Computer-tomograaf anno 1986 onmisbaar voor goede diagnostiek Veldmarkt Super in Bruinisse ondanks kou toch snel geopend De stilte die écht pijn doet. Bijdragen 60 JAAR REUMABESTRIJDING, MAAR WE ZIJN ER NOG LANG NIEE Het NabofiuJ Reumafonds, Sutcnlaan 128,2S82 GW Den Hiig. Bankjelutf. 70.70.70848. Giro: 324. HET NATIONAAL REUMAFONDS De moderne aanblik van de kassa's in de nieuwe Bruse supermarkt. zendsnclle bouw volledig gecompen seerd. Dat is voor mij het beeld van een dynamische ondernemer". Woor den van de directeur van Kok bv (le verancier van Veldhuizen), J. Koopen. Zonder een lofbetuiging aan de eige naar van Veldmarkt Super te verge ten onthield Koopen zich ook niet uit te laten over zijn 'afgestemd assorti ment van levensmiddelen'. Met een knipoog naar mevrouw Hekman zei hij, dat door de manier van inkopen en verkopen de prijzen laag kunnen blijven. Vaak Het is al vaak gezegd en geschre ven: de verstandhouding met de ge meente Bruinisse liep niet altijd óp rolletjes en de burgemeester noemde het verleden dan ook ,,een voorge schiedenis, waaruit maar één conclu sie te trekken valt, namelijk dat het zo tussen overheid en ondernemer niet moet". Niet alleen de bestuur ders maar ook de ondernemende Bru se gemeenschap heeft sceptisch gestaan tegenover de komst van de supermarkt. Hekman: Daarom maar snel vergeten wat er al zo vooraf is ge gaan, want uiteindelijk en zeker in de zakenwereld, geldt alleen het resul taat en dat mag er wezen". Volgens Hekman mag de gemeente blij zijn met de bestemming van het braaklig gende stuk terrein. Hij sprak de hoop uit, dat het nu nog rommelige (door de kou) parkeerterrein naast de su permarkt snel zal zijn opgeknapt. Hier wordt een bijdrage mee geleverd aan het parkeerprobleem in de Nieuwstraat en moet dit project be schouwd worden als een belangrijke aanzet, in de totale reconstructie van de Nieuwstraat". Hekman herhaalde nogeens dat de Bruse middenstand in zijn ogen ge baat is met een zo breed mogelijk as sortiment en het feit dat de zaken aangepast worden aan het kooppa troon van de klanten en aan een groot deel van de eisen, die het publiek vandaag de dag aan een winkel stelt. Natuurlijk kon Hekman zich niet an ders dan tevreden uitlaten over het feit, dat Veldmarkt zo'n 15 a 20 werk nemers in dienst kan nemen. Sfeer De voorzitter van de Ondernemers vereniging Bruinisse, mevrouw R. Bodbijl, schetste nogeens de sfeer, zo als-die onder de Bruse ondernemers heeft geleefd. „Als collega's hebben wij het u niet gemakkelijk gemaakt. Toen we hoorden dat u van plan was een supermarkt van 1500 vierkante meter te gaan bouwen, sloeg ons de schrik om het hart. Wat komt die me neer van over water hier doen? Een rustverstoorder van het onderne mersklimaat?", sprak Bodbijl. In haar ogen lag aan deze kritiek niet al leen de angst van de eigen omzet ten grondslag, maar ook de leefbaarheid van Bruinisse. De kleine bedrijfjes zouden het hoofd niet boven water kunnen houden en moeten sluiten en even later lijkt ook de grote super markt het voor gezien te houden. De ze vrees leek uit de woorden van de voorzitster toch afgezwakt te zijn, want zij wenste Veldhuizen alle suc ces toe en zei verliefd te zijn „op wat ik hier zie". Tben restte alleen nog een dank woord van Veldhuizen zelf, waarna hij enkele woorden zei over de zaak zelf. „Het formaat van onze winkel en ook de wachtruimtes zijn extra royaal van opzet, om de zomers be zoekende recreant te kunnen ontvan