Sirjansland: lichtend voorbeeld van resultaten kleine kernen-experiment Prioriteit voor projecten in integrale dorpsplannen Minister Brinkman bezocht kleine kernen Motorboot van 35.000 gulden ontvreemd Provinciaal kleine kernen-programma Voorlichting rolemmer in Ouwerkerk Verdeling provinciale knelpuntenpot ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Doiiderdllff 13 maart 1988 Nr. 23898 3 SIRJANSLAND - Welke positieve resultaten bereikt kunnen worden met een samen hangende aanpak van de in kleine kernen spelende problematiek is vooral te aan schouwen in de Duivelandse kleine kern Sirjansland. Tot die conclusie kwam ook mi nister rar. drs. L. C, Brinkman van WVC toen hij woensdag op uitnodiging van het provinciaal bestuur een werkbezoek bracht aan Zeeland. Gedeputeerde staten toon den de bewindsman door middel van bezoeken aan Anna Jacobapolder in de ochtend uren en s middags aan Sirjansland, hoe belangrijk die samenhangende aanpak in het kleine kernen beleid moet worden geacht. Tevredenheid alom bleek aan het einde van dit werkbezoek te bestaan toen er enkele aardige financiële toezeggingen waren ge daan en de minister, gs en de gemeentelijke bestuurders elkaar uitgebreid hadden ge prezen voor inventiviteit, creativiteit en bereidwilligheid. Minister L. C. Brinkman (tweede van rechtsluistert, evenals Zeelands com missaris dr. C. Boertien naar de uitleg van burgemeester J. van Bommel be treffende de noodzaak van ontsluiting van het bedrijfsterrein van de firma Poot. Ook gs bleken van die noodzaak overtuigd en stellen derhalve f 50.000,- beschikbaar uit de pot voor het voorwaardenscheppend beleid. De concrete resultaten van deze dag voor Sirjansland waren: de be lofte van minister Brinkman met zijn collega van verkeer en water staat eens op stap te gaan om onder ling iets te regelen voor de op Sir zo fel" begeerde postvoorziening. Verder de mededeling van gedeputeerde E. Maris-Koster, dat gs inmiddels een positief voorstel hebben gedaan 50.000,— beschikbaar testellen ten behoeve van de ontsluiting van het bedrijfsterrein (firma Poot) op Sir jansland in het kader van het zoge naamde voorwaardenscheppend be leid. Dit bleek één van de potjes waar het Duivelandse gemeentebestuur ten behoeve van haar kleine kernen met succes een beroep op heeft ge daan. Eerder immers kwam reeds de toezegging van gs dat 100.000,— be schikbaar zal worden gesteld uit de knelpuntenpot Stads- en Dorpsver nieuwingsfonds voor aankoop van de oude smederij op Sir en verder zal voor de verbouwing van het dorps huis een provinciale bijdrage van 40.000,— worden verstrekt. Boven dien stelt het Julianafonds voor die dorpshuisverbouwing een bedrag van 25.000,— beschikbaar. Voor de gemeente Duiveland rest dan nog de andere helft (f 65.000,—) van het to taal benodigd bedrag. Presentje van de minister Maar ook minister Brinkman kwam niet met lege handen. Hij liet weten dat in het destijds voor het kleine kernen experiment gereser veerde potje nog een bedrag van 95.105,— beschikbaar is, dat hij bij deze gelegenheid gaarne aanbood aan de betrokkenen om er in overleg met zijn departement een passende bestemming voor.te vinden. Ook zijn waardering voor het door de provincie gevoerde beleid ten be hoeve van de kleine kernen proble matiek, vertaalde de minister finan cieel: Voor de komende jaren tot 1988 deed hij Zeeland de toezegging van een stimuleringspotje van jaarlijks 225.000,—. Voor Brinkman betekende dit werkbezoek naar zijn eigen zeggen 'een verademing'. De minister kon immers aanschouwen, dat er goed werk werd verricht met de destijds in het kader van het BRW-experiment beschikbaar gestelde middelen en dat de daarmee in gang gezette ont wikkeling, zowel door gemeentelijke als provinciale overheid werd opge pakt en voortgezet. Duivelands burgemeester J. van Bommel moest woensdagmiddag in het dorpshuis te