kon hem met schijfverlies afne men. maar in het eindspel kon op ponent Evert Wiskorke door se cuur spel de partij in winst omzetten. John Honig ging tegen Rinus de Jonge voordelig het eindspel in, maar moest toch in remise be rusten. Jos de Wild liep in het middenspel tegen schijfverlies op en dit was voor Jan van Horssen later goed voor de winst. In de laatste partij leek Cor Boot lange tijd in staat een goed resultaat te boeken tegen Arie Kammeraat. In tijdnood evenwel kwam hij positi oneel minder te staan en in het eindspel was verlies niet meer te voorkomen. Al met al een wel wat groot uitgevallen nederlaag voor Zierikzee. Direct winnend zijn die stan den, waarbij de ene speler vier dammen heeft en de tegenstander daar slechts één dam tegenover stelt. Hiermee kan een hele reeks winnende standen worden opge bouwd. Indien wit bijvoorbeeld dammen heeft op 34, 40, 49 en 50 wint hij altijd. Waar de enige dam van zwart ook staat, hij wordt al tijd gevangen. Een ander geval is het eindspel met drie dammen tegen een enke le dam. Dikwijls zijn drie dam men niet voldoende voor de over winning en moet alsnog genoegen genomen worden met een remise. Er zijn evenwel enkele standen, waarin wel gewonnen kan wor den. Daartegen moet de speler met de ene dam zich behoedzaam verdedigen. Aan de hand van een drietal eindspelletjes bekijken we wat voorbeelden. Eindspel I. Witte dammen op 32, 37 en 41 en de zwarte dam op 15. Wit wint door enkele goede positiezetten. 1 41-47! 15-4; 2. 32-38! 4-36. De zwarte dam kan niet los staan op de dia gonaal 4-36. 3. 38-15! 36-22. Andere zetten van zwart veranderen de positie niet. 4. 37-31! 22x36; 5. 15-4 en wit wint. Eindspel II. Witte dammen op 37, 41 en 42 en de zwarte dam op 25. 1. 37-19! 25-3. Op 25-34 volgt 42-29 met verlies van de zwarte dam op de lange lijn. Ook 25-9 is foutief. Men ga dit na. 2. 42-26 3-20. Andere zetten als 3-9 en 3-25 verliezen. 3. 41-47 20-9 (verplicht); 4. 47-36 9-25; 5. 36-9 25x3; 6. 19-8 met winst voor wit. Eindspel III. Witte dammen op 34, 45 en 50 en de2warte dam op 49. 1. 50-11! 49-16. Andere zetten verliezen direct. 2. 11-44 16-2 (verplicht); 3. 45-40 2-16; 4. 34-43 16x49; 5. 40-35 49x40; 6. 35x44 met winst voor wit. Dit zijn enkele standen, die aan tonen, dat een enkele dam bij elke zet listige vallen te wachten staan. Een enkele dam kan zich het best op de lange lijn 5-46 bevinden, of op de triktrak-lijnen 1-45 en 6-50. Dan is er een grote kans op remise. Kennis van het eindspel is duide lijk van belang. Zwart lijkt in de diagramstand te winnen; toch is er uiteindelijk winst voor wit. 1. 38-33! 29x38 (op 136x47 volgt 2. 33x24 47x20; 3. 25x14 met winst voor wit); 2. 41- 37 38-42; 3. 37-31! 36x27; 4. 48x37 met winst voor wit.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 11