gen; zonder dat dit de plaatselijke be volking bij het winkelen stoort", aldus Veldhuizen. En verder: „Naast de haast noodzakelijke gunstige prijs is vers voorzien van de modernste middelen, om vers ook vers te kun nen kopen", aldus Veldhuizen, die met zijn echtgenote vele felicitaties in ontvangst kon nemen. UTRECHT - Bij de gemeentelijke politiekorpsen in Nederland is zo'n zes procent van de politiefuncties va cant. In totaal werken er ruim 23.000 mensen bij de gemeentepolitie en staan 1.300 functies open. Het ruim 11.000 politiemensen tellende korps rijkspolitie daarentegen is op sterk te: in 1985 namen 95 mensen ontslag en tot 1 mei van dit jaar hebben 36 mensen hun ontslag aangekondigd. Veel lof voor dynamische ondernemer, die vandaag van slart is gegaan BRUINISSE - Bruinisse, of misschien beter gezegd Schouwen-Duiveland, is met de nieuwe Veldmarkt Super een supermarkt rijker. Het simpel overdragen van de sleutel, dinsdagavond door mevrouw D. M. Hekman- van Barneveld aan eigenaar V. Veldhui zen, sloot een periode van terughoudendheid vanuit de gevestigde Bruse middenstand en de gemeente af. Maar zoals Veldhuizen het zelf heeft geformuleerd: „Het goede wil len wij graag onthouden en uitwerken". En gewerkt is er. Toen in november van het vorig jaar de eerste paal door burgemeester T. C. Hekman werd geslagen, waren er nog maar weini gen, die het vermoeden hadden, dat de supermarkt nu al haar deuren kan openen. Tbch is het gebeurd en het re sultaat is een grote levensmiddelen winkel, waarbij Veldhuizen niet al leen voordelig boven in het vaandel draagt, maar ook vers. Dat heeft ge resulteerd in aparte versafdelingen voor brood, vlees, vleeswaren en groente. Ook een koel- en vriesafde- ling garanderen de kwaliteit van de produkten. Niet niks Mevrouw Hekman noemde een en ander 'niet niks' en richtte zich voor namelijk op alle betrokken bouwers, die door weer en wind door zijn ge gaan, waaronder Bouwbedrijf Boo- gert uit Oosterland. „Gelukkig heb ben we niets in de natuur in te brengen. De een wil een Elfsteden tocht en de ander zo snel mogelijk een supermarkt bouwen". Het moet haar goed doen, dat beide een feit zijn. Ook de twee dochters en zoon van het echtpaar Veldhuizen is blij met de zaak. „We zijn trots op je; je ideaal en droom is werkelijkheid gewor den", sprak dochter Mireille, die me de namens haar zus Emely en broer Roberto een collage van bouwfoto's aan haar vader gaf. Ook Veldhui- zen's echtgenote maakte meteen van de gelegenheid gebruik, om haar man met een kunstwerk geluk te wensen. Mevrouw Hekman (rechts) feliciteert de familie met de nieuwe aatiwinst en „De voorbereidingen hebben lang overhandigt de ondernemer de sleutel. geduurd, maar dat heeft u met de ra- Zeeuwen zetten zich in voor aanschaf kankeropsporingsapparaat komingen der oudere apparatuur daarmede wordt opgeheven. Sneller De internist laat er geen twijfel over bestaan, dat het onderzoek via de total body-scanner ook heel wat minder van de mens vergt dan aller lei nare onderzoeken. Een onderzoek - uiteraard afhankelijk van de inten siteit - duurt gemiddeld een half uur en geeft, zoals gezegd, veel betere mo gelijkheden tot het stellen van een juiste diagnose. Optimaler zal dat in de toekomst nog kunnen, zo erkent dr. Br .th, als ook de procesvorming via appara tuur in beeld kan worden gebracht. Dat wil zeggen: een orgaan kan er uiterlijk onaangetast uitzien, maar functioneert toch niet goed. Hij ver