Sirjansland ook er kennen een tevreden burgemeester te zijn. Hij memoreerde hetgeen de af gelopen jaren in dit dorp met 257 in woners tot stand kon komen, te we ten: behoud van de school, bouw van woningwetwoningen sinds vijftien jaar, een omleidingsweg rond het dorp ten behoeve van het zware vrachtverkeer, de ontwikkeling van een integraal dorpsplan als basis voor het gefaseerd realiseren van be langrijke wensen. Van Bommel blikte in dit verband derhalve ook vooruit en noemde de binnenkort te starten bouw van drie woningwetwoningen aan de Greve- lingenstraat en de verbouwing van het dorpshuis. Hij wees op de bijzon dere functie van deze voorziening, daar het niet alleen als verenigings gebouw dienst doet, maar ook als kantoorruimte voor de bank en als kleuterbureau. Niet zonder trots sprak de burge meester ook over de buurtbuslijn Sir- Schutje. Een voorziening waar de mi nister even later persoonlijk kennis mee kon maken, toen hij tijdens de dorpswandeling, geflankeerd door Van Bommel en commissaris dr. C. Boertien met een krachtige claxon door de vrijwillige chauffeuse werd verzocht even ruim baan te maken voor de buurtbus. Ook als hoogwaar- BROUWERSHAVEN - De West- Duitser U. N. heeft deze week bij de rijkspolitie in Zierikzee aangifte ge daan van diefstal van zijn motorboot van 35.000 gulden en een bijbehoren de trailer van 5000 gulden. De wa tersportattributen zijn gestolen van uit de haven Den Osse in Brouwers haven. Een en ander is gebeurd tus sen september vorig jaar en nu. De rijkspolitie te water heeft inmiddels een onderzoek ingesteld. digheidsbekleder dien je daar im mers voor opzij te gaan. Postvoorziening In Sirjansland rest eigenlijk nog maar één werkelijk knelpunt, zo deelde de burgemeester ten slotte me de: het ontbreken van een postvoor ziening. Hij memoreerde de vele in spanningen die ter oplossing van dat probleem reeds werden ondernomen. Steeds echter stuitten die op de wei gering der PTT ook Sirjansland in de route van het rijdend postkantoor in te voeren. „Wellicht kan de minister deze noodkreet meenemen", sprak Van Bommel, verwijzend naar het feit, dat de gemeente wel moet mee betalen in het verlies op de plaatselij ke telefooncel, maar daarentegen niets ontvangt van de winst op de te lefooncel in Ouwerkerk. Gedeputeerde mevrouw Maris speelde hier ook op in met het uit spreken van de verwachting dat de minister van Verkeer en Waterstaat toch creatief en inventief genoeg mag worden geacht voor dit probleem op Sir een oplossing te vinden. Minister Brinkman had de boodschap inmid dels goed verstaan en kwain tot reeds gemelde belofte. Dit soort problemen lenen zich, vol gens hem, immers niet voor een ge coördineerde afspraak, maar moet je onderling concreet zien te regelen. De minister uitte zijn waardering voor de vasthoudendheid der ge meentelijke bestuurders, waarmee aan de vaak veel tijd vergende voor bereiding werd gewerkt ten behoeve van belangrijke dorpsprojecten. Hij ging ook nader in op de proble matiek veroorzaakt door het vertrek- overschot op het platteland. Ten aan zien van de Zeeuwse situatie signa leerde hij thans echter een zekere sta bilisatie in die negatieve ontwikke ling met een vestigingsoverschot dat op nul is gekomen. Flexibiliteit Brinkman erkende vervolgens, dat De oude smederij is beeldbepalend voor het dorpsgezicht van Sirjansland. Dat is de mening van het gemeentebestuur van Duiveland en het college van gs bleek het daar volkomen mee eens. De provincie stelt danook f 100.000,- beschik baar uit de knelpuntenpot Stads- en Dorpsvernieuwing voor aankoop van de smederij. met betrekking tot kleine kernen projecten, niet altijd ten onrechte mi nisteries onderling de zwarte Piet kregen toegespeeld. Hij wilde in dit verband echter toch een relativering aanbrengen in het bestuurlijk ge drag, daar vele regels en instellingen immers niet zijn opgericht voor dit type problemen. Het vereist een goed verantwoordelijkheidsgevoel van de betreffende ambtenaren om de regels in dat soort situaties soepel te kun nen toepassen, meende de minister. Met de nadruk op de uitzonderingssi tuatie, was hij overtuigd van het be grip der bestuurders onderling voor het toepassen van flexibiliteit in de- De bewindsman benadrukte ver der, dat de functie van specifieke rijksmiddelen geen neutrale aanvul ling moet zijn van andere (gemeente lijke-, provinciale- of rijks-) midde len, die vanuit een bepaalde sector beschikbaar komen. De specifieke middelen moeten, volgens Brink man, een mogelijkheid bieden om specifieke knelpunten op te lossen op velerlei terrein. Vervolgens kwam de minister tot zijn reeds gemelde financiële toezeg gingen, daarmee waardering tonend voor de voortvarende wijze waar pro vinciaal bestuur en de betrokken ge meentebesturen in Zeeland mee te werk zijn gegaan. Dat de inspanningen ten behoeve van de kleine kernen, gedragen moe ten worden door de gemeenschap, achtte Brinkman van groot belang. In Sirjansland zei hij daar een treffend voorbeeld van te hebben gezien met het door de dorpsgemeenschap ge schonken televisietoestel aan de openbare basisschool. Een daalder Inspelend op mogelijke partijpoli tieke grapjes, die tijdens deze bijeen komst als kanttekening werden ge plaatst, benadrukte Zeelands com missaris dr. C. Boertien, dat de lagere overheden in elk geval het meeste ge baat zijn met continuïteit in het be leid. In zijn slotwoord stelde dr. Boer tien vast, dat met betrekkelijk wei nig geld in de kleine kernen geweldig veel gedaan kan worden. Met een va riant op een bekende slogan, besloot de commissaris dan ook met het ad vies aan Brinkman: ,,In de kleine kern is je gulden een daalder waard". MIDDELBURG - In het provinciaal programma regio naal welzijnsbeleid kleine kernen 1986 en het bijbeho rend statenvoorstel wordt de noodzaak uitgesproken op structurele wijze beleid te voeren ten aanzien van de kleine kernen. Daarbij is een tweesporenbeleid vastge steld. Het eerste spoor richt zich op het schenken van specifieke aandacht aan kleine kernenproblemen in de verschillende provinciale beleidssectoren. Het tweede spoor omvat de provinciale ondersteuning van een pro jectmatige, samenhangende aanpak per kern. De concrete situatie in de kleine kern is daarbij uitgangspunt. Door het bieden van faciliteiten vanuit het provinciaal apparaat zeggen gs te be ogen aangegeven knelpunten op te lossen. Het thans voorgestelde klei ne kernenprogramma 1986 vormt het ondersteuningsinstrument daartoe. In totaal hebben voor 1986 achttien gemeenten schriftelijk projecten in gediend. Voor Schouwen-Duiveland waren dat: Brouwershaven, Bruinis- se, Duiveland en Middensehouwen. Uit een overzicht van de stand van zaken omtrent de projecten uit het programma 1985 blijkt onder meer, dat vijf projecten vrijwel voltooid zijn. Daaronder wordt verstaan, dat de voorbereidingen afgerond zijn, de financiering rond is en de concrete werkzaamheden kunnen beginnen of zijn begonnen; de provinciale be moeienis houdt clan feitelijk op. Overzicht Het betreft de inrichting van het museum te Brouwershaven met een bijdrage uit het wclzijnsfonds: de uit breiding van het bedrijfsverzamelge bouw in Tholen met een bijdrage ten laste van het voorwaardenscheppend beleid; het middenstandsonderzoek in Borsele met steun van Sociale Za ken en Werkgelegenheid; het dorps huis in Sirjansland met een bijdrage uit de provinciale kleine kernenpost en het Koningin Julianafonds en de Scoutingvoorziening te Brouwersha ven met naast de gemeentelijke in breng een bijdrage van het nationaal jcugdfonds Jantje Beton. Het kleine kernenprogramma van dc provincie vormt een uitwerking van de door provinciale staten vast gestelde nota 'Een dorp verder'. Dc betrokken gemeentebesturen worden primair