wacht, dat zo'n afwijkend proces ooit ook aangetoond zal kunnen worden. De wetenschap schrijdt immers voort in Nederland en misschien mag Zee land daar toch ook nog eens profijt van trekken. Door middel van de computer- tomograaf zullen niet alleen kwaad aardige gezwellen gelocaliseerd kun nen worden, maar ook aandoeningen als trombose en vaatafsluitingen. Een snelle, juiste diagnose betekent ook de mogelijkheid voor een snelle therapie en daar is een zieke meer mee gebaat dan met moeizame on derzoeken, die - wellicht - slechts een beperkte mogelijkheid bieden voor de arts om zijn diagnose te stellen. Het alternatief is de tocht naar Dordrecht (Merwedeziekenhuis) of Rotterdam, waar Sint Franciscus Gasthuis, Clarastichting en het Dijk- zigtziekenhuis over een computer- tomograaf beschikken. Voor de pa tiënt, zoals gezegd, een vaak moeilij ke reis en meest lange wachttijden. Voor de behandelend arts in Zierik- zee: afhankelijk zijn van de onderzoe ker op afstand en aangewezen zijn op telefonisch overleg over het onder zoeksresultaat. Voor het Rode Kruis Ziekenhuis Dr. Brenth is niet gelukkig met die situatie en hij stelt dan ook eveneens zeer nadrukkelijk, dat de aanschaf van een computer-tomograaf in Zee land alleen zin heeft als het een mo biele uitvoering wordt, zodat min stens één keer per week voor het Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee onderzoeken met deze total body scanner verricht kunnen worden. De Stichting Kanker Preventie Zee land rekent op de loyaliteit en royali teit van bedrijfsleven en particulie ren, want - dr. Brenth formuleert het kernachtig: ,,Een computer- tomograaf is anno 1986 in feite on misbaar voor een goede diagnostiek". Foto: Joh. D. C. Berrcvoets Tekst: Ali Pankow Bijdragen ten behoeve van de aanschaf van een mobiele computer-tomograaf voor Zee land kunnen gestort worden op giro-nummer 1 4 1 3 4 0. Voor de regio Schouwen-Dui veland is bovendien een spe ciaal banknummer geopend voor deze actie. De werkgroep hoopt ook daar vele bijdragen op te mogen ontvangen: 66.64.64.006. Kort dag Het bijeen krijgen van die 1,1 mil joen moet geschieden via een korte, hevige actie, laat Van Ommeren we ten. Tfen gevolge van de Tweede Ka merverkiezingen is het immers kort dag. Nu staatssecretaris Van der Reij- den nog in het zadel zit, zouden er za ken gedaan moeten worden. Na de verkiezingen wordt het kabinet de missionair en het kan in Nederland weieens een poosje aanlopen, voordat de nieuwe ploeg erzit en....met langer wachten op die computer-tomograaf zijn de Zeeuwse patiënten niet gehol pen. Er is een duidelijk plan opgezet ten behoeve van het vergaren van die 1,1 miljoen. De actievoerders rich ten zich in de eerste plaats tot het Zeeuwse bedrijfsleven met zoge naamde 'bedelbrieven', waarin om bijdragen, toezeggingen en/of garan ties wordt gevraagd. De 100.000,—, die de PZEM schonk ter gelegenheid van de opening van het kantoor in Middelburg betekent een eerste aan zet. Daarnaast worden uiteraard par ticuliere bijdragen van groot belang geacht. Uit financiële overwegingen, maar zeker ook om te kunnen aanto nen, dat de actie door velen wordt ge dragen. Het lijkt wat ambitieus de actie rond 14 april te kunnen beëindigen, maar mevrouw De Meester en de he ren Van Ommeren, Drenth en Bont- kes, samen de Schouwen- Duivelandse werkgroep vormend, lij ken vol vertrouwen over de goede af loop. Waaróm? Waarom is de beschikking over een computer-tomograaf uit