verantwoordelijk ge acht voor het kleine kernenbeleid. De provinciale taak wordt beschouwd als voorwaardenscheppend, on dersteunend en stimulerend van aard. Door een gemeenschappelijke (pro vincie en gemeente) en systematische inzet van krachten wordt, volgens gs, een essentiële bijdrage geleverd aan het in stand houden dan wel bevorde ren van de leefbaarheid van kleine kernen in de gehele provincie. Het kleine kernenwerk staat of valt ver der, aldus gs, met een goed samenspel tussen burgers en bestuurders. Essentieel belang- In 'Een dorp verder' worden voor de kleine kernen de volgende zaken van essentieel belang geacht: integra le dorpsplanning, multifunctionele accommodaties, ondersteuning basis school, participatie bewoners, een passend aanbod van woningen en een gericht sociaal-economisch beleid. Het kleine kernenprogramma 1986 bestaat uit een selectie van door ge meenten ingediende projecten. Voor een belangrijk deel bestaat het pro gramma 1986 uit de nog niet afgeron de projecten uit 1985. Een tiental projecten blijkt niet aan dc gestelde criteria te voldoen. Voorzover het accommodaties be treft. blijkt een aantal van de door gemeenten aangegeven wijzigingen te beperkt van opzet. Dit in tegenstel ling tot dorpshuizen, waarvan het de bedoeling is het gebruik te optimali seren. Dus: voor meer soorten activi teiten, met meer functies en/of voor meer gebruikersgroepen. Deze cate gorie dorpshuizen wordt als basis voorziening gezien. De vanuit Schouwen-Duiveland in gediende projecten, die niet in het programma worden op genomen, be treffen: zitruimte in dc gymzaal te Kerkwcrve en aanpak van de ver keersproblematiek in Bruinisse. Dorpsplannen De integrale dorpsplannen worden beschouwd als een instrument voor bewoners en gemeentebesturen om op basis van prioriteitstelling syste matisch te werken aan de leefbaar heid van de kleine korn. Twens zijn zij, volgens de ervaring van gs. bruik baar gebleken ter verkrijging van middelen van hogere overheden. In het verlengde van 'Een dorp verder' krijgt het opstellen van integrale dorpsplannen de hoogste prioriteit. Het betreft hier onder meer de door de gemeente Duiveland ingediende dorpsplannen voor Oosterland en Ouwerkerk. Aanvragen voortkomend vanuit integrale dorpsplannen of welke een aanzet zijn om te komen tot-dergelij ke plannen, hebben een relatieve voorkeur. Voor Schouwen-Duiveland gaat het om: aanpassing/verbetering van de multifunctionele dorpscentra in Kerkwerve, Ouwerkerk en Drei- schor; instandhouding beeldbepalen de smederij in Sirjansland, ontslui ting van een bedrijfsterrein in Sirjansland en voorziening toneel- verlichting in alle dorpshuizen in de gemeente Brouwershaven. Het bepalen van de kosten van deze projecten is nog niet mogelijk, daar de gemeenten op verzoek van de pro vincie niet meer dan globale projec ten hebben ingediend. Overigens betekent vermelding in het programma niet automatisch dat de provincie een financiële bijdrage aan de desbetreffende projecten zal geven. Gedeputeerde staten bena drukken, dat een garantie daartoe in gèèn geval bij voorbaat kan worden gegeven. Met betrekking tot het in zetten van provinciale kleine kernen- gelden wordt in het bijzonder ge dacht aan investeringssubsidies en ontwikkelingssubsidios. Daarbij wordt voorrang gegeven aan het ter beschikking stellen van gelden in de vorm van een garantie. Exploitatie- en personeelssubsidies worden zoveel mogelijk vermeden. Betrokkenheid Met de betrokken gemeentebestu ren zal gesproken worden over de op zet. de uitvoeringswijze en het aan- vangstijdstip van dc projecten. Ook dienen, volgens gs. goede procedure afspraken te worden gemaakt, waar bij de betrokkenheid van de bevol king wordt geregeld. Diverse projecten zullen dit jaar nog uitgewerkt en op vrij korte ter mijn in uitvoering genomen kunnen worden. Een aantal projecten zal naar het volgend