medisch oog punt zo belangrijk? Een vraag, die gedetailleerd beantwoord kan wor den door dr. Drenth. Hij licht toe, dat het gaat om een diagnostisch appa raat, een apparaat dat gebruikt wordt bij de opsporing van aandoe ningen dus. Medische klachten moe ten dus een duidelijke aanleiding voor zo'n onderzoek vormen, want de patiënt ondergaat een behoorlijke dosis straling. Voor het stellen van een diagnose wordt van oudsher ge bruik gemaakt van enerzijds de labo ratoriumproeven en anderzijds de li chamelijke onderzoeken met behulp van steeds meer geavanceerde appa ratuur. Dr. Drenth benadrukt, dat deze di agnose echter vaak berust op beeld vorming. Met andere woorden: er wordt een plaatje gemaakt van de in houd van een orgaan. De foto maakt echter niet de wanden van dat orgaan zichtbaar, evenmin als de relatie van dat orgaan met zijn naaste omge ving. Ook de ruimten tussen de orga nen in kunnen niet in beeld worden gebracht. De ruimte in de buik kan in beeld worden gebracht, de ruimte achter de buik niet. De delen tussen hart en longen kunnen niet gevisua liseerd worden, evenmin als de ruim te binnen de schedel. Tijdens zijn opleiding in Den Haag maakte dr. Brenth echter reeds ken nis met de schedel-scanner, in navol ging waarvan ook de computer- tomograaf, ook wel total body scanner genoemd, werd ontwikkeld. Het apparaat maakt het mogelijk van millimeter tot millimeter dwars doorsneden van het lichaam te ma ken. terwijl de patiënt in een soc'1 ring ligt. Het lichaam kan bij wijze van spreken reepje voor reepje wor den afgetast en het zal duidelijk zijn. dat een groot gedeelte van de tekort Zulke toezeggingen worden nooit ge daan, wellicht uit diplomatieke over wegingen, maar in elk geval lijkt de huidige reactie van Van der Reijden voldoende aanleiding te hebben gege ven de actie inderdaad te starten. Mobilitéit Zeeuwse actie ZIERIKZEE - Zeeland beschikt niet over een eigen kankeropsporingsapparaat (een computer-tomograaf). Dat betekent, dat - vaak ernstig zieke - mensen van Schouwen- Duiveland naar ziekenhuizen in Dordrecht of Rotterdam moeten reizen, terwijl pa tiënten in de overige delen van Zeeland soms naar ziekenhuizen in Breda, Roosendaal of zelfs Gent worden verwezen en dus ook een behoorlijke afstand moeten afleggen en vervolgens met lange wachttijden in de betreffende ziekenhuizen geconfronteerd kun nen worden. Waarom heeft Zeeland geen eigen computer-tomograaf, terwijl de overige provincies daar wel over beschikken? Omdat Zeeland te weinig inwoners heeft om aanspraak op een eigen kankeropsporingsapparaat te kunnen maken. Belachelijk?...nee, eerder tra gisch gezien de gevolgen, die deze situatie heeft voor de inwoners van Zeeland. Een onhoudbare situatie, waar ver andering in gebracht dient te wor den, meende de Zierikzeese huisarts W. Bontkes toen hij bestuurslid van verzorgingshuis Borrendamme de heer R. van Ommeren enige tijd gele den aansprak over diens bereidheid mee te werken aan een actie ten be hoeve van een computer-tomograaf in het Zeeuwse. Een uitstekend doel voor nog beschikbare financiële pot ten, waar nog een bestemming voor gezocht diende te worden, was de me ning van dokter Bontkes. De heer Van Ommeren had als oud gedeputeerde reeds ervaring opge daan met de strakke normen, die de rijksoverheid hanteert ook als het dringend noodzakelijke voorzienin gen als deze betreft. Reeds in de voor gaande statenperiode werd immers een verzoek ten behoeve van een