jaar doorlopen. Het zal, volgens gs. met name enkele ja ren vergen eer een nu op te stellen dorpsplan geheel gerealiseerd is. OUWERKERK - Burgemeester J. van Bommel van Duiveland fungeer de in zijn functie van bestuurslid van de Reinigingsdienst Schouwen-Dui veland als voorzitter van de in het Dorpshuis te Ouwerkerk gehouden voorlichtingsavond over invoering en gebruik van de rolemmer, waarbij 17 personen aanwezig waren. Aller eerst werd een videoband gedraaid over de gang van zaken van de Reini gingsdienst op Schouwen-Duiveland, waarna directeur J. Landman een toelichting gaf op de motieven, die hadden geleid tot invoering van de rolemmer. De videoband vertoonde voorts beelden over de werkzaamheden van de Reinigingsdienst te 's-Gravenhage, Hoek van Holland en Zierikzee (Poortambacht), Gewezen werd op het belang van het apart houden van schadelijke stoffen en afvalstoffen, die hergebruikt kunnen worden, zo als papier, glas en textiel. De direc teur: ,,De gele tasjes zijn een succes gebleken: voor 1986 rekenen wij op 60.000 kg." Evenals de plasticzak pro blemen gaf, kunnen thans bij invoe ring van de rolemmer problemen ont staan door slechte methodes van aanbieding. Een voordeel is zeer ze ker wel de betere arbeidsomstandig-, heid (20% minder arbeidsbelasting, minder kans op verwondingen). Dit alles dus in het voordeel van het per soneel. Ook kunnen de kosten beter worden beheerst. 240 liter In principe krijgt elk gezin de grij ze 240 liter, in uitzonderingsgevallen de 120-er. Uitreiking zal na Pasen plaatsvinden. Naar aanleiding van gestelde vra gen werd geantwoord, dat de Noord Achterweg in de route wordt opgeno men, evenals de West-Achterweg en de Zuidstraat. Grof vuil (zoals snoei- hout) wordt gratis opgehaald. Het ge bruik van plasticzakken is niet no dig. Grote wielen moet apart worden •aangevraagd. Verder staat de route nog niet precies vast. Mededelingen hierover zullen nog nader volgen. MIDDELBURG - Gedeputeerde staten van Zeeland hebben de verde ling van de zg. knelpuntenpot uit het fonds voor de stads- en dorpsvernieu wing voor 1986 bekend gemaakt. Uit het fonds wordt een kwart apart ge houden voor het oplossen van knel punten: voor dit jaar gaat het om 1.758-937,-r-.iJIn totaal hadden de 24 gemeenten-<dio via de provincie geld krijgen voor de stads- en dorpsver nieuwing voor ruim zes miljoen gul den verzoeken ingediend. De knelpuntenpot is als volgt ver deeld: Hulst - verplaatsing van het bedrijf Luctor 60.000,—; St. Philips- land - sanering van enkele bedrijfsge bouwen 307.610,—; Westkapelle - stedebouwkundige aanpassing zee wering 30.000,—; Aardenburg - rio leringsproject St. Kruis 250.000,—; Kortgene - rioleringsproject Ire- nestraat 2e fase in Colijnsplaat 173.000,—; Sas van Gent - sane ringsproject Kloosterlaan/Grootma joorstraat 150.000,—; Wissenkerke - saneringsproject Noordweg/Oostweg te Geersdijk 64.000,—; Duiveland - aankoop smederij Sirjansland 109.000,—; Middensehouwen - reno vatie woningwetwoningen 43.000,—; Mariekerke - particuliere woningverbetering 35.000,— Brui nisse - renovatie woningwetwoningen 30.000,—; Veere - rioleringsproject Markt 250.000,—; Borsele - bijdrage grondkosten Borssele 65.000,—; Hontenisse - rioleringsproject Groe- nendijk-Poolsplien te Kloosterzande 192.327,-. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. I. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11. Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon. 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719, 01110-4669. 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 40.00; per jaar f 152.50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag. donderdag en vrijdag Advertentietarieven: 52 cent per mm; ..successes" (t/m 4 regels) f 6.40. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% BT W

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3