computer-tomograaf ingediend en....op grond van het te geringe in wonertal afgewezen. Tijdens de hui dige statenperiode werd het verzoek herhaald, maar wederom bleek het antwoord negatief en dat bleef zo, ook nadat de Zeeuwse Tweede Ka merleden staatssecretaris Van der Reijden van Volksgezondheid na drukkelijk hadden gewézen op de geografische situatie in Zeeland en op de consequenties daarvan. het immers te weten of van de zijde van Van. der Reijden iets verwacht kon worden als de Zeeuwen zelf een bedrag van 1,1 miljoen op tafel zou den leggen ten behoeve van die totale aanschafwaarde van 2,— miljoen. Een Zeeuwse actie dus om de staats secretaris over de drempel te helpen. Don ging en vernam, dat een derge lijke eigen bijdrage aanleiding zou kunnen vormen voor het stellen van aanvullende vragen door de Zeeuwse Kamerleden, waarop Van der Reijden zelf dan met een reactie zou kunnen komen. Een wat omslachtige formulering, maar politiek vergt nou eenmaal zijn eigen jargon. Het is vrijwel ondenk baar, dat de staatssecretaris zou ant woorden: „Ja, dat is goed, als jullie in Zeeland 1,1'miljoen bijeen krijgen, geef ik tóestemming voor de aan schaf van een computer-tomograaf." Van zeer groot belang, vooral voor Schouwen-Duiveland, geldt bij dit al les dé uitdrukkelijke voorwaarde, dat een in regio's verdeelde provincie als Zeeland alleen gebaat zal zijn met een mobiele computer-tomograaf: de apparatuur wordt gemonteerd in een trailer, die volgens een vast schema alle regio's bezoekt. Voor Nederland zou dit iets nieuws zijn, maar in de Verenigde Staten rijden er al vijfhon derd rond. Mogelijkheden voor een brede op zet van de actie deden zich zeer kort na het bezoek van Don aan de staats secretaris voor toen de heer R. J. van der Meulen in Vlissingen (HID- Volkshuisvesting) contact legde met Van Ommeren en de plannen opperde over opzet van een Stichting Kanker Preventie Zeeland (SKPZ). De initia tiefnemers in Zierikzee toonden zich uiteraard bereid daarin deel te ne men. Zeer. snel konden de Schouwen- Duivelandse gelederen in bestuur en raad van advies van de SKPZ boven dien versterkt worden door de deel name van mevrouw J. M. J. de Meester-Post (voorheen beroepsma tig nauw betrokken bij de medische sector, maar thans op particulier ini tiatief) en van dr. M. Drenth, internist te Zierikzee van de Stichting Ooster- scheldeziekenhuizen. De heer Van Ommeren en mevrouw De Meester hebben beiden zitting in het bestuur; de heren Drenth en Bont kes maken als medisch deskundigen deel uit van de raad van advies; laatstgenoemde als voorzitter. Eigenlijk restte Zeeland dus niet veel meer dan zelf actie te onderne men als men ten behoeve van de pa tiënten in deze provincie oen wat menswaardiger situatie wilde creë ren. Emotionele aandikkingen zijn echt niet nodig om velen te doen be seffen, dat bepaalde onderzoekon naar aanleiding van medische klach ten op zich al veel vergen van een mens. Moet men daar ook nog voor naar een 'vreemd' ziekenhuis, dan weegt dat nog extra zo zwaar. Van Ommeren opperde in een on derhoud met portefeuillehouder volksgezondheid gedeputeerde W. Don het voorstel de staatssecretaris het plan van een Zeeuwse actie voor te leggen en bij hem de kans van sla gen daarop te peilen. Van belang was De Schouwse-Duivelandsc werkgroep, ivordt gevormd door v.l.n.r. R. van Ommeren, dr. M. Drenth. J. M. J. de Meester-Post en VV. Bontkes.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 4